Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21976 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

Saka wrote:
Drinski wrote:Ovi amandmani su bezze, onako da se sakrije obraz.
A 45 amandmana kasno podnijetih od strane trija fantastikus kad se zna da ne mogu biti usvojeni, s jedinim ciljem skidanja zakona s dnevnog reda i zadrzavanja uhljeba su kao smisleni i opravdani.
Po tebi je onaj 46. amandman od NS-a koji je takodjer sutnut , nesto bolji nego ovi ostali :D :D :D
User avatar
lerdi
Posts: 3511
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#21977 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by lerdi »

http://www.mojportal.ba/novost/217404/P ... ona-o-radu

Eto sve vam je objašnjeno. Kakvi uhljupi kakvi bakraći.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#21978 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

Ne znam jel raja fakat misle da je ovo izum SDA i HDZ pa se primaju kao saučešće? I da će MMF davati pare decenijama za budžetske plaće i našu unučad (da Bog da ih svi dočakali) zaduživat? Pa, SDA je glavni (ne jedini), ali sigurno glavni kreator tog ogromnog parazita-tumora, koji proždra 75% prihoda zemlje samo na svoje nezarađene plaće. I kao EU luda i to ne vidi ili baš je briga. Pa, neće te ni mati rođena kokuza, a kamoli EU. Dakle, SDA je (bio) prinuđen da sječe granu na kojoj sjedi zarad reformi. Da nisu, svi bi vrištali kako nazadujemo i kako ufffff, od njih nema ništa. Sad, opet, kad su vidjeli da reforme počinju od njihovih guza i privilegija, rado bi sa Sjevernom Korejom i Venezuelom, pa neka se sve potopi.. I sasvim je svejedno NS ili netko drugi, da se nije usvojio prvi korak paketa reformi, bila bi prva kazna vlastima, pa dalje i dalje, sve do štapa u analni otvor. Ko to nije shvatio jednak je Suljagiću koji nije shvatio u svoje ministarsko doba da se sa klerom nije zamjerati. NS je ovo dobro uradio, ali sve je ovo servirano već i naloženo. A tek je počelo.
Da nam bar već spomenuta unučad, ako ne mi ili naša djeca jednom žive u normalnoj državi i dobivaju posao po kompetenciji u konkurenciji, ne primaju i uzimaju mito i naročito ne , onako privilegirani demagoške fore na forumu prosipati godinama...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#21979 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Ja se nadam da su ljudi koji su stvarno zainteresovani za Zakon o radu spremni umjesto smisljanja parola i uvreda poceti diskutovati o odredbama ovog zakona.
Svi oni koji su svoj stav o ovom zakonu stekli na osnovu medijskih natpisa su u, u pogledu tacne informisanosti o tome sta pise u zakonu kao i o procedurama za njegovo donosenje, su u toj raspravi u neravnopravnom polozaju. (Upravo zato je za demokratiju vazno imati objektivno informisanu javnost).

Skoro sva paznja i energija koja je trebala biti upotrebljena za poboljsanje ovog zakona je u proteklih par dana utrosena na populizam i medjustranacke obracune. Nadam se da je to vrijeme iza nas - ili ce uskoro biti - i da ce se diskusija vratiti na argumentovanu raspravu o konkretnim zakonskim rjesenjima iz oblasti radnih odnosa.

Uvijek sam govorio da reforme koje cekaju nase drustvo na putu ka EU zahtijevaju politicku hrabrost u smislu da ce za donosenje neophodnih odluka politicke stranke koje ih sprovode platiti "visoku politicku cijenu".
Ali kao sto sam i ranije govorio - ako ce takve, teske i hrabre odluke, uciniti boljim BiH i biti u dugorocnom interesu svih gradjan BiH - mi smo spremni ponijeti i taj teret.

p.k.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21980 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by madner »

Zna se sta je IMF trazio, a sta je SDA + HDZ dodala.

Da je ZOR imao samo jednu stavku, vezanu za kolektivne ugovore, ispunio bi zahtjeve.

Nije to sporno za 99% ljudi, nego ostalo. Covjek koji dobije tesku bolest ne moze traziti novi posao kada dobije nogu, a lova mu treba.
Kako god, ZOR je sada tu, NS je jasno stala na jednu stranu i to je pozitivno.
Ne vidim kakva je fajda od dalje diskusije, sada treba sacekati pa vidjeti rezultate.

Da li ce poslodavci primiti vise ljudi na neodredjeno zbog 60 dana pauze ili ce ljudi 60 dana biti kao ribe na suhom itd...
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#21981 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

sandoz11 wrote:
Saka wrote:
Drinski wrote:Ovi amandmani su bezze, onako da se sakrije obraz.
A 45 amandmana kasno podnijetih od strane trija fantastikus kad se zna da ne mogu biti usvojeni, s jedinim ciljem skidanja zakona s dnevnog reda i zadrzavanja uhljeba su kao smisleni i opravdani.
Po tebi je onaj 46. amandman od NS-a koji je takodjer sutnut , nesto bolji nego ovi ostali :D :D :D
Jeste, jer je realan i podnesen na vrijeme, sa stvarnom željom da popravlja zakon a ne da ga kompletnog ruši sa jedinim ciljem spašavanja uhljeba.
Uostalom i on će ući u KU, dakle nije usvojen kao amandman ali će biti odredba. Konkretnije od onih 45.
Drinski
Posts: 6344
Joined: 25/03/2014 10:24

#21982 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Drinski »

Saka wrote:
Drinski wrote:Ovi amandmani su bezze, onako da se sakrije obraz.
A 45 amandmana kasno podnijetih od strane trija fantastikus kad se zna da ne mogu biti usvojeni, s jedinim ciljem skidanja zakona s dnevnog reda i zadrzavanja uhljeba su kao smisleni i opravdani.
Da odgovorim i tebi i @ don viti.
Bezze je svaki amandman koji ne mijenja sustinu zakona odnosno koji nema podrsku vecine. Svako ko se bavio politikom zna da je to gubljenje vremene.
Drinski
Posts: 6344
Joined: 25/03/2014 10:24

#21983 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Drinski »

lerdi wrote:http://www.mojportal.ba/novost/217404/P ... ona-o-radu

Eto sve vam je objašnjeno. Kakvi uhljupi kakvi bakraći.
Ma budali ti ne mozes objasniti. Nisu dzabe na svim boljim faxovima uvedeni prijemni ispiti.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#21984 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

nosara wrote: Strancica je imala win-win situaciju, odigrala pametno, kraj price... Na DN "principijelno" odbila glasat (nije bilo potrebe da se "pozitivac" Kojovic ofira), na ZD dobila "amandman" koji to nije, da bi zrika dobio rucicu... Sve drugo je supljiranje...
madner wrote: Kako god, ZOR je sada tu, NS je jasno stala na jednu stranu i to je pozitivno.
Ne vidim kakva je fajda od dalje diskusije, sada treba sacekati pa vidjeti rezultate.
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21985 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

[/quote]
Jeste, jer je realan i podnesen na vrijeme, sa stvarnom željom da popravlja zakon a ne da ga kompletnog ruši sa jedinim ciljem spašavanja uhljeba.
Uostalom i on će ući u KU, dakle nije usvojen kao amandman ali će biti odredba. Konkretnije od onih 45.[/quote]

Ali kad bude prica o KOLEKTIVNOM UGOVORU tamo te ceka obavezno SINDIKAT i bez njega nema nista,
nece biti kao sada, dodje Papak(50) i preglasa...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52749
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#21986 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

ja još pokušavam dokučiti značenje riječi "preglasati" koja se koristi u ovdašnjem medijskom prostoru kao krik zbog ugroženosti.

nekakve...

zamisli, preglasavanje u Parlamentu. a kako odluke inače donose nadglasavanjem, odglasavanjem, zaglasavanjem, uglasavanjem, uzglasavanjem, nizglasavanjem...?

čisti primjer naše nenaviknutosti na demokratiju i povinovanje svojih želja i prohtjeva većini.

ni meni nije "sjeo" ovaj zakon. izaće na zlo i naopako, daBogda da bude drugačije. ali ako većina želi zlo i naopako, onda se pripremite ili dajte, recite, šta pametno pa promijenite mišljenje većine, umjesto urlika od preglasavanju. nigdje ne vodi.

i glupo je, nadasve.
Hakiz
Posts: 48404
Joined: 30/07/2015 20:01

#21987 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Pedja Kojovic wrote:Ja se nadam da su ljudi koji su stvarno zainteresovani za Zakon o radu spremni umjesto smisljanja parola i uvreda poceti diskutovati o odredbama ovog zakona.
Svi oni koji su svoj stav o ovom zakonu stekli na osnovu medijskih natpisa su u, u pogledu tacne informisanosti o tome sta pise u zakonu kao i o procedurama za njegovo donosenje, su u toj raspravi u neravnopravnom polozaju. (Upravo zato je za demokratiju vazno imati objektivno informisanu javnost).

Skoro sva paznja i energija koja je trebala biti upotrebljena za poboljsanje ovog zakona je u proteklih par dana utrosena na populizam i medjustranacke obracune. Nadam se da je to vrijeme iza nas - ili ce uskoro biti - i da ce se diskusija vratiti na argumentovanu raspravu o konkretnim zakonskim rjesenjima iz oblasti radnih odnosa.

Uvijek sam govorio da reforme koje cekaju nase drustvo na putu ka EU zahtijevaju politicku hrabrost u smislu da ce za donosenje neophodnih odluka politicke stranke koje ih sprovode platiti "visoku politicku cijenu".
Ali kao sto sam i ranije govorio - ako ce takve, teske i hrabre odluke, uciniti boljim BiH i biti u dugorocnom interesu svih gradjan BiH - mi smo spremni ponijeti i taj teret.

p.k.
Ali kada se počne pričati o ZOR-u, onda je odgovor, to će se sve mijenjati naknadno, ili kroz kolektivne ugovore, itd.

Već ste mi odgovorili za invalide, to ide u kolektivni ugovor. Šta je sa pripravnosti, citirao sam član 35. I to je ostavljeno kroz kolektivne ugovore. A ako se ne riješe sporna pitanja kroz kolektivni ugovor?

Stvari koja bi mogle naštetiti radnicima su ugrađene u zakon, a stvari koje bi trebale pomoći radnicima će možda ići u mlađi pravni akt, u ugovor. A možda i neće, ko zna kakvi će kolektivni ugovori na kraju biti. A zakon već imamo.

Valjda je pravilo da u sukobu dva stava, pobjeđuje onaj koji je u starijem pravnom aktu, dakle u zakonu, ne u ugovoru. I to je moj problem sa stavom da ne može sve u zakon. Naravno da ne može, ali interesantno je to da u zakon može ono što pogoduje poslodavcima, a ne može ono što štiti radnike. Slučajno? Aha, hau jes no.
Hakiz
Posts: 48404
Joined: 30/07/2015 20:01

#21988 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

madner wrote:Zna se sta je IMF trazio, a sta je SDA + HDZ dodala.

Da je ZOR imao samo jednu stavku, vezanu za kolektivne ugovore, ispunio bi zahtjeve.
Ovo je ogromna istina. Poslodavci su iskoristili zahtjeve MMF-a i ostalih da u zakon ugrade stvari koje MMF nije tražio, ali su pogodovale poslodavcima. I to je trebao biti fokus borbe, dakle promjene za kolektivne ugovore ćemo prihavatiti, ostalo nećemo. Ili hoćemo, ali ne kako vi tražite.

A ko je čitao dokumentpod nazivom:

IMF Country Report No. 14/39
BOSNIA AND HERZEGOVINA
FIFTH REVIEW UNDER THE STAND-BY ARRANGEMENT AND
REQUESTS FOR WAIVERS OF APPLICABILITY AND EXTENSION AND
AUGMENTATION OF THE ARRANGEMENT

mogao je vidjeti da tu ima, pored teških zahtijeva, i zahtijeva koji bi poprilično išli na ruku i radnicima i zapošljavanju. Ali, volšebno, ti zahtjevi nisu ugrađeni u prijedlog ZOR-a.

Ovaj ZOR je donesen zbog poslodavaca u FBiH, ne zbog zahtijeva MMF-a. MMF je bio povod, uzrok su poslodavci i oni će imati najveću koris. Radnici neće, a ni zapošljavanje se neće povećati jer ovaj ZOR nikoga niti privlači niti tjera na novo i/ili veće zapošljavanje.

I kada je NS već odlučila da reaguje na ZOR, i hvala im na tome, trebalo je ići u kost i do kraja. Kada već radiš nešto, radi kako treba i do kraja.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21989 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by madner »

To je velika besmislica jer
a) kolektivni ugovori ne stite sve radnike
b) sadrzaj kolektivnih ugovora je stvar potpuno odvojenog pregovaranja

Drugim rijecima, izbjegava se reci istina da ZOR ne stiti te kategorije i da je to namjerno tako.
Hakiz
Posts: 48404
Joined: 30/07/2015 20:01

#21990 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

madner wrote:To je velika besmislica jer
a) kolektivni ugovori ne stite sve radnike
b) sadrzaj kolektivnih ugovora je stvar potpuno odvojenog pregovaranja

Drugim rijecima, izbjegava se reci istina da ZOR ne stiti te kategorije i da je to namjerno tako.
Upravo.

Kpirano iz spomenutog dokumenta MMF-a:

(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives.


Italikom su stavke koje su ušle u ZOR, boldirane stavke nisu ušle.

Ali, koga briga.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21991 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by madner »

Dio toga bi trebao tako i tako biti u drugom zakonu ali u biti V i VI je otislo u drugom smjeru.
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21992 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

Chmoljo wrote:ja još pokušavam dokučiti značenje riječi "preglasati" koja se koristi u ovdašnjem medijskom prostoru kao krik zbog ugroženosti.

nekakve...

zamisli, preglasavanje u Parlamentu. a kako odluke inače donose nadglasavanjem, odglasavanjem, zaglasavanjem, uglasavanjem, uzglasavanjem, nizglasavanjem...?

čisti primjer naše nenaviknutosti na demokratiju i povinovanje svojih želja i prohtjeva većini.

ni meni nije "sjeo" ovaj zakon. izaće na zlo i naopako, daBogda da bude drugačije. ali ako većina želi zlo i naopako, onda se pripremite ili dajte, recite, šta pametno pa promijenite mišljenje većine, umjesto urlika od preglasavanju. nigdje ne vodi.

i glupo je, nadasve.

ali to PREGLASATI znaci ODLUCITI , sa papkom ili brez :D :-D :D
Hakiz
Posts: 48404
Joined: 30/07/2015 20:01

#21993 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

madner wrote:Dio toga bi trebao tako i tako biti u drugom zakonu ali u biti V i VI je otislo u drugom smjeru.
To dokazuje ono što već rekoh: Ovaj ZOR je donesen zbog poslodavaca u FBiH, ne zbog zahtijeva MMF-a.

Ali šta NS ima s tim, osim što je digla ruku za zakon koji niti odgovara zahtjevima MMF-a, a zbog čega je (kao) nominano donesen, a uz to niti će pobljšati zapošljavanje niti zaštititi već zaposlene, pogotovo u realnom sektoru?

Nema ništa.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#21994 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by madner »

Sasvim je ok da NS bude stranka koja zastupa poslodavce i njihovu viziju ekonomije.

Zato kazem, to je plus od glasanja o ZORu, nema iluzija.
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#21995 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mirzadelibasic »

NS se nije izjasnila da predstavlja poslodavce, mada su njihovi ugledni članovi upravo poslodavci i direktori. Nedoumica svega ovoga ostaje političko opredjeljenje NS, a ovim stavom ne pokazuju lijevu orijentiranost.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21996 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

Hakiz wrote:
madner wrote:To je velika besmislica jer
a) kolektivni ugovori ne stite sve radnike
b) sadrzaj kolektivnih ugovora je stvar potpuno odvojenog pregovaranja

Drugim rijecima, izbjegava se reci istina da ZOR ne stiti te kategorije i da je to namjerno tako.
Upravo.

Kpirano iz spomenutog dokumenta MMF-a:

(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives.


Italikom su stavke koje su ušle u ZOR, boldirane stavke nisu ušle.

Ali, koga briga.
Ja moram priznati da nisam ni znao za ovaj dokument. Odnosno znao sam, ali nisam pročitao.
Da su sve ove stavke ušle u zakon o radu, bila bi druga priča. Posebice stavke 4, 5 i 6 koje
sasvim jasno štite prava nezaposlenih, decidno kažnjavaju poslodavci koji se ne pridržavaju
zakona o radu i štite radnička prava u skladu sa EU standardima.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21997 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

KatarinaKosaca wrote:Pa, SDA je glavni (ne jedini), ali sigurno glavni kreator tog ogromnog parazita-tumora, koji proždra 75% prihoda zemlje samo na svoje nezarađene plaće.
Ne lupetaj... Barem su ti podaci dostupni i provjerljivi...
mirzadelibasic wrote:NS se nije izjasnila da predstavlja poslodavce, mada su njihovi ugledni članovi upravo poslodavci i direktori. Nedoumica svega ovoga ostaje političko opredjeljenje NS, a ovim stavom ne pokazuju lijevu orijentiranost.
E bas je nedoumica... :lol:

Lijeva stranka, totalno... :D
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#21998 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic »

Hakiz wrote:
madner wrote:Dio toga bi trebao tako i tako biti u drugom zakonu ali u biti V i VI je otislo u drugom smjeru.
To dokazuje ono što već rekoh: Ovaj ZOR je donesen zbog poslodavaca u FBiH, ne zbog zahtijeva MMF-a.

Ali šta NS ima s tim, osim što je digla ruku za zakon koji niti odgovara zahtjevima MMF-a, a zbog čega je (kao) nominano donesen, a uz to niti će pobljšati zapošljavanje niti zaštititi već zaposlene, pogotovo u realnom sektoru?

Nema ništa.
Ima, ima.
Oni znaju šta (koliko) :D
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#21999 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mirzadelibasic »

nosara wrote: E bas je nedoumica... :lol:

Lijeva stranka, totalno... :D

Jeste vala, totalno :)
palermo
Posts: 25347
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#22000 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

mirzadelibasic wrote:NS se nije izjasnila da predstavlja poslodavce, mada su njihovi ugledni članovi upravo poslodavci i direktori. Nedoumica svega ovoga ostaje političko opredjeljenje NS, a ovim stavom ne pokazuju lijevu orijentiranost.
Pa mislim da je Peđa u jednom svom postu od prije par mjeseci ( ne da mi se tražiti) i sam rekao da NS vidi kao stranku liberalne provinijencije, dakle ne vidim zašto bi podržavanje ovoga Zakona bilo u suprotnosti sa njihovim ideološkim opredjeljenjem.

By the way, u nas se pod strankom lijeve orijentacije valjda podrazumjeva svaka stranka koja se ne zove SDA :D Iili HDZ
Locked