GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
- insaneinthebrain
- Posts: 25460
- Joined: 12/08/2013 12:51
#22051 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
pukla mreza

- konektovan
- Posts: 51382
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#22052 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kakva je aituacija sa prevozom, komercijala, trolejbus, tramvaji?! Da ne cistim auto bezeze, ako radi gras....?!
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#22053 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Radi tramvaj. Bio je jutros prekid kod muzeja.
- insaneinthebrain
- Posts: 25460
- Joined: 12/08/2013 12:51
#22054 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
jel poledilo domaČine


-
nlt
- Posts: 2607
- Joined: 18/05/2014 18:02
#22055 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
,minusi, možda nemaju nasut permant, poledilo, ili zrak zeza
samo vatra rješava, logično
samo vatra rješava, logično
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22056 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Zato imaju za mnogo stosta drugo. Pogledaj slike i prilike eto odnosa prema preduzecu i radu... pa gledaj niti lice na radnike niti rade.nlt wrote:,minusi, možda nemaju nasut permant, poledilo, ili zrak zeza
samo vatra rješava, logično
-
nlt
- Posts: 2607
- Joined: 18/05/2014 18:02
#22057 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
zato i jesu u qrcu
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#22058 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...
P.S. sta ce trolejbusu permant
P.S. sta ce trolejbusu permant
Last edited by NEOPLAN on 15/12/2018 19:51, edited 1 time in total.
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22060 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Moze li neko onda osmisliti neko rijesenje da ne mrzne zrak za kocnice ili kada padne temperatura na -5 da se sve zaustavi.Zasto je samo taj trolejbus onda u kvaru - logikom sluzeci se upucuje na lose uradjen servis ili manjak odrzavanja jer ako je fabricki tako svi bi valjda stali.NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...
P.S. sta ce trolejbusu permant
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22061 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
to se desava i na kamionima,autobusima,vojnim vozilima...svi koji koriste zrak za kocnice.....nisam ni ja to znao do vojske,kad sam zimi bio dezurni u auto parku morao svaka 2 sata paliti kamione da ne smrzne zrak...славянин wrote:Moze li neko onda osmisliti neko rijesenje da ne mrzne zrak za kocnice ili kada padne temperatura na -5 da se sve zaustavi.Zasto je samo taj trolejbus onda u kvaru - logikom sluzeci se upucuje na lose uradjen servis ili manjak odrzavanja jer ako je fabricki tako svi bi valjda stali.NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...
P.S. sta ce trolejbusu permant
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22062 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.bitanga_sa_otesa wrote:
to se desava i na kamionima,autobusima,vojnim vozilima...svi koji koriste zrak za kocnice.....nisam ni ja to znao do vojske,kad sam zimi bio dezurni u auto parku morao svaka 2 sata paliti kamione da ne smrzne zrak...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22063 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
kako se odrzava/sprjecava kondenz?славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22064 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?bitanga_sa_otesa wrote:kako se odrzava/sprjecava kondenz?славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22065 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
to da treba biti umotano,fabrika bi umotala ...славянин wrote: Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22066 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Jeli moguce da je spalo a da nisu sanirali - mislim na izolaciju.. opet se vodim da masa tih buseva nije imalo problema a taj je bas stao a onda intervencija kao u maratoncima .bitanga_sa_otesa wrote:to da treba biti umotano,fabrika bi umotala ...славянин wrote: Moze li se recimo umotati spremnik sa zrakom sa izolacijskim materijalom a crijeva ili cijevi umotati u izo traku ?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22067 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
odustajem ,sretno 
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22068 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
I tebi isto , svaki problem ima rjesenje. U ovom slucaju sam problem mislim i nije to sto je stao bus ili trolejbus nego popravka u rangu Mongloskog auto moto saveza.bitanga_sa_otesa wrote:odustajem ,sretno
-
MAN-lion's coach
- Posts: 3323
- Joined: 16/01/2010 02:45
#22069 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Nije zrak zaledio, već kondenzat u instalaciji.NEOPLAN wrote:Zaledio zrak, tj vodovi za stanicnu kocnicu i ostao trolejbus blokiran, zasto odmah pljuvanje ljudi pobogu...
P.S. sta ce trolejbusu permant
Mlađa serija od navedenog vozila sa slike je imala sistem/instalaciju koja je upropaštena brenerom, jer neki znaju bolje.
Stari MAN-ovi su se mogli pržiti jer instalacija je bila metalna.
-
Seawolf
- Posts: 9160
- Joined: 14/06/2012 22:59
#22070 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
bitanga_sa_otesa wrote:kako se odrzava/sprjecava kondenz?славянин wrote: Desava se vjerovatno na svemu sto ima zracno kocenje - ali pitanje kako da se desi to u vozni, kako se nije desilo i na ostalim vozilima ako nije do odrzavanja itd. Uglavnom nebitno sve to - gledam reakciju mehanicara i kako izgleda ta intervencija to je najzalosnije.


- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22071 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
eto ,samo nek ugrade
- Pitar sa Kariba
- Posts: 9156
- Joined: 30/03/2011 15:00
- Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.
#22072 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
@trambusek88 jesi li ti pravio ovaj video Ceska Vs. Sarajevo?
https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#22073 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Jan je, čuješ naglasak, a mislim da je on iz ovog češkog grada, ako se ne varam.Pitar sa Kariba wrote:@trambusek88 jesi li ti pravio ovaj video Ceska Vs. Sarajevo?
https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
inače dresdener78
- agnostic_front
- Posts: 6336
- Joined: 14/04/2010 21:45
- Location: Grbavica
- Thorgerson
- Posts: 9899
- Joined: 15/04/2015 11:26
#22075 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Meni ovo izgleda kao OK rjesenje. Rjesenje koje sam vidjao i u nekim gradovima vani, ali eto opet ostaje ono - ako tamo funkcionise, ne mora znaciti da ce i kod nas.Šta će biti s GRAS-om?
- To zavisi od mnogo faktora. Najveća prepreka razvoja ove firme je ogroman porezni dug. Bilo da se radi o GRAS-u ili nekoj drugoj državnoj firmi za javni prijevoz, ona se treba razvijati tamo gdje posjeduje prirodni monopol, a to su tračnice i trolejbuska mreža. Autobuske i kombi linije možemo dati pod koncesiju privatnim prijevoznicima, a u skladu sa zakonom o javnom prijevozu koji tek trebamo usvojiti.
Misljenja sam da bi se prevoznik drugacije ponasao, ako zna da moze "izgubiti" liniju. Jer sada stanje je takvo, da prevoznika apsolutno boli briga je li propusti 1 ili 101 liniju. To vise haman ni ne broje. Jer nema nema nikakvih pravila, obaveza, kazni.
Takodjer, prevoznik bi se drugacije ponasao i prema putnicima. A i obratno. Vidimo npr da se u Centri karta redovno kupuje i da se niko ne sverca? Kako to sad? Dakle, moze se. Ljudi su spremni platiti.
Ako bi se tim zakonom jasno definisalo, sta i kako, i ako bi se to pratilo, moglo bi biti nekog napretka.
GRAS bi se rasteretio i mogli bi se posvetiti tramvajima i trolebusima, pa i nekim autobuskim linijama.
Ne znam, opet kazem mislim da bi se privatnik drugacije ponasao da dobije subvenciju, nego sto se GRAS ponasa. Kod privatnika je sve uspanovano, nema gubljenja ni resursa, ni vremena, ni ljudstva. Pa tako ni te subvencije koje bi kanton morao davati i privatnicima, se ne bi rasipale što smo mogli svjedočiti da se godinama dešavalo u GRAS-u.
