Da malo dopunim tekst:dresdener78 wrote:![]()
![]()
![]()
Pruga se bukvalno raspada, nažalost kao što sam već ranije rekao... sarajevskom tramvaju ostaje godina dvije jer će biti tramvajska pruga definitivno neupotrebljiva. I one guzonje i glavonje u kantonalnim foteljama jesu totalno van realnosti ako misle da par miliona će nešto da popravi.
Da vas uvedem u svijet REALNIH CIJENA.
U mađarskom gradu Miškolc su realizovali KOMPLETAN REMONT tramvajskog sistema, otprilike 10 km novih dvokolosiječnih pruga zajedno sa stajalištima, nabavku 31 niskospodnih modernih tramvaja sa klimom, wi-fi. U Miškolcu tramvajski sistem dosta podsjeća na Sarajevo, jedna preduga linija sa jednim kratkim odvojkom (do bivše tamošnje željezare), prolazi kroz cijeli grad dugačkog oblika.
Cijena: 37,7 milijardi forinta što je otprilike 227 miliona KM!
Nešto od toga je sufinansirala EU, ali opet ogromne iznose je morao platiti grad Miškolc.
I tu pričamo o "istočnjačkim" cijenama dakle plusminus i realno za BiH, jer na Zapadu je sve još skuplje, npr. jedan kilometar nove tramvajske pruge u Njemačkoj, Francuskoj, Italiji itd. košta ovisno o konkretnim prilikama 10-20 miliona EUR, jedan kilometar metro-a DESET PUTA VIŠE. Bez vozila.
Onih tu i tamo par miliončića o kojima ona politička bagra priča u medijima je dovoljno za pritezanje davno korodiranih šarafa.
I da se koristi neka "jednostavnija" tehnologija (što je idiotizam jer takva pruga će biti naravno puno manje izdržljiva i kvalitetna), cijene kretaju na nivou DESETINA MILIONA MARAKA i samo za sanaciju pojedinih dionica tramvajske pruge.
Preuzeto sa webstranice URBANRAIL.NET:
Šema tramvajskih pruga i linija u Sarajevu:
Šema tramvajskih pruga i linija u Miškolcu:
Škoda je npr. sa Gradom Rigom u Latviji potpisala sporazum od 62,5 milijuna EUR za dopremu 20 novih tramvaja. Po ovoj računici otpada 180 milijuna KM na tramvaje u Miškolcu. Prostom računicom u KS da treba 500 tisuća KM za uređenje jedne tramvajske stanice (u jednom smijeru) sa naplatom, kamerama i svim ostalim modernim elementima, dođemo do cifre cca 25 milijuna KM. U Beogradu je računica bila da je 1km nove trase između 5 i 10 milijuna EUR. Kako je trasa postavljena u Sarajevu, radilo bi se revilatiziranje i uzmemo računicu od 10 milijuna KM po 1km i dođemo do cifre 110 milijuna za 11km sarajevske trase sa novom kontaktnom mrežom i pratećom opremom. U prevodu:
30 novih tramvaja najmodernije generacije Škoda = 180 milijuna KM
Nova stajališta sa svom modernom opremom = 25 milijuna KM
Nove šine i nova prateća oprema za 10,7km = 110 milijuna KM
Ukupno: 315 milijuna KM
Samo sam malo razložio tvoju računicu koja je točna. Treba uzeti u obzir da su u Miškolcu uzeli sigurno neke jeftinije tramvaje, da su obnavljali šine i vršili uštede i da nisu išli u masnu grande izgradnju stajališta, pa se time cijena može regulirati sa svim stavkama ka 227 milijuna KM. (30 tramvaja 140 milijuna jer tramvaji se kreću od 2,5 do 5 milijuna EUR, stajališta 10 milijuna i šine opet izađu oko 7 milijuna po 1km).
Ako ćemo krenuti u obnovu šina i kontakt mreže, definitivno se cifra sama kreće oko 70-100 milijuna KM.



