Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22226 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JoseMujica »

Molio bih rukovodstvo naše stranke da nastavi ložit Šamarđiju na twitteru. U nedostatku lijepih vijesti i dobrih komedija ovo je istinsko ljetno osvježenje.

Unaprijed zahvalan! :D

ps

ćak sam spreman glasati za vas
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22227 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

jose mujica

:)


p.k.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#22228 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by General War »

JoseMujica wrote:Molio bih rukovodstvo naše stranke da nastavi ložit Šamarđiju na twitteru. U nedostatku lijepih vijesti i dobrih komedija ovo je istinsko ljetno osvježenje.

Unaprijed zahvalan! :D

ps

ćak sam spreman glasati za vas
..bolje im se pridruzi :kravata:
Hakiz
Posts: 48386
Joined: 30/07/2015 20:01

#22229 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

JoseMujica wrote:Molio bih rukovodstvo naše stranke da nastavi ložit Šamarđiju na twitteru. U nedostatku lijepih vijesti i dobrih komedija ovo je istinsko ljetno osvježenje.

Unaprijed zahvalan! :D

ps

ćak sam spreman glasati za vas
Mislim da više nikada ni za koga neću glasati. Hoću kada se pojavi stranka koja bi na primjer, prije potpisa objavila detalje ugovora sa Shellom, pa privatila uslove građana, a ne podala se Shellu, natjerala banke da se ponašaju bolje, a ako to ne može, ponovo uvela Zavod za platni promet i smanjila moć banaka, to jeste vratila kontrolisanje tokova novca u državu a ne dala bankama da ga kontroliše, uradila potrebno da se ljudi zaposle, bez obzira na tržište (ako što poslodavac kaže radniku ako ti se ne sviđaju uslovi rada idi gdje ti je bolje, tao i drćava kaže poslodavcu. A ne bojte se, bilo bi poslodavaca koj ibi radili i pod tim uslovima, kao što ima i radnika koji rade pod ovim), itd.

To jeste, kada bi se pojavila stranka koja bi prekinula podavanje ove države i njenih građana svakome ko (malo) plati. Pa, vrag ga odnio, ima i kurvi koje kažu "neću to da radim koliko god platio", a nema političke partije koja može reći dosta.

Kako se takva stranka neće pojaviti, nemam za koga glasati.

Dis je u pravu.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22230 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JoseMujica »

General War wrote:
JoseMujica wrote:Molio bih rukovodstvo naše stranke da nastavi ložit Šamarđiju na twitteru. U nedostatku lijepih vijesti i dobrih komedija ovo je istinsko ljetno osvježenje.

Unaprijed zahvalan! :D

ps

ćak sam spreman glasati za vas
..bolje im se pridruzi :kravata:

jebga nemam twitera a Šamarđija mi je već ukinuo fb profil
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#22231 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by General War »

JoseMujica wrote:
General War wrote:
JoseMujica wrote:Molio bih rukovodstvo naše stranke da nastavi ložit Šamarđiju na twitteru. U nedostatku lijepih vijesti i dobrih komedija ovo je istinsko ljetno osvježenje.

Unaprijed zahvalan! :D

ps

ćak sam spreman glasati za vas
..bolje im se pridruzi :kravata:

jebga nemam twitera a Šamarđija mi je već ukinuo fb profil
Marko Zarko
Posts: 256
Joined: 11/07/2014 19:40

#22232 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Marko Zarko »

It_is_a_Leclerc wrote:Vi ste to govorili i prije ovih izbora, pa - guess what...

Naša stranka se nameće kao jedina prava opozicija. Samo da se pojačaju u drugim dijelovima BIH, i vrlo brzo bi razbucali ove Deefove i slične.

S potencijalom poslodavca Forte, "ne znam šta sam" Čudićke i "ne znam kako se zovem" Gratza i ostalih licemjera odoše daleko u PriMošten :-)
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22233 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

Marko Zarko wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Vi ste to govorili i prije ovih izbora, pa - guess what...

Naša stranka se nameće kao jedina prava opozicija. Samo da se pojačaju u drugim dijelovima BIH, i vrlo brzo bi razbucali ove Deefove i slične.

S potencijalom poslodavca Forte, "ne znam šta sam" Čudićke i "ne znam kako se zovem" Gratza i ostalih licemjera odoše daleko u PriMošten :-)
Iako se obično desničarima prišiva primitivizam, vidim da ovo vrlo patetično razvlačenje Gratza i njegovog imena, nije strano ni ljevičarima. Sve po potribi, kako se namisti, u taj čas.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#22234 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nemampojma0 »

Ma pusti @leklera, on sad našao da se divi NS i da je kuje u zvijezde...sačekaj još malo, pa ćeš vidjet kako će ih prvi popljuvati, čim skonta da nisu "pametni" kao on.
Kako je on hvalio SDA i Šepića, pa SBB, pa DF...ima on tu naviku tako :wink:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22235 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

nemampojma0 wrote:Ma pusti @leklera, on sad našao da se divi NS i da je kuje u zvijezde...sačekaj još malo, pa ćeš vidjet kako će ih prvi popljuvati, čim skonta da nisu "pametni" kao on.
Kako je on hvalio SDA i Šepića, pa SBB, pa DF...ima on tu naviku tako :wink:
Ja se nijednom političaru ili stranci ne divim. Naša stranka ima odličnih strana, kao i loših, i trudio sam se da ih navedem. Isto vrijedi i za SDA, SBB, DF. Međutim, ovdje govorimo o konkretnom poslu - SDA radi, DF ne radi ništa, osim što zapošljavaju rođake, idu na skijanje o trošku države, kupuju iPhone i tweetaju...

To što si ti sposoban i spreman da se diviš takvim ljudima, to onda nema veze samnom, niti sa bilo kim drugim, već samo sa tobom.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#22236 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nemampojma0 »

It_is_a_Leclerc wrote:
nemampojma0 wrote:Ma pusti @leklera, on sad našao da se divi NS i da je kuje u zvijezde...sačekaj još malo, pa ćeš vidjet kako će ih prvi popljuvati, čim skonta da nisu "pametni" kao on.
Kako je on hvalio SDA i Šepića, pa SBB, pa DF...ima on tu naviku tako :wink:
Ja se nijednom političaru ili stranci ne divim. Naša stranka ima odličnih strana, kao i loših, i trudio sam se da ih navedem. Isto vrijedi i za SDA, SBB, DF. Međutim, ovdje govorimo o konkretnom poslu - SDA radi, DF ne radi ništa, osim što zapošljavaju rođake, idu na skijanje o trošku države, kupuju iPhone i tweetaju...

To što si ti sposoban i spreman da se diviš takvim ljudima, to onda nema veze samnom, niti sa bilo kim drugim, već samo sa tobom.
Nikad se nikome nisam divio s političke scene, jer znam da pamet i znanje ne dolaze s funkcijom ili titulom.
Ti si taj koji ima naviku da idealizira i hvali na sva usta, pa poslije pljuj.
Evo najsvježiji primjer je tvoja opčinjenost tekstom Filipa Murselovića. Kako rekoh, kakva li je pamet koja se divi Filipovoj pameti.

Da se razumijemo, imaš ti apsolutno pravo da idealiziraš ljude i politike i nema problema. Međutim, problem je što ti umisliš da si u pravu i onda pametuješ, namećeš, forsiraš svoje stavove, a kasnije se pokak.š na sve što si kazao. I šta to, onda, govori o tvojoj sposobnosti procjene i analize...gubiš kredibilitet kao sugovornik. Al ne brini, uvijek se može naklapati :wink:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22237 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Jedan od najtragičnijih članova zakona je član 108., koji poslodavcu daje mogućnost da svake godine maltretira nepoželjnog radnika punih 60 dana i da ga se tako vrlo lako, bez ikakvih dodatnih troškova po sebe, otarasi.

Ovim članom je omogućeno poslodavcu da "sve po zakonu" pošalje doktora nauka da radi poslove čistačice, fakultetskog profesora da radi ko portir i slično. Sankcije za ovaj član postoje, ali se ne odnose na narav "privremenosti" već samo ako 'privremenost' potraje duže od 60 dana.

Poslodavci tako dobiše na dar magični štapić uz čiju pomoć mogu lako obezvrijediti mnoge druge odredbe zakona koje ko fol štite radnika od maltretiranja.


Privremeni raspored radnika na drugo radno mjesto

Clan 108.

(1) U hitnim slucajevima (zamjena iznenada odsutnog radnika, iznenadno povecanje obima posla, sprjecavanje nastanka vece stete, kvar na postrojenjima, elementarne nepogode i sl.) poslodava moze donijeti jednostranu odluku o rasporedu radnika na drugo radno mjesto, a najduze do 60 dana u toku jedne kalendarske godine.
(2) U slucaju iz stava 1. ovog clana, placa radnika i druge naknade se obracunavaju kao da je radio na radnom mjestu za koje ima zakljucen ugovor o radu.
(3) Zahtjev za zastitu prava, podnesen protiv odluke iz stava 1. ovog clana ne odlaze njeno izvrsenje.
Ovog člana nije bilo niti u jednoj prethodnoj verziji zakona, utrpala ga izgleda Pedjina "javna rasprava".
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22238 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

Odličan članak Zakona ! :thumbup:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22239 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Ne vidim nista sporno u ovom clanu.
Nabrojane su okolnosti pod kojima je to moguce i odredjen maksimalni broj dana u godini.
Takdoje, radnik za svo to vrijeme prima platu i beneficije koja mu pripadaju po ugovoru o radu koji je zakljucio.
(Sumnjam da ce neko placati doktorsku platu za cistacicu).

p.k.
komandant mark
Posts: 171
Joined: 04/11/2004 16:09

#22240 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by komandant mark »

Pedja Kojovic wrote:Ne vidim nista sporno u ovom clanu.
Nabrojane su okolnosti pod kojima je to moguce i odredjen maksimalni broj dana u godini.
Takdoje, radnik za svo to vrijeme prima platu i beneficije koja mu pripadaju po ugovoru o radu koji je zakljucio.
(Sumnjam da ce neko placati doktorsku platu za cistacicu).

p.k.
Nema ama bas nista sporno. Potpuno uobicajna odredba kakva postoji u svakom zakonu u svakoj zemlji Evrope... Ima u nekoj varijanti i u postojecem zakonu.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22241 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Mister Yes »

Paranoja. Ali kad završi fakultet proći će ga.
gubljenje_vremena
Posts: 76
Joined: 03/08/2015 09:59

#22242 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gubljenje_vremena »

Par pitanja za NS,

Da li Federalna uprava za inspekcijske poslove (i odgovarajuće kantonalne) imaju obavezu izvještavati i Parlament FBiH (kantona)? Ako nemaju, postoji li mogućnost da poslanik inicira razmatranje izvještaja o radu u parlamentima? Može li se negdje "iskopati" izvještaj o radu kantonalne uprave za inspekcijke poslove Kantona Sarajevo? Ovdje ga nema

http://kuip.ks.gov.ba/node/58

Možda bi se moglo malo proeglenisati i o sljedećim pitanjima:
- broju prijava koji se podnese upravama (napr. iz oblasti radnih odnosa). Koliko sam vidio federalna uprava ima samo telefon za prijave, ne i web formu. Kantonalnoj inspekciji se može podnijeti prijava i putem e-maila samo je do nje doći malo trnovit put. Promocija i upoznavanje građana sa procedurama prijavljivanja je opet posebna priča (postoji li uopšte).
- učinak inspekcija u odnosu na resurse (budžet, broj inspektora i sl.)
- sistem nagrađivanja inspektora (kao stvoreni za taj famozni "dio plate po učinku")
- (ne)postojanje posebnih procedura, programa, bilo čega za zaštitu osoba koji izvrše prijavu.

itd. itd. itd.

Elem, vjerovatno ima još puno interesantnih pitanja, samo bi ih možda trebalo "zakotrljati".

Pozdrav i sve najbolje...
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22243 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

gubljenje_vremena wrote: Može li se negdje "iskopati" izvještaj o radu kantonalne uprave za inspekcijke poslove Kantona Sarajevo?
Izvjestaj podnosi Vladi KS, a Vlada SKS na usvajanje.

http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... ekcija.pdf
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22244 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

komandant mark wrote:
Pedja Kojovic wrote:Ne vidim nista sporno u ovom clanu.
Nabrojane su okolnosti pod kojima je to moguce i odredjen maksimalni broj dana u godini.
Takdoje, radnik za svo to vrijeme prima platu i beneficije koja mu pripadaju po ugovoru o radu koji je zakljucio.
(Sumnjam da ce neko placati doktorsku platu za cistacicu).

p.k.
Nema ama bas nista sporno. Potpuno uobicajna odredba kakva postoji u svakom zakonu u svakoj zemlji Evrope... Ima u nekoj varijanti i u postojecem zakonu.
Već susjedna Hrvatska, članica EU, nema ništa slično u svom zakonu.
http://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu
Nos
Posts: 62
Joined: 30/05/2012 15:57

#22245 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Nos »

VjecitiStudent wrote:Jedan od najtragičnijih članova zakona je član 108., koji poslodavcu daje mogućnost da svake godine maltretira nepoželjnog radnika punih 60 dana i da ga se tako vrlo lako, bez ikakvih dodatnih troškova po sebe, otarasi.

Ovim članom je omogućeno poslodavcu da "sve po zakonu" pošalje doktora nauka da radi poslove čistačice, fakultetskog profesora da radi ko portir i slično. Sankcije za ovaj član postoje, ali se ne odnose na narav "privremenosti" već samo ako 'privremenost' potraje duže od 60 dana.

Poslodavci tako dobiše na dar magični štapić uz čiju pomoć mogu lako obezvrijediti mnoge druge odredbe zakona koje ko fol štite radnika od maltretiranja.


Privremeni raspored radnika na drugo radno mjesto

Clan 108.

(1) U hitnim slucajevima (zamjena iznenada odsutnog radnika, iznenadno povecanje obima posla, sprjecavanje nastanka vece stete, kvar na postrojenjima, elementarne nepogode i sl.) poslodava moze donijeti jednostranu odluku o rasporedu radnika na drugo radno mjesto, a najduze do 60 dana u toku jedne kalendarske godine.
(2) U slucaju iz stava 1. ovog clana, placa radnika i druge naknade se obracunavaju kao da je radio na radnom mjestu za koje ima zakljucen ugovor o radu.
(3) Zahtjev za zastitu prava, podnesen protiv odluke iz stava 1. ovog clana ne odlaze njeno izvrsenje.
Ovog člana nije bilo niti u jednoj prethodnoj verziji zakona, utrpala ga izgleda Pedjina "javna rasprava".
kiji idiot poslodavac bi placao doktora nauka da cisti wc?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22246 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Ja bih platio Gracicu da mi ocisti halu... No problemo... :D
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22247 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

pa npr. poslodavac koji nema validan razlog da mu da otkaz koji će izdržati na sudu, a hoće da ga natjera da sam to učini.

mislim tačno po ovim upitima i odgovorima vidiš ko privatnog biznisa nije omirisao u životu, a i ne namjerava...
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22248 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

JThomas wrote:pa npr. poslodavac koji nema validan razlog da mu da otkaz koji će izdržati na sudu, a hoće da ga natjera da sam to učini.

mislim tačno po ovim upitima i odgovorima vidiš ko privatnog biznisa nije omirisao u životu, a i ne namjerava...
Postoji mali milion razloga i kombinacija, nema potrebe crtat, a nema ni fajde... :-)
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#22249 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by DaffyDuck »

Pedja Kojovic wrote:Ne vidim nista sporno u ovom clanu.
Nabrojane su okolnosti pod kojima je to moguce i odredjen maksimalni broj dana u godini.
Takdoje, radnik za svo to vrijeme prima platu i beneficije koja mu pripadaju po ugovoru o radu koji je zakljucio.
(Sumnjam da ce neko placati doktorsku platu za cistacicu).

p.k.
Osim ako zeli da nekoga maltretira, degradira, psihicki unisti i konacno, prosili da podnese otkaz ;-)
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#22250 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by DaffyDuck »

JThomas wrote:pa npr. poslodavac koji nema validan razlog da mu da otkaz koji će izdržati na sudu, a hoće da ga natjera da sam to učini.

mislim tačno po ovim upitima i odgovorima vidiš ko privatnog biznisa nije omirisao u životu, a i ne namjerava...
Ma ne kontaju to ove nase zasticene vrste iz paralelnog politickog univerzuma. Oni imaju diplome, jos ako imaju ove stecene u inostranstvu, jos dezerterske :D posebno su bodovani, dosla nam stranjska pamet :D a niko realnog sektora nije vidio.
Evo Pedja, reci nam koliko ima ljudi iz vase stranke a da je nesto sam napravio u zivotu? Recimo osnovao svoju firmu koja sad zaposljava radnike, ili imao menadjersku funkciju u privatnoj kompaniji i napravio znacajan rezultat i rast? Bez NVO ublehasa molim te :!: Pa da vidimo kakvog asa imate u rukavu koji bi svoja znanja i iskustva mogao iskoristiti za unaprijediti nasu BiH :?: ili koji je mogao iz svog ugla razmotrit taj zakon o radu...
Locked