Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#22001 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mirzadelibasic »

palermo wrote:
mirzadelibasic wrote:NS se nije izjasnila da predstavlja poslodavce, mada su njihovi ugledni članovi upravo poslodavci i direktori. Nedoumica svega ovoga ostaje političko opredjeljenje NS, a ovim stavom ne pokazuju lijevu orijentiranost.
Pa mislim da je Peđa u jednom svom postu od prije par mjeseci ( ne da mi se tražiti) i sam rekao da NS vidi kao stranku liberalne provinijencije, dakle ne vidim zašto bi podržavanje ovoga Zakona bilo u suprotnosti sa njihovim ideološkim opredjeljenjem.

By the way, u nas se pod strankom lijeve orijentacije valjda podrazumjeva svaka stranka koja se ne zove SDA :D Iili HDZ
Pa kada je Cudicka pričala o ujedinjenoj ljevici i sebe je svrstala tu, kao i NS. Čak se jednom zbunila u omjeru glasova ljevice i desnice i Fahru dodala u ove prve.

Helem, ako predsjednik kaže da su liberali, onda su liberali.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22002 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

hakize

5. amandman, ce biti dio opsteg kolektivnog ugovora.
Radi se o, de facto, pravnom propisu - koji se nesretno zove ugovor - kojim se uredjuju plate, topli obroci, dnevnice, itd...dakle, opsti ugovor je obavezni dio granskih kolektivnih ugovora (pa i pojedinacnih) i vazi i za one koji ga nisu potpisali.

Vase drugo pitanje se odnosi na...pripravnost.
Zakon samo odredjuje da se pripravnost od sada placa.
(Koliko ce se placati odredice kolektivni ugovori).

Inace, zakonom je izricito propisano da ukoliko je neka materija razlicito regulisana zakonom, opstim, granskim ili pojedinacnim ugovorom primjenjivace se ona koja je najpovoljnija za radnika u tom konkretnom slucaju.

Svih nasih pet izmjena vladinog prijedloga bi objektivni posmatrac ocijenio da su bili u korist radnika.


Stupanjem na snagu Zakona o radu on je otvoren za izmjene i dopune - mi se vec spremamo za sa preostalim zahtjevima i skupljamo nove, tako da ako vidimo da se donosenje opsteg kolektivnog ugovora razvlaci trazicemo promjene kroz taj proces.


p.k.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22003 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Mi smo, u pogledu ideologije, socijal -liberali, dakle lijevi centar, kako pise u nasim programskim dokumentima.


p.k.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22004 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Pedja Kojovic wrote:hakize

5. amandman, ce biti dio opsteg kolektivnog ugovora.
Radi se o, de facto, pravnom propisu - koji se nesretno zove ugovor - kojim se uredjuju plate, topli obroci, dnevnice, itd...dakle, opsti ugovor je obavezni dio granskih kolektivnih ugovora (pa i pojedinacnih) i vazi i za one koji ga nisu potpisali.

Vase drugo pitanje se odnosi na...pripravnost.
Zakon samo odredjuje da se pripravnost od sada placa.
(Koliko ce se placati odredice kolektivni ugovori).

Inace, zakonom je izricito propisano da ukoliko je neka materija razlicito regulisana zakonom, opstim, granskim ili pojedinacnim ugovorom primjenjivace se ona koja je najpovoljnija za radnika u tom konkretnom slucaju.

Svih nasih pet izmjena vladinog prijedloga bi objektivni posmatrac ocijenio da su bili u korist radnika.


Stupanjem na snagu Zakona o radu on je otvoren za izmjene i dopune - mi se vec spremamo za sa preostalim zahtjevima i skupljamo nove, tako da ako vidimo da se donosenje opsteg kolektivnog ugovora razvlaci trazicemo promjene kroz taj proces.


p.k.
Dodje li, konacno, u posjed tog, vasim amandmanima obogacenog, teksta zakona...?

Da li je dostupan ovjereni i potpisani sporazum glede petog amandmana zakona koji to u stvari nije, vengo je nesto, negdje...? Ili je tajna...!?
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#22005 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Pedja Kojovic wrote:hakize

5. amandman, ce biti dio opsteg kolektivnog ugovora.
Radi se o, de facto, pravnom propisu - koji se nesretno zove ugovor - kojim se uredjuju plate, topli obroci, dnevnice, itd...dakle, opsti ugovor je obavezni dio granskih kolektivnih ugovora (pa i pojedinacnih) i vazi i za one koji ga nisu potpisali.

Vase drugo pitanje se odnosi na...pripravnost.
Zakon samo odredjuje da se pripravnost od sada placa.
(Koliko ce se placati odredice kolektivni ugovori).

Inace, zakonom je izricito propisano da ukoliko je neka materija razlicito regulisana zakonom, opstim, granskim ili pojedinacnim ugovorom primjenjivace se ona koja je najpovoljnija za radnika u tom konkretnom slucaju.

Svih nasih pet izmjena vladinog prijedloga bi objektivni posmatrac ocijenio da su bili u korist radnika.


Stupanjem na snagu Zakona o radu on je otvoren za izmjene i dopune - mi se vec spremamo za sa preostalim zahtjevima i skupljamo nove, tako da ako vidimo da se donosenje opsteg kolektivnog ugovora razvlaci trazicemo promjene kroz taj proces.


p.k.
Onda da sačekamo kolektivne ugovore. Ali, ne znam šta tada NS može da uradi jer je to stvar pregovaranja socijalnih partnera, a političke partije to nisu.

Vidjećemo.
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#22006 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

.
Last edited by Hakiz on 03/08/2015 15:35, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#22007 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Hakiz wrote:
Pedja Kojovic wrote:Mi smo, u pogledu ideologije, socijal -liberali, dakle lijevi centar, kako pise u nasim programskim dokumentima.


p.k.
JOJ! Ima desno, centar i lijevo. Sve ostalo je pehlivanjenje. To jeste, izmišljanje kategorija samo za sebe da bi se moglo malo ovako, malo onako.

Šta uopšte znači lijevi centar? Kada nam odgovara malo smo za udarenje po bogatim i davanje sirotinji, a kada odgovara malo smo za olakšavanje bogatima. Kako zatreba.

Ako ste ljevica, onda to znači da država treba da reguliše poslovni ambijent i mimo tržišnih zakona. Plastično to znači da teret ili dio tereta socijalnog zbrinjavanja prebacite na poslodavce, otežate otpuštanja, regulište visine plata i cijene roba (visine marži itd) mimo tržišnih zakona. Država omogućava svima pristup zdravstvenoj zaštiti, školovanju itd.

Ako ste centar, to je suprotno od ljevice, država se što je moguće manje miješa u poslovni ambijent, cijene prodavac određuje kako hoće, zdravstvenu zaštitu i školovanje ima ko može da plati. Nije desnica suprotna od ljevice, centar je uprotno od ljevice. Desnica je posebna priča.

A liberali znači da se država haman ne petlja ni u šta. Pa ni u socijalnu zaštitu građana. Spojiti socijalu sa liberalizmom, i ljevicu sa centrom je neprirodno i u suštini nemoguće.

I kako onda biti lijevi centar?
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#22008 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by NKVD »

O čemu bi se deklarativni pseudo ljevičari mogli dobro zapitati je, ovdje sam je čuo, kovanica o zaštiti poslodavca od lošeg radnika.

Koja, iako zvuči rogobatno i pomalo bahato ako dolazi sa strane kapitala, uopšte nije bez smisla ako je poslodavac država, tj budžet, tj pare koje su ničije, a u stvari su i moje i tvoje.

U ozbiljnom društvu, a ono koje je rahmetli Šaban vodio i nama u amanet ostavio da ga razjebemo je bilo upravo takvo - radnik nije bio loš. Možda je pomalo hvatao krivine, hapio bi se tu i tamo koji dan bolovanja i par dnevnica ali je šteta bila ograničena, za današnje standarde, izuzetno visokim moralnim i etičkim normama.

Danas su etika i moral vrlo često vezani isklučivo uz marginalce i sanjare, čak i slabiće. Sve pod navodnicima. Peđa K inkluded. Čuj dobar i pošten!? Levat.

Ovo što ovdje čitam o obespravljenom radniku budžetliji je, naravno, apsurd. Priziva se ono što bi trebalo biti rezultat zrelog društva zasnovanog na moralu i poštivanju zakona, a u isto vrijeme se taj isti moral i zakon se gaze, punim. Da se zaštiti radnik, pogotovo budžetlija, koji od svoje bahatosti i zadrignutosti više ne vidi ni lijevo ni desno. Hau jes nou, neko već reče.

Elem, lijevo-desno palamudologija je za kurac, u našem tamnom vilajetu. Samo služi za prepucavanja i laganja vascijelog dunjaluka, pogotovo onog najugroženijeg.

NS je tu osvježenje. Ništa lijevo desno niti bezuslovno si s nama ili protiv nas. Ako nešto ima smisla - bujrum, podržati. Ako nema, odjebati u skokovima, pa da nam je ista petokraka na čelu.
maher
Posts: 499
Joined: 07/11/2003 00:00

#22009 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by maher »

poslodavac ima stotine nacina da se zastiti od loseg radnika, od sistema nagradjivanja - materijalnog i nematerijalnog, pa dalje ... samo i losi radnici imaju pravo na rad, a i uvijek je na trzistu rada falilo dobrih radnika ... nemaju svi jednake sposobnosti i nisu iste sposobnosti tokom citavog radnog vijeka radnika ... isti radnik je jednom poslodavcu dobar, a drugom los ... mislim da zakon treba da stiti prava svih radnika i dobrih i losih, i ne donose se zakoni da bi se odvajalo dobri radnici od losih ... to je stvar menadzera ...
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#22010 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Corto Maltese »

Papkov zakon

03.08.2015. | PIŠE: Vildana SELIMBEGOVIĆ

Federacija je dobila novi Zakon o radu i prije nego što se pozabavim načinom na koji je izglasan, valja reći da nikom u ovoj zemlji - ni radnicima ni sindikatima - nije bilo sporno da je reforma tržišta rada prijeko potrebna.

Problem, koji je eskalirao posljednjih sedmica, jeste u načinu. A način Vlade Fadila Novalića je proziran k'o staklo (ili barem kao Fadil sam): u oblandu evropskog puta zapakovati zakon usaglašen ni sa kim, a najmanje s onima koji - u toj istoj Evropi - postoje i slove kao dio neophodnog demokratskog mehanizma kada je o radničkim pravima riječ. Da se ne lažemo, nema te evropske niti američke adrese koja bi u svojoj zemlji gurala zakon o radu bez pregovora sa sindikatima. Zna to odlično i Fadil Novalić, ali mu se žurilo, da ne kažem da je njegova savjetnička AA trojka skontala kako je ovo savršena prilika da se isfingira strana podrška: k'o biva, ne bi oni gurali zakon, da stranci - tj. MMF, EU, Svjetska banka i ostala čuda - na njemu ne insistiraju. Šta će donijeti klasična zamjena teza, nije teško prognozirati, no u ovom času najsretnija je ona AA trojka, jer su Sindikati - s razlogom - ljuti na Novalića i ako čiju smjenu budu tražili, tražit će njegovu, a savjetnici k'o savjetnici, ostat će u debeloj kabinetskoj hladovini i vjerovatno mu se zlurado rugati iza leđa. No, tako mu i treba (kad ga svako savjetuje).

Vratimo se federalnom Parlamentu, koji je u svakoj zemlji, pa i u ovoj našoj, slika i prilika općeg stanja. U prošli četvrtak i petak vidjeli smo kako nam je: na plus 32 stepena nešto manje od 6.000 ljudi, koliko su ih pred Parlamentom FBiH izbrojali policajci, tražilo je malo milosti spram radnika: recimo, bili bi zadovoljni da se makar ispoštovala procedura, pa zakon dobio priliku da prvo prođe Predstavnički, kako je i red, pa tek onda dođe u Dom naroda, bili bi zadovoljni da se makar našalila pozicija pa javno ukorila Vladu što je u Parlament gurnula zakon ne osvrćući se na - kakvi god da su - legalne i legitimne predstavnike radničke klase, bili bi zadovoljni da im se makar nisu rugali u lice svojim ignorantskim odnosom. Džaba. Između svojih ugođaja i radničkih prava, delegati nisu imali dilema. I dok su Ismet Bajramović i Selvedin Šatorović pričali, u klupama su sjedile račundžije druge vrste i to se vidjelo odmah nakon što je opozicija (SDP, SBB i DF) složno - u znak protesta - izašla iz sale. Domu naroda je onda, nimalo slučajno uvjerena sam, kvorum obezbijedio SNSD Milorada Dodika.

Tri delegata sa Slavišom Mihajlovićem na čelu, koja svoj posao shvaćaju i obavljaju krajnje ozbiljno, javno su dan ranije i najavila kako će glasati za zakon o radu u Federaciji, uz opasku da očekuju - pazi sad! - rekonstrukciju kako federalne, tako i Vlade RS-a i Vijeća ministara i sve to do septembra. No, kako je očekivani odgovor (očito) izostao, SNSD trojka je u sali ostala, ali su glasali protiv. Znaju oni bolje od Fadila s kim imaju posla: u ovom času SDA im je dužnik, a hoće li uspjeti otkvitati dugove, čut ćemo od Dodika, koji je svoje vrijeme trošio čuvajući dužnu pažnju na referendumu. I nije birao rječnik dok se brutalno obračunavao s američkom ambasadoricom u BiH Maureen Cormack. Em je žena, em je Amerikanka, em se ne boji njegovih prostakluka, i kako onda da je predsjednik RS-a ne napada? Kao pravi balkanski macho-prototip, Dodik pljuje i vrijeđa, sve povirujući ka evropskim prozorima put kojih će - valjda - poslati pozivnice za ljetni ručak, a oni će, kako su i naučili, pohitati da pokusaju njegove čorbe i pohovane jezičke delicije, sretni i zadovoljni što Dodik - kao dokazana lola s mikrofonom - njima pjeva, a s njom se obračunava. No, nije ni ambasadorica Cormack naivna: ona je i Dejtonski ustav proučila, za razliku od Dodika koji je zaboravio i vlastiti angažman na uspostavljanju Suda i Tužiteljstva BiH koji mu sada toliko smetaju pa bi najradije da se izljubi i s Naserom Orićem ako treba, samo da se - u skladu s najavama - rekonstruira vlast i da svi budu sretni i zadovoljni, čak i u pravosuđu. A u te je svrhe trojka u federalnom Domu naroda savršen džoker.

Kako god, ovaj je Dom imao i kvorum i kvalificiranu većinu i dovoljno policajaca da radnike zadrže na pristojnoj udaljenosti od njihovih narodnih delegata za čije su plaće i privilegije uredno glasali. I dok su zastupnici klimatizirane prostore napustili kroz podrume sve probijajući se do svojih skupih limuzina, sindikati su od nastavka protesta odustali jer nisu imali para ni za autobuse ni za prenoćišta. Tako su poslanici u petak stigli relaksirani da nakon džume trijumfalno dignu ruke za onu tranšu MMF-a koja će omogućiti da vlast preživi. I dok su se koplja lomila oko dnevnog reda i zakona o radu na njemu, stigla je i vijest o novoj koaliciji: Stranka za BiH, BPS, A SDA i SDA potpisali su sporazum o parlamentarnoj većini. Koliko će ona koštati SDA, još niko ne govori: ovih okruglo 50 ruku, s Koalicijom koju predvodi HDZBiH, dogovoreno je u kabinetu Bakira Izetbegovića i kao najvažniji dio ovog sporazuma valja najaviti spremnost lidera SDA da se konačno raspetlja Gordijev čvor ratnih afera poznatih kao politička ubistva.

Nema sumnje, ova koalicija obećava neke nove političke smrti, tim prije što je rukovodstvo Sindikata javno obznanilo kako sumnjaju na kupovinu glasova, no za radnike je toga dana puno važniji podatak bio da, uprkos sporazumu, zbog opravdanog izostanka jednog člana SDA-ovog Kluba, prividna većina ima problem. K'o kuću.

Ruku manje. Gdje će suza neg' na oko, gdje će Amir Zukić već svome drugu Dennisu, nekadašnjem lideru Naše stranke, koji je onako sav principijelan - nema tome ni dva mjeseca - tražio u tom istom Domu da se javno obznani šta je obećano MMF-u, da bi sve zaboravio kad je uživo sreo Fadila Novalića. Sjedili za istim stolom. I razgovarali.

Toliko je Gratza dojmio taj razgovor da je one vruće ljetne parlamentarne noći - kad je onaj izdajnički elektronski brojač izbacio 49 glasova za - a njega Amir Zukić poprijeko pogledao, sa svog sjedišta požurio dati do znanja da nije do njega? I nije: Dževad Mahmutović tog časa nije bio u sali. Svjedoci tvrde da se ni rođena majka Mahmutoviću nije obradovala kao Dennis Gratz: možda griješim, ali dokazati odanost Zukiću je ozbiljan uspjeh.

Što je time potvrdio skepsu onih nevjernih toma koji godinama govore kako je Naša stranka zapravo elitistički dio SDA, radnicima nije važno: uostalom, nije slučajno Ismet Bajramović one noći radnike pozvao da - nikad više! - ne glasaju za SDA, SBiH, BPS i A SDA. Zna on odlično da su radnici davno skontali u čemu je tajna Naše stranke - malo se ko tamo vruć vode napio. A dobro im. Pričaju i dižu ruke kad zagusti. I uvijek nešto dobiju. Da nije tako, zar bi Dennis Gratz ikad dočekao da se neki zakon po njemu nazove?

Da ne bilo zabune, ja zapravo mislim da Naša stranka zaslužuje da se ovaj zakon prozove Dennisovim ili makar Gratzovim. Zvuči onako stranjski, pa sublimira i utjecaj međunarodne zajednice i onog MMF-a i para a naravno osjeća se i šmek Naše stranke. Zato javno molim Ismeta Bajramovića koji je zakonu odmah dao i ime - papkov zakon - da ga preimenuje u Dennisov. Makar dok ne uspije dokazati ko su federalni papci, a ako i kada uspije, onda je red da slavu podjednako podijele i oni drugi koji su prevagnuli. Ako ih bude puno, uvijek se može naći rješenje - recimo, zakon papaka. Koji će radnike, da ne kažem raju, itekako ojaditi, ako Sindikati ne uspiju sjesti s Vladom FBiH i makar dogovoriti prateće zakone: namjerno kažem s Vladom, jer od Fadila se nemaju čemu nadati. Eventualno da im pošalje svog stečajnog majstora iz kabineta.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22011 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Čim pročitam Vildana SELIMBEGOVIĆ , ne vjerujem ni da je bilo 32 stepena taj dan, kako kaže. Inače, baš joj odgovara epitet koji je dao Suljagić za NS prema SDA. Ona je to, samo , prema nekom drugom. Može i pudlica, mada je pudlica fina i vjerna životinja, ipak bolje onaj engleski suljagićev naziv. Tako da biće još takvih koji će nam na kraju objašnjavati kako EU ustvari ne traži ništa, kako je sve ok, kako je administracija učinkovita i na minimalnom broju, a nezaposlenost prnapuhana, kako to samo radi zločesta SDA na napakosti poštenim i dobrim ljevičarima-smućarima. :-) :-)
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22012 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

:lol: :lol: :lol:
Uvijek je grozno pisala. Kad sam je čula kako govori shvatila sam zašto.
Super mi je što su sada Fahro, Vildana i Suljagić u istom taboru, ekstra. U narednoj epizodi Parova glasat ćemo da Hamdiju puste iz zatvora kako bi postao redovni kolumnist Avaza i dopisni član BANU.
Samo... seksa fali brate...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22013 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Anabella wrote:Evo i prva bitch DF-a se javila...

Sramotan tekst

http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/papkov-zakon
Napisah isto, identično, bez da sam pročitala tvoj post... tek sad :thumbup:
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#22014 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by bumerangss »

Pedja, daj nam nesta reci o tom nekom novom zakonu o prvom zaposljavanju, kojeg treba da sad usvajate. Sta on novo donosi onima bez dana radnog staza? :roll:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22015 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Ko je taj Novalićev savjetnik kojem je Vildanica posvetila kolumnu ...? :D
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22016 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

Banksy wrote:Ko je taj Novalićev savjetnik kojem je Vildanica posvetila kolumnu ...? :D
Valjda onaj s Ganićevog fakulteta... kako se zvaše...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22017 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Nemam pojma, al' vidim da je baš svrbi ...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22018 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Banksy wrote:Ko je taj Novalićev savjetnik kojem je Vildanica posvetila kolumnu ...? :D
Ne znam ali davanje značaja Bajramovićevoj inteligenciji "Zna on dobro" ili mudrom sindikalnom potezu pravog vođe "Nije džaba pozvao"... prevazilazi i Vildanu :-) :-)
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22019 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

Banksy wrote:Nemam pojma, al' vidim da je baš svrbi ...
Da se to sve raskopat'... :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22020 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Valjda ovaj ...

Demokratska fronta pozvala je premijera Federacije BiH Fadila Novalića da se javno očituje o navodnim nezakonitostima Suvada Osmanagića, savjetnika premijera, a o kojim su proteklih nekoliko dana pisali mediji u BiH.

Iz Demokratske fronte podsjećaju da je Osmanagić u ime Unis-Groupa pokrenuo stečaj firme Unis-Tools, iako u tom trenutku već nekoliko mjeseci nije bio direktor firme, niti je bio legitimiran da to uradi.
„Mi u DF-u smatramo da je riječ o očiglednom kršenju zakona koje poziva uvid istražnih organa i koje za posljedicu može imati zatvaranje firme i desetina radnih mjesta“, stoji u saopćenju.

Demokratska fronta ističe da sve što je javnost mogla čuti iz Kabineta premijera jeste „potpuno nova teorija iz usta njegovog savjetnika Osmanagića da je zatvaranje radnih mjesta dobro za ekonomiju ovog entiteta i ove zemlje“.

Dodaju da je Fadil Novalić prije stupanja na premijersku dužnost bio član Nadzornog odbora Unis-Tools, te da je zbog bjelodanih veza sa ovim slučajem dužan pred cijelom javnosti očitovati se o tome što je učinio njegov savjetnik kao i o svojim vezama sa cijelim slučajem

„Mi u DF-u sumnjamo da je ponavljanje scenarija iz Unis-toolsa stvarni cilj Novalićevih pokušaja da, protivno zakonskim normama, sva privredna društva upiše na Vladu FBiH“, stoji su sapćenju DF-a.

Ističu da žele upozoriti sve relevantne instance, posebno Komisiju za vrijednosne papire FBiH, da bi eventulno ispunjavanje Novalićevih protuzakonskih naloga bilo ravno ekonomskom državnom udaru koji bi za posljedicu imao slom historijski važne britansko-njemačke inicijative.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#22021 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by artime »

Kakva je ovo ofanziva preko kolumna i twittera :roll: (ovo je glavno, prepucavanja su dosegla novi level) od strane df-a upucena nasoj stranki. Dno dna.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#22022 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sabina1 »

MuaDib wrote:
Očigledno je ovdje problem NS-ovaca, što stvarnost posmatraju kroz kristalnu kuglu koja je uljepšava i prilagođava vašem političkom programu.
Bez obzira na patetiku vezanu za mačka i mačkov rep i tobožnje pravdanje kako si simpatizer NS a nisi. Ne može se poreči da je NS podržao zakon, kojim je udarna pesnica reformi počela od radničke klase. Iste one klase koja izdržava budžet koji kritikujete samo kada se umanje sredstva prema "elitnim institucijama kulture" koje su na ovaj ili onaj način povezane s kadrovima NS. Što se najbolje vidjelo prilikom glasanja NS u SKS, o usvajanju izveštaja o radu institucija u oblasti kulture.
Ovdje "NS" ovci nemaju nikakvih problema ,čak i ako imaju mnogo su manji od problema DF-ovaca jer DF-ovci su "opozicija" na forumu dok su u praksi vlast. V L A S T.
Koliko sam shvatila , predsjednik Naše Stranke na ovom forumu odgovara na SVA pitanja koja mu se postave a nisu provokatorska. Time govori da nema problema. DF-ovci svojim konstantnom mantrom "vlast smo a opozicija" zaista postaju dosadni.

Elem , radnička klasa REALNOG SEKTORA PUNI BUDŽET , onoliko koliko (ne)pošteni privatnik prijavi ili neprijavi iz nužde ili iz bezobrazluka , budžet se puni indirektnim oporezivanjem jedinstvenom stopom svake transkacije u privredi , raznim direktnim porezima , te posuđivanjem od MMF-a. Uz dužno poštovanje , budžet pune i savjesni i produktivni radnici koji su zaštićeni kolektivnim ugovorom , jedino što je takvih u odnosu na neproduktivne i nesavjesne daleko manje.....no pošto nemamo "produktomjer" zadržaćemo se na nagađanjima....zanimljivo je kako se zaštita radničke klase pretvara u borbu za očuvanje previsokih plata i radnih mjesta sa kojih te ni smrt ne može pomaknuti.....RADNICI MORAJU BITI JEDNAKI ili što jednakiji a borba za prava radnika realnog sektora je......po Vama je to borba za "elitne institucije kulture" koje "su povezane sa kadrovima NS"-a. Jedino što ovdje ne štima je činjenica da je ministar kulture Kantona Sarajevo istaknuti član Demokratskog Fronta Samer Rešidat (Samereneda jse foteljese nem iču :thumbup: ).
MuaDib wrote: Međutim, s tim stavom o ZOR i najvećim nevjernim tomama su otvorene oči, da je NS kukavičije jaje podmetnuto BH ljevici, s ciljem njenog slabljena, razbijanja i usmjeravanja na kolosjek liberalizma. To što vi radite iz NS ne ide u prilog vašem deklarativnom zalaganju. Na ispitu senzibilnosti prema radncima ste pali i to samo govori koliko je vama stalo do socijalne crte programa NS. Znam da nije lako preko noci postati omražen od strane velikog broja radnika i sindikalista. Međutim, kad već kritikuješ DF i daješ ocjene koje ne stoje, moram ti staviti do znanja da je DF pokazao daleko veću i političku odgovornost samim preuzimanjem rizika da uđu u vlast sa SDA i HDZ. A ne kao NS pričao priče da neće da razgovara s onima koji smrde (SDA). DF je jasno pokazao da može ući u vlast samo kao ravnopravan i uvažavan partner, sa jasnim instrumentima moći. Gdje god mu je to oduzeto, napustio je vlast i ostao u opozicionim klupama. Dok je s druge strane NS odbio bilo kakav pokušaj i razgovor, ali je preko noći podržao ZOR. Te je jeftinim trikovima urokljivih pogleda Dennis Gratz, pokušao od sebe napraviti žrtvu razjarenog sindikaliste, kako bi se skrenula priča sa njega na druge. Svaka vam čast na tom poslaniku, koji je najbolje pokazao ko se boji naroda i ko je žargonski rečeno pizda.
.

Umjesto što mantrate o stavu Naše Stranke o Zakonu o radu , pisala sam da bi mnogo bolje bilo da ste ga PROČITALI a još bolje , s obzirom da ste dio vladajuće koalicije dostavili konkretne prijedloge promjene Zakona. Valjda u toj Fronti imate nekog ekonomistu osim Đonlagića i valjda ste mogli dati KONKRETNE izmjene predlagačima Zakona. Voila. ako je SDA pristala gotovo na sve KONKRETNE I JASNE PROMJENE Zakona od stranke koja ima jednog poslanika u skupštini , kako bi tek pristala na predloge koalicionog partnera sa kojim ima komotnu većinu i sa kojim jedva čeka da se dogovori. No činjenica je da NISTE PREDLOŽILI NIŠTA pa samim tim ne znamo ni da li bi ti vaši predlozi bili usvojeni. No ono što svim ljudima to govori je to , da NE RADITE zajedno sa vašim koalicionim partnerom , da ste u koaliciji isključivo radi podjele vlasti , da vam građani nisu ni na potplatama od cipela i da ste toliko zatačkani svi u svoje pozicije pa se čak na vijestima informišete da će Naša Stranka podržati Zakon o radu uz konkretne izmjene.
Naša Stranka nije stranka ljevice pa ona nema šta "podmetati" ljevici . To što ste kao SDP-ovci pardon bivši SDP-ovci zamislili da će NS podržavati vaše nelogičnosti samo zato jer ste samozvana "ljevica" ("zaštitnici radničke klase vlasnici sijaset preskupih nekretnina , luksuznih vozila i firmi" ) ipak ostavite za vaše sastanke. Naša Stranka je liberalna ali je prevashodno stranka razuma , principijelnosti i konkretnosti dakle sve ono što DF - nije.
Zaista jesam uputila "kritike koje ne stoje" DF-u , zapravo trebala sam kritikovati još gore i još više ali neću jer postoji još par ljudi u mom životu koji vjeruju da će bivši Mek Donalds Predsjednik napraviti nešto , odnosno par forumaša koji ovdje pišu o DF-u makar neutralno a čije mišljenje cijenim.

DF je zeznuop čak i Stranku za BiH. Čak ni oni nisu bili u praksi vlast a na jeziku i forumu opozicija , čak su i oni bili koliko-toliko dosljedni pa su birali koalicione partnere nakon izbora i držali se toga. Nazvati Dennis-a Gratz-a , "urokljivim" je zaista degutantno i govori o načinu izražavanja u Demokratskoj Fronti. No jedino sam Dennis-a od svih predsjednika stranka viđala na ulici za vrijeme predizborne kampanje, pa zaključujem da se on nikako ne boji naroda a Željka komšića sam vidjela jedino u Avazu i to kako otvara Mek Donalds.
I on se sigurno "ne boji" naroda.
MuaDib wrote: Ostale tri upadice su jeftini politički spinovi, kada se zna na koji način je vlast formirana i na koji način se pokušalo nametnuti protivzakonito ponašanje i odlučivanje unutar vlade. Što je za DF bilo neprihvatljivo. Zatim naivno vjerovanje kako ovim zakonom neradnici gube privilegije, zapravo je čisti spin, kada se zna da ovim zakonom bolesni radnici gube zaštitu i otvoreno im se poručuje umri - nisi kompetentan na tržištu rada. Zna se da je najveći broj neradnika u institucijama javne uprave i da iste štiti zakon o državnim službenicima, zahvaljujući kom će zadržati sve privilegije. Dok će se privatnik po zakonu moći iživljavati nad radnikom, a oni koji nisu ni do sada primjenjivali zakon dobiti odrješene ruke za još veće izrabljivanje slabije zaštićenih radnika. O twitovima Suljagića bi se dalo raspravljati, međutim hvala čovjeku na iskrenosti i što je postao pravi narodni tribun, koji bez politkanstva i lažne političke korektnosti na vidjelo iznosi prava osjećanja građana zbo cijelog ovog načina donošenja i od nS podržanog ZOR.
Prvo ste trebali PROČITATI Zakon o Radu , ono što Vam se ne sviđa tresnuti sa kontra-prijedlogom o sto , ukoliko SDA to ne prihvata vrlo lako ste s obzirom na kapacitet mogli izgurati taj vaš kontra-prijedlog ili makar najvažnije od toga i priča je gotova.
Vaš je problem što Vas vodi Komšić , Vaš je problem što Vam je glavni ekonomista Đonlagić , Vaš je problem što Vas u javnosti predstavlja Suljagić i zaista je Vaš problem što ne možete prihvatiti da se NE MOŽE BITI PARALELNO vlast i opozicija i Vaš je problem što Vas nervira čestita i odgovorna Naša Stranka.

Naša Stranka za Zakon nije glasala zbog sebe , pojedinaca ili vlasti.
Naša Stranka je predložila promjene Zakona i nakon usvajanja tih promjena Zakon je usvojen po hitnoj proceduri i to zbog građana.

A Vi sad sa SDA raspredajte do izbora 2018 kako zajedno ništa nećete raditi u preskupoj , preglomaznoj i neradničkoj koaliciji.
Last edited by sabina1 on 03/08/2015 21:52, edited 3 times in total.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22023 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Jedan papak i 97 papučica

"Paramecijum ili papučica je jednoćelijski, živi organizam koji ima sposobnost da se kreće, vari hranu i razmnožava se. Paramecijum je mikroorganizam, što znači da je on vidljiv samo pod mikroskopom. Ponekad je moguće videti ga golim okom, međutim, da bi mogli videti detalje i proučavati ga, potreban je mikroskop.

Paramecijum je mikroorganizam ovalnog oblika, zaobljen na gornjem delu tela. Opna koja ga obavija se naziva pelikula. Pelikula je kruta, ali istovremeno i dovoljno elastična tako da dozvoljava male promene. Prekrivena je sitnim dlačicama koje se zovu cilije. Paramecijum ima usni i analni otvor, kao i kotraktilnu vakuolu.

Paramecijum nema čulo vida, ukusa, dodira i sluha. Međutim, on očigledno ima neko čulo pokreta, jer reaguje kada se sudari sa nečim.

Paramecijum može da se razmnožava i polno i bespolno. Najčešće se razmnožava bespolno, deobom, tako što se oganizam deli poprečno. Obično se polno razmnožava samo u, njemu stresnim, okolnostima."


Sve sličnosti sa 97 zastupnika u PD Parlamenta FBIH su nenamjerne, ali očigledno naučno utemeljene!
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#22024 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Sad kada smo se svi malo "ispucali", da pređemo opet na malo ozbiljnije stvari.
Poštovani Peđa,
Siguran sam da ako opet malo "provrtite film" shvatate, da ste u datoj situaciji mogli progurati i svih 10 amandmana i dodatnih 10 i Zakon o zabrani finansiranja SDA i HDZ-a, pa čak i promjenu spola Premijera.
Ali OK. Ipak je ovo za NS bila prva ozbiljnija politička trgovina na ovom nivou sa iskusnim veletrgovcima iz SDA (ono na općinskim i gradskom nivou je ipak 3. liga).
Kako su svi izgledi da će na federalnom nivou ostati situacija 50+/-, to Vam daje šansu da u zakonskoj proceduri u bližoj budućnosti progurate puno toga. Jedna od tih stvari bi morala biti uspostavljanje dobrih demokratskih praksi tj. preciziranje famoznog člana 96 stav 4 Poslovnika o radu PD Parlamenta FBiH.
Takođe, nadam se da zakonsku podlogu za formiranje "Fonda za porodilje FBiH" već imate u nekoj finalnoj fazi gotovosti (sigurno se ne oslanjate na Fadilovo "Tita mi!" da će on to napisati).
Inoviranje Zakona o štrajku i o sindikalnom udruživanju moraju biti stavljeni u proceduru. Od NS očekujem, a u skladu sa sopstvenim liberalno-socijalnim opredjeljenjem, da maskimalno zaštiti civilizacijski stečena ljudska prava u segmentu radnih prava. BiH treba moderne, kompetentne i snažne sindikate, koji će biti ravnopravni sagovornici u socijalnom dijalogu sa vladom i poslodavcima.
Drugo, na mjestu NS se ne bih sutra libio da glasanje na federalnom nivou uslovim ustupcima u zakonodavstvu na nižim nivoima (iako očekujem da će na jesen u KS nastupiti slična situacija, kao i u FBiH). Siguran sam da se i u ZeDo ili TK kantonu može nešto dobiti po pitanju zaštite okoliša kada na sljedećoj sjednici PD FBiH "zafali" ruku za usvajanje dnevnog reda. Itd, itd...
Da parafraziram Vašeg "prijatelja" (a izgleda stvarno imate interesantne kriterije po tom pitanju), nadam se da ćete i dalje ostati "People's bitches"!
Papak, c'est moi!
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#22025 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Upravo dosao iz Mostara, sutra odgovoram.


p.k.
Locked