Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22401 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
lacrima
Pristupili smo tom problemu vrlo ozbiljno i vec neko vrijeme radimo na tome.
Ne bih iznosio nas konacan stav jer jos nismo zavrsili posao.
Osim postojecih elemenata formule buduci nacin raspodjele baziramo na dva principa.
Stvarni (Dakle, rasclanjeni kodovi firmi kao sto je Elektroprivreda, BHTelekom itd) doprinos kantona i princip solidarnosti na osnovu kriterija.
p.k.
Pristupili smo tom problemu vrlo ozbiljno i vec neko vrijeme radimo na tome.
Ne bih iznosio nas konacan stav jer jos nismo zavrsili posao.
Osim postojecih elemenata formule buduci nacin raspodjele baziramo na dva principa.
Stvarni (Dakle, rasclanjeni kodovi firmi kao sto je Elektroprivreda, BHTelekom itd) doprinos kantona i princip solidarnosti na osnovu kriterija.
p.k.
- joint union
- Posts: 3003
- Joined: 31/01/2006 09:54
#22402 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zaboravio se presaltati na drugi nick?BMT123 wrote:BMT123 wrote:
Pedja..ti sviraj pickama u Sarajevu! Domet!
- NK33
- Posts: 683
- Joined: 01/02/2015 18:13
#22403 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
joint union wrote:Zaboravio se presaltati na drugi nick?BMT123 wrote:BMT123 wrote:
Pedja..ti sviraj pickama u Sarajevu! Domet!
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#22404 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Prijedlog zakona o zabrani...
http://www.nasastranka.ba/nasastranka/w ... rPDF-1.pdf
Po mom osobnom mišljenju, prilično dobar PRIJEDLOG zakona. Ostalo je pomalo nejasno zašto su izvan zakonske zaštite ostale presude sudova FNRJ i SFRJ, ali bez obzira na to PRIJEDLOG zakona koji zaslužuje podršku.
Po meni puno bitnije je vidjeti u skoroj budućnosti koliko u kontekstu ovog prijedloga zakona vrijedi politička RIJEČ i OBRAZ F. Novalića.
A naravno i politička zrelost onih koji su u taj obraz vjerovali...
NAPOMENA: Post-ovi ovog user-a su već imaju dijagnozu dioptrije i neozbiljnosti na ovom pdf-u, te nije nužno iste komentirati.
Za efekte i nuspojave pitajte svog kantonalnog ili federalnog zastupnika!
http://www.nasastranka.ba/nasastranka/w ... rPDF-1.pdf
Po mom osobnom mišljenju, prilično dobar PRIJEDLOG zakona. Ostalo je pomalo nejasno zašto su izvan zakonske zaštite ostale presude sudova FNRJ i SFRJ, ali bez obzira na to PRIJEDLOG zakona koji zaslužuje podršku.
Po meni puno bitnije je vidjeti u skoroj budućnosti koliko u kontekstu ovog prijedloga zakona vrijedi politička RIJEČ i OBRAZ F. Novalića.
A naravno i politička zrelost onih koji su u taj obraz vjerovali...
NAPOMENA: Post-ovi ovog user-a su već imaju dijagnozu dioptrije i neozbiljnosti na ovom pdf-u, te nije nužno iste komentirati.
Za efekte i nuspojave pitajte svog kantonalnog ili federalnog zastupnika!
-
lacrima
- Posts: 959
- Joined: 29/07/2012 18:12
#22405 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Hvala, od ovakve stranke očekujem dobro rješenje.Pedja Kojovic wrote:lacrima
Pristupili smo tom problemu vrlo ozbiljno i vec neko vrijeme radimo na tome.
Ne bih iznosio nas konacan stav jer jos nismo zavrsili posao.
Osim postojecih elemenata formule buduci nacin raspodjele baziramo na dva principa.
Stvarni (Dakle, rasclanjeni kodovi firmi kao sto je Elektroprivreda, BHTelekom itd) doprinos kantona i princip solidarnosti na osnovu kriterija.
p.k.
LP
-
Innovation
- Posts: 4229
- Joined: 23/03/2011 11:58
#22406 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
http://www.klix.ba/vijesti/bih/nasa-str ... /150905034
Izgleda da nije samo problem " mizernih 120 hiljada maraka na million", kako bi se problemi riješili .
Naša stranka je u Skupštini Kantona Sarajevo tražila povećanje sredstava za deratizaciju sa mizernih 120 hiljada maraka na million, kako bi se problemi riješili, ali ovaj amandman je ostao bez podrške zastupnika. Dalje, imate situaciju da nisu izvršene provjere nadležnih upravitelja stambenih objekata, u smislu efikasne provedbe deratizacije”, kazao je Edin Forto, zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo.
Saopćenje Ministarstva zdravstva KS o provođenju sistematske preventivne deratizacije
Izvođenja obavezne preventivne sistematske deratizacije na području Kantona Sarajevo u tekućoj 2015. godini kao i navodi o provođenju deratizacije u proteklih pet godina privukli su pažnju medija te Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo želi javnost upoznati sa više informacija o aktuelnoj proceduri sprovođenja sistematske deratizacije.
Na području Kantona Sarajevo u 2010. i 2014. godini izvršene su obavezne preventivne sistematske deratizacije u obje faze, i proljetnoj i jesenjoj, dok su u godinama između vršene interventna deratizacija ili jedna njena faza. Procedure javnih nabavki i sporost očitovanja na uložene žalbe često otežavaju i koče dinamiku potrebnu za redovno i potpuno izvođenje deratizacije. To u konačnici može predstavljati rizik za zdravlje stanovništva što nameće potrebu traženja adekvatnijeg zakonskog okvira za sprovođenje ovih procedura.
U 2015. godini urađene su sve neophodne radnje da bi proljetna deratizacija bila provedena na vrijeme, tako da je Stručna služba za zajedničke poslove Kantona Sarajevo započela postupak za izbor najpovoljnijeg ponuđača 13.11.2014.godine i ponovila postupak 22.06.2015. godine u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH. Oba puta postupak je poništen i vraćen na ponovni postupak od strane Ureda za razmatranje žalbi. Stručna služba za zajedničke poslove Kantona Sarajevo je pokrenula postupak za izbor najpovoljnijeg ponuđača za usluge interventne i druge operativne-jesenje deratizacije i isti je objavljen na portalu Agencije za javne nabavke dana 29.07.2015. godine i postupak je u toku.
Prema svojoj definiciji deratizacija je skup različitih mjera koje se provode sa ciljem suzbijanja štetnih glodavaca koji su rezervoar i prenosioci uzročnika zaraznih bolesti, a obavezna sistematska deratizacija predstavlja jednu od preventivnih mjera u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
Pored deratizacije neophodno je provođenje i drugih mjera za uspješno smanjenje uzročnika bolesti i štetočina na određenom području a posebno naglašavamo sljedeće mjere:
pravilno odlaganje krutih otpadnih tvari u koje spadaju sanacija (eliminacija) divljih odlagališta,
ispravno odlaganje fekalnog otpada,
higijensko-sanitarne mjere na javnim površinama, na privrednim objektima, dvorištima i skladištima,
redovito održavanje poljoprivrednih površina, kao i druge mjere.
Troškovi deratizacije koja se odnosi na javne površine i javna dobra finansiraju se iz sredstava budžeta Kantona Sarajevo dok svi vlasnici, korisnici ili upravitelji objekata ili prostora troškove deratizacije plaćaju neposredno izvođaču deratizacije ili izvođaču DDD poslova koje sami izaberu.
Važno je naglasiti da je prema Izvještaju Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo higijensko-epidemiološka situacija na području Kantona Sarajevo zaključno sa 28.08.2015. godine zadovoljavajuća.
lamija.bojadzic 02.09.2015
, ako im PEV da nalog da to rade."Za deratizaciju u stanovima nadležni su upravitelji. Oni su dužni da finansiraju deratizaciju stambenih zgrada iz sredstava koja prikupljaju od etažnih vlasnika u zgradama u kojima vrše održavanje u skladu sa programom deratizacije za područje KS", kazala nam je Čelik.
Izgleda da nije samo problem " mizernih 120 hiljada maraka na million", kako bi se problemi riješili .
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22407 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Intervju za Press iz Banjaluke...
1. Sredinom maja ove godine izabrani ste za trećeg po redu predsjednika Naše stranke. Ako ostavimo po strani lične karakteristike i političke ciljeve, kako gledate na ocjene da je vaša pobjeda nad protivkandidatom Mirsadom Čamdžićem imala i nacionalnu konotaciju, odnosno da je rezultat potrebe političke opcije sa pretežno bošnjačkim članstvom da ima lidera srpske nacionalnosti, jer pretenduje da bude građanska partija?
Za ocjene o kojima govorite nikad nisam čuo. Etnička pripadnost kandidata nije utjecala na odluku delegata na Kongresu Naše stranke, ali je vaše pitanje, nažalost, sasvim razumljivo s obzirom na dominantan način shvatanja politike u BiH od 1990-tih do danas. Mi zaista imamo etnički raznoliko članstvo, a vrlo malo vodimo računa o etničkom inžinjeringu i rigidnim kvotama. Socijalno-liberalna ideologija kojoj pripadamo činjenicu etničke pripadnosti, u smislu ravnopravnosti, tretira u istoj ravni sa drugim činjenicama kao što su spolna, starosna ili recimo geografska pripadnost.
Mi ne pretendujemo da budemo partija građanske orijentacije, kako se to kolokvijalno kaže, nego to jesmo. Uvijek i isključivo biramo one za koje svako od nas smatra da su najbolji. Stoga ni prilikom mog izbora ni prilikom izbora na druge važne pozicije u Našoj stranci, uvjeren sam, etnička pripadnost nije igrala nikakvu ulogu.
2. Šta mislite o opservacijama prema kojima je rasplet duela Kojović-Čamdžić na kongresu Naše stranke bio određen činjenicom da ste vi iz Sarajeva, a vaš konkurent iz Gračanice, posebno ako se imaju u vidu česte primjedbe da se vrh NS od osnivanja partije do sada skoncentrisao isključivo na Sarajevo, te da vas ne zanimaju politički dometi van tog grada i kantona?
Sarajevocentričnost na koju aludirate je kritika koja je opravdana, i ta činjenica možda jest imala uticaja. Ne stoji, međutim, tvrdnja da nemamo političkih ambicija izvan Kantona Sarajevo. Naš dobar rezultat u Sarajevu je posljedica činjenice da su naši odbori, naši ljudi u Sarajevu vrijedno radili i izbornim rezultatima kreirali osnove za još bolji rad. Što takav rezultat nismo postigli i u drugim dijelovima BiH je proizvod spleta finansijskih i političkih okolnosti u kojima smo nastajali i rasli, i za nas je, recimo, slabost naših struktura u RS-u tiha ali velika patnja. Odlučni smo da učinimo sve što možemo da širimo organizaciju po cijeloj BiH. Osnovali smo odbor u Banjoj Luci, gdje imamo jednu sjajnu, mladu ekipu na čelu sa Snježanom Grbić, rastemo u Krajini, u Mostaru, u Zenici. U Tuzli smo već spremni za dobre rezultate na narednim izborima. Naša stranka je politička partija koja ne prihvata vladajuću etničku diktaturu i stalno bavljenje ratom i dizanjem međuetničkih tenzija radi skrivanja pljačke. Mi smo okrenuti budućnosti, Evropskoj Uniji, i gdje god ima ljudi koji razmišljaju kao mi spreman sam da dođem i razgovaram o tome šta možemo učiniti, kako možemo pomoći da u toj sredini podignemo odbore Naše stranke.
3. Početak vašeg predsjedničkog mandata obilježile su burne reakcije na odnos Naše stranke prema usvajanju Zakona u radu u Parlamentu FBiH, a podrška NS tom pravnom aktu nerijetko je karakterisana kao koketiranje sa SDA, sa ciljem ulaska u novu parlamentarnu većinu. Kakav je vaš odgovor onima koji smatraju krajnje neuvjerljivim vaše tvrdnje da ste to učinili jer su prihvaćeni amandmani Naše stranke koji "poboljšavaju" zakon, iako je, prema istim viđenjima, brutalan prema zaposlenima?
Mi smo mnogo puta rekli da SDA i druge nacionalističke stranke smatramo udruženim kriminalnim poduhvatima a ne političkim partijama, i da nikad ne bismo bili privjesak ili, kako se to sada popularno kaže, dio matematičke parlamentarne većine. Mnogo puta smo od takvih partija pozivani u vlast, i uvijek smo odbijali. Naš generalni stav o Zakonu o radu, od pojavljivanja nacrta 2012. godine, bio je pozitivan - znali smo da početka reformi nema dok ne presiječemo pupčanu vrpcu sa samoupravljanjem i drugim socijalističkim reliktima. Naši amandmani su značajno popravili predloženi zakon, i organi stranke su donijeli odluku da ćemo ga podržati. Najglasniji protivnici ovog zakona su oni koji ga nisu ni pročitali, i koji su svoje mišljenje preuzeli iz medija koji su javnost bombardovali naslovima o ukidanju radničkih prava, ne navodeći u tekstovima ispod tih naslova o kojim pravima je riječ i kojim se odredbama ta prava umanjuju. Odgovorno tvrdim da je, sa stanovišta radnika, ovaj zakon bolji od prethodnog. On štiti dobre radnike od loših poslodavaca, ali i dobre poslodavce od loših radnika. Najlakše je bilo pridružiti se tom neinformisanom linču i biti protiv, ali mi smo preuzeli odgovornost, analizirali zakon, predložili izmjene koje smo smatrali bitnima i bez čijeg prihvatanja ne bi smo podržali prijedlog, i onda smo glasali za ono što smatramo da je u interesu i države i građana BiH.
4. Da li Našu stranku smatrate lijevom opcijom, i kako ocjenjujete inicijative za ujedinjenje ljevice u BiH, koje danas uglavnom dolaze iz Demokratske fronte i SDP-a? Možete li biti u istom bloku sa, recimo, potpredsjednikom DF-a Emirom Suljagićem, koji nije birao riječi kada je govorio i pisao o vodećim ljudima NS prilikom usvajanja Zakona o radu FBiH?
Na ideološkom spektru, sebe vidimo kao stranku lijevog centra, jer etnokratiju i konsekventni nacionalizam preziremo i smatramo da je predstavnička, građanska demokratija sa efektivnim mehanizmima za zaštitu precizno utvrđenih kolektivnih prava (svih, a ne samo etničkih) naša jedina i posljednja nada. Uvrede i laži izgovorene protiv nas u tom masovnom ludilu koje je izazvalo usvajanje Zakona o radu govori o njima, odnosno o njihovim karakternim osobinama i političkoj i ličnoj kulturi. Ja sam neke ljude već tada, u privatnim razgovorima, upozoravao da će preteške riječi i optužbe biti prepreka za neke buduće pregovore o zajedničkom nastupu na lokalnim izborima.
Ono što je za nas u svemu tome bilo dragocjeno iskustvo jest što smo imali priliku da se na vrlo konkretan način uvjerimo u svojstva karakternog materijala od kojeg su sazdani naši politički protivnici. Mostovi su, nažalost, skoro porušeni.
5. Prepoznajete li određene ljude i stranke u Republici Srpskoj kao potencijalne partnere? Kako gledate na onu vrstu rezervi u RS prema Našoj stranci i partijama sličnog profila sa sjedištem u FBiH, koje mogu da se svedu na zapažanje - za sarajevske "multetničare" svi u RS su "četnici"?
Naravno. Mi smo zapravo jedina partija koja je ikad u poslijeratnoj istoriji BiH ušla u predizbornu koaliciju sa partijom iz Republike Srpske, sa Krsmanovićevim NSP-om. Sporazum se sastojao iz svega nekoliko principa: BiH je naša zajednička domovina, naš primarni interes su EU integracije, nema negiranja presuđenih ratnih zločina i veličanja presuđenih ratnih zločinaca, i svi građani i narodi moraju biti ravnopravni na svakom pedlju BiH. To je civilizacijski standard ispod kojeg nećemo ići, a o svemu drugom smo spremni da razgovaramo sa svim političkim faktorima u Republici Srpskoj.
6. Kako to da, na duži rok, nije bilo moguće zajedničko funkcionisanje sarajevskog vrha Naše stranke i Damira Miljevića, koji je u jednom periodu vodio NS u Banjaluci, ali ni sa Zdravkom Krsmanovićem, s čijim NSP-om ste imali zajedničku listu? Mogu li ti detalji, uz još neke, poput vašeg nedavnog insistiranja na odrednici "bosanski Srbin", imati za Našu stranku kontraefekat sa ove strane međuentitetske linije, čak i među sličnomislećim ljudima?
To je pitanje koje i mene muči. Zapravo, da stvar bude još zanimljivija, mi nikad nismo imali ideoloških ili političkih razmimoilaženja. S Krsmanovićem se manje viđam, i kad se vidimo obradujem se i uvijek se dogovaramo da se nađemo i opet pričamo o saradnji. Sa Miljevićem sam se, nakon dugo vremena, ponovo vidio nedavno u Banjoj Luci, i proveli smo par sati u izuzetno zanimljivom i ugodnom razgovoru, kakav vode ljudi koji isto ili vrlo slično razmišljaju o politici, o ekonomiji i o tome kuda idemo kao društvo.
Meni je zaista nevažno kako se ko osjeća ili izjašnjava, ali nikome ne dozvoljavam da meni uskrati tu slobodu. Ja se osjećam kao bosanski Srbin jer sam rođen u BiH, tu su mi rođeni roditelji, mislim jednostavno BiH je moja jedina domovina i ja je volim, između ostalog, i zato što je tako različita, što ima raznih ljudi, tradicija i što se one sve nekako isprepleću i obogaćuju, što idem na ponoćku pred Katedralu, što moja porodica slavi srpsku slavu i što jedva čekam Bajram jer obožavam baklavu.
Razlika između mene i nacionalista je u tome što ja naše različitosti smatram ogromnim bogatstvom, a za njih je to isljučivo problem.
7. Da li je Naša stranka i dalje na početnim pozicijama, kada je riječ o uređenju BiH, koje su podrazumijevale stav da su neprihvatljive sve krajnosti, od unitarističkih do separatističkih, te da je osporavanje sadašnje dejtonske strukture zemlje samo udaljavanje od stvarnih problema? Imate li namjeru da ostanete pri ovome, ili pripremate nove rezone za nove izbore?
I unitarna i separatistička retorika imaju isti cilj, a to je da osiguraju ponovni izbor istih vladajućih struktura i održavanje sistema koji sjajno funkcioniše sa stanovišta etničkih elita. Njihov lični finansijski uspjeh i politički uticaj je moguć jedino u ovakvom sistemu. Potpuno mi je, psihološki, razumljiv njihov otpor prema promjenama i EU-integracijama.
EU integracije i borba protiv kriminala je udar na njihov kućni budžet i politički uticaj. Mi i dalje stojimo na stanovištu da je najracionalnija teritorijalna organizacija BiH ona koju smo izložili u našem prijedlogu ustavnih principa, a koja predlaže formiranje regija uzimajući u obzir prirodne, industrijske, saobraćajne i druge kriterije.
8. Šta mislite o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH koji je, na inicijativu predsjednika RS Milorada Dodika, a nakon odluke Narodne skupštine, najavljen u Republici Srpskoj? Vidite li i vi u tome, poput pojedinih političara u Sarajevu, uvod u rat?
To je besmislica koja je od jednog važnog pitanja napravila politički cirkus. Važno pitanje je funkcionisanje Tužilaštva BiH i uopšte sudskog sistema. Nesporno je da ti organi ne rade dobro, da su korumpirani, da postoji politički uticaj na njih i da u pristupu predmetima, pa i onima koji se bave ratnim zločinima, nisu nepristrasni. Ali niti je referendum niti zastrašivanje ratom odgovor na taj problem.
Zapravo, u ovom slučaju kao i u mnogim prethodnima radi se o jednoj političkoj igri koja je, nažalost, uspješno odigrana već mnogo puta, a sastoji se u tome da Milorad Dodik povuče neki iritantan potez na koji slijedi kvazipatriotska reakcija iz Sarajeva, i rezultat je povoljan i za srpske i za bošnjačke i za hrvatske nacionaliste - jer, to im omogućuje još četiri godine kontrole društvenog proizvoda i svega što uz to ide.
9. Krajem maja zatražili ste da se na utakmicama posljednjeg kola fudbalske Premijer lige BiH obilježi dan bijelih traka, te da to bude istovremeno i pomen žrtvama Jasenovca. Ako tu zamisao, koja je u RS uglavnom izazvala skepsu, i označimo kao pacifističku, da li su tribine na ovdašnjim stadionima pravo mjesto za suočavanje sa prošlošću, ma kako je ko tretirao?
Svako mjesto je dobro za iskazivanje pijeteta prema žrtvama rata. Politika Naše stranke je u tom pitanju vrlo jednostavna, mi smo uvijek na strani žrtava i sve ih smatramo svojim žrtvama. Sve ljude koji su poginuli u ratu devedesetih smatramo svojim žrtvama.
10. Zbog čega ste u istu ravan stavili stradanje Bošnjaka u Prijedoru i Srba u Jasenovcu? Ako se složimo da je svaki izgubljeni život nevinog čovjeka jednako vrijedan, bez obzira na nacionalnost, da li je ta inicijativa, ipak, bila nategnuta i iskonstruisana, budući da je, iako bez odjeka, trebalo da bude realizovana na dan bijelih traka, a ne na, recimo, datum kada su posljednji logoraši pokušali bijeg iz ustaškog stratišta u Jasenovcu?
Ako pođemo od principa iskazanog u vašem pitanju, naime da su sve žrtve jednake i da zaslužuju istu pažnju, onda o svemu drugome, kao što je datum ili mjesto možemo razgovarati. Prirodno je da su emocije vezane za tragedije koje su se desile u našim životima jače jer su svježe i jer smo im svjedoci. To je bio naš prijedlog, i volio bih da je neko izašao sa nekim drugim, pa da umjesto o tome da li treba odati počast žrtvama diskutujemo samo o tome kada i gdje.
1. Sredinom maja ove godine izabrani ste za trećeg po redu predsjednika Naše stranke. Ako ostavimo po strani lične karakteristike i političke ciljeve, kako gledate na ocjene da je vaša pobjeda nad protivkandidatom Mirsadom Čamdžićem imala i nacionalnu konotaciju, odnosno da je rezultat potrebe političke opcije sa pretežno bošnjačkim članstvom da ima lidera srpske nacionalnosti, jer pretenduje da bude građanska partija?
Za ocjene o kojima govorite nikad nisam čuo. Etnička pripadnost kandidata nije utjecala na odluku delegata na Kongresu Naše stranke, ali je vaše pitanje, nažalost, sasvim razumljivo s obzirom na dominantan način shvatanja politike u BiH od 1990-tih do danas. Mi zaista imamo etnički raznoliko članstvo, a vrlo malo vodimo računa o etničkom inžinjeringu i rigidnim kvotama. Socijalno-liberalna ideologija kojoj pripadamo činjenicu etničke pripadnosti, u smislu ravnopravnosti, tretira u istoj ravni sa drugim činjenicama kao što su spolna, starosna ili recimo geografska pripadnost.
Mi ne pretendujemo da budemo partija građanske orijentacije, kako se to kolokvijalno kaže, nego to jesmo. Uvijek i isključivo biramo one za koje svako od nas smatra da su najbolji. Stoga ni prilikom mog izbora ni prilikom izbora na druge važne pozicije u Našoj stranci, uvjeren sam, etnička pripadnost nije igrala nikakvu ulogu.
2. Šta mislite o opservacijama prema kojima je rasplet duela Kojović-Čamdžić na kongresu Naše stranke bio određen činjenicom da ste vi iz Sarajeva, a vaš konkurent iz Gračanice, posebno ako se imaju u vidu česte primjedbe da se vrh NS od osnivanja partije do sada skoncentrisao isključivo na Sarajevo, te da vas ne zanimaju politički dometi van tog grada i kantona?
Sarajevocentričnost na koju aludirate je kritika koja je opravdana, i ta činjenica možda jest imala uticaja. Ne stoji, međutim, tvrdnja da nemamo političkih ambicija izvan Kantona Sarajevo. Naš dobar rezultat u Sarajevu je posljedica činjenice da su naši odbori, naši ljudi u Sarajevu vrijedno radili i izbornim rezultatima kreirali osnove za još bolji rad. Što takav rezultat nismo postigli i u drugim dijelovima BiH je proizvod spleta finansijskih i političkih okolnosti u kojima smo nastajali i rasli, i za nas je, recimo, slabost naših struktura u RS-u tiha ali velika patnja. Odlučni smo da učinimo sve što možemo da širimo organizaciju po cijeloj BiH. Osnovali smo odbor u Banjoj Luci, gdje imamo jednu sjajnu, mladu ekipu na čelu sa Snježanom Grbić, rastemo u Krajini, u Mostaru, u Zenici. U Tuzli smo već spremni za dobre rezultate na narednim izborima. Naša stranka je politička partija koja ne prihvata vladajuću etničku diktaturu i stalno bavljenje ratom i dizanjem međuetničkih tenzija radi skrivanja pljačke. Mi smo okrenuti budućnosti, Evropskoj Uniji, i gdje god ima ljudi koji razmišljaju kao mi spreman sam da dođem i razgovaram o tome šta možemo učiniti, kako možemo pomoći da u toj sredini podignemo odbore Naše stranke.
3. Početak vašeg predsjedničkog mandata obilježile su burne reakcije na odnos Naše stranke prema usvajanju Zakona u radu u Parlamentu FBiH, a podrška NS tom pravnom aktu nerijetko je karakterisana kao koketiranje sa SDA, sa ciljem ulaska u novu parlamentarnu većinu. Kakav je vaš odgovor onima koji smatraju krajnje neuvjerljivim vaše tvrdnje da ste to učinili jer su prihvaćeni amandmani Naše stranke koji "poboljšavaju" zakon, iako je, prema istim viđenjima, brutalan prema zaposlenima?
Mi smo mnogo puta rekli da SDA i druge nacionalističke stranke smatramo udruženim kriminalnim poduhvatima a ne političkim partijama, i da nikad ne bismo bili privjesak ili, kako se to sada popularno kaže, dio matematičke parlamentarne većine. Mnogo puta smo od takvih partija pozivani u vlast, i uvijek smo odbijali. Naš generalni stav o Zakonu o radu, od pojavljivanja nacrta 2012. godine, bio je pozitivan - znali smo da početka reformi nema dok ne presiječemo pupčanu vrpcu sa samoupravljanjem i drugim socijalističkim reliktima. Naši amandmani su značajno popravili predloženi zakon, i organi stranke su donijeli odluku da ćemo ga podržati. Najglasniji protivnici ovog zakona su oni koji ga nisu ni pročitali, i koji su svoje mišljenje preuzeli iz medija koji su javnost bombardovali naslovima o ukidanju radničkih prava, ne navodeći u tekstovima ispod tih naslova o kojim pravima je riječ i kojim se odredbama ta prava umanjuju. Odgovorno tvrdim da je, sa stanovišta radnika, ovaj zakon bolji od prethodnog. On štiti dobre radnike od loših poslodavaca, ali i dobre poslodavce od loših radnika. Najlakše je bilo pridružiti se tom neinformisanom linču i biti protiv, ali mi smo preuzeli odgovornost, analizirali zakon, predložili izmjene koje smo smatrali bitnima i bez čijeg prihvatanja ne bi smo podržali prijedlog, i onda smo glasali za ono što smatramo da je u interesu i države i građana BiH.
4. Da li Našu stranku smatrate lijevom opcijom, i kako ocjenjujete inicijative za ujedinjenje ljevice u BiH, koje danas uglavnom dolaze iz Demokratske fronte i SDP-a? Možete li biti u istom bloku sa, recimo, potpredsjednikom DF-a Emirom Suljagićem, koji nije birao riječi kada je govorio i pisao o vodećim ljudima NS prilikom usvajanja Zakona o radu FBiH?
Na ideološkom spektru, sebe vidimo kao stranku lijevog centra, jer etnokratiju i konsekventni nacionalizam preziremo i smatramo da je predstavnička, građanska demokratija sa efektivnim mehanizmima za zaštitu precizno utvrđenih kolektivnih prava (svih, a ne samo etničkih) naša jedina i posljednja nada. Uvrede i laži izgovorene protiv nas u tom masovnom ludilu koje je izazvalo usvajanje Zakona o radu govori o njima, odnosno o njihovim karakternim osobinama i političkoj i ličnoj kulturi. Ja sam neke ljude već tada, u privatnim razgovorima, upozoravao da će preteške riječi i optužbe biti prepreka za neke buduće pregovore o zajedničkom nastupu na lokalnim izborima.
Ono što je za nas u svemu tome bilo dragocjeno iskustvo jest što smo imali priliku da se na vrlo konkretan način uvjerimo u svojstva karakternog materijala od kojeg su sazdani naši politički protivnici. Mostovi su, nažalost, skoro porušeni.
5. Prepoznajete li određene ljude i stranke u Republici Srpskoj kao potencijalne partnere? Kako gledate na onu vrstu rezervi u RS prema Našoj stranci i partijama sličnog profila sa sjedištem u FBiH, koje mogu da se svedu na zapažanje - za sarajevske "multetničare" svi u RS su "četnici"?
Naravno. Mi smo zapravo jedina partija koja je ikad u poslijeratnoj istoriji BiH ušla u predizbornu koaliciju sa partijom iz Republike Srpske, sa Krsmanovićevim NSP-om. Sporazum se sastojao iz svega nekoliko principa: BiH je naša zajednička domovina, naš primarni interes su EU integracije, nema negiranja presuđenih ratnih zločina i veličanja presuđenih ratnih zločinaca, i svi građani i narodi moraju biti ravnopravni na svakom pedlju BiH. To je civilizacijski standard ispod kojeg nećemo ići, a o svemu drugom smo spremni da razgovaramo sa svim političkim faktorima u Republici Srpskoj.
6. Kako to da, na duži rok, nije bilo moguće zajedničko funkcionisanje sarajevskog vrha Naše stranke i Damira Miljevića, koji je u jednom periodu vodio NS u Banjaluci, ali ni sa Zdravkom Krsmanovićem, s čijim NSP-om ste imali zajedničku listu? Mogu li ti detalji, uz još neke, poput vašeg nedavnog insistiranja na odrednici "bosanski Srbin", imati za Našu stranku kontraefekat sa ove strane međuentitetske linije, čak i među sličnomislećim ljudima?
To je pitanje koje i mene muči. Zapravo, da stvar bude još zanimljivija, mi nikad nismo imali ideoloških ili političkih razmimoilaženja. S Krsmanovićem se manje viđam, i kad se vidimo obradujem se i uvijek se dogovaramo da se nađemo i opet pričamo o saradnji. Sa Miljevićem sam se, nakon dugo vremena, ponovo vidio nedavno u Banjoj Luci, i proveli smo par sati u izuzetno zanimljivom i ugodnom razgovoru, kakav vode ljudi koji isto ili vrlo slično razmišljaju o politici, o ekonomiji i o tome kuda idemo kao društvo.
Meni je zaista nevažno kako se ko osjeća ili izjašnjava, ali nikome ne dozvoljavam da meni uskrati tu slobodu. Ja se osjećam kao bosanski Srbin jer sam rođen u BiH, tu su mi rođeni roditelji, mislim jednostavno BiH je moja jedina domovina i ja je volim, između ostalog, i zato što je tako različita, što ima raznih ljudi, tradicija i što se one sve nekako isprepleću i obogaćuju, što idem na ponoćku pred Katedralu, što moja porodica slavi srpsku slavu i što jedva čekam Bajram jer obožavam baklavu.
Razlika između mene i nacionalista je u tome što ja naše različitosti smatram ogromnim bogatstvom, a za njih je to isljučivo problem.
7. Da li je Naša stranka i dalje na početnim pozicijama, kada je riječ o uređenju BiH, koje su podrazumijevale stav da su neprihvatljive sve krajnosti, od unitarističkih do separatističkih, te da je osporavanje sadašnje dejtonske strukture zemlje samo udaljavanje od stvarnih problema? Imate li namjeru da ostanete pri ovome, ili pripremate nove rezone za nove izbore?
I unitarna i separatistička retorika imaju isti cilj, a to je da osiguraju ponovni izbor istih vladajućih struktura i održavanje sistema koji sjajno funkcioniše sa stanovišta etničkih elita. Njihov lični finansijski uspjeh i politički uticaj je moguć jedino u ovakvom sistemu. Potpuno mi je, psihološki, razumljiv njihov otpor prema promjenama i EU-integracijama.
EU integracije i borba protiv kriminala je udar na njihov kućni budžet i politički uticaj. Mi i dalje stojimo na stanovištu da je najracionalnija teritorijalna organizacija BiH ona koju smo izložili u našem prijedlogu ustavnih principa, a koja predlaže formiranje regija uzimajući u obzir prirodne, industrijske, saobraćajne i druge kriterije.
8. Šta mislite o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH koji je, na inicijativu predsjednika RS Milorada Dodika, a nakon odluke Narodne skupštine, najavljen u Republici Srpskoj? Vidite li i vi u tome, poput pojedinih političara u Sarajevu, uvod u rat?
To je besmislica koja je od jednog važnog pitanja napravila politički cirkus. Važno pitanje je funkcionisanje Tužilaštva BiH i uopšte sudskog sistema. Nesporno je da ti organi ne rade dobro, da su korumpirani, da postoji politički uticaj na njih i da u pristupu predmetima, pa i onima koji se bave ratnim zločinima, nisu nepristrasni. Ali niti je referendum niti zastrašivanje ratom odgovor na taj problem.
Zapravo, u ovom slučaju kao i u mnogim prethodnima radi se o jednoj političkoj igri koja je, nažalost, uspješno odigrana već mnogo puta, a sastoji se u tome da Milorad Dodik povuče neki iritantan potez na koji slijedi kvazipatriotska reakcija iz Sarajeva, i rezultat je povoljan i za srpske i za bošnjačke i za hrvatske nacionaliste - jer, to im omogućuje još četiri godine kontrole društvenog proizvoda i svega što uz to ide.
9. Krajem maja zatražili ste da se na utakmicama posljednjeg kola fudbalske Premijer lige BiH obilježi dan bijelih traka, te da to bude istovremeno i pomen žrtvama Jasenovca. Ako tu zamisao, koja je u RS uglavnom izazvala skepsu, i označimo kao pacifističku, da li su tribine na ovdašnjim stadionima pravo mjesto za suočavanje sa prošlošću, ma kako je ko tretirao?
Svako mjesto je dobro za iskazivanje pijeteta prema žrtvama rata. Politika Naše stranke je u tom pitanju vrlo jednostavna, mi smo uvijek na strani žrtava i sve ih smatramo svojim žrtvama. Sve ljude koji su poginuli u ratu devedesetih smatramo svojim žrtvama.
10. Zbog čega ste u istu ravan stavili stradanje Bošnjaka u Prijedoru i Srba u Jasenovcu? Ako se složimo da je svaki izgubljeni život nevinog čovjeka jednako vrijedan, bez obzira na nacionalnost, da li je ta inicijativa, ipak, bila nategnuta i iskonstruisana, budući da je, iako bez odjeka, trebalo da bude realizovana na dan bijelih traka, a ne na, recimo, datum kada su posljednji logoraši pokušali bijeg iz ustaškog stratišta u Jasenovcu?
Ako pođemo od principa iskazanog u vašem pitanju, naime da su sve žrtve jednake i da zaslužuju istu pažnju, onda o svemu drugome, kao što je datum ili mjesto možemo razgovarati. Prirodno je da su emocije vezane za tragedije koje su se desile u našim životima jače jer su svježe i jer smo im svjedoci. To je bio naš prijedlog, i volio bih da je neko izašao sa nekim drugim, pa da umjesto o tome da li treba odati počast žrtvama diskutujemo samo o tome kada i gdje.
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#22408 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Peđa, da li je istaknuta rečenica tvoje osobno mišljenje, ili je dio idejne orjentacije stranke, njena zvanična statutarna odredba?Pedja Kojovic wrote:Intervju za Press iz Banjaluke...
4. Da li Našu stranku smatrate lijevom opcijom, i kako ocjenjujete inicijative za ujedinjenje ljevice u BiH, koje danas uglavnom dolaze iz Demokratske fronte i SDP-a? Možete li biti u istom bloku sa, recimo, potpredsjednikom DF-a Emirom Suljagićem, koji nije birao riječi kada je govorio i pisao o vodećim ljudima NS prilikom usvajanja Zakona o radu FBiH?
Na ideološkom spektru, sebe vidimo kao stranku lijevog centra, jer etnokratiju i konsekventni nacionalizam preziremo i smatramo da je predstavnička, građanska demokratija sa efektivnim mehanizmima za zaštitu precizno utvrđenih kolektivnih prava (svih, a ne samo etničkih) naša jedina i posljednja nada. Uvrede i laži izgovorene protiv nas u tom masovnom ludilu koje je izazvalo usvajanje Zakona o radu govori o njima, odnosno o njihovim karakternim osobinama i političkoj i ličnoj kulturi. Ja sam neke ljude već tada, u privatnim razgovorima, upozoravao da će preteške riječi i optužbe biti prepreka za neke buduće pregovore o zajedničkom nastupu na lokalnim izborima.
Ono što je za nas u svemu tome bilo dragocjeno iskustvo jest što smo imali priliku da se na vrlo konkretan način uvjerimo u svojstva karakternog materijala od kojeg su sazdani naši politički protivnici. Mostovi su, nažalost, skoro porušeni.
Inače - odličan intervju!
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22409 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
calculator
To je aksiom naseg politickog programa koji je precizno formulisan i razradjen u nasem prijedlogu ustavnih principa BiH.
Hvala.
p.k.
To je aksiom naseg politickog programa koji je precizno formulisan i razradjen u nasem prijedlogu ustavnih principa BiH.
Hvala.
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22410 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@pk
Da li se još uvijek stava da treba političke stranke da postavljaju direktore agencija, direkcija i ureda, dakle upravnih organizacija ili ste promijenili stav da to treba biti čovjek koji je najbolji na javnom natječaju bez obzira na političku opciju, pa makar bio i ne daj Bože apolitičan?
Da li se još uvijek stava da treba političke stranke da postavljaju direktore agencija, direkcija i ureda, dakle upravnih organizacija ili ste promijenili stav da to treba biti čovjek koji je najbolji na javnom natječaju bez obzira na političku opciju, pa makar bio i ne daj Bože apolitičan?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22411 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
katarinakosaca
Nas stav po tom pitanju se nije promjenio ali se ja ne bih slozio sa vasom interpretacijom naseg stava - sto je vjerovatno rezultat "brzinskog" sumiranja.
Nas stav je da na te pozicije trebaju biti imenovani najbolji kandidati bez obzira na njihovu politicku i drugu opredjeljenost.
Mi se samo zalazemo za transparentnost procesa - u smislu da tacno znamo ko je imenovao koga i na koju poziciju i da u skladu s tim mozemo traziti ne samo odgovornost onih koji su imenovani nego i onih koji su ih imenovali.
Mi se, takodje, zalazemo za princip da se imenovani duznosnici smjenjuju sa pozicija na isti nacin na koji se biraju.
p.k.
Nas stav po tom pitanju se nije promjenio ali se ja ne bih slozio sa vasom interpretacijom naseg stava - sto je vjerovatno rezultat "brzinskog" sumiranja.
Nas stav je da na te pozicije trebaju biti imenovani najbolji kandidati bez obzira na njihovu politicku i drugu opredjeljenost.
Mi se samo zalazemo za transparentnost procesa - u smislu da tacno znamo ko je imenovao koga i na koju poziciju i da u skladu s tim mozemo traziti ne samo odgovornost onih koji su imenovani nego i onih koji su ih imenovali.
Mi se, takodje, zalazemo za princip da se imenovani duznosnici smjenjuju sa pozicija na isti nacin na koji se biraju.
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22412 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Fino. Onda se zalažite za ovo do kraja, a ne za to da se zna ko je koga postavioPedja Kojovic wrote:Nas stav je da na te pozicije trebaju biti imenovani najbolji kandidati bez obzira na njihovu politicku i drugu opredjeljenost.
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22413 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dobra ideja za snimanjeKatarinaKosaca wrote:Fino. Onda se zalažite za ovo do kraja, a ne za to da se zna ko je koga postavioPedja Kojovic wrote:Nas stav je da na te pozicije trebaju biti imenovani najbolji kandidati bez obzira na njihovu politicku i drugu opredjeljenost.Stanite iza najboljeg kandidata na konkursu ili insistirajte na promjeni komisije u zadnji čas (radi eventualnih manipulacija) za rukovodeća radna mjesta državnih službenika i tražite snimanje usmenog dijela ispita. NIje teško to sprovesti, a sigurna sam da ćete , odnosno da biste time imali podršku javnosti.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#22414 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja.
Da li moze zakonski, ili da li se moze pokusati progurati, ova Katarinina ideja za snimanje prilikom zaposljavanja na bitne funkcije u administrativnim ustanovama, bitnim pozicijama u vecinskim drzavnim firmama i sl.?
I naravno da to u slucaju zalbe, bude dostupno javnosti.
Jako interesantan prjedlog. Fino ga zakonski uobliciti, i pokusati progurati. Podrska vecine ljudi bez 'oraha u dzepu' zagaranzovano
Da li moze zakonski, ili da li se moze pokusati progurati, ova Katarinina ideja za snimanje prilikom zaposljavanja na bitne funkcije u administrativnim ustanovama, bitnim pozicijama u vecinskim drzavnim firmama i sl.?
I naravno da to u slucaju zalbe, bude dostupno javnosti.
Jako interesantan prjedlog. Fino ga zakonski uobliciti, i pokusati progurati. Podrska vecine ljudi bez 'oraha u dzepu' zagaranzovano
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#22415 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vidi ovog nacionalnog zastitnika teritorije i fotelja
Dobro, necemo vise. Oprostite nam/ halalite.
Cuj neko se usudio, nesto, a oni to zauzeli i ogradili vec

Dobro, necemo vise. Oprostite nam/ halalite.
Cuj neko se usudio, nesto, a oni to zauzeli i ogradili vec
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22416 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
NIje moja ideja, moram naglasiti. Autorsko pravo ima neki čovjek predstavnik neke nevladine organizacije koji je to izjavio na februarskim protestima. To, radi istine, a ono što me zabrinjava i zaista zabrinjava jeste činjenica da se NS nikada ozbiljno nije pozabavio korupcijom, suzbijanjem iste, prevencijom iste, štelama, nepotizmom itd. Na svaki prijedlog samo slegnu ramenima i kažu "I mi smo žrtve istoga". Gospodo, primate plaću od naših para u Skupštini, jednako kao i Konaković, kao i Solaklović, pa umjesto loše imitacije Džeki Kenedi i buljenja u patos (Forto), učinite, makar dajte prijedlog za nešto konkretno glede pomenutog. Najlakše je slegnuti ramenima i reći da se preko političke podobnosti bar postiže nacionalni balans. Hajde, malo se pozabavite tim..-LIBERO- wrote:Pedja.
Da li moze zakonski, ili da li se moze pokusati progurati, ova Katarinina ideja za snimanje prilikom zaposljavanja na bitne funkcije u administrativnim ustanovama, bitnim pozicijama u vecinskim drzavnim firmama i sl.?
I naravno da to u slucaju zalbe, bude dostupno javnosti.
Jako interesantan prjedlog. Fino ga zakonski uobliciti, i pokusati progurati. Podrska vecine ljudi bez 'oraha u dzepu' zagaranzovano
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22417 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
katarinakosaca
Iskreno, cak i kad bi specificno rekli na sta mislite (snimati sve intervjue, za koje pozicije - one koje popunjava drzavna agencija ili na one koje imenuje vlada i za koje se ne obavljaju intervjui, itd.) ne mogu da vidim sta bi time postigli - pogotovo jer bi cinjenica o snimanju morala unaprijed biti recena svima koji ucestvuju.
Mozda vas nisam dobro razumio...
p.k.
Iskreno, cak i kad bi specificno rekli na sta mislite (snimati sve intervjue, za koje pozicije - one koje popunjava drzavna agencija ili na one koje imenuje vlada i za koje se ne obavljaju intervjui, itd.) ne mogu da vidim sta bi time postigli - pogotovo jer bi cinjenica o snimanju morala unaprijed biti recena svima koji ucestvuju.
Mozda vas nisam dobro razumio...
p.k.
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#22418 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
intervju je zadnji korak, problem se rijesava u startu da se nekompetentni kandidati bez referenci ne mogu uopste prijaviti na konkurs, a kamoli doci do intervjua ...
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22419 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
e vala Pedja, ako mi svi kontamo a ti ne kontas.... 
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22420 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
1000x se reklo, napisalo itd, da se rade štele na usmenom dijelu stručnog ispita. Jer su pisemni dijelovi "provjerljivi". Na TV su bile dvije djevojke vječito druge, koje imaju 9 ili 10 na pisemnom dijelu, na usmenom dobiju 8, a onaj (taj, praviPedja Kojovic wrote:katarinakosaca
Iskreno, cak i kad bi specificno rekli na sta mislite (snimati sve intervjue, za koje pozicije - one koje popunjava drzavna agencija ili na one koje imenuje vlada i za koje se ne obavljaju intervjui, itd.) ne mogu da vidim sta bi time postigli - pogotovo jer bi cinjenica o snimanju morala unaprijed biti recena svima koji ucestvuju.
Mozda vas nisam dobro razumio...
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22421 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Bojim se da NS neće to da skonta.... da se tako sačuva za primamljive pozicije u nekom eventualnom dilu u budućnosti. Za lošu imitaciju Džeki Kenedi.. maybe. Jer, nije prvi put da se to @pk govori. I na fb i ovdje.DaffyDuck wrote:e vala Pedja, ako mi svi kontamo a ti ne kontas....
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22422 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
katarinakosaca
Tvrditi da NS nece da promjeni lose zakone jer se nada da ce ih nekad u buducnosti moci iskoristiti na iste nacine na koje to rade nasi politicki protivnici je, mislim...neprimjereno jer nema niti jednog primjera koji na to ukazuje. Mi smo uvijek, pa i na ovom forumu, bili otvoreni za prijedloge i ako smo ih smatrali dobrim, a mnoge koji su izneseni na ovoj temi jesmo smatrali takvim, pretvarali u inicijative ili postavljali kako pitanja na mjestima na kojima se to treba uraditi. Sasvim je dovoljno nesto predloziti - nema potrebe za optuzbama tipa "NS nece da skonta..."
Ne znam zasto, ali je ocigledno da vam nas Sabina i Forto nisu "legli"
Moje misljenje, ako nekog zanima, je da su vrlo ozbiljno pristupili svom poslu i da je njihov period prilagodjavanja pa rekao bih i ucenja o djelovanju u zakonodavnom tijelu bio kraci od recimo mog.
U svakom slucaju, sto se tice vaseg konkretnog pitanja...
Sasvim je izvjesno da kantonalna Skupstina nema nikakvu nadleznost u pogledu procedura ADS-a i vjerujem da su detalji postupka o kojem govorite regulisani ne zakonskim nego podzakosnkim aktima - sto znaci da nisu u ingerenciji zakonodavnih nego de facto izvrsnih organa vlasti.
Ono sto vam mogu obecati je da cu se pozabaviti tom idejom, saznati precizne informacije i javiti vam sta se moze uciniti u tom smislu.
p.k.
Tvrditi da NS nece da promjeni lose zakone jer se nada da ce ih nekad u buducnosti moci iskoristiti na iste nacine na koje to rade nasi politicki protivnici je, mislim...neprimjereno jer nema niti jednog primjera koji na to ukazuje. Mi smo uvijek, pa i na ovom forumu, bili otvoreni za prijedloge i ako smo ih smatrali dobrim, a mnoge koji su izneseni na ovoj temi jesmo smatrali takvim, pretvarali u inicijative ili postavljali kako pitanja na mjestima na kojima se to treba uraditi. Sasvim je dovoljno nesto predloziti - nema potrebe za optuzbama tipa "NS nece da skonta..."
Ne znam zasto, ali je ocigledno da vam nas Sabina i Forto nisu "legli"
Moje misljenje, ako nekog zanima, je da su vrlo ozbiljno pristupili svom poslu i da je njihov period prilagodjavanja pa rekao bih i ucenja o djelovanju u zakonodavnom tijelu bio kraci od recimo mog.
U svakom slucaju, sto se tice vaseg konkretnog pitanja...
Sasvim je izvjesno da kantonalna Skupstina nema nikakvu nadleznost u pogledu procedura ADS-a i vjerujem da su detalji postupka o kojem govorite regulisani ne zakonskim nego podzakosnkim aktima - sto znaci da nisu u ingerenciji zakonodavnih nego de facto izvrsnih organa vlasti.
Ono sto vam mogu obecati je da cu se pozabaviti tom idejom, saznati precizne informacije i javiti vam sta se moze uciniti u tom smislu.
p.k.
-
starisalko
- Posts: 632
- Joined: 27/07/2014 18:10
#22423 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
KatarinaKosaca wrote:1000x se reklo, napisalo itd, da se rade štele na usmenom dijelu stručnog ispita. Jer su pisemni dijelovi "provjerljivi". Na TV su bile dvije djevojke vječito druge, koje imaju 9 ili 10 na pisemnom dijelu, na usmenom dobiju 8, a onaj (taj, praviPedja Kojovic wrote:katarinakosaca
Iskreno, cak i kad bi specificno rekli na sta mislite (snimati sve intervjue, za koje pozicije - one koje popunjava drzavna agencija ili na one koje imenuje vlada i za koje se ne obavljaju intervjui, itd.) ne mogu da vidim sta bi time postigli - pogotovo jer bi cinjenica o snimanju morala unaprijed biti recena svima koji ucestvuju.
Mozda vas nisam dobro razumio...
p.k.), koji je na pismenom imao 7, dobije 10. Da, snimak svakog intervjua ADS BIH, jer nam se tu laže da je sve po zakonu. Postavljenja se i ne lažu da jesu po stranačkoj liniji. To snimanje uopće nije skupo. Da li i tako postoji mogućnost malverzacije? Naravno da postoji, zato ni komisija ne treba znati pitanja koja će biti na usmenom dijelu. Dati im 5 minuta prije početka. Kako su experti iz te oblasti i zaposleni u instituciji, nemaju problema sa tim. Ili ne bi trebali imati. Ne znam u čemu je problem i zašto je to tako teško i nemoguće i zašto uspavani Forto i loša imitacije Džeki Kenedi se uporno opiru toj ideji ili bilo kojoj koja udara na korupciju i štelu?
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#22424 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
izvini Pedja, jest da se mijesam u vas dijalog....Pedja Kojovic wrote:katarinakosaca
Tvrditi da NS nece da promjeni lose zakone jer se nada da ce ih nekad u buducnosti moci iskoristiti na iste nacine na koje to rade nasi politicki protivnici je, mislim...neprimjereno jer nema niti jednog primjera koji na to ukazuje. Mi smo uvijek, pa i na ovom forumu, bili otvoreni za prijedloge i ako smo ih smatrali dobrim, a mnoge koji su izneseni na ovoj temi jesmo smatrali takvim, pretvarali u inicijative ili postavljali kako pitanja na mjestima na kojima se to treba uraditi. Sasvim je dovoljno nesto predloziti - nema potrebe za optuzbama tipa "NS nece da skonta..."
Ne znam zasto, ali je ocigledno da vam nas Sabina i Forto nisu "legli"
Moje misljenje, ako nekog zanima, je da su vrlo ozbiljno pristupili svom poslu i da je njihov period prilagodjavanja pa rekao bih i ucenja o djelovanju u zakonodavnom tijelu bio kraci od recimo mog.
U svakom slucaju, sto se tice vaseg konkretnog pitanja...
Sasvim je izvjesno da kantonalna Skupstina nema nikakvu nadleznost u pogledu procedura ADS-a i vjerujem da su detalji postupka o kojem govorite regulisani ne zakonskim nego podzakosnkim aktima - sto znaci da nisu u ingerenciji zakonodavnih nego de facto izvrsnih organa vlasti.
Ono sto vam mogu obecati je da cu se pozabaviti tom idejom, saznati precizne informacije i javiti vam sta se moze uciniti u tom smislu.
p.k.
Meni ovo tvoje "ne razumijem" pravo potvrdjuje onu da su ljudi iz politike druge vrste ili zive u paralelnom univerzumu. Isto kao tvoje pitanje kako to moze poslodavac iskoristiti novi zakon o radu...
Osim toga, na ovo gore si mogao i odgovoriti dat cemo prijedlog nasem kolegiu Denisu koji je na Federalnom nivou, zar ne?
I kad vec ne znas za sta bi sluzila ta snimanja intervjua pri zaposljavanju- pa da bi svi mi mogli traziti uvid i snimke kada se prijavi kandidat sa radnim iskustvom i najboljim ocjenama sa fakulteta, dobrim preporukama i neko sa diplomom iz Travnika bez prijasnjeg iskustva pa ovaj prvi na usmenom intervjuu dobije ocjenu 3, a ovaj drugi 10 i samim tim dobije posao. Nadam se da ti je sada malo jasnije.
A to o pismenom obavjestenju se lako rijesi, samo se doda jos jedna recenica na aplikaciji za posao.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#22425 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
NIsu mi "legli" upravo radi stvari o kojima sam govorila. I ako je bitisanje NS limitirano samo na skupštinu kantona i njen rad, onda gasi idemo, jer ja sam glasala stranku koja želi, hoće i može da nešto promijeni. Ovo dvoje, evidentno, ne. Jer, ako nije tako, ako sam ja u krivu ili ako "lupetam" kako kaže ovdje jedan učesnik diskusije, molim te, daj mi primjer ko, kad i gdje je reagirao, učinio, uperio prstom iz NS, dao inicijativu za promjenu bilo kojeg "običaja" glede korupcije, nepotizma, štele i stanačke podobnosti. Lično , jedino se sjećam slijeganja ramenima "I nama je isto, i mi isto trpimo". Kako onda, da ne bude jedina asociracija da se čuva netko ili nešto za buduće vrijeme? Može se i medij iskoristiti da se predlaže, govori, uperi prstom, kritizira, nije skupština kantona jedino mjesto, mada i tamo Forto šuti, a kasnije piše blogove, a Sabina se trudi i upire, mučenica u samopromociji. Eto, zato mi nisu legli. Zaokužila sam NS, nadajući se tebi i Haveriću, da sam znala da će ovako ispasti selektivno bih zaokuživala.Pedja Kojovic wrote:katarinakosaca
Tvrditi da NS nece da promjeni lose zakone jer se nada da ce ih nekad u buducnosti moci iskoristiti na iste nacine na koje to rade nasi politicki protivnici je, mislim...neprimjereno jer nema niti jednog primjera koji na to ukazuje. Mi smo uvijek, pa i na ovom forumu, bili otvoreni za prijedloge i ako smo ih smatrali dobrim, a mnoge koji su izneseni na ovoj temi jesmo smatrali takvim, pretvarali u inicijative ili postavljali kako pitanja na mjestima na kojima se to treba uraditi. Sasvim je dovoljno nesto predloziti - nema potrebe za optuzbama tipa "NS nece da skonta..."
Ne znam zasto, ali je ocigledno da vam nas Sabina i Forto nisu "legli"
Moje misljenje, ako nekog zanima, je da su vrlo ozbiljno pristupili svom poslu i da je njihov period prilagodjavanja pa rekao bih i ucenja o djelovanju u zakonodavnom tijelu bio kraci od recimo mog.
U svakom slucaju, sto se tice vaseg konkretnog pitanja...
Sasvim je izvjesno da kantonalna Skupstina nema nikakvu nadleznost u pogledu procedura ADS-a i vjerujem da su detalji postupka o kojem govorite regulisani ne zakonskim nego podzakosnkim aktima - sto znaci da nisu u ingerenciji zakonodavnih nego de facto izvrsnih organa vlasti.
Ono sto vam mogu obecati je da cu se pozabaviti tom idejom, saznati precizne informacije i javiti vam sta se moze uciniti u tom smislu.
p.k.
Edit: Zaboravih, hvala na zadnjem pasosu i obećanju. Nešto se mora pomjeriri u ovoj zemlji da bi bila zemlja bar približnih ako ne jednakih mogućnosti za sve ljude. Nešto se konačno mora učiniti ghlede ustoličene i socijalno prihvaćene korupcije. U tom smsislu sam to pisala, a ne u smislu nikakvog osobnog interesa. Uostalomj, mislim, ako imamo kompetentne ljude na pravim mjestima, manje će i koštati nego sadašnja golema administracija.
