Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2226 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Bosnolog wrote:
Schwarz-Schilling: Srbija je država koja izaziva nemire u regionu

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/interv ... osova.html

02.08.2011. u 07:54

Politika

Srbija je država koja izaziva nemire u regionu, tvrdi nekadašnji Visoki predstavnik u BiH, Christian Schwarz-Schilling u intervjuu za radio Deutschlandfunk, a prenosi DW. On tvrdi da Srbija i dalje minira Kosovo.

Image
Schwarz-Schilling: Bivši visoki predstavnik u BiH

Gospodine Christian Schwarz-Schilling, žalite se da EU nema jasnu politiku spram Srbije. Zašto?

Time ustvari mislim da Evropa nema jedinstvenu politiku spram Srbije. Time što pet država EU nije priznalo nezavisnost Kosova, Unija, odnosno komesarka za vanjsku politiku Catherine Ashton, izbjegavaju slanje jasnih poruka jer smatraju da za to moraju da imaju podršku svih članica. Mislim da je velika greška što Evropska komisija i EU nisu jasno iznijele svoj stav nakon što je Međunarodni sud u Hagu potvrdio da je proglašenje nezavisnosti Kosova proteklo u skladu s međunarodnim pravom.

To se nije desilo. EU je morala odmah da pozove pet članica koje nisu priznale Kosovo kako bi se napravio plan djelovanja, te obustavila blokada tih država spram politike koja bi mogla da se vodi prema Srbiji.

Imate li objašnjenje zašto se to nije desilo?

To je normalno stanje u EU. Kada oko nečega ne postoji konsenzus, to se pitanje ostavlja po strani. Sjetite se primjera Kipra, primjera BiH. Tako je svuda na Balkanu, i zbog toga su Amerikanci nezadovoljni jer EU nije u stanju da se pobrine za red u svom regionu. Ono što se sada odvija na granici Kosova i Srbije je kršenje prava. To je blokada carinske kontrole, blokada građana Kosova koji ne mogu da putuju sa svojim pasošima, to je situacija u kojoj ne postoji normalna robna razmjena preko granice.

To znači da srpska strana do cilja, koji je vrlo jasan, pokušava da dođe prekršajima. Cilj je minirati nezavisnost Kosova gdje god je to moguće. Takvu državu, koja se uzgred isto tako ponaša prema BiH i to preko Republike Srpske, dakle s državom koja izaziva nerede na Balkanu, EU sada kao posrednik vodi u pregovore s Kosovom. Nakon presude u Den Haagu pogrešno je reći: "Sada ove dvije države moraju sjesti za sto i stvari riješiti dijalogom." Na taj način Unija ne može održati cilj koji se zove uspostava pravnih država u Evropi.

Govorite o presudi Međunarodnog suda koji je procijenio da je proglašenje nezavisnog Kosova proteklo u skladu s međunarodnim pravom. Kažete i da EU stvari koje nisu jasne ostavlja po strani. Da li su onda, međunarodno pravno gledano, stvari čiste ili nisu?

Nisu čiste kada je politika u pitanju. Srbiji se stalno popušta po tom pitanju. Kada 16 godina nakon holokausta u Srebrenici isporuče Ratka Mladića, onda ih svi tapšu po leđima i kažu: "Izvrsno, put prema EU je otvoren!" To su psihološki gledano nemoguće stvari i EU to ne shvata. Tako se ne postupa prema nekome ko stoji u stalnom, fundamentalnom suprotstavljenom stavu prema susjedima, i to čini po vlastitom nahođenju, a ne na temelju međunarodnog prava, nego na osnovu nacionalističke politike koju očito još uvijek podržava većina Srba.

Koje mogućnosti pritiska ima EU? Treba li EU odustati od članstva Srbije u EU zbog pitanja Kosova?

Da, u ovom trenutku je ulazak Srbije nemoguć. Nemoguće je tu državu u EU primiti prije BiH, Albanije i Kosova jer struktura Srbije ima pravno gledano ima mnoge nedostatke. Pogledajte samo izvještaje u kojima se to spominje. Ovdje se pokazuje da EU vodi politiku na osnovu svojih želja, a ne na osnovu realnog stanja i činjenica. Ne vjerujem da bi Srbija, kada bi joj se jasno postavili uslovi, dugoročno gledano odbila članstvo u EU, mada Tadić danas govori kako će se to desiti ako preduslov za prijem bude priznavanje Kosova. Srbiji se jasno mora staviti do znanja da ovakvom politikom uništava svoju budućnost u EU.

Ona mora prestati s pokušajima da manipuliše evropskim i međunarodnim pravom.

Prisjetite se hapšenja Ejupa Ganića u Londonu, hapšenja Jovana Divjaka u Beču po nalogu Srbije. Radi se o pokušaju da se ponovo napiše istorija. Mislim da se moraju postaviti uslovi kako bi se stvari radikalno promijenile u samoj Srbiji. Čak i po cijenu da Boris Tadić, koji ne gleda rado na ono što nacionalisti čine, izgubi naredne izbore. Strahujem da će se to i desiti, zato što Tadić nije od Evrope dobio realnu političku poruku. U ovakvoj situaciji nacionalisti mogu da kažu: Mi smo imali uspjeh u našim nastojanjima da pridobijemo EU na svoju stranu. Zašto sada pristaješ na nezavisnost Kosova, umjesto da se u ovom trenutku sto posto staviš na stranu Milorada Dodika, kako bi i u BiH izazvao ovakve poteškoće?

Sudeći prema vašim riječima, odgovornost za konflikt na Kosovu stoji jasno na strani Srbije. Da li je druga strana, vlada u Prištini, potpuno nedužna?

Naravno da se može reći kako bi određene stvari ta vlada mogla uraditi bolje. I tamo postoji deficit pravne države. Ali, koja država bi dvanaest godina nakon što je bila u ratu, nakon što je NATO spriječio da Srbija tamo ponovi ono što je učinjeno u BiH, odustala od toga da sprovede odredbe mirovnog plana i to zato što to samo Srbija blokira. Ko bi imao strpljenja da gleda kako se Kosovo, odnosno cijeli privredni razvoj te države razara, te da dozvoli da na taj način Srbija naknadno dobije rat koji je vodila.

Želio bih da diplomate, da njemačka diplomatija, to jasno stavi do znanja. Deprimirajuće je za Kosovare da se uvijek stavljaju u istu ravan sa Srbijom i da se od njih traži da pregovaraju i učine nešto kako bi se došlo do rješenja. Imate jednu radikalnu stranu i drugu koja već dvanaest godina nešto pokušava. Sjetite se Ahtisarijevog plana, on je napravljen na incijativu UN-a i EU - taj plan je priznat i njega srpska strana stalno minira. U ovom slučaju mora se prema Srbiji zauzeti jasan stav i uputiti jasna poruka.
Bosnolog, odlican prilog. Kako stvari stoje je Schwarz-Schilling to sve lijepo i posteno objasnio. Treba se uciti na ovome, sve ovo vrijedi i za BiH.
Last edited by Helikopter on 02/08/2011 15:32, edited 2 times in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4960
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#2227 Re: Kosovo ALL ABOUT - Crnošilingova naknadna pamet

Post by dr.gog »

Herr Schilling već odavno priča u vjetar, aussenministerium ga ne j..e za suhu šljivu, a priču vs. Srbije je trebao da otpočne kada je kao "herr ministar" dobijao crnosluteće izvještaje BND iz šefa ureda kancelara (mensečini da je to bio Thomas de Maiziere u vrijeme devedesetih), kao i čitav njegov lažljivi i oportunistički kabinet. To što je naglo dobio napad savjesti i otišao, ne umanjuje licemjerstvo sa kojim je kao i čitav kabinet pratio najave genocida- gdje nisu vjerovali BND-u već svojim očima "neutralne strane" i "smjernicama" Kancelara Kohla, j..o ih on.

To što je kasnije uzeo jedno 150 diplomatskih plata na činjenje ničega (Mlaćologija u Bugojnu, borba sa snom u nepotrebnom OHR-u kojeg je dodatno učinio impotentnim- također sljedeći "smjernice" ovaj put gnjide Merkel), ne čini ga nimalo ekspertom da nama objašnjava naknadnu pamet odavno poludjele srpske elite u odnosu na albansku narkotvorevinu na USA-steroidima koja je abortirala od matice.

Dobronamjernost i "prijateljstvo prema Bosni" ga ne čini nimalo potrebnijim ili korisnijim, jer to nikada nije ni bio.
Sve nam je lijepo plastično i praktično pokazao boraveći, tj. spavajući, u zgradi kod mosta Suade Dilberović.

Ne mogu da shvatim bilo kakvo slavodobitno prenošenje bilo čega u korist susjednih Kosova i Srbije.. to je neshvatljivo licemjerje, još gore i odvratnije ako ga izgovara niškorist tipa Schillinga ili Ahtisarija.

Podsjeća me ovo na srpske nakaze od medija koje prenose "analize" i "komentare" ruskih političara, američkih lobista, ili čak kretena tipa Dmitriia Rogozina...
User avatar
dr.gog
Posts: 4960
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#2228 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by dr.gog »

zavrzlama wrote:Istinska strategija srbije u vezui Kosova je sledeca:

a) ne priznati Kosovo ,jer se odnosi u svijetu i saveznistva mijenjaju,pa srbija koja je vojno jaca od kosova moze lako povratiti isto ,kad se poklope povoljne okolnosti po srbiju.

b) Podjela Kosova cime se rusi pravilo i praksa da nema mijenjanja granica koju forsira MZ,pa srbija dobiva dvije mogucnosti,da isto se sprovede u BIH,a druga mogucnost je da sjever Kosova koji bi pripao srbiji ustvari postane ratna zona gdje bi se vrsila konstantna vojna provociranja alabnaca i taj narod i drzava drzali u stanju ratne psihoze,ekonomskog gusenja i konfrontacije(danas to radi rs u BIH)

c) najvjerovatniji scenario.....stvranje novog rs-a na sjeveru Kosova(sa ciljem postizanja ciljeva onog pod "b")

srbija jednostavno nema ni u kakavoj soluciji priznavanje Kosova i otpocinjanje tretiranja istog kao ravnoparvnog susjeda..sva politika srbije je na faktoru vremena ,gdje bi se zapad okrenuo protiv albanaca i njima dozvolio da vojno vrate tu teritoriju,jer se srbija uzda u islamofobiju,promljenjivost svjetske politike i svoju tradicionalnu mitologiju..the end.
:D ...

Jel' ovo sažetak priče sa srpskih sajtova i foruma? Jašta je. Dobro si to "stisnuo u malo prostora". Sasvim tačno.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#2229 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by zavrzlama »

dr.gog wrote:
zavrzlama wrote:Istinska strategija srbije u vezui Kosova je sledeca:

a) ne priznati Kosovo ,jer se odnosi u svijetu i saveznistva mijenjaju,pa srbija koja je vojno jaca od kosova moze lako povratiti isto ,kad se poklope povoljne okolnosti po srbiju.

b) Podjela Kosova cime se rusi pravilo i praksa da nema mijenjanja granica koju forsira MZ,pa srbija dobiva dvije mogucnosti,da isto se sprovede u BIH,a druga mogucnost je da sjever Kosova koji bi pripao srbiji ustvari postane ratna zona gdje bi se vrsila konstantna vojna provociranja alabnaca i taj narod i drzava drzali u stanju ratne psihoze,ekonomskog gusenja i konfrontacije(danas to radi rs u BIH)

c) najvjerovatniji scenario.....stvranje novog rs-a na sjeveru Kosova(sa ciljem postizanja ciljeva onog pod "b")

srbija jednostavno nema ni u kakavoj soluciji priznavanje Kosova i otpocinjanje tretiranja istog kao ravnoparvnog susjeda..sva politika srbije je na faktoru vremena ,gdje bi se zapad okrenuo protiv albanaca i njima dozvolio da vojno vrate tu teritoriju,jer se srbija uzda u islamofobiju,promljenjivost svjetske politike i svoju tradicionalnu mitologiju..the end.
:D ...

Jel' ovo sažetak priče sa srpskih sajtova i foruma? Jašta je. Dobro si to "stisnuo u malo prostora". Sasvim tačno.
skoro pa nikako ne citam druge forume...sve napisano je "licno" moje misljenje o politici srbije ..a mozda se podudara sa misljenjima sa srpskih sajtovima,jer kad analiziram srpsku politiku,stavim se u njihovu kozu i dolazim do analiza njihove politike u buducnosti :wink: :D
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2230 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

KFOR je saopštio da se na sjeveru Kosova nalaze srpski snajperisti i drugi naoružani ljudi i da će se sa njima KFOR odlučno suočiti, piše današnja prištinska štampa.

Uprkos opasnosti od naoružanih ljudi i radikalnih elemenata koji su bili naoružani puškama, pištoljima ili eksplozivom, jedna blindirana pješadijska jedinica je bila spremna da se suoči sa bilo kakvim izazovom, saopšteno je iz komande štaba KFOR, čije navode prenosi danas kosovska štampa.

KFOR poziva sve mirovne građane Zubinog Potoka da pruži otpor radikalnim elementima i da odustanu od dalje blokade puteva koji već danima ometaju saobraćaj u gradu, prenosi Tanjug.

Misija NATO-a, kako se navodi, ocjenjuje da je situacija na sjeveru mirna, ali i napeta.
Komanc
Posts: 23
Joined: 20/07/2008 16:40

#2231 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Komanc »

Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2232 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
A šta ćemo onda sa Bosnom? :lol: :lol: :lol:
User avatar
gate
Posts: 482
Joined: 20/04/2011 13:41
Location: Br:1

#2233 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by gate »

tbv wrote:
KFOR je saopštio da se na sjeveru Kosova nalaze srpski snajperisti i drugi naoružani ljudi i da će se sa njima KFOR odlučno suočiti, piše današnja prištinska štampa.

Uprkos opasnosti od naoružanih ljudi i radikalnih elemenata koji su bili naoružani puškama, pištoljima ili eksplozivom, jedna blindirana pješadijska jedinica je bila spremna da se suoči sa bilo kakvim izazovom, saopšteno je iz komande štaba KFOR, čije navode prenosi danas kosovska štampa.

KFOR poziva sve mirovne građane Zubinog Potoka da pruži otpor radikalnim elementima i da odustanu od dalje blokade puteva koji već danima ometaju saobraćaj u gradu, prenosi Tanjug.

Misija NATO-a, kako se navodi, ocjenjuje da je situacija na sjeveru mirna, ali i napeta.
Kad nešto hoćeš da uradiš najlakše je izmisliti povod
Komanc
Posts: 23
Joined: 20/07/2008 16:40

#2234 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Komanc »

prljavi Hare wrote:
Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
A šta ćemo onda sa Bosnom? :lol: :lol: :lol:
podjeljena je vec :)
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2235 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Komanc wrote:
prljavi Hare wrote:
Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
A šta ćemo onda sa Bosnom? :lol: :lol: :lol:
podjeljena je vec :)
Nije zabranjeno sanjati! :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2236 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by madner »

Komanc wrote:
prljavi Hare wrote:
Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
A šta ćemo onda sa Bosnom? :lol: :lol: :lol:
podjeljena je vec :)
I to sto kazes, ali necemo traziti nazad opstine date Srbiji 1835 ili Crnoj Gori poslje WW2. Merhametli smo.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2237 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

madner wrote: I to sto kazes, ali necemo traziti nazad opstine date Srbiji 1835 ili Crnoj Gori poslje WW2. Merhametli smo.

Da mi je samo znati koji se stari delegat ovo klonirao? :D
Bezbeli ćemo saznati! ;-)
User avatar
gate
Posts: 482
Joined: 20/04/2011 13:41
Location: Br:1

#2238 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by gate »

Komanc wrote:
prljavi Hare wrote:
Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
A šta ćemo onda sa Bosnom? :lol: :lol: :lol:
podjeljena je vec :)
Jel ti je žao ? :lol:
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2239 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
a prije toga zaboraviti 1999, i zaboraviti Srebrenicu? jao kako bi to bilo fino... mirna RS :-)
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2240 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

gate wrote:
tbv wrote:
KFOR je saopštio da se na sjeveru Kosova nalaze srpski snajperisti i drugi naoružani ljudi i da će se sa njima KFOR odlučno suočiti, piše današnja prištinska štampa.

Uprkos opasnosti od naoružanih ljudi i radikalnih elemenata koji su bili naoružani puškama, pištoljima ili eksplozivom, jedna blindirana pješadijska jedinica je bila spremna da se suoči sa bilo kakvim izazovom, saopšteno je iz komande štaba KFOR, čije navode prenosi danas kosovska štampa.

KFOR poziva sve mirovne građane Zubinog Potoka da pruži otpor radikalnim elementima i da odustanu od dalje blokade puteva koji već danima ometaju saobraćaj u gradu, prenosi Tanjug.

Misija NATO-a, kako se navodi, ocjenjuje da je situacija na sjeveru mirna, ali i napeta.
Kad nešto hoćeš da uradiš najlakše je izmisliti povod
pa zar nije snajperom ubijen jedan pripadnik ROSA? istina je zeznuta stvar, nije to za vas sto lazima baratate...
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2241 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Samo jedno off pitanje.U kojoj kvalifikacijskoj grupi je Kosovo za SP Brazil 2014 :) ?
User avatar
gate
Posts: 482
Joined: 20/04/2011 13:41
Location: Br:1

#2242 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by gate »

CSKA wrote:Samo jedno off pitanje.U kojoj kvalifikacijskoj grupi je Kosovo za SP Brazil 2014 :) ?
U grupi A :D
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2243 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

gate wrote:
CSKA wrote:Samo jedno off pitanje.U kojoj kvalifikacijskoj grupi je Kosovo za SP Brazil 2014 :) ?
U grupi A :D
:D

Napatice se sa makedoncima :lol: .
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2244 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by seln »

Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
Ja mislim da ce se prije podijeliti srbija, pa ce presevska dolina pripasti Kosovu. A Bosna je mirna jos od kada nemate prednost u naoruzanju.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#2245 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Pasiflora »

Komanc wrote:Kosovo treba podijelit na albanski i srpski dio i mirna bosna.
Sto ste dijelili - dijelili ste :skoljka: , nece vise moci :!:
User avatar
pici
Posts: 46363
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2246 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by pici »

ma deste .BA srBske fHorumske JunaČine....pušHku u ruke i na Kosovo....koljevka zove il treba pelena ko za djenerala Cratka :mrgreen:
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2247 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

riko-ga wrote:
CSKA wrote:Samo jedno off pitanje.U kojoj kvalifikacijskoj grupi je Kosovo za SP Brazil 2014 :) ?
Za Kvalifikacije 2018 molite Boga da vam nedodju u grupu. :-D
Ma kakvi,samo neka probaju.Ima da im Dzeko dijamant uvali pet komada :dance: .
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2248 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Tenzije na Kosovu: KFOR najavljuje obračun sa snajperistima, Srbi još masovnije barikade (FOTO)

http://www.dnevniavaz.ba/globus/region/ ... -foto.html

Autor Redakcija 2011-08-02 15:10:00

Image
Foto: Reuters/AP

NATO je saopćio da je upućena pomoć jedinicama na terenu
Iz KFOR-a je saopćeno da su na sjeveru Kosova srpski snajperisti i da će se s njima odlučno obračunati, prenosi B92. Zbog moguće eskalacije nasilja NATO je saopćio da je upućena pomoć jedinicama na terenu, prenosi isti izvor.

"Uprkos opasnosti od naoružanih ljudi i radikalnih elemenata koji su bili naoružani puškama, pištoljima ili eksplozivom, jedna blindirana pješadijska jedinica je spremna da se suoči sa bilo kakvim izazovom", saopćeno je iz komande štaba KFOR-a.

Istovremeno, srbijanski ministar za Kosovo Goran Bogdanović pozvao je danas građane na sjeveru da nastave okupljanje na barikadama, odnosno da njihovo okupljanje bude što masovnije.

"Molim vas da se u što većem broju okupljamo i da na miran način iskažemo volju i ciljeve, da ne dozvolimo da na ovom prostoru zaživi kosovska država", Goran Bogdanović, kazao je ministar na barikadi u mjestu Rudare, gdje se okupilo više od 2.000 Srba sa sjevera Kosova.

Bogdanović je, pišu srbijanski mediji, Srbima na Kosovu poručio da je ovo "posljednji trenutak" da se dostojanstveno izbore za svoje pitanje.

"Očigledno je da u dijelu međunarodne zajednice ne postoji razumijevanje za naše interese i ciljeve, i zato vas molim da budemo jedinstveni, pustimo strančarenja i glasine koje su ovde opasnije od oružja", kazao je Bogdanović.

Image

Image

Image

Image
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2249 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

EKONOMIJA I NAUKA | 02.08.2011

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15 ... 2-xml-mrss

Kosovo: Manja potreba za robom iz Srbije

Image
U ponudi je sve više domaćih proizvoda

Kosovska vlada odlučna je da istraje i u potpunosti sprovede recipročne mjere prema Srbiji zbog nepriznavanja carinskog pečata Kosova. Kako na to gledaju prodavci i potrošači na Kosovu?

Na takozvanoj „Šip-šop pijaci“, najvećoj u prizrenskom regionu, odakle se na veliko snabdjevaju vlasnici marketa i manjih prodavnica, dosta magacina je zatvoreno. Da li zbog početka Ramazana, ili nečeg drugog, niko ne zna ili neće da kaže. Oni koji su tu, različito govore o recipročnim mjerama prema Srbiji. Zajedničko im je da robe još ima, ali se koriste rezerve. Cijene još nisu povećane, ili bar ne osjetno, ali se ne zna dokle će tako biti, ako se nešto uskoro ne promjeni.

„Mnogi će ostati bez posla“

„Brašno, koncentrat i drugu stočnu hranu, šećer i vještačko đubrivo, do nedavno smo uvozili iz Srbije. Trenutno koristimo rezerve i ako se ovako nastavi, ostaćemo bez posla i ja i još sedmorica braće sa familijama. Shvatam ja patriotske razloge, ali se od nečega mora živjeti“, kaže jedan Albanac, uz molbu da mu ne spominjemo ime.

Image
Vlada u Prištini ne odustaje od recipročnih mjera prema Srbiji

Na dvadesetak metara od njega, vlasnik drugog magacina kaže da se zove Bekim i takođe prodaje brašno. On tvrdi da nema problema. Kaže da ima još malo brašna iz Srbije, ali je, dodaje, već obezbjedio alternativne dobavljače: „Pšenica koja nam stiže iz Francuske je boljeg kvaliteta nego ona iz Srbije. Od toga se u našim silosima proizvodi veoma kvalitetno brašno. Sve je dakle manje potrebe za brašnom iz Srbije. I potrošači se polako navikavaju na nove proizvođače, računajući tu i one iz Bugarske, Makedonije i Albanije.“

Makedonski proizvodi zamjenjuju srpske

Šćipon Kastrati je skoro 30 godina uvozio građevinski materijal iz Vojvodine, ali će ubuduće, kaže, to činiti iz Makedonije: „Do sada smo crijep uvozili iz Kanjiže. Blokada međutim čini svoje i skoro da nemam ništa na lageru. Građevinska sezona je u punom jeku i zato smo već stupili u kontakt sa proizvođačima u Makedoniji i već smo dobili prvi kontingent blokova i crijepa.“ U megamarketima, bar na prvi pogled, ima dosta robe. Istina znatno je više kosovskih proizvoda, ali menadžeri „nisu tu“ pa nema ko da govori na ovu temu. A šta na sve to kažu potrošači?

„Sada smo više orijentisani na domaće proizvode, ali cijene polako rastu što ne valja za nas građane. Dok je bilo robe iz Srbije, bilo je veće ponude i konkurencije, a samim tim i nižih cijena. Sada nema konkurencije pa cijene rastu.“ „Ne, apsolutno mi ništa ne nedostaje iz Srbije. Čujem po prodavnicama da nedostaju neki artikli, ali ovdje nam je blizu Albanija i Makedonija pa ćemo do njih, za naše pare veoma brzo stići.“

Autor: Refki Alija

Odgovorna urednica: Belma Fazlagić-Šestić
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2250 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by mO k3 »

gate wrote:
CSKA wrote:Samo jedno off pitanje.U kojoj kvalifikacijskoj grupi je Kosovo za SP Brazil 2014 :) ?
U grupi A :D
idemo u off topic... kud nisu u istoj grupi sa srbijom :) a joj :lol:
Post Reply