Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#2226 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kolege gumari pokazimo humanost, ako mozemo dati 150-600 KM za gume, mozemo odvojiti bar po 10 KM ovom momku. Imao sam cast upoznati ga, i ovo je najmanje sto mogu uciniti za njega.
Ako mozete odvojiti bio bi sevap, jer njegovi nisu u stanju da mu ovoliko novca obezbjede.
http://www.klix.ba/vijesti/humanitarne- ... /131112105
Prosirite dalje ostalim temama.
Hvala.
Ako mozete odvojiti bio bi sevap, jer njegovi nisu u stanju da mu ovoliko novca obezbjede.
http://www.klix.ba/vijesti/humanitarne- ... /131112105
Prosirite dalje ostalim temama.
Hvala.
Last edited by kloniran on 12/11/2013 23:51, edited 1 time in total.
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#2227 Re: Dolazi zima - zimske gume
@Jefferson
Vjerovatno ih bolje cuvas, pazis na pritisak, mozda ih ne upotrebljavas agresivno itd. Ali, kao sto sam rekao, oko mene je poplava nevolja sa Contijem. Moja licna iskustva su doduse vezana sa starijim Conti izdanjima koje sam imao na Skodi Feliciji i Octaviji 1.
U Sarajevu mi rece jedan dobar i poznat vulkanizer da Conti iz Hercegovine uglavnom priznaje raspad bocne strane u garanciji i da mijenja takve gume. Posteno, ali mi se ne zeza sa tim, vise cijenim pouzdanost.
Vjerovatno ih bolje cuvas, pazis na pritisak, mozda ih ne upotrebljavas agresivno itd. Ali, kao sto sam rekao, oko mene je poplava nevolja sa Contijem. Moja licna iskustva su doduse vezana sa starijim Conti izdanjima koje sam imao na Skodi Feliciji i Octaviji 1.
U Sarajevu mi rece jedan dobar i poznat vulkanizer da Conti iz Hercegovine uglavnom priznaje raspad bocne strane u garanciji i da mijenja takve gume. Posteno, ali mi se ne zeza sa tim, vise cijenim pouzdanost.
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#2228 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pratim.kloniran wrote:Kolege gumari pokazimo humanost, ako mozemo dati 150-600 KM za gume, mozemo odvojiti bar po 10 KM ovom momku. Imao sam cast upoznati ga, i ovo je najmanje sto mogu uciniti za njega.
Ako mozete odvojiti bio bi sevap, jer njegovi nisu u stanju da mu ovoliko novca obezbjede.
http://www.klix.ba/vijesti/humanitarne- ... /131112105
Prosirite dalje ostalim temama.
Hvala.
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#2229 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hvala druze.citro wrote:Pratim.kloniran wrote:Kolege gumari pokazimo humanost, ako mozemo dati 150-600 KM za gume, mozemo odvojiti bar po 10 KM ovom momku. Imao sam cast upoznati ga, i ovo je najmanje sto mogu uciniti za njega.
Ako mozete odvojiti bio bi sevap, jer njegovi nisu u stanju da mu ovoliko novca obezbjede.
http://www.klix.ba/vijesti/humanitarne- ... /131112105
Prosirite dalje ostalim temama.
Hvala.
Na ovom linku ima vise informacija
http://www.islammylife.tv/vijesti/bih/i ... z-sarajeva
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#2230 Re: Dolazi zima - zimske gume
One su skaldistene dobro. O upotrebi, ja zivim u SAD, to auto se u BiH koristi za posao, i nema kroz sta ne prolazi a gume se koriste od 50km/h do 200 km/h. Kad sam u BiH to auto ja koristim i napravim za mjesec i po 2-3000km, ono idi vamo, tamo, HR, SRB itd. Stalnos i u pokretu. Ali do sada, od svih guma u BiH, najbolje su mi se pokazale Bridgestone (Turanza ER300) i Continental (TS830, 850 i SportContact3). Nisam tako davno otisao, a i cesto sam tu duze vrijeme, tako da imam priliku upratiti sve trendove.citro wrote:@Jefferson
Vjerovatno ih bolje cuvas, pazis na pritisak, mozda ih ne upotrebljavas agresivno itd. Ali, kao sto sam rekao, oko mene je poplava nevolja sa Contijem. Moja licna iskustva su doduse vezana sa starijim Conti izdanjima koje sam imao na Skodi Feliciji i Octaviji 1.
U Sarajevu mi rece jedan dobar i poznat vulkanizer da Conti iz Hercegovine uglavnom priznaje raspad bocne strane u garanciji i da mijenja takve gume. Posteno, ali mi se ne zeza sa tim, vise cijenim pouzdanost.
To o Continentalu je poznato sirom svijeta, da im je bocni zid slab. Ja konkretno u SAD kada sam uzimao ljetne gume konto sam Continental, ali zbog problema sa kvrgama i sl, uzeo sam Michelin Pilot Super Sport, i nisam se zezno ni sekunde.
Sad za zimu sam uzeo Bridgestone.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2231 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na ovo sam i ja mislio nekoliko stranica unazad, samo nisam mislio da je toliko lose.citro wrote: Citam ovdje npr. velike hvalospjeve o Continental gumama, dobre na testovima (to je glavno), dobro se ponasaju u voznji itd. Ne sporim, ali takodjer niko ne moze osporiti cinjenicu da su trojici mojih kolega u zadnjih godinu dana cetiri Conti gume dozivjele bukvalan raspad po bocnoj strani. A one sto nisu dozivjele raspad izgledaju kao da su stare 6 godina najmanje. Hvala unaprijed. Par puta sam bio vlasnik nekakvih Contija koje su mi dolazile sa autom. Nakon godinu dana bubrega na njima kao u prici.
Sve je to super, super na testovima, ali sta imas od toga kad ih nakon prve zime moras mijenjati. Vidjecemo kako ce se ove moje ljetne ponasati, a dotle GoodYear je provjeren sto se tice zimskih....
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#2232 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne znam da su Continental tako loše po pitanju bočne strane. Ja sam recimo na mojoj zadnjoj Fabiji ljetos dobio Continetal PremiumContact, šara idealna, gotovo nova, reko vidi što hajrova dobre gume
...kad ono gume stare 6 godina.
Vjerovatno su negdje bile uskladištene pa su ih na ljeto postavili. OK reko nema veze, kupit ću nove, šta da radim. I tako prvi par dana vozim na njima i za divno čudo guma se ponaša sasvim regularno, drži u krivinama, na mokroj cesti također vrlo solidna tako da sam pregurao evo do u nazad 7 dana na tim gumama bez ikakvih problema. Nisam primjetio probleme sa bočnim zidovima. Ovu zimu kupim Michelin A4 u dimenziji 185/60 R14, Michelin je svijet za sebe. Jedino što me razočaralo po pitanju Michelina da je prošle godine bio jeftiniji za nekih 10-12 maraka u istoj firmi i istoj dimenziji. 
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#2233 Re: Dolazi zima - zimske gume
Posto ti je bio taj Michelin u toj dimenziji?
-
Zux
- Posts: 906
- Joined: 30/03/2005 22:03
#2234 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nazalost moram ustvrditi istu stvar za Continetal. Imam i ljetne i zimske (18" i 16"), i sto se tice voznih osobina savrsene su. Medjutim, ljetna mi je pukla nakon 10 dana na novom autu, i to upravo na bocnom dijelu. 500 KM u havu ode. Slicna prica sa zimskom, ali srecom mala rupica i moglo se zakrpiti, ali opet na granici izmedju bocnog i gaznog sloja. Kolegi su dvije ljetne Continental pukle, a kupio ih je ove sezone. Drugom kolegi jedna takodje. Naravno, ovdje nije dovoljan uzorak da bi se neki kvalitetan zakljucak izveo, ali znam iz prve ruke kako ti ljudi vode racuna o autima, kuda voze i sl. Bice da je u pitanju to da su Continental gume dizajnirane za savrsene ceste, a kod nas je slika malo drugacija. Dzaba pobjede na testovima u idealnim uslovima, na idealnim cestama, pa i vozne osobine, ako se ja ne mogu pouzdati u nju. Sljedeci komplet guma sigurno nece biti Continental na mom autu.
- holowey
- Posts: 10854
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#2235 Re: Dolazi zima - zimske gume
kada sam kupio auto, dosle su na njemu ljetne kontinental pc2 (proizvedene 2008.) i bio sam odusevljen voznim osobinama... prosle godine, prilikom proljetne zamjene kupio sam dvije nove kontinentalove pc5 (proizvedene 2012.) gume... danas, nakon 30k predjenih sa pc5 i 90k predjenih sa pc2, oba para su u istom stanju, isto istrosene, ispucale po gaznom sloju i sa strane...
zimske sam kupio gy ug7+ jos 2008., a proslu zimu dokupio dvije kontinentalove ts850...vidjecu na kraju ove zimske sezone na sta ce liciti ove kontinentalove, ali znam da dvije nove zimske koje planiram sada kupiti nece biti kontinetal...
ja definitivno necu vise uzimati kontinental ljetne a za zimske cu jos vidjeti... konti je preskup za ono sta pruza (iako mozda na nase trziste dolazi roba sa greskom)
zimske sam kupio gy ug7+ jos 2008., a proslu zimu dokupio dvije kontinentalove ts850...vidjecu na kraju ove zimske sezone na sta ce liciti ove kontinentalove, ali znam da dvije nove zimske koje planiram sada kupiti nece biti kontinetal...
ja definitivno necu vise uzimati kontinental ljetne a za zimske cu jos vidjeti... konti je preskup za ono sta pruza (iako mozda na nase trziste dolazi roba sa greskom)
- pajero
- Posts: 597
- Joined: 04/11/2009 15:31
#2236 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dimanzija 185/60/14 kosta na akciji 134KM. A prosle godine ako se ne varam je bila 122-126...drndalo wrote:Posto ti je bio taj Michelin u toj dimenziji?
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#2237 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sto ne bi drzale kad je preporuka da se guma moze prodavati 5 god nakon godine proizvodnje?Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne znam da su Continental tako loše po pitanju bočne strane. Ja sam recimo na mojoj zadnjoj Fabiji ljetos dobio Continetal PremiumContact, šara idealna, gotovo nova, reko vidi što hajrova dobre gume...kad ono gume stare 6 godina.
Vjerovatno su negdje bile uskladištene pa su ih na ljeto postavili. OK reko nema veze, kupit ću nove, šta da radim. I tako prvi par dana vozim na njima i za divno čudo guma se ponaša sasvim regularno,
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2238 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vidi sto se sad svi javljaju, nakon sto je pola foruma preslo na Continental gume... gdje ste bili prije sa savjetima
Kad se vec prica o tome, jaran mi je isto uzeo nedavno cetiri komada PC 5, dao 1000 maraka, da bi nakon mjesec dana zakacio trotoar pri cemu je jedna guma pukla. Znaci 250 KM ode samo tako. Mislio sam da je on kriv, a sad kad vidim ove price o Continentalu...
Nazalost, sve sto Njemci testiraju, a da je njihov proizvod, treba uzeti s rezervom... Garant se o ovome dugo zna ali se sutilo isto kao sto se sutilo u slucaju hrdje na Mercedesu E W211 i nekih drugih, i slicnim problemima.
Nadati se da ce ove moje ljetne Continental sluziti.
Kad se vec prica o tome, jaran mi je isto uzeo nedavno cetiri komada PC 5, dao 1000 maraka, da bi nakon mjesec dana zakacio trotoar pri cemu je jedna guma pukla. Znaci 250 KM ode samo tako. Mislio sam da je on kriv, a sad kad vidim ove price o Continentalu...
Nazalost, sve sto Njemci testiraju, a da je njihov proizvod, treba uzeti s rezervom... Garant se o ovome dugo zna ali se sutilo isto kao sto se sutilo u slucaju hrdje na Mercedesu E W211 i nekih drugih, i slicnim problemima.
Nadati se da ce ove moje ljetne Continental sluziti.
- Qler
- Posts: 25832
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#2239 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vala bas, ja iskihao skoro 800KM i sad kazu, eto, i nisu nesto...
-
Revolver
- Posts: 652
- Joined: 24/04/2012 08:52
#2240 Re: Dolazi zima - zimske gume
pa dobro kad bi se i reklo nešto kontra Continentala bilo bi: šta vi bosanci pored ADAC-a imate pametovati
iskreno mi je drago da se i taj famozni Continental malo spušta na zemlju. mislim nije loša guma, ali očito i ona ima svoje nedostatke.
iskreno mi je drago da se i taj famozni Continental malo spušta na zemlju. mislim nije loša guma, ali očito i ona ima svoje nedostatke.
- holowey
- Posts: 10854
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#2241 Re: Dolazi zima - zimske gume
moje iskustvo sa conti pc2 je odlicno, conti mi postao zakletva, ali pc5 je njesra... ne znam jeli do nas dosao skart ili losa serija ili je u pitanju generalno pad kvalitete...Revolver wrote:pa dobro kad bi se i reklo nešto kontra Continentala bilo bi: šta vi bosanci pored ADAC-a imate pametovati![]()
iskreno mi je drago da se i taj famozni Continental malo spušta na zemlju. mislim nije loša guma, ali očito i ona ima svoje nedostatke.
ts850 prvu sezonu fantasticna guma, na kraju ove sezone cu dati krajnji sud o njoj... za svaki slucaj, mislim da cu za ovu sezonu kupiti dvije alpin a4, nesto nemam hrabrosti da kupim jos dvije ts850
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#2242 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni nije jasno zasto se svi drzimo samo testova novih guma i novih modela isto kao da svake godine stavljamo nove gume. Cak i u testovima guma iste klase razlike u rezultatima su za prosjecnog vozaca nijanse i svaka od tih guma ce izgurati prvu zimu ko flak. Za mene su puno bitniji oni testovi poslije 8k km, odnosno poslije jedne sezone kad se pokazu prave razlike. Prema onima koje sam uspio naci tu je Michelin ispred ostalih.
-
Revolver
- Posts: 652
- Joined: 24/04/2012 08:52
#2243 Re: Dolazi zima - zimske gume
ma kao i sve ostalo u nas, i ovdje se ide iz krajnosti u krajnost. ili se krpi sa protekt gumama ili se kupuje pobjednik ADAC-ovog testa, ali da nije stariji od 3 mjeseca 
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#2244 Re: Dolazi zima - zimske gume
Otprilike!Revolver wrote:ma kao i sve ostalo u nas, i ovdje se ide iz krajnosti u krajnost. ili se krpi sa protekt gumama ili se kupuje pobjednik ADAC-ovog testa, ali da nije stariji od 3 mjeseca
- Qler
- Posts: 25832
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#2245 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jebi ga, ja sam morao kupiti nove gume, 4 komada zimske, jer ih nisam imao nikako. Trazio sam dobre gume, birao izmedju GY, Dunlop i Conti. Kazu Conti najbolji, ja kupio, i sad odjednom conti ne valja.. e jebi ga...
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#2246 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ama sve je to u 5 deka, a cijena ti je najbolji indikator samo sto ljudi kod nas od razlika u testovim prave famu k'o da su fatalneQler wrote:Jebi ga, ja sam morao kupiti nove gume, 4 komada zimske, jer ih nisam imao nikako. Trazio sam dobre gume, birao izmedju GY, Dunlop i Conti. Kazu Conti najbolji, ja kupio, i sad odjednom conti ne valja.. e jebi ga...
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2247 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ne vjerujem slijepo testovima, ovdje sam dosta puta zagovarao da se to ne radi, medjutim Continental bi trebalo da su vrhunske gume, Njemacki proizvodjac, gume iz prve lige. Druga stvar, GoodYear pravi prosjecne ljetne (makar kad pricamo o slucaju moje dimenzije), Pirelli pretvrde, Bridgestone (kod nas) prekupe, a Michelin svakako preskupe i uz to i nisu cemu po performansama. Nisam bio zadovoljan s prijasnjim ljetnim Pirelli, ni perfomansama, a posebno udobnoscu, zato sam mijenjao marku i isao na Continental.goran16v wrote:Meni nije jasno zasto se svi drzimo samo testova novih guma i novih modela isto kao da svake godine stavljamo nove gume. Cak i u testovima guma iste klase razlike u rezultatima su za prosjecnog vozaca nijanse i svaka od tih guma ce izgurati prvu zimu ko flak. Za mene su puno bitniji oni testovi poslije 8k km, odnosno poslije jedne sezone kad se pokazu prave razlike. Prema onima koje sam uspio naci tu je Michelin ispred ostalih.
Sto se tice zimskih, svakako ne bih prelazio sa GY na Continental, jer sam zadovoljan s GY.
A to si 100% u pravu, razlike su u nijansama i prosjecan vozac tesko da ce osjetiti razliku izmedju guma koje dobiju "Preporucljivo" na testovima. Ja recimo ako sam zadovoljan s jednom markom, nikad ne bih isao na drugu, samo zato sto su te druge "nesto bolje po kisi".
-
Revolver
- Posts: 652
- Joined: 24/04/2012 08:52
#2248 Re: Dolazi zima - zimske gume
ma nije da ne valjaju, samo pazi se trotoaraQler wrote:Jebi ga, ja sam morao kupiti nove gume, 4 komada zimske, jer ih nisam imao nikako. Trazio sam dobre gume, birao izmedju GY, Dunlop i Conti. Kazu Conti najbolji, ja kupio, i sad odjednom conti ne valja.. e jebi ga...
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2249 Re: Dolazi zima - zimske gume
Interesantno, jedina guma kojoj sam nabio (ili izbio, šta li je pravilnije) bubreg sa strane je upravo Continental, ljetna, sport contact (ne sjećam se još broja koji ide u puno ime gume...)...i to glupa situacija, 30 na sat i direkt u rupu izbjegavajući nekog kretena....Ništa ni felgi, ni auto, čak ni udar nije bio neki aman-zaman, ali je bubreg iskočio....A maltene sam zlostavljao Tigar i Savu i nikad ništa, osim uobičajenih tragova trošenja upotrebom i vremenom.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#2250 Re: Dolazi zima - zimske gume
Oni koji su imali priliku gledati kako se pneumatici prave i razumiju se u tehnologiju i materijale koji se ugradjuju, znaju i zasto Michelin kosta nesto vise, kao i zasto je otporniji na "zlostavljanje".
