XXS wrote:Na pocetku, da rascistimo jednu stvar. Kriviti Aliju za rat i negirati agresorske aspiracije Srbije i Hrvatske bilo bi isto kao i kriviti Tita za drugi svjetski rat i negirati agresorski karakter treceg rajha.
Prema tome, rat je bio neizbjezan ali nacin na koji smo se branili, sta smo branili a sta odbranili, kako smo se organizovali i kakvo drustvo se pravilo tokom i poslije rata su teme za diskusiju koje se ticu Alijinog lika i djela. Ove teme imaju jako malo dodira sa agresorskim uticajem i ove teme se moraju procesljati, ako nista da bi se izvukle pouke i naucile lekcije za buducnost.
Nas je problem u cinjenici da SDA svoj izborni model bazira na Aliji kao svetcu i savrsenom utemeljitelju nacije koji je bio posten, dobar ustrajan,moralan vjernik koji nije pravio greske. Sa jedne strane Alija, kao olicenje dobrote, a sa druge strane krvozedni agresori kao olicenje zla.
Al' u kurcu jer alija je bio lazov, neprincipijelan, neodlucan, nesposoban, vlastoljubivi dedo koji nas je zavio u crno. Umjesto da organizuje drzavne sluzbe i gradi institucije, on je organizovao polutajne paralelne sluzbe koje su funkcionisale po rodjackim sablonima. Razvio je tajno ministarstvo finansija koje nikada i nikome nije polozilo racune o dobijenim i utrosenim parama. Izabran je da brani multietnicku R BIH, a on se odlucio za podjelu zemlje po etnickim principima. Umjesto da forsira Bosanstvo, kao kljuc integralnih procesa u BIH, on se odlucio za Bosnjastvo koje zajedno sa Srpstvon i Hrvatstvom para tkivo jedinstvene BIH. Nikada nije procesuirao profiterstvo, pljacku i lopovluk jer je tako kupovao lojalnost podcinjenih kadrova.
Nista nije ucinio da bi sprijecio odliv obrazovanih i postenih koji su trebali dici ovu zemlju iz pepela nakon rata jer se SDA izborni model zasniva na glasovima ne obrazovanog puka. Nije sprijecio privatizacijsku pljacku. Nije razrijesio politicka ubistva....itd....itd
Prema tome, kada sklonimo SDA odbranbeni stit, za sve su krivi agresori, a Alija je bio fini, posteni dedo, dobijamo jedan novi i drugaciji pogled na lik i djelo Alije izetbegovic. Dobijamo jednu totalno novu dimenziju Alije Izetbegovica o kojoj se sistemski sutilo zadnjih 20 godina.
Iz tog razloga mislim da je ova Cengiceva knjiga jako dobar potez u otkljucavanju istoriskih zabluda, koje su sistemski podvaljene narodu sa svrhom reizbora SDA kadrova i ostanka SDA na vlasti.
Narod koji nista ne nauci iz svojih istorijskih gresaka moze biti siguran da ce ih ponoviti.
Moramo skloniti SDA medijski stit sa lika i djela Alije i objektivno sagledati sta je dobro, a sta lose ostavio iza svoje vladavine.
I opet da se umješam,
Nije Rahmetli Alija sve i svašta, nije svemogući, i nije sve bilo u njegovim rukama....... Čak šta više, u masi slučaja više se pitalo za konačnu odluku ljude van javne politike nego ljude koji su zvanični nosioci te iste politike.
Da ponovimo, razmišljaj malo o tome jel Alija usred rata mogao promjeniti narod ? Narodne prvake i lidere, ljude od narodnog povjerenja, glavne baje u mahalama ? U vremenu argumenata sile a ne sile argumenata definitivno nije. Nije rahmetli Alija Izetbegović svukao giganta poput Krivaje u ravan - nego grupica privatnih poduzetnika bez ikakvog javnog angažmana, uništavanjem takvog giganta (trajalo 20 godina da se razumijemo

) uništen je osnov za opstanak jednoga malog grada - uništenjem osnova došlo je do emigracije i to je to......
Krivica istog se jedino može svesti na to da isti javno nije obznanio
kakva samo pogan smo sposobni biti kao narod, ali normalno, čovjek smatrao da bi to bilo uvredljivo.
Od vojne policije koja nije sankcionisala šverc hrane i prodaju iste po basnoslovnim cijenama do svega ostaloga - ni rahmetli Alija ni masa ljudi iz političkog rukovodstva nemaju za šta biti pitani....
Međunarodni pregovori kao tema su jako slična stvar - ulazimo u referendum sa politikom da smo prvo građani pa onda narodi (prvi mali korak),
srbi bojkotuju,
formiraju SAO, uzimaju oružije i lupaju po nama, malo kasnije i hrvati se okreću i lupaju po nama zajedno sa srbima. To su aktivnosti na terenu, a ne politike iz zatvorene sobe na koje je autor kao kivan.
Kakav štit - prema normativu kakav mi je štit potreban da se zaštitim od optužbe da sam dio bande alijinih plaćenika i fanatika koja je došla da se napije krvi srpske nejači ?
Čitava priča svakoga normalnog samo jača u ideji:
Podrži SDA na svim nivoima, pokaži odgovornost, traži odgovornost - u jedinstvu je snaga.