Vina - po vasem izboru najbolja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#226 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by ho oponopono »

...bijelo ne volim, tako da Zdrebac klizi niz grlo, pak mislim na srce...a volim i kuhano vise nego caj cim apcih odma se krcka... :pusi2:
shandrprcSA
Posts: 9806
Joined: 23/02/2013 08:16

#227 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by shandrprcSA »

Image

ce da vidimo kakvo je :D
shandrprcSA
Posts: 9806
Joined: 23/02/2013 08:16

#228 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by shandrprcSA »

samo cu reci da klizi niz grlo :D
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#229 Re: Vina - po vasem izboru najboljap

Post by Ductus Holedocus »

Preporuka za najbolje, "najčistije"(ako se tako moze reci) crveno vino na BiH trzistu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#230 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by vjesticanametli »

Trnjak od nuica ako ugrabis neces pozalit :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67240
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#231 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by _BataZiv_0809 »

Casilliero del Diablo. :thumbup:
mali_balon
Posts: 11490
Joined: 12/09/2012 09:57

#232 Re: Vina - po vasem izboru najboljap

Post by mali_balon »

Ductus Holedocus wrote:Preporuka za najbolje, "najčistije"(ako se tako moze reci) crveno vino na BiH trzistu.
Tvrdoš
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56000
Joined: 15/12/2008 16:53

#233 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by ultima_palabra »

vjesticanametli wrote:Trnjak od nuica ako ugrabis neces pozalit :)
:thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#234 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by vjesticanametli »

Znas znas sta valja :)
paladinka
Posts: 1888
Joined: 23/06/2013 17:08

#235 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by paladinka »

_BataZiv_0809 wrote:Casilliero del Diablo. :thumbup:
Jeftino vino , za kuhanje.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#236 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Ductus Holedocus »

Treba mi za leka :mrgreen: U receptu stoji "čisto" :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#237 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by moonca »

paladinka wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Casilliero del Diablo. :thumbup:
Jeftino vino , za kuhanje.
al' pravi djavolska dobra jela...Image
Hakiz
Posts: 41057
Joined: 30/07/2015 20:01

#238 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

Ako govorim o ovinima koje pijemo (skoro) svaki dan, dakle ovdje gdje živimo:

Ja uglavnom pijem Bordeaux, Chianti, Cabernet Sauvignon i Vranac, sve raznih proizvođača. Merlot, Plavac i Blatinu ne volim posebno. Blatina može ako je barrique. Dobro mi je i Gran Coronas sa smeđom etiketom. Najjeftinije vino koje mogu piti je Tvrdoš Vranac, poslije toga već spomenuti i ocrnjeni Casilliero del Diablo, iako je paladinka na dobrom tragu, to je za razliku od ostalih vina koje redovno pijem jedino vino koje mi ponekad legne a ponekad ne. Svi ostali koje redovno pijem su mi uvijek oK, samo to vino zna da me nekada iznevjeri a nekada mi bude OK. Trnjak je dobar. Vilinka je imala odlično vino, ovo novo mi se ne sviđa.

Kao što se vidi ne pijem bijela vina, pijem najčešće Francuska, Italijanska i naša. Probao sam Jacobs Creek i nismo kompatibilni.

Najčešće pijem vina sa cijenama oko 20 KM za "obične" situacije, mislim da skuplja vina osim ako su vrhunska (a tada su mi preskupa) najčešće ne opravdavaju svoju cijenu. Tako je i u Evropi, na potezu Frncuska, Italija i Španija najpopularnija su vina od oko 10 Eura, s tim da vino od 10 Eura u Španiji može biti bolje od vina koje košta 10 eura u Francuskoj naprosto zbog standarda života, Španija je jeftinija pa su i cijene kvalitetnih vina niže.

Za isti kvalitet kao što je Bordoaux, naša vina su u pravilu nešto skuplja, otprilike 5 do 10 KM. Naša vina su generalno skupa, govorim o malo kvalitetnijim vinima. Recimo Tvrdoš Vranac ima pristojnu cijenu za kvalitet (16 do 17 KM). Vukojev Vranac, kao i Cabernet Sauvignon (Tribunia) su već poskupi (23 do 25 KM).

Nego, probajte Škegro Krš Crni :)

Volim i port. Šteta što kod nas niko ne uvozi Sandeman i Ferreira port, ovi koji se kod nas mogu kupiti su OK, ali nisu ta liga. Doduše, Sandeman i Ferreira su u pravilu i više nego duplo skuplji, pa je moguće da se ne bi baš dobro prodavali.
paladinka
Posts: 1888
Joined: 23/06/2013 17:08

#239 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by paladinka »

Hakiz wrote:Ako govorim o ovinima koje pijemo (skoro) svaki dan, dakle ovdje gdje živimo:

Ja uglavnom pijem Bordeaux, Chianti, Cabernet Sauvignon i Vranac, sve raznih proizvođača. Merlot, Plavac i Blatinu ne volim posebno. Blatina može ako je barrique. Dobro mi je i Gran Coronas sa smeđom etiketom. Najjeftinije vino koje mogu piti je Tvrdoš Vranac, poslije toga već spomenuti i ocrnjeni Casilliero del Diablo, iako je paladinka na dobrom tragu, to je za razliku od ostalih vina koje redovno pijem jedino vino koje mi ponekad legne a ponekad ne. Svi ostali koje redovno pijem su mi uvijek oK, samo to vino zna da me nekada iznevjeri a nekada mi bude OK. Trnjak je dobar. Vilinka je imala odlično vino, ovo novo mi se ne sviđa.

Kao što se vidi ne pijem bijela vina, pijem najčešće Francuska, Italijanska i naša. Probao sam Jacobs Creek i nismo kompatibilni.

Najčešće pijem vina sa cijenama oko 20 KM za "obične" situacije, mislim da skuplja vina osim ako su vrhunska (a tada su mi preskupa) najčešće ne opravdavaju svoju cijenu. Tako je i u Evropi, na potezu Frncuska, Italija i Španija najpopularnija su vina od oko 10 Eura, s tim da vino od 10 Eura u Španiji može biti bolje od vina koje košta 10 eura u Francuskoj naprosto zbog standarda života, Španija je jeftinija pa su i cijene kvalitetnih vina niže.

Za isti kvalitet kao što je Bordoaux, naša vina su u pravilu nešto skuplja, otprilike 5 do 10 KM. Naša vina su generalno skupa, govorim o malo kvalitetnijim vinima. Recimo Tvrdoš Vranac ima pristojnu cijenu za kvalitet (16 do 17 KM). Vukojev Vranac, kao i Cabernet Sauvignon (Tribunia) su već poskupi (23 do 25 KM).

Nego, probajte Škegro Krš Crni :)

Volim i port. Šteta što kod nas niko ne uvozi Sandeman i Ferreira port, ovi koji se kod nas mogu kupiti su OK, ali nisu ta liga. Doduše, Sandeman i Ferreira su u pravilu i više nego duplo skuplji, pa je moguće da se ne bi baš dobro prodavali.
Jacobs Creek je isto australijsko industrijsko vino. Jeftino , dobro uz rostilj.Inace mora se malo paziti i godista , ima godista gdje je dobro i losije. Zato ako hoces zalihu kupujes krajem godine. Talijani , spanci i Novi svijet su vina gdje se fina vina mogu naci po povoljnoj cijeni, za francose je bolje malo vise platiti.
paladinka
Posts: 1888
Joined: 23/06/2013 17:08

#240 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by paladinka »

moonca wrote:
paladinka wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Casilliero del Diablo. :thumbup:
Jeftino vino , za kuhanje.
al' pravi djavolska dobra jela...Image
Ako hoces dobro jelo najbolji je bordaeux :-) I isto vino posluziti
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67240
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#241 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by _BataZiv_0809 »

paladinka wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Casilliero del Diablo. :thumbup:
Jeftino vino , za kuhanje.
Djesu ti Melania Trump :kiss: jeftini ti Casilliero i Jacob's :run:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#242 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by mO k3 »

paladinka wrote: al' pravi djavolska dobra jela...Image
Ako hoces dobro jelo najbolji je bordaeux :-) I isto vino posluziti[/quote]
Odma u startu da ti kazem da grijesis :) mozda zato sto si cula za podrucje Bordeaeux i da se tuda proizvode najbolja vina ...
Vino kao tema ti je komplexna tema _:)
Hakiz
Posts: 41057
Joined: 30/07/2015 20:01

#243 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

paladinka wrote:Jacobs Creek je isto australijsko industrijsko vino. Jeftino , dobro uz rostilj.Inace mora se malo paziti i godista , ima godista gdje je dobro i losije. Zato ako hoces zalihu kupujes krajem godine. Talijani , spanci i Novi svijet su vina gdje se fina vina mogu naci po povoljnoj cijeni, za francose je bolje malo vise platiti.
Stvar je u tome što mi baš i nismo finansijski u mogućnosti da pijemo boutique vina. Svaka čast onima koji mogu.

Industrijska i neka, jeftinija, boutique vina su nam uglavnom ono šta većina može priuštiti.

Naravno posebne prilike su druga priča, ali problem je u tome da ako nemamo novca da probamo vina, ne možemo znati šta koristiti ze te posebne prilike.

Je, ono šta je dobro neće biti jeftino, ali ono šta je skupo ne mora biti dobro. Tako da cijena, pogotovo van mjesta nastanka može prevariti. Jer, dok se svi posrednici, prevoznici, uvoznici, poreznici, taksari itd ugrade, i pristupačno vino može postati skupo.

U svakom slučaju izbjegavati one otrove u tetrapaku, Ždrepčevu krv i slična vina. Bolje ništa nego to.
Hakiz
Posts: 41057
Joined: 30/07/2015 20:01

#244 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

mO k3 wrote: Odma u startu da ti kazem da grijesis :) mozda zato sto si cula za podrucje Bordeaeux i da se tuda proizvode najbolja vina ...
Vino kao tema ti je komplexna tema _:)
Sa tobom ću se složiti dijelom.

Ali, kako god okreneš, francuzi prave najbolja. Može se s vremena navrijeme na prvo mjesto ubaciti neko drugi, ali istorijski, franucuzi, da se tako izrazim, drže najviše prvih i skoro sva druga mjesta ako nisu prvi.

A Bordeaux u tome igra značajnu ako ne i presudnu ulogu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41325
Joined: 29/06/2011 23:39

#245 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by dječak sa šibicama »

Odem u Citluk na vinsku cestu, kazem gazdi napuni mi kanister, vino ko ulje gusto, nema boljeg
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#246 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by wewa »

od bijelih su kod nas dostupni a odlicni malvazija i traminac, od crnih je carska blatina valjda najbolje sto imamo, uz Tvrdosevu paletu. i Vukoje ima odlican vranac.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#247 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by mO k3 »

Hakiz wrote:
mO k3 wrote: Odma u startu da ti kazem da grijesis :) mozda zato sto si cula za podrucje Bordeaeux i da se tuda proizvode najbolja vina ...
Vino kao tema ti je komplexna tema _:)
Sa tobom ću se složiti dijelom.

Ali, kako god okreneš, francuzi prave najbolja. Može se s vremena navrijeme na prvo mjesto ubaciti neko drugi, ali istorijski, franucuzi, da se tako izrazim, drže najviše prvih i skoro sva druga mjesta ako nisu prvi.

A Bordeaux u tome igra značajnu ako ne i presudnu ulogu.
Pa vidi ja ne gotovim crna vina meni se preteska , tanine ne gotivim poslije me stomak muci mozda jer previse i popijem :mrgreen:
Svabe , Austrija , Novi zeland , juzna Afrika, kalifornija isto imaju dobra vina ...

Sada da ulazimo u tematiku sta ti smekas/mirisis kada pijes crveno ili bilo kojeg vino pocevsi od maline , borovnice pa to macijeg urina ... :mrgreen:
Hakiz
Posts: 41057
Joined: 30/07/2015 20:01

#248 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

Kakvi ste sa Shirazom (Syrah)?

Manje ga ima kod nas, ali ja sam nailazio na dobre
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#249 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by dobar osjecaj »

Hakiz wrote:Kakvi ste sa Shirazom (Syrah)?

Manje ga ima kod nas, ali ja sam nailazio na dobre
Mene je jesenas neočekivano oduševio iz Vinarije Koper. Nisam sigurna je li bila berba 2016. Tražila sam poslije i u Sloveniji i kod nas i nisam ponovo nabasala.

Ja sam sad u fazi kad mi se uopšte ne piju nikakva vina a imam divnih pitkih što sam navukla iz različitih krajeva Portugala.
Last edited by dobar osjecaj on 02/08/2019 14:34, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 41057
Joined: 30/07/2015 20:01

#250 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

mO k3 wrote:
Hakiz wrote:
mO k3 wrote: Odma u startu da ti kazem da grijesis :) mozda zato sto si cula za podrucje Bordeaeux i da se tuda proizvode najbolja vina ...
Vino kao tema ti je komplexna tema _:)
Sa tobom ću se složiti dijelom.

Ali, kako god okreneš, francuzi prave najbolja. Može se s vremena navrijeme na prvo mjesto ubaciti neko drugi, ali istorijski, franucuzi, da se tako izrazim, drže najviše prvih i skoro sva druga mjesta ako nisu prvi.

A Bordeaux u tome igra značajnu ako ne i presudnu ulogu.
Pa vidi ja ne gotovim crna vina meni se preteska , tanine ne gotivim poslije me stomak muci mozda jer previse i popijem :mrgreen:
Svabe , Austrija , Novi zeland , juzna Afrika, kalifornija isto imaju dobra vina ...

Sada da ulazimo u tematiku sta ti smekas/mirisis kada pijes crveno ili bilo kojeg vino pocevsi od maline , borovnice pa to macijeg urina ... :mrgreen:
OK.

Da, Nijemci su uvijek znali imati dobra bijela, naročito pjenušava.

Ja pijem isključivo crna, pa bijela poznajem haman nimalo.

Pio sam i pristojan Shiraz od braće u deželi.
Post Reply