Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2226 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Stvar u različitim dimenzijama guma nije samo u fizičkim dimenzijama. Veće gume (kao ta sa profilom 60) imaju veću nosivost u odnosu na gumu profila 55, drugačiji indeks brzine i ostalo...zato i razlika. Tačnost brzinomjera također, ali to je manji problemčić. Ja se ne bih igrao, ali ko voli neka izvoli...
User avatar
Herr Flick
Posts: 9074
Joined: 02/04/2012 13:00

#2227 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

Eh kad bi se svi drzali fabrike na sta bi to licilo,kod mene jaran na golfa 6 natakario 18-ke a gume tanke samo sto se nije priljepila uz onu felgu,ali eto sta ces budali :lol: :lol:
User avatar
Herr Flick
Posts: 9074
Joined: 02/04/2012 13:00

#2228 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

Ja sam tek danas skontao nakon 3 mjeseca da sam se sjeba za gume,kao rezervnu imam 205/60 a vozim se na 205/55 :lol: :lol: :lol: Oj retarda :-) :-)
Citavo vrijeme gledam kako mi je auto malo ponisko,a kad sam ga tek kupio bio je nesot visi i svo vrijeme sam se cudio sta li je dok danas nesto oko guma nisam gledo i vidio 205/55 a na vratima naljepnica 205/60 :lol:
Morat cu ljetne 205/60 kupit ili pitat da dam ove zimske u racun za ljetne i jos dam malo para,jer oni su mi i stavili te 205/55 a ja nisam ni obraco paznju na to do danas :zzzz:
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2229 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

pa napisao si, rekli smo ti da je uredu to

mislim ako se tebi isplati kupovati nove gume radi toga ok ali ono :|
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2230 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Herr Flick wrote:Ja sam tek danas skontao nakon 3 mjeseca da sam se sjeba za gume,kao rezervnu imam 205/60 a vozim se na 205/55 :lol: :lol: :lol: Oj retarda :-) :-)
Citavo vrijeme gledam kako mi je auto malo ponisko,a kad sam ga tek kupio bio je nesot visi i svo vrijeme sam se cudio sta li je dok danas nesto oko guma nisam gledo i vidio 205/55 a na vratima naljepnica 205/60 :lol:
Morat cu ljetne 205/60 kupit ili pitat da dam ove zimske u racun za ljetne i jos dam malo para,jer oni su mi i stavili te 205/55 a ja nisam ni obraco paznju na to do danas :zzzz:
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2231 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Samo treba paziti da odstupanje nije vece ili manje od 1% :thumbup:

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1 ... 0mm&sr=0mm

:)
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#2232 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Fakat je slab izbor 205/60-16'' , a i dosta su skupe.

Recimo CPC5 205/60-16'' =180KM, a CPC5 205/55-16'' = 136KM.

U porodici imam Megane 3, i trebaju za njega nove gume ove godine, 205/60-16'', fakat sta uzeti. Ove ECO gume bih zaobisao.
Sava i Sportiva nisu cemu, a ovo ostalo, cijene su haos.

Uniroyal RainExpert3 130KM
Bridgestone Turanza 156KM

Eto, to je vjerovatno najboji omjer ulozeno/dobijeno. Mozda je ovaj Uniroyal najbolji izbor.
User avatar
Herr Flick
Posts: 9074
Joined: 02/04/2012 13:00

#2233 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

amar1994 wrote:Samo treba paziti da odstupanje nije vece ili manje od 1% :thumbup:

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1 ... 0mm&sr=0mm

:)
3% :D
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#2234 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.

3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.

@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2235 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.

3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.

@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
Previse je to , taman bolje za njega , manje ce ga radari okidat :D

17x7

225 na knap , a vidio sam da je tako fabricki na G6 i A3 , ista sirina felge i 225 guma , evo i slika kako izgleda na trojci sa fabrickim 17x7 felgama :)

Image
Image
Image

:thumbup:
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#2236 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2237 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225. :thumbup:
:thumbup: :thumbup:
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7 :D

Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50 :D
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#2238 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Sta si skontao na kraju? Vidim sve vise bjezis od Hankooka? Jesi to zagrizao za Conti? :mrgreen:

U tom slucaju ja bih cak radije isao na Primacy 3 cisto zbog trajnosti i zadrzavanja performansi. :thumbup:
Ima Jefferson pravo kada je to govorio, jbt., Alpin A4 DOT 2012, presle Bog te pitao koliko, vozene Bog te pitao kako, jos imaju sare, i jos se ponasaju maltene kao prvog dana.

Kada me momak provozao, nisam mogao vjerovati da te gume imaju 5 sezona na ledjima. Kaze, odlicne jos uvijek, i fakat jesu, veli, ma mogu i dogodine. :-D
User avatar
Herr Flick
Posts: 9074
Joined: 02/04/2012 13:00

#2239 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

NediM17 wrote:Herr Flick, eto ti ovaj Uniroyal, odlicna guma, a nije preskupa. Nemoj cigancit sa 205/55, uzmi fabricku dimenziju i cao. Na kraju krajeva, imas Savu Intensu koja isto nije hrdjava.

3.2% je razlika, moze to, ali ja ne bih.

@Amare, koliko su siroke tvoje 17'' felge?
pa uzet ću fabričku dimenziju ljetnih guma nije to upitno :D
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#2240 Re: Ljetne gume

Post by vanjki »

Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#2241 Re: Ljetne gume

Post by ElRe »

Imao sam Sportivu Compact, daleko najlosija guma na kojoj sam vozio.
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#2242 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

vanjki wrote:Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?
Sportiva ti je baš low budget guma. Ne vjerujem da će ikad izaći iz tog okvira kvalitete.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2243 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

vanjki wrote:Moze li komentar na ljetne gume sportiva performance. Da li je neko imao iskustva?

Vrijedi tih para. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2244 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Sta si skontao na kraju? Vidim sve vise bjezis od Hankooka? Jesi to zagrizao za Conti? :mrgreen:

U tom slucaju ja bih cak radije isao na Primacy 3 cisto zbog trajnosti i zadrzavanja performansi. :thumbup:
Ima Jefferson pravo kada je to govorio, jbt., Alpin A4 DOT 2012, presle Bog te pitao koliko, vozene Bog te pitao kako, jos imaju sare, i jos se ponasaju maltene kao prvog dana.

Kada me momak provozao, nisam mogao vjerovati da te gume imaju 5 sezona na ledjima. Kaze, odlicne jos uvijek, i fakat jesu, veli, ma mogu i dogodine. :-D
Vjeruj mi da ne znam haha :mrgreen:
U igri su : HK k125 , CP6 , DP RTmaxx2 , Bridgestone Adrenaline 002 i GY F1 Asymt. 3 :D :run:

Michelin mi preskup hebem ga :-D , iako vjerujem da najduze traje :-) :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2245 Re: Ljetne gume

Post by condy »

Primacy 3 ne znam šta bi ti rekao.

Dugotrajna guma, meni su evo već tri sezone. Ja kad sam ih stavio bio sam skeptičan zbog tanke šare, pa i sad sam malo :D sve mislim da je do auta pošto ima jako dobro vješanje te stabilnost, teška mrcina a ne do gume. Al da su mišelinke dugotrajne gume jesu. Vozio sam i ljetnu mišelinku HP, pa ona je nepoderiva. Preko pet godina. Sa continentalom nisam uspio toliko dogurati, ali bile su na drugom autu, tako da mi je teško ih uporediti. Ti si sigurno sve istražio u detelje :D tako da znaš najbolje, šta nude druge. Samo gledaj ovaj brzinski indeks, ako je baš visok preko 240 km/h, onda se guma teže zagrijava. Nosivost gume nije problem za Mazdu 3, da je A6 namučio bi se, sve imaju manju nosivost.

Od ovih što imaš u izboru, gledam Dunlop je najbolji po meni, i ja ne bih dalje tražio, još ako je povoljniji od Continentala i Mišelina, baš je dobra guma, na recenzijama, ujednačena u svim uvjetima. Po recenzijama je bolja i od mišelinke primacy 3. Ujednačena guma u svim uvjetima. I ovaj Continental je vrhunska guma. To bi moja bila prva dva izbora, a poslije ako je baš povoljnija Goodyear. Što plaćati Mišelinku više kad i nije očigledno nešto bolja, čak ispade i lošija.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlo ... x-RT-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goody ... tric-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE002.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... macy-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm

Ne upratih u ovim testovima, imali kakve su nakon nekog vremena 2-3-4 godine, ili je test samo na novim. I sad mi nije jasno, što je onda Primacy 3 pobjeđivao na većini testova :? Možda zbog dugotrajnosti ili šta već? Ma i nije pobjeđivao, baš gledam :mrgreen: Sam sa sobom diskutujem :lol:

Ustvari goodyear ide na drugo mjesto, prije continentala :)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2246 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

condy wrote:Primacy 3 ne znam šta bi ti rekao.

Dugotrajna guma, meni su evo već tri sezone. Ja kad sam ih stavio bio sam skeptičan zbog tanke šare, pa i sad sam malo :D sve mislim da je do auta pošto ima jako dobro vješanje te stabilnost, teška mrcina a ne do gume. Al da su mišelinke dugotrajne gume jesu. Vozio sam i ljetnu mišelinku HP, pa ona je nepoderiva. Preko pet godina. Sa continentalom nisam uspio toliko dogurati, ali bile su na drugom autu, tako da mi je teško ih uporediti. Ti si sigurno sve istražio u detelje :D tako da znaš najbolje, šta nude druge. Samo gledaj ovaj brzinski indeks, ako je baš visok preko 240 km/h, onda se guma teže zagrijava. Nosivost gume nije problem za Mazdu 3, da je A6 namučio bi se, sve imaju manju nosivost.

Od ovih što imaš u izboru, gledam Dunlop je najbolji po meni, i ja ne bih dalje tražio, još ako je povoljniji od Continentala i Mišelina, baš je dobra guma, na recenzijama, ujednačena u svim uvjetima. Po recenzijama je bolja i od mišelinke primacy 3. Ujednačena guma u svim uvjetima. I ovaj Continental je vrhunska guma. To bi moja bila prva dva izbora, a poslije ako je baš povoljnija Goodyear. Što plaćati Mišelinku više kad i nije očigledno nešto bolja, čak ispade i lošija.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlo ... x-RT-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goody ... tric-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE002.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... macy-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm

Ne upratih u ovim testovima, imali kakve su nakon nekog vremena 2-3-4 godine, ili je test samo na novim. I sad mi nije jasno, što je onda Primacy 3 pobjeđivao na većini testova :? Možda zbog dugotrajnosti ili šta već? Ma i nije pobjeđivao, baš gledam :mrgreen: Sam sa sobom diskutujem :lol:

Ustvari goodyear ide na drugo mjesto, prije continentala :)
Ma da :thumbup: ,njena tezina je oko 1300kg ,tako da XL gume ne dolaze u obzir mada su u ovoj dimenziji vecinom od W/270km/h pa nadalje :-) :thumbup:

Ove bi bile idelane recimo :) http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop. ... l=standard

I ja nesto gledam dunlop , najjeftiniji je poslije hankooka ali ima nivo buke 66dB :shock: :D

Nisam na ovaj continental mislio :mrgreen: , nego ovaj http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-6.htm , sta ce mi sport :P :D

Po ovim tyreview iskustvima michelin ispade najgori :-) :run:

Ovaj Toyo je dao svoje , malo malo pa se pali esp bilo suho ili mokro(a to je bilo prosle god) :mrgreen: :lol: :run:

Imam i ja dobro vjesanje :skoljka:
Last edited by amar1994 on 17/03/2017 17:32, edited 2 times in total.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2247 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

amar1994 wrote:
NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225. :thumbup:
:thumbup: :thumbup:
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7 :D

Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50 :D
zar nije 7" malo za 225 gumu
meni je 7.5" na 205 gumu i super stoje
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2248 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

hopi wrote:
amar1994 wrote:
NediM17 wrote:Konto sam da nisu slucajno 6.5, tu bi vec 225ica klaparala. Na 7 cola idi slobodno na 225. :thumbup:
:thumbup: :thumbup:
Na starijim tricama su bile 6.5 pa ne preporucuju nigdje , a na ovoj su 7 :D

Gledam izbor , 2x ako ne i 3x je vci izbor proizvodjaca i guma , hebo 205/50 :D
zar nije 7" malo za 225 gumu
meni je 7.5" na 205 gumu i super stoje
nije , vec sam se raspitao , a i ima na stranici proizvodjaca preporucena sirina :wink:

195ce mi stoje na 15x7 zimskim , nikakvih problema nema :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2249 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Evo sad suzi izbor :D

http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k125-94w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-hank ... -k117-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-dunl ... x-rt2-91w/
http://makbel.ba/product/22545-r17-cont ... act-6-91v/

Pucajte , ko je za i protiv , mane prednosti , ovo se sad uzima i ko zna kad vise , 5 god mi mogu bit sigurno :mrgreen: , jer ne vozam puno :mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#2250 Re: Ljetne gume

Post by Leon16v »

Izgleda u mojoj dimenziji nema Hankook Ventus prime K125, 175/65/14 :-?
Post Reply