Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22176 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

VjecitiStudent wrote: ...
Zar je ovo tako nebitan zakon za građane, pa ga je trebalo donijeti bez javne rasprave???
Mislim da je ovo prava adresa za tvoje pitanje
[email protected]

a možda i ovdje dobiješ više informacija

Emir Suljagić ‏@suljagic2014 2h2 hours ago
Bravo @NasaStrankaBiH, bravo @DennisGratz. | ZAKON O RADU: Federalni inspektori više ne mogu kontrolirati županije - http://--- NO LINKS ---/wp/?p=167480
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22177 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

kluz franjo wrote:
VjecitiStudent wrote: ...
Zar je ovo tako nebitan zakon za građane, pa ga je trebalo donijeti bez javne rasprave???
Mislim da je ovo prava adresa za tvoje pitanje
[email protected]

a možda i ovdje dobiješ više informacija

Emir Suljagić ‏@suljagic2014 2h2 hours ago
Bravo @NasaStrankaBiH, bravo @DennisGratz. | ZAKON O RADU: Federalni inspektori više ne mogu kontrolirati županije - http://--- NO LINKS ---/wp/?p=167480
Piše ti gore, ne upućuje vlada zakon u javnu raspravu, već parlament.
I ne kontam kakve Suljagić uopće ima veze sa upućivanjem ovog zakona u javnu raspravu?

Zašto Pedja i Grac, tako privrženi kvalitetima i suštini demokratije, nisu kao jedan od uslova za dizanje ruke ZA, postavili upućivanje zakona na javnu raspravu????

Prijedlozi zakona od daleko manjeg utjecaja na živote građana su bez problema upućivani na javnu raspravu, samo je ovaj zakon izuzetak.
Zašto?

Zar su se baš u svakom detalju morale poštovati želje SDA???

Kako se samo opasni presedani ovih dana postavljaju.
Šta je sljedeće???
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22178 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

VjecitiStudent wrote:I na kraju najvažnije, zašto uopće nije bilo javne rasprave o ovom zakonu??
Zanimljivo, Nacrt Zakona o radu Vlada FBiH (u prethodnom mandatu) utvrdila je na 30. sjednici, koja je održana 22.12.2011. godine, nakon čega je Nacrt Zakona o radu upućen u parlamentarnu proceduru. Predstavnički dom je na 11. sjednici, održanoj 25.01.2012. godine, usvojio Nacrt Zakona i odredio dvomjesečnu javnu raspravu o ovom nacrtu. Dom naroda je također, na 9. sjednici održanoj 07.03.2012, usvojio nacrt Zakona, te odredio javnu raspravu u trajanju od dva mjeseca.



Nakon obavljene javne rasprave, u septembru 2013, godine, utvrđen je Prijedlog Zakona o radu, ali Predsjedništvo Glavnog odbora Saveza samostalnih sindikata tražilo je od Vlade FBiH da Prijedlog zakona o radu FBiH stavi van snage i vrati ga u formu nacrta, najkasnije do 4. novembra iste godine, te najavilo da će se do tada prekinuti svi pregovori u vezi sa Zakonom o radu. Najavljeno je i da će, ukoliko Vlada FBiH ne odgovori pozitivno na ovaj zahtjev, Savez samostalnih sindikata BiH na sjednici Glavnog odbora, zakazanoj za 4. novembar, donijeti odluku o organizovanju masovnih protesta radnika pred zgradom Vlade FBiH. Na sjednici održanoj 4. novembra 2013. godine, Glavni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH formirao je tim Saveza samostalnih sindikata BiH za pregovore sa socijalnim partnerima o Zakonu o radu Federacije BiH, te je ponovljeno da će pokrenuti proteste ukoliko Vlada Federacije BiH utvrdi Prijedlog Zakona o radu i uputi ga u parlamentarnu proceduru bez pregovora sa Savezom samostalnih sindikata BiH.



Strahujući od protesta, prethodna Federalna vlada premijera Nermina Nikšića, nije se usudila izglasati predloženi Zakon o radu, pa je ovaj dokument bio na čekanju sve do izbora nove Federalne vlade.
:saveta:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22179 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Zakon je, kao sto napisah vec mnogo puta, upucen u parlementarnu proceduru u obliku nacrta u junu 2012. godine.
Upucen je u javnu raspravu.
Zapravo u javnoj raspravi, u smislu amandmanskog djelovanja, bio je sve do tri dana prije odrzavanja sjednice Doma naroda FBiH.




p.k.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22180 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

VjecitiStudent wrote:
Piše ti gore, ne upućuje vlada zakon u javnu raspravu, već parlament.
I ne kontam kakve Suljagić uopće ima veze sa upućivanjem ovog zakona u javnu raspravu?

Zar su se baš u svakom detalju morale poštovati želje SDA???

Kako se samo opasni presedani ovih dana postavljaju.
Šta je sljedeće???
Ko mene HAvazom i Poskokom, ja njega Vladom i Suljagom! :wink:
Twitta mi!
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22181 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

VjecitiStudent wrote:Dva doma odlučuju neovisno jedan od drugog.
Veoma često se desi da se tekstovi zakona usvojenih na oba doma razlikuju i onda idu na usaglašavanje teksta. I to je sve standardna demokratska praksa.

Koja je uopće potreba dramatične žurbe kad je ovaj zakon u pitanju?

I na kraju najvažnije, zašto uopće nije bilo javne rasprave o ovom zakonu????

U poslovniku oba doma je skoro istovjetan tekst:
Kada je programom rada Doma naroda predviđeno ili kad Dom naroda prihvati nacrt zakona može odlučiti, ako je riječ o pitanjima koja su posebno značajna za građane, privredna društva i druga pravna lica, kantone, gradove, općine, Federaciju i kada je neophodno da se izvrši najšira rasprava zainteresiranih organa i organizacija, naučnih i stručnih institucija i građana, Dom naroda može odlučiti da nacrt zakona ili pojedino pitanje iz tog nacrta stavi na javnu raspravu.
http://parlamentfbih.gov.ba/dom_naroda/ ... index.html
Zar je ovo tako nebitan zakon za građane, pa ga je trebalo donijeti bez javne rasprave???
Dva doma odlučuju neovisno jedan od drugog, ali ne jedan bez drugog, odnosno zakon ne može biti donesen. Koja je žurba, je fakat, alafordovsko pitanje... pa hoćemo li reforme? Deklarativno, izgleda svi, ali samo da bude preko leđe drugog. Jel EU bila ovdje i dala jasne smjernice paketa reformi. Zor je prvi korak. I onda pita čemu žurba? :lol: :lol:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22182 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Niđe veze, ovo je potpuno novi Nacrt zakona u odnosu na onaj iz 2012.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22183 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Pedja Kojovic wrote:Zakon je, kao sto napisah vec mnogo puta, upucen u parlementarnu proceduru u obliku nacrta u junu 2012. godine.
Upucen je u javnu raspravu.
Zapravo u javnoj raspravi, u smislu amandmanskog djelovanja, bio je sve do tri dana prije odrzavanja sjednice Doma naroda FBiH.


p.k.
:-)
Nije vam došao na raspravu onaj nacrt iz 2012. već potpuno novi, koji je od javnosti bio potpuno skriven skoro do samog odrzavanja sjednice.
Amandmane mogu podnositi isključivo ovlašćeni predlagači zakona, a ne građani.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22184 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

VjecitiStudent wrote:Niđe veze, ovo je potpuno novi Nacrt zakona u odnosu na onaj iz 2012.
Dokazi. :oops:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22185 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Innovation wrote:
VjecitiStudent wrote:Niđe veze, ovo je potpuno novi Nacrt zakona u odnosu na onaj iz 2012.
Dokazi. :oops:
Ma, on je samo i vječito antiprotivan da i ne zna zašto. Čuj pitanje čemu žurba? To je isto kao da titanik nije poslao signal za pomoć, jer čemu žurba? isto.. :roll:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22186 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

VjecitiStudent wrote:Nije vam došao na raspravu onaj nacrt iz 2012. već potpuno novi, koji je od javnosti bio potpuno skriven skoro do samog odrzavanja sjednice.
Amandmane mogu podnositi isključivo ovlašćeni predlagači zakona, a ne građani.
Nakon obavljene javne rasprave, u septembru 2013, godine, utvrđen je Prijedlog Zakona o radu,
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22187 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Evo prijedloga zakona Vlade iz 2012. godine, nakon održane javne rasprave, koji je poslije, u skoro svim bitnim dijelovima preinačen na štetu radnika.
Pa je na parlament stigla robovlasnička verzija ZOR-a, koju su Kojovic i Grac bez pogovora prihvatili kao potpuno prihvatljivu, uz tek par dopuna "poštene koke", koje im je na volej nabacila SDA.

http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22188 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Ne sjećam se ni kuke ni motike 31.03. ove godine
poslušati ekspoze od 18:05 do 20:00 min
https://www.youtube.com/watch?v=ghk5V6Y15OY
A svi se sjećamo kako je i ta sjednica zakazana...
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#22189 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

kluz franjo wrote:
Hakiz wrote:
kluz franjo wrote:
Izvini,
ja sam iz tvoje računice shvatio da ti je iz nekog razloga bolji stari zakon po kojem imaš manje godišnjeg.
Nema frke. Ne sviđa mi stari zakon, a ni novi. Na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš. Tako mi ove izmjene zakona izgledaju.
Izvini i ti za dio koji nisi citirao. Akcija i pretjerana reakcija :)
Nema problema Hakiz,
ima ovdje forumaša sa kojima se principijelno ne slažem, ali mislim da sa uvažavanjem (i naravno pokojom forumskom "doskočicom") međusobno korektno komuniciramo. Sve u rok "službe" i dok je komunikacija produktivna.
Po mom mišljenju, na ovom pdf-u su se zadnjih dana previše brkale babe i žabe sa jabukama i kruškama u kompletnoj diskusiji. Pa je NS i hvaljena i kuđena i za ono za što je zaslužna i za stvari sa kojima realno nema nikakve veze.
Kako sam u nekom od prethodnih postova napisao, ne mogu političke stranke da rade posao sindikata, vjerskih zajednica, sportskih udruženja itd. Mislim da nam trebaju kompetentni i jaki sindikati. Ova gomila "sindikalnih" organizacija i njihovih visokih funkcionera već decenijama iz klimatiziranih kancelarija i iza zatamljenih stakala luksuznih limuzina nijemo posmatra jad i bijedu, glad i nesreću radnika AIDE, KRIVAJE, SARABONA, BORCA (nastavi spisak), a da ne pričam o potpuno obespravljenim uglavnom ženama radnicama u maloprodaji, za koje je i stari, kao što će vjerovatno i novi zakon biti samo mrtvo slovo na papiru. I decenijama nije u stanju da mobilizira za protest barem 20% od tih više stotina hiljada radnika koje navodno zastupa.
Zašto bi DF, SDA ili NS pored "živa" sindikata bile primarno odgovorne za zastupanje interesa radnika. Već 3 godine se sa raznim Vladama i ministrima vuče trakavica zvana Zakon o radu, da li je iko u tom periodu vidio neki dokument, prijedlog, analizu koji je na tu temu ponudio sindikat javnosti.
I onda na kraju,
kada Fadil iz samo njemu znanih razloga (ja tu imam samo neke svoje špekulacije) u Blickrig akciji stavlja na glasanje zakon koji i po mom mišljenju nije odličan, ali dobija prolaznu ocjenu i u cjelini je bolji od prethodnog,
kada NS dostavlja dobrih 10 amandmana od kojih 4 budu uvrštena u zakon,
e onda je FUJ tri zastupnika NS u oba doma Parlamenta koji su u 10-ak dana nešto konkretno i pripremili i uradili, a URA Sindikat i ostalih 150 zastupnika koji godinama ništa ne rade.
U žabokrečini bh političke neprincipijelnosti, primitivizma, neodgovornosti i dalje smatram da je NS najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, a evo počeli su i nešto da rade na višim nivoima. Nekima to sigurno nije dovoljno, meni (još uvijek) jeste.
Da, NS je najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, pa sam možda preosjetljiv na nešto što bi izgledalo kao da NS postaje ista kao ostali. Ne trebaju nam slična razočarenja koja smo doživjeli sa SDP-om.

Sindikati bi trebali da rade svoj posao. Ali ne rade. I to je loše, ali sa druge strane izvrsna prilika nekome drugome. Kao u vestern filmu. Razbojnici maltretiraju grad, pijani i uplašeni šerif, koji bi trebao to da riješi im ništa ne može i ne smije, i onda se pojavi usamljeni jahač koji sredi razbojnike i postane heroj, pokupi najljepšu ženu u gradu i odjaše u zalazak sunca sa njom i bisagama punim love zahvalnih građana.

Može li NS biti usamljeni jahač?

Nije to moj posao, to je posao sindikata, jeste tačno.

Ali, ako ti je stalo do države, ljudi, sistema, insitucija, ako si državnik, a ne samo političar (državnik bi trebao biti političar koji radi za dobrobit države (i njenih građana, država bez ljudi nema smisla), nasuprot političara kojem je politička funkcija samo radno mjesto) onda nećeš čekati da onaj ko bi trebao da nešo uradi. Ako imaš priliku, a onaj ko bi trebao to ne uradi, uradićeš ti. I time kupiti političke poene, simpatije javnosti, što ti u konačnici možda donese i ličnu korist, ne samo društveno priznanje. I, naravno, uraditi ispravnu stvar, ma naprosto uraditi svoj posao. KAo državnik voditi brigu o državi i njenim građanima.

Naravno, sve u skladu sa zakonima, nije rješenje da uhvatiš krminalca time što ćeš koristiti kriminal i kršiti zakone u procesu hvatanja.

Ja čekam takvu stranku i takvog političara.
Last edited by Hakiz on 06/08/2015 14:58, edited 2 times in total.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22190 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Hakiz wrote:
Da, NS je najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, pa sam možda preosjetljiv na nešto što bi izgledalo kao da NS postaje ista kao ostali. Ne trebaju nam slična razočarenja koja smo doživjeli sa SDP-om.

Sindikati bi trebali da rade svoj posao. Ali ne rade. I to je loše, ali sa druge strane izvrsna prilika nekome drugome. Kao u vestern filmu. Razbojnici maltretiraju grad, pijani i uplašeni šerif, koji bi trebao to da riješi im ništa ne može i ne smije, i onda se pojavi usamljeni jahač koji sredi razbojnike i postane heroj, pokupi najljepšu ženu u gradu i odjaše u zalazak sunca sa njom i bisagama punim love zahvalnih građana.

Može li NS biti usamljeni jahač?
U principu se slažem. Iskoristiću samo tvoj primjer da pojasnim moju percepciju "hajke" na NS povodom usvajanja ovog Zakona.
Nakitili se svi "zahvalni građani" pozicijama šerifa i zamjenika šerifa i paradiraju gradićem. Pojave se desperadosi, a svi "junaci nikom ponikoše" i zovu Šejna u pomoć. Desperadosi zapale gradić, a nađe se par budala da gase požar. Naravno, nema ih dovoljno da sačuvaju čitav grad, ali gledaju da spasu što se spasit može. I onda se vrate svi ti šerifi i njihovi zamjenici i opletu po ovim što su gasili, te da nisu odbranili grad, te da nisu spriječili požar, te da su nedovoljno gasili...

I da ponovim

Ne sjećam se ni kuke ni motike 31.03. ove godine
poslušati ekspoze od 18:05 do 20:00 min
https://www.youtube.com/watch?v=ghk5V6Y15OY
A svi se sjećamo kako je i ta sjednica zakazana...
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#22191 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

kluz franjo wrote:
Hakiz wrote:
Da, NS je najmanje neprincipijelna, primitivna i neodgovorna, pa sam možda preosjetljiv na nešto što bi izgledalo kao da NS postaje ista kao ostali. Ne trebaju nam slična razočarenja koja smo doživjeli sa SDP-om.

Sindikati bi trebali da rade svoj posao. Ali ne rade. I to je loše, ali sa druge strane izvrsna prilika nekome drugome. Kao u vestern filmu. Razbojnici maltretiraju grad, pijani i uplašeni šerif, koji bi trebao to da riješi im ništa ne može i ne smije, i onda se pojavi usamljeni jahač koji sredi razbojnike i postane heroj, pokupi najljepšu ženu u gradu i odjaše u zalazak sunca sa njom i bisagama punim love zahvalnih građana.

Može li NS biti usamljeni jahač?
U principu se slažem. Iskoristiću samo tvoj primjer da pojasnim moju percepciju "hajke" na NS povodom usvajanja ovog Zakona.
Nakitili se svi "zahvalni građani" pozicijama šerifa i zamjenika šerifa i paradiraju gradićem. Pojave se desperadosi, a svi "junaci nikom ponikoše" i zovu Šejna u pomoć. Desperadosi zapale gradić, a nađe se par budala da gase požar. Naravno, nema ih dovoljno da sačuvaju čitav grad, ali gledaju da spasu što se spasit može. I onda se vrate svi ti šerifi i njihovi zamjenici i opletu po ovim što su gasili, te da nisu odbranili grad, te da nisu spriječili požar, te da su nedovoljno gasili...

I da ponovim

Ne sjećam se ni kuke ni motike 31.03. ove godine
poslušati ekspoze od 18:05 do 20:00 min
https://www.youtube.com/watch?v=ghk5V6Y15OY
A svi se sjećamo kako je i ta sjednica zakazana...
Možda sam previše nestrpljiv i imam prevelika očekivanja. Budimo realni, tražimo nemoguće :)
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#22192 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

Hajd što ne zna Vječiti, al ne zna ni Bajramović. :-D
Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22193 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Innovation wrote:
VjecitiStudent wrote:Nije vam došao na raspravu onaj nacrt iz 2012. već potpuno novi, koji je od javnosti bio potpuno skriven skoro do samog odrzavanja sjednice.
Amandmane mogu podnositi isključivo ovlašćeni predlagači zakona, a ne građani.
Nakon obavljene javne rasprave, u septembru 2013, godine, utvrđen je Prijedlog Zakona o radu,
Tek za ilustraciju, koliko je to "isti zakon", evo primjera najvrelijeg dijela zakona, trajanje i rok sklapanja kolektivnih ugovora.
Slično je sa skoro svim 'vrelim' odredbama Zakona.

Vladin prijedlog ZOR-a, nakon obavljene javne rasprave, iz 2012.:
Forma i trajanje kolektivnih ugovora

Član 139.

(1)Kolektivni ugovor zaključuje se u pisanoj formi
(2)Kolektivni ugovor može se zaključiti na neodređeno ili određeno vrijeme.
(3)Kolektivni ugovor zaključen na određeno vrijeme ne može se zaključiti za
period duži od četiri godine.
(4)Ako kolektivnim ugovorom nije drugačije određeno, nakon isteka roka na koji
je zaključen, kolektivni ugovor primjenjivaće se do zaključivanja novog kolektivnog
ugovora, a najduže šest mjeseci po isteku roka na koji je zaključen
.
http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf
Zadnji, usvojeni Vladin prijedlog ZOR-a, dostavljen Parlamentu u julu 2015. godine
Forma i trajanje kolektivnih ugovora

Član 140.

(1)Kolektivni ugovor zaključuje se u pisanoj formi
(2)Kolektivni ugovor može se zaključiti na određeno vrijeme, koje ne može biti duže od
tri godine.

(3)Kolektivni ugovor prestaje da važi istekom roka iz stava 2. ovog član, a primjenjivaće
se najduže 90 dana nakon isteka roka na koji je zaključen.
(4)Kolektivni ugovor iz stava 2. ovog člana može se produžiti sporazumom strana koje su
ga zaključile najkasnije 30 dana prije isteka važenja tog ugovora
http://www.fbihvlada.gov.ba/pdf/Zakon%2 ... godine.pdf
Nakon "konstruktivnog" amandmana NS, 90 dana iz (3) je promijenjeno (i usvojeno ) na 120, dva mjeseca kraće no što je bilo u prvobitnom prijedlogu, koji je prošao javnu raspravu.


I tako, usvoji se bez ikakve javne rasprave zakon koji će krojiti sudbinu miliona građana BiH.


PS. Sad nastavite sa ovim bajkama o desperadosima i hrabrim gasiteljima, samo ne zaboravite dopisati dio u kojem "hrabri" gasitelji i desperadosi prethodno, uz pivu, dogovaraju i paljenje i gašenje požara.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22194 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Vjeciti, zalud... Nema tih argumenata koji su jaci od njihove gladi i bahatosti... Inace, zguzio si supke, nije da nisi... :thumbup:
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22195 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

kluz franjo wrote:Ne sjećam se ni kuke ni motike 31.03. ove godine
poslušati ekspoze od 18:05 do 20:00 min
https://www.youtube.com/watch?v=ghk5V6Y15OY
A svi se sjećamo kako je i ta sjednica zakazana...
Đe si Šejn, nisam te prepoznao!
https://www.youtube.com/watch?v=c7sBOq-wzuM
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22196 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

nosara wrote:Vjeciti, zalud... Nema tih argumenata koji su jaci od njihove gladi i bahatosti... Inace, zguzio si supke, nije da nisi... :thumbup:
Ispravka netočnog navoda!
Ja sam papak, ne supak! :gunjastajl:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22197 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Evo i na primjeru odredbe o prekovremenom radu, kako je SDA nabacila amandman svojoj poštenoj koki NS:

U prijedlogu zakona iz 2012. (nakon obavljene javne rasprave) odredba o prekovremenom radu ograničava maksimalni broj prekovremenih sati na 8 sati sedmično, odnosno maksimalnih 48 sati rada sedmično, što se u potpunosti uklapa u odredbe odgovarajuće direktive EU
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) ili iznenadnog povećanja obima
posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev
poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a
najviše do osam sati sedmično.
(2) O uvođenju prekovremenog rada iz stava 1. ovog člana, osim u slučaju više
sile, poslodavac je dužan donijeti pisanu odluku, koju dostavlja radniku.
(3)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od
10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac
obaviještava nadležanu inspekciju rada.
(4)Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno
usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom
usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na
čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(5) Izuzetno, radnici iz stava 4. ovog člana mogu raditi prekovremeno ako daju
pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(6)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno ovom članu ili
ako prekovremeni rad štetno utiče na zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika.
http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf
U julu 2015. godine, u kasnije usvojenom Prijedlogu zakona, Vlada u taj isti član zakona (koji bi ko biva trebao biti identičan onome iz 2012., pa ne treba ići na javnu raspravu) ubacuje dodatnih 10 mogućih sati prekovremenog.
Istovremeno, stav 2, koji definiše obavezu dostavljanja pisane odluke radniku, je izostavljen, što omogućava beskrajne mogućnosti muljanja.
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i
u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan
da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 10 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10
sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu
inspekciju rada.
(3) Radnik može dobrovoljno, na zahtjev poslodavca, raditi prekovremeno i to u trajanju
od još najviše 10 sati sedmično.

(4) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno
usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i
licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest
godina života djeteta.
(5) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani
roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete
povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da
pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(6)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-5. ovog člana .
http://www.fbihvlada.gov.ba/pdf/Zakon%2 ... godine.pdf
Na ovaj nabačaj, uskače NS sa svojim amandmanom, kojeg Vlada, da bi osigurali njihov presudni glas, bez problema usvaja.
Amandman II
Clan 38. stay (3) se brise, a stavovi (4), (5) i (6) postaju stavovi (3), (4) i (5).
Obrazlozenje
Srnatrarno da je brisanje ovog stava nuzno s ciljern ogranicavanja prekovrernenog rada na 50
sati sedmicno sto je u skladu sa rnedunarodnorn praksu i nacelima Medunarodne organizacije
rada. EU direktiva (Working Time Directive) predvida da u toku sedrnice postoji ogranicenje
na 48 sati u prosjeku, sa ukljucenim prekovrernenirn radorn.
http://www.nasastranka.ba/nasastranka/w ... anica3.pdf
Naravno, stav ovog člana zakona o obavezi dostavljanja pisanog rješenja o prekovremenom radu radniku, što je jedini način da inspekcija eventualno uprati muljanja oko prekoračenja dozvoljenog broja prekovremenih radnih sati, nikada nije vraćen.
User avatar
pici
Posts: 46363
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#22198 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pici »

VjecitiStudent :thumbup: ogolio si zakon jednog papka do KOSKE :mrgreen: :thumbup:
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#22199 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

VjecitiStudent wrote:Evo i na primjeru odredbe o prekovremenom radu, kako je SDA nabacila amandman svojoj poštenoj koki NS:

U prijedlogu zakona iz 2012. (nakon obavljene javne rasprave) odredba o prekovremenom radu ograničava maksimalni broj prekovremenih sati na 8 sati sedmično, odnosno maksimalnih 48 sati rada sedmično, što se u potpunosti uklapa u odredbe odgovarajuće direktive EU
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) ili iznenadnog povećanja obima
posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev
poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a
najviše do osam sati sedmično.
(2) O uvođenju prekovremenog rada iz stava 1. ovog člana, osim u slučaju više
sile, poslodavac je dužan donijeti pisanu odluku, koju dostavlja radniku.
(3)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od
10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac
obaviještava nadležanu inspekciju rada.
(4)Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno
usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom
usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na
čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(5) Izuzetno, radnici iz stava 4. ovog člana mogu raditi prekovremeno ako daju
pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(6)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno ovom članu ili
ako prekovremeni rad štetno utiče na zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika.
http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf
U julu 2015. godine, u kasnije usvojenom Prijedlogu zakona, Vlada u taj isti član zakona (koji bi ko biva trebao biti identičan onome iz 2012., pa ne treba ići na javnu raspravu) ubacuje dodatnih 10 mogućih sati prekovremenog.
Istovremeno, stav 2, koji definiše obavezu dostavljanja pisane odluke radniku, je izostavljen, što omogućava beskrajne mogućnosti muljanja.
Prekovremeni rad
Član 38.
(1)U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i
u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan
da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do 10 sati sedmično.
(2)Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10
sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu
inspekciju rada.
(3) Radnik može dobrovoljno, na zahtjev poslodavca, raditi prekovremeno i to u trajanju
od još najviše 10 sati sedmično.

(4) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno
usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i
licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest
godina života djeteta.
(5) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani
roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete
povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da
pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(6)Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1.-5. ovog člana .
http://www.fbihvlada.gov.ba/pdf/Zakon%2 ... godine.pdf
Na ovaj nabačaj, uskače NS sa svojim amandmanom, kojeg Vlada, da bi osigurali njihov presudni glas, bez problema usvaja.
Amandman II
Clan 38. stay (3) se brise, a stavovi (4), (5) i (6) postaju stavovi (3), (4) i (5).
Obrazlozenje
Srnatrarno da je brisanje ovog stava nuzno s ciljern ogranicavanja prekovrernenog rada na 50
sati sedmicno sto je u skladu sa rnedunarodnorn praksu i nacelima Medunarodne organizacije
rada. EU direktiva (Working Time Directive) predvida da u toku sedrnice postoji ogranicenje
na 48 sati u prosjeku, sa ukljucenim prekovrernenirn radorn.
http://www.nasastranka.ba/nasastranka/w ... anica3.pdf
Naravno, stav ovog člana zakona o obavezi dostavljanja pisanog rješenja o prekovremenom radu radniku, što je jedini način da inspekcija eventualno uprati muljanja oko prekoračenja dozvoljenog broja prekovremenih radnih sati, nikada nije vraćen.
Respekt.
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#22200 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Better Man »

VjecitiStudent wrote:Evo prijedloga zakona Vlade iz 2012. godine, nakon održane javne rasprave, koji je poslije, u skoro svim bitnim dijelovima preinačen na štetu radnika.
Pa je na parlament stigla robovlasnička verzija ZOR-a, koju su Kojovic i Grac bez pogovora prihvatili kao potpuno prihvatljivu, uz tek par dopuna "poštene koke", koje im je na volej nabacila SDA.

http://yep.ba/wp-content/uploads/2015/0 ... onacno.pdf

Zašto uporno odbijaš da priznaš i izbjegavaš da odgovoriš da je novi ZOR izašao iz ministarstva Milana Mandilovića, koji je član DF-a.
Locked