pedja smije li zena sama do zenice?
Mislite moze li?
sad ozbiljno pitanje.
poslodavci su redom zakon prihvatili sa odusevljenjem, najavljuju nova zaposljavanja, a u isto vrijeme uporno ponavaljaju kako je ovaj zakon za radnike bolji nego dosadasnji.
priznaces, tu postoji logicki problem.
sta im je sve ove godine smetalo da zaposljavaju kad je na snazi bio za radnike "gori zakon"? altruisticke pobude sigurno nisu
Procesi za otpustanje losih radnika su bili de facto neprovodivi.
Recimo, rok je bio 15 a procedura je trajala najmanje 30.
SUbjektivni rok je produzen na 30 dana.
Dakle, poslodavac ima 30 dana da obavi sve procedure za otpustanje.
Ali je uveden i objektivni rok od godinu dana.
Dakle, ako poslodavac sazna za pocinjeni prekrsaj o ugovoru o radu nakon godinu i jedan dan nemo ze zbogo toga otpustiti radnika.
De facto, zastara.
Ipak, kljucna stvar je sto je i poslodavcu dato pravo da u postupcima u krajnjoj instanci ide do suda.
Neki procesi su se zavrsavali sa oldukom arbitraznog vijeca i poslodavcu se nije dozvoljavalo da ide do suda.
Uveden je dio place koji se odnosi na ucinak...itd.
Svakako cu jedan od narednih postova posvetiti prednostima okje je ovaj zakon kreirao za poslodavce.
Data je izvjesna fleksibilnost poslodavcu da premjesti radnika na drugo radno mjesto (Hitnost, promjena obima posla itd.
ALi ta promjena ne moze biti duza od 60 dana u godini i radnik nastavlja primati placu za posao na koji je primljen, za koji je sklopio ugovor.
sta je to za poslodavce "revolucionarno" u novom zakonu pa najavljuju renesansu? ima li neka kvaka 22?
mogu da shvatim frku budzetlija, ali privatni sektor i poslodavci nemaju nikakve veze s tim radnim mjestima.
Prije svega, ogranicenje vazenje kolektivnih ugovora na tri godine.
(Do sada su neki, rijetki bili na 4 godine, a vecina...beskonacno).
Ovo daje pravo poslodavcu ali i radnicima da svake tri godine pregovaraju place, visine drugih naknada i druge uslove rada.
Iskreno, moje je misljenje da su uglavomo skinute beneficije sa onih koji rade u drzavnom sektoru i djelom prebacene na radnike u realnom.
Ogranicenje godisnjeg odmora na 30 radnih dana skoro iskljucivo pogadja administraciju a povecanje minimalnog sa 18 na 20 radnih dana pogoduje realnom.
drugo pitanje je da li postoje neki clanovi koji su pravno nedoreceni pa sutra kad zako zazivi u praksi postoji mogucnost razlicite interpretacije poslodavca i radnika? u takvim situacijama bi naravno radnik skoro uvijek bio donji
Naravno da postoje. Mi smo vec identifikovali neke i idemo u izmjene i dopune. Takodje, primjena zakona ce sigurno ukazati na jos neke nedostatke.
Nadam se da to rade i predstavnici sindikata jer ce oni prilikom sklapanja opsteg kolektivnog ugovora koji je obavezujuci pravni propis za cijelu FBiH biti u prilici da koriguju mnogo toga.
Zakon izricito kaze da ce se u slucaju da je neko pitanje razlicito rjeseno u zakonu u odnosu na druge akte(opsti, granski i individualni ugovor o radu) primjenjivati onaj koji je najpovoljniji za radnika. (Dakle, radnik bira koji od ovih akata je najpovoljniji za njega za odredjeni spor sa poslodavcem)
p.k.
