kluz franjo wrote:Hakiz wrote:kluz franjo wrote:
Izvini,
ja sam iz tvoje računice shvatio da ti je iz nekog razloga bolji stari zakon po kojem imaš manje godišnjeg.
Nema frke. Ne sviđa mi stari zakon, a ni novi. Na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš. Tako mi ove izmjene zakona izgledaju.
Izvini i ti za dio koji nisi citirao. Akcija i pretjerana reakcija
Nema problema Hakiz,
ima ovdje forumaša sa kojima se principijelno ne slažem, ali mislim da sa uvažavanjem (i naravno pokojom forumskom "doskočicom") međusobno korektno komuniciramo. Sve u rok "službe" i dok je komunikacija produktivna.
Po mom mišljenju, na ovom pdf-u su se zadnjih dana previše brkale babe i žabe sa jabukama i kruškama u kompletnoj diskusiji. Pa je NS i hvaljena i kuđena i za ono za što je zaslužna i za stvari sa kojima realno nema nikakve veze.
Kako sam u nekom od prethodnih postova napisao, ne mogu političke stranke da rade posao sindikata, vjerskih zajednica, sportskih udruženja itd. Mislim da nam trebaju kompetentni i jaki sindikati. Ova gomila "sindikalnih" organizacija i njihovih visokih funkcionera već decenijama iz klimatiziranih kancelarija i iza zatamljenih stakala luksuznih limuzina nijemo posmatra jad i bijedu, glad i nesreću radnika AIDE, KRIVAJE, SARABONA, BORCA (nastavi spisak), a da ne pričam o potpuno obespravljenim uglavnom ženama radnicama u maloprodaji, za koje je i stari, kao što će vjerovatno i novi zakon biti samo mrtvo slovo na papiru. I decenijama nije u stanju da mobilizira za protest barem 20% od tih više stotina hiljada radnika koje navodno zastupa.
Zašto bi DF, SDA ili NS pored "živa" sindikata bile primarno odgovorne za zastupanje interesa radnika. Već 3 godine se sa raznim Vladama i ministrima vuče trakavica zvana Zakon o radu, da li je iko u tom periodu vidio neki dokument, prijedlog, analizu koji je na tu temu ponudio sindikat javnosti.
I onda na kraju,
kada Fadil iz samo njemu znanih razloga (ja tu imam samo neke svoje špekulacije) u Blickrig akciji stavlja na glasanje zakon koji i po mom mišljenju nije odličan, ali dobija prolaznu ocjenu i u cjelini je bolji od prethodnog,
kada NS dostavlja dobrih 10 amandmana od kojih 4 budu uvrštena u zakon,
e onda je FUJ tri zastupnika NS u oba doma Parlamenta koji su u 10-ak dana nešto konkretno i pripremili i uradili, a URA Sindikat i ostalih 150 zastupnika koji godinama ništa ne rade.
U žabokrečini bh političke neprincipijelnosti, primitivizma, neodgovornosti i dalje smatram da je NS najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, a evo počeli su i nešto da rade na višim nivoima. Nekima to sigurno nije dovoljno, meni (još uvijek) jeste.
Da, NS je najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, pa sam možda preosjetljiv na nešto što bi izgledalo kao da NS postaje ista kao ostali. Ne trebaju nam slična razočarenja koja smo doživjeli sa SDP-om.
Sindikati bi trebali da rade svoj posao. Ali ne rade. I to je loše, ali sa druge strane izvrsna prilika nekome drugome. Kao u vestern filmu. Razbojnici maltretiraju grad, pijani i uplašeni šerif, koji bi trebao to da riješi im ništa ne može i ne smije, i onda se pojavi usamljeni jahač koji sredi razbojnike i postane heroj, pokupi najljepšu ženu u gradu i odjaše u zalazak sunca sa njom i bisagama punim love zahvalnih građana.
Može li NS biti usamljeni jahač?
Nije to moj posao, to je posao sindikata, jeste tačno.
Ali, ako ti je stalo do države, ljudi, sistema, insitucija, ako si državnik, a ne samo političar (državnik bi trebao biti političar koji radi za dobrobit države (i njenih građana, država bez ljudi nema smisla), nasuprot političara kojem je politička funkcija samo radno mjesto) onda nećeš čekati da onaj ko bi trebao da nešo uradi. Ako imaš priliku, a onaj ko bi trebao to ne uradi, uradićeš ti. I time kupiti političke poene, simpatije javnosti, što ti u konačnici možda donese i ličnu korist, ne samo društveno priznanje. I, naravno, uraditi ispravnu stvar, ma naprosto uraditi svoj posao. KAo državnik voditi brigu o državi i njenim građanima.
Naravno, sve u skladu sa zakonima, nije rješenje da uhvatiš krminalca time što ćeš koristiti kriminal i kršiti zakone u procesu hvatanja.
Ja čekam takvu stranku i takvog političara.