GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21901 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mk ultra »

man_464 wrote:
Zaobilazis drugo pitanje.

Kanton koji je vlasnik preduzeća je godinama nemarnim odnosom doprinio izmedju ostalog i propadnju kosog lifta.
Pa jebemga sta je onda gras ako sve kanton treba da uradi
Ima li gras svoje nadlezne, upravu, radnike... mozda i neki novac kojim raspolaze
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21902 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

mk ultra wrote:
man_464 wrote:
Zaobilazis drugo pitanje.

Kanton koji je vlasnik preduzeća je godinama nemarnim odnosom doprinio izmedju ostalog i propadnju kosog lifta.
Pa jebemga sta je onda gras ako sve kanton treba da uradi
Ima li gras svoje nadlezne, upravu, radnike... mozda i neki novac kojim raspolaze
Ima itekako - oni da platu primaju.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21903 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

nepass1 wrote: A ovo nikako da skontaju, porazavajuce je da jos ovdje pisu kako im fali vozaca. Stid bi me bilo pricati o tome.
Samo budala ne vidi da je gradski prevoz katastrofalan.
Kontaju oni sve, ali to je ista stvar kao i MUP KS, "svi su krivi osim nas" je deviza uhljeba i neradnika.
Uporno se potencira prica kako privatnik nelegalno mijenja cijene i pravi red voznje kako mu odgovara.
Gras ne mijenja cijene, ali svako malo iz budzet KS dobije pare za plate, doprinose, dugove. Tako gradjani kroz poreze i dopronuse Grasu doplacuju kartu, a oima koji ne koriste prevoz to je najgora varijanta jer umjesto na Gras pare se mogu iskoristiti za druge stvari.
Gras ne mijenja red voznje, ali nelegalno ukida tj. ne odrzava linije i ne postuje red.
Znaci Gras radi 2 od 2 stvari koje ovaj grasolog prebacuje privatniku, a pri tome proua losiju uslugu.
Gradjanima Sarajeva je u interesu da Gras, koji je prkticno njihovo vlasnistvo, radi sto vise, ali ne ovaj i ovakav ne bahati i monopolisticki Gras koji vise uzima nego sto daje. Zato je uvodjenje privatnika kao konkurencije najbolja stvar koja im se moga desiti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#21904 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

Je li ovo Gras potpada pod ministarstvo gdje će biti NS?

Stečaj, to je naša nada..... :D
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#21905 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by MaxPayne »

Jučer na vožnji od pet stanica reve ulaze tri puta.Neki momak neće da izađe i tramvaj stoji oko 5 minuta.Imaju li oni ikakvog načina da to bolje malo organizuju jer jao se onom ko na posao ide tramvajom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21906 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

MaxPayne wrote:Jučer na vožnji od pet stanica reve ulaze tri puta.Neki momak neće da izađe i tramvaj stoji oko 5 minuta.Imaju li oni ikakvog načina da to bolje malo organizuju jer jao se onom ko na posao ide tramvajom.
Naravno da postoji, jer vise vremena treba i puno je teze istjerati putnika bez karte iz vozila nego ga ne pustiti u vozilo.
Sad ce ovi pobornici statusa quo povikati da bi se time na ulaznim vratim stvarale nevidjene guzve, ali ako tako elininises one koji se svercaju smanjice se i guzve.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#21907 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

MaxPayne wrote:Jučer na vožnji od pet stanica reve ulaze tri puta.Neki momak neće da izađe i tramvaj stoji oko 5 minuta.Imaju li oni ikakvog načina da to bolje malo organizuju jer jao se onom ko na posao ide tramvajom.
Imaju, ali ih boli briga. Nosaju onu motorolu i glume kao da su direktno povezani sa policijom. Ima milion načina. Da hoće, mogu tražiti policajce u civilu da ih povremeno prate (jednom sedmično). U slučaju da neko neće da izađe ili da ličnu, dovoljno je da prođe glas da ih ponekad prate policajci koji odmah pristupaju identifikaciji i izvođenju lica na slijedećoj stanici.

Nema želje da se preko Mupa dogovore da imaju poseban broj za patrolu koja bi mogla da reaguje veoma brzo. Da se uvede takav sistem, za nekoliko dana bi se prorjedile problematične situacije.
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#21908 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by MaxPayne »

Haris.ba wrote:
MaxPayne wrote:Jučer na vožnji od pet stanica reve ulaze tri puta.Neki momak neće da izađe i tramvaj stoji oko 5 minuta.Imaju li oni ikakvog načina da to bolje malo organizuju jer jao se onom ko na posao ide tramvajom.
Imaju, ali ih boli briga. Nosaju onu motorolu i glume kao da su direktno povezani sa policijom. Ima milion načina. Da hoće, mogu tražiti policajce u civilu da ih povremeno prate (jednom sedmično). U slučaju da neko neće da izađe ili da ličnu, dovoljno je da prođe glas da ih ponekad prate policajci koji odmah pristupaju identifikaciji i izvođenju lica na slijedećoj stanici.

Nema želje da se preko Mupa dogovore da imaju poseban broj za patrolu koja bi mogla da reaguje veoma brzo. Da se uvede takav sistem, za nekoliko dana bi se prorjedile problematične situacije.
Dobre ideje,zašto onda to i ne urade,neće pare ili lijenost?Najlakše poskupiti kartu na 2KM što nas vjerovatno uskoro čeka.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21909 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Najefikasniji nacun je kontrola karata prilikom ulaska u vozilo. Stani pred ulazna vrata i ko nema kartu ne moze da udje, a tramvaj ne ceka.
Ali to to nije cilj igre, bas kao sto policija ne kontrolise saobracaj radi prevencije, nego represije, tako ni revizori ne kotrolisu putnike radi poboljasnje naplate nego radi kazne.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9156
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21910 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

Ma jbt ispade nikad niko ni u jednoj vrsti gradskog prevoza ne placa kartu i sada to dovelo do gubitka stotina miliona KM. A ne vjerujem, hajde tramvaj i nekako, ali kombi i autobusi rijetko se ko moze prosverati na polaznoj stanici. Osim ako te bas boli qrc ko se vozi. Ne mogu da vjerujem da se u tramvajima i trolama vozi 90-98% putnika bez karte pa da se neko moze vaditi na to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21911 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Nadlezni grasovac se zali da je osnovni krivac za minus subvencionirani prevoz, da Gras naplacuje jedan dio, a budzet Grasu isplacuje drugi dio karte.
E sad kad je Vkada KS donijela odluku da kantonalne institucije nisu obavezne zaposlenicima kupovati Grasove kupone nego isplate naknadu za prevoz, cime prakticno svoje zaposlenike sa subvencioniranog prebacuje na komercijalni prevoz, Grasu opet ne valja jer se Avdo fon Gras zali da prodaju 9000 kupona manje mjesecno. :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#21912 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Mentalitet je totalno pogresan.
Ako ti se usluga slabo prodaje, znaci da je do kvaliteta usluge.
Ako neko radije ide autom umjesto javnim prevozom, onda znas da ce ti kupon kupiti samo onaj koji nema drugog izbora, a ne zato sto je odabrao taj nacin prevoza radi pouzdanosti i kvaliteta.
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#21913 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by MaxPayne »

tempuser wrote:Najefikasniji nacun je kontrola karata prilikom ulaska u vozilo. Stani pred ulazna vrata i ko nema kartu ne moze da udje, a tramvaj ne ceka.
Ali to to nije cilj igre, bas kao sto policija ne kontrolise saobracaj radi prevencije, nego represije, tako ni revizori ne kotrolisu putnike radi poboljasnje naplate nego radi kazne.
Njima ide neki procent od kazne?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21914 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

drug_profi wrote:Mentalitet je totalno pogresan.
Ako ti se usluga slabo prodaje, znaci da je do kvaliteta usluge.
Ako neko radije ide autom umjesto javnim prevozom, onda znas da ce ti kupon kupiti samo onaj koji nema drugog izbora, a ne zato sto je odabrao taj nacin prevoza radi pouzdanosti i kvaliteta.
A na to se nadovezuje i mentalitet gradjana kojima je losa usluga odlucan izgovor da je ne placaju. E tu Gras treba da reaguje, da poboljsa i uslugu i sistem naplate, umjesto da mirno posmatra kako se narod sverca, a minus namiruju iz budzeta.
Da se njih pita najbolje bi bilo da narod kupuje kupone i karte, a da se voze autima i idu pjeske.
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#21915 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nepass1 »

tempuser wrote:Najefikasniji nacun je kontrola karata prilikom ulaska u vozilo. Stani pred ulazna vrata i ko nema kartu ne moze da udje, a tramvaj ne ceka.
Ali to to nije cilj igre, bas kao sto policija ne kontrolise saobracaj radi prevencije, nego represije, tako ni revizori ne kotrolisu putnike radi poboljasnje naplate nego radi kazne.
Upravo stavi po 2 revizora na prva i zadnja i nek se tu ulazi, po jednog na izlaze tj na srednja vrata. Ali ne moze ni to kad je 150 ljudi u tramvaju.
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#21916 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

gras ima toliko zaposlenih da mogu na SVAKI tramvaj na SVAKA vrata staviti komotno po jednog čovjeka, mogu mu čak i stolicu neku namjestiti ako ga zabole noge :P
rezultat: nema gužve+ svi imaju kartu
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21917 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

nepass1 wrote: Upravo stavi po 2 revizora na prva i zadnja i nek se tu ulazi, po jednog na izlaze tj na srednja vrata. Ali ne moze ni to kad je 150 ljudi u tramvaju.
Svaki pocetak je tezak dok se ne uvede red da se ulazi islkjucivo na ulaz/prednja vrata, ali poenta je da nema ulaska u vozilo bez karte jer, a samim time nema cekanja da se putnik izbaci.
Jbte, imamo mi velikih problema da osnovama civilizovanog zivljenja, ali nismo bas toliko divljaci da svi gradovi nekako rjesavaju problem naplate jedino Sarajevo ne moze.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21918 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JavierBosnia »

Za trolu su djelimično regulisali ali prvih par stanica od početne sa trga. Otvara samo prva i to do Drvenije, vec prema Skenderiji ima puno raje i onda nestrpljivi ovi sto hoce da izadju u medjuvremenu na ostala vrata ulete ovi s vana.

Ali su im i kontrole slabe. Pojačano jeste nego inace, al ni blizu kako treba biti. Pa mozes ih prema gradu vidjeti na Kovacicima-Grbavici i to je sve
Mada za onog ko se hoce bez karte da prodje, bez puno truda ce i proci
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#21919 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

tempuser wrote:
drug_profi wrote:Mentalitet je totalno pogresan.
Ako ti se usluga slabo prodaje, znaci da je do kvaliteta usluge.
Ako neko radije ide autom umjesto javnim prevozom, onda znas da ce ti kupon kupiti samo onaj koji nema drugog izbora, a ne zato sto je odabrao taj nacin prevoza radi pouzdanosti i kvaliteta.
A na to se nadovezuje i mentalitet gradjana kojima je losa usluga odlucan izgovor da je ne placaju. E tu Gras treba da reaguje, da poboljsa i uslugu i sistem naplate, umjesto da mirno posmatra kako se narod sverca, a minus namiruju iz budzeta.
Da se njih pita najbolje bi bilo da narod kupuje kupone i karte, a da se voze autima i idu pjeske.
To je nonsens, to opravdanje. Ako ti se usluga ne svidja zasšto je koristiš? Ako je koristiš, onda je plati. Ako je ne plaćaš onda faktički kradeš nešto što ti se ne sviđa. Pa nemoj onda krast. I tako dalje u nedogled...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21920 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

drug_profi wrote:
To je nonsens, to opravdanje. Ako ti se usluga ne svidja zasšto je koristiš? Ako je koristiš, onda je plati. Ako je ne plaćaš onda faktički kradeš nešto što ti se ne sviđa. Pa nemoj onda krast. I tako dalje u nedogled...
Naravno, sve je to isti mentalni sklop i je taj nonsens i zatvoreni krug odgovarao i jednima i drugima, jedni su se vozili dzaba, a drugi su minus pokrivali iz budzeta...
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#21921 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nepass1 »

tempuser wrote:
drug_profi wrote:
To je nonsens, to opravdanje. Ako ti se usluga ne svidja zasšto je koristiš? Ako je koristiš, onda je plati. Ako je ne plaćaš onda faktički kradeš nešto što ti se ne sviđa. Pa nemoj onda krast. I tako dalje u nedogled...
Naravno, sve je to isti mentalni sklop i je taj nonsens i zatvoreni krug odgovarao i jednima i drugima, jedni su se vozili dzaba, a drugi su minus pokrivali iz budzeta...
Ja fakat kupim tu kartu, jbg vozim se 5 6puta godisnje grasom. I stid me da me hvataju sa 30plus godina bez karte. Ali zadnji put, kod predsjednistva stade tramvaj, stajao 1h. Nesta mu se pokvarilo. Upisa se lik ispred mene na sjediste. Zima, ledara. Jebo sam sebi sve sto dadoh 1,8KM.
I ne moze to ni 101 man646 opravdati.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21922 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

nepass1 wrote: Upisa se lik ispred mene na sjediste.
od straha?
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#21923 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nepass1 »

Dedo star, sta ja znam od cega. Najzalosnije ona sjedista sa spuzvom pa sve upilo.
Pobise se dva lika jedan hoce da otvori prozor drugi neda.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21924 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

:(
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#21925 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

nepass1 wrote:
tempuser wrote:
drug_profi wrote:
To je nonsens, to opravdanje. Ako ti se usluga ne svidja zasšto je koristiš? Ako je koristiš, onda je plati. Ako je ne plaćaš onda faktički kradeš nešto što ti se ne sviđa. Pa nemoj onda krast. I tako dalje u nedogled...
Naravno, sve je to isti mentalni sklop i je taj nonsens i zatvoreni krug odgovarao i jednima i drugima, jedni su se vozili dzaba, a drugi su minus pokrivali iz budzeta...
Ja fakat kupim tu kartu, jbg vozim se 5 6puta godisnje grasom. I stid me da me hvataju sa 30plus godina bez karte. Ali zadnji put, kod predsjednistva stade tramvaj, stajao 1h. Nesta mu se pokvarilo. Upisa se lik ispred mene na sjediste. Zima, ledara. Jebo sam sebi sve sto dadoh 1,8KM.
I ne moze to ni 101 man646 opravdati.
man464 :D
Post Reply