Malkice si fulio (ne dešava ti se doduše često)VjecitiStudent wrote:Zbilja ne znam ko mi je gori u ovoj priči, NS ili ovi što im plješću.
Evo i zašto, NS se hvali usvojenim amandmanima, između ostalog, što su progurali maksimalnih 48 radnih sati sedmično propisanih EU direktivom i 24 dana godišnjeg odmora za maloljetnike.
Za početak, zar nam cijeli zakon ne bi trebao biti u potpunosti usklađen sa EU direktivama, a ne tek par odredbi????Pedja Kojovic wrote:Objasnjenja za neke od usvojenih amandmana...
Prijedlog je propisao da poslodavac ima pravo traziti deset sati prekovremenog rada sedmicno od radnika ali da povrh toga radnik moze dobrovoljno raditi jos 10 prekovremenih sati u sedmici. EU direktiva odredjuje maksimalni broj sedmicnih sati - 48. To smo predloizli i to je usvojeno, dakle niko ne moze raditi vise od 48 sati sedmicno.
...
Prijedlog je zaposlene maloljetnike tretirao kao i sve druge radnike po pitanju godisnjeg odmora i odredio; najmanje 20 a na najvise 30 radnih dana odmora. Mi smatramo da maloljetni radnici spadaju u posebnu kategoriju i da minimalno trajanje odmora za njih mora biti 24 dana.
...
p.k.
Da su zaista sami pisali svoje amandmane, što bi opet podrazumijevalo da su temeljito pročitali citiranu EU direktivu, morali bi primijetiti da je EU direktiva propisala minimalne 4 sedmice = 28 dana godišnjeg odmora za sve.
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN
I onda, ne bi se nikako desilo da se poslije hvale što su ugurali 24 dana za maloljetnike (što je još uvijek četiri dana manje no što minimalno dobivaju svi zaposleni u EU) i još da im se aplaudira zbog takvog "konstruktivnog" stava!
Zakon o radu FBiH govori o radnim danima 20 (ili 4 radne sedmice po 5 radnih dana), a direktiva govori o kalendarskim danima. Dakle isto je.
