Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2201 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

The BEN10 wrote:
amar1994 wrote:
The BEN10 wrote:Da li je 1.6 hdi motor (110 KS) preslab za C4 Grand Picasso?
nije , onaj od 115ks ide super u 3008/isti je ko taj picasso) , jos automatik :-) :)
A jel taj motor poput Renaultovog 1.6 dCi od 130 KS (lanac umjesto zupčastog)?
Kod hdi motora je zupcasti.
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2202 Re: Citroen All About

Post by The BEN10 »

konektovan wrote:
The BEN10 wrote:A jel taj motor poput Renaultovog 1.6 dCi od 130 KS (lanac umjesto zupčastog)?
Kod hdi motora je zupcasti.
Aha, hvala.
A može li se napraviti paralela između ta dva motora u smislu održavanja i pouzdanosti? Kako to da Renault iz iste zapremine dobije 20 KS više?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2203 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Taj 1.6 DCI je deceniju noviji motor. 1.6 HDI ima svojih mana, ali uz redovno i kvalitetno održavanje može da traje dugo bez većih problema. Pitanje je kako su ga prije održavali.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2204 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Na sta mislis , konstrukcijski da(samo ne znam sta im fali osim lanca , sve je aluminijum , a zupcasti , sta ima veze , zamjena je na 200kkm predvidjena :D ) , al imas ove nove blue HDi koji su jednako dobri kao taj dci :thumbup:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2205 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Nisam rekao da nisu dobri kao DCI, to su odlični motori. Na generacijsku razliku sam se osvrnuo zbog pitanja o razlico od 20 KS. Taj 1.6 je trenutno zapreminski najveći Reno dizel, a nudi se i 1.5 DCI dok PSA ima i veće motore u ponudi. [emoji106]
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2206 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

citroen xm wrote:Nisam rekao da nisu dobri kao DCI, to su odlični motori. Na generacijsku razliku sam se osvrnuo zbog pitanja o razlico od 20 KS. Taj 1.6 je trenutno zapreminski najveći Reno dizel, a nudi se i 1.5 DCI dok PSA ima i veće motore u ponudi. [emoji106]
:kiss: :thumbup:

meni je guranje dvije turbine na tu kubikazu apsurd , kako kod renola tako i kod opela :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2207 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Ne znam, vrijeme će pokazati. Ali ja volim veću kubikažu i nisam baš ljubitelj nasviranih fildžan motora. :)
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#2208 Re: Citroen All About

Post by ElRe »

U novom Auto Klubu ili Automotorsportu rekose da je downsizeing dosao do kraja i da se vise ne isplati. Cak se V6 motori ponovo vracaju na velika vrata. FCA i Mazda su tu pametno odigrali. Renault ne razvija vece dizelase od 1.6 dCi iz razloga sto ima neki deal sa MBom o razmjeni motora pa stari OM651 ide u Nissan i Infinity.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2209 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

The BEN10 wrote:
konektovan wrote:
The BEN10 wrote:A jel taj motor poput Renaultovog 1.6 dCi od 130 KS (lanac umjesto zupčastog)?
Kod hdi motora je zupcasti.
Aha, hvala.
A može li se napraviti paralela između ta dva motora u smislu održavanja i pouzdanosti? Kako to da Renault iz iste zapremine dobije 20 KS više?
Mozda na papiru taj 1.6 dci zvuci jace, ali u praksi, a probao sam ga, nista nije jaci od e-hdi 84kw.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2210 Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote:
The BEN10 wrote: Aha, hvala.
A može li se napraviti paralela između ta dva motora u smislu održavanja i pouzdanosti? Kako to da Renault iz iste zapremine dobije 20 KS više?
Mozda na papiru taj 1.6 dci zvuci jace, ali u praksi, a probao sam ga, nista nije jaci od e-hdi 84kw.
Nemoj tako. Ovaj sa 130 ks u Meganu podere ovog 1.6 u 308. Ipak je ovaj Renaultov 16v i ima 320 Nm, za razliku od ovog sa 10-15 ks manje i 8v, da ne govorimo o razlici u momentu. Kad je sam vozac u autu, mozda nema razlike, ali pri opterecenju na autocesti (da ne kazem "uz Ivan"), ovaj sa 130 ks odmakne veoma lako. Na startu su tu negdje, sve poslije dobija renaultov 1.6.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2211 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

1.6 dci 130ks i 1.6 blueHdi 120ks su u deset deka , a vidim po fab. podacima da 308 ide ispod 9,7sec do 100 , dok meganu treba tacno 10 8-) :D

Suma sumarum - razlika nikakva :D
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2212 Re: Citroen All About

Post by The BEN10 »

amar1994 wrote:1.6 dci 130ks i 1.6 blueHdi 120ks su u deset deka , a vidim po fab. podacima da 308 ide ispod 9,7sec do 100 , dok meganu treba tacno 10 8-) :D

Suma sumarum - razlika nikakva :D
Pa ne znam sad koji 1.6 hdi ima 120 KS (btw to je 88 kW, ne 84).
http://www.auto-data.net/en/?f=showSubM ... I,%202010)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2213 Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

Ovaj sa 120 ks je posljednja generacija, e-hdi, i 308 je poprilicno mrsav u osnovnim paketima. Tako da samo s vozacem u vozilu u startu idu prilicno ujednaceno. Opterecen i na visim brzinama se vidi razlika.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2214 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

The BEN10 wrote:
amar1994 wrote:1.6 dci 130ks i 1.6 blueHdi 120ks su u deset deka , a vidim po fab. podacima da 308 ide ispod 9,7sec do 100 , dok meganu treba tacno 10 8-) :D

Suma sumarum - razlika nikakva :D
Pa ne znam sad koji 1.6 hdi ima 120 KS (btw to je 88 kW, ne 84).
http://www.auto-data.net/en/?f=showSubM ... I,%202010)
pa nema ovaj stariji , taj je i kod mene motor , nece te razocarati ako kupis vjeruj mi . Recimo ja cu izaci ako hocu 120 uz bradinu petom brzinom(i to sam pun bio ko sibica) :wink: , a moze se i lagano cetvrtom 70-80 da ne guta gorivo :D . To ti je neko BiH mjerilo :bih: :lol: :lol: :lol:

Evo ovo je taj motor http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=21092 ,
Dire ovi slabiji su e-hdi , na ovom svakom pise Blue :P :D


Sto se tice potrosnje , ako se vozi lagano upaljac i malo trosi , ako si sivonja kao ja onda hoce progutati :D .Drzat ga izmedju 1800 i 2300 i trosit ce ti ispod 5 sigurno , ako je ravno 4 i manje :thumbup:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2215 Re: Citroen All About

Post by channel10 »

Uff jest dobar ovaj C4 Picasso od 2013. :shock: . Mlado i naravno skupo.
s@mson
Posts: 908
Joined: 23/03/2007 10:50

#2216 Re: Citroen All About

Post by s@mson »

Kad smo vec kod C4, od 2011 god. pa dalje, interesuje me motor 1,6, 68 kw 92 KS...
Koliko sam uspio naci jako stedljiv motor bez nekih velikih problema u odrzavanju ali naravno performanse su u skladu sa parametrima...
Za neku normalnu, porodicnu voznju mislim da bi mogao zadovoljiti moje zahtjeve..
Volio bih cuti jos neka misljenja za i protiv, cisto da vidim da li se uklapa u ono sto bi kupio ili ne bi kupio...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2217 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

s@mson wrote:Kad smo vec kod C4, od 2011 god. pa dalje, interesuje me motor 1,6, 68 kw 92 KS...
Koliko sam uspio naci jako stedljiv motor bez nekih velikih problema u odrzavanju ali naravno performanse su u skladu sa parametrima...
Za neku normalnu, porodicnu voznju mislim da bi mogao zadovoljiti moje zahtjeve..
Volio bih cuti jos neka misljenja za i protiv, cisto da vidim da li se uklapa u ono sto bi kupio ili ne bi kupio...
fin je on ali ja bi isao na onaj od 112ks i 6 brzina :wink: , ako ti budzet dozvoljava , mislim i da manje trosi od toga , a bolje sigurno ide jer ima 30Nm vise :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#2218 Re: Citroen All About

Post by Haris.ba »

Čitam ovo, i onda mi naumpadnu Amerikanci kada kukaju kada nema u ponudi v8, veća samo v6.

Taj od 92 konja je sasvim ok za citroen za normalnu vožnju. Izvlači ga dizelski obrtni momenat. Pogledaj težinu auta, računaj klimu ljeti. Ne znam šta ljudi očekuju. I meni je sve sporo kada iz benge sa 170 konja sjednem u 90 konja. Ali taj od 112 konja je mnogo udobniji za vožnju. Ne izgleda velika razlika na papiru. Ali, manje ga tjeraš u veće obrtaje - i to je ušteda na gorivu i udobnosti vožnje.

Ne znam šta ti znači štedljiv motor. Trošiće između 6 i 7 po gradu. Zavisi od težine noge.

Ja više i ne znam koji motor danas ne valja. 1.0 ide ko lud u Fordu. Na suzukiju mi benzinac 1.6. sa 120 konja troši 7 po gradu.

Fazon je samo naći dobar primjerak. Bio sam prošle sedmice u Bloku. Došo lik sa 407. I sam mu poslije dijagnostike majstor priča šta je otišlo - i nabraja lupa ovo, treba ovo i ono. Vlasnik, ma ja vidim lupka nešta mjesecima.Kaže mu se treba vidjeti za regeneraciju fapa, na autoput ga. Kaže, nemam ja vremena po autoputu se vozati. :D
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2219 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

amar1994 wrote:
s@mson wrote:Kad smo vec kod C4, od 2011 god. pa dalje, interesuje me motor 1,6, 68 kw 92 KS...
Koliko sam uspio naci jako stedljiv motor bez nekih velikih problema u odrzavanju ali naravno performanse su u skladu sa parametrima...
Za neku normalnu, porodicnu voznju mislim da bi mogao zadovoljiti moje zahtjeve..
Volio bih cuti jos neka misljenja za i protiv, cisto da vidim da li se uklapa u ono sto bi kupio ili ne bi kupio...
fin je on ali ja bi isao na onaj od 112ks i 6 brzina :wink: , ako ti budzet dozvoljava , mislim i da manje trosi od toga , a bolje sigurno ide jer ima 30Nm vise :thumbup:
Taj C4 sa 92 konja ti je smece obicno. Meni je trebalo (da, ja sam taj lazov koga su istjerali sa foruma) cak 3:15 od Sarajeva do centra Bihaca sa istim autom. Generalno, koliko god sam ja los vozac to je stvarno previse. Od tada pa naovamo samo kupujem aute od Mirzeta, sa njima stignem do Bihaca za 3:14. Bez izuzetka !
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2220 Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

Me_again wrote:
amar1994 wrote:
s@mson wrote:Kad smo vec kod C4, od 2011 god. pa dalje, interesuje me motor 1,6, 68 kw 92 KS...
Koliko sam uspio naci jako stedljiv motor bez nekih velikih problema u odrzavanju ali naravno performanse su u skladu sa parametrima...
Za neku normalnu, porodicnu voznju mislim da bi mogao zadovoljiti moje zahtjeve..
Volio bih cuti jos neka misljenja za i protiv, cisto da vidim da li se uklapa u ono sto bi kupio ili ne bi kupio...
fin je on ali ja bi isao na onaj od 112ks i 6 brzina :wink: , ako ti budzet dozvoljava , mislim i da manje trosi od toga , a bolje sigurno ide jer ima 30Nm vise :thumbup:
Taj C4 sa 92 konja ti je smece obicno. Meni je trebalo (da, ja sam taj lazov koga su istjerali sa foruma) cak 3:15 od Sarajeva do centra Bihaca sa istim autom. Generalno, koliko god sam ja los vozac to je stvarno previse. Od tada pa naovamo samo kupujem aute od Mirzeta, sa njima stignem do Bihaca za 3:14. Bez izuzetka !
Opa, prelazis na auta za đet-set? :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2221 Re: Citroen All About

Post by NediM17 »

Me_again wrote: Taj C4 sa 92 konja ti je smece obicno. Meni je trebalo (da, ja sam taj lazov koga su istjerali sa foruma) cak 3:15 od Sarajeva do centra Bihaca sa istim autom. Generalno, koliko god sam ja los vozac to je stvarno previse. Od tada pa naovamo samo kupujem aute od Mirzeta, sa njima stignem do Bihaca za 3:14. Bez izuzetka !
Ne valja lagati, narasce ti nos.

Ispada ti prosjecna brzina blizu 100km/h, to ce moci kada "ljutko" (v.d. direktora autocesta FBiH) napravi ovu brzu cestu od Lasve pa skroz do Bihaca ciji je pocetak najavio danas, prva dionica Lasva-Nevic Polje. Cca. 180 mil. €, samo mu jos pare fale pa da krene.

Da bi uopste dosao do autoputa treba ti 20 minuta iz centra grada u najboljem slucaju. Mozes na autoputu voziti od Josanice do Lucana 180km/h (jer taj Citroen i ne moze vise i plus u Malesicima moras usporiti na 110km/h) i preko Medenog polja ako si dovoljno lud isto toliko. Ostalo su ti sve vecinom naseljena mjesta, ogranicenja, i imas pun kurac stacionarnih radara a da ne govorim o policiji i mobilnim radarima. Mozda si to vrijeme i mogao ostvariti ako je Sarajevo negdje u Travniku ili ako si isao u 3 ujutru i tata ti je ministar mupa (a ni tata ministar ti ne moze pomoci kada te okine stacionarni ili mobilni).

Da si malo smanjio ribu i rekao cca. cetiri sata, mozda bi ti neko i povjerovao.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2222 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
Me_again wrote: Taj C4 sa 92 konja ti je smece obicno. Meni je trebalo (da, ja sam taj lazov koga su istjerali sa foruma) cak 3:15 od Sarajeva do centra Bihaca sa istim autom. Generalno, koliko god sam ja los vozac to je stvarno previse. Od tada pa naovamo samo kupujem aute od Mirzeta, sa njima stignem do Bihaca za 3:14. Bez izuzetka !
Ne valja lagati, narasce ti nos.

Ispada ti prosjecna brzina blizu 100km/h, to ce moci kada "ljutko" (v.d. direktora autocesta FBiH) napravi ovu brzu cestu od Lasve pa skroz do Bihaca ciji je pocetak najavio danas, prva dionica Lasva-Nevic Polje. Cca. 180 mil. €, samo mu jos pare fale pa da krene.

Da bi uopste dosao do autoputa treba ti 20 minuta iz centra grada u najboljem slucaju. Mozes na autoputu voziti od Josanice do Lucana 180km/h (jer taj Citroen i ne moze vise i plus u Malesicima moras usporiti na 110km/h) i preko Medenog polja ako si dovoljno lud isto toliko. Ostalo su ti sve vecinom naseljena mjesta, ogranicenja, i imas pun kurac stacionarnih radara a da ne govorim o policiji i mobilnim radarima. Mozda si to vrijeme i mogao ostvariti ako je Sarajevo negdje u Travniku ili ako si isao u 3 ujutru i tata ti je ministar mupa (a ni tata ministar ti ne moze pomoci kada te okine stacionarni ili mobilni).

Da si malo smanjio ribu i rekao cca. cetiri sata, mozda bi ti neko i povjerovao.
I ja mu ne vjerujem, al' eto, k'o zna, mozda je i istina?! :D :D
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2223 Re: Citroen All About

Post by NediM17 »

Doduse, meni je 1996.g. poslo za rukom Sarajevo centar - Pleso (Zg) 3h 45min.

Maj 1996.g., ni auta ni murije, picim koliko cesta i auto dozvoljavaju. I kada sam u Brodu izasao na autoput za Zg pun gas, koliko moze-moze, cca. 180km/h.

Tako da nije nemoguce da je i taj njegov "rekord" postignut 1996.g., s tim da jbg, tada se nije pravio C4 1.6 HDi.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2224 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

:D :D
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2225 Re: Citroen All About

Post by The BEN10 »

Ima li ko iskustva sa ovlaštenim servisom: http://pscmobi.ba/?
Koliko inače košta komplet pregled u ovlaštenom servisu?
Mogu li se uzeti probne tablice na jedan dan, ili koji je već minimalni period? I koliko košta. Gdje se to može izvesti?

Hvala
Post Reply