GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22026 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Vidim da je vlada u ovom programu stavila i ugovaranje sa zeljeznicom fbih za koristenje voza u javnom gradskom prevozu, te brzi voz Hadzici i Ilijas - Sarajevo, naravno i uskladjivanje linija sa ostatkom gradskog saobracaja. Te jedinstvena karta za sve. Znam da papir trpi sve, ali ako bilo sta urade na ovoj stvari, svaka im cast.

O tome smo i ovdje vec pricali i mislim da je to ok ideja. I ideja koja uopste nije skupa za sprovesti.

Voz je odlicno sredstvo prevoza. Obezbjedi ljudima karte, obezbjedi im normalno vrijeme uskladjeno sa potrebama. I najbitnije tacno vrijeme. A voz je cak i kod nas tacan. Nema nepotrebnih stajanja, semafora, guzvi.

Dakle, iz Hadzica do Sarajeva vozu treba evo kao sto se vidi ispod nekih 17-18min. Javnim prevozom to sigurno iznosi preko 1h. Autobus + tramvaj da budes na Marijin Dvoru, ma kakvi sigurno preko 1h. Sa automobilom sigurno ide malo brze, ali opet ne mozes postici ovo vrijeme koje voz postize. I da se naprave neke dodatne stanice, da voz malo duze stoji na njima, opet ovo vrijeme ne bi preslo preko 30-35 minuta + presjedanje 10-15 minuta, opet brze nego tramvaj + bus. Automobil da ne govorim, jer u centru parkinga i nema. A i ako neko placa parking + gorivo, zasto bi placao ako ima siguran prevoz vozom.

I jel neko misli da raja ne bi koristila voz? Kad bi bile neke mjesecne jedinstvene karte povezane sa GRAS-om? Pa zasto ne bi koristili? Ako je brzi, jeftiniji, pa i sigurniji. Naravno da bi. I mi imamo to blago. Imamo prugu koja prolazi posred grada, imamo stanicu u samom gradu. Imamo tramvaj do te stanice. I niko nista ne poduzima.

Evo dole izvod iz reda voznji za voz Hadzici - Sarajevo. Mislim da ovi termini malo kome odgovaraju. Dodje student ili radnik, ucenik 10 do 7 na Marijin Dvor. I sta ce raditi ako mu posao pocinje u 8h? Ako mu obezbjedis tramvaj sa Marijin Dvora sa kojim moze stici bilo gdje u radijusu od 4-5 stanica za nekih 10-15 minuta. Dakle, evo neka stigne opet je na faksu ili poslu u 7.20. Mislim koliko ljudi uopste pocinje sa radom u to vrijeme, ko ima predavanja u to vrijeme?

Hadzici -> Sarajevo
720 Hadžići Sarajevo 08:24 08:41
722 Hadžići Sarajevo 18:39 18:56
1722 Hadžići Sarajevo 21:27 21:44
2400 Hadžići Sarajevo 06:27 06:52

Sarajevo -> Hadzici
721 Sarajevo Hadžići 16:50 17:06
723 Sarajevo Hadžići 07:07 07:20
2401 Sarajevo Hadžići 15:42 16:07
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#22027 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

Thorgerson wrote:Vidim da je vlada u ovom programu stavila i ugovaranje sa zeljeznicom fbih za koristenje voza u javnom gradskom prevozu, te brzi voz Hadzici i Ilijas - Sarajevo, naravno i uskladjivanje linija sa ostatkom gradskog saobracaja. Te jedinstvena karta za sve. Znam da papir trpi sve, ali ako bilo sta urade na ovoj stvari, svaka im cast.

O tome smo i ovdje vec pricali i mislim da je to ok ideja. I ideja koja uopste nije skupa za sprovesti.

Voz je odlicno sredstvo prevoza. Obezbjedi ljudima karte, obezbjedi im normalno vrijeme uskladjeno sa potrebama. I najbitnije tacno vrijeme. A voz je cak i kod nas tacan. Nema nepotrebnih stajanja, semafora, guzvi.

Dakle, iz Hadzica do Sarajeva vozu treba evo kao sto se vidi ispod nekih 17-18min. Javnim prevozom to sigurno iznosi preko 1h. Autobus + tramvaj da budes na Marijin Dvoru, ma kakvi sigurno preko 1h. Sa automobilom sigurno ide malo brze, ali opet ne mozes postici ovo vrijeme koje voz postize. I da se naprave neke dodatne stanice, da voz malo duze stoji na njima, opet ovo vrijeme ne bi preslo preko 30-35 minuta + presjedanje 10-15 minuta, opet brze nego tramvaj + bus. Automobil da ne govorim, jer u centru parkinga i nema. A i ako neko placa parking + gorivo, zasto bi placao ako ima siguran prevoz vozom.

I jel neko misli da raja ne bi koristila voz? Kad bi bile neke mjesecne jedinstvene karte povezane sa GRAS-om? Pa zasto ne bi koristili? Ako je brzi, jeftiniji, pa i sigurniji. Naravno da bi. I mi imamo to blago. Imamo prugu koja prolazi posred grada, imamo stanicu u samom gradu. Imamo tramvaj do te stanice. I niko nista ne poduzima.

Evo dole izvod iz reda voznji za voz Hadzici - Sarajevo. Mislim da ovi termini malo kome odgovaraju. Dodje student ili radnik, ucenik 10 do 7 na Marijin Dvor. I sta ce raditi ako mu posao pocinje u 8h? Ako mu obezbjedis tramvaj sa Marijin Dvora sa kojim moze stici bilo gdje u radijusu od 4-5 stanica za nekih 10-15 minuta. Dakle, evo neka stigne opet je na faksu ili poslu u 7.20. Mislim koliko ljudi uopste pocinje sa radom u to vrijeme, ko ima predavanja u to vrijeme?

Hadzici -> Sarajevo
720 Hadžići Sarajevo 08:24 08:41
722 Hadžići Sarajevo 18:39 18:56
1722 Hadžići Sarajevo 21:27 21:44
2400 Hadžići Sarajevo 06:27 06:52

Sarajevo -> Hadzici
721 Sarajevo Hadžići 16:50 17:06
723 Sarajevo Hadžići 07:07 07:20
2401 Sarajevo Hadžići 15:42 16:07
Jedine vozove koji bi mogli ici za gradski prevoz su 2400 i 2401 i da ubace neke nove linije i da se prilagode vremena.

Ovo bi bila odlicna ideja i vjerovatno brzo provodiva
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#22028 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

oldtajmer wrote:pade mi nesto na pamet,sta li se desilo sa onim niskopodnim jednodijelnim trolama(plavo-zuti cini mi se),bili su novi a vozili povremeno ima i vise od 10 godina, ako ne grijesim
Ako se dobro sjecam to su dva prototipa Skode 21tr, na kojima su vrsena testiranja za serijsku proizvodnju i nisu bili bas pouzdani, vise su stajali zbog kvarova nego sto su radili. Jedan je cini mi se imao udes pa mu je prepravljana sofersajba. Duho su stajali, pa su popravljeni i pusteni u rad, kvarili se i vrlo cesto ispadali sa linija i na kraju vrlo brzo crkli. Na kraju su rashodovani.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#22029 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

Ja bih im halalio pare za tramvajska stajališta da ulože u stajališta za gradske vozove.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#22030 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Dovoljno bi bilo za početak da se uvede linija integrisana u JGP koja bi povezivala postojeće stanice lokalnih vozova do Lješeva i Raštelice (ili bar do Podlugova i Pazarića pošto su to ipak prave stanice za razliku od ovih gdje voz čekaš na livadi)

To bi moglo dosta rasteretiti autobuse na linijama 22, 30, 33.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#22031 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Thorgerson: HVALA, HVALA, HVALA kolega na ovom postu!!!!

To je to! Prigradski voz bi bila odlična opcija za veliki broj ljudi: Na relaciji Ilidža - Hadžići - Pazarić - Tarčin. Isto kao na "sjevernoj" pruzi Rajlovac - Semizovac - Podlugovi - Visoko - Kakanj (a recimo čak do Zenice). Nažalost, kod ove dionice problem je loša pruga koja nije remontovana, te nefunkcionalna signalizacija, ako se ne varam voz i dalje ZAUSTAVLJA kod svakog asfaltnog prelaza, daje zvučni signal i nastavlja jer nema rampi da se spuštaju (odnosno ima al one ne rade).

Jedini problem ja vidim u tome da su pruge jednokolosiječne, dakle ako se desi neki kvar, prevoz je zaustavljen, tačka kraj nema dalje sve dok se kvar ne otkloni. Kod nas u Češkoj je većina magistralnih željezničkih pruga dvokolosiječna dakle ako se nešto desi na jednom kolosijeku (voz je ubio idiota hodajućeg po šinama, pokvarila se kontaktna meža, odron kamenja) onda mogu vozovi sporije, sa kašnjenjem od 10-20 minuta ali ipak koristiti ostali drugi kolosijek u oba pravca.

Spomenuli ste red vožnje koji je jako loš, ustvari 3-4 puta dnevno u svakom pravcu.

Dok bi bilo potrebno da ovi vozovi idu najmanje svaki sat, dakle recimo Hadžići Sarajevo: 5,30 6,30 7,30 8,30 9,30 i tako dalke sve recimo do 22 sata. Isto u suprotnom pravcu.

Na Ilidži novo željezničko stajalište i pored njega autobusko stajalište za autobusku liniju recimo u pravcu Dobrinja, Vogošća, da ljudi uopće ne moraju kroz centar grada! NARAVNO sve sa jednom zajedničkom kartom i tarifom!

U BiH IMA čak i vozova!!!! Citiram iz interneta:

Od 1976. Ganz-MÁVAG je isporučio 50 jedinica trovagonskog električnog motornog vlaka za Jugoslavenske željeznice. Među njima 34 se koriste za prigradski promet, a 16 u daljinskom intercity prijevozu. Vlakovi su opremljeni jedinstvenim pogonskim sustavom, koji je projektirao Ganz Villamossági Művek (Ganz Električna industrija), a u velikoj mjeri standardne strojarske dijelove projektirao je Ganz-MÁVAG.

Trovagonski električni motorni vlak sadrži dvije prikolice s vozačkim kabinama i u sredini motorna kola. Dvije ili tri garniture mogu se spojiti u jedan vlak preko automatskog kvačila, tako da zajedno može voziti 6 ili 9 vagona. Sve četiri osovine motornih kola su pogonske. Upravljanje brzinom je automatsko, s posve kontroliranim tiristorskim upravljanjem.


Dio vozova je u ratu ostao u Hrvatskoj gdje do danas služe na prigradskim linijama u Zagrebu, prema mojim informacijama ŽFBiH bi trebao imati 5 aktivnih vozova (mada je bilo ukupno 10 vozova preuzeto od ŽFBiH, ostali se raspadaju godinama negdje na sporednim kolosijecima). U Doboju se pod upravom ŽRS-a raspada prema mojim informacijama 7 ovih vozova već od kraja rata:
Image

Dakle umjesto da su foteljaška goveda potpisivala ugovore za nabavku JEDNOG prototipnog Končara po cijeni od 5,3 milijuna eura (u čemu je problem: jedan voz, mora nekad na održavanje ili se pokvari, pa šta će voziti umjesto njega kada nema zamjenskog????) - mogli su ove pare uložiti u REMONT postojećih vozova!!!!!!!!

Željeznička vozila bez problema izdrže 50 godina, i moguće je remontovati je tako da izgledaju skoro kao nova!

Da se omogući ulaz u voz i za osobe sa smanjenom pokretnošću i za dječija kolica, moguće je dodati novi niskospodni vagon, kao što su to naprimjer uradili Austrijanci kod prigradskih vozova u Salcburku na Salzburger Lokalbahn, ovdje vidite garnituru staru par decenija, ali u odličnom stanju, sa NOVIM dodatnim niskospodnim vagonom!

Image
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22032 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

Ja sam u Manchesteru imao priliku koristiti voz, svaki dan kako bi došao u sami centar, i ljudi se voze, placaju karte, redovan, a nije ni skup.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#22033 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

dresdener78 wrote:Thorgerson: HVALA, HVALA, HVALA kolega na ovom postu!!!!

To je to! Prigradski voz bi bila odlična opcija za veliki broj ljudi: Na relaciji Ilidža - Hadžići - Pazarić - Tarčin. Isto kao na "sjevernoj" pruzi Rajlovac - Semizovac - Podlugovi - Visoko - Kakanj (a recimo čak do Zenice). Nažalost, kod ove dionice problem je loša pruga koja nije remontovana, te nefunkcionalna signalizacija, ako se ne varam voz i dalje ZAUSTAVLJA kod svakog asfaltnog prelaza, daje zvučni signal i nastavlja jer nema rampi da se spuštaju (odnosno ima al one ne rade).

Jedini problem ja vidim u tome da su pruge jednokolosiječne, dakle ako se desi neki kvar, prevoz je zaustavljen, tačka kraj nema dalje sve dok se kvar ne otkloni. Kod nas u Češkoj je većina magistralnih željezničkih pruga dvokolosiječna dakle ako se nešto desi na jednom kolosijeku (voz je ubio idiota hodajućeg po šinama, pokvarila se kontaktna meža, odron kamenja) onda mogu vozovi sporije, sa kašnjenjem od 10-20 minuta ali ipak koristiti ostali drugi kolosijek u oba pravca.

Spomenuli ste red vožnje koji je jako loš, ustvari 3-4 puta dnevno u svakom pravcu.

Dok bi bilo potrebno da ovi vozovi idu najmanje svaki sat, dakle recimo Hadžići Sarajevo: 5,30 6,30 7,30 8,30 9,30 i tako dalke sve recimo do 22 sata. Isto u suprotnom pravcu.

Na Ilidži novo željezničko stajalište i pored njega autobusko stajalište za autobusku liniju recimo u pravcu Dobrinja, Vogošća, da ljudi uopće ne moraju kroz centar grada! NARAVNO sve sa jednom zajedničkom kartom i tarifom!

U BiH IMA čak i vozova!!!! Citiram iz interneta:

Od 1976. Ganz-MÁVAG je isporučio 50 jedinica trovagonskog električnog motornog vlaka za Jugoslavenske željeznice. Među njima 34 se koriste za prigradski promet, a 16 u daljinskom intercity prijevozu. Vlakovi su opremljeni jedinstvenim pogonskim sustavom, koji je projektirao Ganz Villamossági Művek (Ganz Električna industrija), a u velikoj mjeri standardne strojarske dijelove projektirao je Ganz-MÁVAG.

Trovagonski električni motorni vlak sadrži dvije prikolice s vozačkim kabinama i u sredini motorna kola. Dvije ili tri garniture mogu se spojiti u jedan vlak preko automatskog kvačila, tako da zajedno može voziti 6 ili 9 vagona. Sve četiri osovine motornih kola su pogonske. Upravljanje brzinom je automatsko, s posve kontroliranim tiristorskim upravljanjem.


Dio vozova je u ratu ostao u Hrvatskoj gdje do danas služe na prigradskim linijama u Zagrebu, prema mojim informacijama ŽFBiH bi trebao imati 5 aktivnih vozova (mada je bilo ukupno 10 vozova preuzeto od ŽFBiH, ostali se raspadaju godinama negdje na sporednim kolosijecima). U Doboju se pod upravom ŽRS-a raspada prema mojim informacijama 7 ovih vozova već od kraja rata:
Image

Dakle umjesto da su foteljaška goveda potpisivala ugovore za nabavku JEDNOG prototipnog Končara po cijeni od 5,3 milijuna eura (u čemu je problem: jedan voz, mora nekad na održavanje ili se pokvari, pa šta će voziti umjesto njega kada nema zamjenskog????) - mogli su ove pare uložiti u REMONT postojećih vozova!!!!!!!!

Željeznička vozila bez problema izdrže 50 godina, i moguće je remontovati je tako da izgledaju skoro kao nova!

Da se omogući ulaz u voz i za osobe sa smanjenom pokretnošću i za dječija kolica, moguće je dodati novi niskospodni vagon, kao što su to naprimjer uradili Austrijanci kod prigradskih vozova u Salcburku na Salzburger Lokalbahn, ovdje vidite garnituru staru par decenija, ali u odličnom stanju, sa NOVIM dodatnim niskospodnim vagonom!

Image
Auuu Dresdene moram ti se pofaliti da sam vozio se ovim cudom u Salzburgu,prije jedno 5-6 godina . Na liniji Oberndorf-Salzburg. Cudna stajalista , moras pritisnuti dugme da ti stane da udjes inace profura on,ako nema putnika za izaci
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22034 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#22035 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Niko više obećanjima ne vjeruje.
Čekamo da vidimo.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#22036 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Sodom1 wrote:Auuu Dresdene moram ti se pofaliti da sam vozio se ovim cudom u Salzburgu,prije jedno 5-6 godina . Na liniji Oberndorf-Salzburg. Cudna stajalista , moras pritisnuti dugme da ti stane da udjes inace profura on,ako nema putnika za izaci
Drago mi je! Dakle imao si mogucnost vidjeti da se tamo moze svakodnevno putovati bez automobila i nerviranja gdje cu ga parkirati kasniti na semaforima... :)

Inace one najnovije vijesti: Iskreno NE VJERUJEM vise da se moze sarajevski javni prevoz spasiti, opet ce neke glavonje i guzonje izumiti toplu vodu i na kraju ce biti konstatirano da NEMA para.

Tramvajska pruga, koja je jedna od najopterecenijih u Evropi (plusminus svake 3-4 minute prolazi jedan tramvaj) se bukvalno raspada sto mozete vidjeti svaki dan. Godina maks dvije godine dana ostaje.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#22037 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

Nadam se da se nece desiti kao sa prijasnjim "injekcijama" iz budzeta i donacijama tj. neodrzavanje,nemar i onda otpad.Nadam se da ce sve krenuti nabolje GRASU ali sve indicije su da ce azdaja nastaviti da guta budzetske pare.
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22038 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

славянин wrote:
Nadam se da se nece desiti kao sa prijasnjim "injekcijama" iz budzeta i donacijama tj. neodrzavanje,nemar i onda otpad.Nadam se da ce sve krenuti nabolje GRASU ali sve indicije su da ce azdaja nastaviti da guta budzetske pare.
Eh i ja se toga bojim, ali ovo je pravi ispit za novu kantonalnu vlast, da vidimo koliko su sposobni....
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#22039 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Od ponedjeljka pravna drzava :thumbup:
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#22040 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

Image

:bih:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#22041 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by holowey »

sta se desava sa web stranicom grasa? error 403...

ima li grasova komercijala red voznje? ili krece kad se popuni putnicima?
User avatar
Radar71
Posts: 7594
Joined: 21/07/2010 15:43

#22042 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Radar71 »

Komercijala je tačna u minut.

Image
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#22044 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by holowey »

Radar71 wrote:Komercijala je tačna u minut.
zahvaljujem...
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22045 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Vidim u prijedlogu javnih investicija u kantonu, da je do 2021. planirano cca 46 miliona KM za obnovu pruge. Mislim to je prijedlog. Ovdje se jel, pricalo o cifri od 80 do 100 miliona koja je potrebna za obnovu.

Gledam plan za Hrasnicu, te za izgradnju stajalista na to ide nekih cca 30 miliona KM. Tako dodjemo do cifre od 70 miliona, sto je fakticki priblizna cifra koja bi nam trebala da obnovimo cjelokupnu prugu, ako bi taj novac preusmjeruli u to.

Ali eto, takvi su planovi. Ono sto mislim da je prioritet jeste da se obnovi pruga od Ilidze pa prema gradu dokle moze. Jer je u ocajnom stanju. Pa vjerovatno ce to i biti slucaj. Iako bih licno vise volio i da ovaj novac od stanica usmjere na prugu. Jer koja je svrha stanica ako nemas prugu.

Za obnovu voznog parka planirano 44 miliona KM. 2019 - 2021.

Eto jos samo sprovesti planove, a barem smo u tome strucnjaci. :lol:
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#22046 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

nova vlada, nova nafaka :D
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#22047 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Idealno bi bilo da izgradnja pruge prema Hrasnici krene sa rekonstrukcijom pruge Nedžarići-Ilidža, jer se mora izvršiti rekonstrukcija okretnice, mada ja bi prvo krenuo od dionice Marijin dvor-Čengić vila.

Inače bilo je krajnje vrijeme, tramvaji iskaču iz šina, vozi se 20km/h, skretnica na Skenderiji svako malo u kvaru.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#22048 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Ma ne znam, meni bi idealno bilo da prvo obnovimo postojecu prugu, pa da onda razmisljamo o nekim novim trasama.

Ne vidim poentu pravljenja nove trase, a postojeca pruga se raspada, a o tramvajima da ne govorimo. Sta ce voziti i ko ce voziti tom novom prugom.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#22049 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Slažem se, ali kad dođe na red pravac Ilidža-Nedžarići treba napraviti i rekonstrukciju okretnice uraditi odvajanje prema Hrasnici.
Kad se bude radio remont biće to dug period bez tramvaja, najmanje 2-3 mjeseca, i glupo bi bilo onda okretnicu ostavljati za kasnije pa da se opet nakon godinu-dvije zatvara saobraćaj, opet najmanje mjesec.

Naravno trebaju se odretiti prioriteti, po meni dio od Čengić vile do S krivine.
A što se tiče Hrasnice, to opština može koliko može, nemaju oni ništa sa ostatkom pruge.
Ja sam već rekao najbolje je da se jednostavno šestica produži za Hrasnicu, tako da se ubace bar još 4 tramvaja koja bi bila dovoljna da se održi trenutni interval.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#22050 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

trambusek88 wrote:Slažem se, ali kad dođe na red pravac Ilidža-Nedžarići treba napraviti i rekonstrukciju okretnice uraditi odvajanje prema Hrasnici.
Kad se bude radio remont biće to dug period bez tramvaja, najmanje 2-3 mjeseca, i glupo bi bilo onda okretnicu ostavljati za kasnije pa da se opet nakon godinu-dvije zatvara saobraćaj, opet najmanje mjesec.

Naravno trebaju se odretiti prioriteti, po meni dio od Čengić vile do S krivine.
A što se tiče Hrasnice, to opština može koliko može, nemaju oni ništa sa ostatkom pruge.
Ja sam već rekao najbolje je da se jednostavno šestica produži za Hrasnicu, tako da se ubace bar još 4 tramvaja koja bi bila dovoljna da se održi trenutni interval.
Ma "prioritet" će biti onaj projekat u koji se banda sa kiflom na čelu može lakše "ugraditi", kraj priče! :skoljka:
Post Reply