SDA-All about

Post Reply
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#22026 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

ultima_palabra wrote:
oridjidji wrote: Alija je bio na vlasti u najgorem mogucem periodu od 1990 do 2000.
Ne bih rekao, za njega i njegove meščini da je bio najbolji.
A za ove komunjare i Bosance i Hercegovce koji nisu tada za Alju glasali ko je bio najbolji i sta su oni ucinili za BiH u tome periodu?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#22027 Re: SDA-All about

Post by mO k3 »

@oridjijdi ...Svaka ti je na mjestu :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#22028 Re: SDA-All about

Post by madner »

Meni su najsmjesniji likovi koji nisu procitali knjigu no opet pisu odgovore. :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22029 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

oridjidji wrote:
A za ove komunjare i Bosance i Hercegovce koji nisu tada za Alju glasali ko je bio najbolji i sta su oni ucinili za BiH u tome periodu?
Nije tema šta je ko od nas učinio, već šta je učinio onaj koji je bio na čelu države, onaj kome se dalo povjerenje da nas vodi.
Odmorili smo desetak godina, sad je vrijeme da se o tome progovori, otvoreno.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22030 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

Kada je dobio vlast na izborima 1990. dobio je na upravljanje cijelu državu Bosnu i Hercegovinu.
Kada je 2000. napustio vlast, Bosne i Hercegovine je efektivno ostalo na tek nešto više od 20% predratne teritorije.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#22031 Re: SDA-All about

Post by Mohamad Sissoko »

VjecitiStudent wrote:Kada je dobio vlast na izborima 1990. dobio je na upravljanje cijelu državu Bosnu i Hercegovinu.
Kada je 2000. napustio vlast, Bosne i Hercegovine je efektivno ostalo na tek nešto više od 20% predratne teritorije.
A izmedju 1990 i 2000 prozori su bili od cokolade i bilo je carstvo gdje caruje drugarstvo.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22032 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

U prvoj emisiji iz serije intervjua uživo koje je vodio na tadašnjoj RTV BiH Senad Hadžfejzović pod imenom "Face to face", emitovanoj 1998. godine, gost je bio Alija Izetbegović, postavljeno je bilo pitanje: "Koji vam je bio najteži dan, najteži događaj u ratu".

Šta je bio Alijin odgovor, sjeća li se ko?
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#22033 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

Banksy wrote:
oridjidji wrote:
A za ove komunjare i Bosance i Hercegovce koji nisu tada za Alju glasali ko je bio najbolji i sta su oni ucinili za BiH u tome periodu?
Nije tema šta je ko od nas učinio, već šta je učinio onaj koji je bio na čelu države, onaj kome se dalo povjerenje da nas vodi.
Odmorili smo desetak godina, sad je vrijeme da se o tome progovori, otvoreno.
Pitanje je pravo, samo onda kada se krene pricati o tome izbije se i argument da se mozda moglo drugacije. Pitam sta su oni do te famozne 1990-te uradili da se ocuva BiH i poslje te godine?

Pricamo o politicarima tada. Babo je dobio izbore, odlukom unutar SDA stranke, Babo je Aliji ustupio mjesto predsjednika predsjednistva BiH. Zna se ko je tada glasao za SDA i ko je istima ukazao povjerenje. Nema potrebe da lazemo kako je SDA tada pobrala najveci broj glasova Bosnjaka. Iako su pobjedili na izborima, vlast su dijelili sa takodjer dvije nacionalne stranke Srba i Hrvata, sve one su sahranile nasljednike prethodnog sistema na izborima i dotadasnji poredak stvari u drustvu.

Najveci rezultat Alijine politike je obnova drzavnosti i opstanak BiH, htijeli mi priznati ili ne, upravo ta SDA je bila afirmator otpora i stranka koja je okupila Bosnjake oko sebe koji su se najvise zrtvovali za BiH tada. Ovo je fakt.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22034 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

oridjidji wrote: Najveci rezultat Alijine politike je obnova drzavnosti i opstanak BiH, htijeli mi priznati ili ne, upravo ta SDA je bila afirmator otpora i stranka koja je okupila Bosnjake oko sebe koji su se najvise zrtvovali za BiH tada. Ovo je fakt.
:-)
- državnost BiH je obnovljena 1943. odlukama ZAVNOBIH-a, nakon što je ukinuta 1929. podjelom Jugoslavije na banovine,
- odluka o referendumu o nezavisnosti 1992. je donešena na traženje Badinterove komisije, koju je formirala EU,
- za razliku od TIta i KPJ 1941., koji su djelovali u ilegali čitavih 12 godina prije no što su podigli ustanak, Alija je 1992. bio NA ČELU države, jebena mu je dužnost bila, i njemu i njegovoj stranci NA VLASTI, da nešto organizuju.

A te "pripreme" su tekle ovako:

5. 3. 1992: Ja bih da pozovem gradjane (Sarajeva, op.aut.) da sve ovo prime na hladnokrvan nacin, da ne nasjedaju na glasine i price. Postoje snage koje zele da izazovu haos i paniku - nemojte nasjesti tome - situacija je pod kontrolom i mirno setajte gradom.

17. 3. 1992: Rata u BiH nece biti, ni domaceg ni uvezenog.

31. 3. 1992: Odranije sam izjavljivao da ce ako dodje do rata u BiH, to biti "uvezena roba".

3. 4. 1992: Ja imam utisak da se pokusava inscenirati sukob u BiH.

8. 4. 1992: Tvrdim da predstoji napad jugoslavenske vojske na Sarajevo. (Apel za pomoc upucen austrijskom ministru Alojzu Mocku.)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22035 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

U jeku privatizacijske pljačke, otimačine donacija, izjavljuje sljedeće:

16. 6. 1999: Pokazite mi te bazene! (Odgovor na optuzbe medjunarodne zajednice da je vlast u BiH korumpirana.)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59311
Joined: 15/12/2008 16:53

#22036 Re: SDA-All about

Post by ultima_palabra »

VjecitiStudent wrote:U prvoj emisiji iz serije intervjua uživo koje je vodio na tadašnjoj RTV BiH Senad Hadžfejzović pod imenom "Face to face", emitovanoj 1998. godine, gost je bio Alija Izetbegović, postavljeno je bilo pitanje: "Koji vam je bio najteži dan, najteži događaj u ratu".

Šta je bio Alijin odgovor, sjeća li se ko?
Kad su on i ćerka bili zarobljeni.

Edit: To je bilo prijepodne. Poslijepodne je izjavio da je to dan kad je srušen Stari most.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22037 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

ultima_palabra wrote:
VjecitiStudent wrote:U prvoj emisiji iz serije intervjua uživo koje je vodio na tadašnjoj RTV BiH Senad Hadžfejzović pod imenom "Face to face", emitovanoj 1998. godine, gost je bio Alija Izetbegović, postavljeno je bilo pitanje: "Koji vam je bio najteži dan, najteži događaj u ratu".

Šta je bio Alijin odgovor, sjeća li se ko?
Kad su on i ćerka bili zarobljeni.

Edit: To je bilo prijepodne. Poslijepodne je izjavio da je to dan kad je srušen Stari most.
Upravo! Dan kad su, zahvaljujući isključivo njegovoj gluposti, zarobili i njega i kćerku.
Ništa prijedorski logori smrti, kolone izbjeglica iz Istočne Bosne, pokolji u Višegradu, Rogatici, Ključu, Sanskom Mostu, Prijedoru, sarajevski masakri ...
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22038 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Code: Select all

Premijer Ponta podnio ostavku nakon požara u noćnom klubu 
vezano za onu priću o Efendičevoj odgovornosti u slućaju smrti djeteta na opčinskom igralištu


sad kake veze premijer ima sa požarom u nočnom klubu, al podnese ostavku

more taj Efendič trisata vakata klanjat dnevno al nikad čoek od njega biti neče.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22039 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

oridjidji wrote:
Banksy wrote:
oridjidji wrote:
A za ove komunjare i Bosance i Hercegovce koji nisu tada za Alju glasali ko je bio najbolji i sta su oni ucinili za BiH u tome periodu?
Nije tema šta je ko od nas učinio, već šta je učinio onaj koji je bio na čelu države, onaj kome se dalo povjerenje da nas vodi.
Odmorili smo desetak godina, sad je vrijeme da se o tome progovori, otvoreno.
Pitanje je pravo, samo onda kada se krene pricati o tome izbije se i argument da se mozda moglo drugacije. Pitam sta su oni do te famozne 1990-te uradili da se ocuva BiH i poslje te godine?
Pa o tome i pričamo, zašto se odmah po izbijanju rata odustalo od jedinstvene Bosne i pristalo na svoj fildžan.
Jedina dilema koju imamo je je li to Izetbegović planirao ranije ili kasnije: prije '90. je li na to nalegao od '90. do ''92. ili je to prigrlio tek '92, samo su nam godine problematične, ništa više.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22040 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Banksy wrote:
Pa o tome i pričamo, zašto se odmah po izbijanju rata odustalo od jedinstvene Bosne i pristalo na svoj fildžan.
Jedina dilema koju imamo je je li to Izetbegović planirao ranije ili kasnije: prije '90. je li na to nalegao od '90. do ''92. ili je to prigrlio tek '92, samo su nam godine problematične, ništa više.
nema ti šta biti nejasno...samo pogledaj sadržaje pregovora od samog početka, još od 1991 i početka 1992., vidi o čemu je razgovarano i kao obavezno štivo naši na youtube Izmetbegovičevo izlaganje na famoznom "Bošnjačkom kongresu" i sve če ti biti jasno zašto su ga i sazvali :roll:

Ono kad lider tih famoznih tisučljetnih Prošnjaka ne spomene u govoru niti jednom riječju Prošnjake :roll: vego vazi o uniji tri republike kao jedinoj opciji :-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22041 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

O POLITIZACIJI ARMIJE
Decembar 1995: Ova politizacija je bila spontana, a komunisticka nametnuta.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22042 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

Ova mi je najdraža:
O SKROMNOSTI
Nemam nista bas osim najosnovnijih potreba. Ni ja, ni moja djeca nemamo nikakvu imovinu. U porodici Izetbegovic, ukljucujuci moju djecu, ima mnogo skolovanih i sposobnih ljudi i niko od njih nije ni ministar, ni nacelnik, ni ambasador.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22043 Re: SDA-All about

Post by Mister Yes »

XXS wrote: Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama.

Pa normalno. Bio je rat a u ratu nema demokratije i većina stvari se mora raditi tajno. Šta da je polagao račune o utrošenim parama? Morao bi i na papir napisati koliko je para dao Srbima za oružje i municiju na primjer. Da li je to informacija za javnost? Naravno da nije. U ratu se većina stvari mora raditi tajno i u užem krugu povjerljivih ljudi a ne demokratski.
XXS wrote: Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima.
Odluka o podjeli BiH po etničkim principima je donesena od strane velikih sila zbog njihovih interesa. Tri BH naroda su bili produžene ruke 3 veće države koje su ovdje ganjale svoje interese. Hrvati Njemačke, Srbi Rusije a Bošnjaci Turske što je i normalno jer mali uvijek traže velikog zaštitinika. Interesi Turske i Njemačke su se poklopili i zato imamo Federaciju Bošnjaka i Hrvata. U sve se kao ključni faktor umješala i USA koja je u cilju da zajebe Njemce ostavila RS u životu i praktično napravila današnju BiH. Tako pomoću entitetskih veta i ruski favoriti (Srbi) mogu blokirati interese Njemačke i Turske a sa druge strane njemački favoriti (Hrvati) i turski favoriti (Bošnjaci) mogu blokirati interese Rusije. Klasična tampon zona. Veliki su odredili i omjer 51-49 bez da su išta pitali ovdašnje vođe (isto kao i na berlinskom kongresu kada su crtali bez da pitanju ovdašnje). Alija, kao i ostali balkanski lideri, se u tim osnovnim postavkama nisu ništa pitali i mogli su samo ili da sarađuju ili da ne sarađuju. Oni koji nisu htjeli da sarađuju su na kraju bombardovani i na razne način prisiljeni da sarađuju. Da se Alija protivio podjeli po etničkom principu onda bi naša strana bila proglašena negativcima jer ne želi dogovor i/ili ima hegemonističke ciljeve. Whatever.
XXS wrote: Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH.
Forsiranje Bosanstva bi bio klasičan agresivni pokušaj većine da asimilira manjine. Bošnjaštvo je ipak puno pošteniji i realniji pristup kojem na kraju ipak treba aplaudirati. Ukratko, Bošnjaštvo je pristup tolerancije dok bi Bosanstvo bilo pristup agresije.
XXS wrote: Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Pa naravno. Krizna vremena zahtjevaju upravo takvo ponašanje. U tim vremenima puno je važnije osigurati lojalnost i vjernost nego pravnu državu.
XXS wrote: Nista nije ucinio da bi sprijecio odliv obrazovanih i postenih koji su trebali dici ovu zemlju iz pepela nakon rata jer se SDA izborni model zasniva na glasovima ne obrazovanog puka.
Mladi i pametni napuštaju zemlju jer vide o kakvoj se zemlji radi. O protektoratu i tampon zoni velikih sila. Od Berlinskog kongresa, preko Titove BiH do Daytonske BiH. Jedini smisao ovakve tvorevine već 137 godina je da bude tampon zona. Mladi a pametni to vide i odlaze. Ni Alija ni bilo ko drugi to ne može i neće spriječiti.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22044 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

VjecitiStudent wrote:Ova mi je najdraža:
O SKROMNOSTI
Nemam nista bas osim najosnovnijih potreba. Ni ja, ni moja djeca nemamo nikakvu imovinu. U porodici Izetbegovic, ukljucujuci moju djecu, ima mnogo skolovanih i sposobnih ljudi i niko od njih nije ni ministar, ni nacelnik, ni ambasador.
Odlična ... :lol:
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22045 Re: SDA-All about

Post by Mister Yes »

XXS wrote: Ne slazem se ali hajde da prihvatim tvoju konstataciju, nije bilo pravo vrijeme.
Proslo je 20 godina, uhapsen Milosevic, Tuta, Karadjic, Prlic, Mladic...itd....cak i Sanader i Legija.

Koga je to SDA uhapslila i osudila radi kradje, otimanja od naroda, politickih ubistava, privatizacije i lopovluka???
Koga su u RS-u uhapsili po tim osnovama? Isto tako nikoga zar ne?

A znaš zašto? Zato što ovdje i 20 godina kasnije još uvijek traje rat ali drugim sredstvima.

Moram opet citat iz knjige "Nedovršena država":
Elite na vlasti se iskazuju kao nacionalno vođstvo koje „svoju” naciju brani od drugih nacija, čime se stvara prostor da elite na vlasti izbjegnu demokratsku odgovornost za druga bitna pitanja u društvu i državi, prije svega ekonomska. Kao posljedica totalitarizma vladajućih elita ukida se demokratija unutar same nacije, dolazi do opšteg otuđenja čovjeka i potpunog sužavanja mogućnosti za ostvarivanje ljudskih prava i sloboda. Na ovaj način se izbjegava odgovornost i uspostavlja dikatura male grupe ljudi nad cijelom nacijom. Svaki oblik kritike vladajuće elite u javnosti se predstavlja kao ugrožvanje nacije, a svako drugačije mišljenje se predstavlja kao narušavanje nacionalnog jedinstva. Da bi se održala dominacija vladajuće elite nad nacijom neophodna je podrška opštih nacionalnih institucija kao što su vjerske zajednice. Strateška koalicija vjerskih vođa i vladajuće nacionalne elite ima za posljedicu feudalizaciju države, gdje vlast dobija blagoslov od vjerskih vođa, a vjerske vođe dobijaju ekonomski interes od vlasti. Održivost feudalizacije države u javnosti opet ne bi bila moguća bez medija kao sredstava javnog uticaja, koji nekritički podržavaju „dil“ vjerskih vođa i vladajuće elite.


I zato se nastavlja produbljivanje mržnje, podsjećanje na prošlost u stilu "da se ne zaboravi" i konstantan stav "drži ih na oku" i pripravnost za nove sukobe. Time se društvo i 20 godina nakon rata drži u stanju ratne opasnosti a sve u cilju homogenizacije i ignorisanja ekonomskih pitanja kao što je detaljnije objašnjeno u gornjem citatu.

Ja čak ne vidim osnove da za takvo ponašanje krivimo SDA. To bi svako radio kada bi mogao (kada bi imao ovako nedovršenu državu) i to svako i radi ko može. Takva je politika i takvi su političari. Našim političarima je utoliko lakše što su "neprijatelji" već sistemski ugrađeni u državno uređenje pa se ne moraju puno truditi da ih nađu. A kada postoji "vanjski" neprijatelj onda je narod spreman trpiti unutrašnje "nestašluke". Provjereno i dokazano.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#22046 Re: SDA-All about

Post by daddy-kool »

daddy-kool wrote:Kako god da okrenem, ne mogu da objasnim ovo ponašanje SDA prema HDZ gdje se daje sve što se zatraži. Šta nam to strašno predstoji da se po svaku cijenu kupuje saradnja (savezništvo) sa HDZ? U tom kontekstu posmatram i ovo približavanje SBB i SDA.

Pošto se HDZ sve želje ispunjavaju, možemo iz Čovićevih intevjua predviditi pitanja koja će biti tretirana kroz zakone i dinamiku njihovog rješavanja. To je očigledni dio. Ovaj dio koji nije jasan je šta SDA u tome dobiva. I tu je još jasno da je u pitanju nešto što se očito ne može javno reći, ali da su svi glavni igrači upoznati sa tim. Pare i pozicije su već dobili tako da je u pitanju nešto sasvim drugo gdje je jako bitan dobronamjeran odnos hrvatske strane. Da ne planiraju kakave sukobe?
https://www.youtube.com/watch?v=Igj7iX9t15U

29:00 - 32:45
13:30 - 19:20
Last edited by daddy-kool on 04/11/2015 14:17, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22047 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Mister Yes wrote:
XXS wrote: Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama.

Pa normalno. Bio je rat a u ratu nema demokratije i većina stvari se mora raditi tajno. Šta da je polagao račune o utrošenim parama? Morao bi i na papir napisati koliko je para dao Srbima za oružje i municiju na primjer. Da li je to informacija za javnost? Naravno da nije. U ratu se većina stvari mora raditi tajno i u užem krugu povjerljivih ljudi a ne demokratski.
XXS wrote: Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima.
Odluka o podjeli BiH po etničkim principima je donesena od strane velikih sila zbog njihovih interesa. Tri BH naroda su bili produžene ruke 3 veće države koje su ovdje ganjale svoje interese. Hrvati Njemačke, Srbi Rusije a Bošnjaci Turske što je i normalno jer mali uvijek traže velikog zaštitinika. Interesi Turske i Njemačke su se poklopili i zato imamo Federaciju Bošnjaka i Hrvata. U sve se kao ključni faktor umješala i USA koja je u cilju da zajebe Njemce ostavila RS u životu i praktično napravila današnju BiH. Tako pomoću entitetskih veta i ruski favoriti (Srbi) mogu blokirati interese Njemačke i Turske a sa druge strane njemački favoriti (Hrvati) i turski favoriti (Bošnjaci) mogu blokirati interese Rusije. Klasična tampon zona. Veliki su odredili i omjer 51-49 bez da su išta pitali ovdašnje vođe (isto kao i na berlinskom kongresu kada su crtali bez da pitanju ovdašnje). Alija, kao i ostali balkanski lideri, se u tim osnovnim postavkama nisu ništa pitali i mogli su samo ili da sarađuju ili da ne sarađuju. Oni koji nisu htjeli da sarađuju su na kraju bombardovani i na razne način prisiljeni da sarađuju. Da se Alija protivio podjeli po etničkom principu onda bi naša strana bila proglašena negativcima jer ne želi dogovor i/ili ima hegemonističke ciljeve. Whatever.
XXS wrote: Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH.
Forsiranje Bosanstva bi bio klasičan agresivni pokušaj većine da asimilira manjine. Bošnjaštvo je ipak puno pošteniji i realniji pristup kojem na kraju ipak treba aplaudirati. Ukratko, Bošnjaštvo je pristup tolerancije dok bi Bosanstvo bilo pristup agresije.
XXS wrote: Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Pa naravno. Krizna vremena zahtjevaju upravo takvo ponašanje. U tim vremenima puno je važnije osigurati lojalnost i vjernost nego pravnu državu.
XXS wrote: Nista nije ucinio da bi sprijecio odliv obrazovanih i postenih koji su trebali dici ovu zemlju iz pepela nakon rata jer se SDA izborni model zasniva na glasovima ne obrazovanog puka.
Mladi i pametni napuštaju zemlju jer vide o kakvoj se zemlji radi. O protektoratu i tampon zoni velikih sila. Od Berlinskog kongresa, preko Titove BiH do Daytonske BiH. Jedini smisao ovakve tvorevine već 137 godina je da bude tampon zona. Mladi a pametni to vide i odlaze. Ni Alija ni bilo ko drugi to ne može i neće spriječiti.

kake bolan Turske u to doba :? :-) ti si momak zaluto u politićku histeriju :-) tadašnaj Turska najjači Tuđmanov saveznik
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#22048 Re: SDA-All about

Post by mg »

Kakva stranka, takvi i ovi što je brane. Nesposobni, ali podobni. :D

Dovelo hin preko veze u centralu! Dje će Zukić pustit nekog sa IQ preko 85 da radi u stranci, to bi mu potkopalo samopouzdanje.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22049 Re: SDA-All about

Post by Mister Yes »

JoseMujica wrote: kake bolan Turske u to doba :? :-) ti si momak zaluto u politićku histeriju :-) tadašnaj Turska najjači Tuđmanov saveznik
A Tuđman Njemački. Baš kao što sam i rekao, poklopili se interesi Turske i Njemačke i zato imamo Federaciju BiH kao savez njihovih igrača Bošnjaka i Hrvata.

Slabo se ti razumiješ u ciljeve velikih na ovim prostorima reklo bi se? Vidiš, devedesetih su po pitanju BiH na jednoj strani bili Rusi a na drugoj kombinacija Njemačka-Turska. Turska i Njemačka imaju iste interese samo u suprotnom smjeru (Turska prodor u evropu a Njemačka prodor na istok). USA se ubacila u igru da i jednima i drugima i trećima pomrsi planove i tako smo dobili ovo što danas imamo.

Sve je to fino objasnio general Momčilo Perišić na 20. sednici Vrhovnog saveta odbrane od 15.04.1994-te:
Na prostoru bivše SFRJ dominiraju interesi četiri velike sile: SAD, Ruske Federacije, Nemačke i Turske. SAD želi u BiH uspostaviti protivpožarni zid protiv Nemačke i Rusije. Nemačka želi prodor na Bliski istok radi povezivanja sa izvorima sirovina i izlaska na toplo more. Turska želi trasirati "zelenu transferzalu", najmanje do Cazinske krajine, a kasnije i do Zapadne Nemačke.

U suštini, radi se o sukobu dve sile: SAD kao svetske i Nemačke kao evropske, dok su sve druge marginalne.

Linija razgraničenja SAD i Nemačke će biti u srazmeri odnosa snaga, pri čemu SAD teži da je pomeri što dalje na severozapad, a Nemačka na jugoistok bivše Jugoslavije.

Interesi Nemačke su da preko muslimansko hrvatske federacije ide prema Istoku.
Ako pobede interesi SAD, to bi se poklopilo u mnogo čemu i sa našim interesima.
Drugim rječima, BiH je ovakva kakva je zato što USA hoće da bude ovakva. Na ovaj način ruski favoriti (Srbi) preko entitetskog veta mogu blokirati interese njemačkih favorita (Hrvata) i turskih favorita (Bošnjaka). Sa druge strane, njemački i turski favoriti isto tako preko entitetskog veta mogu blokirati interese ruskih favorita. Tako je današnja BiH nešto kao "tampon zona" koja blokira interese svih zainteresovanih za balkan a na zadovoljstvo USA koji su ovakvu BiH i napravili.

Ovakva BiH će biti sve dok su USA prva sila na svijetu. Kao što se može primjetiti, i ja sam potpuno odustao od crtanja karata i razmišljanja a nekim preuređenjima BiH jer znam da od toga nema ništa. Bar dok je USA glavni baja
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59311
Joined: 15/12/2008 16:53

#22050 Re: SDA-All about

Post by ultima_palabra »

Mister Yes wrote:Kao što se može primjetiti, i ja sam potpuno odustao od crtanja karata i razmišljanja a nekim preuređenjima BiH jer znam da od toga nema ništa. Bar dok je USA glavni baja
:lol: :sax:
Post Reply