Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#22251 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pitanje za p.k.:
Kakva je razlika između ljudi u BiH, onih zaposlenih u državnim institucijama i javnim preduzećima i ustanovama od onih zaposlenih privatnom sektoru i sl. radnim organizacijama, odnosno - zašto u FBiH postoje dva zakonska osnova koji tretiraju zaposlenje ljudi: Zakon o radu i Zakon o namještenicima u organima uprave ili Zakon o državnoj službi u FBiH ili Zakon o radu u institucijama BiH?
Ne bi li trebao biti jedinstven zakon o radu na nivou Federacije BiH, koji jednako tretira prava radnika, na bilo kojem nivou i na bilo kojoj funkciji ili radnom mjestu?
Kakva je razlika između ljudi u BiH, onih zaposlenih u državnim institucijama i javnim preduzećima i ustanovama od onih zaposlenih privatnom sektoru i sl. radnim organizacijama, odnosno - zašto u FBiH postoje dva zakonska osnova koji tretiraju zaposlenje ljudi: Zakon o radu i Zakon o namještenicima u organima uprave ili Zakon o državnoj službi u FBiH ili Zakon o radu u institucijama BiH?
Ne bi li trebao biti jedinstven zakon o radu na nivou Federacije BiH, koji jednako tretira prava radnika, na bilo kojem nivou i na bilo kojoj funkciji ili radnom mjestu?
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#22252 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vječiti ,
Naša Stranka je jednostavno poentirala.
Pročitala je Zakon na vrijeme , ponudila amandmane na vrijeme a amandmani su realni i korektni.
To je to.
Srdačan pozdrav.
Naša Stranka je jednostavno poentirala.
Pročitala je Zakon na vrijeme , ponudila amandmane na vrijeme a amandmani su realni i korektni.
To je to.
Srdačan pozdrav.
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#22253 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Prvo skoči pa reci hop 
-
Hakiz
- Posts: 48386
- Joined: 30/07/2015 20:01
#22254 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sa jedne strane si potpuno u pravu.tvsabina wrote:Vječiti ,
Naša Stranka je jednostavno poentirala.
Pročitala je Zakon na vrijeme , ponudila amandmane na vrijeme a amandmani su realni i korektni.
To je to.![]()
Srdačan pozdrav.
Sa druge strane, ima još članova zakona na koje je sa pozicije zaštite radnika trebalo djelovati, a da se ne ugrozi pošteno poslovanje neke firme. Na primjer, kako Vječiti student pokaza, prekovremeni rad, to jeste izostavljanje obaveze davanja radniku pisane odluke o prekovremenom radu. Na to NS nije amandmanski djelovao, a Peđa nije rekao zašto nije. Je li stvar u tome da NS ne misli da tu pisanu odluku treba dati radniku ili ko zna.
Kao što postoje procjene, razlozi i interesi da se nešto uradi, postoje i da se ne uradi.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#22255 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kaznene odredbe novog Zakona o radu su pobrojane u tri člana. Najveći broj kažnjivih radnji, pokriven je članom 171.tvsabina wrote:Vječiti ,
Naša Stranka je jednostavno poentirala.
Pročitala je Zakon na vrijeme , ponudila amandmane na vrijeme a amandmani su realni i korektni.
To je to.![]()
Srdačan pozdrav.
Na taj član Naša stranka ulaže "realni i konkretni" amandman da se "značajno povećaju sankcije za poslodavce zbog prekršaja predviđenih ovim članom, kako bi se spriječila i destimulisala povreda prava radnika."Clan 171.
(1) Novcanom kaznom od 1.000,00 do 3.000,00 KM, a u ponovljenom prekrsaju novcanom kaznom od 5.000,00 KM do 10.000,00 KM kaznit ce se za prekrsaj poslodavac
- pravno lice, ako:
...
http://www.avaz.ba/storage/2015/08/05/5 ... o-radu.pdf
Treba napomenuti da je stari zakon za te iste prekršaje imao raspon kazni od 1000 do 10.000, bez popusta za prvi prekršaj, no to nije nimalo pomoglo da se "spriječe i destimulišu povrede prava radnika".Amandman X
U clanu 171. stay (1) rijeci: "od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM" mijenjaju se u rijeci "od 2.000,00 KM do 5.000,00 KM."
http://www.nasastranka.ba/amandmani-nas ... ona-o-radu
Prošla vlada je uočila problem niskih, neučinkovitih kazni za prekršaje i stoga je prije ravno godinu dana Parlament FBiH usvojio novi Zakon o prekršajima FBiH (gdje je u jednom od domova Parlamenta FBiH i Pedja sjedio, zakon valjda pročitao i ručicu dizao), kojim je iznos maksimalne kazne dramatično povećan, sa 15.000, koliko je bio gornji limit u starom zakonu, na čak 200.000 km., sa obavezom da se prekršajne odredbe ostalih zakona usklade u roku od 6 mjeseci.Clan 140.
Novcanom kaznom od 1.000,00 KM do 10.000,00, KM kaznit ce se za prekrsaj poslodavac - pravno lice, ako:
...
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20bos.htm
I pored mogućnosti za dramatično veće kazne koje je dao novi Zakon o prekršajima, maksimalne kazne u novom Zakonu o radu, za ogromnu većinu prekršaja ostaju na skromnom nivou, do svega 5% maksimalnog mogućeg iznosa.Član 22.
Novčana kazna
(1) Novčana kazna može se propisati u određenom rasponu ili u fiksnom iznosu.
(2) Za prekršaje iz oblasti poreza, carina, finansija, zaštite okoliša i koncesija, radnih odnosa i zaštite na radu novčane kazne mogu se propisati u višestrukom iznosu ili kao procenat porezne, carinske,finansijske ili koncesijske obaveze koja je trebala biti plaćena, ili kao procenat ili višestruki iznos vrijednosti robe koja je predmet prekršaja, ali ne u iznosu većem od 200.000,00 KM.
...
(5) Za prekršaj propisan zakonom novčana kazna može se propisati za fizičko lice do 10.000,00 KM, za odgovornu osobu u pravnom licu do 20.000,00 KM, a za pravno lice do 200.000,00 KM.
http://www.mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.g ... 206314.pdf
Ne treba puno razmišljati zašto se ovako desilo, da Vlada predloži ovakav zakon, a 50 ručica u Parlamentu ga usvoji.
Kada se spoje niske kazne sa inspekcijom, koja niti ima resursa da radi ovaj posao kako treba (u Kantonu Sarajevo je svega sedam (7) inspektora na ovim poslovima, koji bi trebali da pokriju preko 30 000 pravnih lica, dijelova pravnih lica i obrta koliko ih je registrovanih u Kantonu),niti ga u najvećem broju slučajeva želi da radi kako treba i poslovično lošim pravosuđem, rezultat je da je veća vjerovatnoća da će poslodavac u svom radnom vijeku stradati od udara groma ili da će ga u Neumu pojesti morski pas nego da će mu na bilo koji način naškoditi kaznene odredbe novog Zakona o radu.
I onda se pojavljuje Naša stranka, koja je "pročitala Zakon na vrijeme , ponudila amandmane na vrijeme a amandmani su realni i korektni" i to realno i konkretno u dijelu kaznenih odredbi zakona je podnošenje amandmana da se kazna poslodavcu za prvi prekršaj "značajno poveća" za smiješnih jednu ili dvije hiljade maraka.
Čak im ni ovo nije prošlo, ovaj amandman je odbijen.
Unatoč tome, ručica ZA je poslije ipak podignuta. I Stranka demokratske akcije i njena poštena kokoš NS su skontale da je dovoljno bilo, da je poštena koka već odradila svoj krug.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22256 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
hakiz
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 8 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-4. ovog člana .
Mi smo amandmanski djelovali na ukupan broj sati sedmicnog rada, odnosno ogranicili broj sati prekovremenog rada.
Bilo je predlozeno 60 sati, mi smo to smanjili na 48.
Ne znam zasto je bitno da poslodavac izda pismeni nalog za prekovremeni rad.
(Znaci li to da se radnik koji rade negdje na terenu mora vratiti u firmu, dobiti pismeni nalog, pa se onda vratiti na teren da nastavi raditi?)
Ako neko misli da je to bitno onda to treba rjesiti kolektivnim ugovorima.
p.k.
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 8 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-4. ovog člana .
Mi smo amandmanski djelovali na ukupan broj sati sedmicnog rada, odnosno ogranicili broj sati prekovremenog rada.
Bilo je predlozeno 60 sati, mi smo to smanjili na 48.
Ne znam zasto je bitno da poslodavac izda pismeni nalog za prekovremeni rad.
(Znaci li to da se radnik koji rade negdje na terenu mora vratiti u firmu, dobiti pismeni nalog, pa se onda vratiti na teren da nastavi raditi?)
Ako neko misli da je to bitno onda to treba rjesiti kolektivnim ugovorima.
p.k.
Last edited by Pedja Kojovic on 09/08/2015 07:51, edited 1 time in total.
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#22257 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Teško će Vječiti ikada fakultet završiti 
Ovaj bi zakon, sa ili bez NS bio usvojen. Na njega su, a ne na stari koji ovdje Vječiti uporno komparativno citira, ulagani amandmani.
Tako da ta priča i silno citiranje ne pije vode jer nije NS uložila amandman da se moguće kazne sa dvjesto milja spuste na dvadeset nego da se koliko-toliko popravi novi zakon koji bi i bez njihovih ručica bio usvojen. Nije lijepo a ni korisno optuživati NS za sve blagodeti koje su nam "demokratske promjene" donijele - oni samo konkretno pokušavaju sagedati stvari danas i ovdje i vidjeti šta se tu može napraviti.
A pravo pitanje je zašto je uopšte, i odakle, ovakav zakon došao? I zašto su ovi dušebrižnici koji imaju puno više ruku od par NS-ovih do sada ćutali? I zašto se nije o zakonu pričalo prethodnih godina jer bi to bila lijepa prilika da se deklarativno lijevi pozabave i nečim konkretnim. Pa barem i otvaranjem očiju tradicionalno slijepe javnosti na sve ono što nam približavanje EU donosi.
Nije NS toliko jaka niti je lijevo, nije uopšte, nego su ovi DF/SDP smušeni samoljubi toliko tanki da ih bilo kakva korektna opoziciona inicijativa, da ne koristimo bilo kakve druge riječi, koja ogoljava njihov tanjež izbacuje iz cipela.
Tužno.
Ovaj bi zakon, sa ili bez NS bio usvojen. Na njega su, a ne na stari koji ovdje Vječiti uporno komparativno citira, ulagani amandmani.
Tako da ta priča i silno citiranje ne pije vode jer nije NS uložila amandman da se moguće kazne sa dvjesto milja spuste na dvadeset nego da se koliko-toliko popravi novi zakon koji bi i bez njihovih ručica bio usvojen. Nije lijepo a ni korisno optuživati NS za sve blagodeti koje su nam "demokratske promjene" donijele - oni samo konkretno pokušavaju sagedati stvari danas i ovdje i vidjeti šta se tu može napraviti.
A pravo pitanje je zašto je uopšte, i odakle, ovakav zakon došao? I zašto su ovi dušebrižnici koji imaju puno više ruku od par NS-ovih do sada ćutali? I zašto se nije o zakonu pričalo prethodnih godina jer bi to bila lijepa prilika da se deklarativno lijevi pozabave i nečim konkretnim. Pa barem i otvaranjem očiju tradicionalno slijepe javnosti na sve ono što nam približavanje EU donosi.
Nije NS toliko jaka niti je lijevo, nije uopšte, nego su ovi DF/SDP smušeni samoljubi toliko tanki da ih bilo kakva korektna opoziciona inicijativa, da ne koristimo bilo kakve druge riječi, koja ogoljava njihov tanjež izbacuje iz cipela.
Tužno.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#22258 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
NKVD wrote:Teško će Vječiti ikada fakultet završiti
Ovaj bi zakon, sa ili bez NS bio usvojen. Na njega su, a ne na stari koji ti ovdje uporno komparativno citiraš, ulagani amandmani.
Tako da ti priča i silno citiranje ne pije vode jer nije NS uložila amandman da se moguće kazne sa dvjesto milja spuste na dvadeset nego da se koliko-toliko popravi novi zakon koji bi i bez njihovih ručica bio usvojen. Ne optuživati NS za sve blagodeti koje su nam "demokratske promjene" donijele - oni samo konkretno pokušavaju sagedati stvari danas i ovdje i vidjeti šta se tu može napraviti.
A pravo pitanje je zašto je uopšte, i odakle, ovakav zakon došao? I zašto su ovi dušebrižnici koji imaju puno više ruku od par NS-ovih do sada ćutali? I zašto se nije o zakonu pričalo prethodnih godina jer bi to bila lijepa prilika da se deklarativno lijevi pozabave i nečim konkretnim. Pa barem i otvaranjem očiju tradicionalno slijepe javnosti na sve ono što nam približavanje EU donosi.
Nije NS toliko jaka niti je lijevo, nije uopšte, nego su ovi DF/SDP smušeni samoljubi toliko tanki da ih bilo kakva korektna opoziciona inicijativa, da ne koristimo bilo kakve druge riječe, koja ogoljava njihov tanjež izbacuje iz cipela.
Tužno.
Kad te neko posere konkretnim podacima, ti samo razvezi neku opcenitu pricu bez ikakvog smisla, dapace, lazi i obmanjuj bezobrazno, kao da ti fali daska u tikvi... To uvijek upali...
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#22259 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U Predstavničkom domu Parlamenta FBiH je ukupno 98 poslanika, minimum od 50 poslanika je potreban za bilo koju odluku Doma.NKVD wrote:Teško će Vječiti ikada fakultet završiti
Ovaj bi zakon, sa ili bez NS bio usvojen. Na njega su, a ne na stari koji ovdje Vječiti uporno komparativno citira, ulagani amandmani.
Tako da ta priča i silno citiranje ne pije vode jer nije NS uložila amandman da se moguće kazne sa dvjesto milja spuste na dvadeset nego da se koliko-toliko popravi novi zakon koji bi i bez njihovih ručica bio usvojen. Nije lijepo a ni korisno optuživati NS za sve blagodeti koje su nam "demokratske promjene" donijele - oni samo konkretno pokušavaju sagedati stvari danas i ovdje i vidjeti šta se tu može napraviti.
A pravo pitanje je zašto je uopšte, i odakle, ovakav zakon došao? I zašto su ovi dušebrižnici koji imaju puno više ruku od par NS-ovih do sada ćutali? I zašto se nije o zakonu pričalo prethodnih godina jer bi to bila lijepa prilika da se deklarativno lijevi pozabave i nečim konkretnim. Pa barem i otvaranjem očiju tradicionalno slijepe javnosti na sve ono što nam približavanje EU donosi.
Nije NS toliko jaka niti je lijevo, nije uopšte, nego su ovi DF/SDP smušeni samoljubi toliko tanki da ih bilo kakva korektna opoziciona inicijativa, da ne koristimo bilo kakve druge riječi, koja ogoljava njihov tanjež izbacuje iz cipela.
Tužno.
Odlučujući, pedeseti glas za usvajanje ovog zakona je bio glas NS, koji će nam donijeti "dugoročni boljitak".Član 125.
Odluke se donose većinom glasova od ukupnog broja poslanika u Predstavničkom domu ako Ustavom Federacije i ovim Poslovnikom nije drugačije utvrđeno.
http://predstavnickidom-pfbih.gov.ba/bs/page.php?id=20
S obzirom da je više poslanika uputilo kritike prema Dennisu Gratzu uz tvrdnje da je on famozni 50 glas za Zakon o radu, dok su neki sve ovo povezivali sa poznatom aferom „papak“ u RS-u, za riječ je javio sam Gratz koji je kazao: - Naš je cilj bio dati doprinos poboljšanju ovog zakona. Ja sam spreman rizikovati sa svojim političkim rejtingom radi dugoročnog boljitka. Spreman sam biti taj famozni 50 glas i trpiti napade.
...
Za Zakon o radu glasalo je 50 poslanika SDA, HDZ-a, BPS-a, SBiH, A-sda, te Naše stranke.
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/188976/vanred ... 9QX0C.dpuf
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#22260 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U verziji zakona, koji je Vlada predložila, nakon obavljene javne rasprave 2012. godine, broj sati je već bio ograničen na 48.Pedja Kojovic wrote:hakiz
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 8 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-4. ovog člana .
Mi smo amandmanski djelovali na ukupan broj sati sedmicnog rada, odnosno ogranicili broj sati prekovremenog rada.
Bilo je predlozeno 60 sati, mi smo to smanjili na 48.
Ne znam zasto je bitno da poslodavac izda pismeni nalog za prekovremeni rad.
(Znaci li to da se radnik koji rade negdje na terenu mora vratiti u firmu, dobiti pismeni nalog, pa se onda vratiti na teren da nastavi raditi?)
Ako neko misli da je to bitno onda to treba rjesiti kolektivnim ugovorima.
p.k.
http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf
Otkud ovih 60 u prijedlogu Zakona kojeg je Novalićeva Vlada podvalila Parlamentu, koji je potpuno različit od prijedloga iz 2012. godine, izgleda da samo SDA i vi znate.
Koliko je "nebitan" pismeni nalog za prekovremeni rad, da se lako vidjeti na primjeru Zakona o radu Rrepublike Hrvatske, članice EU, koji je potpuno usaglašen sa direktivama EU.
A glede rješivosti ovog i drugih važnih pitanja putem kolektivnih ugovora, ogroman broj radnika u BiH nije, niti će ikada biti pokriven kolektivnim ugovorima. Dobar Zakon o radu i pravna država koja će obezbijediti njegovu primjenu su jedina šansa za ogroman broj radnika da dostojanstveno rade i žive od svog rada.Prekovremeni rad
Članak 65.
(1) U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev poslodavca dužan raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad).
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako priroda prijeke potrebe onemogućava poslodavca da prije početka prekovremenog rada uruči radniku pisani zahtjev, usmeni zahtjev poslodavac je dužan pisano potvrditi u roku od sedam dana od dana kada je prekovremeni rad naložen.
...
http://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu
Koju ste vi, zarad političkog dobitka koji je jasan samo vama, prokockali.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#22261 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Narodni dusmani su grogi, u tijeku je cipelarenje... 
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#22262 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vječiti,VjecitiStudent wrote: ...
kao neko ko je ovdje uvijek cijenio tvoju sposobnost kvalitetne argumentacije, u zadnjih nekoliko dana moram (opet) zaključiti da sam te malo pogubio.
Pošto sam "pogubljen", opet ću morati ponoviti moje pitanje.
What is Your point?
Želiš dokazati da je ova verzija zakona u cijelini lošija za građane FBiH? Ja se ne slažem, ali OK. Ipak, postoje 3 namjenske teme ovdje na forumu, zašto baš ovdje taj kvantitet elaboracije?
Želiš dokazati da je NS glasala za zakon unatoč kršenju poslovničke procedure? U Domu naroda, gdje je prekršena NS nije glasala i napustila je sjednicu. Ne iz lažne solidarnosti sa "sindikatima", već zbog kršenja poslovnika. U Zastupničkom domu, poslovnik nije prekršen. (O tome kakva su katastrofa ti poslovnici sam već pisao)
Želiš dokazati da su samo "papci" glasali za ovaj zakon? Tu se djelimično slažem. Ipak, postoje na forumu i teme SDA i SBiH, pa čak i BPS, samo A-SDA nema. Nisam te tamo tako žučno primjetio. Ne znam, možda misliš da je ovaj zakon u cijelini djelo đavolje NS?
Želiš dokazati neprincipijelnost NS po pitanju ovog zakona? Ne znam na osnovu čega. NS već jako dugo zastupa neophodnost donošenja modernijeg i liberalnijeg zakona o radu - čak i na pomenutoj sjednici Doma naroda, a za razliku od svih drugih stranaka koje su u svom djelovanju prošle sve moguće demagoške faze. Znači i po ovom pitanju postoje bolje adrese na klix-forumu.
Sve u svemu, ovako ostavljaš samo utisak, da je poenta ove tvoje priče na ovom pdf-u, nažalost, samo djelimično kvalitetno pljuvanje u dalj sačmaricom.
Ako je tako, a iskreno se nadam da nije, onda se nažalost sam svrstavaš u one koje je Gojko Berić u Oslobođenju opisao rečenicom:
"Neki komentatori pišu o pomenutom zakonu sa toliko ironije i žuči da se njihova "borba za radnička prava" svodi na narcisoidni retorički egzibicionizam."
Iskren pozdrav
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#22263 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Jos jedan iskren proser kao odgovor na konkretne argumente...kluz franjo wrote:Vječiti,VjecitiStudent wrote: ...
kao neko ko je ovdje uvijek cijenio tvoju sposobnost kvalitetne argumentacije, u zadnjih nekoliko dana moram (opet) zaključiti da sam te malo pogubio.
Pošto sam "pogubljen", opet ću morati ponoviti moje pitanje.
What is Your point?
Želiš dokazati da je ova verzija zakona u cijelini lošija za građane FBiH? Ja se ne slažem, ali OK. Ipak, postoje 3 namjenske teme ovdje na forumu, zašto baš ovdje taj kvantitet elaboracije?
Želiš dokazati da je NS glasala za zakon unatoč kršenju poslovničke procedure? U Domu naroda, gdje je prekršena NS nije glasala i napustila je sjednicu. Ne iz lažne solidarnosti sa "sindikatima", već zbog kršenja poslovnika. U Zastupničkom domu, poslovnik nije prekršen. (O tome kakva su katastrofa ti poslovnici sam već pisao)
Želiš dokazati da su samo "papci" glasali za ovaj zakon? Tu se djelimično slažem. Ipak, postoje na forumu i teme SDA i SBiH, pa čak i BPS, samo A-SDA nema. Nisam te tamo tako žučno primjetio. Ne znam, možda misliš da je ovaj zakon u cijelini djelo đavolje NS?
Želiš dokazati neprincipijelnost NS po pitanju ovog zakona? Ne znam na osnovu čega. NS već jako dugo zastupa neophodnost donošenja modernijeg i liberalnijeg zakona o radu - čak i na pomenutoj sjednici Doma naroda, a za razliku od svih drugih stranaka koje su u svom djelovanju prošle sve moguće demagoške faze. Znači i po ovom pitanju postoje bolje adrese na klix-forumu.
Sve u svemu, ovako ostavljaš samo utisak, da je poenta ove tvoje priče na ovom pdf-u, nažalost, samo djelimično kvalitetno pljuvanje u dalj sačmaricom.
Ako je tako, a iskreno se nadam da nije, onda se nažalost sam svrstavaš u one koje je Gojko Berić u Oslobođenju opisao rečenicom:
"Neki komentatori pišu o pomenutom zakonu sa toliko ironije i žuči da se njihova "borba za radnička prava" svodi na narcisoidni retorički egzibicionizam."
Iskren pozdrav
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#22264 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nosara,nosara wrote:Jos jedan iskren proser kao odgovor na konkretne argumente...kluz franjo wrote: Iskren pozdravAl' vas je opravio, svaka mu cast...
Uvijek sam u diskusijama cijenio snagu tvojih argumenata... Čekaj malo!... Kojih argumenata?
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#22265 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Imati Zakon o radu 15 godina, koji se zbog blage kaznene politike jedva provodio, pa kao posljedicu danas imamo ogroman broj radnika koji ili rade na crno ili i kad imaju ugovore, na njih odredbe Zakona o radu jedva da vrijede, pa onda dati presudni glas za Zakon sa još blažom kaznenom politikom, može značiti ili da si potpuni politički diletant ili da je tvoj glas kupljen, treće opcije ne vidim.kluz franjo wrote:Vječiti,VjecitiStudent wrote: ...
kao neko ko je ovdje uvijek cijenio tvoju sposobnost kvalitetne argumentacije, u zadnjih nekoliko dana moram (opet) zaključiti da sam te malo pogubio.
Pošto sam "pogubljen", opet ću morati ponoviti moje pitanje.
What is Your point?
Želiš dokazati da je ova verzija zakona u cijelini lošija za građane FBiH? Ja se ne slažem, ali OK. Ipak, postoje 3 namjenske teme ovdje na forumu, zašto baš ovdje taj kvantitet elaboracije?
Želiš dokazati da je NS glasala za zakon unatoč kršenju poslovničke procedure? U Domu naroda, gdje je prekršena NS nije glasala i napustila je sjednicu. Ne iz lažne solidarnosti sa "sindikatima", već zbog kršenja poslovnika. U Zastupničkom domu, poslovnik nije prekršen. (O tome kakva su katastrofa ti poslovnici sam već pisao)
Želiš dokazati da su samo "papci" glasali za ovaj zakon? Tu se djelimično slažem. Ipak, postoje na forumu i teme SDA i SBiH, pa čak i BPS, samo A-SDA nema. Nisam te tamo tako žučno primjetio. Ne znam, možda misliš da je ovaj zakon u cijelini djelo đavolje NS?
Želiš dokazati neprincipijelnost NS po pitanju ovog zakona? Ne znam na osnovu čega. NS već jako dugo zastupa neophodnost donošenja modernijeg i liberalnijeg zakona o radu - čak i na pomenutoj sjednici Doma naroda, a za razliku od svih drugih stranaka koje su u svom djelovanju prošle sve moguće demagoške faze. Znači i po ovom pitanju postoje bolje adrese na klix-forumu.
Sve u svemu, ovako ostavljaš samo utisak, da je poenta ove tvoje priče na ovom pdf-u, nažalost, samo djelimično kvalitetno pljuvanje u dalj sačmaricom.
Ako je tako, a iskreno se nadam da nije, onda se nažalost sam svrstavaš u one koje je Gojko Berić u Oslobođenju opisao rečenicom:
"Neki komentatori pišu o pomenutom zakonu sa toliko ironije i žuči da se njihova "borba za radnička prava" svodi na narcisoidni retorički egzibicionizam."
Iskren pozdrav
Pa onda predlažeš da pišem o ovome na temi o SBiH-u, koji je u koaliciji sa SDA od svog postanka, na temi o BPS-u koji koalira sa SDA u Kantonu još od 2013., ili na temi o SDA, za koju svi znamo ko su i šta su????
Nismo mi u ovakvom jadu zbog toga što je pozicija ovakva kakva je, već što nam je opozicija nikakva, šaka bezidejnog i lako potkupljivog jada, pa na vlasti imamo ili SDA ili u najboljem slučaju neko njihovo lijevo krilo, ili i jedne i druge zajedno.
Otkrivanje ranih znakova truleži kod opozicije i pokušaj da se oči otvore svima onima koji o politici (opravdano) ne razmišljaju previše je jedina vrijedna i moguća misija na ovom forumu. I tu sam, lako je provjeriti, itekako dosljedan.
Ne radi se o tome da se ovaj sistem amandmanski poboljša, već da se on potpuno promijeni. Nadam se da nije potrebno objašnjavati i zašto.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#22266 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ma nije to više ni do visina kazni, kad je podobni svakako neće platiti, a fukari će izmisliti da je plati. nije ni najnakaradnije slovo zakona dovelo do ovako nakaradne stvarnosti. nego dosljedno nedosljedna primjena.
- GeeTnT
- Posts: 5738
- Joined: 06/01/2015 10:15
- Location: ...u krompiru
#22267 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
...zasluzeno.JThomas wrote:ma nije to više ni do visina kazni, kad je podobni svakako neće platiti, a fukari će izmisliti da je plati. nije ni najnakaradnije slovo zakona dovelo do ovako nakaradne stvarnosti. nego dosljedno nedosljedna primjena.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#22268 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Najprije, hvala na odgovoru!
Ja mislim da je ovo bolji zakon, od prošlog, a rado ćemo "ukrstiti koplja", ako želiš.
Koliko su moji stavovi "zamagljeni" mojim simpatijama prema NS-u i mojim "misijama", neka procjenjuju drugi.
Još jednom zahvaljujem ti se na odgovoru i neću više. Ovo je ipak tema o NS, a ne o mojim i tvojim stavovima.
Pozdrav
To što danas činjenično imamo "ogroman broj radnika koji ili rade na crno ili i kad imaju ugovore, na njih odredbe Zakona o radu jedva da vrijede...", jeste, ali samo u manjem obimu posljedica "blage" kaznene politike u prošloj verziji zakona. Puno je tu više faktora u pitanju (o puno njih si i sam često pisao na raznim temama), a i "blagost" je relativan pojam. Maloj firmi sa 3-4 zaposlena je i hiljadu-dvije užas sa aspekta likvidnosti.VjecitiStudent wrote: Imati Zakon o radu 15 godina, koji se zbog blage kaznene politike jedva provodio, pa kao posljedicu danas imamo ogroman broj radnika koji ili rade na crno ili i kad imaju ugovore, na njih odredbe Zakona o radu jedva da vrijede, ...
Prošla verzija zakona je bila destimulativna za male privatne firme, za strane investitore, a samim tim i za nova upošljavanja, a stimulativna za zapošljavanje na crno. Koliko nije bio restriktivan prema poslodavcima koji su ga kršili, toliko je više i štitio neradnike od radnika. Odredbe u vezi OKU-a, nakon što su svijesno "silovane" od strane SDA, HDZ i SBiH, ali i od strane određenih "privilegiranih" granskih sindikata, su nas između ostalog i dovele u ovu situaciju sa troškovima javnih službi, neradom i ogromnim gubicima u javnim komunalnim preduzećima.VjecitiStudent wrote: ...pa onda dati presudni glas za Zakon sa još blažom kaznenom politikom, može značiti ili da si potpuni politički diletant ili da je tvoj glas kupljen, treće opcije ne vidim.
Ja mislim da je ovo bolji zakon, od prošlog, a rado ćemo "ukrstiti koplja", ako želiš.
Dosljednost je zadnje što bi se tebi moglo prigovoriti. Ti imaš svoju misiju, svoj cilj, koji je sasvim legitiman. Ja pak, kao što znaš, ne vjerujem u dugoročnost strategije "bijelih listića". Ja vjerujem, da je NS, uz sve opravdane kritike ( a poslije tebe sam sigurno najkonkretniji i najdoljedniji kritičar NS-a na ovom pdf-u) ipak i nažalost trenutno najbolje (ili ako želiš najmanje loše rješenje) i pokušavam iskoristiti njihovo fizičko prisustvo ovdje na pdf-u da ih konstatno podsjećam zbog koga i zbog čega su tu gdje jesu.VjecitiStudent wrote: Nismo mi u ovakvom jadu zbog toga što je pozicija ovakva kakva je, već što nam je opozicija nikakva, šaka bezidejnog i lako potkupljivog jada, pa na vlasti imamo ili SDA ili u najboljem slučaju neko njihovo lijevo krilo, ili i jedne i druge zajedno.
Otkrivanje ranih znakova truleži kod opozicije i pokušaj da se oči otvore svima onima koji o politici (opravdano) ne razmišljaju previše je jedina vrijedna i moguća misija na ovom forumu. I tu sam, lako je provjeriti, itekako dosljedan.
Koliko su moji stavovi "zamagljeni" mojim simpatijama prema NS-u i mojim "misijama", neka procjenjuju drugi.
Ja mislim da se može amandmanski doraditi, ali bih svakako volio vidjeti i konkretan prijedlog sasvim novog zakona o radu koji bi npr. napisao sindikat. Nažalost, osim jalove halabuke, ništa konkretno predloženo nisam primjetio sa te strane.VjecitiStudent wrote: Ne radi se o tome da se ovaj sistem amandmanski poboljša, već da se on potpuno promijeni. Nadam se da nije potrebno objašnjavati i zašto.
Još jednom zahvaljujem ti se na odgovoru i neću više. Ovo je ipak tema o NS, a ne o mojim i tvojim stavovima.
Pozdrav
- gospodja profiterka
- Posts: 1516
- Joined: 11/03/2015 22:25
- Location: Tamo gdje mi nije mjesto
#22269 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Moj Vjeciti, tebi baš ništa nije jasno. Kakav stav, kakav paraf, za koju godinu ovaj novi ZOR izgledat će nam kao nirvana spram onoga što nas čeka. Nadam se da ne misliš da je ovo posljednja izmjena propisa koji reguliraju tržište rada. I niko nas ništa nije pitao niti će. Ovo nije naša bitka, već globalna, a pritom je već izgubljena.
Oni koji su za njega digli ruku imali su različite motive, baš kao što su različiti motivi Novalićeve vlade s jedne strane i motivi EU, SAD i MMF-a s druge. Jedni su digli ruku jer im je time uvjetovana tranša kredita, a drugi jer im je natenane razjašnjeno da ZOR prolazi svakako, sa ili bez njihovih amandmana.
Ali vi ste krivo shvatili da su stranci pogurali ovaj zakon radi MMF-a, što je totalna fula. MMF je samo mrkva za SDA, ništa više. Ostatak zakona je ono što njih zanima. Ovo je tek početak i mi tu ništa ne možemo.
Držite se za obično mrtvo slovo na papiru (i sami priznajete da ni stari ZOR nije bio ništa više od toga) čisto iz simboličkih razloga. Svijet u kojem su takvi propisi imali smisla zauvijek je nestao. Nema više Bauka nad Evropom, niko se više ne mora ustručavati ni pretvarati. Umiruća populacija nema kapaciteta ni sebi penziju da osigura, a kamoli da diže revolucije. Uskoro će je i kao radnu snagu i kao biološku masu zamijeniti milioni ljudi čija je svijest formirana u kulturama u kojima je podvrgavanje stvar dobrog odgoja. I gotova priča. U velikoj mjeri i zato što ste vi to tražili. Pod vi, podrazumijevam dezorijentirane poluljevičare-poluliberale koji danas lamentiraju da samo "država može biti garant ljudskih sloboda", a da sam im ja to rekla prije 15-20 godina ispalili bi me ko maljutku.
I još nešto: za proletarijat se ne isplati ginuti. I to ti govori neko kome je cijela generacija porodice otišla u jezivu smrt boreći se za taj proletarijat i seljaštvo. Danas bi im taj puk najradije kosti iskopavao i bacao po livadama, jer puk ne želi prava ni dostojanstvo. On samo želi da se tu i tamo nekažnjeno uvali u tuđu njivu, drpi koje stablo i kokoš i prevrne rodicu, te da ostane uronjen u neznanje, kojem se vanredno divi i klanja. A baš to mu ne dadoše anamooni nenarodni režimi, jel'. Neka, dakle, spreme manjerke djeci kad krenu u rudnike, a ako neće - ima ko hoće.
Oni koji su za njega digli ruku imali su različite motive, baš kao što su različiti motivi Novalićeve vlade s jedne strane i motivi EU, SAD i MMF-a s druge. Jedni su digli ruku jer im je time uvjetovana tranša kredita, a drugi jer im je natenane razjašnjeno da ZOR prolazi svakako, sa ili bez njihovih amandmana.
Ali vi ste krivo shvatili da su stranci pogurali ovaj zakon radi MMF-a, što je totalna fula. MMF je samo mrkva za SDA, ništa više. Ostatak zakona je ono što njih zanima. Ovo je tek početak i mi tu ništa ne možemo.
Držite se za obično mrtvo slovo na papiru (i sami priznajete da ni stari ZOR nije bio ništa više od toga) čisto iz simboličkih razloga. Svijet u kojem su takvi propisi imali smisla zauvijek je nestao. Nema više Bauka nad Evropom, niko se više ne mora ustručavati ni pretvarati. Umiruća populacija nema kapaciteta ni sebi penziju da osigura, a kamoli da diže revolucije. Uskoro će je i kao radnu snagu i kao biološku masu zamijeniti milioni ljudi čija je svijest formirana u kulturama u kojima je podvrgavanje stvar dobrog odgoja. I gotova priča. U velikoj mjeri i zato što ste vi to tražili. Pod vi, podrazumijevam dezorijentirane poluljevičare-poluliberale koji danas lamentiraju da samo "država može biti garant ljudskih sloboda", a da sam im ja to rekla prije 15-20 godina ispalili bi me ko maljutku.
I još nešto: za proletarijat se ne isplati ginuti. I to ti govori neko kome je cijela generacija porodice otišla u jezivu smrt boreći se za taj proletarijat i seljaštvo. Danas bi im taj puk najradije kosti iskopavao i bacao po livadama, jer puk ne želi prava ni dostojanstvo. On samo želi da se tu i tamo nekažnjeno uvali u tuđu njivu, drpi koje stablo i kokoš i prevrne rodicu, te da ostane uronjen u neznanje, kojem se vanredno divi i klanja. A baš to mu ne dadoše anamooni nenarodni režimi, jel'. Neka, dakle, spreme manjerke djeci kad krenu u rudnike, a ako neće - ima ko hoće.
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#22270 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Jedna od rijetkih zamjerki koju imam spram NS, a djelomično se dotiče ovoga iznad napisanog je poprilično neargumentovano generaliziranje kako je naš narod vrijedan i pošten. To sam čini mi se barem u nekoliko navrata čuo i, kao nekom ko se gadi jeftinog pupulizma a glasa za NS, mi se nikako nije svidjelo.
Narod je, izvinjavam se pojednicima i rijetkim grupama izuzetaka kao i onima koji suprotno dokazuju u inostranstvu lijena stoka koja je totalno pogubila moralne i ostale kompase, na čelu sa radnim navikama. Pogotovo one navike koje će ga učiniti konkurentnim na globalizacijom totalno otvorenom tržištu. To što nema sistema koji bi ga nagrađivao ali i zakona koji bi ga korigovao ako počne fatati krivine (vidi pod "naši u inostrantsvu") dolijeva ulje na vatru.
Pa onda nije ni čudo što takav narod glasa za one koji ga retorikom i pupulističkom demagogijom uvjeravaju u suprotno. Time se NS nikako ne bi smjelaa baviti.
Narod je, izvinjavam se pojednicima i rijetkim grupama izuzetaka kao i onima koji suprotno dokazuju u inostranstvu lijena stoka koja je totalno pogubila moralne i ostale kompase, na čelu sa radnim navikama. Pogotovo one navike koje će ga učiniti konkurentnim na globalizacijom totalno otvorenom tržištu. To što nema sistema koji bi ga nagrađivao ali i zakona koji bi ga korigovao ako počne fatati krivine (vidi pod "naši u inostrantsvu") dolijeva ulje na vatru.
Pa onda nije ni čudo što takav narod glasa za one koji ga retorikom i pupulističkom demagogijom uvjeravaju u suprotno. Time se NS nikako ne bi smjelaa baviti.
Last edited by NKVD on 09/08/2015 13:09, edited 1 time in total.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#22271 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
gospodja profiterka wrote:Moj Vjeciti, tebi baš ništa nije jasno. Kakav stav, kakav paraf, za koju godinu ovaj novi ZOR izgledat će nam kao nirvana spram onoga što nas čeka. Nadam se da ne misliš da je ovo posljednja izmjena propisa koji reguliraju tržište rada. I niko nas ništa nije pitao niti će. Ovo nije naša bitka, već globalna, a pritom je već izgubljena.
Oni koji su za njega digli ruku imali su različite motive, baš kao što su različiti motivi Novalićeve vlade s jedne strane i motivi EU, SAD i MMF-a s druge. Jedni su digli ruku jer im je time uvjetovana tranša kredita, a drugi jer im je natenane razjašnjeno da ZOR prolazi svakako, sa ili bez njihovih amandmana.
Ali vi ste krivo shvatili da su stranci pogurali ovaj zakon radi MMF-a, što je totalna fula. MMF je samo mrkva za SDA, ništa više. Ostatak zakona je ono što njih zanima. Ovo je tek početak i mi tu ništa ne možemo.
Držite se za obično mrtvo slovo na papiru (i sami priznajete da ni stari ZOR nije bio ništa više od toga) čisto iz simboličkih razloga. Svijet u kojem su takvi propisi imali smisla zauvijek je nestao. Nema više Bauka nad Evropom, niko se više ne mora ustručavati ni pretvarati. Umiruća populacija nema kapaciteta ni sebi penziju da osigura, a kamoli da diže revolucije. Uskoro će je i kao radnu snagu i kao biološku masu zamijeniti milioni ljudi čija je svijest formirana u kulturama u kojima je podvrgavanje stvar dobrog odgoja. I gotova priča. U velikoj mjeri i zato što ste vi to tražili. Pod vi, podrazumijevam dezorijentirane poluljevičare-poluliberale koji danas lamentiraju da samo "država može biti garant ljudskih sloboda", a da sam im ja to rekla prije 15-20 godina ispalili bi me ko maljutku.
I još nešto: za proletarijat se ne isplati ginuti. I to ti govori neko kome je cijela generacija porodice otišla u jezivu smrt boreći se za taj proletarijat i seljaštvo. Danas bi im taj puk najradije kosti iskopavao i bacao po livadama, jer puk ne želi prava ni dostojanstvo. On samo želi da se tu i tamo nekažnjeno uvali u tuđu njivu, drpi koje stablo i kokoš i prevrne rodicu, te da ostane uronjen u neznanje, kojem se vanredno divi i klanja. A baš to mu ne dadoše anamooni nenarodni režimi, jel'. Neka, dakle, spreme manjerke djeci kad krenu u rudnike, a ako neće - ima ko hoće.
very, very nice..
-
Hakiz
- Posts: 48386
- Joined: 30/07/2015 20:01
#22272 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Na primjer: "Peđa, ostaćete 3 sata nakon radnog vremena na poslu." I tako jedno 6 mjeseci ili i duže.Pedja Kojovic wrote:hakiz
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 8 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-4. ovog člana .
Mi smo amandmanski djelovali na ukupan broj sati sedmicnog rada, odnosno ogranicili broj sati prekovremenog rada.
Bilo je predlozeno 60 sati, mi smo to smanjili na 48.
Ne znam zasto je bitno da poslodavac izda pismeni nalog za prekovremeni rad.
(Znaci li to da se radnik koji rade negdje na terenu mora vratiti u firmu, dobiti pismeni nalog, pa se onda vratiti na teren da nastavi raditi?)
Ako neko misli da je to bitno onda to treba rjesiti kolektivnim ugovorima.
p.k.
Sutra pred inspekcijom: "Kod mene niko nije na prekovremenom".
I to ako inspekcija ikada dođe.
I usput, kao poslodavac, ne moram zaposliti novog radnika jer će mi radnici raditi prekovremeno. U stvari neće, oni to izmišljaju. Gdje piše da rade prekovremeno?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22273 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
hakize
Procitajte napokon zakon.
p.k.
Procitajte napokon zakon.
p.k.
-
Hakiz
- Posts: 48386
- Joined: 30/07/2015 20:01
#22274 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Prekovremeni radPedja Kojovic wrote:hakize
Procitajte napokon zakon.
p.k.
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 8 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-4. ovog člana .
Nema obaveze izdavanja rješenja o prekovremenom radu, neću obavijestiti inspekciju i šta? Radnici će raditi prekovremeno. Inspekcija neće zabraniti prekovremeni rad jer nigdje ne postoji dokaz, rješenje, da se radi prekovremeno. Dakle, kod mene niko ne radi prekovremeno, a mjesecima su po 12 sati dnevno na poslu.
I?
Pročitao, prije nego napokon.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#22275 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
hakize
Procitajte dio koji se odnosi na obavezu poslodavca da vodi evidenciju o svakom radniku, ukljucujuci i radno vrijeme.
p.k.
Procitajte dio koji se odnosi na obavezu poslodavca da vodi evidenciju o svakom radniku, ukljucujuci i radno vrijeme.
p.k.
