Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22426 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
katarinakosaca & duffyduck
Izvinjavam se sto objedinjujem odgovor na vase postove ali mi se cini da tako treba.
Potpuno se slazem sa vasim premisama.
Malo je ko pricao protiv korupcije i bunio se protiv porodicnog i partijskog nepotizma kao mi - i u SKS i u federalnom parlamentu.
I znam jako dobro da takva vrsta istupa iako donosi malo koristi u prakticnom smislu nailazi na odobravanje javnosti.
Ali moje je misljenje - i to sam narocito isticao u razgovoru sa predstavnicima medjunarodnih asocijacija liberala i socijal-liberala koje vodimo posljednjih dana - moja je ambicija da jednim vecim dijelom sa retorickog predjemo na zakonodavno djelovanje. (U smislu u kojem smo to uradili u slucaju Zakona o radu, recimo).
U konkretnom slucaju...
Nadleznost na entitetskim i kantonalnim sluzbenicima ima ADS i postupak izbora je regulisan zakonom.
Zakon ne tretira intervju, odnosno, ne propisuje ga.
ADS dostavlja poslodavcu spisak kandidata koji su na strucnom ispitu osvojili najvise bodova i poslodavac sa tog spiska odabire novog uposlenika.
Sabina Cudic je, izmedju ostalog, na Skupstini pokrenula i zatrazilu promjenu ovog clana (motivirana je problemima u obrazovanju ali je isti princip) i predlozila da se poslodavcu ( nacelniku, direktoru javne agencije, sluzbe, organa uprava, itd.) ukine diskreciono pravo da bira nekoga sa spiska i da je obavezan izabrati osobu koja je osvojila najvise bodova na strucnom ispitu.
Ako ste pratili posljednju sjednicu Skupstine onda cu vas samo podsjetiti da sam i tada, kao i mnogo puta u prethodnom mandatu, govorio o, odnosno, kritikovao rad ministra pravde i to upravo iz razloga o kojima ovdje pricamo. Naime, vec dugo tvrdim da je Ministarstvo pravde i uprave jedno od najbitnijih ministarstava, odnosno, moglo bi biti kada bi na njegovo celo dosao neko ko se zeli boriti protiv korupcije, kriminala i nepotizma.
(Kada smo pozivani u vlast i pitani za koje bi ministarstvo eventualno bili zainteresovani uvijek smo kao obavezno navodili upravo ovo ministarstvo - sto je izazivalo cudjenje sagovornika).
Neime, iako se ministarstvo pravde krije iza glupavo definisane nadelznosti po kojoj mu je osnovni zadatak da daje misljenje da li su zakonski prijedlozi i odluke Vlade u skladu sa Evropskom poveljom o ljudskim pravima (pogledati njihova misljenja u materijalima svih zakona u SKS) to jednostavno nije tacno. U detaljnom opisu njihove nadleznosti koji se moze pronaci u Ustavu FBiH, u UStavu KS a i u dubinama njihove stranice u dijelu koji govori o nadleznostima njhovih sluzbi se jasno kaze da ministarstvo pravde ima nadleznost da kontrolise zakonitost rada svih organa uprava (dakle, ministarstava, svih javnih preduzeca i institucija).
To najjednostavnije receno znaci da je upravo ovo ministarstvo moralo reagovati protiv svih nezakonitih zaposljavanja u organima i preduzecima koje sam naveo.
Dakle, da se vratimo na temu...
Intervju ne postoji kao forma prilikom zaposljavanja preko ADS-a.
Intervju postoji prilikom primanja u javna preduzeca, institucije i ustanove i regulisan je internim aktom, dakle Pravilnikom ili necim slicnim.
(Jos veci, od nedostatka intervjua kao forme, je problem sto veliki dio javnih preduzeca i ustanova nema zakonsku obavezu da uopste raspisuje konkurs - nego direktor moze primati koga i kada hoce. Upravo to je, recimo, u zdravstvu dovelo do problema da imamo ogroman visak nemedecinskog osoblja cije se plate isplacuju na racun materijalnih sredstava i troskova odnosno reagansa, lijekova i opreme).
Na putu ka federalnom parlamentu je Zakon o drzavnim sluzbenicima (Zakon o radu se morao donijeti prije nego se krene u izmjene ovog zakona jer su komplementarni u nekim djelovima). MI se spremamo za taj zakon jer je upravo proces njegovih izmjena i dopuna prilika da se u njemu urede i ova pitanja koja vi postavljate.
Mi cemo pokusati, koliko nam to kapaciteti dopuste, organizovati javne diskusije i o tom zakonu (kao sto smo, doduse, post festum, radili i za Zakon o radu) i nadamo se da ce gradjani uzeti konsturktivnog ucesca u tome.
I na kraju, jedna nota licnijeg karaktera...
Otpornost sadasnjeg sistema i korupcije i kriminala koje su njegov integralni dio, je , izmedju ostalog rezultat...uopstenosti bijesa gradjana.
Evidentno je da su ljudi, s razlogom - pa na kraju krajeva i ja sam - bijesni na sistem koji proizvodi stanje u kojem se kao drustvo nalazimo -ali odsustvo informisanosti o tom sistemu ili o konkretnim zakonima koji omogucavaju i pospjesuju njegovu korumpiranost i neefikasnost otupljuje reformski pritisak.
(Na isti nacin na koji teza "svi su isti" u masi koju kreira ta fraza uspjesno skriva korumpirane politicare ili recimo fraza "srpski zlocinci" na plocama stradanja po sarajevskim ulicama abolira konkretne pocinioce odnosne zlocince.
Borba protiv onoga sto cini srz vaseg posta je od prvog dana postojanja Nase stranke bila jedan od kljucnih motiva naseg politickog angazmana i zato me posebno pogadja da vi, koji ste na ovom forumu vise puta javno istakli svoje simpatije prema nama, imate sumnji u nasu dosljednost u toj borbi.
Nadam se da cete se u vrlo skoro vrijeme uvjeriti da je to front sa kojeg se ne samo nikada necemo povuci nego cemo zahvaljujuci izmedju ostalog i vasem glasu uticati na zakonsku regulativu koja regulise to pitanje.
p.k.
Izvinjavam se sto objedinjujem odgovor na vase postove ali mi se cini da tako treba.
Potpuno se slazem sa vasim premisama.
Malo je ko pricao protiv korupcije i bunio se protiv porodicnog i partijskog nepotizma kao mi - i u SKS i u federalnom parlamentu.
I znam jako dobro da takva vrsta istupa iako donosi malo koristi u prakticnom smislu nailazi na odobravanje javnosti.
Ali moje je misljenje - i to sam narocito isticao u razgovoru sa predstavnicima medjunarodnih asocijacija liberala i socijal-liberala koje vodimo posljednjih dana - moja je ambicija da jednim vecim dijelom sa retorickog predjemo na zakonodavno djelovanje. (U smislu u kojem smo to uradili u slucaju Zakona o radu, recimo).
U konkretnom slucaju...
Nadleznost na entitetskim i kantonalnim sluzbenicima ima ADS i postupak izbora je regulisan zakonom.
Zakon ne tretira intervju, odnosno, ne propisuje ga.
ADS dostavlja poslodavcu spisak kandidata koji su na strucnom ispitu osvojili najvise bodova i poslodavac sa tog spiska odabire novog uposlenika.
Sabina Cudic je, izmedju ostalog, na Skupstini pokrenula i zatrazilu promjenu ovog clana (motivirana je problemima u obrazovanju ali je isti princip) i predlozila da se poslodavcu ( nacelniku, direktoru javne agencije, sluzbe, organa uprava, itd.) ukine diskreciono pravo da bira nekoga sa spiska i da je obavezan izabrati osobu koja je osvojila najvise bodova na strucnom ispitu.
Ako ste pratili posljednju sjednicu Skupstine onda cu vas samo podsjetiti da sam i tada, kao i mnogo puta u prethodnom mandatu, govorio o, odnosno, kritikovao rad ministra pravde i to upravo iz razloga o kojima ovdje pricamo. Naime, vec dugo tvrdim da je Ministarstvo pravde i uprave jedno od najbitnijih ministarstava, odnosno, moglo bi biti kada bi na njegovo celo dosao neko ko se zeli boriti protiv korupcije, kriminala i nepotizma.
(Kada smo pozivani u vlast i pitani za koje bi ministarstvo eventualno bili zainteresovani uvijek smo kao obavezno navodili upravo ovo ministarstvo - sto je izazivalo cudjenje sagovornika).
Neime, iako se ministarstvo pravde krije iza glupavo definisane nadelznosti po kojoj mu je osnovni zadatak da daje misljenje da li su zakonski prijedlozi i odluke Vlade u skladu sa Evropskom poveljom o ljudskim pravima (pogledati njihova misljenja u materijalima svih zakona u SKS) to jednostavno nije tacno. U detaljnom opisu njihove nadleznosti koji se moze pronaci u Ustavu FBiH, u UStavu KS a i u dubinama njihove stranice u dijelu koji govori o nadleznostima njhovih sluzbi se jasno kaze da ministarstvo pravde ima nadleznost da kontrolise zakonitost rada svih organa uprava (dakle, ministarstava, svih javnih preduzeca i institucija).
To najjednostavnije receno znaci da je upravo ovo ministarstvo moralo reagovati protiv svih nezakonitih zaposljavanja u organima i preduzecima koje sam naveo.
Dakle, da se vratimo na temu...
Intervju ne postoji kao forma prilikom zaposljavanja preko ADS-a.
Intervju postoji prilikom primanja u javna preduzeca, institucije i ustanove i regulisan je internim aktom, dakle Pravilnikom ili necim slicnim.
(Jos veci, od nedostatka intervjua kao forme, je problem sto veliki dio javnih preduzeca i ustanova nema zakonsku obavezu da uopste raspisuje konkurs - nego direktor moze primati koga i kada hoce. Upravo to je, recimo, u zdravstvu dovelo do problema da imamo ogroman visak nemedecinskog osoblja cije se plate isplacuju na racun materijalnih sredstava i troskova odnosno reagansa, lijekova i opreme).
Na putu ka federalnom parlamentu je Zakon o drzavnim sluzbenicima (Zakon o radu se morao donijeti prije nego se krene u izmjene ovog zakona jer su komplementarni u nekim djelovima). MI se spremamo za taj zakon jer je upravo proces njegovih izmjena i dopuna prilika da se u njemu urede i ova pitanja koja vi postavljate.
Mi cemo pokusati, koliko nam to kapaciteti dopuste, organizovati javne diskusije i o tom zakonu (kao sto smo, doduse, post festum, radili i za Zakon o radu) i nadamo se da ce gradjani uzeti konsturktivnog ucesca u tome.
I na kraju, jedna nota licnijeg karaktera...
Otpornost sadasnjeg sistema i korupcije i kriminala koje su njegov integralni dio, je , izmedju ostalog rezultat...uopstenosti bijesa gradjana.
Evidentno je da su ljudi, s razlogom - pa na kraju krajeva i ja sam - bijesni na sistem koji proizvodi stanje u kojem se kao drustvo nalazimo -ali odsustvo informisanosti o tom sistemu ili o konkretnim zakonima koji omogucavaju i pospjesuju njegovu korumpiranost i neefikasnost otupljuje reformski pritisak.
(Na isti nacin na koji teza "svi su isti" u masi koju kreira ta fraza uspjesno skriva korumpirane politicare ili recimo fraza "srpski zlocinci" na plocama stradanja po sarajevskim ulicama abolira konkretne pocinioce odnosne zlocince.
Borba protiv onoga sto cini srz vaseg posta je od prvog dana postojanja Nase stranke bila jedan od kljucnih motiva naseg politickog angazmana i zato me posebno pogadja da vi, koji ste na ovom forumu vise puta javno istakli svoje simpatije prema nama, imate sumnji u nasu dosljednost u toj borbi.
Nadam se da cete se u vrlo skoro vrijeme uvjeriti da je to front sa kojeg se ne samo nikada necemo povuci nego cemo zahvaljujuci izmedju ostalog i vasem glasu uticati na zakonsku regulativu koja regulise to pitanje.
p.k.
- Promoe
- Posts: 322
- Joined: 25/08/2015 20:30
#22427 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
p.k.
Mozes li mi reci o cemu se radi u vezi amandmana koji ste predlagali, a tice se sportskih manifestacija i mup-a. Nisam bas najbolje cuo na tv-u neki dan.
Mozes li mi reci o cemu se radi u vezi amandmana koji ste predlagali, a tice se sportskih manifestacija i mup-a. Nisam bas najbolje cuo na tv-u neki dan.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22428 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
promoe
NIje se radilo o amandmanima, nego je premijer Konakovic u jednom momentu rekao kako smo mi protiv osiguranja na fudbalskim utakmicama, pa sam ga morao ispraviti i ponoviti da je nas stav da smo protiv toga da se profesionalni fudbalski klubovi subvencioniraju novcem poreskih obveznika, odnosno, budzetom jer smatramo da drzava novac treba trositi na tzv. masovni sport i sport u obrazovnom sistemu a ne na profesionalni sport.
Takodje smo iskoristili priliku da ukazemo kako je darezljivost Vlade KS jednostrana jer su iz subvencija za obezbjedjenje izostavili organizatore kulturnih dogadjaja koji troskove zakonski obaveznog osiguranja snose iz svog budzeta.
p.k.
NIje se radilo o amandmanima, nego je premijer Konakovic u jednom momentu rekao kako smo mi protiv osiguranja na fudbalskim utakmicama, pa sam ga morao ispraviti i ponoviti da je nas stav da smo protiv toga da se profesionalni fudbalski klubovi subvencioniraju novcem poreskih obveznika, odnosno, budzetom jer smatramo da drzava novac treba trositi na tzv. masovni sport i sport u obrazovnom sistemu a ne na profesionalni sport.
Takodje smo iskoristili priliku da ukazemo kako je darezljivost Vlade KS jednostrana jer su iz subvencija za obezbjedjenje izostavili organizatore kulturnih dogadjaja koji troskove zakonski obaveznog osiguranja snose iz svog budzeta.
p.k.
-
zapartiju
- Posts: 38
- Joined: 01/09/2015 19:28
#22429 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja Kojovic wrote:promoe
NIje se radilo o amandmanima, nego je premijer Konakovic u jednom momentu rekao kako smo mi protiv osiguranja na fudbalskim utakmicama, pa sam ga morao ispraviti i ponoviti da je nas stav da smo protiv toga da se profesionalni fudbalski klubovi subvencioniraju novcem poreskih obveznika, odnosno, budzetom jer smatramo da drzava novac treba trositi na tzv. masovni sport i sport u obrazovnom sistemu a ne na profesionalni sport.
Takodje smo iskoristili priliku da ukazemo kako je darezljivost Vlade KS jednostrana jer su iz subvencija za obezbjedjenje izostavili organizatore kulturnih dogadjaja koji troskove zakonski obaveznog osiguranja snose iz svog budzeta.
p.k.
Poštovanje gospodine Peđa,
Sigurno ste upoznati sa događajima koji slijede u narednim danima što se tiče izbora za predsjednika SDP-a. Ukoliko sve bude onako kako planiraju u SDP-u i pobjedu odnese Jasmin Imamović da li u dogledno vrijeme možemo očekivati koaliciju SDP-NS.
I ako mogu pitati vas šta bi više voljeli da se dogodi: Pobjeda Nikšića ili Imamovića? Vas cijenim jer govorite bez okolišanja i po tome ste uz Slavišu Šućura jedinstveni u skupštini pa zato očekujem konkretan odgovor. Pozdrav!
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22430 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
zapartiju
O zajednickom nastupu na izborima sa partijama sa kojima smo ideoloski kompatibilni (i koje nisu svojom voljom porusile mostove prema nama) uvijek smo spremni razgovarati.
(Neformalni, incidentni, razgovori sa ljudima u SDP-u na tu temu su saglasno prekinuti i zamrznuti do zavrsetka internih SDP izbora).
Naravno, ne zelim uticati na unutarpartijsku odluku SDP-a i izjasnjavati se o kandidatima koje ste ponudili na ocjenu, ali cu vam reci svoj licni stav...
Nadao sam da ce neko iz redova nove, mladje, generacija SDP-ovaca biti kandidat.
p.k.
O zajednickom nastupu na izborima sa partijama sa kojima smo ideoloski kompatibilni (i koje nisu svojom voljom porusile mostove prema nama) uvijek smo spremni razgovarati.
(Neformalni, incidentni, razgovori sa ljudima u SDP-u na tu temu su saglasno prekinuti i zamrznuti do zavrsetka internih SDP izbora).
Naravno, ne zelim uticati na unutarpartijsku odluku SDP-a i izjasnjavati se o kandidatima koje ste ponudili na ocjenu, ali cu vam reci svoj licni stav...
Nadao sam da ce neko iz redova nove, mladje, generacija SDP-ovaca biti kandidat.
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22431 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@pk
Preko ADSBIH ili ADSFBIH. Tim putem se odabiru i rukovodni državni službenici.
Sa ostalim dijelom tvoje refleksije oko korupcije se slažemo, ja samo želim da budete ustrajni i uporni, pa makar i samo retorički, ako je u određenom momentu nemoguće djelovati putem zakonskih regulativa ili utjecati na njih
Koliko znam postoji usmeni dio stučnog ispita, koji se , eto, naziva intervju i po svjedočenjima "vječito drugih" upravo je tu izvor manipulacija.Intervju ne postoji kao forma prilikom zaposljavanja preko ADS-a.
Sa ostalim dijelom tvoje refleksije oko korupcije se slažemo, ja samo želim da budete ustrajni i uporni, pa makar i samo retorički, ako je u određenom momentu nemoguće djelovati putem zakonskih regulativa ili utjecati na njih
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#22432 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Blago tebi Kate.Pedja Kojovic wrote:
I na kraju, jedna nota licnijeg karaktera...
Otpornost sadasnjeg sistema i korupcije i kriminala koje su njegov integralni dio, je , izmedju ostalog rezultat...uopstenosti bijesa gradjana.
Evidentno je da su ljudi, s razlogom - pa na kraju krajeva i ja sam - bijesni na sistem koji proizvodi stanje u kojem se kao drustvo nalazimo -ali odsustvo informisanosti o tom sistemu ili o konkretnim zakonima koji omogucavaju i pospjesuju njegovu korumpiranost i neefikasnost otupljuje reformski pritisak.
(Na isti nacin na koji teza "svi su isti" u masi koju kreira ta fraza uspjesno skriva korumpirane politicare ili recimo fraza "srpski zlocinci" na plocama stradanja po sarajevskim ulicama abolira konkretne pocinioce odnosne zlocince.
Borba protiv onoga sto cini srz vaseg posta je od prvog dana postojanja Nase stranke bila jedan od kljucnih motiva naseg politickog angazmana i zato me posebno pogadja da vi, koji ste na ovom forumu vise puta javno istakli svoje simpatije prema nama, imate sumnji u nasu dosljednost u toj borbi.
Nadam se da cete se u vrlo skoro vrijeme uvjeriti da je to front sa kojeg se ne samo nikada necemo povuci nego cemo zahvaljujuci izmedju ostalog i vasem glasu uticati na zakonsku regulativu koja regulise to pitanje.
p.k.
Evo ti fokusiraš jedan primjer borbe protiv političke korupcije (potpuno hvale vrijedan), ponudiš konkretan prijedlog (apsolutno izvodiv), ali koji realno nije u nadležnosti niti kantonalnih, a ni federalnih zastupnika. Samim tim u ovom momentu pogrešno adresiran na NS.
Ako se sa druge strane NS-u postavi pitanje usvojenog Nacrta zakona o porijeklu imovine kantonalnih dužnosnika (ili kako se već zove ovaj zakon predlagača "onoga čije se ime ne spominje"), ne dobiješ odgovore "žaljenja i duboke boli", već ti odmah propišu dioptriju. (Još uvijek čekam drugo mišljenje Dr. Zuhrića).
Dakle, šta se dešava sa navedenim Nacrtom zakona, koji je
a) predlagač "onaj čije se ime ne spominje" uputio u skupštinsku proceduru KS prije godinu i po dana
b) Skupština KS (uz glasove zastupnika NS) usvojila i tada uputila u 45-odnevnu javnu raspravu
c) po mišljenju Predsjednika NS "jedan od prioritetnih" zakona na čijoj izradi je i sam "mjerodavno učestvovao"?
Konkretan zakon, konkretna nadležnost SKS, konkretno dobrovoljno preuzimanje odgovornosti od strane NS.
Nakon ovoliko proteklog vremena pitam se da li će moje sljedeće pitanje naići na istu dozu razumjevanja ili će mi se po dobrom starom sda/hdz-ovskom običaju "propisati dioptrija".
Moje pitanje glasi: "Čija ubleha je bio navedeni nacrt zakona? Ubleha Naše Stranke ili "onog čije se ime ne spominje" ?"
Unaprijed zahvalan na odgovoru.
Šifra: Dalekovidan sam.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22433 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
kluz franjo
Steta sto ocigledno niste bili u prilici pratiti proslu sjednicu SKS jer sam na njoj dosta govorio o ovom zakonu i o odgovornosti onih koji su bili zaduzeni da ga pred poslanike donesu u septembru.
p.k.
Steta sto ocigledno niste bili u prilici pratiti proslu sjednicu SKS jer sam na njoj dosta govorio o ovom zakonu i o odgovornosti onih koji su bili zaduzeni da ga pred poslanike donesu u septembru.
p.k.
- Better Man
- Posts: 18728
- Joined: 01/10/2006 20:10
#22434 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Upravo tako. Na usmenom dijelu stručnog ispita se namještaju rezultati tako da onima koji su bili najbolji na pismenom, a nisu podobni, tj. nije za njih konkurs se skidaju bodovi, a onim podobnim navlaće.KatarinaKosaca wrote:@pk
Koliko znam postoji usmeni dio stučnog ispita, koji se , eto, naziva intervju i po svjedočenjima "vječito drugih" upravo je tu izvor manipulacija.Intervju ne postoji kao forma prilikom zaposljavanja preko ADS-a.Preko ADSBIH ili ADSFBIH. Tim putem se odabiru i rukovodni državni službenici.
Sa ostalim dijelom tvoje refleksije oko korupcije se slažemo, ja samo želim da budete ustrajni i uporni, pa makar i samo retorički, ako je u određenom momentu nemoguće djelovati putem zakonskih regulativa ili utjecati na njih
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22435 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Opet, istine radi, ideja uopće nije moja, ja sam je samo čula na februarskim protestima od strane predsjednike neke NVO. Naalost, ne sjećam se imena ni čovjeka ni organizacije.kluz franjo wrote: Blago tebi Kate.
Evo ti fokusiraš jedan primjer borbe protiv političke korupcije (potpuno hvale vrijedan), ponudiš konkretan prijedlog (apsolutno izvodiv), ali koji realno nije u nadležnosti niti kantonalnih, a ni federalnih zastupnika. Samim tim u ovom momentu pogrešno adresiran na NS.
Ja sam glasala za NS, logično je da od NS tražim inicijative, odgovore, reakcije. Sad, što Pađa odgovara i "ćoravom i sakatom", dok se drugi , čak pobjednici kriju i u izbornoj kampanji, možda je nepravedno, ali je jedini način da se obratim. NIje skupštinska klupa jedino mjesto (iako jeste najlegalnije) odakle jedna politička stranka može djelovati. Konkretno oko primjera o kojem sam govorila ima TV prilog dvije žene koje su godinama "vječno druge", postoje podaci da je nakon navodnog moratorijuma na zapošljavanje na budžet Vlade FBIH, ista primila ne znam tačno koliko ljudi, dakle i te kako ima štofa, načina , a i federalni parlament jeste mjesto gdje se to može, ako ne riješiti, bar spomenuti za govornicom. Netko (SDA, SDP) će morati dati odgovor, makar onaj uobičajeni da je "Uvijek sve bilo po zakonu"
Da, progovorio Forto
Ne želim da ova moja refleksija liči na neki napad na NS, jer su u onome što ima još uvijek najbolji, samo je kritika sa nadom da će kreirati nove ideje, eventualno inicijative. Odakle se god počne, ima i posla i načina.
-
hzsa22
- Posts: 1052
- Joined: 16/12/2011 18:25
#22436 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja, Albine
Hvala vam na informacijama za Vijecnicu i odgovoru vasih vijecnika u GV-u. Ocigledno je na djelu pljacka gradjana i turista od strane tih koji upravljaju. Nadam se da ce vasi vijecnici poduzeti dodatne aktivnosti na rjesavanju ovog problema. Nedavno mi prijatelj rece da je pricao i sa upraviteljem, mislim da se momak zove Tarik Dautovic, koji je potvrdio da je dobio odluku od Grada po kojoj je jedna tarifa za vjencanja, druga za sve ostale sto je presmijesno i diskriminirajuce.
Pozdrav
Hvala vam na informacijama za Vijecnicu i odgovoru vasih vijecnika u GV-u. Ocigledno je na djelu pljacka gradjana i turista od strane tih koji upravljaju. Nadam se da ce vasi vijecnici poduzeti dodatne aktivnosti na rjesavanju ovog problema. Nedavno mi prijatelj rece da je pricao i sa upraviteljem, mislim da se momak zove Tarik Dautovic, koji je potvrdio da je dobio odluku od Grada po kojoj je jedna tarifa za vjencanja, druga za sve ostale sto je presmijesno i diskriminirajuce.
Pozdrav
-
walk_M-A-N
- Posts: 2003
- Joined: 09/05/2007 16:35
#22437 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Čestitam na ovome zapažanju, jednako kao na kritici prethodne ministrice.Pedja Kojovic wrote: Ako ste pratili posljednju sjednicu Skupstine onda cu vas samo podsjetiti da sam i tada, kao i mnogo puta u prethodnom mandatu, govorio o, odnosno, kritikovao rad ministra pravde i to upravo iz razloga o kojima ovdje pricamo. Naime, vec dugo tvrdim da je Ministarstvo pravde i uprave jedno od najbitnijih ministarstava, odnosno, moglo bi biti kada bi na njegovo celo dosao neko ko se zeli boriti protiv korupcije, kriminala i nepotizma.
(Kada smo pozivani u vlast i pitani za koje bi ministarstvo eventualno bili zainteresovani uvijek smo kao obavezno navodili upravo ovo ministarstvo - sto je izazivalo cudjenje sagovornika).
Neime, iako se ministarstvo pravde krije iza glupavo definisane nadelznosti po kojoj mu je osnovni zadatak da daje misljenje da li su zakonski prijedlozi i odluke Vlade u skladu sa Evropskom poveljom o ljudskim pravima (pogledati njihova misljenja u materijalima svih zakona u SKS) to jednostavno nije tacno. U detaljnom opisu njihove nadleznosti koji se moze pronaci u Ustavu FBiH, u UStavu KS a i u dubinama njihove stranice u dijelu koji govori o nadleznostima njhovih sluzbi se jasno kaze da ministarstvo pravde ima nadleznost da kontrolise zakonitost rada svih organa uprava (dakle, ministarstava, svih javnih preduzeca i institucija).
To najjednostavnije receno znaci da je upravo ovo ministarstvo moralo reagovati protiv svih nezakonitih zaposljavanja u organima i preduzecima koje sam naveo.
Jedina rezerva koju imam, i da čudom dođe bolji ministar, je da li bi ljudi koji godinama daju mišljenja o EKLjP i tačkama i zarezima uopće bili sposobni i voljni da rade drugačije.
Da se stvarno bore protiv nezakonitosti prema vrijednosti štete, a da ne zlopotrijebe povećanu moć za odlučivanje o svemu kroz formalnu kontrolu manje bitnih stvari.
-
walk_M-A-N
- Posts: 2003
- Joined: 09/05/2007 16:35
#22438 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
TVSA večeras na dnevniku priča opet o parkingu kod Narodnog (koji ima svoju temu na forumu). Naravno oni kao budžetska tv nikada ne traže ko je kriv, već kažu "rade se pravne radnje". Jedino Kojović podsjeća da je sve nelegalno, i da sada inače skupo Pravobranilaštvo brani Kanton, umjesto da utužuje dugove.
I daju riječ i zastupniku Pindži koji sada kao DF ima obraza da nešto kaže a njegovi puleni iz tadašnje Zabih su zavalili Kanton. Mehmedić koliko vidim savjetuje ministra komunikacija BiH za finu platu i znatne dodatke.
Molim da kao zastupnici tražite informaciju kolika je direktna i indirektna šteta, da li su označeni i prijavljeni odgovorni, i da li postoji ikakav postupak.
I daju riječ i zastupniku Pindži koji sada kao DF ima obraza da nešto kaže a njegovi puleni iz tadašnje Zabih su zavalili Kanton. Mehmedić koliko vidim savjetuje ministra komunikacija BiH za finu platu i znatne dodatke.
Molim da kao zastupnici tražite informaciju kolika je direktna i indirektna šteta, da li su označeni i prijavljeni odgovorni, i da li postoji ikakav postupak.
- ultima_palabra
- Posts: 59302
- Joined: 15/12/2008 16:53
#22439 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Molim Peđu za komentar.Na spisku onih koji su za male novce riješili svoja stambeno pitanje nalazi se i bh. režiser Danis Tanović koji stan od 184 m2 u ulici Hadžiristića plaća samo 138 KM.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#22440 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ali ko sve upada na tu listu. Cirkus.
. Ko odredjuje za koga se placaju ti stanovi? Ko pravi te liste, po kojim kriterijima?
http://www.klix.ba/vijesti/bih/samo-za- ... /150914069
Jesu li zasluzni gradjani? Zasto onda nema niza drugih imena?
Jesu li ljudi u potrebi? Isto pitanje, zasto onda nema drugih imena?
Ovo mi djeluje, kao miks 'dobre volje', naravno od nasih para.
Pedja.
Da li je Danis zaista covjek kojem treba nesto ovako? Gledajuci i sa finansijske, ali i moralne/eticke strane.
Mada znam da cu kao odgovor dobiti neki vid pokusaja relativizacije, al eto da pitam, ipak.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/samo-za- ... /150914069
Jesu li zasluzni gradjani? Zasto onda nema niza drugih imena?
Jesu li ljudi u potrebi? Isto pitanje, zasto onda nema drugih imena?
Ovo mi djeluje, kao miks 'dobre volje', naravno od nasih para.
Pedja.
Da li je Danis zaista covjek kojem treba nesto ovako? Gledajuci i sa finansijske, ali i moralne/eticke strane.
Mada znam da cu kao odgovor dobiti neki vid pokusaja relativizacije, al eto da pitam, ipak.
- pici
- Posts: 46361
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#22441 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U PaPkovom zakonu je snaga, vašHa stranka na svim nivoJima... 
-
hzsa22
- Posts: 1052
- Joined: 16/12/2011 18:25
#22442 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa veci mu racun za vodu od mjesecne kirije. Hej ba, 180 kvadrata 130 KM mjesecno. Prestrasno! Ne samo on, nego svi ovi koji nisu socijalno ugrozeni.
Kakav smo mi kurac od drzave i ovce od naroda.
Fuj.
Kakav smo mi kurac od drzave i ovce od naroda.
Fuj.
-
Novak20
- Posts: 15235
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#22443 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Živa istina. Dva puta sam tako preveslan nakon 100% riješenog pismenog dijela. Jedan intervju je trajao manje od dvije minute mada je zakonska obaveza pola sata. Pitali me kako se zovem, odakle sam i Allahimanet......razligu.Better Man wrote:Upravo tako. Na usmenom dijelu stručnog ispita se namještaju rezultati tako da onima koji su bili najbolji na pismenom, a nisu podobni, tj. nije za njih konkurs se skidaju bodovi, a onim podobnim navlaće.KatarinaKosaca wrote:@pk
Koliko znam postoji usmeni dio stučnog ispita, koji se , eto, naziva intervju i po svjedočenjima "vječito drugih" upravo je tu izvor manipulacija.Intervju ne postoji kao forma prilikom zaposljavanja preko ADS-a.Preko ADSBIH ili ADSFBIH. Tim putem se odabiru i rukovodni državni službenici.
Sa ostalim dijelom tvoje refleksije oko korupcije se slažemo, ja samo želim da budete ustrajni i uporni, pa makar i samo retorički, ako je u određenom momentu nemoguće djelovati putem zakonskih regulativa ili utjecati na njih
Sreća ima Boga pa mi poslije pade kašika u med.....
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22444 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vjerovatno opstinska komisija, kriteriji subjektivni-LIBERO- wrote:Ali ko sve upada na tu listu. Cirkus.. Ko odredjuje za koga se placaju ti stanovi? Ko pravi te liste, po kojim kriterijima?
http://www.klix.ba/vijesti/bih/samo-za- ... /150914069
Jesu li zasluzni gradjani? Zasto onda nema niza drugih imena?
Jesu li ljudi u potrebi? Isto pitanje, zasto onda nema drugih imena?
Ovo mi djeluje, kao miks 'dobre volje', naravno od nasih para.
Pedja.
Da li je Danis zaista covjek kojem treba nesto ovako? Gledajuci i sa finansijske, ali i moralne/eticke strane.
Mada znam da cu kao odgovor dobiti neki vid pokusaja relativizacije, al eto da pitam, ipak.
Podsjecam da je isti nacelnik, i opstina, gospodji Tanovic dala zgradu skole isto tako za dž.
- ultima_palabra
- Posts: 59302
- Joined: 15/12/2008 16:53
#22445 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A kod gospoje obdanište milja mjesečno... kad ovako hajruju opozicionari, šta li rade ovi na vlasti?
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22446 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja, sta je ovo?
Djeca koja su trebala danas poći u vrtiće JU „Djeca Sarajeva“, zbog ostavki članova Upravnog odbora, morat će sačekati dok se ne imenuje novi. Nakon što je, naime, Komisija za prijem utvrdila prijedlog liste primljene djece, roditelji 507 mališana koji nisu primljeni imali su vremena uložiti žalbe. Upravni odbor je trebao potom potvrditi konačnu listu primljene djece.
Predstavnik Vlade
Međutim, prije te neophodne odluke, tri člana UO, kada su se trebala sastati i izglasati potrebne dokumente da bi djeca danas krenula u vrtiće, naprasno su podnijela ostavke.
Na taj način onemogućili su rad UO, jer ne postoji kvorum za održavanje sjednice, a time i prolongirali početak boravka mališana u vrtićima za narednu godinu.
Iz JU „Djeca Sarajeva“ kratko su kazali da se nadaju da će se što prije steći uvjeti da bi se riješile mnogobrojne žalbe roditelja djece koja nisu primljena.
Novi kandidati
- Dok se ne imenuju vršioci dužnosti predsjednika i članova UO, molimo roditelje za razumijevanje da bi se riješila novonastala situacija - kazali su iz „Djece Sarajeva“.
Upravni odbor, inače, broji pet članova - dva iz reda uposlenika, odgajatelja, dva iz reda roditelja te jedan predstavnik Vlade KS. Ostavke su podnijeli Edita Kalajdžić, predstavnica Vlade KS, Vildana Vrabac i Dženisa Buljugić iz reda roditelja.
edita-kalajdzic
Kalajdžić: Ostavka na čelu UO
Kako „Avaz“ saznaje, u JU „Djeca Sarajeva“ vlada haotična situacija, a još sinoć uposlenici su hitno birali nove kandidate koje će predložiti Vladi da bi što prije bilo imenovano ovo tijelo te djeca krenula u vrtiće.
Prema informacijama „Avaza“ iz Vlade, sarajevski vrtići ponovo su postali mjesto političkih obračuna. Navodno je ostavka tri člana UO JU „Djeca Sarajeva“ motivirana političkim razlozima, a inicirali su je neki od ministara u Vladi KS.
Dodatno usložili situaciju
Predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Saudin Sivro kaže da su ostavkama dodatno usložili situaciju u vezi s prijemom mališana.
- Smatram da su ostavke ishitrene. Članovima UO su ionako za mjesec istjecali mandati. Ovim postupcima samo su doprinijeli tome da djeca ne mogu na vrijeme poći u vrtić - rekao je Sivro.
-
palermo
- Posts: 25329
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#22447 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Meni je sasvim ok da postoje ti neki stanovi u javnom vlasništvu koji se dodijeljuju na korištenje nekim ljudima koji imaju potencijal da urade nešto i to u sferama koje nisu toliko marketinški zastupljene i gdje se ne obrće veliki novac. Treba država pomagati. I opet svjestan sam da je kada je riječ o podjelma pravda nekako imaginaran pojam, ne postoji način da se pravda ispoštuje na način da svi budu zadovoljni. Tako je svijet skrojen.Mogu sa tim živjeti.-LIBERO- wrote:Ali ko sve upada na tu listu. Cirkus.. Ko odredjuje za koga se placaju ti stanovi? Ko pravi te liste, po kojim kriterijima?
http://www.klix.ba/vijesti/bih/samo-za- ... /150914069
Jesu li zasluzni gradjani? Zasto onda nema niza drugih imena?
Jesu li ljudi u potrebi? Isto pitanje, zasto onda nema drugih imena?
Ovo mi djeluje, kao miks 'dobre volje', naravno od nasih para.
Pedja.
Da li je Danis zaista covjek kojem treba nesto ovako? Gledajuci i sa finansijske, ali i moralne/eticke strane.
Mada znam da cu kao odgovor dobiti neki vid pokusaja relativizacije, al eto da pitam, ipak.
Ali ovaj drugi pasus što si napisao. Neshvatljivo mi je da Danis Tanović kao bogat i uspješan čovjek, koji ima svoj ugled, reputaciju,koji je imao ambicije da pokrene neke nove vjetrove na političkoj sceni BiH, uopšte konkuriše na nešto ovako i koristi nešto ovako. Tako me podsjeća na naše hercegovačke tajkune koji plivaju u parama, ali opet traže invalidninu od 60 KM, rukovodeći se onom, šta fali uzeti ako već mogu dobiti. Zauhar je.
Mislim, Danise...
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#22448 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Priča ima par nivoa i nije crno-bijela.
Pravo pitanje je kako Danis Tanović dosad nije dobio stan od države, a ne kako je povlašten pri zakupu.
Možda se na prste jedne ruke mogu pobrojati oni koji su svojim radom zadužili BiH, promovirali u pozitivnom smislu njeno ime i učinili da se za BiH u svijetu čuje i mimo onih ružnih, depresivnih, tragičnih i ratnih priča. Danis Tanović je, odmah nakon Oscara, morao dobiti bar stan, priznanje ili bilo kakvu konkretnu, značajnu finansijsku nadoknadu za ono što je učinio. Po meni, odvratno je što je njegovo ime navedeno tik uz imena beznačajnih anonimusa koji su se po političkoj liniji ogrebali za ovu povlasticu, a da niko ne zna ni ko su, ni šta su, ni čime se bave, a eno ih, cijeli spisak.
Drugi nivo je vrtić njegove supruge koji je, zaista, nepravedno bio povlašten pri dobijanju poslovnog prostora u Starom Gradu, kao što je bio povlašten i kad ga je finasijski pomagalo Min. kulture i sporta iako je vrtić privatan i iako su mjesečne naknade koje roditelji odvajaju astronomske.
Da je država kako treba, znala bi i morala bi - i u ovom slučaju i u onom koje se tiče doprinosa za zaslužne umjetnike, ona poznata Deen lista - jasno razgraničiti kategorije i definirati uslove za dobijanje bilo kakvih povlastica, i u smislu zaslužnih građana i po pitanju onih u stanju socijalne potrebe.
Sramota je da Sidran, koliko god se odvratno ponašao i koliko god nisko pao u zadnje vrijeme, jedva krpi kraj s krajem i nije na Deen listi zaslužnih građana, kao što je sramota i da Danis Tanović danas mora pravdati prednost koju je dobio pri odabiru onih koji mogu koristiti ''državne stanove''.
Pravo pitanje je kako Danis Tanović dosad nije dobio stan od države, a ne kako je povlašten pri zakupu.
Možda se na prste jedne ruke mogu pobrojati oni koji su svojim radom zadužili BiH, promovirali u pozitivnom smislu njeno ime i učinili da se za BiH u svijetu čuje i mimo onih ružnih, depresivnih, tragičnih i ratnih priča. Danis Tanović je, odmah nakon Oscara, morao dobiti bar stan, priznanje ili bilo kakvu konkretnu, značajnu finansijsku nadoknadu za ono što je učinio. Po meni, odvratno je što je njegovo ime navedeno tik uz imena beznačajnih anonimusa koji su se po političkoj liniji ogrebali za ovu povlasticu, a da niko ne zna ni ko su, ni šta su, ni čime se bave, a eno ih, cijeli spisak.
Drugi nivo je vrtić njegove supruge koji je, zaista, nepravedno bio povlašten pri dobijanju poslovnog prostora u Starom Gradu, kao što je bio povlašten i kad ga je finasijski pomagalo Min. kulture i sporta iako je vrtić privatan i iako su mjesečne naknade koje roditelji odvajaju astronomske.
Da je država kako treba, znala bi i morala bi - i u ovom slučaju i u onom koje se tiče doprinosa za zaslužne umjetnike, ona poznata Deen lista - jasno razgraničiti kategorije i definirati uslove za dobijanje bilo kakvih povlastica, i u smislu zaslužnih građana i po pitanju onih u stanju socijalne potrebe.
Sramota je da Sidran, koliko god se odvratno ponašao i koliko god nisko pao u zadnje vrijeme, jedva krpi kraj s krajem i nije na Deen listi zaslužnih građana, kao što je sramota i da Danis Tanović danas mora pravdati prednost koju je dobio pri odabiru onih koji mogu koristiti ''državne stanove''.
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22449 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@banksy, sve ima svoje lice i nalicje. Ovaj spisak meni pokazuje da je on dobio stan na koristenje- neograniceno po simbolicnoj cijeni. Znaci, vrlo vjerovatno dobio je stanarsko pravo. 180 kvadrata u centru grada, evo da je morao placati kiriju, sama skontaj koliko je dobio.
Ko zna koliko je jos dobio grantova od opstine, kantona, federacije, drzave? Zasto jedan privatni vrtic ima tolike privilegije dok su javni vrtici na tom istom podrucju u uzasnom stanju..
Ko zna koliko je jos dobio grantova od opstine, kantona, federacije, drzave? Zasto jedan privatni vrtic ima tolike privilegije dok su javni vrtici na tom istom podrucju u uzasnom stanju..
-
palermo
- Posts: 25329
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#22450 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sve ok.Banksy wrote:
Da je država kako treba, znala bi i morala bi - i u ovom slučaju i u onom koje se tiče doprinosa za zaslužne umjetnike, ona poznata Deen lista - jasno razgraničiti kategorije i definirati uslove za dobijanje bilo kakvih povlastica, i u smislu zaslužnih građana i po pitanju onih u stanju socijalne potrebe.
Sramota je da Sidran, koliko god se odvratno ponašao i koliko god nisko pao u zadnje vrijeme, jedva krpi kraj s krajem i nije na Deen listi zaslužnih građana, kao što je sramota i da Danis Tanović danas mora pravdati prednost koju je dobio pri odabiru onih koji mogu koristiti ''državne stanove''.
Ali Danisu Tanoviću koji je svojim trudom i radom zaradio pare, ovo jednostavno ne treba. Drugima treba, kao Sidranu, recimo.
A ono što ti ne treba jednostavno ne tražiš. Ostaviš drugima kojima to treba. Pa to su nekako elementarne stvari iz etike
