Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22201 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Better Man wrote:
VjecitiStudent wrote:Evo prijedloga zakona Vlade iz 2012. godine, nakon održane javne rasprave, koji je poslije, u skoro svim bitnim dijelovima preinačen na štetu radnika.
Pa je na parlament stigla robovlasnička verzija ZOR-a, koju su Kojovic i Grac bez pogovora prihvatili kao potpuno prihvatljivu, uz tek par dopuna "poštene koke", koje im je na volej nabacila SDA.

http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf

Zašto uporno odbijaš da priznaš i izbjegavaš da odgovoriš da je novi ZOR izašao iz ministarstva Milana Mandilovića, koji je član DF-a.
Prednacrt novog ZOR-a definitivno jeste izašao iz ministarstva Milana Mandilovica, no još uvijek nema bilo kakvih informacija u kojoj mjeri je i da li je uopće, Vlada taj prednacrt prepravljala.
Odluke na Vladi se donose većinom glasova, sam ministar nema nikakvo pravo veta na 'svoj' zakon, tako da je potpuno moguće da nacrt zakona koji iz Vlade ode u Parlament, bude potpuno različit od prednacrta kojeg je Vladi dostavilo ministarstvo.

No kakav god shit na kraju izašao iz Vlade, zadnju riječ ima Parlament, parlamentarci su ti koji svojim ručicama nešto prihvataju ili odbijaju.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#22202 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Better Man wrote:
VjecitiStudent wrote:Evo prijedloga zakona Vlade iz 2012. godine, nakon održane javne rasprave, koji je poslije, u skoro svim bitnim dijelovima preinačen na štetu radnika.
Pa je na parlament stigla robovlasnička verzija ZOR-a, koju su Kojovic i Grac bez pogovora prihvatili kao potpuno prihvatljivu, uz tek par dopuna "poštene koke", koje im je na volej nabacila SDA.

http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf

Zašto uporno odbijaš da priznaš i izbjegavaš da odgovoriš da je novi ZOR izašao iz ministarstva Milana Mandilovića, koji je član DF-a.
Sve i da je VjecitiStudent u službi DF-a, i odakle god da je zakon izašao, ova analiza članova koji se tiču prekovremenog rada pokazuje nekoliko stvari. Da smo skoro svi mi zaasljepljeni nečim drugim propustili da vidimo neke bitne nedostatke zakona. Da je i NS proustio da vidi te nedostatke, ili ih nije smatrao bitnim. NIje to napad na NS, nego da je htio i na njih bi djelovao, a zašto nije djelovao, da li im je to nebitno, ili to nisu primijetili, to oni znaju. Konkretno na ovu izbačenu obavezu.

I zaista, izostavljanje obaveze da poslodavac u pisanoj formi da radniku odluku o prekovremenom radu je velika mogućnost manipulacije i veliki nedostatak, za radnike, ne za poslodavce. Koji sigurno neće biti nadoknađen u opštem kolektivnom ugovoru.

I da je tačno da je zakon pravljen po principu da se raji malo da da ih se smiri, a ovamo joj se puno uzme.

Ne bih se iznenadio da vrijeme pokaže da će radnici možda čak i zaplakati za starim zakonom. I pri tome mislim i na radnike iz realnog sektora.

Nisu slučajno poslodavci hvalili zakon. Dok su ga poslodavci hvalili, trebalo je biti siguran da neće valjati radnicima. Uz neke izuzetke, nisu ovdje poslodavci i radnici partneri, nego neprijatelji. To je valjda svima jasno.
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#22203 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mirzadelibasic »

Čovjek je u dva posta demantovao čitavo hvalisanje novog zakona o radu. Veliki respekt !!

@vjeciti gdje si ranije bio kada se na forumu vodila zustra rasprava oko zakona i ponašanja pojedinih stranaka i parlamentaraca ?
Last edited by mirzadelibasic on 07/08/2015 00:24, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#22204 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sumirprimus »

Uuuuuu ovo je bolilo...
Bice nam bolje rekose dobri ljudi bosnjani pouceni visegeneracijskim iskustvom...
:mrgreen:
User avatar
GoldenSpoon
Posts: 391
Joined: 07/10/2014 01:22

#22205 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by GoldenSpoon »

@Vjeciti

Svaka čast na iscrpnoj analizi i konkretnim primjerima. Zašto je NS sebi ovo dopistila vjerovatno nećemo uskoro saznati, ali ipak vrijeme će reći svoje. Nažalost sve ovo ostavlja gorak okus u ustima, pogotovo ovo koketiranje NS sa SDA u KS.... Mi opozicije i alternative nemamo, barem kada su u pitanju ove veće stranke i NS.
Last edited by GoldenSpoon on 07/08/2015 02:05, edited 1 time in total.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22206 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Vječiti,
evo na miru pročitah ove tvoje današnje (kako ih neko nazva "ubitačne") postove. Evo neću te pitati za onaj prvi o inspekcijama, za koji vjerovatno i sam znaš da si se malo zaletio. Ovo ostalo nacrti, prednacrti, prijedlozi, procedure itd to mi je otprilike jasno.
Jedino gdje te gubim, to je šta je poenta? OK, recimo da si pronašao dokaz, "smoking gun". Ali dokaz za šta? A evo ja ću ti konkretnim pitanjima pomoći da meni pomogneš.
1. Želiš li dokazati tvoj stav da je za FBiH ova verzija zakona lošija od prethodne?
2. Želiš li dokazati tvoj stav da ova verzija zakona za FBiH možda nije lošija od prethodne, ali da je usvojena na nelegitiman/nezakonit način?
3. Želiš li dokazati tvoj stav da je ovaj zakon za FBiH lošiji od prethodnog i da je usvojen na nelegitiman/nezakonit način?
ILI
4. Želiš li dokazati tvoj stav da nije bitno kakav je zakon i u kakvoj je proceduri usvojen, već da je NS "kupljena" da glasa za ovaj zakon?
ILI čak možda
5- Želiš li dokazati tvoj stav da od samog početka tj. 2011/2012 NS "igra" igru sa SDA da bi se 2015. "kreirala" situacija "nabacivanja" i izglasavanja ovakve nebitno da li bolje ili lošije verzije zakona?
Ovo te pitam bez ikakve ironije i cijeneći to što se obično uvijek potrudiš da svoje teze (sa kojima se ja često ne slažem) potkrijepiš kvalitetnim argumentima.
Znači, koja je tvoja teza, šta je tvoj stav?
I kao dodatno pitanje, kako ti tumačiš potpunu šutnju i indiferentnost vascijele "zabrinute" javnosti (od sindikata do "zabrinutih" građana) na ekspoze Novalića od 31.03. u dijelu njegovih najava u vezi izmjena Zakona o radu?
Hvala i pozdrav
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22207 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Cijela poenta javne rasprave je da izmjeni nacrt zakona.
To je dakle period u kome svi ucesnici imaju pravo da ulazu amandmane.
Predlagac, najcesce ministarstvo, prihvata ili odbija prijedloga i takodje pravi izmjene koje zeli.
Tako nastaje prijedlog zakona koji ide na glasanje u parlament.
I u toj fazi se moze mjenjati prijedlog ali to mogu samo zastupnici i predlagac.

Bilo bi apsurdno da se nacrti zakona koji su promjenjeni u javnoj raspravi ili na zasjedanju parlament,a zbog toga, ponovo salju...u javnu raspravu... u kojoj ce promjeniti.


p.k.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22208 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Pedja Kojovic wrote:Cijela poenta javne rasprave je da izmjeni nacrt zakona.
To je dakle period u kome svi ucesnici imaju pravo da ulazu amandmane.
Predlagac, najcesce ministarstvo, prihvata ili odbija prijedloga i takodje pravi izmjene koje zeli.
Tako nastaje prijedlog zakona koji ide na glasanje u parlament.
I u toj fazi se moze mjenjati prijedlog ali to mogu samo zastupnici i predlagac.

Bilo bi apsurdno da se nacrti zakona koji su promjenjeni u javnoj raspravi ili na zasjedanju parlament,a zbog toga, ponovo salju...u javnu raspravu... u kojoj ce promjeniti.


p.k.
No obraz at all...
User avatar
pici
Posts: 46363
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#22209 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pici »

ko SDA tikve sadi od glavu mu se lupaju... :mrgreen:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22210 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

Pedja Kojovic wrote:Cijela poenta javne rasprave je da izmjeni nacrt zakona.
To je dakle period u kome svi ucesnici imaju pravo da ulazu amandmane.
Predlagac, najcesce ministarstvo, prihvata ili odbija prijedloga i takodje pravi izmjene koje zeli.
Tako nastaje prijedlog zakona koji ide na glasanje u parlament.
I u toj fazi se moze mjenjati prijedlog ali to mogu samo zastupnici i predlagac.

Bilo bi apsurdno da se nacrti zakona koji su promjenjeni u javnoj raspravi ili na zasjedanju parlament,a zbog toga, ponovo salju...u javnu raspravu... u kojoj ce promjeniti.


p.k.
:thumbup:
Marko Zarko
Posts: 256
Joined: 11/07/2014 19:40

#22211 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Marko Zarko »

Opet kažem kompromitacija NS-a u zadnje vrijeme je galopirajuća:
1. Sabina Čudić - promjena nacionalnog izjašnjenja u odnosu na izbore 2012
2. Edin Forto - sigurnost na radu i obezbjeđenje objekta u NEXE-u (dvoje stradale djece)
3. Dennis (Muhamed) Gratz (ić) - glasanje za ZOR unatoč činjenici da amandman zapravo nije prihvaćen, nego je sufler i osoba od obraza (telećeg) Zukić rekao Svevišnjeg mi bit će "implementisano" u ugovoru

Sreća pa ima samo 9 članova predsjedništva stranke.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22212 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

mirzadelibasic wrote:Čovjek je u dva posta demantovao čitavo hvalisanje novog zakona o radu. Veliki respekt !!

@vjeciti gdje si ranije bio kada se na forumu vodila zustra rasprava oko zakona i ponašanja pojedinih stranaka i parlamentaraca ?
Hvala. Mora se nekad i na offline odmor otići.
Materijala ima još, nastavci slijede ...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22213 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

VjecitiStudent wrote:
I na kraju najvažnije, zašto uopće nije bilo javne rasprave o ovom zakonu????

Zar je ovo tako nebitan zakon za građane, pa ga je trebalo donijeti bez javne rasprave???


Na pitanje novinara zbog čega javnost i predstavnici različitih sektora nisu učestvovali u raspravama kada se pravila agenda, premijer Federacije Fadil Novalić je rekao kako nije bilo potrebe zamarati ljude dokumentom koji nije konačan.

Sada se može pokrenuti rasprava jer je dokument dostupan javnosti, ali je konačan i usvojen tako da se u stvarnosti tu više ništa ne može učiniti.

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22214 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Vjeciti, čestitke za veliki trud i strpljenje.

VjecitiStudent wrote:
I tako, usvoji se bez ikakve javne rasprave zakon koji će krojiti sudbinu miliona građana BiH.

PS. Sad nastavite sa ovim bajkama o desperadosima i hrabrim gasiteljima, samo ne zaboravite dopisati dio u kojem "hrabri" gasitelji i desperadosi prethodno, uz pivu, dogovaraju i paljenje i gašenje požara.
Isto sam pomislila odmah, prve večeri ...
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#22215 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by don vito »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/cavara-d ... /150807036
Čavara danas potpisao Zakon o radu
Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara danas je potpisao Zakon o radu, nakon čega će biti dostavljen sekretarijatu Vlade FBiH.
To je preduslov za objavu ovog zakona u Službenim novinama FBiH.
Zakon o radu prošle sedmice usvojila su oba doma Federalnog parlamenta, a stupit će na snagu nakon objave u Službenim novinama FBiH.
Ovim zakonom uređuje se zaključivanje ugovora o radu, radno vrijeme, plaće, prestanak ugovora o radu, ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa, zaključivanje kolektivnih ugovora, mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova i druga pitanja iz radnog odnosa, ako drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
Image
Drinski
Posts: 6344
Joined: 25/03/2014 10:24

#22216 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Drinski »

Ma, @vjeciti, bezze ti objasnjavas, znaju to oni vrlo dobro. NS je bilo sasvim lijepo o opoziciji, sada su na neki nacin postali dio pozicije i ne snalaze se bas najbolje, jedno misle, drugo tvrde a trece rade. Nije bas uloga pozicije tako lagodna ko uloga opozicije.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#22217 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Maystor »

Ova priča o ZoRu je postala besmislena. Sve je rečeno, sačekajmo efekte.
Meni je indikativno da NS već duže vrijeme konstantno dobija pohvale na temi od notornih SDA trolova. Prosto je nevjerovatno da se - u svemu slažu.
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#22218 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic »

Maystor wrote:Ova priča o ZoRu je postala besmislena. Sve je rečeno, sačekajmo efekte.
Meni je indikativno da NS već duže vrijeme konstantno dobija pohvale na temi od notornih SDA trolova. Prosto je nevjerovatno da se - u svemu slažu.
2 + 2 = ? :D
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22219 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

Drinski wrote: Nije bas uloga pozicije tako lagodna ko uloga opozicije.
Upravo zato je DF Zeljko Komsic :run:
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#22220 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Maystor »

Innovation wrote:
Drinski wrote: Nije bas uloga pozicije tako lagodna ko uloga opozicije.
Upravo zato je DF Zeljko Komsic :run:
A da ti nisi Melika Mahmutbegović, glavom i bradom :)

Vaš stranački šef uporno tvrdi nešto sasvim drugo.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22221 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

Maystor wrote:
Innovation wrote:
Drinski wrote: Nije bas uloga pozicije tako lagodna ko uloga opozicije.
Upravo zato je DF Zeljko Komsic :run:
A da ti nisi Melika Mahmutbegović, glavom i bradom :)

Vaš stranački šef uporno tvrdi nešto sasvim drugo.
:namigusa: :curica: :pjevusi:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22222 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

Naša Stranka će na sljedećim izborima, nastavi li ovako dobro djelovati, i ako urade malo više u nekim kantonima, udvostručiti rezultat.
Marko Zarko
Posts: 256
Joined: 11/07/2014 19:40

#22223 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Marko Zarko »

It_is_a_Leclerc wrote:Naša Stranka će na sljedećim izborima, nastavi li ovako dobro djelovati, i ako urade malo više u nekim kantonima, udvostručiti rezultat.

Dakle dobit će 4 glasa :-) od Marijin Dvora pa nadalje
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22224 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

Vi ste to govorili i prije ovih izbora, pa - guess what...

Naša stranka se nameće kao jedina prava opozicija. Samo da se pojačaju u drugim dijelovima BIH, i vrlo brzo bi razbucali ove Deefove i slične.
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#22225 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic »

It_is_a_Leclerc wrote:Naša Stranka će na sljedećim izborima, nastavi li ovako dobro djelovati, i ako urade malo više u nekim kantonima, udvostručiti rezultat.
Tako je.
Možda dobace i do SCC-a.
Jest da sad ne radi šestica, ali proći će oni to. 8)
Locked