GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22176 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

CPT wrote:
tempuser wrote:
Malo ti je nejasan komentar. Ajd malo to popravi da se zna sta je pisac htio da kaze.
Racionalizacija i smanjenje rashoda je mjera koja se moze provesti odmah,
Da. To je najlakse i dugorocno najgore. Ono kad tona a njemu prvo i jedinu u glavi da outsourcati cistacice i slicno. Ako ostanes za bez posla. Tvoj prioritet je:
a) pronaci drugi posao ASAP
b) smanjiti broj potrosnju vode na mjesec

?
Jel ovo google translate? :-)
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#22177 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by CPT »

tempuser wrote:
CPT wrote:
tempuser wrote:
Malo ti je nejasan komentar. Ajd malo to popravi da se zna sta je pisac htio da kaze.
Racionalizacija i smanjenje rashoda je mjera koja se moze provesti odmah,
Da. To je najlakse i dugorocno najgore. Ono kad tona a njemu prvo i jedinu u glavi da outsourcati cistacice i slicno. Ako ostanes za bez posla. Tvoj prioritet je:
a) pronaci drugi posao ASAP
b) smanjiti broj potrosnju vode na mjesec

?
Jel ovo google translate? :-)
mogu ti nacrtati ako zelis? prioritet ti je:
a) + 1000 mjesecno
b) - 100 mjesecno

lakse?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22178 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

CPT wrote:
mogu ti nacrtati ako zelis? prioritet ti je:
a) + 1000 mjesecno
b) - 100 mjesecno

lakse?
Jest u teoriji i na papiru kad firma posluje pozitivno pa tako poredas prioritete da posluje jos pozitivnije, ali ne i u Grasu koji je duzan 350 mil KM i koji i dalje u kontiuirano posluje sa gubtkom.
Last edited by tempuser on 11/01/2019 09:49, edited 2 times in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#22179 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by CPT »

tempuser wrote:
CPT wrote:
mogu ti nacrtati ako zelis? prioritet ti je:
a) + 1000 mjesecno
b) - 100 mjesecno

lakse?
Jest u teoriji i na papiru kad firma posluje pozitivno pa tako poredas prioritete da posluje jos pozitivnije, ali ne i u Grasu koji je duzan 350 mil KM i koji i dalje u kontiuirano posluje sa gubtkom.
Ne, to je u praksi. U teorija (i praksa "turbomanagera") je da se fate najlakseg. Pa onda katanac na vrata. Oni ce uvijek poslovati sa gubitkom (u najboljem slucaju sa 0). To je za javni servis sasvim normalnom, sve ostalo ide na stetu lokalne zajednice. Postaviti dugorocni plan smanjivanje gubitka i raditi... Ili sve skupa prodati i predati servis privatniku. Nesto izmjedju nece dobro zavrsiti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22180 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

CPT wrote:
tempuser wrote:
Jest u teoriji i na papiru kad firma posluje pozitivno pa tako poredas prioritete da posluje jos pozitivnije, ali ne i u Grasu koji je duzan 350 mil KM i koji i dalje u kontiuirano posluje sa gubtkom.
Ne, to je u praksi. U teorija (i praksa "turbomanagera") je da se fate najlakseg. Pa onda katanac na vrata. Oni ce uvijek poslovati sa gubitkom (u najboljem slucaju sa 0). To je za javni servis sasvim normalnom, sve ostalo ide na stetu lokalne zajednice. Postaviti dugorocni plan smanjivanje gubitka i raditi... Ili sve skupa prodati i predati servis privatniku. Nesto izmjedju nece dobro zavrsiti.
U praksi, firma ne da posluje sa konstantnim gubitkom, nego ima trend pada prihoda, a ti ne bi dirao rashode?!?! :lol:
Zbot takvih strucnjaka i jesu duzni 350 mil. :D
Niko ne govori o raspordaji svega i predaji servisa privatniku, nego, za pocetak, da troskovi poslovanja budu proporcionalni obimu usluge koju firma pruza i finansijskoj situaciji u kojoj se nalazi. Poslujes s gubitkom, pored toga jos izgubis xy autobuskih i minibuskih linija, zbog cega koristis proporcionalno manji broj vozila, ali broj zaposlenih i plate ostaju iste! Jel to logika? :-)
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#22181 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by CPT »

tempuser wrote:
CPT wrote:
tempuser wrote:
Jest u teoriji i na papiru kad firma posluje pozitivno pa tako poredas prioritete da posluje jos pozitivnije, ali ne i u Grasu koji je duzan 350 mil KM i koji i dalje u kontiuirano posluje sa gubtkom.
Ne, to je u praksi. U teorija (i praksa "turbomanagera") je da se fate najlakseg. Pa onda katanac na vrata. Oni ce uvijek poslovati sa gubitkom (u najboljem slucaju sa 0). To je za javni servis sasvim normalnom, sve ostalo ide na stetu lokalne zajednice. Postaviti dugorocni plan smanjivanje gubitka i raditi... Ili sve skupa prodati i predati servis privatniku. Nesto izmjedju nece dobro zavrsiti.
U praksi, firma ne da posluje sa konstantnim gubitkom, nego ima trend pada prihoda, a ti ne bi dirao rashode?!?! :lol:
Zbot takvih strucnjaka i jesu duzni 350 mil. :D
Niko ne govori o raspordaji svega i predaji servisa privatniku, nego, za pocetak, da troskovi poslovanja budu proporcionalni obimu usluge koju firma pruza i finansijskoj situaciji u kojoj se nalazi. Poslujes s gubitkom, pored toga jos izgubis xy autobuskih i minibuskih linija, zbog cega koristis proporcionalno manji broj vozila, ali broj zaposlenih i plate ostaju iste! Jel to logika? :-)
Da... I solucija za pad prihoda je sta? Da vozacima smanjis plate? Prodas autobuse? Smanjis broj linija? Uzmes profitabilne linije?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22182 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

CPT wrote:
Da... I solucija za pad prihoda je sta? Da vozacima smanjis plate? Prodas autobuse? Smanjis broj linija? Uzmes profitabilne linije?
Pad prihoda je posljedica, a solucija se trazi za uzrok.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#22183 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Šta bi sa onim tehničkim, poslovao u minusu.(nek je i to moguće).,iznajmili privatniku, sad su u plusu :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22184 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Pitar sa Kariba wrote: :thumbup:

Tako je, mogli su starohani iz SG strpiti jos desetak godina dok vam "menaDJment" ne uzme pinku na po vama "postenim" tenderima.
Na kraju sta koji qrc ima i da hodaju.
Jedino me cudi da se niste sjetili da uzmete tender pa iznajmite linije pivatniku, onda bi bilo valjda OK....
Da se grasovce i grasofile pita apsolutno nista nije trebalo mijenjati, samo je trebalo jos vise para iz budzeta upumpavati. :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#22185 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Matijevic_Vlado »

Ukinuti sve neprofitabilne linije, Aerodromsko, Zabrdje, Dobrinja 4, Dejcici, Lokve, Budmolici, Kamenica i mnoge druge bar im trecu smjenu ukinuti jer nema profita. Eto ustede. A narod? Jebat ih neka kupe auto ili pjeske neka idu. A svoje penzionerske, studentske, djacke, za nezaposlene i druge koje kanton finansira nek zabiju u dupe.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22186 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Jes' ih bilo briga za narod kad cutke prestanu da odrzavaju liniju ili smanje broj vozila na liniji! :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#22187 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Matijevic_Vlado »

tempuser wrote:Jes' ih bilo briga za narod kad cutke prestanu da odrzavaju liniju ili smanje broj vozila na liniji! :D
Pa kako ti zamisljas da do toga dodje :mrgreen: ? Jednostano nekome se digne neka stvar i kaze Eh danas cemo jebati Zabrdje, UKIDAJ :mrgreen: ?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22188 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Dodje tako sto raspickas firmu do te mjere da nemas vise cime da vozis, a onda kazes od danas pa do daljnjeg ne vozimo za Zabrdje. Onome sto ga pusi na autobuskoj je isto ili da nemaju bus ili se nekom digao, pogotovo ako u dzepu ima uredno placen kupon.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#22189 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by high_volume »

Matijevic_Vlado wrote:Ukinuti sve neprofitabilne linije, Aerodromsko, Zabrdje, Dobrinja 4, Dejcici, Lokve, Budmolici, Kamenica i mnoge druge bar im trecu smjenu ukinuti jer nema profita. Eto ustede. A narod? Jebat ih neka kupe auto ili pjeske neka idu. A svoje penzionerske, studentske, djacke, za nezaposlene i druge koje kanton finansira nek zabiju u dupe.

Zar Kanton Sarajevo ne bi trebao da GRAS-u plati vozne karte penzionera, učenika javnih škola i socijalno ugroženom stanovništvu, u njihovom punom iznosu, a da im GRAS onda izda karte kojima ostvaruju pravo na javni prevoz?
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22190 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

tempuser wrote: I dalje se preskace vrlo bitna stvar i izbjegava se odgovor na jednostavno pitanje.
1. Da Gras nije dosao u situaciju da bukvalno nema cime obavljati svoju osnovnu komunalnu djelatnost zbog koje postoji ne bi bilo prostora da se uvede privatnik, i nema tog Centrotransa, ministra tajkunskog invrsitelja i ostalih urotnika koji bi to nametnuo da je Gras mogao izvrsavati svoje obaveze prema gradu.
2. Sta su za cijelo vrijeme propadanja Grasa radili sindikat i zaposlenici?
Kad neko od vas grasofila bude imao hrabrosti i obraza da posteno ovo objasni onda mozemo nastaviti s pricom, mi smo fini, posteni, za sve su krivi ministar tajkunski izvrsitelj, Cetrotrans, gradj. mafija, masoni itd...
Ta pitanja fino isprintaj i odnesi u Mehmeda Spahe 14.

Ovdje se uporno izbjegava jedna druga stvar, a to je da je SDA bila na vlasti 95% vremena od rata pa na ovamo u Kantonu Sarajevo. Dakle, direktan - ali bukvalno direktan krivac za ovo stanje u GRAS-u jeste SDA - imali su vlast, mogli su do sada da sprovedu milion mjera - nisu.

Ovo je jednostavno i cisto lobiranje da se uvede privatnik i da se GRAS-ova imovina razjebe i pouzimaju atraktivna zemljista. Dakle, taj recept smo vidjeli milion puta i vidjecemo ga opet. Izmjestanje remize se vec javno propagiralo. Ukidanje pruge i tramvaja stidljivo, ali se moglo cuti tu i tamo nekakva luda ideja o prosirenju ceste i ukidanju pruge, sta ce nam. :roll:

Nista se nije radilo da se tom GRAS-u pomogne. Sve sa namjerom da se isti sam uruši. Naravno narod je svoj gnjev poceo na njima da iskaljuje, zanemarujuci cinjenicu da vlada Kantona upravlja tim preduzecem i moze raditi s njim sta joj je volja. Pa i voditi ga u dubiozu, sto su i radili.

Stavise, ionako srozan GRAS su dodatno srozali tako sto su dopustili jednu divljačku konkurenciju i uvalili Centrotrans da vozi. Pri tome ne postujuci bilo kakvu fair konkurenciju (jer ako ces vozit Vijecnica - Dobrinja, onda je red da se uhvatis i linija prema Zabrdju ili Sedreniku).

Obrazlozenje je bilo pa eto GRAS ne moze. Pa zasto ne moze? Pa vi ste vlasnik. I niko nista. Predje se preko toga, kao da nista nije bilo.

Ono sto mene najvise zabrinjava jeste totalna, ali totalna neinformisanost naroda da se nekad zapitam fakat gdje ja to živim, je li ljudi znaju čitati, mogu li razumjeti jedan dva pasusa teksta?

- GRAS - Kanton je jedno. Kanton direktno učestvuje u poslovanju GRAS-a. Što u dobrim, što u lošim stvarima.
- GRAS, javni prevoz, ovisi od subvencija. I ne može praviti profit. Niti će moći XY firma sutra da se uvede.


Dakle, niko ovdje nije grasofil. Ali ja jednostavno ne mogu citavu krivicu prebaciti na GRAS, ako taj isti GRAS ima nekoga iznad - a to je vlada kantona Sarajevo. Koja moze smijeniti, imenovati direktora, odbore i direktno ucestvovati u radu tog preduzeca. Meni je to nerazdvojivo.


Nova vlada ce imati veliki izazov i mogu samo misliti na kakve ce sve opstrukcije naici. Centrotrans ima jaku pozadinu. Vec su bili zainteresovani da preuzmu javni prevoz, jaki su ljudi iza te firme i oni se ovog kolaca nece odreci. Natakariti se na budzet, imati sigurne voznjei siguran prihod nije mala stvar. Tako da, bice zanimljivo.
BadBoy
Posts: 9605
Joined: 01/11/2005 21:55

#22191 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Hipotetičko pitanje.

Ako je Centrotras jaka i sposobna firma, i aka sutra dobije pravo i obavezu da preuzme sav autobuski i minibuski saobraćaj (dakle i profitabilne linije tipa Vijećnica-Dobirnja i "neprofitabilne" tipa Čaršija - Sedrenik (mada ne znam što je ovo neprofitabilno jer je kombi doslovno uvijek prenatrpan)), i ako u tome uredno i odgovorno izvršava svoje zadatke, u čemu je onda problem?

Narod zadovoljan, vlast zadovoljna, Centrotras zadovoljan, autobuski i minibuski sektor u GRASU - nezadovoljan? Ali i onako nisu radili kako treba. Svi sposobni radnici iz GRAS-a će preći u Centrotras, jer to je kapitalizam.

Samo postavljam hipotetičko pitanje.
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#22192 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by thekupus »

Jest, al bi par forumaša koji "definitivno nemaju veze s Gras-om" završilo na aparatima
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22193 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Thorgerson wrote:
tempuser wrote: I dalje se preskace vrlo bitna stvar i izbjegava se odgovor na jednostavno pitanje.
2. Sta su za cijelo vrijeme propadanja Grasa radili sindikat i zaposlenici?
Kad neko od vas grasofila bude imao hrabrosti i obraza da posteno ovo objasni onda mozemo nastaviti s pricom, mi smo fini, posteni, za sve su krivi ministar tajkunski izvrsitelj, Cetrotrans, gradj. mafija, masoni itd...quote]
Ovdje se uporno izbjegava jedna druga stvar, a to je da je SDA bila na vlasti 95% vremena od rata pa na ovamo u Kantonu Sarajevo. Dakle, direktan - ali bukvalno direktan krivac za ovo stanje u GRAS-u jeste SDA

Dakle, niko ovdje nije grasofil. Ali ja jednostavno ne mogu citavu krivicu prebaciti na GRAS
Ti u istom komentaru svu krivicu prebacujes na kanton i SDA, a zalis se sto se sva krivica prebacije na Gras?!? :-)
Ne abolira se krvica kantona nego iritira stav grasovaca da je svako osim njih kriv!
Sta su tih 95% vremena radili zaposleni i sindikat Grasa? Jel i to pitanje za Mehmeda Spahe 14?
Cutali su i pustali da ih Kanton peljesi. Zato? Bilo im dobro, jer su bili preplaceni i jer su i oni mogli da cvakaju. E jbga, doslo na naplatu!
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#22194 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

high_volume wrote:
Matijevic_Vlado wrote:Ukinuti sve neprofitabilne linije, Aerodromsko, Zabrdje, Dobrinja 4, Dejcici, Lokve, Budmolici, Kamenica i mnoge druge bar im trecu smjenu ukinuti jer nema profita. Eto ustede. A narod? Jebat ih neka kupe auto ili pjeske neka idu. A svoje penzionerske, studentske, djacke, za nezaposlene i druge koje kanton finansira nek zabiju u dupe.

Zar Kanton Sarajevo ne bi trebao da GRAS-u plati vozne karte penzionera, učenika javnih škola i socijalno ugroženom stanovništvu, u njihovom punom iznosu, a da im GRAS onda izda karte kojima ostvaruju pravo na javni prevoz?
KS već plaća subvencije određenim populacijama korisnika usluge
Kažu ovdje nednadjebivi neki stručnjaci kako je to nekakva donacija Grasu i da Centrotrans može bez subvencija da voza jer je rentabilan a Gras nije i zato oni ne dotiraju se iz budžeta a Gras se dotira.
Pisali to ovdje nenadjebivi
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22195 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

tempuser wrote: Ti u istom komentaru svu krivicu prebacujes na kanton i SDA, a zalis se sto se sva krivica prebacije na Gras?!? :-)
Ne abolira se krvica kantona nego iritira stav grasovaca da je svako osim njih kriv!
Sta su tih 95% vremena radili zaposleni i sindikat Grasa? Jel i to pitanje za Mehmeda Spahe 14?
Cutali su i pustali da ih Kanton peljesi. Zato? Bilo im dobro, jer su bili preplaceni i jer su i oni mogli da cvakaju. E jbga, doslo na naplatu!
Pa zbog čega u firmi postoji direktor? Šta, treba domar, neki tamo tehničar, vozač da vodi firmu? Šta je onda poenta imati direktora i menadžment?

Niko ne svaljuje svu krivicu na SDA i vladu, ali oni jesu direktno krivi. Ja uopste ne sporim da GRAS nije kriv, ali čovječe pa valjda znas kako firma funkcionise.

A vlada direktno bira menadžment.

I ja ih uopste ne razdvajam, nego ih promatram kao jedno. Dakle GRAS je firma - Kanton je vlasnik. Za mene je to jedna cjelina. Tu jednu cjelinu 20 i kusur godina vodi SDA. I evo gdje su nas doveli. Razdvojio sam ih samo u smislu da građani sav svoj gnjev prebacuju na GRAS, zanemarujući ovo gore što sam napisao da je to ustvari jedno.

Ne mora značiti da će i ova nova vlast biti išta bolja. To ostaje tek da se vidi. Obećanjima i lijepoj priči ko još normalan može vjerovati.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22196 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

jasno je svakom da se GRAS ne rjesava za jedan mandat, pa cak ni za dva, sve da imas 100% vlast u KS, a ne da je dijelis sa 6 stranaka.
Međutim hrabrost je započeti, sposobnost je to uraditi na pravi način, kompetencija je shvatiti problem...

Pa vidjećemo hoće li makar jedan-dva koraka biti pomjereno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22197 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Thorgerson wrote:
tempuser wrote: Sta su tih 95% vremena radili zaposleni i sindikat Grasa? Jel i to pitanje za Mehmeda Spahe 14?
Cutali su i pustali da ih Kanton peljesi. Zato? Bilo im dobro, jer su bili preplaceni i jer su i oni mogli da cvakaju. E jbga, doslo na naplatu!
Pa zbog čega u firmi postoji direktor? Šta, treba domar, neki tamo tehničar, vozač da vodi firmu? Šta je onda poenta imati direktora i menadžment?
Cim ti na pitanje odgovaras pitanjem u principu je sve jasno!
Taj isti sindikat, koji je godinama cutke posmartao kriminal jer su imali debeo interes da cute, je bio itekako glasan prije par godina da nece dozvoliti da se postavi prinudni upravnik koji ce im smanjiti plate i broj zaposlenih tj upravnika koji im nije po volji.
Jel kriminal uprave jednako protiv interesa radnika, koje zastupa sindikat, kao i da se smanje plate i broj zaposlenih. Naravmo da jest, al je lijepo je kad ti direktor it lopovske SDA, izmedju ostalog, namjesti 100 KM goriva u privatni auto.
E upravo to beskrajeno licemjerje grasovaca i grasofila mene licno, a vjerujem i ostale, najvise nervira jer njihova odgovornost za stanje u Grasu nije nista manja od ostalih.
Last edited by tempuser on 11/01/2019 16:06, edited 1 time in total.
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#22198 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

nije loša ideja, neka gras iznajmi sve minibuske linije sve skupa zajedno sa onom garažom i vozilima, trošak = 0, prihodi >>>>>
BadBoy
Posts: 9605
Joined: 01/11/2005 21:55

#22199 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

nlt wrote:nije loša ideja, neka gras iznajmi sve minibuske linije sve skupa zajedno sa onom garažom i vozilima, trošak = 0, prihodi >>>>>
Upravo to u Evropi i jeste koncesija. I još mu se mora plaćati koncesiona naknada. Kod nas javna preduzeća ne mogu biti davatelji koncesije (koncedenti). Jedan od razloga zašto je ta koncesija kod nas toliki bauk.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22200 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

nlt wrote:nije loša ideja, neka gras iznajmi sve minibuske linije sve skupa zajedno sa onom garažom i vozilima, trošak = 0, prihodi >>>>>
Sve i da je moguce, samo je veliko pitanje da li bi pare od koncesije mogle nahraniti onolika usta u grasu, odnosno da li bi jedan koncesionar pristao na uslove grasa, odnosno da li bi ijedan zaposlenik grasa pristao da radi pod uslovima pod kojima rade zaposlenici kod privatnika, da se redovno kupa i brije, da nosi odijelo i kravatu i sve to za 800 KM?
Post Reply