Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22076 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

VjecitiStudent wrote:Zbilja ne znam ko mi je gori u ovoj priči, NS ili ovi što im plješću.
Evo i zašto, NS se hvali usvojenim amandmanima, između ostalog, što su progurali maksimalnih 48 radnih sati sedmično propisanih EU direktivom i 24 dana godišnjeg odmora za maloljetnike.

Pedja Kojovic wrote:Objasnjenja za neke od usvojenih amandmana...

Prijedlog je propisao da poslodavac ima pravo traziti deset sati prekovremenog rada sedmicno od radnika ali da povrh toga radnik moze dobrovoljno raditi jos 10 prekovremenih sati u sedmici. EU direktiva odredjuje maksimalni broj sedmicnih sati - 48. To smo predloizli i to je usvojeno, dakle niko ne moze raditi vise od 48 sati sedmicno.
...
Prijedlog je zaposlene maloljetnike tretirao kao i sve druge radnike po pitanju godisnjeg odmora i odredio; najmanje 20 a na najvise 30 radnih dana odmora. Mi smatramo da maloljetni radnici spadaju u posebnu kategoriju i da minimalno trajanje odmora za njih mora biti 24 dana.

...
p.k.
Za početak, zar nam cijeli zakon ne bi trebao biti u potpunosti usklađen sa EU direktivama, a ne tek par odredbi????

Da su zaista sami pisali svoje amandmane, što bi opet podrazumijevalo da su temeljito pročitali citiranu EU direktivu, morali bi primijetiti da je EU direktiva propisala minimalne 4 sedmice = 28 dana godišnjeg odmora za sve.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN

I onda, ne bi se nikako desilo da se poslije hvale što su ugurali 24 dana za maloljetnike (što je još uvijek četiri dana manje no što minimalno dobivaju svi zaposleni u EU) i još da im se aplaudira zbog takvog "konstruktivnog" stava!
Malkice si fulio (ne dešava ti se doduše često)
Zakon o radu FBiH govori o radnim danima 20 (ili 4 radne sedmice po 5 radnih dana), a direktiva govori o kalendarskim danima. Dakle isto je.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#22077 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by piupiu »

VjecitiStudent wrote:Zbilja ne znam ko mi je gori u ovoj priči, NS ili ovi što im plješću.
Evo i zašto, NS se hvali usvojenim amandmanima, između ostalog, što su progurali maksimalnih 48 radnih sati sedmično propisanih EU direktivom i 24 dana godišnjeg odmora za maloljetnike.

Pedja Kojovic wrote:Objasnjenja za neke od usvojenih amandmana...

Prijedlog je propisao da poslodavac ima pravo traziti deset sati prekovremenog rada sedmicno od radnika ali da povrh toga radnik moze dobrovoljno raditi jos 10 prekovremenih sati u sedmici. EU direktiva odredjuje maksimalni broj sedmicnih sati - 48. To smo predloizli i to je usvojeno, dakle niko ne moze raditi vise od 48 sati sedmicno.
...
Prijedlog je zaposlene maloljetnike tretirao kao i sve druge radnike po pitanju godisnjeg odmora i odredio; najmanje 20 a na najvise 30 radnih dana odmora. Mi smatramo da maloljetni radnici spadaju u posebnu kategoriju i da minimalno trajanje odmora za njih mora biti 24 dana.

...
p.k.
Za početak, zar nam cijeli zakon ne bi trebao biti u potpunosti usklađen sa EU direktivama, a ne tek par odredbi????

Da su zaista sami pisali svoje amandmane, što bi opet podrazumijevalo da su temeljito pročitali citiranu EU direktivu, morali bi primijetiti da je EU direktiva propisala minimalne 4 sedmice = 28 dana godišnjeg odmora za sve.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN

I onda, ne bi se nikako desilo da se poslije hvale što su ugurali 24 dana za maloljetnike (što je još uvijek četiri dana manje no što minimalno dobivaju svi zaposleni u EU) i još da im se aplaudira zbog takvog "konstruktivnog" stava!

Gdje piše 28 dana? Piše 'four weeks of annual leave' - četiri sedmice odmora, što najvjerovatnije - u duhu engleskog jezika - znači 20 radnih dana. U ovom zakonu piše najmanje 20 dana, a najduže 30 dana plaćenog odmora. Pa, je l' Bosna ima njemačku ekonomiju da se radniku plaća šest sedmica odmora?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22078 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

piupiu

4 sedmice godisnjeg odmora je dakle isto sto i 20 radnih dana.
Novi Zakon o radu je povecao minimalni godisnji odmor sa 18 na 20 radnih dana.
Ukoliko jeu periodu koji koristite kao godisnji odmor "pada" praznik (neradni) ti dani vam se ne racunaju kao godisnji odmor.
Zakon je ogranicio maksimalnu duzinu godisnjeg odmora na 30 radnih dana - sto je pojava skoro iskljucivo u drzavnoj administraciji.
(Odmor moze biti i duzi ukoliko se radi o poslovima koji su kvalificirani kao teski i opasni ali je to materija koju regulise Zakon o zastiti na radu, koji je lex specialis u odnosu na Zakon o radu).


p.k.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#22079 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by piupiu »

Hvala, Pedja, moje je pitanje bilo više retoričkog karaktera. :)
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22080 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

piupiu

:)


p.k.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59307
Joined: 15/12/2008 16:53

#22081 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Monumentalan fail vjecitog.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22082 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Pedja Kojovic wrote:vjecitistudent

Vi toliko vremena (godinama) i energije ulazite u dolazak na ovu temu i napadanje Nase stranke da to pocinje da izaziva moje divljenje.
(U prvoj fazi je bilo samo sazaljenje da neko trosi toliko vremena na nesto sto mrzi, ali ta je faza iza mene).
S obzirom na vasu praksu da uporno postavljate ista pitanja - na koja ste mnogo puta dobili odgovor (bez obzira slazete li se ili ne, sto je uvijek kod vas slucaj) moram priznati da ste odabrali potpuno adekvatan forumski nadimak.



p.k.
Umjesto vječitog, neargumentovanog etiketiranja moje virtuelne ličnosti, možeš li mi objasniti vašu neprincipijelnost kada je u pitanju primjena EU standarda u vašim amandmanima????

Zašto niste tražili da se ispoštuje EU Working Time Directive (2003/88/EC) kada je u pitanju godišnji odmor za sve (minimalne 4 sedmice), između ostalog, a hvalite se tom istom direktivom za 48 sati???
Zašto niste tražili da se ispoštuje cjelokupna "Council Directive 94/33/EC of 22 June 1994 on the protection of young people at work", pa se ne bi desilo
da ostane mogucnost da maloljetnici dirinče i po 12 sati dnevno dok rade ko sezonci na poljima malina, što valjda i jeste bio cilj kod predlagača zakona.

I najvažnije, zašto niste tražili da se dramatično pooštre kaznene odredbe, unutra proporcija i opsega koje je već bio predvidio Zakon o prekršajima FBiH???
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22083 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

kluz franjo wrote: Malkice si fulio (ne dešava ti se doduše često)
Zakon o radu FBiH govori o radnim danima 20 (ili 4 radne sedmice po 5 radnih dana), a direktiva govori o kalendarskim danima. Dakle isto je.
Nisam fulio. Zakon propisuje samo obavezni sedmični odmor (24 sata), uopće nije propisano da se radi samo pet dana sedmično i da su dva dana vikenda obavezno slobodna, tako da 20 radnih dana odmora nikako ne mora značiti i 4 sedmice odmora.
Radna sedmica kod naših brojnih radnika u trgovini se obavezno sastoji od (barem) 6 dana.
Otud i eksplicitnih "4 sedmice" odmora u direktivi EU, a ne samo 'radni dani'.

Iz našeg zakona:
(4)Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22084 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

piupiu wrote: Gdje piše 28 dana? Piše 'four weeks of annual leave' - četiri sedmice odmora, što najvjerovatnije - u duhu engleskog jezika - znači 20 radnih dana. U ovom zakonu piše najmanje 20 dana, a najduže 30 dana plaćenog odmora. Pa, je l' Bosna ima njemačku ekonomiju da se radniku plaća šest sedmica odmora?
Zar je tako teško uočiti, prošetati do prve trgovine npr., da mnogim zaposlenim kod nas, radna sedmica ima šest, a ne pet radnih dana.
Ova Ista direktiva EU vrijedi i za njemačku i za bugarsku ekonomiju.
Zar i ovaj zakon ne bi trebao biti potpuno usklađen sa direktivama EU, a ne samo famozno ograničenje kolektivnih ugovora?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#22085 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by piupiu »

VjecitiStudent wrote:
Otud i eksplicitnih "4 sedmice" odmora u direktivi EU, a ne samo 'radni dani'.
Nije tačno.

Individual EU countries are free to provide higher levels of protection if they so wish. While the European Working Time Directive entitles workers to 20 days' annual paid leave, for example, many countries have opted for a more generous right to the benefit of workers.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=157
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22086 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

piupiu wrote:
VjecitiStudent wrote:
Otud i eksplicitnih "4 sedmice" odmora u direktivi EU, a ne samo 'radni dani'.
Nije tačno.

Individual EU countries are free to provide higher levels of protection if they so wish. While the European Working Time Directive entitles workers to 20 days' annual paid leave, for example, many countries have opted for a more generous right to the benefit of workers.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=157
U samoj direktivi su definisane sedmice, a ne radni dani.
Referentni tekst direktive je ovdje:
Article 7
Annual leave
1. Member States shall take the measures necessary to
ensure that every worker is entitled to paid annual leave of at
least four weeks
in accordance with the conditions for entitlement
to, and granting of, such leave laid down by national
legislation and/or practice.
2. The minimum period of paid annual leave may not be
replaced by an allowance in lieu, except where the employment
relationship is terminated.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN
U uvodnom tekstu direktive također su sedmice
paid annual leave of at least 4 weeks per year
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#22087 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by piupiu »

U samoj direktivi su definisane sedmice, a ne radni dani.
Referentni tekst direktive je ovdje:
Article 7
Annual leave
1. Member States shall take the measures necessary to
ensure that every worker is entitled to paid annual leave of at
least four weeks
in accordance with the conditions for entitlement
to, and granting of, such leave laid down by national
legislation and/or practice.
2. The minimum period of paid annual leave may not be
replaced by an allowance in lieu, except where the employment
relationship is terminated.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN
U uvodnom tekstu direktive također su sedmice
paid annual leave of at least 4 weeks per year
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?cat ... PageId=205
Tako je, four weeks of annual leave. Ne 28 dana. I ono što sam ti gore citirala ti je sa stranice te iste Direktive. 20 dana plaćenog godišnjeg odmora. To je direktiva. Članice mogu izabrati da njihov zakon dopušta ili propisuje više u interesu radnika. Naš Zakon to i čini.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22088 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

VjecitiStudent wrote:
kluz franjo wrote: Malkice si fulio (ne dešava ti se doduše često)
Zakon o radu FBiH govori o radnim danima 20 (ili 4 radne sedmice po 5 radnih dana), a direktiva govori o kalendarskim danima. Dakle isto je.
Nisam fulio. Zakon propisuje samo obavezni sedmični odmor (24 sata), uopće nije propisano da se radi samo pet dana sedmično i da su dva dana vikenda obavezno slobodna, tako da 20 radnih dana odmora nikako ne mora značiti i 4 sedmice odmora.
Radna sedmica kod naših brojnih radnika u trgovini se obavezno sastoji od (barem) 6 dana.
Otud i eksplicitnih "4 sedmice" odmora u direktivi EU, a ne samo 'radni dani'.

Iz našeg zakona:
(4)Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Evo kako ti možeš i fino objasniti kad želiš. ;)

Slažem se sa tobom, ovakva formulacija sa radnim danima može ostaviti prostora za manipulaciju. Ja naravno ne mislim da je ova zakonska formulacija rezultat zavjere Tanovića, Gratza i Kojovića, ali smatram da je pitanje na mjestu. A sada ćeš me opet naružiti, ali šta ću...
imaš od mene jednu pjesmicu https://www.youtube.com/watch?v=B9EBNrgix2g

Peđa,

evo provjerih, njemci kakve ih Bog dade pedantne imaju i savezni zakon o godišnjem odmoru BUNDESURLAUBSGESETZ, u njemu stoji jednostavno
1) godišnji odmor iznosi godišnje najmanje 24 radna dana
2) u radne dane u (u smislu stava 1 ovog člana) spadaju svi dani koji nisu nedjelje i zakonski praznici.

Mislim da bi ovakvo riješenje bilo kvalitetnije i ne bi ostavljalo nedoumice ili prostor za manipulaciju
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22089 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

kluz franjo

Upravo je ta formulacija i upotrebljena u Zakonu o radu s tim sto je minimalni godisnji odmor - kao sto vec rekoh - povecan sa 18 na 20 radnih dana.
Nevezano za ovo, ali za neke druge navode u okviru istog posta - znacajna je, po meni, nasa intervencija kojom se ukupno radno vrijeme u toku sedmice (radno vrijeme plus prekovremeno) smanjilo sa predlozenih 60 sati na 48.

p.k.
Last edited by Pedja Kojovic on 04/08/2015 18:24, edited 1 time in total.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22090 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

piupiu wrote: Tako je, four weeks of annual leave. Ne 28 dana. I ono što sam ti gore citirala ti je sa stranice te iste Direktive. 20 dana plaćenog godišnjeg odmora. To je direktiva. Članice mogu izabrati da njihov zakon dopušta ili prepisuje više u interesu radnika. Naš Zakon to i čini.
U tekstu EU direktive nije ni 20 našeg zakona, ni NS-ovih velikodušna 24 za maloljetnike, ni mojih pogrešnih 28, već eksplicitno "four weeks".
Annual leave
1. Member States shall take the measures necessary to
ensure that every worker is entitled to paid annual leave of at
least four weeks in accordance with the conditions for entitlement
to, and granting of, such leave laid down by national
legislation and/or practice.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN
Hakiz
Posts: 48389
Joined: 30/07/2015 20:01

#22091 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Pedja Kojovic wrote:Ispisase se stranice i stranice protiv Zakona o radu.
Ono sto nedostaje, i sto hronicno nedostaje u cijeloj prici, je pozivanje na lose odredbe ili rjesenja koja se nalaze u tom zakonu.
Vecina ucesnika diskusije na neki nacin sugerise da su ukinuta neka radnicka prava ali ne navode koja i kako.
Ocekivao sam da ce neko izlistati barem onih 26 primjedbi koje je sindikat u obliku saopstenja pustio u javnost pa da mozemo diskutovati tacku po tacku.
Desetine ljudi je na mom FB profilu ostavilo komentar o ukidanju radnickih prava.
Kada ih pozovem da mi kaze konkretno na koja misle obecaju da ce mi pisati u inbox.
Ali u inboxu od njih danima nema nista.
Podsjetim ih.
Kazu, nemaju vremena.


p.k.
Loše rješenje na primjer je to što je pripravnost u zakonu, ali sprečavanje zloupotrebe pripravnosti, ako ga bude, će biti u drugom dokumentu (kolektivnom ugovoru ili drugom). Zašto nisu i pripravnost i sprečavanje zloupotrebe u istom dokumentu? Zašto zakon nije usklađen sa međunarodnom organizacijom rada ILO? Zašto kaznene odredbe nisu strože? Zašto je donesen samo zakon o radu, a da se nisu u isto vrijeme donijeli zakoni za socijalno zbrinjavanje eventualno otpuštenih radnika. Gdje je u zakonu jačanje uloge vlade pri određivanju minimalne plate, zašto nema amandmana koji kaže da vlada određuje minimalnu platu, a poslodavci se tu ne pitaju (minimalna plata je socijalna kategorija, ne tržišna uslovljenost)? Itd.

Član 50:
(3) Radnik koji ne iskoristi dio godišnjeg odmora u smislu stava 2. ovog člana, nema pravo prenošenja godišnjeg odmora u narednu godinu.

Zašto u tom zakonu nije deklarativno rečeno da radnik koji sam ne kaže kada će otići na odmor, poslodavac će ga na kraju poslati na odmor tako da se radnik vrati do 31. 12 tekuće godine sa odmora (da ne prenosi odmor u slijedeću godinu) osim ako mu poslodavac ne dozvoli da započne odmor u jednoj a završi u slijedećoj godini, i tada to nije prenošenje odmora.

Otkaz ugovora o radu radniku sa promijenjenom radnom
sposobnosti

Član 74.
(1)Poslodavac može, samo uz prethodnu saglasnost vijeća zaposlenika odnosno sindikata, otkazati ugovor o radu radniku kod kojega postoji promijenjena radna sposobnost, ukoliko je kod poslodavca vijeće zaposlenika odnosno sindikat formiran.

A ako kod poslodavca vijeće zaposlenika odnosno sindikat nisu formirani? Ko tada štiti invalida?


Preraspodjela posla, to jeste da poslodavac može radniku dati i drugi posao koji nema veze sa poslom koji redovno obavlja, niti sa stručnom spremom do 60 dana (iskreno ne da mi se tražiti član zakona).

Natjerati poslodavca da zaposli radnika koji mu nedostaje umjesto da raspodjeljuje postojćeg. Tak ose samnjuje nezaposlenost.

Eto, da ne bude bez konkretnih primjedbi.

I zašto, zašto ste glasali za zakon kada amanadman na predstavničkom domu, koji je bio uslov, nije prihvaćen. Sve da i nije bilo važno, ako je bio uslov, bio je uslov. Kraj priče.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22092 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

kluz franjo wrote:
VjecitiStudent wrote:
kluz franjo wrote: Malkice si fulio (ne dešava ti se doduše često)
Zakon o radu FBiH govori o radnim danima 20 (ili 4 radne sedmice po 5 radnih dana), a direktiva govori o kalendarskim danima. Dakle isto je.
Nisam fulio. Zakon propisuje samo obavezni sedmični odmor (24 sata), uopće nije propisano da se radi samo pet dana sedmično i da su dva dana vikenda obavezno slobodna, tako da 20 radnih dana odmora nikako ne mora značiti i 4 sedmice odmora.
Radna sedmica kod naših brojnih radnika u trgovini se obavezno sastoji od (barem) 6 dana.
Otud i eksplicitnih "4 sedmice" odmora u direktivi EU, a ne samo 'radni dani'.

Iz našeg zakona:
(4)Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Evo kako ti možeš i fino objasniti kad želiš. ;)

Slažem se sa tobom, ovakva formulacija sa radnim danima može ostaviti prostora za manipulaciju. Ja naravno ne mislim da je ova zakonska formulacija rezultat zavjere Tanovića, Gratza i Kojovića, ali smatram da je pitanje na mjestu. A sada ćeš me opet naružiti, ali šta ću...
imaš od mene jednu pjesmicu https://www.youtube.com/watch?v=B9EBNrgix2g

Peđa,

evo provjerih, njemci kakve ih Bog dade pedantne imaju i savezni zakon o godišnjem odmoru BUNDESURLAUBSGESETZ, u njemu stoji jednostavno
1) godišnji odmor iznosi godišnje najmanje 24 radna dana
2) u radne dane u (u smislu stava 1 ovog člana) spadaju svi dani koji nisu nedjelje i zakonski praznici.

Mislim da bi ovakvo riješenje bilo kvalitetnije i ne bi ostavljalo nedoumice ili prostor za manipulaciju
Ne mislim da je u pitanju bilo kakva zavjera Kojovića i ostalih, već su tradicionalno površni, koliko god to konstruktivno, u poređenju sa ostatkom opozicije, na prvi pogled izgledalo.
Da su zaista konstruktivni, da im je ono "socijal" iz imena, zaista zbog radnika i građana, a ne zbog tajkuna i tajkunčića, ključne bi se primjedbe ticale dramatičnih preinaka zakonom predložene superblage kaznene politike, uz reformu inspekcija, u paketu sa ovim zakonom.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22093 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vivaldi »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo

Upravo je ta formulacija i upotrebljena u Zakonu o radu s tim sto je minimalni godisnji odmor - kao sto vec rekoh - povecan sa 18 na 20 radnih dana.
Nevezano za ovo, ali za neke druge navode u okviru istog posta - znacajna je, po meni, nasa intervencija kojom se ukupno radno vrijeme u toku sedmice (radno vrijeme plus prekovremeno) smanjilo sa predlozenih 60 sati na 48.

p.k.
pedja smije li zena sama do zenice? :D

sad ozbiljno pitanje.

poslodavci su redom zakon prihvatili sa odusevljenjem, najavljuju nova zaposljavanja, a u isto vrijeme uporno ponavaljaju kako je ovaj zakon za radnike bolji nego dosadasnji.

priznaces, tu postoji logicki problem.

sta im je sve ove godine smetalo da zaposljavaju kad je na snazi bio za radnike "gori zakon"? altruisticke pobude sigurno nisu :D

sta je to za poslodavce "revolucionarno" u novom zakonu pa najavljuju renesansu? ima li neka kvaka 22?

mogu da shvatim frku budzetlija, ali privatni sektor i poslodavci nemaju nikakve veze s tim radnim mjestima.

drugo pitanje je da li postoje neki clanovi koji su pravno nedoreceni pa sutra kad zako zazivi u praksi postoji mogucnost razlicite interpretacije poslodavca i radnika? u takvim situacijama bi naravno radnik skoro uvijek bio donji

hvala
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22094 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo

Upravo je ta formulacija i upotrebljena u Zakonu o radu s tim sto je minimalni godisnji odmor - kao sto vec rekoh - povecan sa 18 na 20 radnih dana.
Nevezano za ovo, ali za neke druge navode u okviru istog posta - znacajna je, po meni, nasa intervencija kojom se ukupno radno vrijeme u toku sedmice (radno vrijeme plus prekovremeno) smanjilo sa predlozenih 60 sati na 48.

p.k.
Peđa,
imate li Vi neki link sa konačno usvojenom verzijom zakona. Ja koristim ovu iz doma naroda na koju kalemim vaše amandmane. Možda zbog toga ne pronalazim gore pomenutu formulaciju.

btw, ja sam se davno ovdje na pdf-u out-ovao da podržavam novi zakon i vaše amandmane. Ovo sada je samo prihvatanje Vaše inicijative da se isti dalje doradi.
Hakiz
Posts: 48389
Joined: 30/07/2015 20:01

#22095 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

I Peđa,

Da bi se nastavila priča o ZOR-u, trebalo bi nagdje pročitati konačni tekst zakona, sa amandmanima usvojenim u domu naroda.

Ima li negdje pdf konačnog tekst zakona?

EDIT

Forumaš kluz me pretekao.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22096 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

kluz franjo wrote:
Peđa,
imate li Vi neki link sa konačno usvojenom verzijom zakona. Ja koristim ovu iz doma naroda na koju kalemim vaše amandmane. Možda zbog toga ne pronalazim gore pomenutu formulaciju.

btw, ja sam se davno ovdje na pdf-u out-ovao da podržavam novi zakon i vaše amandmane. Ovo sada je samo prihvatanje Vaše inicijative da se isti dalje doradi.
Bez žestoke narodne bune, sad im se može samo soli na rep staviti ...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22097 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Malo ste me doveli u neugodnu situaciju...
Moze li mi neko objasniti kako da postavim W dokument (Zakon o radu) na forum?


p.k.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22098 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Loše rješenje na primjer je to što je pripravnost u zakonu, ali sprečavanje zloupotrebe pripravnosti, ako ga bude, će biti u drugom dokumentu (kolektivnom ugovoru ili drugom). Zašto nisu i pripravnost i sprečavanje zloupotrebe u istom dokumentu? Zašto zakon nije usklađen sa međunarodnom organizacijom rada ILO? Zašto kaznene odredbe nisu strože? Zašto je donesen samo zakon o radu, a da se nisu u isto vrijeme donijeli zakoni za socijalno zbrinjavanje eventualno otpuštenih radnika. Gdje je u zakonu jačanje uloge vlade pri određivanju minimalne plate, zašto nema amandmana koji kaže da vlada određuje minimalnu platu, a poslodavci se tu ne pitaju (minimalna plata je socijalna kategorija, ne tržišna uslovljenost)? Itd.

Pripravnost je zapravo po prvi put obradjena u ovom zakonu.
Propisano je da se mora placati. Iznos naknade ce, prirodno, utvrdjivati kolektivnim ugovorima koje sklapa udruzenje poslodavaca (Ne Udruzenje poslodavaca FBiH, kao sto misli pravni ekspert tuzlanskog sindikata) i sinidkat.

Član 50:
(3) Radnik koji ne iskoristi dio godišnjeg odmora u smislu stava 2. ovog člana, nema pravo prenošenja godišnjeg odmora u narednu godinu.

Zašto u tom zakonu nije deklarativno rečeno da radnik koji sam ne kaže kada će otići na odmor, poslodavac će ga na kraju poslati na odmor tako da se radnik vrati do 31. 12 tekuće godine sa odmora (da ne prenosi odmor u slijedeću godinu) osim ako mu poslodavac ne dozvoli da započne odmor u jednoj a završi u slijedećoj godini, i tada to nije prenošenje odmora.

Poslodavac mora omoguciti koristenje godisnjeg odmora radniku.
Radnik koji godisnji odmoro koristi u dva dijela mora ih iskoristiti u toj kalendarskoj godini. Nema prenosenja godisnjeg odmora.
Radnik moze uzeti dan godisnjeg odmora ukoliko obavijesti poslodavca tri dana ranije.


Otkaz ugovora o radu radniku sa promijenjenom radnom
sposobnosti

Član 74.
(1)Poslodavac može, samo uz prethodnu saglasnost vijeća zaposlenika odnosno sindikata, otkazati ugovor o radu radniku kod kojega postoji promijenjena radna sposobnost, ukoliko je kod poslodavca vijeće zaposlenika odnosno sindikat formiran.
A ako kod poslodavca vijeće zaposlenika odnosno sindikat nisu formirani? Ko tada štiti invalida?

Ukoliko u firmi nije formirano vijece uposlenika sindikat ima pravo da zastupa radnika.

Preraspodjela posla, to jeste da poslodavac može radniku dati i drugi posao koji nema veze sa poslom koji redovno obavlja, niti sa stručnom spremom do 60 dana (iskreno ne da mi se tražiti član zakona).

Tacno, ali ga mora placati po ugovoru koji je sklopio za "originalno" radno mjesto.

Natjerati poslodavca da zaposli radnika koji mu nedostaje umjesto da raspodjeljuje postojćeg. Tak ose samnjuje nezaposlenost.

Upravo s tim ciljem smo produzili obaveznu pauzu izmedju dva ugovora na odredjeno vrijeme sa istim radnikom.
Eto, da ne bude bez konkretnih primjedbi.

I zašto, zašto ste glasali za zakon kada amanadman na predstavničkom domu, koji je bio uslov, nije prihvaćen. Sve da i nije bilo važno, ako je bio uslov, bio je uslov. Kraj priče.

Taj zahtjev, koji ce poslodavce po nasim projekcijama kostati 13 - 15 miliona km, ce biti dio opsteg kolektivnog ugovora koji se samo tako zove a u stvari je pravni propis koji obavezuje sve firme na podrucju FBiH ( pa i one koje ga ne potpisu ).


Ako sam nesto preskocio, ponovo pitajte.
I hvala na konkretnim pitanjima.


p.k.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#22099 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Innovation »

Pedja Kojovic wrote:Malo ste me doveli u neugodnu situaciju...
Moze li mi neko objasniti kako da postavim W dokument (Zakon o radu) na forum?
p.k.
Sutra u "Dnevnom avazu" cijeli tekst novog Zakona o radu
:roll:
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22100 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pedja Kojovic wrote:Malo ste me doveli u neugodnu situaciju...
Moze li mi neko objasniti kako da postavim W dokument (Zakon o radu) na forum?


p.k.
https://www.scribd.com/upload-document pa onda link
Locked