SDA-All about

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21901 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Prije ce biti ta crna mrlja njegov sin, nego on. Postignuce njegove politike, ma kakvo god bilo govori da je tada za neke druge aktere price bio malo veci mangup, a za ove danas i moralista, zato je i upisan u novijoj historiji BiH kao njen prvi predsjednik. Htijeli priznati mi ili ne, on je bio politicka figura, kakva se neposredno prije rata, u ratu i poslje rata isticala u odnosu na druge harizmom, upornoscu, pamecu, pa i moralom. Okupio je sve one koji su BiH voljeli. Ako mu to nije uspijevalo do rata, u ratu jeste, pa je dijelio misljenja i s Nijazom, Kljuicem, Pejanovicem, Lazovicem i td o buducnosti BIH. Tesko je nama svima priznati da tada nismo boljeg imali koji bi obnovio BIH drzavnost, organizovao otpor dvijema fasistickim politikama i da nije bilo dvostrukih arsina prema BiH opcenito, puno vise u odnosu na Hrvatsku i Srbiju, rezultati te politike bi mozda bili i bolji od ovih. Od njega bolje nemamo ni danas. A SDA nije samo on...

S boldiranim nisam upoznat, a svakodnevno citam i vadim stvari iz 90-tih Sad preko vikenda planiram pogledati 8-9 sati bosnjackog kongresa 1993. Ako je to Svrakic rekao, dosta je od koga je. Znam da je za Cacu rekao da je bio heroj i zlocinac. To za Kosovce i plakanje mi nije poznato.
Ja sam se referirao na Izetbegovićevu aktivnost u stranci i oko stranke a ne na njegovu navodnu povijesnu ulogu.
Ako ćemo tu prviti paralelu onda moramo reči da jeste Izetbegović kooptirao SDP u Vladu republike BiH ali nakon što je SDP i ostala opozicija i intelektualci godinu dana tražio da se SDS izbaci iz vlasti jer su oni već u aprilu 1991. osnovali prvu SAO na BiH teritoriji.
Tek kada je SDS sam izašao on je njih nadomjestio sa SDP. Znači onda kada je to bilo neizbježno.
I sam sam se isticao harizmom, upornoscu, pamecu, pa i moralom ko i stotine hiljada drugih budala u ovoj državi, pa šta?
Nije nas okupio on.
Tolerisao je neke ljude u svom okruženju ali neke nije. Hakija Turajlić gine onda kada je došao u sukob sa njegovim sinom. Njegov sukob sa Abdićem i katastrofu u Bosanskoj Krajini si zaboravio.Sukob sa Halilovićem? Zaboravio si i pogibiju dr Ljubjankića koji je za razliku od Turajlića bio desno.
Ljubjankića sam uočio još u ratu odnosno njegovo pisanje po novinama odnosno pisao je neke knjige pa se objavljivalo u odlomcima. Njegovo pisanije je bilo o ljudima koji bi nakon prozivljenih ratnih iskustava i svojih ličnih iskustava od nevjernika ili slabih vjernika postajali veliki Muslimani makar to bilo i u zadnjim trenucima života.
Sve u svemu to je bilo na talasu Islamskog buđenja koje se dešavalo u tom nekom periodu od, odprilike od pola rata pa do završetka rata, i koje se je desilo iz ko zna kojih razloga i ko zna pod čijom inicijativom.
OK. Zašto ovo oko Ljubjankića pričam?
Dakle, njegovo djelovanje i njegov završetak upućuje na neke zaključke koji su neizbježni i dalekosežni.
Ljubjankić je išao Alijinim ideološkim putem Islamske obnove, e..., u tome i jeste bio problem. Ljubjankić je ušao u zabranjenu zonu rezerviranu za vođu i počeo da bere plodove iz njegove bašće.
U nastojanju da se približi desnoj Mladomuslimanskoj frakciji Ljubjankić je postao konkurencija Izetbegoviću starijem i mlađem. Ja ne dvojim da je u tom kritičnom razdoblju rata već na početku rata mnogima bilo jasno da je Izetbegović neadekvatna osoba za tu funkciju, mnogima i iz njegove stranke. Kako je rat odmicao i naša situacija bivala sve teža sve je bilo više onih koji su smatrali da treba doči do promjene u vlasti i politici. Tako je nastala situacija i oko Silajdžića pa taj pokušaj nije uspio. Ubijeđen sam da se pokušalo ponovi i da je u igru trebao biti ubačen Irfan Ljubjankić kao mlad, elokventan i veliki Musliman naspram ispuhalog matuha Alije. E eto zašto Irfan pogibe pa ti vidi na šta ti je sve dragi vođa bio spreman.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21902 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

suma summarum gora nas pogan nije mogla zapast od ovih mektebskih klepotmana sitnog zuba iz Šamca

SAD kao sranka je porodićni DJL od samog starta i o nekakvoj narodnoj ili demokratskoj sranci moremo prićati tek onda kada neki neIzmetbegovič bude na njenom ćelu

do sad se mijenjali Alija Prvovjenćani, pa njegov rodžak Golum, pa sad Don Neonko sin...bote funkcionišu ko zalivske dinastije :-)
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21903 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

XXS wrote:
oridjidji wrote: Prije ce biti ta crna mrlja njegov sin, nego on. Postignuce njegove politike, ma kakvo god bilo govori da je tada za neke druge aktere price bio malo veci mangup, a za ove danas i moralista, zato je i upisan u novijoj historiji BiH kao njen prvi predsjednik. Htijeli priznati mi ili ne, on je bio politicka figura, kakva se neposredno prije rata, u ratu i poslje rata isticala u odnosu na druge harizmom, upornoscu, pamecu, pa i moralom. Okupio je sve one koji su BiH voljeli. Ako mu to nije uspijevalo do rata, u ratu jeste, pa je dijelio misljenja i s Nijazom, Kljuicem, Pejanovicem, Lazovicem i td o buducnosti BIH. Tesko je nama svima priznati da tada nismo boljeg imali koji bi obnovio BIH drzavnost, organizovao otpor dvijema fasistickim politikama i da nije bilo dvostrukih arsina prema BiH opcenito, puno vise u odnosu na Hrvatsku i Srbiju, rezultati te politike bi mozda bili i bolji od ovih. Od njega bolje nemamo ni danas. A SDA nije samo on...
Alija je napravio dvije katastrofalne strateske greske od kojih se BIH nije oporavila do danas, a nece se ni oporaviti dok se ne pojavi neko ko ce ih ispraviti.

Jednog prijepodneva, propustio je da napravi globalni bosanski front odbrane i jedinstva, otvoren za sve patriote koji Bosnu smatraju svojom drzavom.
Umjesto toga, poslije podne, odlucio se za bosnjacku opciju ali je i nju zatvorio za one koji se ne smatraju vjernicima.

Druga katastrofalna greska je tolerisanje korupcije, lopovluka, ratnog profiterizma i kriminala u zamjenu za lojalnost njemu i SDA.
Njegova poznata recenica da bira lojalnog preko pametnog.

Zato danas u SDA sjedi i radi za sebe najveci sljam dok su pametni, obrazovani, strucni i sposobni vecinom van zemlje.

Alija je utemenitelj 23% fildjana i rusilac i grobar Republike BIH.
Sta su nasljednici SK BiH uradili za stvaranje bosanskog fronta odbrane i jedinstva, otvoren za sve patriote koji Bosnu smatraju svojom drzavom ili uopste za otpor BiH? Da nisu oni bili ti koji su neposredno pred rat formirali muslimansko nacionalno vjece za odbranu Bosne, kojem je clan bio i Sefer, koji se poslje zakitio sam stvaranjem patriotske lige BiH sto uopste nije tacno jer je upravo ova odluka dovela do stvaranja i otpora BiH? Pokusao Alija sa tom pricom, malo s pocetka rata, pa mu opet nebi dovoljno da razrusi mitove oko sebe koji su Srbi i Hrvati sagradili u Evropi govoreci da mi ovdje pravimo dzamahiriju. Kad ti MZ kontinuirano nudi od Lisabona pa do Vasingtona podijelu BiH na 3 dijela, ko je iole pametan mogao ocekivati da ce sa okolnostima u kojim je sacuvati RBiH?

Da se malo vratimo na 1993 godinu i doba kada se odlucivalo da li ce BiH dobiti neki nepravedniji mirovni sporazum od Dejtona ili ne, da cujemo Nijaza kako je na bosnjackom kongresu govorio o zenevskom sporazumu ili ti ga Oven Stoltenberg planu, da cujemo i Aliju... A mnogi su ovdje govorili dogovarali se, planirali i odlucivali sta da se radi, ali danas je Alija najveci krivac za to... Al eto cisto da malo otvorimo sebi oci i vidimo sta nam se to nudilo kako bi sacuvali RBiH...



Druga greska koju mu zamjeras je maligna tvrdnja, da je on tolerisao sve to jer je tako zelio, pravo je pitanje kako se sve to moglo sprijeciti jer pricamo o periodu 1992 - 2000 godine do kada je on obnasao funkciju predsjednika BiH. Za 5 godina mira ocekivati cuda u tada najslabijoj novonastaloj drzavnoj zajednici po pitanju stvaranja idealnih drustvenih prilika u kome ce se kazniti svi koji su rat zloupotrebili i poratno stanje za licno bogacenje po meni je nerealno ocekivanje. Rekao je on da bira podobnog, prije nepodobnog, lojalnog prije nego pametnog, isto tako postenog prije sposobnog, a nepostenog. Zbog takvog seciranja njegovoga lika i dijela kao sto ti radis, covjek koji je najzasluzniji sto je BiH kako tako opstala je najcrnja ovca interpretacije novije historije ove zemlje.

Alije nema u SDA 12 godina, a on sam nije cudotvorac bio nikada, ono sto je zelio i kako je zamisljao, nije mogao sprovesti ni u SDA. Kada pricamo o toj nasoj velikoj borbi protiv tih negativnih pojava, pomislim kada se prica tako o nasem postenju, da smo matori Japanci kojima je pitanje casti bilo bitnije od njihovih zivota.

SDA, kao i mnoge druge stranke u BiH nikada nije uspijela izgraditi filter prema sljamu i nije to Alijina krivica, on je njome vladao u najnezahvalnijem periodu i sam je imao drugaciju viziju te stranke u buducnosti, sto potvrdjuje more dostupnog materijala na internetu, a koji se doticu ove teme.

Pa kada interpretiras politiku i drustvo, kao da je Risko ili Red Alert, onda ti se cini mogucim da je BiH mogla biti velika do Tokija. Realnost ipak nije bila takva.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#21904 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

JoseMujica wrote:suma summarum gora nas pogan nije mogla zapast od ovih mektebskih klepotmana sitnog zuba iz Šamca

SAD kao sranka je porodićni DJL od samog starta i o nekakvoj narodnoj ili demokratskoj sranci moremo prićati tek onda kada neki neIzmetbegovič bude na njenom ćelu

do sad se mijenjali Alija Prvovjenćani, pa njegov rodžak Golum, pa sad Don Neonko sin...bote funkcionišu ko zalivske dinastije :-)

Što nema uticaja na razvoj događaja jer SDA nije d.j.l. koliko god se svi trudili da to predstave tako.

Kako predstaviti SDA - SDA je politička stranka čiji su članovi, ili učesnici ili pratioci političkih zbivanja u BiH i to uvjek i stalno na strani Bosne i Hercegovine ali i na strani njenog najvećeg naroda bošnjaka.

Iako SDA ne vidi političke rezultate (čitaj glasove) od ostalih naroda u BiH, svjesna je historijskih činjenica i jedna je od rijetkih političkih stranki koja nije dopuštala kultoricid i ostale negativne aktivnosti zatiranja tragova drugih i drugačijih na ovim prostorima.

SDA kao politička partija, pored svog iskustva, predstavlja sliku bošnjačke elite, kako političku, tako, nerijetko i ekonomsku, a većina bošnjaka koji nisu politički aktivni a dobrostojeći su - će se rado odazvati društveno korisnim aktivnostima organizovanim od strane SDA.

Rukovodstvo SDA je sastavljeno od prekaljenih pojedinaca, za koje se slobodno može reći da su imuni na korupciju, a takvo rukovodstvo je rezultat tranzicije iz socijalizma u kapitalizam - to je ono najjače što imamo..... Članovi SDA, su poznati i priznati u svijetu te su isti koristeći svoje prijateljske i poslovne kontakte doprinjeli poboljšanju kvaliteta naših života, a isto će vjerovatno raditi i ubuduće.

SDA takođe odlikuje i jako razvijena stranačku infrastruktura, kao i komunikacija sa brojnim članstvom kako na terenu tako i putem medija.

U poređenju sa ostalim političkim strankama SDA posjeduje i sredstva i mogućnosti da umnogome poravi stanje našeg naroda, sve što im treba je volja.

U SDA, kao političku partiju smo našom voljom ili ne uložili i vremena i truda svi, glupo bi i pogubno bilo da sada ne iskoristimo te kapacitete u svoju korist.

Podržite SDA - na svim nivoma, dajte im plebiscitarnu podršku, a onda tražite odgovornost za svoju budućnost od njih.

Glasajte i za mene kada budem na listi !
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21905 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

jefff wrote:
Prije ce biti ta crna mrlja njegov sin, nego on. Postignuce njegove politike, ma kakvo god bilo govori da je tada za neke druge aktere price bio malo veci mangup, a za ove danas i moralista, zato je i upisan u novijoj historiji BiH kao njen prvi predsjednik. Htijeli priznati mi ili ne, on je bio politicka figura, kakva se neposredno prije rata, u ratu i poslje rata isticala u odnosu na druge harizmom, upornoscu, pamecu, pa i moralom. Okupio je sve one koji su BiH voljeli. Ako mu to nije uspijevalo do rata, u ratu jeste, pa je dijelio misljenja i s Nijazom, Kljuicem, Pejanovicem, Lazovicem i td o buducnosti BIH. Tesko je nama svima priznati da tada nismo boljeg imali koji bi obnovio BIH drzavnost, organizovao otpor dvijema fasistickim politikama i da nije bilo dvostrukih arsina prema BiH opcenito, puno vise u odnosu na Hrvatsku i Srbiju, rezultati te politike bi mozda bili i bolji od ovih. Od njega bolje nemamo ni danas. A SDA nije samo on...

S boldiranim nisam upoznat, a svakodnevno citam i vadim stvari iz 90-tih Sad preko vikenda planiram pogledati 8-9 sati bosnjackog kongresa 1993. Ako je to Svrakic rekao, dosta je od koga je. Znam da je za Cacu rekao da je bio heroj i zlocinac. To za Kosovce i plakanje mi nije poznato.
Ja sam se referirao na Izetbegovićevu aktivnost u stranci i oko stranke a ne na njegovu navodnu povijesnu ulogu.
Ako ćemo tu prviti paralelu onda moramo reči da jeste Izetbegović kooptirao SDP u Vladu republike BiH ali nakon što je SDP i ostala opozicija i intelektualci godinu dana tražio da se SDS izbaci iz vlasti jer su oni već u aprilu 1991. osnovali prvu SAO na BiH teritoriji.
Tek kada je SDS sam izašao on je njih nadomjestio sa SDP. Znači onda kada je to bilo neizbježno.
I sam sam se isticao harizmom, upornoscu, pamecu, pa i moralom ko i stotine hiljada drugih budala u ovoj državi, pa šta?
Nije nas okupio on.
Tolerisao je neke ljude u svom okruženju ali neke nije. Hakija Turajlić gine onda kada je došao u sukob sa njegovim sinom. Njegov sukob sa Abdićem i katastrofu u Bosanskoj Krajini si zaboravio.Sukob sa Halilovićem? Zaboravio si i pogibiju dr Ljubjankića koji je za razliku od Turajlića bio desno.
Ljubjankića sam uočio još u ratu odnosno njegovo pisanje po novinama odnosno pisao je neke knjige pa se objavljivalo u odlomcima. Njegovo pisanije je bilo o ljudima koji bi nakon prozivljenih ratnih iskustava i svojih ličnih iskustava od nevjernika ili slabih vjernika postajali veliki Muslimani makar to bilo i u zadnjim trenucima života.
Sve u svemu to je bilo na talasu Islamskog buđenja koje se dešavalo u tom nekom periodu od, odprilike od pola rata pa do završetka rata, i koje se je desilo iz ko zna kojih razloga i ko zna pod čijom inicijativom.
OK. Zašto ovo oko Ljubjankića pričam?
Dakle, njegovo djelovanje i njegov završetak upućuje na neke zaključke koji su neizbježni i dalekosežni.
Ljubjankić je išao Alijinim ideološkim putem Islamske obnove, e..., u tome i jeste bio problem. Ljubjankić je ušao u zabranjenu zonu rezerviranu za vođu i počeo da bere plodove iz njegove bašće.
U nastojanju da se približi desnoj Mladomuslimanskoj frakciji Ljubjankić je postao konkurencija Izetbegoviću starijem i mlađem. Ja ne dvojim da je u tom kritičnom razdoblju rata već na početku rata mnogima bilo jasno da je Izetbegović neadekvatna osoba za tu funkciju, mnogima i iz njegove stranke. Kako je rat odmicao i naša situacija bivala sve teža sve je bilo više onih koji su smatrali da treba doči do promjene u vlasti i politici. Tako je nastala situacija i oko Silajdžića pa taj pokušaj nije uspio. Ubijeđen sam da se pokušalo ponovi i da je u igru trebao biti ubačen Irfan Ljubjankić kao mlad, elokventan i veliki Musliman naspram ispuhalog matuha Alije. E eto zašto Irfan pogibe pa ti vidi na šta ti je sve dragi vođa bio spreman.
Vidis SDA i SDP do rata su jedna posebna tema. Iz par prica o tome kome se nudila SDA poslje izbora famozne 1990-te, bio je i SDP, nudili su se prije nego SDS-u, medjutim oni se nisu mogli vidjeti u koaliciji sa nacionalistima. Duga je to prica, Nijaz je najbolje pricao, od toga kako se borio da se zabrani stvaranje nacionalnih stranaka zakonom, kako mu je srusen taj zakon, kako su tekli prvi izbori, kako su vjerovali da su na istima pokradeni od nacionalista (vrlo vjerovatno i jesu), ankete do tada su pokazale jedno, izbori drugo, do toga sta se desavalo do te famozne 1992 i rata.

SDA je tada bila najaca stranka u BiH. Najvise ljudi je glasalo za nju, mahom Muslimana/Bosnjaka. Cemu potreba da diskreditiramo sami sebe? Hakiju izvedu Srbi iz transportera i ubiju i odmah Kirbas za to kriv. Kako se sa Abdicem izdajnikom trebalo postupati? Sukob Alije i Halilovica je rezultat svega onoga sto je pratilo hrvatsko-bosnjacki sukob. Bio je kost u grlu Hrvatima. Trebali spomenuti da su se dogodili najveci grijesi Armije BiH tada, par poslje zlocina u Ahmicima, nasi napravili zlocin na Trusini, da ne govorimo da se nakon toga situacija otela kontroli, pa Armija BiH napravi seriju zlocina nalik na Trusini nad Hrvatima, a bome ni Hrvati nisu bili nista milostiviji prema Bosnjacima. Seferu su mnogi tada po Sarajevu radili sta su htijeli, Juka, Cele, Caco i ostali sarajevski heroji kriminalci. Samo Caco i Juka su mu napravili problema da se neko njegovog vojnickog ranga postidi. Hvala njemu na ucinjenom, al nemojmo nasjedati na njegovo jedinstveno vidjenje rata i istih prilika tada, po njemu je i Neretvica 93 bila uspijesna akcija, a nismo ostvarili pola vojnickih ciljeva u njoj. Sve njegove knjige o ratu, ne vrijede koliko Divjakova knjiga "Ne pucaj". Citaj malo o prilikama sa Igmana pred kobnu 1993 ovdje
Procitaj cijelu knjigu, pa ces vidjeti sta je realan pogled na taj rat.
Alija ubio Ljubijankica radi vlasti, ta tvrdnja je kao tvrdnja Srba da smo se u zadnjem ratu ubijali sami, a da za to oni imaju najmanje veze. Pricamo o ratu petekolonasa i sve smrti ubijenih nasih funkcionera koji su ubili Srbi, svaljujemo Aliji na pleca. Mora da su helikopter sa Ljubijankicem oborili naši puleni gađajući ga iz Bihaća. Na kraju ako je tu stvar pokusao Silajdzic, sto ga Aljo ne ubi kao Ljubijankica kako velis? Vlast je vlast.

Mislim kad smo krenuli sa diskreditiranjem nas samih, onda treba reci da smo mi najodgovorniji za rat u BiH, stanje u njoj do rata i nakon rata i da su Milosevic i Tudzman bili ljudine, a Alija supak, sami smo napravili Markale, Tuzlansku kapiju, poubijali se na sirem prostoru RS i HB i pokupili se na slobodne teritorije koje smo rezervisali samo za sebe.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21906 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

JoseMujica wrote:suma summarum gora nas pogan nije mogla zapast od ovih mektebskih klepotmana sitnog zuba iz Šamca

SAD kao sranka je porodićni DJL od samog starta i o nekakvoj narodnoj ili demokratskoj sranci moremo prićati tek onda kada neki neIzmetbegovič bude na njenom ćelu

do sad se mijenjali Alija Prvovjenćani, pa njegov rodžak Golum, pa sad Don Neonko sin...bote funkcionišu ko zalivske dinastije :-)
A Tihic je inace potihljeni Izetbegovic pa bi prvi covjek stranke 12 godina nakon smrti Alije?

Mora da mu je Bakir nastelio rak, radi vlasti. :D

Ispadose Izetbegovici ko porodica Asad. Pa jedan sin nasljedi cacu, drugi postade glavnokomandujuci vojske, treci nakih specijalnih jedinica, rodjak neki tamo Izetbegovic vodeca glava bankarskog sektora BiH, drugi vec najveci privatnik BiH i td.

Jos se Izetbegovici ne mogu porediti sa zaljevskim dinastijama. Vidis i u Americi se desi da cacu poslje nekog vremena naslijedi sin, ali niko ne kaze da su Republikanci DJL.
Last edited by oridjidji on 30/10/2015 01:20, edited 1 time in total.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21907 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

mosaic wrote:
Početkom sedmice u Akademiji nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu održana je promocija kontroverznog djela ‘Alija Izetbegović jahač apokalipse ili anđeo mira’ u izdanju Kulta B. Kratke fragmente iz ove knjige Mustafe Čengića, koja je već uzburkala bh. javnost.
Priredila: Mirna DUHAČEK
Ko je bio Alija Izetbegović?
– … Izetbegović se ne uklapa u potpunosti u ambijent ove obrazovane, konzervativne islamske gradske sredine. Prije bi se moglo reći da je po načinu života, životnom standardu, profesionalnom uspjehu i drugim statusnim znacima više pripadao modernom i povlaštenom socijalističkom miljeu. Nakon što je izašao iz zatvora, mlad, zdrav i dobro uhranjen, on ekspresno (za dvije godine) završava fakultet, dobija posao i stan u strogom centru Sarajeva, rukovodeće radno mjesto (!?) itd. On živi životom dobro situiranog, srednje rangiranog partijskog aparatčika.
Jedan dan govorio jedno, drugi – drugo
– Prevrtljivost i nedorečenost stvorili su veliku nesigurnost i nepovjerenje. Jedan dan se govori jedno, drugo dan drugo. Nema jasne i otvorene politike. Kada razgovara sa Srbima onda ima jednu priču. Kada razgovara s Hrvatima sasvim drugu. Kolebljivost je očigledna. Izetbegovićeve retoričke dileme su pokazivale koliko je taj čovjek nesiguran i nedorastao da bude državnik, koliko je daleko od stvarnog stanja, koliko ga malo razumije. To je uticalo i na potpunu konfuziju u muslimanskom narodu koji je pasiviziran lažnim dilemama i pogrešnim procjenama svog lidera. To je Muslimane dočekalo nespremne i debelo koštalo. Naknadna veličanja priprema za otpor, bistrine i svijesti sa kojom se to činilo, organizacijskih uspjeha i napora, ne mogu otkloniti sumnju da je moralo i trebalo biti drugačije.
Suluda reakcija na sastanak u Karađorđevu
– Savezni premijer Ante Marković , u restoranu “Osmice”, na Trebeviću, upoznaje Izetbegovića sa svim relevantnim informacijama sa kojima raspolaže, prije svega o namjerama Miloševića i Tuđmana o podjeli Bosne i Hercegovine. Predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine očiglednu pripremu državnog udara sakriva od svoje i svjetske javnosti, a za sastanak Tuđmana i Miloševića u Karađorđevu na kome su dogovorili podjelu Bosne i Hercegovine kaže “da u to ne vjeruje dok ne vidi pisani dokument”.
Strah od suparnika, obrazovanijih i pametnijih
– Dr. Maid Hadžiomeragić navodi da je u stranci dominirao zahtjev slušanja i pokoravanja, pa su to bili osnovni kriteriji za izbor odbornika. On kaže da Alija Izetbegović nije podnosio od sebe obrazovanije, pametnije i “jake ličnosti” kojih se brzo oslobađao jer se bojao suparnika. Po njegovom zapažanju od Stranke je odbijeno oko petnaest vrlo sposobnih intelektualaca. Kod Izetbegovića se pokazala “pohlepa za položaj i ličnu vlast”. Rukovodio se pravilom “do vlasti i položaja pa i preko najbližeg prijatelja”, naglašava dr Hadžiomeragić.
“Islamska deklaracija” – program za stvaranje “Islamske džamahirije”
– Izetbegovićeva “Islamska deklaracija” je u političkom smislu odigrala pogubnu ulogu, istina, ni blizu onakvu kakvu je odigrao Memorandum Srpske akademije nauka i umjetnosti. Nije pozivala na rat i nasilje ali kada su je srpski nacionalisti u nacionalističkoj utakmici i uzajamnom optuživanju aktuelizirali i predstavili onako kako je njima odgovaralo – kao program za pretvaranje Bosne i Hercegovine u islamsku državu, “Islamska deklaracija” je izazvala ista osjećanja među Srbima kakva je izazvao Memorandum među Hrvatima i Muslimanima. Nemir, nesigurnost, nepovjerenje i strah. Drugi osjećaj nisu ni mogli izazvati istrgnuti citati poput “Musliman može ginuti samo s imenom Allaha i u slavu islama ili bježati s bojnog polja”. Srpski nacionalisti su “Islamsku deklaraciju” tumačili kao politički program za stravanje “Islamske džamahirije” na prostoru Bosne i Hercegovine. Ovaj politički program Alije Izetbegovića odigrao je veliku ulogu u homogenizaciji Srba u Bosni i Hercegovini oko nacionalističkog projekta Velika Srbija i zato nije čudo da je štampan u Beogradu kao krunski dokaz fundamentalističkih namjera Alije Izetbegovića i njegovih sljedbenika, i najubjedljiviji prilog tvrdnji o ugroženosti Srba u Bosni i Hercegovini.
Od agresije do ‘sukoba zaraćenih snaga’
– Najveći diplomatski neuspjeh Alije Izetbegovića je to što je svojom neodgovornom politikom ignorisao prvobitnu ocjenu Ujedinjenih nacija, Evropske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država da je na Bosnu i Hercegovinu izvršena agresija. Umjesto da pregovore vodi sa zemljom koja je izvršila agresiju – sa SR Jugoslavijom i njenim predsjednikom Slobodanom Miloševićem, da to bude uslov bez koga nema pregovora, Izetbegović sjeda za pregovarački sto sa hajdukom Radovanom Karadžićem koji nema pregovaračku legitimaciju jer nije predstavljao zemlju agresora. To je uticalo da je međunarodna zajednica definiciju “agresija” ubrzo preokrenula u “unutarnji sukob”. Kada predsjednik jedne države, umjesto da štiti ustavni poredak zemlje, neovlašteno započne tajne i javne pregovore o njenoj podjeli i prije izbijanja ratnih sukoba, drugačiji rezultat se ne može ni očekivati.
Mijenjanje karaktera rata i insistiranje na odbrani vjere umjesto na odbrani društvenog poretka i državno-pravnog karaktera Bosne i Hercegovine, uz potpuno nesposobnost i nespremnost da se jasno i bez ostatka na vrijeme formulišu ciljevi odbrane, pristajanje na razgovore o podjeli zemlje i sjedanje za pregovarački sto sa Karadžićem i Bobanom, umanjili su težinu koju je sa sobom nosila prvobitna ocjena Londonske konferencije da se radi o agresiji na međunarodno priznatu državu, članicu Ujedinjenih nacija. Rat je umjesto međunarodne dimenzije sveden na lokalni sukob. Kasnije, agresija na Bosnu i Hercegovinu se definiše sintagmom “sukob zaraćenih strana”. Alija Izetbegović nije imao mudrosti, hrabrosti a ni znanja da ovu veliku početnu diplomatsku prednost iskorist.
O Srebrenici i obezglavljivanju odbrane
Svi izvještaji iz Srebrenice govorili su da je odbrana stabilna. Međutim, vojno-politički vrh povlači više poteza, vojnih i političkih, koji su do tada dosta stabilnu odbranu obezglavili, unijeli nemir i paniku mešu stanovnike, a branioce demoralisali. Pod neshvatljivim okolnostima izvlači se komandni kadar sa te teritorije, a istovremeno izdaju naredbe za napad na linije vojske bosanskih Srba, navodno zbog slabljenja srpske opsade Sarajeva. Time je srpskoj vojsci dat signal i alibi za opšti napad, koji bi se, sasvim sigurno, i bez toga dogodio jer su se za to srpske jedinice duže vremena pripremale. Sve ovo koncidira sa aktivnim diplomatskim angažovanjem Alije Izetbegovića u rješavanju pitanja ove Sigurne zone UN-a, na taj način što bi se stanovništvo preselilo u Vogošću koju su Srbi bili voljni napustiti u zamjenu za Srebrenicu. Ovu mogućnost je u Sarajevu iznio jednoj delegaciji Srebreničana koji su je sa gnušanjem odbili. (…)
Sumnju da su pad Srebrenice i evakucija stanovništva bili dogovoreni podgrijava i pojačano interesovanje predstavnika međunarodne zajednice o tome koliko Tuzla može primiti izbjeglica i povjerljive informacije o pripremi kamiona i autobusa u Bijeljini, Zvorniku i Doboju. Međunarodni faktor je, očigledno, bio duboko upleten u predviđenu razmjenu teritorija i stanovništva. Sumnju izaziva i sastanak u Zenici na koji je Izetbegović, pored stranačkih čelnika, pozvao i Generalštab i komandante korpusa u vrijeme kada u Srebrenici započinju pokolj i genocid. Niko nije bio tamo gdje mu je bilo mjesto i odakle bi mogao pomoći. Da li je sve to mogla biti slučajnost? O tome general Hasan Efendić kaže:
“Dvadeset šestog juna 1995. godine, Nedžad Ugljen, prvi čovjek Državne bezbjednosti BiH, šalje pismo, na nekoliko stranica, komandantu Armije BiH, generalu Rasimu Deliću, u kojem ga obavještava o pouzdanim informacijama o planovima agresora o napadu na Srebrenicu i Žepu. Ugljenovo pismo je detaljno obrazložilo jasne namjere četnika koji se grupišu i ukopavaju artiljeriju na teritoriji Srbije, u području Bajina Bašta i planine Tara. Ponešto se ipak znalo, a da li se nešto i koliko moglo poduzeti, ostaje nerazjašnjeno.”
Ovako je govorio o BiH u islamskim državama
Dok je u Bosni i Hercegovini najčešće govorio o jedinstvenoj državi kao jedinoj perspektivi, u arapskim i drugim muslimanskim državama Alija Izetbegović je isticao da je za bosanskohercegovačke muslimane najbolje rješenje da stvore svoju vlastitu državu. U svojim istupima na konferencijama islamskih zemalja on je u prvi plan stavljao vjerski karakter rata u Bosni i Hercegovini, pokušavajući da ubijedi islamski svijet da se u Bosni i Hercegovini vodi krstaški rat protiv islama koji podržavaju zemlje Zapada. U Rijadu, 10. aprila 1993. prima nagradu kralja Fahda “za služenje islamu” i izjavljuje da se bosanski muslimani istrijebljuju i ubijaju “samo zato što su muslimani”. U Kuala Lumpuru, 24. januara 1994., obraćajući se novinarima, traži da se islamski svijet “ujedini protiv američkih i cionističkih snaga koje zajedno sa Ujedinjenim nacijama žele izbrisati muslimane i iskorijeniti islamsku vjeru”. “Ovo je rat Zapada protiv islama”, decidan je Izetbegović. Ovakva opetovana nedržavnička istupanja prema zemljama od kojih je zavisio opstanak Bosne i Hercegovine imala su za teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine tragične posljedice.
Privatizacija Predsjedništva
Alija Izetbegović je privatizirao Predsjedništvo, njegove funkcije i nadležnosti i tako uništio suštinu njegovog postojanja. Kako je on shvatao funkciju države najbolje se vidi iz jednog sukoba koji je imao sa Nikolom Koljevićem, srpskim članom Predsjedništva, u prisustvu Adila Zulfikarpašića. Kada je Nikola Koljević, koji je u Predsjedništvu bio zadužen za spoljnopolitičke poslove, prigovorio Izetbegoviću da putuje u Ameriku a da on o tome nema pojma, da u delegaciji vodi svoju kćerku, a da on kao član Predsjedništva nije pozvan, Izetbegović mu je odgovorio: “Znaš, ja sam razumio da je Skupština u vašim rukama, Vlada u rukama Hrvata, a Predsjedništvo u rukama nas Muslimana”. Tako je “razumio” i tako djelovao čovjek koji je trebalo da bude predsjednik svih građana Bosne i Hercegovine.
Arogantnost, neznanje i nespremnost da se prilagode modernom svijetu, njegovim trendovima i novim političkim uslovima, a potom nastojanje da se sačuva konzervativna autokratija i sve materijalne koristi koje iz nje mogu da se izvuku, odlagali su i sprječavali liberalne i demokratske reforme. Time je izgubljeno dragocjeno vrijeme i počinjena nepopravljiva šteta. Pobijedila je definicija Bosne i Hercegovine kao zemlje u kojoj je mržnja naizrazitija istorijska kontanta. U tom procesu Alija Izetbegović i njegova stranka odigrali su značajnu ulogu.
Zašto je SDS zdušno podržavao Aliju Izetbegovića?
Veoma je indikativno da je Izetbegović bio apsolutni favorit Srpske demokratske stranke. Kada je, u vrijeme priprema za primopredaju vlasti, u predsjedništvu Bosne i Hercegovine upriličen sastanak na kome je bilo govora i o procesu izbora Predsjedništva, Biljana Plavšić, novoizabrani član Predsjedništva i član najužeg rukovodstva Srpske demokratske stranke, energično je istupila kazavši da se tu nema šta diskutovati jer je njihov jedini kandidat Alija Izetbegović. Ostaje misterij zašto su srpski nacionalnisti jedno vrijeme tako zdušno podržavali Aliju Izetbegovića, pa su, između ostalog, iz Beograda slali peticije za njegovo puštanje iz zatvora. Na njima se nalazio i potpis Dobrice Ćosića “oca srpske nacije”.
Ove činjenice i brojne druge nelogičnosti učinile su da mnogi postavljaju pitanje: Ko je zapravo Alija Izetbegović? Zašto su mu velikosrbi olakšavali stvaranje muslimanske stranke? Zašto su tako čvrsto bili opredijeljeni da on bude predsjednik Predsjedništva BiH? Zašto je Karadžić pred izbore prijetio “da će biti rata ako Nijaz Duraković bude izabran na to mjesto”, a da će se postići dogovor ako to bude Alija Izetbegović? Je li namjerno poturen i poduprt da bi se preko njega lakše ostvarili veliko srpski planovi u BiH?
Stice ocjena knjige, kad se procita. Najbolje bi bilo da su nas Srbi i Hrvati podijelili jer vidim da smo mi u stanju popljuvati sva postignuca Alijine politike i naseg otpora. Navodno je Nijaz mogao duze i bolje jebati velikosrbe, pa su nam uvalili Srbi Aliju, to kukavicje jaje. Bi rata iako je izabran Alija, pa su se Srbi lomili u ratu 3 i po godine kao i mi, da bi na kraju ostali na pola ostvarenih ciljeva i pristali na Dejton. A ovaj clanak je realno smece, od knjige ocekujem malo vise objektivnosti.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10268
Joined: 12/10/2014 01:12

#21908 Re: SDA-All about

Post by skupljac_zeljeza »

oridjidji wrote: A ovaj clanak je realno smece, od knjige ocekujem malo vise objektivnosti.
A ko je Mustafa Čengić? Prelistah šta je prije pisao i Stipe Mesić mu nije valjao.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21909 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

skupljac_zeljeza wrote:
oridjidji wrote: A ovaj clanak je realno smece, od knjige ocekujem malo vise objektivnosti.
A ko je Mustafa Čengić? Prelistah šta je prije pisao i Stipe Mesić mu nije valjao.
Znam ko su Hasan , Sacir i Muhamed Cengic, , na racun ovog treceg su se sprdali nadralisti "para nejma, morebit bidne, morebit nebidne, ali para nema"... Vala ko je Mustafa, e to mi bas i nije poznato...
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21910 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

oridjidji wrote:
JoseMujica wrote:suma summarum gora nas pogan nije mogla zapast od ovih mektebskih klepotmana sitnog zuba iz Šamca

SAD kao sranka je porodićni DJL od samog starta i o nekakvoj narodnoj ili demokratskoj sranci moremo prićati tek onda kada neki neIzmetbegovič bude na njenom ćelu

do sad se mijenjali Alija Prvovjenćani, pa njegov rodžak Golum, pa sad Don Neonko sin...bote funkcionišu ko zalivske dinastije :-)
A Tihic je inace potihljeni Izetbegovic pa bi prvi covjek stranke 12 godina nakon smrti Alije?

Mora da mu je Bakir nastelio rak, radi vlasti. :D

Ispadose Izetbegovici ko porodica Asad. Pa jedan sin nasljedi cacu, drugi postade glavnokomandujuci vojske, treci nakih specijalnih jedinica, rodjak neki tamo Izetbegovic vodeca glava bankarskog sektora BiH, drugi vec najveci privatnik BiH i td.

Jos se Izetbegovici ne mogu porediti sa zaljevskim dinastijama. Vidis i u Americi se desi da cacu poslje nekog vremena naslijedi sin, ali niko ne kaze da su Republikanci DJL.

Ako nisi znao Tihić je blizak rod Izmetbegovičima. A sve ostalo mimo rodbine. koji god lik je ojačao ili je protjeran ili je pod zemljom završio. Najgora kletva u Prošnjaka je dabogda uspio u SDA, naravno pod uvjetom da nisi rodbinski vezan jer u tome leži snaga :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59311
Joined: 15/12/2008 16:53

#21911 Re: SDA-All about

Post by ultima_palabra »

oridjidji wrote:
A Tihic je inace potihljeni Izetbegovic pa bi prvi covjek stranke 12 godina nakon smrti Alije?

Mora da mu je Bakir nastelio rak, radi vlasti. :D

Ispadose Izetbegovici ko porodica Asad. Pa jedan sin nasljedi cacu, drugi postade glavnokomandujuci vojske, treci nakih specijalnih jedinica, rodjak neki tamo Izetbegovic vodeca glava bankarskog sektora BiH, drugi vec najveci privatnik BiH i td.

Jos se Izetbegovici ne mogu porediti sa zaljevskim dinastijama. Vidis i u Americi se desi da cacu poslje nekog vremena naslijedi sin, ali niko ne kaze da su Republikanci DJL.
Seka direktorica Opće bolnice, Zvizdić državni premijer, Čampara I ministar policije, Čampara II glavni kantonalni tužilac, mati im je isto neki kurac u sudstvu, zet Akšamija izvršni direktor Telecoma, ćerka Akšamija direktorica gimnazije, Miro Purivatra vječni direktor najvećeg kulturnog događaja u državi... to je samo onako što se sjećam na prvu.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21912 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

vego oridjidji da nisi i ti rod pa si se upalio ko hepo kocka :D
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21913 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Dosljedni entuzijasti kolektivnog očišćenja nesposobnog timskog aktivizma, moćnog interesa, nezavnih ambicioznih ciljeva indirektne jednoznačne argumentacije.
03.03.2014.
Porodice koje vladaju Bosnom i Hercegovinom

SLOBODNA BOSNA, 30/07/2009

U velikom istraživanju koje je provela „Slobodna Bosna“ naša novinarka dokazuje kako su familijarne veze i pripadnost porodičnim klanovima u posljednjih 20-ak godina postali ključni kriterij cjelokupne kadrovske „filozofije“ u politici, ekonomiji, diplomatiji, javnoj upravi: ko su ključne familije koje, praktično, vladaju Bosnom i Hercegovinom

PORODICE KOJE VLADAJU BOSNOM I HERCEGOVINOM

Autor(i): NERMINA ŠUNJ

Bivšim komunistima će aktuelne «demokratski izabrane» vlasti često spocitati kako im je pri izboru najvažnijih kadrova isključiv kriterij bila partijska knjižica. I u bivšem je sistemu srodstvo sa najuticajnijim funkcionerima otvaralo sva vrata, ali nakon analize rodbinskih veza aktuelnih političkih elita dolazimo do saznanja da je «jedina» razlika što je danas, uz političku podobnost, rodbinska veza, posebno sa porodicama sa nepisanog spiska kreatora nezavisne Bosne i Hercegovine, kriterij koji garantuje uspjeh u svim društvenim sferama. Primjera je mnogo pa je mala vjerovatnoća da se radi o slučajnosti što se rođaci Izetbegovića, Čengića ili današnjih lidera najuticajnijih političkih partija, Tihića, Čovića, Dodika, nalaze ne samo u politici nego, još više, na dobro plaćenim radnim mjestima u državnim institucijama i u najprofitabilnijim javnim kompanijama.

«KADROVSKA KOMISIJA» IZETBEGOVIĆA I ČENGIĆA

Rodbinska veza sa familijom Čengića u BiH pokazala se u slučaju Mirsada Veladžića, jednog od ratnih i poratnih moćnika u Unsko-sanskom kantonu, sasvim dovoljnom kartom za uspjeh. Vjeruje se kako Veladžićev uspon na ljestvici najuticajnijih ljudi u kantonu počinje nakon što se «orodio» sa Čengićima, ženidbom sestre Hasana Čengića, odnosno kćerke Halida Čengića, glavnog ratnog logističara Armije BiH. Još bolje «preporuke», samo u Bosanskopodrinjskom kantonu Goražde, imao je Rijad Raščić. Sestrić Halida Čengića godinama je obavljao najznačajnije javne funkcije u kantonu, mada ga je upravo njegova Stranka demokratske akcije smijenila s funkcije guvernera kantona 2000. godine, zbog katastrofalnih izbornih rezultata. «Skrasio se» u Nadzornom odboru goraždanskog preduzeca Pobjeda-rudet d.d. a njegovo se ime nalazi na podužem spisku Finansijske policije Federacije BiH u izvještaju koji je Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu podnesen zbog sumnjivih finansijskih aranžmana u Razvojnoj banci FBiH. Vjeruje se kako akademskom usponu profesorice Fahire Fejzić na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, u najmanju ruku, nije naškodilo to što je supruga Hasana Čengića, kao ni brojnim Čengićima, bližim i daljnim rodacima. Aktuelnoj šefici odnosa s javnošcu u najprofitabilnijoj kompaniji BH Telecomu Nadi Lutvikadić jedna od najboljih preporuka bila je što je njen otac Ćamil daidža Hasanu Čengiću. Mustafa Čengić šef je za kadrovska pitanja u odboru SDA Kantona Sarajevo i član Nadzornog odbora Energoinvesta, a daljnja Hasanova rodica Mirsada Čengić direktorica je Sektora sredstava u BBI banci u Sarajevu.

U Bosni i Hercegovini su danas politički uticajniji od Čengića jedino Izetbegovići i njihovi srodnici. Nakon poraza na izbornom Kongresu SDA u maju Bakir Izetbegović je «samo» zastupnik SDA u Parlamentu BiH. Međutim, porodićni uticaj Izetbegovića pomogao je karijeri njegove supruge Sebije. Snaha prvog predsjednika Predsjedništva BiH odnedavno je šefica Klinike za pedijatriju, ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Koševo. Njenom uspjehu kumovale su navodno i rođačke veze sa Amelom Šabanović, prvom suprugom direktora Kliničkog centra Farisa Gavrankapetanovića, aktuelnom predsjednicom Kreditnog odbora u Razvojnoj banci Federacije BiH. Naime Amelina porodica Šabanović u rođačkim je vezama s porodicom Gradević, kako glasi djevojačko prezime Sebije Izetbegović. Prijeratnog sitnog referenta u Olimpik tursu Miru Purivatru u sami vrh kulturnog miljea u BiH lansirala je upravo familijarna «kadrovska komisija» porodice Izetbegović. Purivatra je suprug Izete Gradević, sestre Sebije Izetbegović. Zahvaljujući takvom porodičnom backgroundu i neograničenoj moći Bakira Izetbegovića u Sarajevu 90-ih godina, Purivatra je priskrbio elitne prostore u centru Sarajeva, od kina Meeting point do kancelarija Sarajevo film festivala, ali i obilne budžetske donacije za svoj porodični filmski projekat. Status „zeta Izetbegovića“ osigurao je dugogodišnje uživanje na visokim pozicijama i Jasminku Akšamiji u najprofitabilnijoj bh. kompaniji BH Telecomu, gdje je i danas direktor najvažnijeg sektora onog za investicije. I Akšamijinim je rođacima veza sa prvacima u Bošnjaka svakako dobra preporuka. Početkom godine na ćelo Agencije za državnu službu BiH imenovan je Neven Akšamija. Za Jasminka Akšamiju je, naime udata Lejla, kćerka Alije Izetbegovića, utemeljiteljica i direktorica Prve bošnjacke gimnazije u Sarajevu. Imaju dvije kćeri, Selmu i Esmu. Selma se nakon udaje preziva Gičević i nakon dugogodišnjeg rada u Odjelu za odnose s javnošcu British Councila u Sarajevu, sa suprugom Dinom Gičevićem okušala se i u privatnom biznisu. Odnedavno je pokrenula agenciju Echoes, odnosno projekat kupikartu.ba, on-line prodaju ulaznica za kulturne manifestacije. Za jednog od najbogatijih potomaka Alije Izetbegovića važi njegova kcerka Sabina Berberović, udata za Mirsada Bracu Berberovića, ratnog liferanta humanitarne robe u Splitu, danas vlasnika privatne trgovačke firme. Sabina je slobodni prevodilac uglavnom u stranim organizacijama. Imaju dvije kćerke studentice, Nadu i Eminu. Berberovićeva sestra je Minka Jašarević, vlasnica turističke agencije Relax tous. Bakir Sadović, unuk sestre Alije Izetbegovića, ratni šef kabineta predsjednika Predsjedništva BiH, nakon dugogodišnje diplomatske karijere (u Južnoafrickoj Republici i Holandiji) vratio se u Sarajevo i trenutno je uposlen o odjelu MIP-a zaduženom za suradnju sa NATO-om. Njegova sestra Selma godinama je radila u Misiji BiH pri UN-u u New Yorku.

Pripadnost Mladim muslimanima zbog koje je zajedno sa Alijom Izetbegovićem i još jedanaet muslimanskih intelektualaca bio osuđen u Sarajevskom procesu osigurala je aktuelnom predsjedniku Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH i prvom čovjeku Sabora Islamske zajednice BiH Edhemu Bičakčiću visoke funkcije i povjerenje Alije Izetbegovića u postratnom periodu. Pomogla mu je također i činjenica da je sestrić još jednog uticajnog Bošnjaka, Mladog muslimana i utemeljitelja SDA Omera Behmena. Ni Bičakčićevi rođaci ne prolaze loše, a Adnanu Mujagiću je 1998. godine kada je počela s radom Agencija za privatizaciju FBiH, činjenica da je rođak Edhema Bičakčića, pomogla je da bude imenovan za prvog direktora Agencije, rukovodioca prvih „ozbiljnijih“ privatizacijskih procesa u Federaciji.

KAKO SU SE ORODILI GENJAC I ŽIVALJ

Povratak na politicku scenu Halida Genjca, aktuelnog zastupnika SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, nakon nekoliko godina provedenih «u nemilosti» stranačkog šefa Sulejmana Tihića, pripisuje se takoder familijarnim vezama. Naime, kćerka Halida Genjca udata je za sina Huseina Živalja, jednog od utemeljitelja SDA, Mladog muslimana, a danas jednog od najodgovornijih ljudi u Upravi Islamic Development Bank u Džedi u Saudijskoj Arabiji, banci većinskom dioničaru sarajevskog ogranka BBI banke. Halid Genjac je na posljednjem Kongresu SDA u maju izabran za predsjednika Glavnog odbora SDA. Kako se Tihiću zamjera «nekooperativnost» sa Islamskom zajednicom, navodno vjeruje da bi dobrim odnosima sa Genjcem, odnosno Živaljem i Islamskom bankom, mogao bar djelomično povratiti povjerenje vrha Islamske zajednice, odnosno reisa Mustafe ef. Cerica. Reis Cerić se, inače, nalazi na ćelu Šerijatskog odbora BBI banke. Dobro plaćeni posao direktora BBI Centra u Sarajevu, izgrađenog na mjestu nekadašnje robne kuće Sarajka, zahvaljujući rodbinskim vezama povjeren je Seadu Živalju. Amina Mulabdić, kćerka reisa Cerića, zaposlena je u Direkciji za ekonomsko planiranje Vijeća ministara BiH. U Vijeću ministara, tačnije Ministarstvu sigurnosti radi i njen suprug Vedran Mulabdić, inače sin Narcisa Mulabdića, sudskog vještaka u čije je izvještaje ef. Cerić jedino vjerovao nakon prošlogodišnjeg požara u džamiji na Fazlagica kuli kod Gacka. U Ustavnom sudu Federacije BiH kao savjetnica zaposlena je Zinka Halilović, sestra potpredsjednika Stranke za BiH Safeta Halilovica a u Ministarstvu sigurnosti Ermin Pešto, rodak Halilovićevog kolege Beriza Belkića, zastupnika Stranke za BiH u državnom Parlamentu. Pešto je pomocnik u Sektoru za zaštitu granica. Kćerka Jusufa Pušine, ratnog ministra policije BiH i dugogodišnjeg predsjednika Nogometnog saveza BiH, udata je za sina Timura Numića, sive eminencije Stranke demokratske akcije. Haris Hrle, ambasador Bosne i Hercegovine u Austriji, oženjen je kćerkom Bisere Turković, višegodišnje ambasadorice BiH u Hrvatskoj, Mađarskoj, SAD-u...

LAGUMDŽIJA I TIHIĆ ROÐACI!

Ruzmira Kadrić, pomoćnica ministra za civilne poslove BiH, sestra je predsjednika SDA Sulejmana Tihića. Tihićev sin Anvar radi u Upravi za indirektno oporezivanje a drugi sin Emir u Upravi dobrostojećeg državnog preduzeća Gradska tržnica u Sarajevu. Zanimljivo je, medutim, da Tihića i Lagumdžiju vezuju i rodbinski odnosi! Naime, Lagumdžijina nana, odnosno majka njegovog oca Salke, nekadašnjeg gradonačelnika Sarajeva, djevojački se prezivala Tihić.

Zahvaljujući familijarnim vezama, „krenulo“ je nakon ženidbe Samiru Čauševiću, predsjedniku Nadzornog odbora BH Telecoma. Čaušević je suprug kćerke jednog od uticajnih ljudi u SDA, vječitog dekana Saobraćajnog fakulteta u Sarajevu Šefkije Čekića. Odnedavno je Čaušević punca naslijedio i na ovoj funkciji. Havica Hećo, direktorica privatne firme Sanam Styrka, o čijim smo nelegalnim graditeljskim apetitima u samom centru Sarajeva pisali ranije, supruga je Zaima Heće, brata federalnog ministra industrije, rudarstva i energetike Vahida Heće. Nakon što je postao zet ministra Heće, novinar BHTV-a Edis Deljković angažiran je odnedavo za člana Nadzornog odbora BH Gasa.

Objavio/la firewalker u 00:00, 0 komentar(a), print, #
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21914 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

ultima_palabra wrote:
oridjidji wrote:
A Tihic je inace potihljeni Izetbegovic pa bi prvi covjek stranke 12 godina nakon smrti Alije?

Mora da mu je Bakir nastelio rak, radi vlasti. :D

Ispadose Izetbegovici ko porodica Asad. Pa jedan sin nasljedi cacu, drugi postade glavnokomandujuci vojske, treci nakih specijalnih jedinica, rodjak neki tamo Izetbegovic vodeca glava bankarskog sektora BiH, drugi vec najveci privatnik BiH i td.

Jos se Izetbegovici ne mogu porediti sa zaljevskim dinastijama. Vidis i u Americi se desi da cacu poslje nekog vremena naslijedi sin, ali niko ne kaze da su Republikanci DJL.
Seka direktorica Opće bolnice, Zvizdić državni premijer, Čampara I ministar policije, Čampara II glavni kantonalni tužilac, mati im je isto neki kurac u sudstvu, zet Akšamija izvršni direktor Telecoma, ćerka Akšamija direktorica gimnazije, Miro Purivatra vječni direktor najvećeg kulturnog događaja u državi... to je samo onako što se sjećam na prvu.
I svi to postase za vrijeme Alije ili Bakira? Znaci Zvizdic,Campara I i II, Purivatra, Novalic su rodjaci Izetbegovica. Spica. Njih je i sami Aljo imao u vidu kada je umirao, pa je Kirbasu rekao, sine sve ih ucini svojim prvim saradnicima. :D

Bakira i sam smatram idiotom, za razlike od babuke mu.

Babuka je do smrti vjerovao u ovo. Ne rece nijednom, napravite mi Kirbasa predsjednikom stranke, vec ustolici Tihog hladno 2001 i bi predsjednik stranke do 2013 u tri mandata i to Lagumdzijinog rodjaka. Sebiju ne gurnu da direktoruje nekom klinikom u gradu. Jedino mu je kcerka Lejla bila ta koja je osnovala bosnjacku gimnaziju i direktovala njome, koliko se sjecam od babinog vakta. Na kraju jedini ko se trudio nategnuti sve te veze bila je Slobodna Bosna, poredeci to sa zaljevskim drzavama ili dinastijom Bush, Izetbegovici su tanki. Malo ih je, a i losije su rasporedjeni.

http://www.youtube.com/watch?v=spOrumuhvqo
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21915 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Tihi je Alijin rodžak s majćine strane.

SDA nikad nije maknula iz ruku La Famalije i ćisto sumnjam da će. Već na narednim izbornim listama oćekujte ćistku "pobunjenika" Šemse, Šepketa i Sinana

Allah morebit i prašta ali Izmetbezi NE!
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59311
Joined: 15/12/2008 16:53

#21916 Re: SDA-All about

Post by ultima_palabra »

oridjidji wrote:I svi to postase za vrijeme Alije ili Bakira?
Da, eventualno neko za vrijeme još jednog rođaka Sulejmana.
oridjidji wrote:Znaci Zvizdic,Campara I i II, Purivatra, Novalic su rodjaci Izetbegovica.
Ne znam za Novalića, ovi ostali jesu.

Da li stvarno želimo da se poredimo sa zaljevskim zemljama?
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21917 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

JoseMujica wrote:vego oridjidji da nisi i ti rod pa si se upalio ko hepo kocka :D
Niti sam im stranacki kolega, niti vala SDA volim, imam dobar background za to, svugdje gdje sam radio, pa i sad gdje radim puno je ljudi koji su se lickali istima ili su dio te stranke. Jos sam izmislio za neke od njih i naziv "hadzimutljani", ako udje u siru upotrebu, znaj od koga je, mozda kakav Jahic buduci to uvrsti u svoj nestandardizovani rijecnik bosanskog jezika, a znacenje ce biti " neposteni kriminogeni clanovi SDA, simbolicno povezani za Islamom, sire selam i nacine kako da te izrade, prevare, eksplatisu". :lol:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21918 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

JoseMujica wrote:Tihi je Alijin rodžak s majćine strane.

SDA nikad nije maknula iz ruku La Famalije i ćisto sumnjam da će. Već na narednim izbornim listama oćekujte ćistku "pobunjenika" Šemse, Šepketa i Sinana

Allah morebit i prašta ali Izmetbezi NE!
Koliko znam i Zlatku je rodjak. Volio bih da se SDA makne iz ruku Kirbasevih, pa da malo to nagaze Tesanjci. :D

Morebit da je tako... :lol:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21919 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

ultima_palabra wrote:
oridjidji wrote:I svi to postase za vrijeme Alije ili Bakira?
Da, eventualno neko za vrijeme još jednog rođaka Sulejmana.
oridjidji wrote:Znaci Zvizdic,Campara I i II, Purivatra, Novalic su rodjaci Izetbegovica.
Ne znam za Novalića, ovi ostali jesu.

Da li stvarno želimo da se poredimo sa zaljevskim zemljama?
Najradije bi da se ne poredimo ni s njima, a vala ni sa Bush dinastijom ili nekom drugom.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21920 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

ali i pored toga što se radi o vanserijskim kleptomanima mora se pohvaliti da je SDA jedina koja ima muda da gura reforme

naravno, da se ne lažemo, to i dolazi u trenutku kad im treba da mogu klepit više i da osiguraju poklepano
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21921 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

JoseMujica wrote:ali i pored toga što se radi o vanserijskim kleptomanima mora se pohvaliti da je SDA jedina koja ima muda da gura reforme

naravno, da se ne lažemo, to i dolazi u trenutku kad im treba da mogu klepit više i da osiguraju poklepano
Ma dobro dobila je najvise glasova, pa ima legitimno pravo da ona bude ta i bice tako dok onaj dio populacije koji ne glasa ne shvati vaznost birackog listica u demokratiji. Najgore je sto su i oni kao SDP potrosili godinu u nista, a nije nemoguce da takve budu i naredne 3 godine, garancija nemaju kao ni SDP. Vidjecemo sta ce biti.

Sad mogu klepati sto su mogli i do sad, jos se Europljani nisu otvorili dzepove nama. Do tad cemo se radovati otpisu od 20 miliona Svaba, dok nam je dugovi rastu ...

http://poslovnisvijet.ba/bevanda-javno- ... milijardi/
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#21922 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

oridjidji wrote:
JoseMujica wrote:ali i pored toga što se radi o vanserijskim kleptomanima mora se pohvaliti da je SDA jedina koja ima muda da gura reforme

naravno, da se ne lažemo, to i dolazi u trenutku kad im treba da mogu klepit više i da osiguraju poklepano
Ma dobro dobila je najvise glasova, pa ima legitimno pravo da ona bude ta i bice tako dok onaj dio populacije koji ne glasa ne shvati vaznost birackog listica u demokratiji. Najgore je sto su i oni kao SDP potrosili godinu u nista, a nije nemoguce da takve budu i naredne 3 godine, garancija nemaju kao ni SDP. Vidjecemo sta ce biti.

Sad mogu klepati sto su mogli i do sad, jos se Europljani nisu otvorili dzepove nama. Do tad cemo se radovati otpisu od 20 miliona Svaba, dok nam je dugovi rastu ...

http://poslovnisvijet.ba/bevanda-javno- ... milijardi/
naravno...nemreš oćekivat napredak kad si sve pogušio ko piliče

i reformi če bit dok im MMF ne da novi aranžman....dok se to desi vratiče se klanju oko kazana
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21923 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

JoseMujica wrote:
oridjidji wrote:
JoseMujica wrote:ali i pored toga što se radi o vanserijskim kleptomanima mora se pohvaliti da je SDA jedina koja ima muda da gura reforme

naravno, da se ne lažemo, to i dolazi u trenutku kad im treba da mogu klepit više i da osiguraju poklepano
Ma dobro dobila je najvise glasova, pa ima legitimno pravo da ona bude ta i bice tako dok onaj dio populacije koji ne glasa ne shvati vaznost birackog listica u demokratiji. Najgore je sto su i oni kao SDP potrosili godinu u nista, a nije nemoguce da takve budu i naredne 3 godine, garancija nemaju kao ni SDP. Vidjecemo sta ce biti.

Sad mogu klepati sto su mogli i do sad, jos se Europljani nisu otvorili dzepove nama. Do tad cemo se radovati otpisu od 20 miliona Svaba, dok nam je dugovi rastu ...

http://poslovnisvijet.ba/bevanda-javno- ... milijardi/
naravno...nemreš oćekivat napredak kad si sve pogušio ko piliče

i reformi če bit dok im MMF ne da novi aranžman....dok se to desi vratiče se klanju oko kazana

Ma davno je sve receno o Kazanima. Ima moja tema o tome iz 2009 pod starim mi nickom "shalaedin" po imenu "Sarajevski Kazani smrti". Sto me tad naguzise da sam cetnik :D

Jos je jace sto znam covjeka koji ga je hapsio , a Dani direktno optuzivali za ubistvo Cace...
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#21924 Re: SDA-All about

Post by oridjidji »

Jos da dodam da ovaj intervju sa Vildanom nikada covjek nije ni dao.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#21925 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Ja u vezi slucaja Caco više ne vjerujem nikome ništa. Prije sam bio naivan pa sam vjerovao službenim izvještajima ali vremenom sam uvidio da su to sve same laži, konstrukcije i obmane.
Odakle su oni dovukli te leševe i pobacali u jamu to sami Bog zna. Gdje su ti ljudi i kada ubijeni i to samo Bog zna. Ja više ne vjerujem da je to Caco i njegovi odradili. Prije je to spletka Izetbegovićeve privatne parapolicije, Ševa i raznih ptičica nego Cacin posao. Sve je to misterij.
Post Reply