SDA-All about

Post Reply
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#21976 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

oridjidji wrote:
Evo recimo jednog odgovora na knjigu Mustafe Cengica...
http://www.vozdra.ba/art/kultura/4308-e ... fe-cengica

Savo Kukić je intelektualni prevarant koji sve ovo gleda sa dozom šprdnje.
Esad Bajtal je isplivo sa onom poplavom i demonstracijam i živi u jednom polusvjesnom stanju opijen sa jednom rečenicom pjanca koji mu je iza stola dobacio "Tebe za predsjednika, časti me pičem "
Pametnom je lahko zaključiti, budali teže ali idiotu to se ne može utuliti.
Kukolja i izroda mora biti, pa od toga nisu imuni ni veliki mnogobrojni Čengići.
:lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21977 Re: SDA-All about

Post by madner »

Koji SDA odgovor.

HM style, napise nesto sto nema nikakve veze sa temom, malo sa sobom polemise i onda dodje do svog zakljucka.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#21978 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Gojeni H wrote:
Banksy wrote:
Otkud mu pravo da ON govori u ime svih Bošnjaka BiH,
ako govori kao njihov predstavnik ili jedan od njih, znači li to se javlja i s pozicije člana BH predsjedništva,
dalje, otkud mu pravo da privatizira svoju poziciju i pravi privatan izbor, pa favorizuje jednu od stranaka u jednoj stranoj državi,
kakva je to državnička i stranačka poruka i kakav uzor za buduće slične čestitke bh zvaničnika,
šta znači ''bratski narod'', koji su to bratski, a koji nebratski narodi i kome su oni takvi,
i čemu taj uvlakački, servilni ton,
ovo je skandalozna čestitka i da živimo u normalnoj državi već bi izazvala reakcije javnosti.
Pa, dobro ... istakao je da je cestitka u ime stranke i njegovo licno ime, ali ovo "odusevljenje Bosnjaka" zaista para usi.
Sve i da je tako, otkud mu pravo da govori u ime svih svojih stranačkih kolega? Možda je neko od njih preferirao neku drugu stranku, ne AKP?
I šta znači ovo ''bratski narod''? Kome bratski narod, i je li svaki većinski muslimanski narod bratski po automatizmu?

edit: ne moraš se truditi, pitanja su retorička, ali primjećujem da se u manifestaciji etnički i religijski obojenog krkanluka SDA ni mrvu ne razlikuje od svojih srpskohrvatskih stranačkih partnera.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#21979 Re: SDA-All about

Post by Gojeni H »

Banksy wrote: Sve i da je tako, otkud mu pravo da govori u ime svih svojih stranačkih kolega? Možda je neko od njih preferirao neku drugu stranku, ne AKP?
I šta znači ovo ''bratski narod''? Kome bratski narod, i je li svaki većinski muslimanski narod bratski po automatizmu?

edit: ne moraš se truditi, pitanja su retorička, ali primjećujem da se u manifestaciji etnički i religijski obojenog krkanluka SDA ni mrvu ne razlikuje od svojih srpskohrvatskih stranačkih partnera.
Volio bih da ga Tesanjci pometu zauvijek, ali vecina stranackih kolega slusaju sta baba kaze.

Sto se tice "bratskog naroda", slazem se. Nema bratskog naroda, samo saveznici i neprijatelji.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21980 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

Banksy wrote:
oridjidji wrote:
Evo recimo jednog odgovora na knjigu Mustafe Cengica...
http://www.vozdra.ba/art/kultura/4308-e ... fe-cengica

Savo Kukić je intelektualni prevarant koji sve ovo gleda sa dozom šprdnje.
Esad Bajtal je isplivo sa onom poplavom i demonstracijam i živi u jednom polusvjesnom stanju opijen sa jednom rečenicom pjanca koji mu je iza stola dobacio "Tebe za predsjednika, časti me pičem "
Pametnom je lahko zaključiti, budali teže ali idiotu to se ne može utuliti.
Kukolja i izroda mora biti, pa od toga nisu imuni ni veliki mnogobrojni Čengići.
:lol:
Nasro se i on, ali ocekujem da ce neko spustiti loptu. :D
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21981 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

pici wrote:
oridjidji wrote:
Sta bi tek bilo da je Vucku cestitao ovako srdacno izbore? :D

Kanta vazelina... :D
ev ga vuĆko uCarajvu danaske... vazeljin u aptekama nestašica sve se pokupovalo preko tendera :mrgreen:
Nadam se samo da mu nece opet po begovoj prostirati najlon da gaza, vec da ce papak skinuti cipele. Red je...
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#21982 Re: SDA-All about

Post by mg »

Ja sam Aliju uvijek percepirao kao zagovaraca podjele Bosne. Naime, ako stvari posmatramo iz ugla da on nije bio dobri dedo kojeg su prevarili i izdali, vec podjednako za podjelu kao i ostali, samo on je to radio prikriveno, nikad to javno ne kazujuci a zbog referenduma na koji je izveo narod i ostalih stvari,, da ne duljim previse.

Ako se njegov lik posmatra sa te strane, sve dobije jasan smisao.. Svaki njegov potez i lazna naivnost postaje jasan umisljaj. Samo toliko perfidan i podao da je svima bio nespojiv sa njegovom pojavom, ali itekako istinit.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21983 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

jefff wrote:Što se tiče Čengića Muhameda, istina je da se sukobljavao sa Alijom pa šta? Jel to u Kuranu piše da se Aliji ne smije suprostavljati? Ko je Alija?
Muhamed jeste imao svojih packi poput zajedničkog izlaska sa Radovanom na govornicu da nas odgovori od referenduma ali je bio i jako kritičan spram podjele države.
De ne postavljaj glupa pitanja. Nije problem suocavanja, suocavali su se mnogi jos za njegova zivota i poslje, ali postoji golema razlika recimo, kako jedan Jovo govori o njemu i kako govori jedan Sefer, dok jedan o njemu govori odmjereno pokusavajuci da shvati tezinu toga vremena, pokusavajuci da bude sto objektivniji, drugi nije realan i po svojoj prici mi bi za njegovoga vakta porazili i Rusiju samo da ga je Alija pustio, a frajer nije uspio deblokirati ni Sarajevo ni Mostar, kako je planirao. Mnogi su se sa Alijom suocavali od Nijaza, Harisa, Zulfikarpasica, Babe, Sefera, Jove, Muhameda Cengica i td, ali opet postoji razlika kako isti govore o njemu.

Tako i ovdje, jedan novinar s backgroundom napise knjigu o Aliji Izetbegovicu, na prezentaciji knjige dovede ljude ciji uvod u knjigu je prije posipanje pepala po njegovoj glavi, nego pokusaj da se objektivno pristupi temi, udri po mrtvom, to nam je najbolja reklama.

Bas me zanima kako bi Muhamed Cengic sacuvao BiH od podjele. Niste realni, MZ nam pred pocetak rata pokusala nametnuti podijelu, svaki plan do Dejtona precrtana karta zelja Srba i Hrvata, ko oganj se na nas srucili Srbi i Hrvati da rasparcaju ovo i mi pricamo i dalje kako smo mogli odbraniti RBiH. Kako? Sto je u miru ne steknemo, ako smo je prokockali u ratu?

Realno da pukne opet bili bi najslabija strana u sukobu.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21984 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

mg wrote:Ja sam Aliju uvijek percepirao kao zagovaraca podjele Bosne. Naime, ako stvari posmatramo iz ugla da on nije bio dobri dedo kojeg su prevarili i izdali, vec podjednako za podjelu kao i ostali, samo on je to radio prikriveno, nikad to javno ne kazujuci a zbog referenduma na koji je izveo narod i ostalih stvari,, da ne duljim previse.

Ako se njegov lik posmatra sa te strane, sve dobije jasan smisao.. Svaki njegov potez i lazna naivnost postaje jasan umisljaj. Samo toliko perfidan i podao da je svima bio nespojiv sa njegovom pojavom, ali itekako istinit.
Recimo cijeli bosnjacki sabor z 1993 godine je dostupan na youtubeu, svi bosnjacki politicari i intelektualci dali su misljenje o tome mirovnom planu, npr. i stara komunjara Nijaz i poslusajmo sta kaze... Ali i danas stoji teza da je Alija sam o tome svemu odlucivao i da je to radio prikriveno... Ispasce perifidniji i kvarniji od Slobe i Franje...

Kako je Nijaz vidio tadasnju situaciju u BiH...


Oni su tada znali da su poprilicno naguzeni i od Srba i od Hrvata, a bome i od MZ. Vidi se iz prilozenog. To je jos 93, a sta smo imali 95-te? Na kraju sta je bolje ovo sto se nudilo 93-ce ili ono sto se nudilo u Dejtonu nakon svega?

Istina je Alija je naguzio Srbe i htio je BiH van krnje Juge i to je uradio, kako je uradio, na kraju nisu mu tada ni Hrvati pomogli u toj politici, da i oni sami u tome nisu vidjeli svoju racunicu.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#21985 Re: SDA-All about

Post by XXS »

Na pocetku, da rascistimo jednu stvar. Kriviti Aliju za rat i negirati agresorske aspiracije Srbije i Hrvatske bilo bi isto kao i kriviti Tita za drugi svjetski rat i negirati agresorski karakter treceg rajha.

Prema tome, rat je bio neizbjezan ali nacin na koji smo se branili, sta smo branili a sta odbranili, kako smo se organizovali i kakvo drustvo se pravilo tokom i poslije rata su teme za diskusiju koje se ticu Alijinog lika i djela. Ove teme imaju jako malo dodira sa agresorskim uticajem i ove teme se moraju procesljati, ako nista da bi se izvukle pouke i naucile lekcije za buducnost.
Nas je problem u cinjenici da SDA svoj izborni model bazira na Aliji kao svetcu i savrsenom utemeljitelju nacije koji je bio posten, dobar ustrajan,moralan vjernik koji nije pravio greske. Sa jedne strane Alija, kao olicenje dobrote, a sa druge strane krvozedni agresori kao olicenje zla.

Al' u kurcu jer alija je bio lazov, neprincipijelan, neodlucan, nesposoban, vlastoljubivi dedo koji nas je zavio u crno. Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama. Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima. Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH. Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Nista nije ucinio da bi sprijecio odliv obrazovanih i postenih koji su trebali dici ovu zemlju iz pepela nakon rata jer se SDA izborni model zasniva na glasovima ne obrazovanog puka. Nije sprijecio privatizacijsku pljacku. Nije razrijesio politicka ubistva....itd....itd

Prema tome, kada sklonimo SDA odbranbeni stit, za sve su krivi agresori, a Alija je bio fini, posteni dedo, dobijamo jedan novi i drugaciji pogled na lik i djelo Alije izetbegovic. Dobijamo jednu totalno novu dimenziju Alije Izetbegovica o kojoj se sistemski sutilo zadnjih 20 godina.

Iz tog razloga mislim da je ova Cengiceva knjiga jako dobar potez u otkljucavanju istoriskih zabluda, koje su sistemski podvaljene narodu sa svrhom reizbora SDA kadrova i ostanka SDA na vlasti.

Narod koji nista ne nauci iz svojih istorijskih gresaka moze biti siguran da ce ih ponoviti.
Moramo skloniti SDA medijski stit sa lika i djela Alije i objektivno sagledati sta je dobro, a sta lose ostavio iza svoje vladavine.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21986 Re: SDA-All about

Post by jefff »

oridjidji wrote:
jefff wrote:Što se tiče Čengića Muhameda, istina je da se sukobljavao sa Alijom pa šta? Jel to u Kuranu piše da se Aliji ne smije suprostavljati? Ko je Alija?
Muhamed jeste imao svojih packi poput zajedničkog izlaska sa Radovanom na govornicu da nas odgovori od referenduma ali je bio i jako kritičan spram podjele države.
De ne postavljaj glupa pitanja. Nije problem suocavanja, suocavali su se mnogi jos za njegova zivota i poslje, ali postoji golema razlika recimo, kako jedan Jovo govori o njemu i kako govori jedan Sefer, dok jedan o njemu govori odmjereno pokusavajuci da shvati tezinu toga vremena, pokusavajuci da bude sto objektivniji, drugi nije realan i po svojoj prici mi bi za njegovoga vakta porazili i Rusiju samo da ga je Alija pustio, a frajer nije uspio deblokirati ni Sarajevo ni Mostar, kako je planirao. Mnogi su se sa Alijom suocavali od Nijaza, Harisa, Zulfikarpasica, Babe, Sefera, Jove, Muhameda Cengica i td, ali opet postoji razlika kako isti govore o njemu.

Tako i ovdje, jedan novinar s backgroundom napise knjigu o Aliji Izetbegovicu, na prezentaciji knjige dovede ljude ciji uvod u knjigu je prije posipanje pepala po njegovoj glavi, nego pokusaj da se objektivno pristupi temi, udri po mrtvom, to nam je najbolja reklama.

Bas me zanima kako bi Muhamed Cengic sacuvao BiH od podjele. Niste realni, MZ nam pred pocetak rata pokusala nametnuti podijelu, svaki plan do Dejtona precrtana karta zelja Srba i Hrvata, ko oganj se na nas srucili Srbi i Hrvati da rasparcaju ovo i mi pricamo i dalje kako smo mogli odbraniti RBiH. Kako? Sto je u miru ne steknemo, ako smo je prokockali u ratu?

Realno da pukne opet bili bi najslabija strana u sukobu.
Sve jedno. Politika A. Izetbegovića je bila čisti promašaj.
Zlo je bilo u tome da je MZ namjerno plasirala takve mirovne prijedloge da bi ih Srbija i Hrvatska i njihovi vazali u BiH prihvatili i i tme pokazali svoje pretenzije pa da bi se onda MZ odlučno mogla razračunati s njima ali svaki put bi Alija zajebo stvar tako što bi svaki takav plan prihvatio a druge strane ne. Uvijek se desilo obrnuto od onoga što se smjeralo. Alija je MZ samo saplitao. Svojim prihvatanjima on je davao izgovor agresorima, ispalo je da i mi zelimo etnicku podjelu pa zašto je onda ne bi i oni zeljeli, navodno.
Bilo je onih koji su mislili da Alija time pravi neku Muslimansku državu ali već na početku su se raspršili takvi snovi. Svima je postalo jasno s kim imaju posla ali onoga koga ti postaviš najteže ti ga je smijenit.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#21987 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

XXS wrote:Na pocetku, da rascistimo jednu stvar. Kriviti Aliju za rat i negirati agresorske aspiracije Srbije i Hrvatske bilo bi isto kao i kriviti Tita za drugi svjetski rat i negirati agresorski karakter treceg rajha.

Prema tome, rat je bio neizbjezan ali nacin na koji smo se branili, sta smo branili a sta odbranili, kako smo se organizovali i kakvo drustvo se pravilo tokom i poslije rata su teme za diskusiju koje se ticu Alijinog lika i djela. Ove teme imaju jako malo dodira sa agresorskim uticajem i ove teme se moraju procesljati, ako nista da bi se izvukle pouke i naucile lekcije za buducnost.
Nas je problem u cinjenici da SDA svoj izborni model bazira na Aliji kao svetcu i savrsenom utemeljitelju nacije koji je bio posten, dobar ustrajan,moralan vjernik koji nije pravio greske. Sa jedne strane Alija, kao olicenje dobrote, a sa druge strane krvozedni agresori kao olicenje zla.

Al' u kurcu jer alija je bio lazov, neprincipijelan, neodlucan, nesposoban, vlastoljubivi dedo koji nas je zavio u crno. Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama. Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima. Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH. Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Nista nije ucinio da bi sprijecio odliv obrazovanih i postenih koji su trebali dici ovu zemlju iz pepela nakon rata jer se SDA izborni model zasniva na glasovima ne obrazovanog puka. Nije sprijecio privatizacijsku pljacku. Nije razrijesio politicka ubistva....itd....itd

Prema tome, kada sklonimo SDA odbranbeni stit, za sve su krivi agresori, a Alija je bio fini, posteni dedo, dobijamo jedan novi i drugaciji pogled na lik i djelo Alije izetbegovic. Dobijamo jednu totalno novu dimenziju Alije Izetbegovica o kojoj se sistemski sutilo zadnjih 20 godina.

Iz tog razloga mislim da je ova Cengiceva knjiga jako dobar potez u otkljucavanju istoriskih zabluda, koje su sistemski podvaljene narodu sa svrhom reizbora SDA kadrova i ostanka SDA na vlasti.

Narod koji nista ne nauci iz svojih istorijskih gresaka moze biti siguran da ce ih ponoviti.
Moramo skloniti SDA medijski stit sa lika i djela Alije i objektivno sagledati sta je dobro, a sta lose ostavio iza svoje vladavine.
I opet da se umješam,

Nije Rahmetli Alija sve i svašta, nije svemogući, i nije sve bilo u njegovim rukama....... Čak šta više, u masi slučaja više se pitalo za konačnu odluku ljude van javne politike nego ljude koji su zvanični nosioci te iste politike.

Da ponovimo, razmišljaj malo o tome jel Alija usred rata mogao promjeniti narod ? Narodne prvake i lidere, ljude od narodnog povjerenja, glavne baje u mahalama ? U vremenu argumenata sile a ne sile argumenata definitivno nije. Nije rahmetli Alija Izetbegović svukao giganta poput Krivaje u ravan - nego grupica privatnih poduzetnika bez ikakvog javnog angažmana, uništavanjem takvog giganta (trajalo 20 godina da se razumijemo :mrgreen: ) uništen je osnov za opstanak jednoga malog grada - uništenjem osnova došlo je do emigracije i to je to......

Krivica istog se jedino može svesti na to da isti javno nije obznanio kakva samo pogan smo sposobni biti kao narod, ali normalno, čovjek smatrao da bi to bilo uvredljivo.

Od vojne policije koja nije sankcionisala šverc hrane i prodaju iste po basnoslovnim cijenama do svega ostaloga - ni rahmetli Alija ni masa ljudi iz političkog rukovodstva nemaju za šta biti pitani....

Međunarodni pregovori kao tema su jako slična stvar - ulazimo u referendum sa politikom da smo prvo građani pa onda narodi (prvi mali korak), srbi bojkotuju, formiraju SAO, uzimaju oružije i lupaju po nama, malo kasnije i hrvati se okreću i lupaju po nama zajedno sa srbima. To su aktivnosti na terenu, a ne politike iz zatvorene sobe na koje je autor kao kivan.

Kakav štit - prema normativu kakav mi je štit potreban da se zaštitim od optužbe da sam dio bande alijinih plaćenika i fanatika koja je došla da se napije krvi srpske nejači ?

Čitava priča svakoga normalnog samo jača u ideji:

Podrži SDA na svim nivoima, pokaži odgovornost, traži odgovornost - u jedinstvu je snaga.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#21988 Re: SDA-All about

Post by XXS »

HM 2011 wrote: Od vojne policije koja nije sankcionisala šverc hrane i prodaju iste po basnoslovnim cijenama do svega ostaloga - ni rahmetli Alija ni masa ljudi iz političkog rukovodstva nemaju za šta biti pitani....
Mene niko ne placa za pisanje i nemam namjeru ulaziti u diskusiju sa tobom ali zbog ostalih, da pojasnim zasto Alija i ostali imaju biti pitani.

Imaju biti pitani zato sto je bila njihova odgovornos i posao da to sprijece ili da sudski procesuju naknadno.
Alija je bio predsjednik i njegov posao je bio da pokrene incijativu kod nadleznih istraznih i sudskih organa ali tako nesto nikad nije uradio jer je tako kupovao lojalnost lopova i pljackasa. Tako se i okruzio sa sjecikesama i zato je danas SDA puna kriminalaca jer je to model po kojem SDA funkcionise.
Klepaj sa strane, od naroda i budi vjeran predsjedniku, a za sud i policiju se ne sekiraj.
User avatar
Man of steel
Posts: 1395
Joined: 28/02/2012 00:58

#21989 Re: SDA-All about

Post by Man of steel »

Jedini način na koji je Alija mogao spriječiti ovo što mu se danas zamjera je da poput Staljina jednu trećinu pobije, drugu pozatvara a ono ostalo dovede u red i prevaspita.

Ja mu to, iz ove današnje perspektive, ni malo zamjerio ne bi.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#21990 Re: SDA-All about

Post by XXS »

Man of steel wrote:Jedini način na koji je Alija mogao spriječiti ovo što mu se danas zamjera je da poput Staljina jednu trećinu pobije, drugu pozatvara a ono ostalo dovede u red i prevaspita.
Daj ba, pa nije Alija prvi na dunjaluku koji je kroz teske ratne okolnosti paralelno morao praviti i zdrave institucije drzave.
Imaju istorijske i strucne knjige iz kojih se nauci sta i kako.
Problem je sto je Alija citav svoj zivot proveo u ilegali, znamo kako i zasto, pa je iz ilegale i vladao kroz razne mindere i rodjacke organizacije umjesto da pravi zdravu drzavu.

Samo zato sto Alija to nije uradio, ne znaci da se to nije moglo bolje uraditi.
Okruzio se lopovima koje je tolerisao dok je bilo koga sposobnijeg i obrazovanijeg od sebe rezao i sklanjao.

I onda, na kraju, nije se moglo bolje.
Malo sutra, moglo se mnogo bolje ali Alija nije mogao dobaciti.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21991 Re: SDA-All about

Post by madner »

Alija to nije mogao uraditi jer da bi nekome drzava bila bitna, mora biti nacionalista. Alija je ipak jedan obicni vjerski supljikator koji se nadao da ce narod doci tobe.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#21992 Re: SDA-All about

Post by fosna2014 »

madner wrote:Alija to nije mogao uraditi jer da bi nekome drzava bila bitna, mora biti nacionalista. Alija je ipak jedan obicni vjerski supljikator koji se nadao da ce narod doci tobe.
On nista vise ni manje nije bio od hodze. Mozda se zajebao u koracima pa krenuo u politiku onako zato sto je dunjaluk trazio ispod mindera. Zeznuo se sto je mislio da prosjecni musliman u BiH misli kao on, ali mislimo QQQ. A zene, vopi i raja? Ne ide to skupa. :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#21993 Re: SDA-All about

Post by ljevoruki »

XXS wrote:Prema tome, rat je bio neizbjezan

Ne bih se slozio sa ovom pricom. Alija je zelio rat kao i ostali, to sto je poveo narod u rat bez oruzja je samo dokaz koliko je bio dobar drzavnik i vojskovodja. :(
XXS wrote:Al' u kurcu jer alija je bio lazov, neprincipijelan, neodlucan, nesposoban, vlastoljubivi dedo koji nas je zavio u crno. Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama. Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima. Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH. Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Iz perspektive bosnjackog naroda, Alija je bio apsolutno pogresan izbor za vodju naroda i stranke u to vrijeme. Pad komunizma i rast srpskog nacionalizma, citaj fasizma, je samo pogorsalo stvari. Bilo je lako navesti Srbe da kolju svoje komsije koje vodi covjek koji je napisao Islamsku deklaraciju i bio na robiji zbog toga. Karadzic je to majstorski iskoristio. Cak su i Nadrealisti napravili pjesmu:
"Karadzic je prep'o narod i nadig'o sve na bunu, u islamskoj zemlji sada svima ce da rezu cunu".
Da ne govorimo o prihvatanju pa odbijanju Lisabonskog sporazuma, crtanju karata i prije nego je pukla prva puska, pregovaranju sa generalima JNA na
Ohridu kad su imali ultimatum USA da se povuku iz Bih do 15. maja.......
Ja sam ubijedjen da se rat mogao izbjeci ili barem odgoditi da je bilo vise pameti i mudrosti.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#21994 Re: SDA-All about

Post by VjecitiStudent »

Sjećate li se onog videa i onog strašnog, tragičnog i tužnog Bakirovog lizanja dupeta Erdoganu proljetos preko uoči izbora u Turskoj?

E što ste ga gledali, gledali. Videa na internetu više nema, obrisan je sa YouTubea, neko je konačno skontao da onu sramotu treba skloniti. :D
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21995 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Muhamed Čengić 27.08.1992. Igman
https://www.youtube.com/watch?v=kTZim3ov_CQ
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21996 Re: SDA-All about

Post by jefff »

ljevoruki wrote:
XXS wrote:Prema tome, rat je bio neizbjezan

Ne bih se slozio sa ovom pricom. Alija je zelio rat kao i ostali, to sto je poveo narod u rat bez oruzja je samo dokaz koliko je bio dobar drzavnik i vojskovodja. :(
XXS wrote:Al' u kurcu jer alija je bio lazov, neprincipijelan, neodlucan, nesposoban, vlastoljubivi dedo koji nas je zavio u crno. Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama. Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima. Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH. Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Iz perspektive bosnjackog naroda, Alija je bio apsolutno pogresan izbor za vodju naroda i stranke u to vrijeme. Pad komunizma i rast srpskog nacionalizma, citaj fasizma, je samo pogorsalo stvari. Bilo je lako navesti Srbe da kolju svoje komsije koje vodi covjek koji je napisao Islamsku deklaraciju i bio na robiji zbog toga. Karadzic je to majstorski iskoristio. Cak su i Nadrealisti napravili pjesmu:
"Karadzic je prep'o narod i nadig'o sve na bunu, u islamskoj zemlji sada svima ce da rezu cunu".
Da ne govorimo o prihvatanju pa odbijanju Lisabonskog sporazuma, crtanju karata i prije nego je pukla prva puska, pregovaranju sa generalima JNA na
Ohridu kad su imali ultimatum USA da se povuku iz Bih do 15. maja.......
Ja sam ubijedjen da se rat mogao izbjeci ili barem odgoditi da je bilo vise pameti i mudrosti.
Moram ovdje da interveniram. Bošnjački narod, tada Muslimani najviše su glasova dali Fikretu Abdiću, pa tek onda Aliji. Mislim na izbore 10. 11.1990.
Fikret jeste dobio glasove po Zapadnoj Hercegovini ali je šio Aliju i u većinski Bošnjačkim sredinama. U svim većinski Bošnjačkim sredinama.
Nije loše prošao ni Ganić koji je dobio ispred ostalih sa 30%. Alijica je dobio 35% dakle samo 5% više od anonimnog Jugoslovena Ganića.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#21997 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

Alija Izetbegović rahmet mu duši, je preselio na ahiret.

Upozoravao je indirektno na sve prijetnje koje nam predstoje, mi generalno nismo imali snage da se suprotstavimo istima.

Sada imamo to što imamo a to je formirana jaka stranka sa jakim ljudima, i to što imamo trebamo i moramo koristiti.

Čitava priča o tome šta bi bilo kad bi bilo i šta je moglo biti a nije bilo, je beskorisna.

U jedisntvu je snaga momci i djevojke, samo SDA na svim nivoima.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#21998 Re: SDA-All about

Post by XXS »

HM 2011 wrote:Alija Izetbegović rahmet mu duši, je preselio na ahiret.

Upozoravao je indirektno na sve prijetnje koje nam predstoje, mi generalno nismo imali snage da se suprotstavimo istima.

Sada imamo to što imamo a to je formirana jaka stranka sa jakim ljudima, i to što imamo trebamo i moramo koristiti.

Čitava priča o tome šta bi bilo kad bi bilo i šta je moglo biti a nije bilo, je beskorisna.

U jedisntvu je snaga momci i djevojke, samo SDA na svim nivoima.
Meni je jasno odavno al' neka i ostali znaju iz kojih knjiga ti izvlacis strategiju sa kojom djelujes po forumu:

Image
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#21999 Re: SDA-All about

Post by General War »

ljevoruki wrote:
Iz perspektive bosnjackog naroda, Alija je bio apsolutno pogresan izbor za vodju naroda i stranke u to vrijeme.
Nije Alija ni bio izbor tadasnjih Muslimana vec Fikret A.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#22000 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

XXS wrote:
HM 2011 wrote:Alija Izetbegović rahmet mu duši, je preselio na ahiret.

Upozoravao je indirektno na sve prijetnje koje nam predstoje, mi generalno nismo imali snage da se suprotstavimo istima.

Sada imamo to što imamo a to je formirana jaka stranka sa jakim ljudima, i to što imamo trebamo i moramo koristiti.

Čitava priča o tome šta bi bilo kad bi bilo i šta je moglo biti a nije bilo, je beskorisna.

U jedisntvu je snaga momci i djevojke, samo SDA na svim nivoima.
Meni je jasno odavno al' neka i ostali znaju iz kojih knjiga ti izvlacis strategiju sa kojom djelujes po forumu:

Image
Opet identifikacija mene sa Adolfom.... Kako god da se okrene na kraju uvjek pljušte opštužbe eno ga Hitler, eno ga Adolf, Fašizam, Fašisti.....

U posljednjih 10-ak godina svaki ideološki sraz sa ovakvima dovodi do toga da me isti optužuje indirektno ili direktno za fašizam, nacizam, nacionalsocijalizam....

Biće od tebe pravi SDA kadar, ništa se ne sekiraj..... Born again SDA member....

U jedinstvu je snaga !
Post Reply