Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2201 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

Ja to ne bih radio... Radije kupi opet protekt sa istom velicinom nego razlicite velicine guma stavljat... Plus, svakako bih izbjegao protekt :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2202 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

drunken tiger wrote:Može li pomoć. Imam gume 155/70/13 Protektirane i 155/80/13 Sava. Smijem li staviti Savu naprijed a protekt nazad. Hvala svima koji mi odgovore.

Ako vozilo ima ABS/ESP, na vecim brzinama ABS/ESP nece reagovati kako treba i moze doci do iskljucenja ABS/ESP-a. Ako se radi o vozilu bez ovih sistema, nema problema, osim neznatne promjene geometrije ovjesa.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2203 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

Sumnjam da neko s ovom dimenzijom gume ima ESP, ABS ne bi smio biti problem...
User avatar
muha_sa
Posts: 140443
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2204 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje :)
-zna li neko gdje se mogu lagerovat gume :? nemam ni podrum a ni tavan--do sad sam ih kod mame u kuci ostavljo al cuh da negdje u gradu ima magacin, platiš-oni ti dadnu broj i profesionalno uskladište--e sad šta je to profesionalno pojma nemam i nemojte oko toga jer je to nebitno.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2205 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by johntra »

imaš dosta tih hotela za gume...skoro svi gumari, koji se bave prodajom guma na veliko, imaju tu opciju...posljednje što pročitah, jeste da i ovaj Peugeot novi objekat to isto nudi...e sad, ne znam je li to samo za vlasnike Peugeota... :D
User avatar
drunken tiger
Posts: 1426
Joined: 27/04/2008 21:24

#2206 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drunken tiger »

E sad ste me zbunili :) Mene brine to hoću l imati problema na snijegu, hoće li mi zadnji kraj bježati jer su manje gume (nemam pojma ima li to kakve veze s veličinama guma), brine me sigurnost. Koliko je sigurno? Imao sam ljetne gume nazad 70 a naprijed 80 i nije bilo nikakvoh problema s upravljanjem ili bilo čime. Snijeg je nešto sasvim drugo.Kao da vozim po drugoj planeti :D Hvala vam koji pomažete ;)
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#2207 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vukojebina »

Pozdrav ljudovi...imam jedno pitanje..
Ako recimo na 16 zola felgi pise da je promjer rupa 112x5 i ima jos oznaka ET50, a u saobracajnoj pise ET35, ili ET45 zavisno od dimenzije gume, sta uopste znaci to ET i da li se moze stavit to sa ET50..
Hvala na pomoci, i da usput napomenem da sam guglo mali, ali nikako da nadjem konkretan odg...

Sent from my GT-I9505
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2208 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by IcedFlame »

drunken tiger wrote:E sad ste me zbunili :) Mene brine to hoću l imati problema na snijegu, hoće li mi zadnji kraj bježati jer su manje gume (nemam pojma ima li to kakve veze s veličinama guma), brine me sigurnost. Koliko je sigurno? Imao sam ljetne gume nazad 70 a naprijed 80 i nije bilo nikakvoh problema s upravljanjem ili bilo čime. Snijeg je nešto sasvim drugo.Kao da vozim po drugoj planeti :D Hvala vam koji pomažete ;)
Ama nece ba, kakvi crni problemi. Ako nigdje ne kaci rubove, nemas se sta brinuti.

Nisu ni sve gume iste, bez obzira na istu nazivnu dimenziju. Protekt gume u dosta slucajeva budu "visocije" od normalnih guma, tako da u tvom slucaju, vrlo moguce je da skoro i nema razlike.
Ako uporedis dvije iste Sava gume, u ovim dimenzijamakoje si naveo, sirina gume/gazni sloj je ista, ali je dijametar kod ove 155/80 veci za cca 3 cm. Osim sto ti moze malo lagati kilometar sat, drugih problema neces imati.

Generalno je za snijeg bolje sto uza a visocija guma.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#2209 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

muha_sa wrote:da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje :)
-zna li neko gdje se mogu lagerovat gume :? nemam ni podrum a ni tavan--do sad sam ih kod mame u kuci ostavljo al cuh da negdje u gradu ima magacin, platiš-oni ti dadnu broj i profesionalno uskladište--e sad šta je to profesionalno pojma nemam i nemojte oko toga jer je to nebitno.
GumaPro, Makbel, Sava... ima ih jos, ali hajde da kazemo ove najvece.

Cijene su uglavnom u zbiru slicne s tim da neki uracunaju i montazu/demontazu u to, a neki to razdvojeno naplacuju.
Mislim da je oko petobanke po setu 4 gume za lezanje, montazu i demontazu orijentacijska cijena.
Znam da znas guglat :D pa mozes naci i web stranice ovih firmi i tamo kontakt brojeve za detaljne informacije.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#2210 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

kiki-miki wrote:ŠTa tačno znači balansiranje guma? I kako izgleda to?
Evo ko laik da ti kazem: to je dodavanje gramskih utega na rub felge radi ponistavanja oscilacija prilikom rotacije.
Cilj je da voznja na takvim gumama bude sigurnija i ugodnija. Dakle da ne trese.... :D
User avatar
makkaj
Posts: 222
Joined: 27/10/2009 12:04
Location: kod mene

#2211 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by makkaj »

Uzeo dvije GoodYear UG8 u Robnom prometu u Kasindolskoj. DImenzije 195/65/15, 112 KM komad, sa montažom. DOT 37 sedmica 2013. Uglavnom, 7-8 km po gumi jeftinije nego kod konkurencije, rega momci i nije bilo gužve. Et da podjelim pozitivno iskustvo sa napaćenim forumskim kolegama :)
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2212 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by IcedFlame »

vukojebina wrote:Pozdrav ljudovi...imam jedno pitanje..
Ako recimo na 16 zola felgi pise da je promjer rupa 112x5 i ima jos oznaka ET50, a u saobracajnoj pise ET35, ili ET45 zavisno od dimenzije gume, sta uopste znaci to ET i da li se moze stavit to sa ET50..
Hvala na pomoci, i da usput napomenem da sam guglo mali, ali nikako da nadjem konkretan odg...

Sent from my GT-I9505
Laicki receno - udaljenost vanjskog dijela felge od srca/dijela koji nalijeze na glavcinu (ili vanjskog ruba felge u odnosu na centar). Sto je ET manji, to je felga vise izbacena prema vani. Mogu se stavljati felge razlicitog ET-a, u zavisnosti od sirine felge i prostora koji imas od vanjskog ruba do amortizera. Ako je fabricka felga recimo ET30, a ti stavis istu sirinu ali ET50, moguce da ce udarati u amortizer ili oprugu, ili u unutrasnji blatobran i obratno, ET10 moze kaciti rub blatobrana.

Kod mene je fabricki ET38 sa sirinom felge 4,5"(koliko se sjecam), ali sa nizom gumom bez problema vozim puno sire felge 7" ET20 ili nesto uze 6" sa ET18.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2213 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

kiki-miki wrote:
drugi profil wrote:
kiki-miki wrote:ŠTa tačno znači balansiranje guma? I kako izgleda to?
Evo ko laik da ti kazem: to je dodavanje gramskih utega na rub felge radi ponistavanja oscilacija prilikom rotacije.
Cilj je da voznja na takvim gumama bude sigurnija i ugodnija. Dakle da ne trese.... :D

Khm čini mi se da mi to prilikom zamjene nisu uradili.Je li to obavezno?

Vidjeću sutra da li se trese?
AKo to nisu uradili nemoj vise nikada gume kupiti na tom mjestu.
Moguce je da se desilo:
1. Nisu to uopste uradili
2. Nisu dobro uradili
3. Guma tvornicki nije OK.
4. Tvoje felge su ostecene
5. Imas problem na ovjesu.

4 i 5 iskljuci ako je sve bilo OK prije ulaska u vulkanizer.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#2214 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by belfy »

da i ja privedem kraju. skoro je sigurno da uzimam Michelin Alpin A4 (205/55/R16). no, sada imam i dodatni izbor ( :-) ) a to su one proizvedene 2012 i 2013. ove novije su skuplje oko 50 KM za set. pitanje: isplati li se dati 50 KM vise za "novije" gume, jer su one druge samo prelezale u skladistu nekih mjeseci...
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2215 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

belfy wrote:da i ja privedem kraju. skoro je sigurno da uzimam Michelin Alpin A4 (205/55/R16). no, sada imam i dodatni izbor ( :-) ) a to su one proizvedene 2012 i 2013. ove novije su skuplje oko 50 KM za set. pitanje: isplati li se dati 50 KM vise za "novije" gume, jer su one druge samo prelezale u skladistu nekih mjeseci...
Kupi novije, malo su ti spustili za godinu stare gume.
Nek ti recimo maximalno traju 5-6 godina-pa ako je u trenutku kupovine guma stara godinu dana onda je to smanjenje životnog vijeka od 16-20%.
Pa toliki popust trazi.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2216 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Ne isplati. Michelin ne stari tako brzo kao npr. Conti. Michelin gume se mogu voziti minimum 4 sezone.
zilla_
Posts: 1093
Joined: 20/08/2008 23:18

#2217 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zilla_ »

direstraits0078 wrote:Ne isplati. Michelin ne stari tako brzo kao npr. Conti. Michelin gume se mogu voziti minimum 4 sezone.
mogu ako ćeš onu 4-tu sezonu vozit sa glavom u torbi... ja u firmi vodim računa o zamjeni guma za 32 vozila i na sva ta vozila stavljamo gume od save do mišelina... Danlop zimske gume koje sam danas zamijenio su vožene 3 sezone i ovo bi trebala bit četvrta al gume nisu mogle na auto jer im se šara istrošila a površina je više ko plastika nego ko guma...

Mislim da ni sa jednom gumom se ne može zgazit više od 40 000 km ako hoće da se vozi koliko toliko sigurno i sa dobrim gumama... Razlika sava i sve ostale marke je možda u nekih 10 000 km...

Mi u firmi gume mijenjamo posle 3 sezone (zimske) a ljetne ipak mogu malo duže...

Ove mišelin alpina a4 su predobre gume... Baš prije par dana sam ih stavio na audi-a... Kupljene u magbelu :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#2218 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Moram reci da sam UG7 vozio 5 sezona i prosao 55K na njima. Sare je ostalo jos malo. Zadnje sezone, prosle zime sam isao po onom suhom snijegu uz brdo bez problema. Takodjer i nizbrdo. :D
Naravno da je sve do vozila i vozaca. Kad sam ja poceo birvaktile voziti, rjetko ko je skidao ljetne gume zimi. Nego hajd polako... Trayal, Tigar, Sava to je bio vrh... Pa zamisli Trayal ljetnu, pa sa stojadinom na Jahorinu na skijanje...
Potrosena UG7 i svaka danasnja premium guma za to vrijeme je vanzemaljska tehnologija.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#2219 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

@kiki miki
Jesu li ti stavljali gume na ovakvu masinu?

Image

Svi vulkanizeri po defaultu rade balansiranje prije montaze, jedino ako nisu pomislili da neces skontati, ali su ti sigurno naplatili. Svakako, ako si sigurna da nije balansirano, nikad vise ne idi tamo.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2220 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

zilla_ wrote:
direstraits0078 wrote:Ne isplati. Michelin ne stari tako brzo kao npr. Conti. Michelin gume se mogu voziti minimum 4 sezone.
mogu ako ćeš onu 4-tu sezonu vozit sa glavom u torbi...
Sve zavisi koliko prelazi, ako prelazi 30k km onda ce sa ovogodisnjim gumama za 3 god imati vise glavu u torbi nego sa proslogodnjim za 4 ako prelazi 5-6k km.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2221 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

zilla_ wrote: Mislim da ni sa jednom gumom se ne može zgazit više od 40 000 km ako hoće da se vozi koliko toliko sigurno i sa dobrim gumama... Razlika sava i sve ostale marke je možda u nekih 10 000 km...

Mi u firmi gume mijenjamo posle 3 sezone (zimske) a ljetne ipak mogu malo duže...

Ove mišelin alpina a4 su predobre gume... Baš prije par dana sam ih stavio na audi-a... Kupljene u magbelu :thumbup:
Moje Alpin A4 su postavljene na auto 17.09.2011. Vozene su iskljucivo zimi, tj. kad bi temperature ujutro pale na ispod 7 Celzija. Presle su preko 50.000 km, ove zime ce vjerovatno preci jos oko 20-25 hiljada. Niti su potrosene (oko 5-6 mm dubina profila), niti su ispucale ili otvrdnule. Michelin ima daleko najkvaliteniju gumu, ukupno uzevsi.

Inace, savjet sam dao znajuci da malo ko prelazi vise od 10-15 k km godisnje na zimskim gumama. A 4 sezone za Michelin nisu nista.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2222 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

direstraits0078 wrote:Ne isplati. Michelin ne stari tako brzo kao npr. Conti. Michelin gume se mogu voziti minimum 4 sezone.
Razlika je izmedju voznje i skladistenja.
50km nije nista za godinu dana mladji set.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#2223 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by belfy »

hvala jeff. tebe moram negdje na pivu voditi hebemu. javi na pp kad si u ze.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2224 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

drugi profil wrote: Naravno da je sve do vozila i vozaca. Kad sam ja poceo birvaktile voziti, rjetko ko je skidao ljetne gume zimi. Nego hajd polako... Trayal, Tigar, Sava to je bio vrh... Pa zamisli Trayal ljetnu, pa sa stojadinom na Jahorinu na skijanje...
Potrosena UG7 i svaka danasnja premium guma za to vrijeme je vanzemaljska tehnologija.
Naravno, care !

A danas je velika diskusija da li je zaustavni put gume kraci ili duzi za pola metra, na testovima koji se izvode u idealnim uslovima. Pa se onda nisane upravo te gume, kao to ce im glavu spasiti. Pa slijedi ono famozno, gdje su najjeftinije za kupiti.
Citam ovdje npr. velike hvalospjeve o Continental gumama, dobre na testovima (to je glavno), dobro se ponasaju u voznji itd. Ne sporim, ali takodjer niko ne moze osporiti cinjenicu da su trojici mojih kolega u zadnjih godinu dana cetiri Conti gume dozivjele bukvalan raspad po bocnoj strani. A one sto nisu dozivjele raspad izgledaju kao da su stare 6 godina najmanje. Hvala unaprijed. Par puta sam bio vlasnik nekakvih Contija koje su mi dolazile sa autom. Nakon godinu dana bubrega na njima kao u prici.
Ako novcanik dozvoljava premium klasu zimske gume onda Michelin, nema dvojbe. Ako ne dozvoljava, ima dosta dovoljno dobrih a mnogo jeftinijih guma u ponudi.

P.S. Ovo kada si spomenuo Stojadinom na Jahorinu sa ljetnim Trayal gumama, vjerovatno si slucajno ispustio da ni kocnice nisu bile bas najbolje (i to je bio standard onda, malo ozraci kocnice na parkingu pa na planinu ...)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2225 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

citro wrote:
drugi profil wrote: Naravno da je sve do vozila i vozaca. Kad sam ja poceo birvaktile voziti, rjetko ko je skidao ljetne gume zimi. Nego hajd polako... Trayal, Tigar, Sava to je bio vrh... Pa zamisli Trayal ljetnu, pa sa stojadinom na Jahorinu na skijanje...
Potrosena UG7 i svaka danasnja premium guma za to vrijeme je vanzemaljska tehnologija.
Naravno, care !

A danas je velika diskusija da li je zaustavni put gume kraci ili duzi za pola metra, na testovima koji se izvode u idealnim uslovima. Pa se onda nisane upravo te gume, kao to ce im glavu spasiti. Pa slijedi ono famozno, gdje su najjeftinije za kupiti.
Citam ovdje npr. velike hvalospjeve o Continental gumama, dobre na testovima (to je glavno), dobro se ponasaju u voznji itd. Ne sporim, ali takodjer niko ne moze osporiti cinjenicu da su trojici mojih kolega u zadnjih godinu dana cetiri Conti gume dozivjele bukvalan raspad po bocnoj strani. A one sto nisu dozivjele raspad izgledaju kao da su stare 6 godina najmanje. Hvala unaprijed. Par puta sam bio vlasnik nekakvih Contija koje su mi dolazile sa autom. Nakon godinu dana bubrega na njima kao u prici.
Ako novcanik dozvoljava premium klasu zimske gume onda Michelin, nema dvojbe. Ako ne dozvoljava, ima dosta dovoljno dobrih a mnogo jeftinijih guma u ponudi.

P.S. Ovo kada si spomenuo Stojadinom na Jahorinu sa ljetnim Trayal gumama, vjerovatno si slucajno ispustio da ni kocnice nisu bile bas najbolje (i to je bio standard onda, malo ozraci kocnice na parkingu pa na planinu ...)
To je inace poznat problem sa Continentalom.
Bocna konstrukcija Continentala nije ni blizu Michelina i Bridgestona koji su danas lideri u pravljenju sveukupno vrlo dobre gume.
Ja sam vec spominjao da Continental ima tih problema.
Ali eto, dobio sam ih na Octaviji, evo treve ljeto su presle na njima, kao i evo pocinju trecu zimu na zimskim Continentalima.
Jos nema bubrega niti se raspadaju.
Post Reply