Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2226 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:
VjecitiStudent wrote: Stara vlada je izgradila kucu, a nova ce ugraditi krov, instalacije i silkati se za novine.
Stara je mozda izganjala gradjevinsku. Mozda.

Ne razumijem kako mozes ovako samouvjereno nesto reci kada sasvim sigurno ne posjedujes dovoljno informacija. Ne dogradjuju se svi sistemi, nekad se stari odbace i naprave novi poslje nekog perioda. Nekad je vise posla ne napraviti sve ponovo. Ali ni po jednoj informaciji koju su postavio direktni projekat za ovo kartu nije u toku. Tek kada se otvori neko ce moci reci, imamo ovo ovo i ovo i to mozemo iskoristiti i bice xx%.

Osim ako nisi taj koji radi na bas tom sistemu.
Sama kartica je u cijeloj prici oko ovog hipotetickog sistema najmanje bitna, namagnetisani komad kartona koji ce se ubuduce izdavati umjesto zdravstvene i koji ce sestra po prijemu pacijenta provlaciti kroz nekakav citac, umjesto da rucno kuca ili trazi pacijenta, praktican ali ne i sustinski detalj.
Ko se razumije u materiju jasno mu je sve iz prilozenog, ostalima bi potrajalo da se crta, a Madner ostaje do kraja na brvnu pa kakogod.
Ko se razumije u materije jasno mu je da ti nabadas u mraku. Niti znas sta taj sitem predstavlja, niti znas koje djelove treba napraviti, niti znas sta se od sadasnjeg sistema planira iskorisiti.
Nema smisla raspravljati s tobom, iako si uhvacen na djelu kako nesto sasvim ljevo predstavljas kao to, uporno spinujes pricu u nadi da ce nekome izgledati kao da si zaita informisan.

Samo to onda nije neinformisanost i neznanje nego malicioznost.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2227 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

VjecitiStudent wrote:
Jesu li im to crvene kravate zaplijenili na hrvatskoj carini? :D
Znaš da su kravate out :oops:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2228 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »



HARAČ FEDERALNE VLADE
Sve je stalo, samo federalni budžet raste

FEDERALNU PORESKU POLITIKU KREIRA MARIN IVANIŠEVIĆ, TALENTIRANI POTROŠAČ BUDŽETSKOG NOVCA

Federalna vlada namjerava uvesti progresivni porez na plaće, koji bi mogao dotući prezaduženu i nelikvidnu privredu; „Slobodna Bosna“ otkriva ko je idejni tvorac novog federalnog harača i kako bi se novi poreski nameti mogli odraziti na privredu BiH



Prema posljednjih nekoliko izvještaja o globalnoj konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma, Bosna i Hercegovina sve više zaostaje za državama regije.

Na posljednjoj listi globalne konkurentnosti, na kojoj su rangirane 142 države svijeta, Bosna i Hercegovina je svrstana pri dnu tabele - na 123. mjesto, što je do sada najniži rang nakon rata. Primjera radi, 2008. godine BiH se nalazila na 106. mjestu.

I što je još gore, BiH je u posljednjem izvještaju svrstana u grupu 20 zemalja u kojima visina poreza najviše ograničava investicije.

S ovom ocjenom potpuno se rimuju podaci o dramatičnom padu stranih investicija u BiH tokom posljednje tri godine, a osobito tokom tekuće 2011. godine koja je po prilivu direktnih stranih investicija ubjedljivo najlošija godina poslije rata.

GUŠENJE PRIVREDE
U takvim okolnostima, bilo bi logično da aktuelna vlast u BiH osmisli program rasterećenja privrede, odnosno da osmisli program koji bi u konačnici smanjio troškove poslodavcima kako bi uopće opstali u zaoštrenoj tržišnoj utakmici i kako bi postali konkurentniji.

Aktuelna vlada Federacije BiH krenula je međutim u suprotnom smjeru: umjesto smanjenja poreza, Radna grupa federalnog Ministarstva finansija, na čelu s nezaobilaznim finansijskim ekspertom SDP-a Marinom Ivaniševićem, predložila je čitav niz poreskih mjera čija bi primjena u konačnici dovela do rasta poreskog opterećenja, odnosno do većih troškova poslodavaca. Na plaću od 1.000 KM, poslodavci državi trenutno plaćaju 449 KM, dok bi po novom poreskom modelu koji je osmislio socijaldemokrata Ivanišević, ubuduće plaćali 759 KM, odnosno 310 KM više nego danas! I to sve pod izgovorom poreskog rasterećenja privrede!

Od Radne grupe Marina Ivaniševića, koja je formirana prije nekoliko mjeseci sa zadatkom da predloži mjere za finansijsko rasterećenje privrede, prvenstveno se očekivalo da se fokusira na rashodovnu stranu federalnog budžeta - na uštede i eliminiranje suvišnih troškova preglomazne federalne administracije koju globalna recesija nije ni okrznula.

KREDITIRAJE PRIVILEGIJA
I u uvjetima dramatičnog rasta privredne nelikvidnosti, pada industrijske proizvodnje, pada zaposlenosti i rasta nezaposlenosti, administrativni aparat države nalazio je način da zaštiti vlastite privilegije. Kada su prihodi u državnom budžetu počeli padati, potpisan je kreditni aranžman s MMF-om sa samo jednim zadatkom - da se održi nezasluženo visoki standard administrativnog aparata države. Već u prvoj godini primjene aranžmana s MMF-om, administracija je dobila 800 miliona KM za plaće, a posustala i preopterećena privreda dobila je zadatak da taj kredit uredno vrati u roku od tri godine. Kada je MMF zaustavio daljnje kreditiranje jer BiH nije ispunila postavljene uvjete, administracija se okrenula drugim izvorima vlastitog finansiranja, kao što je, naprimjer, emisija obveznica i rasprodaja državnih preduzeća.

Na tragu ove logike, pogubne po realni sektor, ponašala se i Radna grupa Marina Ivaniševića, koja se, kako smo naveli, nije bavila rashodima i uštedama nego isključivo dodatnim nametima i povećanjem prihoda federalnog budžeta.

Pod krinkom poznatog načela ljevičarskih partija da bogati trebaju plaćati veće poreze državi, i Radna grupa Marina Ivaniševića predložila je korekcije postojećeg Zakona o porezima na dohodak. Umjesto dosadašnje jedne poreske stope od 10 posto za sve plaće, Radna grupa je predložila uvođenje još tri poreske stope (15, 20 i 30 posto) za neto plaće iznad 1.000 KM. Osim toga, Radna grupa je predložila da se ubuduće porez plaća i na isplatu toplog obraka i dnevnica.

RAST SIVE EKONOMIJE
Uz radnu verziju novog Zakona o porezima na dohodak, čiju smo kopiju uspjeli dobiti, Radna grupa Marina Ivaniševića priložila je konkretne pokazatelje iz kojih je vidljivo da će doprinosi i porezi za neto plaću od 1.000 KM porasti za 310 KM - sa 1.490 KM na 1.759 KM!

Unija poslodavaca reagirala je burno: nova poreska politika federalne Vlade ocijenjena je „pogubnom za privredu“ a slične negativne ocjene iznijele su i neke nevladine organizacije, privrednici i ekonomski eksperti. U analizi nevladine organizacije „Kampanja za slobodu i prosperitet“ navedena je ocjena da je „svrha ovog zakona obezbjeđivanje dodatnih novčanih sredstava za finansiranje prekobrojne javne uprave i javne potrošnje, a sve na štetu proizvodnog sektora“.

U ovom udruženju smatraju da bi primjena novog zakona o porezima „doprinijela povećanju nezaposlenosti“ a vjerovatno i porastu „sive ekonomije“.

Reagirala je i uprava Sarajevske berze. U pismu upućenom šefu Radne grupe Marinu Ivaniševiću izražava se rezerva prema oporezivanju dividendi i kapitalne dobiti. „U državama u kojim postoje porezi na kapitalnu dobit, oporezuju se i prihodi od kamata na štednju, s tim da su poreske stope na kapitalnu dobit u pravilu niže nego one na štednju, s ciljem nagrađivanja poduzetničkog poduhvata koji je sa po sebi rizičniji, te promoviranja kulture dioničarstva kao bitnog preduvjeta za efikasniju alokaciju kapitala u ekonomiji“.

Uprava Sarajevske berze upozorava da bi „uvođenje poreza na kapitalnu dobit učinilo naš finansijski sistem još više bankocentričnim nego je to do sada bio slučaj“ i da bi „ovakvo forsiranje samo jednog dijela finansijskog sektora moglo biti kobno“.

No, uprkos ovim krajnje ozbiljnim upozorenjima, ni Radna grupa Marina Ivaniševića a ni Vlada Federacije BiH ne odustaju od svog plana, koji, kako vidimo, nema nikakve veze s rasterećenjem privrede nego je isključivo usmjeren na punjenje federalne kase. Za narednu godinu, federalna Vlada je predvidjela budžetski manjak od oko 450 miliona KM i, naravno, u skladu s naslijeđenom praksom, ovaj manjak neće nadoknaditi uštedama i rezanje troškova nego uvođenjem novog poreskog harača.


Dvostruka korekcija kreditnog rejtinga

BIH JE SVRSTANA U GRUPU NAJRIZIČNIJIH DRŽAVA SVIJETA


Tokom 2011. godine međunarodne bonitetne agencije u dva navrata snizile su kreditni rejting BiH, prvo u aprilu a potom i u oktobru ove godine, i u oba navrata kao obrazloženje navele „političku nestabilnost države“.

Pad kreditnog rejtinga države za sobom po automatizmu vuče rast kamata na kredite, a skuplji krediti po automatizmu utiču na pad privrednih investicija. U takvim okolnostima, ni jedna razumna vlada na svijetu ne bi predlagala povećanje poreskog opterećenja privrede, nego bi nižim porezima stimulirala rast privrednih investicija.


Planirani manjak budžeta

FEDERALNOJ VLADI NEDOSTAJE 423 MILIONA KM


Vlada Federacije BiH nedavno je usvojila Prednacrt budžeta za 2012. godinu u iznosu od 1,53 milijarde KM, što je za 3 posto manje u odnosu na budžet za 2011. godinu. Vlada je istovremeno planirala u narednoj godini potrošiti 1,95 milijardi KM, što znači da je planiran rekordan budžetski deficit u iznosu od 423 miliona KM!

Kako doznajemo, budžetski manjak federalna Vlada će pokriti novom emisijom trezorskih zapisa, rasprodajom državnih preduzeća, ali i uvođenjem dodatnih poreskih nameta realnom sektoru.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2229 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Senci matematicar. :roll: Kako li je dosao na ovog.
Na plaću od 1.000 KM, poslodavci državi trenutno plaćaju 449 KM, dok bi po novom poreskom modelu koji je osmislio socijaldemokrata Ivanišević, ubuduće plaćali 759 KM, odnosno 310 KM više nego danas
Problem je kada na forumu dobijes puno preciznije i bolje podatke nego iz novina.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2230 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Banksy wrote:


HARAČ FEDERALNE VLADE
Sve je stalo, samo federalni budžet raste

FEDERALNU PORESKU POLITIKU KREIRA MARIN IVANIŠEVIĆ, TALENTIRANI POTROŠAČ BUDŽETSKOG NOVCA

Federalna vlada namjerava uvesti progresivni porez na plaće, koji bi mogao dotući prezaduženu i nelikvidnu privredu; „Slobodna Bosna“ otkriva ko je idejni tvorac novog federalnog harača i kako bi se novi poreski nameti mogli odraziti na privredu BiH



Prema posljednjih nekoliko izvještaja o globalnoj konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma, Bosna i Hercegovina sve više zaostaje za državama regije.

Na posljednjoj listi globalne konkurentnosti, na kojoj su rangirane 142 države svijeta, Bosna i Hercegovina je svrstana pri dnu tabele - na 123. mjesto, što je do sada najniži rang nakon rata. Primjera radi, 2008. godine BiH se nalazila na 106. mjestu.

I što je još gore, BiH je u posljednjem izvještaju svrstana u grupu 20 zemalja u kojima visina poreza najviše ograničava investicije.

S ovom ocjenom potpuno se rimuju podaci o dramatičnom padu stranih investicija u BiH tokom posljednje tri godine, a osobito tokom tekuće 2011. godine koja je po prilivu direktnih stranih investicija ubjedljivo najlošija godina poslije rata.

GUŠENJE PRIVREDE
U takvim okolnostima, bilo bi logično da aktuelna vlast u BiH osmisli program rasterećenja privrede, odnosno da osmisli program koji bi u konačnici smanjio troškove poslodavcima kako bi uopće opstali u zaoštrenoj tržišnoj utakmici i kako bi postali konkurentniji.

Aktuelna vlada Federacije BiH krenula je međutim u suprotnom smjeru: umjesto smanjenja poreza, Radna grupa federalnog Ministarstva finansija, na čelu s nezaobilaznim finansijskim ekspertom SDP-a Marinom Ivaniševićem, predložila je čitav niz poreskih mjera čija bi primjena u konačnici dovela do rasta poreskog opterećenja, odnosno do većih troškova poslodavaca. Na plaću od 1.000 KM, poslodavci državi trenutno plaćaju 449 KM, dok bi po novom poreskom modelu koji je osmislio socijaldemokrata Ivanišević, ubuduće plaćali 759 KM, odnosno 310 KM više nego danas! I to sve pod izgovorom poreskog rasterećenja privrede!

Od Radne grupe Marina Ivaniševića, koja je formirana prije nekoliko mjeseci sa zadatkom da predloži mjere za finansijsko rasterećenje privrede, prvenstveno se očekivalo da se fokusira na rashodovnu stranu federalnog budžeta - na uštede i eliminiranje suvišnih troškova preglomazne federalne administracije koju globalna recesija nije ni okrznula.

KREDITIRAJE PRIVILEGIJA
I u uvjetima dramatičnog rasta privredne nelikvidnosti, pada industrijske proizvodnje, pada zaposlenosti i rasta nezaposlenosti, administrativni aparat države nalazio je način da zaštiti vlastite privilegije. Kada su prihodi u državnom budžetu počeli padati, potpisan je kreditni aranžman s MMF-om sa samo jednim zadatkom - da se održi nezasluženo visoki standard administrativnog aparata države. Već u prvoj godini primjene aranžmana s MMF-om, administracija je dobila 800 miliona KM za plaće, a posustala i preopterećena privreda dobila je zadatak da taj kredit uredno vrati u roku od tri godine. Kada je MMF zaustavio daljnje kreditiranje jer BiH nije ispunila postavljene uvjete, administracija se okrenula drugim izvorima vlastitog finansiranja, kao što je, naprimjer, emisija obveznica i rasprodaja državnih preduzeća.

Na tragu ove logike, pogubne po realni sektor, ponašala se i Radna grupa Marina Ivaniševića, koja se, kako smo naveli, nije bavila rashodima i uštedama nego isključivo dodatnim nametima i povećanjem prihoda federalnog budžeta.

Pod krinkom poznatog načela ljevičarskih partija da bogati trebaju plaćati veće poreze državi, i Radna grupa Marina Ivaniševića predložila je korekcije postojećeg Zakona o porezima na dohodak. Umjesto dosadašnje jedne poreske stope od 10 posto za sve plaće, Radna grupa je predložila uvođenje još tri poreske stope (15, 20 i 30 posto) za neto plaće iznad 1.000 KM. Osim toga, Radna grupa je predložila da se ubuduće porez plaća i na isplatu toplog obraka i dnevnica.

RAST SIVE EKONOMIJE
Uz radnu verziju novog Zakona o porezima na dohodak, čiju smo kopiju uspjeli dobiti, Radna grupa Marina Ivaniševića priložila je konkretne pokazatelje iz kojih je vidljivo da će doprinosi i porezi za neto plaću od 1.000 KM porasti za 310 KM - sa 1.490 KM na 1.759 KM!

Unija poslodavaca reagirala je burno: nova poreska politika federalne Vlade ocijenjena je „pogubnom za privredu“ a slične negativne ocjene iznijele su i neke nevladine organizacije, privrednici i ekonomski eksperti. U analizi nevladine organizacije „Kampanja za slobodu i prosperitet“ navedena je ocjena da je „svrha ovog zakona obezbjeđivanje dodatnih novčanih sredstava za finansiranje prekobrojne javne uprave i javne potrošnje, a sve na štetu proizvodnog sektora“.

U ovom udruženju smatraju da bi primjena novog zakona o porezima „doprinijela povećanju nezaposlenosti“ a vjerovatno i porastu „sive ekonomije“.

Reagirala je i uprava Sarajevske berze. U pismu upućenom šefu Radne grupe Marinu Ivaniševiću izražava se rezerva prema oporezivanju dividendi i kapitalne dobiti. „U državama u kojim postoje porezi na kapitalnu dobit, oporezuju se i prihodi od kamata na štednju, s tim da su poreske stope na kapitalnu dobit u pravilu niže nego one na štednju, s ciljem nagrađivanja poduzetničkog poduhvata koji je sa po sebi rizičniji, te promoviranja kulture dioničarstva kao bitnog preduvjeta za efikasniju alokaciju kapitala u ekonomiji“.

Uprava Sarajevske berze upozorava da bi „uvođenje poreza na kapitalnu dobit učinilo naš finansijski sistem još više bankocentričnim nego je to do sada bio slučaj“ i da bi „ovakvo forsiranje samo jednog dijela finansijskog sektora moglo biti kobno“.

No, uprkos ovim krajnje ozbiljnim upozorenjima, ni Radna grupa Marina Ivaniševića a ni Vlada Federacije BiH ne odustaju od svog plana, koji, kako vidimo, nema nikakve veze s rasterećenjem privrede nego je isključivo usmjeren na punjenje federalne kase. Za narednu godinu, federalna Vlada je predvidjela budžetski manjak od oko 450 miliona KM i, naravno, u skladu s naslijeđenom praksom, ovaj manjak neće nadoknaditi uštedama i rezanje troškova nego uvođenjem novog poreskog harača.


Dvostruka korekcija kreditnog rejtinga

BIH JE SVRSTANA U GRUPU NAJRIZIČNIJIH DRŽAVA SVIJETA


Tokom 2011. godine međunarodne bonitetne agencije u dva navrata snizile su kreditni rejting BiH, prvo u aprilu a potom i u oktobru ove godine, i u oba navrata kao obrazloženje navele „političku nestabilnost države“.

Pad kreditnog rejtinga države za sobom po automatizmu vuče rast kamata na kredite, a skuplji krediti po automatizmu utiču na pad privrednih investicija. U takvim okolnostima, ni jedna razumna vlada na svijetu ne bi predlagala povećanje poreskog opterećenja privrede, nego bi nižim porezima stimulirala rast privrednih investicija.


Planirani manjak budžeta

FEDERALNOJ VLADI NEDOSTAJE 423 MILIONA KM


Vlada Federacije BiH nedavno je usvojila Prednacrt budžeta za 2012. godinu u iznosu od 1,53 milijarde KM, što je za 3 posto manje u odnosu na budžet za 2011. godinu. Vlada je istovremeno planirala u narednoj godini potrošiti 1,95 milijardi KM, što znači da je planiran rekordan budžetski deficit u iznosu od 423 miliona KM!

Kako doznajemo, budžetski manjak federalna Vlada će pokriti novom emisijom trezorskih zapisa, rasprodajom državnih preduzeća, ali i uvođenjem dodatnih poreskih nameta realnom sektoru.
Reci senciju da je totalna budala. Zna li on racunati i zna li on sta pise tu uopce?

Samo se sramoti. Ma da opet kazem, pusti budalu pustice i on tebe.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#2231 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Uz radnu verziju novog Zakona o porezima na dohodak, čiju smo kopiju uspjeli dobiti, Radna grupa Marina Ivaniševića priložila je konkretne pokazatelje iz kojih je vidljivo da će doprinosi i porezi za neto plaću od 1.000 KM porasti za 310 KM - sa 1.490 KM na 1.759 KM!
Da mi je vidjeti ovu računicu :-) Koliko smo mi izračunali na forumu, smanjenjem doprinosa za PIO, zdravstvo i ukidanjem doprinosa za nezaposlenost, poslodavac će plaćati manju bruto platu. Onda bi neki hipotetički poslodavac koji bi bio fer prema radniku mogao povećati neto platu tako da obojica izađu na nivo na kojem su bili prije poreza.

Što se tiče seminara u Dubrovniku, Marin okuplja SDP-ove šupke i kvazi-stručnjake na istom mjestu već desetak godina... nije valjda da su naši vrli mediji tek sad to otkrili :-) Kakav nam je nivo novinarstva ne bi me iznenadilo...
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#2232 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by miop »

VjecitiStudent wrote:
miop wrote:

Jesu li im to crvene kravate zaplijenili na hrvatskoj carini? :D
Ostale u autobusu :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2233 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Koliko sam upućen, odluka o smanjenju dnevnica odnosi se samo na za službena putovanja u BiH. U tom slučaju, svakako da trebaju ići u Dubrovnik. Nisu budale da u Neumu gladuju sa 24 KM dnevno?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#2234 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

....................

Ima li ko ovdje da postavi zadnji clanak gdje S(h)B neku progonozu napise ili neku eksluzivu koja se na kraju pokazala istinitom? Sta bi o SDPove flote mlaznih aviona koju bi nabavili preko mutnih poslova preko SA Aerodroma??? Mozda su zapeli na farbanju crvene ruze na repu?
Last edited by Anonymous on 10/12/2011 20:38, edited 1 time in total.
Reason: .
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2235 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2236 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2237 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
Ako ne bude prilog potpisan od perjanice BIH novinarstva Bakira el Velikog, ja neću uzeti za ozbiljno. 8-)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2238 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Alfons Kauders wrote:
Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
Ne želim zvučati bezdušno, mene zaista zanima od čega ti živiš.
Ako ti treba rame za plakanje, na pogrešna pleća si pokucao.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2239 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

KatarinaKosaca wrote:
Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
Ako ne bude prilog potpisan od perjanice BIH novinarstva Bakira el Velikog, ja neću uzeti za ozbiljno. 8-)
Ne može Bakir, ne da mu obezbjeđenje.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2240 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
Alfons Kauders wrote:
Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
Ne želim zvučati bezdušno, mene zaista zanima od čega ti živiš.
Ako ti treba rame za plakanje, na pogrešna pleća si pokucao.
zivim od postenog rada drug, i to previse rada... :D sta mislis sto u ova doba uopste kucam? :D

a ovo rame za plakanje bas i ne kontam... ni zasto bi mi trebalo, :D ni kakve veze pleca imaju s ramenom :D osim ako ti volan nije prosao kroz pleca i dosao do ramena, nidje veze :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#2241 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Alfons Kauders wrote:
Corto Maltese wrote:
Alfons Kauders wrote:
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
Ne želim zvučati bezdušno, mene zaista zanima od čega ti živiš.
Ako ti treba rame za plakanje, na pogrešna pleća si pokucao.
zivim od postenog rada drug, i to previse rada... :D sta mislis sto u ova doba uopste kucam? :D

a ovo rame za plakanje bas i ne kontam... ni zasto bi mi trebalo, :D ni kakve veze pleca imaju s ramenom :D osim ako ti volan nije prosao kroz pleca i dosao do ramena, nidje veze :D
Kad sad volan spomenu, da to nije jedan od onih napacenih vozaca iz javne uprave kojima prokletnici dnevnice smanjise :shock: :shock:
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2242 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

heckler wrote: Kad sad volan spomenu, da to nije jedan od onih napacenih vozaca iz javne uprave kojima prokletnici dnevnice smanjise :shock: :shock:
Zato ih i šalju u Dubrovnik, da se ne pate na domaćim dnevnicama. Ne da Nermin svoje vozače.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2243 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:
Kad sad volan spomenu, da to nije jedan od onih napacenih vozaca iz javne uprave kojima prokletnici dnevnice smanjise :shock: :shock:
ne moze njima proci volan izmedju rebara i kljucne kosti... :D imaju zracne jastuke :D to se samo desava radnom narodu u autima starim 20tak godina... :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#2244 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Kad sad volan spomenu, da to nije jedan od onih napacenih vozaca iz javne uprave kojima prokletnici dnevnice smanjise :shock: :shock:
ne moze njima proci volan izmedju rebara i kljucne kosti... :D imaju zracne jastuke :D to se samo desava radnom narodu u autima starim 20tak godina... :D
jes dobro si, zaboravih taj detalj :cry:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#2245 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Novinarska profesija u BiH se srozala najviše od svih... nevjerovatno ko se danas sve zove novinarom :-)

U svemu tome, Slobodna Bosna svako malo uspijeva iskočiti iz prosjeka... nekom nevjerovatnom glupošću :oops:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2246 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
Zapravo je zalosno.
Dakle imamo dvije mjere, promjena poreza i povecanje budzeta.

Novi porez mogu ne voliti, jer mene jako pogadja, ali niko normalan nece reci da ovo vise opterecuje poslodavca. Osim ako poslodavac nije isplacivao platu kao topli obrok :roll:
Napravis jednostavne racunice, ako poslodavac dosad placa 2000 KM, dosad je neto bio x, sada je y.

Druga mjera sa povecanjem budzeta kroz izdavanje obaveznica je zapravo genijalna, dali smo sami sebi 3 godine povecanja budzeta od 400 miliona. Ako to iskoriste za prave stvari, to ce biti puni pogodak. Ako iskoriste na plate i socijalna davanja, onda je to autogo. Ali sama mjera nema losu stranu.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2247 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

madner wrote: Druga mjera sa povecanjem budzeta kroz izdavanje obaveznica je zapravo genijalna, dali smo sami sebi 3 godine povecanja budzeta od 400 miliona. Ako to iskoriste za prave stvari, to ce biti puni pogodak. Ako iskoriste na plate i socijalna davanja, onda je to autogo. Ali sama mjera nema losu stranu.
Cim postoji "ako" postoji i mogucnost da, inace korektna, mjera bude samo jos jedan teret... Zasto prije emisije ne daju biznis plan utroska novca...?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2248 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Zato sto tako ne fercera vlada. Krajina moze dobiti ocjenu 5 a da onaj ko treba da ih utrosi dobije 1.

U biti kako god ih jednokratno potrose bice to odlicno za ekonomiju, samo da ne dignu dugorocne obaveze.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2249 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
Corto Maltese wrote:Banksy, u pravu je čovjek. Ubuduće dokumentuj to što pišeš, na primjer, nekim video materijalom, snimljenim od nekompromitovanog izvora. A ne kao što neki rade, ovim smećem što nam iz Dubrovnika šalje FTV i tako hinjski blati Revicon i Federalnu vladu.
za pocetak bi bilo dobro i nekim clankom koji je sastavio neko zna o cemu pise, pa se ne provaljuje na svakom koraku...

vjerovatno si primjetio da manje-vise svi pljujemo po ovom prijedlogu, svako iz svojih razloga, ali to ne znaci da smo imbecili koji ne znaju racunati... :D za razliku od autora teksta... :D

naprotiv, i pored sve zajebancije na forumu vecina nas vrlo dobro zna o cemu pise - mi od toga zivimo drug... :wink: i budi siguran da smo puuuno bolje placeni od autora ovakvih infantilnih propagandnih uradaka... sto li? :D
Zapravo je zalosno.
Dakle imamo dvije mjere, promjena poreza i povecanje budzeta.

Novi porez mogu ne voliti, jer mene jako pogadja, ali niko normalan nece reci da ovo vise opterecuje poslodavca. Osim ako poslodavac nije isplacivao platu kao topli obrok :roll:
Napravis jednostavne racunice, ako poslodavac dosad placa 2000 KM, dosad je neto bio x, sada je y.

Druga mjera sa povecanjem budzeta kroz izdavanje obaveznica je zapravo genijalna, dali smo sami sebi 3 godine povecanja budzeta od 400 miliona. Ako to iskoriste za prave stvari, to ce biti puni pogodak. Ako iskoriste na plate i socijalna davanja, onda je to autogo. Ali sama mjera nema losu stranu.
mene ne brine toliko sto SB lupeta... vec sto ima ljudi uopste i ne pokusaju racunati, a uzmu cifru zdravo za gotovo... clanak o porezima na dvije stranice, u kojem se autor nije potrudio ni da uradi maaaali antrfile u kojem bi npr. uporedio neto i bruto iznose za minimalac, prosjecnu platu, milju itd... jer ocito nema blage veze kako se obracunavaju porezi... i kako se koristi digitron...

sto se tice obveznica - nisam optimista... jer mi se cini da je to jednostavno mjera da se odgodi aranzman s mmf-om na par godina... a u medjuvremenu ce poceti stizati na naplatu prve transe, tako da cemo tu injekciju iskoristit za isplatu duga... sta je problem... paaaa mmf je trazio neke neugodne rezove na koje vlast nije spremna, imam osjecaj da je to glavni razlog zasto se ni fbih ni rs pretjerano ne sikiraju radi mmf-a... jer bi u protivnom morali skresati plate i socijalna davanja svojoj glasackoj masineriji
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2250 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Sto se tice MMF-a, sa revizijom boraca bice ispunjeni uslovi.

Izdaci za plate su smanjeni, izdaci za socijalna davanja takodje. Traze jos reviziju peMzija ali to nije toliko velik zalogaj. Sama cinjenica da se budzet dize za 400 miliona ti kaze da to nije (samo) za odplatu. Jer prosli budzeti su drzani na tom nivou zahvaljujuci MMF injekcijama a sada nisu planirane.
Post Reply