Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
John Cleese
Posts: 42926
Joined: 25/05/2010 18:30

#2226 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

petunija wrote:@Džoni, danas ti je izbor muzike :thumbup:
Ne bih da sitnicarim... ali to je bilo prekjuce :D :lol: :kiss:

Hvala :)
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2227 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:Ja, evo, bio, a tebe neJma kod kuce... :|
Joooj, profesore, zvinite, išla na pijacu po paprike. Haj'te sad, bujrum, evo je svježe ispečena ... imam i sok od smreke. :oops: :D :kiss:

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2228 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2229 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Znam da je bilo, ali volim ...

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2230 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Kao i ovu ...

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2231 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

I malo egzaltirajućeg i srceparajućeg čika Šuberta ...

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2232 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »


VATROSLAV LISINSKI​

8.jul 1819. Zagreb - 31.maj 1854. Zagreb​
hrvatski kompozitor, najznačajniji stvaralac u periodu ilirizma​

Muziku je učio kod J. K. Wiesnera von Morgensterna. Prve poticaje za skladanje daje mu amaterski pjevač Alberto Ognjan Štriga, pristaša ilirskog pokreta koji je 1841. godine osnovao prvo ilirsko pjevačko društvo i pridobio Lisinskog za dirigenta. Iste godine sklada svoje prvo djelo - solo pjesmu Iz Zagorja od prastara na tekst Pavla Štoosa (kasnije zamijenjen novim tekstom Dimitrija Demetra Prosto zrakom ptica leti). U to vrijeme mijenja svoje obiteljsko ime Ignac Fuchs u Vatroslav Lisinski. U razdoblju od 1842. do 1847. godine zaposlen je kao bilježnik banskog stola i tada stvara više zborova, solo-pjesama, nekoliko klavirskih kompozicija (Slavonsko kolo) te prvu hrvatsku operu Ljubav i zloba. Libreto ove opere prema zamisli A. Štrige napisao je Josip Car, a zatim preradio Dimitrije Demeter dok je instrumentalizaciju dotjerao Wisner-Morgenstern. Praizvedba opere, 28. ožujka 1846. godine, protekla je u znaku slavlja ilirskih ideja i taj datum označen je kao povijesno važan u stvaranju hrvatskog umjetničkog izražaja. U ljeto 1847. godine Lisinski sa Štrigom, Livadićem i dr. kreće na koncertnu turneju po Srbiji i Vojvodini izvodeći ilirske i srpske skladbe. Iste godine na jesen odlazi na usavršavanje u Prag gdje studira kod K. Pitscha i B. Kittla. Za boravka u Pragu sklada orkestralnu idilu Večer (1850.), niz uvertira (najuspjelija je revolucionarna Bellona iz 1849.) i najveći dio opere Porin (libreto je za ovo djelo napisao Dimitrije Demeter) koju je dovršio 1851. godine po povratku u Zagreb. Praizvedbu ove opere Lisinski nikada nije doživio.​

Vrativši se u domovinu u doba Bachova apsolutizma proživljava svoje posljednje godine kreativno sputan materijalnom bijedom. U periodu od 1851. do 1853. godine bio je besplatni nadzornik školskih učionica Glazbenog zavoda, a nakon što je otpušten iz te službe prihvaća mjesto sudbenog auskultanta. Razočaran, osamljen i gotovo posve zaboravljen sklada malo. Njegovo posljednje djelo Opijelo nije sačuvano. Vatroslav Lisinki bio je najdarovitiji među skladateljima Ilirskog pokreta i prvi hrvatski profesionalni glazbenik koji je ujedno postavio temelje nacionalnom smjeru u Hrvatskoj, a posebice operi, solo-pjesmi, orkestralnoj i zborskoj glazbi. Iako nije analitički proučavao izvornu narodnu glazbu uspio se više od ostalih suvremenika približiti ideji Iliraca - stvaranju umjetničke glazbe zasnovane na narodnoj. Lisinski u biti romantički lirik svoje je najbolje dao u 70-ak solo pjesama, melodijski inventivnih, formalno raznolikih, a po ugođaju pretežito elegičkih.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2233 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

DJ Piu - broj 5 - i dosta od mene. Potrošiću sve što znam u cugu. :D :lol:

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2234 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ah, da. Još da vam javim da imamo 40,000 pregleda. Tu smo negdje, malo lošiji od Sličica životinjskog carstva sa 134708 pregleda, i malo bolji od PAŽNJA: Novi pauk u Bosni i Hercegovini sa 8729 pregleda. :izet:

:D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2235 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Budim je zbog sunca
koje objasnjava sebe biljkama
zbog neba razapetog izmedju prstiju
budim je zbog reci
koje peku grlo, volim je usima
treba ici do kraja sveta
i naci rosu na travi
budim je zbog dalekih stvari
koje lice na ove ovde
zbog ljudi koji bez cela
i imena prolaze ulicom
zbog anonimnih reci, trgova
budim je zbog manufakturnih pejzaza,
javnih parkova
budim je zbog ove nase planete
koja ce mozda biti mina
u raskrvavljenom nebu
zbog osmeha u kamenu
drugova zaspalih izmedju dve bitke
kada nebo nije bilo vise
veliki kavez za ptice nego aerodrom
moja ljubav puna drugih
je deo zore koju budim
budim je zbog zore, zbog ljubavi,
zbog sebe, zbog drugih
budim je, mada je to uzaludnije
negoli dozivati pticu zauvek sletelu

Sigurno je rekla: neka me trazi
i vidi da me nema
ta zena sa rukama deteta,
koju volim
to dete koje je zaspalo
ne obrisavsi suze koje budim
uzalud, uzalud, uzalud
uzalud je budim
jer ce se probuditi
drukcija i nova,
uzalud je budim
jer njena usta
nece moci da joj kazu
uzalud je budim
ti znas, voda protice,
ali ne kaze nista
uzalud je budim
treba obecati izgubljenom imenu
necije lice u pesku

ako nije tako odsecite mi ruke
i pretvorite me u kamen
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2236 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote:Budim je zbog sunca
koje objasnjava sebe biljkama
zbog neba razapetog izmedju prstiju
budim je zbog reci
koje peku grlo, volim je usima
treba ici do kraja sveta
i naci rosu na travi
budim je zbog dalekih stvari
koje lice na ove ovde
zbog ljudi koji bez cela
i imena prolaze ulicom
zbog anonimnih reci, trgova
budim je zbog manufakturnih pejzaza,
javnih parkova
budim je zbog ove nase planete
koja ce mozda biti mina
u raskrvavljenom nebu
zbog osmeha u kamenu
drugova zaspalih izmedju dve bitke
kada nebo nije bilo vise
veliki kavez za ptice nego aerodrom
moja ljubav puna drugih
je deo zore koju budim
budim je zbog zore, zbog ljubavi,
zbog sebe, zbog drugih
budim je, mada je to uzaludnije
negoli dozivati pticu zauvek sletelu

Sigurno je rekla: neka me trazi
i vidi da me nema
ta zena sa rukama deteta,
koju volim
to dete koje je zaspalo
ne obrisavsi suze koje budim
uzalud, uzalud, uzalud
uzalud je budim
jer ce se probuditi
drukcija i nova,
uzalud je budim
jer njena usta
nece moci da joj kazu
uzalud je budim
ti znas, voda protice,
ali ne kaze nista
uzalud je budim
treba obecati izgubljenom imenu
necije lice u pesku

ako nije tako odsecite mi ruke
i pretvorite me u kamen
VolEm ovu. Otkad je ne procitah.
Tenks.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2243 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

Kako kvaran naslov, prvo te umiljato namami da uniđeš a onda ide trljanje...Haj malo, ka'e...A od tog malo pukneš...Kome je do kulture nek ide u dom kulture...ili ministarstvo...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5162
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2244 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

Aa...Miljković :thumbup:



Pesma za moj 27. rođendan

Više mi nisu potrebne reči, treba mi vreme;
Vreme je da sunce kaže koliko je sati;
Vreme je da cvet progovori, a usta zaneme;
Ko loše živi zar može jasno zapevati!

Verovao sam u san i u nepogodu,
U dve noći bio zaljubljen noću
Dok jug i sever u istome plodu
Sazrevaju i cvokoću.

Sanjajući ja sam sve praznike prespavao!
I grom je pripitomljen pevao u staklu.
Ne rekoh li: Vatru vrati na mesto pravo,
A poljupcu je mesto u paklu.

I hlebovi se pod zemljom školuju;
Ja bih se želeo na strani zla tući;
Pa ipak, po milosti istorije,
Povraćajući i ja ću u raj ući.

Za prijatelje proglasio sam hulje,
Zaljubljene u sve što peva i škodi.
Dok mi zvezde kolena ne nažulje
Moliću se pobožnoj vodi.
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2245 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Šubert, Lisinski, Rahmanjinov i Skrjabin :thumbup: :music2: preslušala bar 10 puta :D
Evo i nešto za čitanje:
http://www.6yka.com/novost/116335/herma ... oljeti-sve

medo,
more li sad, ili sam opet poranila :D
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2246 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

prije svega, dobro jutro..

more, more sad.. ovo je već neki normalan vakat..

jeste da si ti ugrabila te lijepe citate, a meni ostavila ovog pokvarenjaka
http://www.6yka.com/novost/116337/bukow ... ezak-posao

al dobro.. mora neko i prljave poslove raditi..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#2247 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:Ah, da. Još da vam javim da imamo 40,000 pregleda. Tu smo negdje, malo lošiji od Sličica životinjskog carstva sa 134708 pregleda, i malo bolji od PAŽNJA: Novi pauk u Bosni i Hercegovini sa 8729 pregleda. :izet:

:D
sefice,

ev' ti jedna fotka , Medulinska Vjetrenjaca :kiss:

Image
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2248 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

arzuhal wrote:Kako kvaran naslov, prvo te umiljato namami da uniđeš a onda ide trljanje...Haj malo, ka'e...A od tog malo pukneš...Kome je do kulture nek ide u dom kulture...ili ministarstvo...
Ministarstvo kulture nemamo, domove kulture su nam uzurpirali okupatori, jedino što ostaje su mali olovni vojnici da se bore protiv vjetrenjača.

:|
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2249 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Poljska kinematografija: Wajda, Polanski, Kieslowski



Prije koju sedmicu, umro je Andrzej Wajda ... ne mogu naći niti jedan njegov intervju sa engleskim prevodom, ili, nedajbože, našim. :(

Pa, evo jedan tekst iz New York Timesa:

http://www.nytimes.com/2016/10/10/movie ... at-90.html



Last edited by piupiu on 03/11/2016 09:11, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2250 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:sefice,

ev' ti jedna fotka , Medulinska Vjetrenjaca :kiss:
:lol: :lol: :lol:

Prava donkihotovska. Lijepa, bome! :kiss:
Post Reply