GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25460
Joined: 12/08/2013 12:51

#22051 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by insaneinthebrain »

pukla mreza :run: :-)
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22052 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

Kakva je aituacija sa prevozom, komercijala, trolejbus, tramvaji?! Da ne cistim auto bezeze, ako radi gras....?!
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#22053 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Radi tramvaj. Bio je jutros prekid kod muzeja.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25460
Joined: 12/08/2013 12:51

#22054 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by insaneinthebrain »

jel poledilo domaČine :oops:

Image
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#22055 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

,minusi, možda nemaju nasut permant, poledilo, ili zrak zeza
samo vatra rješava, logično
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22056 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

nlt wrote:,minusi, možda nemaju nasut permant, poledilo, ili zrak zeza
samo vatra rješava, logično
Zato imaju za mnogo stosta drugo. Pogledaj slike i prilike eto odnosa prema preduzecu i radu... pa gledaj niti lice na radnike niti rade.
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#22057 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

zato i jesu u qrcu
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#22058 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...

P.S. sta ce trolejbusu permant
Last edited by NEOPLAN on 15/12/2018 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#22059 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Dupli
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22060 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...

P.S. sta ce trolejbusu permant
Moze li neko onda osmisliti neko rijesenje da ne mrzne zrak za kocnice ili kada padne temperatura na -5 da se sve zaustavi.Zasto je samo taj trolejbus onda u kvaru - logikom sluzeci se upucuje na lose uradjen servis ili manjak odrzavanja jer ako je fabricki tako svi bi valjda stali.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22061 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote:
NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...

P.S. sta ce trolejbusu permant
Moze li neko onda osmisliti neko rijesenje da ne mrzne zrak za kocnice ili kada padne temperatura na -5 da se sve zaustavi.Zasto je samo taj trolejbus onda u kvaru - logikom sluzeci se upucuje na lose uradjen servis ili manjak odrzavanja jer ako je fabricki tako svi bi valjda stali.
to se desava i na kamionima,autobusima,vojnim vozilima...svi koji koriste zrak za kocnice.....nisam ni ja to znao do vojske,kad sam zimi bio dezurni u auto parku morao svaka 2 sata paliti kamione da ne smrzne zrak...
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22062 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
to se desava i na kamionima,autobusima,vojnim vozilima...svi koji koriste zrak za kocnice.....nisam ni ja to znao do vojske,kad sam zimi bio dezurni u auto parku morao svaka 2 sata paliti kamione da ne smrzne zrak...
Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22063 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
kako se odrzava/sprjecava kondenz?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22064 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
kako se odrzava/sprjecava kondenz?
Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22065 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?
to da treba biti umotano,fabrika bi umotala ...
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22066 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?
to da treba biti umotano,fabrika bi umotala ...
Jeli moguce da je spalo a da nisu sanirali - mislim na izolaciju.. opet se vodim da masa tih buseva nije imalo problema a taj je bas stao a onda intervencija kao u maratoncima .
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22067 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

odustajem ,sretno :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22068 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:odustajem ,sretno :thumbup:
I tebi isto , svaki problem ima rjesenje. U ovom slucaju sam problem mislim i nije to sto je stao bus ili trolejbus nego popravka u rangu Mongloskog auto moto saveza.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#22069 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by MAN-lion's coach »

NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...

P.S. sta ce trolejbusu permant
Nije zrak zaledio, već kondenzat u instalaciji.
Mlađa serija od navedenog vozila sa slike je imala sistem/instalaciju koja je upropaštena brenerom, jer neki znaju bolje. ;)
Stari MAN-ovi su se mogli pržiti jer instalacija je bila metalna.
Seawolf
Posts: 9160
Joined: 14/06/2012 22:59

#22070 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Seawolf »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
kako se odrzava/sprjecava kondenz?
Image
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22071 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

eto ,samo nek ugrade :thumbup:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9156
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#22072 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

@trambusek88 jesi li ti pravio ovaj video Ceska Vs. Sarajevo?

https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#22073 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by thekupus »

Pitar sa Kariba wrote:@trambusek88 jesi li ti pravio ovaj video Ceska Vs. Sarajevo?

https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
Jan je, čuješ naglasak, a mislim da je on iz ovog češkog grada, ako se ne varam.

inače dresdener78
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22075 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Šta će biti s GRAS-om?
- To zavisi od mnogo faktora. Najveća prepreka razvoja ove firme je ogroman porezni dug. Bilo da se radi o GRAS-u ili nekoj drugoj državnoj firmi za javni prijevoz, ona se treba razvijati tamo gdje posjeduje prirodni monopol, a to su tračnice i trolejbuska mreža. Autobuske i kombi linije možemo dati pod koncesiju privatnim prijevoznicima, a u skladu sa zakonom o javnom prijevozu koji tek trebamo usvojiti.
Meni ovo izgleda kao OK rjesenje. Rjesenje koje sam vidjao i u nekim gradovima vani, ali eto opet ostaje ono - ako tamo funkcionise, ne mora znaciti da ce i kod nas.

Misljenja sam da bi se prevoznik drugacije ponasao, ako zna da moze "izgubiti" liniju. Jer sada stanje je takvo, da prevoznika apsolutno boli briga je li propusti 1 ili 101 liniju. To vise haman ni ne broje. Jer nema nema nikakvih pravila, obaveza, kazni.

Takodjer, prevoznik bi se drugacije ponasao i prema putnicima. A i obratno. Vidimo npr da se u Centri karta redovno kupuje i da se niko ne sverca? Kako to sad? Dakle, moze se. Ljudi su spremni platiti.

Ako bi se tim zakonom jasno definisalo, sta i kako, i ako bi se to pratilo, moglo bi biti nekog napretka.

GRAS bi se rasteretio i mogli bi se posvetiti tramvajima i trolebusima, pa i nekim autobuskim linijama.

Ne znam, opet kazem mislim da bi se privatnik drugacije ponasao da dobije subvenciju, nego sto se GRAS ponasa. Kod privatnika je sve uspanovano, nema gubljenja ni resursa, ni vremena, ni ljudstva. Pa tako ni te subvencije koje bi kanton morao davati i privatnicima, se ne bi rasipale što smo mogli svjedočiti da se godinama dešavalo u GRAS-u.
Post Reply