Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#22326 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by baxul »

ma ovo socijal nije od socijalizam nego više bi prevod bio društveno-liberalna stranka. Individualizam vs kolektivizam sve dok se poštuju pravila slobodnog tržišta, slobode govora, vjeroispovijesti, seksualnog opredjeljenja, kretanja i sl.
Hakiz
Posts: 48385
Joined: 30/07/2015 20:01

#22327 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

baxul wrote:
Hakiz wrote:
Da, Vi ste to rekli i ranije, i ja sam u svom postu i napisao da NS za sebe kaže da je socijal-liberalna stranka. Doduše, napisao sam liberalno-socijalna, ali mislim da je to isto.

Dozvolićete, ipak, da ostanem pri stavu da su miješanje socijalizma i liberalizma i konstrukcija lijevi centar naprosto miješanje baba i žaba. Bez obzira na to šta piše u Wikipediji.

Socijaldemokratija je u redu jer, u teoriji, socijalna država može biti i monarhija dakle imati kralja koji ima jaku socijalnu zaštitu svojih podanika, može biti naravno republika itd.

Ali liberalna država ne može biti socijalna jer jedno drugo potiru.

Ma, u stvari, danas sve može. Sve je imaginarno, virtuelno, ništa nije kako jeste nego kako se interpretira, pa se može se biti i socijalni liberal i lijevi centar. Zašto da ne.

Image
Moji postovi o tome govore da političke partije ne žele i ne smiju da se precizno deklarišu. Jer time ograničavaju broj potencijalnih birača. A i svoj politički program i rad. Pa izmišljaju konstrukcije koje će obuhvatiti što je više moguće potencijalnih glasača različitih stavova i sebi što šire polje za djelovanje. Neće me iznenaditi sutra pojava desne socijalno demokratsko liberalno monarhističko republikanske stranke koja pripada desnici lijevog centra. Koja će se zalagati za tržišnu ekonomiju državno regulisanu i ponositi se borbom za slobodan protok ljudi sa posebnim naglaskom na jako ograničavanje imigracije.

Ili tako nešto.

Zašto da ne, sve je moguće.

Ma, u stvari, sve stranke danas i jesu takve. Sve stranke su sve, samo zavisi kada im šta treba.
Hakiz
Posts: 48385
Joined: 30/07/2015 20:01

#22328 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

baxul wrote:ma ovo socijal nije od socijalizam nego više bi prevod bio društveno-liberalna stranka. Individualizam vs kolektivizam sve dok se poštuju pravila slobodnog tržišta, slobode govora, vjeroispovijesti, seksualnog opredjeljenja, kretanja i sl.
Valjda su pojam i politički pravac socijalizam i nastali iz riječi koja znači društvo, kao i iz brige o društvu. Socijalizam i jeste društvena briga i o društvu i o pojedincu, s tim da se neke slobode pojedinca ograničavaju radi dobrobiti društva. Liberalizam je sa jedne strane sloboda pojedinca da se o sebi brine i trebao bi da ima i što manje obaveze prema društvu, i sa druge strane odsustvo obaveze društva da se o pojedincu brine i sprečavanja društva da pojedincu ograničava slobodu.

Zato je socijalliberalizam oksimoron.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#22329 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by baxul »

Hakiz wrote:
Moji postovi o tome govore da političke partije ne žele i ne smiju da se precizno deklarišu. Jer time ograničavaju broj potencijalnih birača. A i svoj politički program i rad. Pa izmišljaju konstrukcije koje će obuhvatiti što je više moguće potencijalnih glasača različitih stavova i sebi što šire polje za djelovanje. Neće me iznenaditi sutra pojava desne socijalno demokratsko liberalno monarhističko republikanske stranke koja pripada desnici lijevog centra. Koja će se zalagati za tržišnu ekonomiju državno regulisanu i ponositi se borbom za slobodan protok ljudi sa posebnim naglaskom na jako ograničavanje imigracije.

Ili tako nešto.

Zašto da ne, sve je moguće.

Zašto da ne, imaju pravo.
e'o ti link sa Princeton (wiki me poslo na njega) gdje se objašnjava lijevi centar u prilično modernom kontekstu. opet kažem ovo "socijal" iz socijal-liberalizam ne vuče korijen iz socijalizam. Socijal liberalizam je legitimna ideologija koja je znatno uticala na razvitak Evrope kakvu danas znamo.
Znači društvo bazirano na tržišnoj ekonomiji i induvidualnim slobodama i zaštiti ljudskih prava i sloboda. dakle socijal liberal ne vidi da je petljanje u slobodno tržište intervenisanje države da se ispravi neka socijalna nepravda (recimo diskriminacija po rasnoj osnovi) nego to vidi kao zaštitu ljudskog prava i jednakosti svih insana na planeti zemlji (koliko god je to moguće).
implementacija toga može da bude problem jer jbga negdje je ljudsko pravo, pravo na zdrave zube (švedska) a negdje nije (BiH).
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#22330 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by baxul »

Hakiz wrote:
Zato je socijalliberalizam oksimoron.
nije jer u svojoj filozofiji razlikuje i od socijalizma (ekonomski) i od klasičnog liberalizma (po ulozi države).
lijevo od centra je legitimna politička pozicija.
(lično bih volio da je NS čisto centristička stranka poput britanskih liberala)

Image

:D :D :D
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#22331 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by NKVD »

Meni je, iskreno, u ovom trenutku najvažnije da se zakoni poštuju.

Puno mi je to važnije od onoga koliko je onaj koji ih krši deklarativno lijevo, desno ili centralno pozicioniran.

NS vidim prvenstveno kao stranku koja drži do principa etike i morala te poštivanja zakona. Svrstavati je ili gurati lijevo ili desno u sfumatu naše pretpolitičke scene nema smisla niti će ikome, sem onih kojima je sada i proteklih 25 godina jako dobro, to koristiti. Puno je važnije da insitiraju na poštenju i poštivanju zakona, pokazujući to svojim primjerom ali i argumentovano ukazujući na marifetluke drugih. Nama prije svega treba poštivanje zakona, pa taman oni bili manjkavi. Lijevo od centra ili lijevo od lijevog - otom potom.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#22332 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by madner »

Ne treba gledati deklaracije nego konkretna djela.

NS je podrzala zakon koji znatno umanjuje prava radnika i sto je jos gore smanjuje kazne za krsenje i tih umanjenih prava. Mada je pokusaj tu da se to upakuje u celofan kroz clanove koji nemaju nikakvo konkretno znacenje za radnike (diskriminacija itd), sustina je sasvim jasna.
Heartbeats
Posts: 737
Joined: 26/06/2012 21:51

#22333 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heartbeats »

NS nije socio-liberna stranka. Po stavovima i djelovanjem su lijeva stranka, soc.dem orijentacije. To sto se nazivaju soc.liberalima ne znaci da jesu. I Žirinovski je svoju stranku nazvo liberalnim pa znamo koliko je liberalna bila. Ideoloski je vise britanski Labour liberalan nego NS. A koliko se sjecam na samo pocetku je bila prica o nekom post-ideoloskom plasiranju..helem, to soc.liberala jos nije vidjelo, sto ne znaci da nece.
Hakiz
Posts: 48385
Joined: 30/07/2015 20:01

#22334 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

baxul wrote:
Hakiz wrote:
Moji postovi o tome govore da političke partije ne žele i ne smiju da se precizno deklarišu. Jer time ograničavaju broj potencijalnih birača. A i svoj politički program i rad. Pa izmišljaju konstrukcije koje će obuhvatiti što je više moguće potencijalnih glasača različitih stavova i sebi što šire polje za djelovanje. Neće me iznenaditi sutra pojava desne socijalno demokratsko liberalno monarhističko republikanske stranke koja pripada desnici lijevog centra. Koja će se zalagati za tržišnu ekonomiju državno regulisanu i ponositi se borbom za slobodan protok ljudi sa posebnim naglaskom na jako ograničavanje imigracije.

Ili tako nešto.

Zašto da ne, sve je moguće.

Zašto da ne, imaju pravo.
e'o ti link sa Princeton (wiki me poslo na njega) gdje se objašnjava lijevi centar u prilično modernom kontekstu. opet kažem ovo "socijal" iz socijal-liberalizam ne vuče korijen iz socijalizam. Socijal liberalizam je legitimna ideologija koja je znatno uticala na razvitak Evrope kakvu danas znamo.
Znači društvo bazirano na tržišnoj ekonomiji i induvidualnim slobodama i zaštiti ljudskih prava i sloboda. dakle socijal liberal ne vidi da je petljanje u slobodno tržište intervenisanje države da se ispravi neka socijalna nepravda (recimo diskriminacija po rasnoj osnovi) nego to vidi kao zaštitu ljudskog prava i jednakosti svih insana na planeti zemlji (koliko god je to moguće).
implementacija toga može da bude problem jer jbga negdje je ljudsko pravo, pravo na zdrave zube (švedska) a negdje nije (BiH).
Da banalizujem:

Socijalistički pristup bi bio slijedeći: Imaš firmu. Moraš isplatiti plate, račune, porez itd i ako ti nakon toga ostane dovoljno da kupiš jahtu, ljetuješ na Karibima, vožiš Maybach ili Veyron, nema problema. Međutim, vlada je odredila da plata ne može biti manja od iznosa novca potrebnog da čovjek živi dostojanstven život, dakle osim da jede i plati račune da ima i za pozorište, i za platiti put na godišnji i školovanje i sebe i djece, neki hobi itd. Ne bogatstvo, ali da može priuštiti i život koji ga razlikuje od životinje, dakle i nešto više od samo hrane i skloništa.

Socijal-liberalni pristup bi bio slijedeći: Imaš firmu. Moraš isplatiti plate, račune, porez itd i ako ti nakon toga ostane dovoljno da kupiš jahtu, ljetuješ na Karibima, vožiš Maybach ili Veyron, nema problema. Ali, vladu ne interesuje kolika će biti plata koju ćeš isplatit radnicima. Pa ako je to 100 KM, nema veze, vlada štiti radnika na način da mu moraš isplatiti platu, a da li će radnik od te plate moći živjeti to vladu ne interesuje.
I kada se donesu zakoni koji postave stvari tako, onda se strogo prati da sve bude po zakonu.

Meni taj socijal-liberalizam tako izgleda. Socijalna komponenta je u tome da ti vlada neće dozvoliti da ne platiš radnika, a liberalna komponeneta je u tome da ga možeš platiti koliko hoćeš, pa i manje nego što je radniku potrebno za osnovne životinjske potrebe, to jeste hranu i sklonište.

Ko to voli, bujrum.
Last edited by Hakiz on 11/08/2015 22:41, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 48385
Joined: 30/07/2015 20:01

#22335 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Heartbeats wrote:NS nije socio-liberna stranka. Po stavovima i djelovanjem su lijeva stranka, soc.dem orijentacije. To sto se nazivaju soc.liberalima ne znaci da jesu. I Žirinovski je svoju stranku nazvo liberalnim pa znamo koliko je liberalna bila. Ideoloski je vise britanski Labour liberalan nego NS. A koliko se sjecam na samo pocetku je bila prica o nekom post-ideoloskom plasiranju..helem, to soc.liberala jos nije vidjelo, sto ne znaci da nece.
Oni kažu da jesu socijal-liberalna stranka lijevog centra. I ako to kažu, onda jesu.

Na stranu moje mišljenje o tome, svako ima pravo da traži da ga zovu imenom kojim hoće da ga zovu.
Heartbeats
Posts: 737
Joined: 26/06/2012 21:51

#22336 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heartbeats »

Hakiz wrote:
Heartbeats wrote:NS nije socio-liberna stranka. Po stavovima i djelovanjem su lijeva stranka, soc.dem orijentacije. To sto se nazivaju soc.liberalima ne znaci da jesu. I Žirinovski je svoju stranku nazvo liberalnim pa znamo koliko je liberalna bila. Ideoloski je vise britanski Labour liberalan nego NS. A koliko se sjecam na samo pocetku je bila prica o nekom post-ideoloskom plasiranju..helem, to soc.liberala jos nije vidjelo, sto ne znaci da nece.
Oni kažu da jesu socijal-liberalna stranka lijevog centra. I ako to kažu, onda jesu.

Na stranu moje mišljenje o tome, svako ima pravo da traži da ga zovu imenom kojim hoće da ga zovu.
U cilju vlastite promocije i marketinga i BH telecom za sebe kaze "idemo prvi,dajemo vise"...'mal ne rekoh
Drinski
Posts: 6344
Joined: 25/03/2014 10:24

#22337 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Drinski »

madner wrote:Ne treba gledati deklaracije nego konkretna djela.

NS je podrzala zakon koji znatno umanjuje prava radnika i sto je jos gore smanjuje kazne za krsenje i tih umanjenih prava. Mada je pokusaj tu da se to upakuje u celofan kroz clanove koji nemaju nikakvo konkretno znacenje za radnike (diskriminacija itd), sustina je sasvim jasna.
:thumbup:
Marko Zarko
Posts: 256
Joined: 11/07/2014 19:40

#22338 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Marko Zarko »

Stranka za BiH ostade bez Elektroprivrede, sad će SDA izraditi Našu stranku za MESS :-D
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#22339 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by GeeTnT »

Marko Zarko wrote:Stranka za BiH ostade bez Elektroprivrede, sad će SDA izraditi Našu stranku za MESS :-D
Pomozi mi, mozda grijesim....ali zar nije SBiH na nivou statisticke greske, kao i NS?

Pa jbt po cemu se zna za njih:

SBiH - po Harisu Silajdzicu, Jati, Sirbegovicu i lipicanerima... (cast Zeljezari)

NS - po sloganu jedna mahala - jedan glas, promijeni imena (Muhamed u Gratz) i Sabinino mijenjanje opredjeljenja, cime su se stavili u isti kos sa 2 ppka iz KS koji izjavise da su srbi..

Cast P.K. koji ima kapacitet i njegov trud se vidi...ali .... kamo dalje rodjace.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22340 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Ludilo prelazi na sljedeci, visi, nivo.




SARAJEVO - Federalni ministar rada i socijalne politike Milan Mandilović u razgovoru za Fenu ukazao je na najznačajnija nova rješenja u Zakonu o radu, koji će stupiti na snagu 20. augusta, osam dana nakon objave u Službenim novinama FBiH.

- Novi Zakon o radu, iako se to u mnogim javnim nastupima sindikata, pa i nekim medijima, prešućuje, donosi znatna poboljšanja prava radnika - tvrdi Mandilović.
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22341 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

Pitam se, navija li Mandilović za Sarajevo...
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#22342 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by privremeni »

gospodja profiterka wrote:Pitam se, navija li Mandilović za Sarajevo...
ili je zaboravio otici po misljenje u centralu....

Ludilo prelazi na sljedeci, visi, nivo.
:D
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#22343 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Maystor »

Pedja Kojovic wrote:Ludilo prelazi na sljedeci, visi, nivo.

SARAJEVO - Federalni ministar rada i socijalne politike Milan Mandilović u razgovoru za Fenu ukazao je na najznačajnija nova rješenja u Zakonu o radu, koji će stupiti na snagu 20. augusta, osam dana nakon objave u Službenim novinama FBiH.

- Novi Zakon o radu, iako se to u mnogim javnim nastupima sindikata, pa i nekim medijima, prešućuje, donosi znatna poboljšanja prava radnika - tvrdi Mandilović.
Mislim da vam je komentar nekorektan (što je vjerovatno posljedica pretjeranog konzumiranja foruma).

Doktora poznajem, riječ je o intelektualcu i gospodinu. Luđaka u politici ne manjka, ali on nije jedan od njih. Nemojte se spuštati na Suljagićev nivo.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22344 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

maystor

Ako nisam bio dovoljno jasan i ako neko moj komentar shvata kao kvalifikaciju ministra Mandilovica - izvinjavam se.
Moj se komentar odnosio na opis generalne atmosfere i politickog prepucavanja u vezi sa ovim zakonom.
Stav ministra Mandilovica o ovom zakonu je skoro identican nasem - cak su i argumenti identicni onim koje iznosimo na tribinama koje ovih dana organizujemo po FBIH.


p.k.
Heartbeats
Posts: 737
Joined: 26/06/2012 21:51

#22345 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heartbeats »

Pedja Kojovic wrote:Ludilo prelazi na sljedeci, visi, nivo.




SARAJEVO - Federalni ministar rada i socijalne politike Milan Mandilović u razgovoru za Fenu ukazao je na najznačajnija nova rješenja u Zakonu o radu, koji će stupiti na snagu 20. augusta, osam dana nakon objave u Službenim novinama FBiH.

- Novi Zakon o radu, iako se to u mnogim javnim nastupima sindikata, pa i nekim medijima, prešućuje, donosi znatna poboljšanja prava radnika - tvrdi Mandilović.
Samo da udje u zapisnik: Ministru DF-a Milanu Mandiloviću podmetnuli lažni intervju, slijedi krivična prijava
http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=15008
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#22346 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Maystor »

Pedja Kojovic wrote:maystor

Ako nisam bio dovoljno jasan i ako neko moj komentar shvata kao kvalifikaciju ministra Mandilovica - izvinjavam se.
Moj se komentar odnosio na opis generalne atmosfere i politickog prepucavanja u vezi sa ovim zakonom.
Stav ministra Mandilovica o ovom zakonu je skoro identican nasem - cak su i argumenti identicni onim koje iznosimo na tribinama koje ovih dana organizujemo po FBIH.


p.k.
ne trebate se izvinjavati, možda ste, ipak, bili u pravu

http://www.avaz.ba/clanak/190723/skanda ... andilovica
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#22347 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

Haha, komedija od stranke (DF). Navodno mu podmetnuli a on potpisao. Vadiona još gora, znači ne gleda šta potpisuje. Još ministar u ostavci.
Neko je rekao da on nije lud, ja ću reći da možda nije lud ali je činjenica da je metuzalem.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22348 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

SAOPĆENJE FENA-e U POVODU OBJAVLJIVANJA INTERVJUA S MINISTROM MANDILOVIĆEM

Povodom intervjua sa ministrom rada i socijalne politike u Vladi Federacije BiH dr. Milanom Mandilovićem koje je Federalna novinska agencija emitirala, a potom povukla iz svoga servisa nakon telefonske intervencije ministra Mandilovića u kojoj je osporio autentičnost intervjua, dužni smo javnosti priopćiti sljedeće:
1. Novinarka Fene je od Ministarstva rada i socijalne politike FBiH tražila odgovore ministra na nekoliko pitanja povodom objavljivanja u Službenom listu Zakona o radu Federacije BiH.

2. Novinarka Fene prethodno je telefonskim putem sa službenicama Kabineta ministra Mandilovića dogovorila način realizacije intervjua, poslala pitanja sa svoje službene mail adrese te dobila usmenu obavijest da će odgovore ministra Mandilovića dobiti u pisanoj formi.
3. Na zvaničnu adresu Fene je sa zvanične adrese iz Ministarstva stigao odgovor u pdf formatu. Odgovor je poslan na službenom memorandumu, odgovor je protokolisan, opečaćen i sadrži potpis ministra, čemu se možete uvjeriti u prilogu koji vam dostavljamo.
4. S obzirom na pet potvrda autentičnosti (zvanična email adresa, memorandum, protokol, potpis i pečat), FENA nije imala razloga da sumnja u autentičnost niti ulazimo u istinitost navoda dr. Mandilovića.

Na linku u prilogu možete pogledati odgovore iz Ministarstva s potpisom ministra na pitanja koje je uputila novinarka Fene:
Federalna novinska agencija

https://www.dropbox.com/sh/2la4eowig57v ... XWSVa?dl=0
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22349 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Lakija malo prenijelo :D

U svakom slučaju Peđa, tebi, svaka čast na strpljenju, predanosti i upornosti da odgovoriš na svatko pitanje Od provokacija i neuspjelih podjebavanja pa do ozbiljnih pitanja. Tako to rade odgovorni političari.
A zli ljudi tu spremnost, često zloupotrebljavaju i ne znaju cijeniti. Ne znam od kad si na forumu, bar par godina, za to vrijeme niti jedan drugi činovnik iz bilo koje druge političke stranke nije imao damu da se registrira pod imenom i prezimenom i slučajno odgovori na pitanja bazi. Obzirom da je i pobjedio kandidat za člana kolektivnog šefa države koji se nije pojavio niti u jednom TV debati, sumnjam da ćeš od ovih sati i dana na forumu na dan izbora imati puno hajra, jer smo takvi, prokleti i volimo biti ponižavani. U svakom slučaju od mene respekt do neba :thumbup:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22350 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Nije vezano za temu, al ljud moji sta ono bi sinoc?
Jesu li to stvarno nasi klinci?
Cijelu noc sam u suzama - sto radosnicama, sto iz ocaja.
Sani, Dzanan,Njegos...
Ma svaka vam cast.
Bez obzira sta bude veceras BiH U16 klinci su veliki carevi.

p.k.
Locked