Pedja Kojovic wrote:hercegovac_pravi
Stranke i politicari koji otvoreno zastupaju Bosnjacki nacionalizam polaze od pretpostavke da je BiH iskljucivo ili primarno drzava Bosnjaka i da su oni "jednakiji od drugih" naroda i gradjana. On se moze okarakterisati kao odgovor na srpski ili hrvatski nacionalizam, ali to niti mjenja njegov ideoloski karakter nit umanjuje njegovu pogubnost po BiH kao drzavu ravnopravnih naroda i gradjana. Da li on svoje ciljeve ostvaruje po nacionalnoj i vjerskoj sukobljenosti sa drugim narodima ili se, kao sto je to slucaj sa SBiH, skriva iza demokratskog principa "jedan covjek jedan glas" je potpuno nebitno. Srpski nacionalizam ima za cilj da zadrzavanjem status quoa i nefunkcionalne drzave prikaze BiH kao nemoguc projekat.Bosnjacki se nada ostvarenju svog cilja demografskim metodama.(Hrvatski koji je u osnovi separatisticki kao i srpski ovdje ne spominjem jer ne pricamo o njemu).
Nasa stranka se zalaze za BiH kao drzavu ravnopravnih gradjana i naroda Srba, Bosnjaka, Hrvata i Ostalih i u tom smislu je spremna, bez obzira na ideoloske razlike, okupljati sve politicke snage, a posebno one iz RS-a, kao sto je Zdravko Krsmanovic, koje u svom djelovanju prihvataju , kao neupitne pretpostavke, da je BiH nedjeljiva i neupitna, da je evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama nadredjena Ustavu, da se unutrasnje administrativno uredjenje BiH moze mjenjati samo zakonski propisanim procedurama, da su euroatlantske integracije dobre za nasu zemlju i da je najvazniji posao nove vlasti izgradnja institucija sistema, ubrzan ekonomski razvoj i jacanje zivotnog standarda gradjana.
Mi smatramo da ce smanjenje medjuetnickih tenzija i porast zivotnog standarda stvoriti neophodne preduslove u kojima ce se javna debata o najoptimalnijem uredjenju Bosne i Hercegovine voditi racionalno a ne emotivno i da ce nove generacije BiH gradjana biti pametnije, tolerantnije i progresivnije i od nas i od onih prije nas.
Smatramo takodje da ce u takvoj politickoj atmosferi biti moguce sakupiti i sagledati sve relevantne cinjenice - ukljucujuci i one koje vi spominjete - o uzrocima i toku rata i iskoristiti ta saznanja kako se to nikad vise ne bi dogodilo na ovim prostorima.
p.k.
pedja, svaka cast majstore. pobili nas sto hiljada (evo, da vjerujemo tokaci), raselilo nas, silovalo, popalilo, popljackalo, nema nas na dvije trecine teritorije bih i ti nas optuzujes da imamo tajni plan da demografijom uzmemo bih za sebe. niste vi NS vi ste SANU NS...
