Sumnjam da mozemo ocekivati ikakve smislene intervencije u elektricnu komponentu GRAS-a dok se ne formira holding i ne "rastoci" GRAS u SET.
GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
- Prpa.ba
- Posts: 15267
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#22001 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kredit od 300 miliona KM na 20 godina sa nekom pristojnom kamatnom stopom i uz maksimalno moljakanje EU bi nas dosao oko 25 miliona KM godisnje sto je prihvatljivo za nas budzet. S druge strane, niko nece taj teret zbog preduzeca koje je vec u tolikom dugu zbog varanja na subvencijama i vec sutra mogu krenuti pljenidbe, posebno kad se razidju kantonalne i federalne vlasti.
Sumnjam da mozemo ocekivati ikakve smislene intervencije u elektricnu komponentu GRAS-a dok se ne formira holding i ne "rastoci" GRAS u SET.
Sumnjam da mozemo ocekivati ikakve smislene intervencije u elektricnu komponentu GRAS-a dok se ne formira holding i ne "rastoci" GRAS u SET.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#22002 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
E pa realni sektor i drzava koja sisa pare nije isto znate - jer sta mislite ko finansira sve te pomocnike sekretarice i tako dalje ... trziste rada je jednostavno - a ne vidim stotine njemackih firmi koje prave ovde fabrike i otvaraju podruznice sve sa jeftinom radnom snagom - sto li ??bitanga_sa_otesa wrote:o tome pricam,normalna plata za pristojan zivot minimalno 2000.Sodom1 wrote:Tanke su to sve plate da bi insan zivio kako treba
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#22003 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Uvijek ce naci nekoga pa i nekompetentnognlt wrote:kad narod odbije da radi za male pare bit ce i plate veće, do tada uvijek ce biti '' ako neces ti, ima ko hoće''
živio gras i ostale firme gdje se cijeni radnik i ima platu dostojnu čovjeka
Iz jedne firme nakon sto sam otisao falsifikovali diplomu covjeku koji je zavrsio kriminalistiku i preko noci postao inzinjer rudarstva sa 5god iskustva i ekspert za povrsinske kopove i struju vezanu za to
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#22004 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
plus topli i prevoz, jel tako?bitanga_sa_otesa wrote:portir 800Thorgerson wrote: Pa koliko imaju? Nemaju platu cca 1100 - 1200 KM?
VK monter oko 1500
nije tamo bas sjajno kako vi mislite ...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22005 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
portiri nisu na platnoj listi ED,kao ni cistacice to je druga firma koja pruza uslugu,mozda nemaju ni 800....mayab wrote: plus topli i prevoz, jel tako?
radnici ED sa prevozom i toplim oko 1500 zavisi od staža,bodova i prekovremenih sati...
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#22006 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kakve su trole u Beogradu?
Možemo li se dočepati nekih novijih primjeraka?
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1476927
Po hitnom postupku: Šine u BG i privatnicima, trolejbusi u istoriju
Možemo li se dočepati nekih novijih primjeraka?
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1476927
Po hitnom postupku: Šine u BG i privatnicima, trolejbusi u istoriju
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#22007 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ne moze , GRAS samo prima dzabalesku. Pojasnio je dresdner
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#22008 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ko god uvede elektrobus umjesto trolejbusa pojeo je govno i to ne kasikom, već kutlačom.thekupus wrote:Kakve su trole u Beogradu?
Možemo li se dočepati nekih novijih primjeraka?
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1476927
Po hitnom postupku: Šine u BG i privatnicima, trolejbusi u istoriju
To su krajnje nedovoljno pouzdana vozila u jos uvijek fazama razvoja. Nema tog elektrobusa koji pouzdano može zamijeniti trolejbus...
Privatnik u tramvajski sistem....
Hellcome to Balkan-Apsurdistan. Potpuno nerazumno i nelogično.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#22009 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Sta kae Grasovac, nedovoljno pouzdana vozila i nema tog elektrobusa koji moze zamjeniti trolejbus...?man_464 wrote:
Ko god uvede elektrobus umjesto trolejbusa pojeo je govno i to ne kasikom, već kutlačom.
To su krajnje nedovoljno pouzdana vozila u jos uvijek fazama razvoja. Nema tog elektrobusa koji pouzdano može zamijeniti trolejbus...
Privatnik u tramvajski sistem....
Hellcome to Balkan-Apsurdistan. Potpuno nerazumno i nelogično.

-
nlt
- Posts: 2607
- Joined: 18/05/2014 18:02
#22010 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
ovo kod nas nije trolejbus, ovo je jadtempuser wrote:Sta kae Grasovac, nedovoljno pouzdana vozila i nema tog elektrobusa koji moze zamjeniti trolejbus...?man_464 wrote:
Ko god uvede elektrobus umjesto trolejbusa pojeo je govno i to ne kasikom, već kutlačom.
To su krajnje nedovoljno pouzdana vozila u jos uvijek fazama razvoja. Nema tog elektrobusa koji pouzdano može zamijeniti trolejbus...
Privatnik u tramvajski sistem....
Hellcome to Balkan-Apsurdistan. Potpuno nerazumno i nelogično.
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#22011 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
ja maloprije negdje na fb procitah da je cijena struje u regiji najskuplja u Crnoj Gori pa u BiH...studiorum_tuzlaensis wrote:A koja je to ekonomska cijena struje, nek nam uvaženi gospodin iznad kaže?
Termoelektrane, rudnike i hidroelektrane su napravili ljudi koji troše tu struju, a ne tamo neki stranci. Stoga, cijena struje treba da bude takva da pokrije održavanje mreže i eventualno investicije da bi se održala pokrivenost domaće potrošnje. Ja koliko vidim, Elektropriveda je do priključenja rudnika u koncern uvijek poslovala više nego pozitivno.
Stoga, cijena struje nije visoka kume moj.
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#22012 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Provjereno, zaposlenik GRAS-a koji radi u GRAS-ovoj trafici od 7 do 15 sati sa toplim izadje oko 1050 KM i to ima položeno vanreddno 4-ti razred srednje tehnicke ali mu ga nisu priznali jer bi mu morali dati vecu platu nego su mu samo priznali 3 srednje saobracajne škole, momak 31 god 186 cm oko 95 kg ubio se za revizora ali bolje je u trafici drkati kurac uz erotike za 1050 kmThorgerson wrote:Zao mi je samo sto idemo off topic, ali...bitanga_sa_otesa wrote:portir 800Thorgerson wrote: Pa koliko imaju? Nemaju platu cca 1100 - 1200 KM?
VK monter oko 1500
nije tamo bas sjajno kako vi mislite ...
Dakle, VK monter ima vecu platu nego doktor opste prakse, portir ima malo manju plati nego npr prosvjetni radnik i onda napises "nije ni tamo sjajno..."![]()
S obzirom sta portiri tamo rade, sto sam vidio licno svojim ocima, i tih 800 KM im je previse.
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#22013 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Očigledno su se beogradski političari u svojem kopiranju svega ruskog inspirisali u Moskvi gdje je trolejbus postao neprijatelj broj 1.tempuser wrote:Sta kae Grasovac, nedovoljno pouzdana vozila i nema tog elektrobusa koji moze zamjeniti trolejbus...?man_464 wrote:
Ko god uvede elektrobus umjesto trolejbusa pojeo je govno i to ne kasikom, već kutlačom.
To su krajnje nedovoljno pouzdana vozila u jos uvijek fazama razvoja. Nema tog elektrobusa koji pouzdano može zamijeniti trolejbus...
Privatnik u tramvajski sistem....
Hellcome to Balkan-Apsurdistan. Potpuno nerazumno i nelogično.
I, "GRASOVAC" je potpuno u pravu, trenutno NE POSTOJI elektrobus koji bi nudio iste prednosti ili bio još bolji od autobusa šta se pouzdanosti i zahtjevnosti tiče.
Evo malo informacija iz jednog časopisa koji se bavi temom gradskog saobraćaja, i nema NIKAKVIH veza sa nekim "GRAS-om".
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2016/2 ... ?rq=fiasko
Berlin je naručio 4 elektrobusa "Solaris Urbino 12 electric" za liniju 204 (Südkreuz - Zoologischer Garten). Punjenje akumulatora se realizuje preko induktivnog aparata ugrađenog u kolovozu na terminalima i traje 4-7 minuta.
"Za 134 dana od početka saobraćaja elektrobusa su sva 4 elektrobusa vozila zajedno samo 21 dana. 24 dana su saobraćala 3 elektrobusa, 27 dana su putnicima služili samo 2 elektrobusa i 5 dana samo jedan elektrobus. Ostalih 57 dana razdoblja nisu elektrobusi vozili nikako zbog raznih kvarova. Saobraćajna pouzdanost dostiže jedva 40 %, mada se radilo samo o eksperimentalnom saobraćaju.
Portparol berlinskog saobraćajnog preduzeća je rekla: "Znamo da elektrobusi jesu budućnost. Samo ne znamo kad će ova budućnost početi."
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2018/9 ... ?rq=fiasko
Fijasko elektrobusa u Moskvi:
U Moskvi je kod trenutne vrhuške izbila prava TROLEJBUSOFOBIJA. Trolejbusi su decenijama pouzdano opsluživali Moskvu na desetinama linija, još 2009. godine je postojalo 109 trolejbuskih linija. Ali, trolejbusi "jesu zastarjeli, nemaju budućnost", pojedinim kvazistručnjacima (kakvih ima i u Sarajevu) smeta kontaktna mreža iznad ulica. Odlučeno je postepeno ukinuti sve trolejbuske linije i početi sa uvođenjem elektrobuskih linija. Ovo uvođenje je svakako bilo ne neke "dječije bolesti" nego potpuni promašaj. Elektrobusi se u moskovskim gužvama vrlo brzo iscrpe jer stalno krenu i zaustaljaju. Stanice za punjenje akumulatora jesu samo na terminalima, tako da su elektrobusi sa prazdnim akumulatorima stojeći na ulicama Moskve postali svakodnevnica. Vlasti su odlučile zabraniti šlepanje vozila u garažu tokom dana da se "ne narušava protok saobraćaja", ustvari zbog toga da ljudi ne slikaju ova vozila kako ih šlepa kamion. Početne kalkulacije kako će punjenje akumulatora na terminalima trajati oko 10 minuta su se pokazali pogrešnim, traje to puno duže, dakle za zamjenu jednog trolejbusa / autobusa je potrebno 1,5 elektrobusa. Preračunata potrošnja energije onda dostiže 100 litara dizel goriva na 100 km, što je puno više nego kod klasičnih dizel autobusa.
Kuriozna stvar jeste da ovi elektrobusi imaju grijanje prostora za putnike na dizel gorivo, dakle ipak u niskim temperaturama pale puno dizel goriva. Najviše napora su gradske vlasti u Moskvi uložile u brisanje bijesnih komentara putnika i općenito u cenzuru socijalnih mreža i medijskih izvještaja o svakodnevnim problemima ovog "perspektivnog" saobraćajnog sredstva. Moskovsko saobraćajno preduzeće MOSGORTRANS je u međuvremenu potpisalo kontrakt za isporuku više od 1 000 dizel i plinskih autobusa. Rezultat je trenutno više desetina kilometara ukinutih trolejbuskih linija, nekoliko depoa bez trolejbusa (govori se o tome da su zemljišta već obećana građevinskim firmama za nove stanove i poslovne zgrade), i oko 20 elektrobusa koji jesu skupi, nepouzdani i u niskim temperaturama moraju ipak koristiti dizel gorivo.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#22014 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Grasovac bi bio u pravu da ne povlaci paralelu sa ulaskom privatnika u gradski prevoz Sarajeva i da je Gras jedna uzrona firma sa pouzdanim voznim parkom i optimalnim brojem vrijednih radnika placenih srazmjerno poslovnim rezultatima preduzeca, a ne klinicki mrtav budzetski parazit cija se pouzdanost mjeri postavljenom slikom.dresdener78 wrote:
I, "GRASOVAC" je potpuno u pravu, trenutno NE POSTOJI elektrobus koji bi nudio iste prednosti ili bio još bolji od autobusa šta se pouzdanosti i zahtjevnosti tiče.
Ja sam osnovnu skolu zavrsio putujuci u ZiU-9, ZiU 10 i Ikarus 280!
-
nlt
- Posts: 2607
- Joined: 18/05/2014 18:02
#22015 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
da se tamo uvalitProvjereno, zaposlenik GRAS-a koji radi u GRAS-ovoj trafici od 7 do 15 sati sa toplim izadje oko 1050 KM i to ima položeno vanreddno 4-ti razred srednje tehnicke ali mu ga nisu priznali jer bi mu morali dati vecu platu nego su mu samo priznali 3 srednje saobracajne škole, momak 31 god 186 cm oko 95 kg ubio se za revizora ali bolje je u trafici drkati kurac uz erotike za 1050 km
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22016 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
sto si zavidan ?bumerangss wrote:
Provjereno, zaposlenik GRAS-a koji radi u GRAS-ovoj trafici od 7 do 15 sati sa toplim izadje oko 1050 KM i to ima položeno vanreddno 4-ti razred srednje tehnicke ali mu ga nisu priznali jer bi mu morali dati vecu platu nego su mu samo priznali 3 srednje saobracajne škole, momak 31 god 186 cm oko 95 kg ubio se za revizora ali bolje je u trafici drkati kurac uz erotike za 1050 km
- insaneinthebrain
- Posts: 25461
- Joined: 12/08/2013 12:51
#22017 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
sretoh veceras poznatog revizora u BBI-u. u radnji skupocjenih satova. sve se nema, kasne plate, sirotinja 
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#22018 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
I tu je "GRASOVAC" u pravu, javni prevoz NIJE PROSTOR ZA NEKU TRŽIŠNU KONKURENCIJU!!!! Jer on kao takav NE DONOSI PROFIT i UVIJEK OVISI O SUBVENCIJAMA.tempuser wrote:Grasovac bi bio u pravu da ne povlaci paralelu sa ulaskom privatnika u gradski prevoz Sarajeva i da je Gras jedna uzrona firma sa pouzdanim voznim parkom i optimalnim brojem vrijednih radnika placenih srazmjerno poslovnim rezultatima preduzeca, a ne klinicki mrtav budzetski parazit cija se pouzdanost mjeri postavljenom slikom.dresdener78 wrote:
I, "GRASOVAC" je potpuno u pravu, trenutno NE POSTOJI elektrobus koji bi nudio iste prednosti ili bio još bolji od autobusa šta se pouzdanosti i zahtjevnosti tiče.
Ja sam osnovnu skolu zavrsio putujuci u ZiU-9, ZiU 10 i Ikarus 280!
Jel bi trebao biti svaki drugi tramvaj nekog privatnika MUJO doo, ili da govorimo jasno da se budu tramvaji preticali sa vozilima firme Centrotrans? Kako? GDJE to ima na svijetu? Javni prevoz OVISI O SUBVENCIJAMA ČAK I U SVETINJI KAPITALIZMA, SAD - zato ga i tamo manje-više osim par najvećih gradova nema i bez automobila možeš samo da crkneš pored puta.
Šta se tiče GRAS-a, on je samo POSLJEDICA katastrofalne bh. realnosti, UZROK sjedi decenijama u foteljama, razorazne plemensko- religijske sekte kojima je glavni posao krasti, uvoditi srednjevjekovni mentalitet i zaglupljivati ljude.
Pod OVAKVIM uslovima, SVAKI prevoznik će na kraju završiti kao ovaj GRAS, ili će doć do totalne destrukcije javnog prevoza: toplo preporučujem posjetu u gradovima kao Dhaka, Lagos, Abuja, Nairobi, Pretoria. Da vidiš KAKVA JE SVIJETLA BUDUĆNOST GRADSKOG PREVOZA U PRIVATNIM RUKAMA.
- vješalica
- Posts: 10114
- Joined: 02/04/2010 19:12
#22019 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Dzaba pricas sve te price kad forumski inzenjeri znaju bolje od ostatka svijeta
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#22020 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Naravno da je svakom gradjaninu u interesu da firma u vlasnistu grada/kantona tj njegovom vlasnistvu bude stabilna i pouzdana, ali da li ti zelis reci da je bez radikalnih rezova u Grasu i radikalne promjene u odnosu vlasti prema Grasu bolje i ovakav Gras koji ne odrzava linije i propusta voznje i pri tome konstantnu zavlaci ruku u budzet ili nista? Ovdje se prvenstveno misli na autobuse i minibuse.dresdener78 wrote:
I tu je "GRASOVAC" u pravu, javni prevoz NIJE PROSTOR ZA NEKU TRŽIŠNU KONKURENCIJU!!!! Jer on kao takav NE DONOSI PROFIT i UVIJEK OVISI O SUBVENCIJAMA.
Jel bi trebao biti svaki drugi tramvaj nekog privatnika MUJO doo, ili da govorimo jasno da se budu tramvaji preticali sa vozilima firme Centrotrans? Kako? GDJE to ima na svijetu? Javni prevoz OVISI O SUBVENCIJAMA ČAK I U SVETINJI KAPITALIZMA, SAD - zato ga i tamo manje-više osim par najvećih gradova nema i bez automobila možeš samo da crkneš pored puta.
Šta se tiče GRAS-a, on je samo POSLJEDICA katastrofalne bh. realnosti, UZROK sjedi decenijama u foteljama, razorazne plemensko- religijske sekte kojima je glavni posao krasti, uvoditi srednjevjekovni mentalitet i zaglupljivati ljude.
Pod OVAKVIM uslovima, SVAKI prevoznik će na kraju završiti kao ovaj GRAS, ili će doć do totalne destrukcije javnog prevoza: toplo preporučujem posjetu u gradovima kao Dhaka, Lagos, Abuja, Nairobi, Pretoria. Da vidiš KAKVA JE SVIJETLA BUDUĆNOST GRADSKOG PREVOZA U PRIVATNIM RUKAMA.
Ako jeste nisam siguran da razumijem taj rezon?
- CPT
- Posts: 6246
- Joined: 16/05/2018 11:13
#22021 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
napisao je (cak u CAPSIMA) sta zeli reci...tempuser wrote:Naravno da je svakom gradjaninu u interesu da firma u vlasnistu grada/kantona tj njegovom vlasnistvu bude stabilna i pouzdana, ali da li ti zelis reci da je bez radikalnih rezova u Grasu i radikalne promjene u odnosu vlasti prema Grasu bolje i ovakav Gras koji ne odrzava linije i propusta voznje i pri tome konstantnu zavlaci ruku u budzet ili nista? Ovdje se prvenstveno misli na autobuse i minibuse.dresdener78 wrote:
I tu je "GRASOVAC" u pravu, javni prevoz NIJE PROSTOR ZA NEKU TRŽIŠNU KONKURENCIJU!!!! Jer on kao takav NE DONOSI PROFIT i UVIJEK OVISI O SUBVENCIJAMA.
Jel bi trebao biti svaki drugi tramvaj nekog privatnika MUJO doo, ili da govorimo jasno da se budu tramvaji preticali sa vozilima firme Centrotrans? Kako? GDJE to ima na svijetu? Javni prevoz OVISI O SUBVENCIJAMA ČAK I U SVETINJI KAPITALIZMA, SAD - zato ga i tamo manje-više osim par najvećih gradova nema i bez automobila možeš samo da crkneš pored puta.
Šta se tiče GRAS-a, on je samo POSLJEDICA katastrofalne bh. realnosti, UZROK sjedi decenijama u foteljama, razorazne plemensko- religijske sekte kojima je glavni posao krasti, uvoditi srednjevjekovni mentalitet i zaglupljivati ljude.
Pod OVAKVIM uslovima, SVAKI prevoznik će na kraju završiti kao ovaj GRAS, ili će doć do totalne destrukcije javnog prevoza: toplo preporučujem posjetu u gradovima kao Dhaka, Lagos, Abuja, Nairobi, Pretoria. Da vidiš KAKVA JE SVIJETLA BUDUĆNOST GRADSKOG PREVOZA U PRIVATNIM RUKAMA.
Ako jeste nisam siguran da razumijem taj rezon?
NIJE PROSTOR ZA NEKU TRŽIŠNU KONKURENCIJU!!!! Jer on kao takav NE DONOSI PROFIT i UVIJEK OVISI O SUBVENCIJAMA.
...
Pod OVAKVIM uslovima, SVAKI prevoznik će na kraju završiti kao ovaj GRAS, ili će doć do totalne destrukcije javnog prevoza: toplo preporučujem posjetu u gradovima kao Dhaka, Lagos, Abuja, Nairobi, Pretoria. Da vidiš KAKVA JE SVIJETLA BUDUĆNOST GRADSKOG PREVOZA U PRIVATNIM RUKAMA
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#22022 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ako se oni riješe trolejbusa, vjerovatno će ih isjeći.thekupus wrote:Kakve su trole u Beogradu?
Možemo li se dočepati nekih novijih primjeraka?
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1476927
Po hitnom postupku: Šine u BG i privatnicima, trolejbusi u istoriju
2010 su nabavili 80-tak bjeloruskih BKM-ova solo. Imaju nešto solo i zglobnih BKM-ova iz 2000-tih.
Nisu ta vozila u nekom najsjajnijem stanju.
Krajem 60-tih i početkom 70-tih su svi gradovi u Jugoslaviji osim Beograda ukinuli su trolejbus što se nakon izbijanja naftne krize pokazalo kao greška.
Trolejbus je nekad vozio u Rijeci, Ljubljani, Splitu a Beograd je skoro ukinuo trolejbus, tako da je bila ostala samo jedna linija, a 80-tih je rađena revitalizacija trolejbuskog saobraćaja u Beogradu gdje je sada u funkciji 7 trolejbuskih linija, a istovremeno je i Sarajevo dobilo trolejbus.
Mislim da ni ta zamjena trolejbusa sa električnim autobusima u tolikoj količini nije baš pametna stvar, a sa ekološkog stanovišta pametnije bi bilo da se smrdljivi dizelaši zamijene električnim autobusima, mada ni to nije pametno u prevelikim količinama.
Električni autobusi i hibridi su budućnost i vjerovatno će u narednih nekoliko decenija zamijeniti i dizel autobuse i trolejbuse, ali još nisu došli do te faze da adekvatno mogu zamijeniti trolejbuse i dizel autobuse.
Inače kad smo kod Beograda, mene su beograđani upućeni u JGP upozoravali da se Sarajevu sprema "Beogradski scenario".
Uništiti maksimalno javnog prevoznika-> izazvati štrajk-> uvesti privatnika.
GSP je krajem 90-tih bio gori nego GRAS.
400 voznih jedinica na grad od 2 miliona stanovnika.
Došlo je do štrajka, uvedeni su privatnici kao privremeno rješenje dok se ne završi štrajk, kad se štrajk završio vlasti su obećale da će privatnici biti uklonjeni ali oni su ostali, vozili su na kojoj su liniji htjeli i po kojoj tarifi su htjeli. (ista priča kao sa Centrotransom kod nas)
Od 97 do početka 2000-tih vozio je kako je ko htio i sa čim je htio. Podmićivani su i tramvajdžije da izazivaju preopterećenja mreže i iskakanja, tako da su privatnici tada vozili na tramvajskim linijama sa ekstra zaradom.
2000-tih je uveden red i jedinstveni tarifni sistem, a kasnije su privatnici ograničeni na starost vozila do 5 godina ukoliko žele subvencije po kilometru.
Vlasti su 2000-tih počele i sa ulaganjima u obnovu voznog parka GSP-a ali na žalost ne ulaže se u održavanje i ono je gore nego u GRAS-u.
Pošto Sarajevo u praksi često prepisuje od Beograda plašim se da bi ovo moglo pasti na pamet i našim vlastima, čak mislim da planiraju da na budućoj tramvajskoj liniji za Hrasnicu vozi privatnik, a što se tiče trolejbusa bojim se da će se on sam od sebe ukinuti.
Vozila su stara, 26-34 godine, u lošem su stanju i iz mjeseca u mjesec sve ih je manje, jedino su ex Ženevski ponovo svi na broju nakon što je 631 proradio. Iznenađujuće dobri i pouzdani trolejbusi za svoje godine i ovakvo održavanje.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#22023 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Sve to ima smisla u normalnim okolnostima kad javni gradski prevoznik posluje kako treba, ali sta u konkretnom slucaju dok se odnos vlasnika i samih zaposlenih radikalno ne promjeni? Drzati status quo na teret gradjan u kojem najvise ispastaju upravo oni?
- oldtajmer
- Posts: 5439
- Joined: 13/04/2013 09:43
- Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda
#22024 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
pade mi nesto na pamet,sta li se desilo sa onim niskopodnim jednodijelnim trolama(plavo-zuti cini mi se),bili su novi a vozili povremeno ima i vise od 10 godina, ako ne grijesim
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#22025 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Neko je pitao za kosi lift, maloprije prolazim, nove sine na lijevoj strani, na srednjoj stanici nova vrata na nekom postrojenju, a ngornjoj stanici ljudi nesto rade.
