Ljetne gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2226 Re: Ljetne gume
Stvar u različitim dimenzijama guma nije samo u fizičkim dimenzijama. Veće gume (kao ta sa profilom 60) imaju veću nosivost u odnosu na gumu profila 55, drugačiji indeks brzine i ostalo...zato i razlika. Tačnost brzinomjera također, ali to je manji problemčić. Ja se ne bih igrao, ali ko voli neka izvoli...
- Herr Flick
- Posts: 9074
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2227 Re: Ljetne gume
Eh kad bi se svi drzali fabrike na sta bi to licilo,kod mene jaran na golfa 6 natakario 18-ke a gume tanke samo sto se nije priljepila uz onu felgu,ali eto sta ces budali

- Herr Flick
- Posts: 9074
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2228 Re: Ljetne gume
Ja sam tek danas skontao nakon 3 mjeseca da sam se sjeba za gume,kao rezervnu imam 205/60 a vozim se na 205/55
Oj retarda
Citavo vrijeme gledam kako mi je auto malo ponisko,a kad sam ga tek kupio bio je nesot visi i svo vrijeme sam se cudio sta li je dok danas nesto oko guma nisam gledo i vidio 205/55 a na vratima naljepnica 205/60
Morat cu ljetne 205/60 kupit ili pitat da dam ove zimske u racun za ljetne i jos dam malo para,jer oni su mi i stavili te 205/55 a ja nisam ni obraco paznju na to do danas
Citavo vrijeme gledam kako mi je auto malo ponisko,a kad sam ga tek kupio bio je nesot visi i svo vrijeme sam se cudio sta li je dok danas nesto oko guma nisam gledo i vidio 205/55 a na vratima naljepnica 205/60
Morat cu ljetne 205/60 kupit ili pitat da dam ove zimske u racun za ljetne i jos dam malo para,jer oni su mi i stavili te 205/55 a ja nisam ni obraco paznju na to do danas
- hopi
- Posts: 7255
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#2229 Re: Ljetne gume
pa napisao si, rekli smo ti da je uredu to
mislim ako se tebi isplati kupovati nove gume radi toga ok ali ono
mislim ako se tebi isplati kupovati nove gume radi toga ok ali ono
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2230 Re: Ljetne gume
Herr Flick wrote:Ja sam tek danas skontao nakon 3 mjeseca da sam se sjeba za gume,kao rezervnu imam 205/60 a vozim se na 205/55![]()
![]()
Oj retarda
![]()
![]()
Citavo vrijeme gledam kako mi je auto malo ponisko,a kad sam ga tek kupio bio je nesot visi i svo vrijeme sam se cudio sta li je dok danas nesto oko guma nisam gledo i vidio 205/55 a na vratima naljepnica 205/60![]()
Morat cu ljetne 205/60 kupit ili pitat da dam ove zimske u racun za ljetne i jos dam malo para,jer oni su mi i stavili te 205/55 a ja nisam ni obraco paznju na to do danas
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2231 Re: Ljetne gume
Samo treba paziti da odstupanje nije vece ili manje od 1%
https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1 ... 0mm&sr=0mm

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1 ... 0mm&sr=0mm
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2232 Re: Ljetne gume
Fakat je slab izbor 205/60-16'' , a i dosta su skupe.
Recimo CPC5 205/60-16'' =180KM, a CPC5 205/55-16'' = 136KM.
U porodici imam Megane 3, i trebaju za njega nove gume ove godine, 205/60-16'', fakat sta uzeti. Ove ECO gume bih zaobisao.
Sava i Sportiva nisu cemu, a ovo ostalo, cijene su haos.
Uniroyal RainExpert3 130KM
Bridgestone Turanza 156KM
Eto, to je vjerovatno najboji omjer ulozeno/dobijeno. Mozda je ovaj Uniroyal najbolji izbor.
Recimo CPC5 205/60-16'' =180KM, a CPC5 205/55-16'' = 136KM.
U porodici imam Megane 3, i trebaju za njega nove gume ove godine, 205/60-16'', fakat sta uzeti. Ove ECO gume bih zaobisao.
Sava i Sportiva nisu cemu, a ovo ostalo, cijene su haos.
Uniroyal RainExpert3 130KM
Bridgestone Turanza 156KM
Eto, to je vjerovatno najboji omjer ulozeno/dobijeno. Mozda je ovaj Uniroyal najbolji izbor.
- Herr Flick
- Posts: 9074
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2233 Re: Ljetne gume
3%amar1994 wrote:Samo treba paziti da odstupanje nije vece ili manje od 1%![]()
https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1 ... 0mm&sr=0mm
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2234 Re: Ljetne gume
Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.
3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.
@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.
@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2235 Re: Ljetne gume
Previse je to , taman bolje za njega , manje ce ga radari okidatNediM17 wrote:Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.
3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.
@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
17x7
225 na knap , a vidio sam da je tako fabricki na G6 i A3 , ista sirina felge i 225 guma , evo i slika kako izgleda na trojci sa fabrickim 17x7 felgama



-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2236 Re: Ljetne gume
Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225. 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2237 Re: Ljetne gume
NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225.
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7
Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2238 Re: Ljetne gume
Sta si skontao na kraju? Vidim sve vise bjezis od Hankooka? Jesi to zagrizao za Conti?
U tom slucaju ja bih cak radije isao na Primacy 3 cisto zbog trajnosti i zadrzavanja performansi.
Ima Jefferson pravo kada je to govorio, jbt., Alpin A4 DOT 2012, presle Bog te pitao koliko, vozene Bog te pitao kako, jos imaju sare, i jos se ponasaju maltene kao prvog dana.
Kada me momak provozao, nisam mogao vjerovati da te gume imaju 5 sezona na ledjima. Kaze, odlicne jos uvijek, i fakat jesu, veli, ma mogu i dogodine.
U tom slucaju ja bih cak radije isao na Primacy 3 cisto zbog trajnosti i zadrzavanja performansi.
Ima Jefferson pravo kada je to govorio, jbt., Alpin A4 DOT 2012, presle Bog te pitao koliko, vozene Bog te pitao kako, jos imaju sare, i jos se ponasaju maltene kao prvog dana.
Kada me momak provozao, nisam mogao vjerovati da te gume imaju 5 sezona na ledjima. Kaze, odlicne jos uvijek, i fakat jesu, veli, ma mogu i dogodine.
- Herr Flick
- Posts: 9074
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2239 Re: Ljetne gume
pa uzet ću fabričku dimenziju ljetnih guma nije to upitnoNediM17 wrote:Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.
3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.
@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
-
vanjki
- Posts: 2236
- Joined: 26/10/2006 17:37
#2240 Re: Ljetne gume
Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?
- ElRe
- Posts: 16893
- Joined: 12/12/2011 11:28
#2241 Re: Ljetne gume
Imao sam Sportivu Compact, daleko najlosija guma na kojoj sam vozio.
- drug_profi
- Posts: 65405
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2242 Re: Ljetne gume
Sportiva ti je baš low budget guma. Ne vjerujem da će ikad izaći iz tog okvira kvalitete.vanjki wrote:Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2243 Re: Ljetne gume
vanjki wrote:Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?
Vrijedi tih para.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2244 Re: Ljetne gume
Vjeruj mi da ne znam hahaNediM17 wrote:Sta si skontao na kraju? Vidim sve vise bjezis od Hankooka? Jesi to zagrizao za Conti?![]()
U tom slucaju ja bih cak radije isao na Primacy 3 cisto zbog trajnosti i zadrzavanja performansi.![]()
Ima Jefferson pravo kada je to govorio, jbt., Alpin A4 DOT 2012, presle Bog te pitao koliko, vozene Bog te pitao kako, jos imaju sare, i jos se ponasaju maltene kao prvog dana.
Kada me momak provozao, nisam mogao vjerovati da te gume imaju 5 sezona na ledjima. Kaze, odlicne jos uvijek, i fakat jesu, veli, ma mogu i dogodine.
U igri su : HK k125 , CP6 , DP RTmaxx2 , Bridgestone Adrenaline 002 i GY F1 Asymt. 3
Michelin mi preskup hebem ga
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#2245 Re: Ljetne gume
Primacy 3 ne znam šta bi ti rekao.
Dugotrajna guma, meni su evo već tri sezone. Ja kad sam ih stavio bio sam skeptičan zbog tanke šare, pa i sad sam malo
sve mislim da je do auta pošto ima jako dobro vješanje te stabilnost, teška mrcina a ne do gume. Al da su mišelinke dugotrajne gume jesu. Vozio sam i ljetnu mišelinku HP, pa ona je nepoderiva. Preko pet godina. Sa continentalom nisam uspio toliko dogurati, ali bile su na drugom autu, tako da mi je teško ih uporediti. Ti si sigurno sve istražio u detelje
tako da znaš najbolje, šta nude druge. Samo gledaj ovaj brzinski indeks, ako je baš visok preko 240 km/h, onda se guma teže zagrijava. Nosivost gume nije problem za Mazdu 3, da je A6 namučio bi se, sve imaju manju nosivost.
Od ovih što imaš u izboru, gledam Dunlop je najbolji po meni, i ja ne bih dalje tražio, još ako je povoljniji od Continentala i Mišelina, baš je dobra guma, na recenzijama, ujednačena u svim uvjetima. Po recenzijama je bolja i od mišelinke primacy 3. Ujednačena guma u svim uvjetima. I ovaj Continental je vrhunska guma. To bi moja bila prva dva izbora, a poslije ako je baš povoljnija Goodyear. Što plaćati Mišelinku više kad i nije očigledno nešto bolja, čak ispade i lošija.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlo ... x-RT-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goody ... tric-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE002.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... macy-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm
Ne upratih u ovim testovima, imali kakve su nakon nekog vremena 2-3-4 godine, ili je test samo na novim. I sad mi nije jasno, što je onda Primacy 3 pobjeđivao na većini testova
Možda zbog dugotrajnosti ili šta već? Ma i nije pobjeđivao, baš gledam
Sam sa sobom diskutujem
Ustvari goodyear ide na drugo mjesto, prije continentala
Dugotrajna guma, meni su evo već tri sezone. Ja kad sam ih stavio bio sam skeptičan zbog tanke šare, pa i sad sam malo
Od ovih što imaš u izboru, gledam Dunlop je najbolji po meni, i ja ne bih dalje tražio, još ako je povoljniji od Continentala i Mišelina, baš je dobra guma, na recenzijama, ujednačena u svim uvjetima. Po recenzijama je bolja i od mišelinke primacy 3. Ujednačena guma u svim uvjetima. I ovaj Continental je vrhunska guma. To bi moja bila prva dva izbora, a poslije ako je baš povoljnija Goodyear. Što plaćati Mišelinku više kad i nije očigledno nešto bolja, čak ispade i lošija.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlo ... x-RT-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goody ... tric-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE002.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... macy-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm
Ne upratih u ovim testovima, imali kakve su nakon nekog vremena 2-3-4 godine, ili je test samo na novim. I sad mi nije jasno, što je onda Primacy 3 pobjeđivao na većini testova
Ustvari goodyear ide na drugo mjesto, prije continentala
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2246 Re: Ljetne gume
Ma dacondy wrote:Primacy 3 ne znam šta bi ti rekao.
Dugotrajna guma, meni su evo već tri sezone. Ja kad sam ih stavio bio sam skeptičan zbog tanke šare, pa i sad sam malosve mislim da je do auta pošto ima jako dobro vješanje te stabilnost, teška mrcina a ne do gume. Al da su mišelinke dugotrajne gume jesu. Vozio sam i ljetnu mišelinku HP, pa ona je nepoderiva. Preko pet godina. Sa continentalom nisam uspio toliko dogurati, ali bile su na drugom autu, tako da mi je teško ih uporediti. Ti si sigurno sve istražio u detelje
tako da znaš najbolje, šta nude druge. Samo gledaj ovaj brzinski indeks, ako je baš visok preko 240 km/h, onda se guma teže zagrijava. Nosivost gume nije problem za Mazdu 3, da je A6 namučio bi se, sve imaju manju nosivost.
Od ovih što imaš u izboru, gledam Dunlop je najbolji po meni, i ja ne bih dalje tražio, još ako je povoljniji od Continentala i Mišelina, baš je dobra guma, na recenzijama, ujednačena u svim uvjetima. Po recenzijama je bolja i od mišelinke primacy 3. Ujednačena guma u svim uvjetima. I ovaj Continental je vrhunska guma. To bi moja bila prva dva izbora, a poslije ako je baš povoljnija Goodyear. Što plaćati Mišelinku više kad i nije očigledno nešto bolja, čak ispade i lošija.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlo ... x-RT-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goody ... tric-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE002.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... macy-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm
Ne upratih u ovim testovima, imali kakve su nakon nekog vremena 2-3-4 godine, ili je test samo na novim. I sad mi nije jasno, što je onda Primacy 3 pobjeđivao na većini testovaMožda zbog dugotrajnosti ili šta već? Ma i nije pobjeđivao, baš gledam
Sam sa sobom diskutujem
![]()
Ustvari goodyear ide na drugo mjesto, prije continentala
Ove bi bile idelane recimo
I ja nesto gledam dunlop , najjeftiniji je poslije hankooka ali ima nivo buke 66dB
Nisam na ovaj continental mislio
Po ovim tyreview iskustvima michelin ispade najgori
Ovaj Toyo je dao svoje , malo malo pa se pali esp bilo suho ili mokro(a to je bilo prosle god)
Imam i ja dobro vjesanje
Last edited by amar1994 on 17/03/2017 17:32, edited 2 times in total.
- hopi
- Posts: 7255
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#2247 Re: Ljetne gume
zar nije 7" malo za 225 gumuamar1994 wrote:NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225.![]()
![]()
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7
Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50
meni je 7.5" na 205 gumu i super stoje
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2248 Re: Ljetne gume
nije , vec sam se raspitao , a i ima na stranici proizvodjaca preporucena sirinahopi wrote:zar nije 7" malo za 225 gumuamar1994 wrote:NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225.![]()
![]()
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7
Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50
meni je 7.5" na 205 gumu i super stoje
195ce mi stoje na 15x7 zimskim , nikakvih problema nema
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2249 Re: Ljetne gume
Evo sad suzi izbor
http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k125-94w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k117-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-dunl ... x-rt2-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-cont ... act-6-91v/
Pucajte , ko je za i protiv , mane prednosti , ovo se sad uzima i ko zna kad vise , 5 god mi mogu bit sigurno
, jer ne vozam puno 
http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k125-94w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k117-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-dunl ... x-rt2-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-cont ... act-6-91v/
Pucajte , ko je za i protiv , mane prednosti , ovo se sad uzima i ko zna kad vise , 5 god mi mogu bit sigurno
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#2250 Re: Ljetne gume
Izgleda u mojoj dimenziji nema Hankook Ventus prime K125, 175/65/14 
