hajd što voliš uz SDA skute, hajd još i što se pokušavaš vaditi, ali zar misliš da smo baš svi budale i naivčine?
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Holms
- Posts: 515
- Joined: 27/01/2012 22:51
#21876 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
moj Kojoviću
hajd što voliš uz SDA skute, hajd još i što se pokušavaš vaditi, ali zar misliš da smo baš svi budale i naivčine?
hajd što voliš uz SDA skute, hajd još i što se pokušavaš vaditi, ali zar misliš da smo baš svi budale i naivčine?
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#21877 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kako će povečanje pauze između dva ugovora o radu sa 15 na 60 dana podstaći poslodavca da zapošljava na neodređeno? Ja ne mogu da vjerujem kakvu ste glupost predložili posebno kad postoji odredba u novom zakonu da inspekcija ne može natjerati poslodavca da izvrši prijavu uposlenika. Poslodavci će držati radnike neprijavljene ta dva mjeseca i radit će im na crno ili će biti pokriveni nekim ugovorom o djelu, a mnogi će umjesto dosadašnjih 15 dana strepiti sada dva mjeseca i misliti hoće li im se poslodavac javiti. O amandmanu koji treba biti uvršten u KU je smiješno i pričati jer ta ista vlada je u posljednjih pola godine pogazila puno ozbiljnije dogovore nego taj vaš koji ste postigli u vezi amandmana. I odkud odjednom povjerenje prema SDA kada ste do prije dva dana tvrdili sa im se ništa ne može vjerovati?
Last edited by lerdi on 01/08/2015 23:45, edited 1 time in total.
-
kox
- Posts: 3244
- Joined: 12/09/2008 12:48
#21878 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Saka: U nekim stvarima se slažem sa tobom, ali za razliku od tebe i NS-a ja očekujem veliki broj zloupotreba ovog zakona tj. primjena onih odredbi koje idu protiv prava radnika (što se ne može ni nazvati zloupotrebom jer to zakon omogućava). Možda griješim pa će ljudi za nekih pola godine - godinu kada se osjeti njegova primjena biti duboko zahvalni SDA i Našoj stranci, ali sam vrlo skeptičan. Živi bili pa vidjeli.
-
Saka
- Posts: 2640
- Joined: 25/02/2011 11:49
#21879 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@kox naravno, ključna je primjena zakona. Ako se ne primjenjuje džaba nam najbolji zakon na svijetu. Vlada se obavezala da će i na tome raditi, kao i na drugim reformama. Možemo da im ne vjerujemo i sve sabotiramo do narednih izbora jer dolazi od SDA ili možemo konstruktivno djelovati da ih tjeramo da rade u interesu društva.
S obzirom da nijedni izbori neće donijeti apsolutnog pobjednika, a sabotaže će samo i dalje traćiti dragocjeno vrijeme (vanrednih izbora neće biti, ne zanosite se), mislim da se NS odlučila za bolju strategiju.
S obzirom da nijedni izbori neće donijeti apsolutnog pobjednika, a sabotaže će samo i dalje traćiti dragocjeno vrijeme (vanrednih izbora neće biti, ne zanosite se), mislim da se NS odlučila za bolju strategiju.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#21880 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nevjerovatno koliko imaš strpljenja. Ko do sada nije skontao neće ni skontati ali ti uporno objašnjavaš ponovo i ponovo. Nisam čak siguran da li da ti to uzmem za vrlinu ili manuPedja Kojovic wrote:Ne. U oba doma je usvojena ista verzija.
Prvi korak.
Dom naroda.
Vlada usvaja nasa 4 amandmana prije glasanja o Prijedlogu zakona.
Nasi amandmanai postaju dio prijedloga o kojem Dom naroda glasa.
Doma naroda izglasava zakon.
Ista ta verzija se usvaja u predstavnickom domu.
p.k.
- nikad_vise
- Posts: 2015
- Joined: 20/09/2010 22:35
#21881 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mister Yes wrote:Nevjerovatno koliko imaš strpljenja. Ko do sada nije skontao neće ni skontati ali ti uporno objašnjavaš ponovo i ponovo. Nisam čak siguran da li da ti to uzmem za vrlinu ili manuPedja Kojovic wrote:Ne. U oba doma je usvojena ista verzija.
Prvi korak.
Dom naroda.
Vlada usvaja nasa 4 amandmana prije glasanja o Prijedlogu zakona.
Nasi amandmanai postaju dio prijedloga o kojem Dom naroda glasa.
Doma naroda izglasava zakon.
Ista ta verzija se usvaja u predstavnickom domu.
p.k.Biti toliko dobar je na granici da bude nedostatak u svijetu u kojem živimo.
Rijedak kvalitet na nasoj politickoj sceni.
Pismen,obrazovan,pametan.
Covjek je imao damu da dođe na forum i pod svojim imenom i prezimenom trpi ko zna kakve sve uvrede i pljuvanja,omalozavanja stranke,kao i njega licno od ljudi koji pod laznim nikovima mrze sve oko sebe.Na kraju im je nestalo i argumenata pa ih sve vise podrzava Peđu jer prepoznaju to ljudi kad neko nema oraha u dzepu i kad nesto radi u dobroj namjeri.
Samo naprijed momcino
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#21882 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nikad_vise wrote:![]()
![]()
Rijedak kvalitet na nasoj politickoj sceni.
Pismen,obrazovan,pametan.
Covjek je imao damu da dođe na forum i pod svojim imenom i prezimenom trpi ko zna kakve sve uvrede i pljuvanja,omalozavanja stranke,kao i njega licno od ljudi koji pod laznim nikovima mrze sve oko sebe.Na kraju im je nestalo i argumenata pa ih sve vise podrzava Peđu jer prepoznaju to ljudi kad neko nema oraha u dzepu i kad nesto radi u dobroj namjeri.
Samo naprijed momcino![]()
Dosta ljudi prati temu iako se ne ukljucuju u diskusiju. Nekoliko poznanika je potvrdilo da prate temu i izuzetno cijene angazman Kojovica.
Da se hoce krkani iz drugih partija ugledati na Kojovica i malo pribliziti narodu.
-
The BEN10
- Posts: 7674
- Joined: 19/09/2011 09:03
#21883 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislimo da ste opcija koju nisi naveo.Holms wrote:moj Kojoviću![]()
hajd što voliš uz SDA skute, hajd još i što se pokušavaš vaditi, ali zar misliš da smo baš svi budale i naivčine?
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#21884 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
1. Kako mislite natjerati inspekcije, ministarstva i sudove da počnu raditi? Da su radili do sada ne bi imali 90% problema koje sada imamo. Ponavljam kako mislite natjerati SDA i HDZ da inspekcije počnu ulaziti u firme njihovih tajkuna te da sudstvo kažnjava iste?Pedja Kojovic wrote:Gratz je u izjavi za Klix.ba rekao da je naredni korak da inspekcije, ministarstva i sudovi počnu raditi svoj posao, i štititi dobre radnike od loših poslodavaca, i dobre poslodavce od loših radnika.
Naša stranka je amandmane na Prijedlog zakona o radu uputila Vladi FBiH odmah po sazivanju sjednice Doma naroda FBiH, Vlada ih je prihvatila, i oni su bili sastavni dio prijedloga koji je usvojen u tom domu i koji se sinoć našao na Predstavničkom domu.
"Prvim našim amandmanom, smanjen je ukupan broj sati, uključujući i prekovremeni rad, koji radnici smiju raditi u toku jedne sedmice. Sa predloženih 60 sati smanjili smo taj broj na 48 sati, što je u skladu s evropskom legislativom. Možda se u BiH ne obraća mnogo pažnje na ovako bitnu promjenu, ali u Francuskoj ili Njemačkoj se za samo par sati rada manje ili više sedmično pregovara godinama. Povećali smo minimalni godišnji odmor za maloljetne radnike sa predloženih 20 na 24 radna dana. Produžili smo vremenski rok za pregovoranje oko novih kolektivnih ugovora sa 90 na 120 dana, a taj dodatni mjesec dana smanjit će pritisak na sindikate u toku pregovora i pomoći će im da isposluju što bolje uslove u kolektivnim ugovorima", pojasnio je Gratz.
Dodao je da su svojim amandmanima natjerali poslodavce da potpisuju što više ugovora na neodređeno. Dosadašnji propis, koji je je bio prijedlog Vlade za ovaj zakon, je omogućavao poslodavcu da otpusti radnika samo na 15 dana a da 16. dan ponovo zaključi s njim ugovor na određeno vrijeme.
"Zahvaljujući našem amandmanu taj period pauze je sada 60 dana, i iz razgovora sa poslodavcima znamo da im se neće isplatiti da izgube radnika, šaljući ga na 'odmor' dva mjeseca, te će umjesto novog ugovora na određeno vrijeme imati motiv da sa radnicima potpisuju ugovore na neodređeno.Naš peti zahtjev će biti odredba opšteg kolektivnog ugovora FBiH. Njime se povećavaju prava radnika, kod kojih je u toku zaposlenja došlo do promjene radne sposobnosti, a koja je u većini slučajeva uzrokovana invaliditetom. Njime smo obavezali poslodavca da mora tim radnicima osigurati prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i omogućiti da u istoj firmi obavljaju drugi posao koji u skladu s njihovim zdravstvenim stanjem. Samo ova izmjena će poslodavce, po našim projekcijama, koštati više of 10 miliona KM. U starom zakonu i prijedlogu koji je Vlada ponudila, nije postojala obaveza poslodavca da takvom radniku omogući prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i bilo ga je mnogo lakše otpustiti", kazao je Dennis Gratz.
Naša stranka od sindikata očekuje da se što prije počnu baviti onim zbog čega postoje, a to je pregovaranje sa Vladom o novim kolektivnim ugovorima u kojima će biti utvrđeni svi važni, životni, uslovi rada. Od Vlade očekuju da na te pregovore pristane odmah.
"Apsolutno vjerujemo u kolektivne ugovore i pregovore kao civilizacijsku, neotuđivu, vrijednost. Mi ćemo sindikatima, u slučaju da postoji eventualna namjera Vlade da se ne dogovore kolektivni ugovori prije nego što rokovi isteknu, pružiti svu moguću podršku i institucionalnu pomoć. Nadamo se da će i oni ubrzo prepoznati da novi Zakon o radu nije sjajan, ali da je bolji od prethodnog, i da će iskoristiti stavke kojima je poboljšan status raznih kategorija radnika, od radnika izloženih mobingu, psihološkom ili fizičkom nasilju na radu, do porodilja, maloljetnih radnika, pa do osoba sa invaliditetom", zaključio je Dennis Gratz.
2. Ovo nije ni Francuska ni Njemačka i osim usklađivanja EU legislativom koji je konkretan efekat vašeg amandmana od maksimalno 48 sati sedmično? Kojim mehanizmom će se napokon spriječiti izrabiljavanje radnika koji konstantno rade preko ovih vaših 48 sati iako su prijavljeni na 40? Kako konkretno ovaj amandman pomaže tim radnicima?
3. Povečanje godišnjeg za malodobne radnike.
4. Napisao sam već gore ali i ovdje da ponovim. Kako će povećanje pauze između dva ugovora o radu sa 15 na 60 dana podstaći poslodavca da zapošljava na neodređeno?
5. Kako odredba o produženju roka za potpisivanje KU pomaže sindikatu i smanjuje pritisak sa njih kada je očito da taj sindikat niko u Vladi i kod poslodavaca ne uzima za ozbiljnog partnera? Pomalo je licemjerno napisati pasos o podršci sindikatima u pregovorima oko KU nakon što ste direktno podržali one koji su taj isti sindikat kao jednu od najbitnijih institucija u demokratskom svijetu bacili pod noge. Vaša podrška im je trebala jučer i sada je licemjerno nuditi im pomoć.
6. Da ponovim. O amandmanu koji treba biti uvršten u KU je smiješno i pričati jer ta ista vlada je u posljednjih pola godine pogazila puno ozbiljnije dogovore nego taj vaš koji ste postigli u vezi amandmana. Odkud odjednom povjerenje prema SDA kada ste do prije dva dana tvrdili sa im se ništa ne može vjerovati?
6. Kako jedna stranka koja se svrstava na lijevi centar može preći preko izbacivanja sindikata iz dogovora o Zakonu o radu?
Po meni ste digli ruku zbog jednog dobrog amandmana, 3 amandmana koji nemaju svrhu jer se kod nas neće primjenjivati onako kako bi se primjenjivali u Francuskoj i Njemačkoj, te jednog obećanja od strane ljudi kojim se po vašim riječima ne može vjerovati. Digli ste ruku zbog povečanja godišnjeg odmora za maloljetnike sa 20 na 24 dana i tu sve počinje i završava. Da li je vrijedilo vi najbolje znate.
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#21885 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
KatarinaKosaca wrote:don vito wrote:Predlazem budzetlijama da traze ponistenje glasanja u parlamentu
Ili zapale sluzbene novine Federacije
Nada umire posljednja
![]()
Jučer im je parola bila "Ko nije grešan nek baci prvi kamen", misleći na način zaposlenja, a danas bi zatvorili svaku privatnu firmu koja se drzne da nema love koliko ima državna služba i isti godišnji, slobodne dane, ljenčarenje i igrice![]()
![]()

-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#21886 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Uz neizmjeran osjecaj osobne satisfakcije, pratim komunikaciju zadnjih dana na ovom pdf-u.
1. Najprije, godina sam "kritizirao" NS zbog deficita u prenosenju dobrih politickih namjera u konkretna zakonska rjesenja.
- Svaki od predlozenih amandmana cini prijedlog zakona boljim. Cestitam.
2. Kritizirao sam nesposobnost prepoznavanja politickog tajminga za konkretnije i ucinkovitije djelovanje.
- Jako zrelo "odradjen" politicki posao.
3. Sugerirao sam da ce konkretnije djelovanje sigurno privuci vecu paznju javnosti u smislu programskih ciljeva NS.
- Tja, sto reci na ovakav medijsko-gradjanski fokus.
4. Zamjerao sam "usku" reprezentiranost odgovornih iz NS na ovom pdf-u.
- evo dokazuje se kao usko grlo. Puno je vise pitanja i dezinformacija u zadnjih 48h nego sto PK stize odgovoriti/demantirati.
Sve u svemu, malo kasno paljenje, ali je dobro "kresnulo". Sada ne gasite motor, vec iz prve u drugu, pa trecu... itd.
1. Najprije, godina sam "kritizirao" NS zbog deficita u prenosenju dobrih politickih namjera u konkretna zakonska rjesenja.
- Svaki od predlozenih amandmana cini prijedlog zakona boljim. Cestitam.
2. Kritizirao sam nesposobnost prepoznavanja politickog tajminga za konkretnije i ucinkovitije djelovanje.
- Jako zrelo "odradjen" politicki posao.
3. Sugerirao sam da ce konkretnije djelovanje sigurno privuci vecu paznju javnosti u smislu programskih ciljeva NS.
- Tja, sto reci na ovakav medijsko-gradjanski fokus.
4. Zamjerao sam "usku" reprezentiranost odgovornih iz NS na ovom pdf-u.
- evo dokazuje se kao usko grlo. Puno je vise pitanja i dezinformacija u zadnjih 48h nego sto PK stize odgovoriti/demantirati.
Sve u svemu, malo kasno paljenje, ali je dobro "kresnulo". Sada ne gasite motor, vec iz prve u drugu, pa trecu... itd.
-
Nos
- Posts: 62
- Joined: 30/05/2012 15:57
#21887 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ja sam bio za DF zato sto sam ocekivao od njih da rade ovo sto je uradila NS. Znaci nemorate biti u vladi ali su mogli da znatno uticu pozitivno na ovaj zakon da su bili spremni dati glas za. Medzutim odlucili su se na bitku sa SDA sto naravno ide preko ledza svih koji zive u fbih. zakon je mogao biti pump bolji za radnike da je DF konstruktivno radila.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#21888 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
lerdi1.
Kako mislite natjerati inspekcije, ministarstva i sudove da počnu raditi? Da su radili do sada ne bi imali 90% problema koje sada imamo. Ponavljam kako mislite natjerati SDA i HDZ da inspekcije počnu ulaziti u firme njihovih tajkuna te da sudstvo kažnjava iste?
Za nacin na koji funkcionise administracija odgovorna je izvrsna vlast.
Pisao sam par postova ranije o predvidjenom osnivanju privrednih sudova, arbirtraza, uvodjenja procesa medijacije i rjesavanja komunalnih predmeta u vansudskom postupku. Sve ovo bi trebalo rasteriti sudski sistem i omoguciti brze procesuiranje sporova. Inspekcije su bolna tacka u primjeni svih zakona a ne samo ovog i to je nesto na cemu moramo i dalje i uvijek insistirati.
2. Ovo nije ni Francuska ni Njemačka i osim usklađivanja EU legislativom koji je konkretan efekat vašeg amandmana od maksimalno 48 sati sedmično? Kojim mehanizmom će se napokon spriječiti izrabiljavanje radnika koji konstantno rade preko ovih vaših 48 sati iako su prijavljeni na 40? Kako konkretno ovaj amandman pomaže tim radnicima?
Zakon odredjuje maksimalan broj koje radnik moze raditi u toku sedmice. Vladin prijedlog zakona je bio 60 sati.
Ogranicavanje ce prisliti poslodavca da za broj sati koji mu je potreban zaposli nove ljude.
3. Povečanje godišnjeg za malodobne radnike.
4. Napisao sam već gore ali i ovdje da ponovim. Kako će povećanje pauze između dva ugovora o radu sa 15 na 60 dana podstaći poslodavca da zapošljava na neodređeno?
Rjesenje je preuzeto iz hrvatskog zakona o radu i bazirano na efektima koje je proizvelo kod njih.
5. Kako odredba o produženju roka za potpisivanje KU pomaže sindikatu i smanjuje pritisak sa njih kada je očito da taj sindikat niko u Vladi i kod poslodavaca ne uzima za ozbiljnog partnera? Pomalo je licemjerno napisati pasos o podršci sindikatima u pregovorima oko KU nakon što ste direktno podržali one koji su taj isti sindikat kao jednu od najbitnijih institucija u demokratskom svijetu bacili pod noge. Vaša podrška im je trebala jučer i sada je licemjerno nuditi im pomoć.
Ovdje se radi o periodu produzenog vazenja kolketivnog ugovora. (Vlada ima mogucnost da ga produzi jos 90 dana). Analizirajuci procedure i iskustva prilikom dosadasnjih zakljucenja kolketivnih ugovora ( prosjecno oko 6 mjeseci, najduze je bilo 9 mjeseci) smatrali smo da je 120 dana realniji okvir.
Mi smo na sastanku sa sindikatima koji smo imali dan prije sjednice ponudili da skoro sve njihove zahtjeve pretvorimo u amandmane ali oni "ma jebo to, nego sta cemo sa ogranicenim kolektivnim ugovorima?" nisu bili zainteresovani. Predlozili smo im da pokusamo odgoditi donosenje zakona za desetak dana i omoguciti im da se oni vrate za pregovaracki sto sa Vladom - nije bilo interesa.
6. Da ponovim. O amandmanu koji treba biti uvršten u KU je smiješno i pričati jer ta ista vlada je u posljednjih pola godine pogazila puno ozbiljnije dogovore nego taj vaš koji ste postigli u vezi amandmana. Odkud odjednom povjerenje prema SDA kada ste do prije dva dana tvrdili sa im se ništa ne može vjerovati?
Nemamo povjerenja u SDA. Postigli smo pisani dogovor sa premijerom Novalicem.
Mi svakako vec pocinjemo sa pokretanjem izmjena i dopuna Zakona o radu kako bi smo pokusali unijeti i one prijedloge koji nam nisu prihvaceni kao amandmani (vece kazne za poslodavce u slucaju krsenja zakona i jos neke stvari). Isto cemo uraditi i sa amandmanom 5 ukoliko Vlada ne ispostuje dogovor.
6. Kako jedna stranka koja se svrstava na lijevi centar može preći preko izbacivanja sindikata iz dogovora o Zakonu o radu?
Sindikat je imao mnogo sastanaka sa vladom.
Tekst prijedloga zakona dostupan je sindikatu od 2012. godine. kada je i pusten u javnu raspravu.
U materijalima postoje prijedlozi izmjena mnogih subjekata ali ne i sindikata.
(NI mi nismo znali kada ce se zakon naci na dnevnom redu ali smo znali da mora biti i spremali se. Nakon sastanka sa Rencom Davidom bilo nam je jasno da to mora biti uskoro i od tada se u stranci radilo od zore do kasno u noc)
Generalno, ako smatrate da se zakon nece sprovoditi onda je irelevantno kakav je ovaj ili bilo koji zakon i da li ih uopste ima ili nema. Jednom rijecju, sve je besmisleno.
Kako mislite natjerati inspekcije, ministarstva i sudove da počnu raditi? Da su radili do sada ne bi imali 90% problema koje sada imamo. Ponavljam kako mislite natjerati SDA i HDZ da inspekcije počnu ulaziti u firme njihovih tajkuna te da sudstvo kažnjava iste?
Za nacin na koji funkcionise administracija odgovorna je izvrsna vlast.
Pisao sam par postova ranije o predvidjenom osnivanju privrednih sudova, arbirtraza, uvodjenja procesa medijacije i rjesavanja komunalnih predmeta u vansudskom postupku. Sve ovo bi trebalo rasteriti sudski sistem i omoguciti brze procesuiranje sporova. Inspekcije su bolna tacka u primjeni svih zakona a ne samo ovog i to je nesto na cemu moramo i dalje i uvijek insistirati.
2. Ovo nije ni Francuska ni Njemačka i osim usklađivanja EU legislativom koji je konkretan efekat vašeg amandmana od maksimalno 48 sati sedmično? Kojim mehanizmom će se napokon spriječiti izrabiljavanje radnika koji konstantno rade preko ovih vaših 48 sati iako su prijavljeni na 40? Kako konkretno ovaj amandman pomaže tim radnicima?
Zakon odredjuje maksimalan broj koje radnik moze raditi u toku sedmice. Vladin prijedlog zakona je bio 60 sati.
Ogranicavanje ce prisliti poslodavca da za broj sati koji mu je potreban zaposli nove ljude.
3. Povečanje godišnjeg za malodobne radnike.
4. Napisao sam već gore ali i ovdje da ponovim. Kako će povećanje pauze između dva ugovora o radu sa 15 na 60 dana podstaći poslodavca da zapošljava na neodređeno?
Rjesenje je preuzeto iz hrvatskog zakona o radu i bazirano na efektima koje je proizvelo kod njih.
5. Kako odredba o produženju roka za potpisivanje KU pomaže sindikatu i smanjuje pritisak sa njih kada je očito da taj sindikat niko u Vladi i kod poslodavaca ne uzima za ozbiljnog partnera? Pomalo je licemjerno napisati pasos o podršci sindikatima u pregovorima oko KU nakon što ste direktno podržali one koji su taj isti sindikat kao jednu od najbitnijih institucija u demokratskom svijetu bacili pod noge. Vaša podrška im je trebala jučer i sada je licemjerno nuditi im pomoć.
Ovdje se radi o periodu produzenog vazenja kolketivnog ugovora. (Vlada ima mogucnost da ga produzi jos 90 dana). Analizirajuci procedure i iskustva prilikom dosadasnjih zakljucenja kolketivnih ugovora ( prosjecno oko 6 mjeseci, najduze je bilo 9 mjeseci) smatrali smo da je 120 dana realniji okvir.
Mi smo na sastanku sa sindikatima koji smo imali dan prije sjednice ponudili da skoro sve njihove zahtjeve pretvorimo u amandmane ali oni "ma jebo to, nego sta cemo sa ogranicenim kolektivnim ugovorima?" nisu bili zainteresovani. Predlozili smo im da pokusamo odgoditi donosenje zakona za desetak dana i omoguciti im da se oni vrate za pregovaracki sto sa Vladom - nije bilo interesa.
6. Da ponovim. O amandmanu koji treba biti uvršten u KU je smiješno i pričati jer ta ista vlada je u posljednjih pola godine pogazila puno ozbiljnije dogovore nego taj vaš koji ste postigli u vezi amandmana. Odkud odjednom povjerenje prema SDA kada ste do prije dva dana tvrdili sa im se ništa ne može vjerovati?
Nemamo povjerenja u SDA. Postigli smo pisani dogovor sa premijerom Novalicem.
Mi svakako vec pocinjemo sa pokretanjem izmjena i dopuna Zakona o radu kako bi smo pokusali unijeti i one prijedloge koji nam nisu prihvaceni kao amandmani (vece kazne za poslodavce u slucaju krsenja zakona i jos neke stvari). Isto cemo uraditi i sa amandmanom 5 ukoliko Vlada ne ispostuje dogovor.
6. Kako jedna stranka koja se svrstava na lijevi centar može preći preko izbacivanja sindikata iz dogovora o Zakonu o radu?
Sindikat je imao mnogo sastanaka sa vladom.
Tekst prijedloga zakona dostupan je sindikatu od 2012. godine. kada je i pusten u javnu raspravu.
U materijalima postoje prijedlozi izmjena mnogih subjekata ali ne i sindikata.
(NI mi nismo znali kada ce se zakon naci na dnevnom redu ali smo znali da mora biti i spremali se. Nakon sastanka sa Rencom Davidom bilo nam je jasno da to mora biti uskoro i od tada se u stranci radilo od zore do kasno u noc)
Generalno, ako smatrate da se zakon nece sprovoditi onda je irelevantno kakav je ovaj ili bilo koji zakon i da li ih uopste ima ili nema. Jednom rijecju, sve je besmisleno.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#21889 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Bravo, Pedja.Generalno, ako smatrate da se zakon nece sprovoditi onda je irelevantno kakav je ovaj ili bilo koji zakon i da li ih uopste ima ili nema. Jednom rijecju, sve je besmisleno.
- nemampojma0
- Posts: 1913
- Joined: 27/11/2013 19:57
- Location: Bosna ponosna
#21890 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nemam nista da pitam, sve mi je jasno...vreća je odvezana.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21891 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Konacno... A ta cinjenica je solidan osnov za vase principijelno "kupujem-prodajem" pozicioniranje u nasoj politickoj mocvari... Postujem "kupujem-prodajem"...Pedja Kojovic wrote: Jednom rijecju, sve je besmisleno.
-
sandoz11
- Posts: 304
- Joined: 05/03/2010 21:55
#21892 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Lijepo receno, jos samo da se uzmu poslanicka primanja..i ja posten a ostali su losi momci,
gospodine Pedja vi ste dio PARLAMENTARNE VECINE, ili bi radije to bili samo za dnevnu upotrebu..
gospodine Pedja vi ste dio PARLAMENTARNE VECINE, ili bi radije to bili samo za dnevnu upotrebu..
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21893 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Anabella wrote:Pedja,
kakav utisak je na vas ostavio premijer Novalic??
Ovo ko na PIK-u... Dojmovi o kupcu/prodavcu...
- nemampojma0
- Posts: 1913
- Joined: 27/11/2013 19:57
- Location: Bosna ponosna
#21894 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Čekaj da mu utisne, pa će znati ....znaš kako kaže ona narodna " kad te mami i medom te hrani..."Anabella wrote:Pedja,
kakav utisak je na vas ostavio premijer Novalic??
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#21895 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
anabella
Premalo ga poznajem da bih dao neki generalni sud.
Ispostovao je, do sada, sve sto smo i kako smo se dogovorili.
Dobre stvar; direktan je, razumije privredu, posebno realni sektor i tu se osjeca kompetentnost.
Lose stvari: losa komunikacija, pogotovo javna, skoro zabrinjavajuce nepoznavanje politike i parlamentarnih procedura.
p.k.
Premalo ga poznajem da bih dao neki generalni sud.
Ispostovao je, do sada, sve sto smo i kako smo se dogovorili.
Dobre stvar; direktan je, razumije privredu, posebno realni sektor i tu se osjeca kompetentnost.
Lose stvari: losa komunikacija, pogotovo javna, skoro zabrinjavajuce nepoznavanje politike i parlamentarnih procedura.
p.k.
-
skambrljo
- Posts: 262
- Joined: 19/10/2014 21:12
#21896 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Peđa je dobar čovjek i političar, ali na Muhameda Gracića je premijer ostavio jako dobar utisak. Šta je god zatražio, ovaj mu ispunio. Ako se slučajno desi da mu ne ispuni ovaj će u znak protesta promijeniti ime, nema labavo sa njim.Anabella wrote:Pedja,
kakav utisak je na vas ostavio premijer Novalic??
A Peđi još jednom svaka čast, bori se za narod. A Sabina Ćudić nek se malo spusti na zemlju kad priča sa narodom i bit će bolja osoba i političar.
- nemampojma0
- Posts: 1913
- Joined: 27/11/2013 19:57
- Location: Bosna ponosna
#21897 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A i ti se razumijes u privredu, mislim i trgovina je privredna grana, pa znaš to prepoznati, zar ne?Pedja Kojovic wrote:anabella
Premalo ga poznajem da bih dao neki generalni sud.
Ispostovao je, do sada, sve sto smo i kako smo se dogovorili.
Dobre stvar; direktan je, razumije privredu, posebno realni sektor i tu se osjeca kompetentnost.
Lose stvari: losa komunikacija, pogotovo javna, skoro zabrinjavajuce nepoznavanje politike i parlamentarnih procedura.
p.k.
@anabella, baš svašta pitaš, pa nije on aranžman dogovarao s fadilom, ipak je tu radila sarajevska SDA...kod njih su vreće, fadil je goljo
- nemampojma0
- Posts: 1913
- Joined: 27/11/2013 19:57
- Location: Bosna ponosna
#21898 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
E, kad spomenu tog Muhameda...na koje ime mu je izdata diploma Pravnog fakulteta, jer mislim da je tokom studija mijenjao ime. Jel ono bio izbacen iz kabineta prof.Duvnjaka zajedno s babom/tatom, kao Muhamed ili Dennis???skambrljo wrote:Peđa je dobar čovjek i političar, ali na Muhameda Gracića je premijer ostavio jako dobar utisak. Šta je god zatražio, ovaj mu ispunio. Ako se slučajno desi da mu ne ispuni ovaj će u znak protesta promijeniti ime, nema labavo sa njim.Anabella wrote:Pedja,
kakav utisak je na vas ostavio premijer Novalic??
A Peđi još jednom svaka čast, bori se za narod. A Sabina Ćudić nek se malo spusti na zemlju kad priča sa narodom i bit će bolja osoba i političar.
Last edited by nemampojma0 on 02/08/2015 08:25, edited 1 time in total.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21899 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Anabella wrote:Pedja Kojovic wrote:anabella
Premalo ga poznajem da bih dao neki generalni sud.
Ispostovao je, do sada, sve sto smo i kako smo se dogovorili.
Dobre stvar; direktan je, razumije privredu, posebno realni sektor i tu se osjeca kompetentnost.
Lose stvari: losa komunikacija, pogotovo javna, skoro zabrinjavajuce nepoznavanje politike i parlamentarnih procedura.
p.k.
Hvala na odgovoru, izvinjavam se sto sam pitanjem probudio trolove na ovoj temi.
Jos jednom iskrene cestitke na drzavotvornom angazmanu zadnjih dana, nadam se da cete dobro materijalizovati simpatije javnosti koje ste stekli.
- nemampojma0
- Posts: 1913
- Joined: 27/11/2013 19:57
- Location: Bosna ponosna
#21900 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nije državotvorni, već lično-finansijski angažman koji će se ispostaviti kao feudalnotvorni.Anabella wrote:Pedja Kojovic wrote:anabella
Premalo ga poznajem da bih dao neki generalni sud.
Ispostovao je, do sada, sve sto smo i kako smo se dogovorili.
Dobre stvar; direktan je, razumije privredu, posebno realni sektor i tu se osjeca kompetentnost.
Lose stvari: losa komunikacija, pogotovo javna, skoro zabrinjavajuce nepoznavanje politike i parlamentarnih procedura.
p.k.
Hvala na odgovoru, izvinjavam se sto sam pitanjem probudio trolove na ovoj temi.
Jos jednom iskrene cestitke na drzavotvornom angazmanu zadnjih dana, nadam se da cete dobro materijalizovati simpatije javnosti koje ste stekli.
Čuj materijalizirati simpatije hhahha. Materijaliziraju se ručice..već jesu.
