Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21851 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Drinski wrote:cekajte, u dva doma usvojene razne verzije, jel?
Ili je to, ili su strancicu navukli na "dodjem ti"... :D
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#21852 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vade_mecum »

Pedja Kojovic wrote:vade mecum

Mi smo amandmane predali Vladi u pismenoj formi prije odrzavanja sjednice i tacno je da nismo prisustvovali raspravi na sjednici Doma naroda jer smo zbog narusavanja demokratskog procesa izasli iz sale zajedno sa DF-om, SDP-om I SBB-om.

U pauzi te sjednice, kao sto je bilo i u slucaju predstavnickog doma, Vlada je zasjedala kako bi se odredila prema predlozenim amandmanima.
Vlada je usvojila nasa 4 amandmana i oni su postali sastavni dio prijedloga o kojem se glasalo na Domu naroda i koji ce se pojaviti na Predstavnickom domu.

Razumijem da nacin na koji mediji prenose te stvari izaziva nejasnoce jer se radi o parlamentarnim procedurama koji mnogi ne znaju pa zbunjenost sire dalje. (Nazalost, ni vecina parlamentaraca ne zna ili ne razumije procedure po kojima su duzni raditi. Meni je postalo smijesno da kad god se ili u SKS ili u Domu naroda postavi pitanje procedura svi gledaju u mene a vecina ih je tamo mnogo duze od mene).

Na jednoj od prethodnih stranica sam objasnjavao koja pravila i demokratske procedure su narusene prilikom zasjedanja Doma naroda, kao i situaciju kad se usvoje razliciti tekstovi pa se ne bih, ako nema potrebe, ponavljao. Ako ima, recite, nije mi tesko.


p.k.
ok, jasno mi je oko redovne i hitne (iliti zurne) procedure ali ne razumijem nikako kako je i teoretski moguce da dva doma bilo kojeg parlamenta mogu usvojiti dvije razlicite verzije istog zakona pa bih Vas zamolio da mi to kratko objasnite ili me uputite na zakonski akt koji je to definisao.

ako npr. dom naroda usvoji varijantu A, a predstavnicki dom varijantu B istog zakona koja ce varijanta zakona biti objavljena u sluzbenom listu?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21853 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Pedja Kojovic wrote:Ne. U oba doma je usvojena ista verzija.
Prvi korak.
Dom naroda.
Vlada usvaja nasa 4 amandmana prije glasanja o Prijedlogu zakona.
Nasi amandmanai postaju dio prijedloga o kojem Dom naroda glasa.
Doma naroda izglasava zakon.
Ista ta verzija se usvaja u predstavnickom domu.


p.k.
Gdje ima ta finalna, biblijska verzija s vasim amandmanima...?
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#21854 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by baxul »

nosara wrote:
Pedja Kojovic wrote:Ne. U oba doma je usvojena ista verzija.
Prvi korak.
Dom naroda.
Vlada usvaja nasa 4 amandmana prije glasanja o Prijedlogu zakona.
Nasi amandmanai postaju dio prijedloga o kojem Dom naroda glasa.
Doma naroda izglasava zakon.
Ista ta verzija se usvaja u predstavnickom domu.


p.k.
Gdje ima ta finalna, biblijska verzija s vasim amandmanima...?
u zakonu
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21855 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

Pedju nekako stid reci, da su ih preveslali , sutnuli im amandman za zakon o radu na cekanje do kolektivog ugovora,
a mali Gratz glaso valjda jadnik sve razumio...a nije sala biti 50-tka !!!
Last edited by sandoz11 on 01/08/2015 19:30, edited 1 time in total.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#21856 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vade_mecum »

vade_mecum wrote:
Pedja Kojovic wrote:vade mecum

Mi smo amandmane predali Vladi u pismenoj formi prije odrzavanja sjednice i tacno je da nismo prisustvovali raspravi na sjednici Doma naroda jer smo zbog narusavanja demokratskog procesa izasli iz sale zajedno sa DF-om, SDP-om I SBB-om.

U pauzi te sjednice, kao sto je bilo i u slucaju predstavnickog doma, Vlada je zasjedala kako bi se odredila prema predlozenim amandmanima.
Vlada je usvojila nasa 4 amandmana i oni su postali sastavni dio prijedloga o kojem se glasalo na Domu naroda i koji ce se pojaviti na Predstavnickom domu.

Razumijem da nacin na koji mediji prenose te stvari izaziva nejasnoce jer se radi o parlamentarnim procedurama koji mnogi ne znaju pa zbunjenost sire dalje. (Nazalost, ni vecina parlamentaraca ne zna ili ne razumije procedure po kojima su duzni raditi. Meni je postalo smijesno da kad god se ili u SKS ili u Domu naroda postavi pitanje procedura svi gledaju u mene a vecina ih je tamo mnogo duze od mene).

Na jednoj od prethodnih stranica sam objasnjavao koja pravila i demokratske procedure su narusene prilikom zasjedanja Doma naroda, kao i situaciju kad se usvoje razliciti tekstovi pa se ne bih, ako nema potrebe, ponavljao. Ako ima, recite, nije mi tesko.


p.k.
ok, jasno mi je oko redovne i hitne (iliti zurne) procedure ali ne razumijem nikako kako je i teoretski moguce da dva doma bilo kojeg parlamenta mogu usvojiti dvije razlicite verzije istog zakona pa bih Vas zamolio da mi to kratko objasnite ili me uputite na zakonski akt koji je to definisao.

ako npr. dom naroda usvoji varijantu A, a predstavnicki dom varijantu B istog zakona koja ce varijanta zakona biti objavljena u sluzbenom listu?
da ne bude zabune, pricam o 5. amandmanu koji je prihvace jucer (31. jula)

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... kon-o-radu
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#21857 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

vade_mecum wrote:
vade_mecum wrote:
Pedja Kojovic wrote:vade mecum

Mi smo amandmane predali Vladi u pismenoj formi prije odrzavanja sjednice i tacno je da nismo prisustvovali raspravi na sjednici Doma naroda jer smo zbog narusavanja demokratskog procesa izasli iz sale zajedno sa DF-om, SDP-om I SBB-om.

U pauzi te sjednice, kao sto je bilo i u slucaju predstavnickog doma, Vlada je zasjedala kako bi se odredila prema predlozenim amandmanima.
Vlada je usvojila nasa 4 amandmana i oni su postali sastavni dio prijedloga o kojem se glasalo na Domu naroda i koji ce se pojaviti na Predstavnickom domu.

Razumijem da nacin na koji mediji prenose te stvari izaziva nejasnoce jer se radi o parlamentarnim procedurama koji mnogi ne znaju pa zbunjenost sire dalje. (Nazalost, ni vecina parlamentaraca ne zna ili ne razumije procedure po kojima su duzni raditi. Meni je postalo smijesno da kad god se ili u SKS ili u Domu naroda postavi pitanje procedura svi gledaju u mene a vecina ih je tamo mnogo duze od mene).

Na jednoj od prethodnih stranica sam objasnjavao koja pravila i demokratske procedure su narusene prilikom zasjedanja Doma naroda, kao i situaciju kad se usvoje razliciti tekstovi pa se ne bih, ako nema potrebe, ponavljao. Ako ima, recite, nije mi tesko.


p.k.
ok, jasno mi je oko redovne i hitne (iliti zurne) procedure ali ne razumijem nikako kako je i teoretski moguce da dva doma bilo kojeg parlamenta mogu usvojiti dvije razlicite verzije istog zakona pa bih Vas zamolio da mi to kratko objasnite ili me uputite na zakonski akt koji je to definisao.

ako npr. dom naroda usvoji varijantu A, a predstavnicki dom varijantu B istog zakona koja ce varijanta zakona biti objavljena u sluzbenom listu?
da ne bude zabune, pricam o 5. amandmanu koji je prihvace jucer (31. jula)

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... kon-o-radu
Ma nije taj ba uvršten u zakon. On će ići u opšti kolektivni ugovor. U DN i ZD je usvojen isti tekst, identičan. Cccc gluhih telefona. :)
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#21858 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by don vito »

nosara wrote:
Pedja Kojovic wrote:vade mecum

Mi smo amandmane predali Vladi u pismenoj formi prije odrzavanja sjednice i tacno je da nismo prisustvovali raspravi na sjednici Doma naroda jer smo zbog narusavanja demokratskog procesa izasli iz sale zajedno sa DF-om, SDP-om I SBB-om.

U pauzi te sjednice, kao sto je bilo i u slucaju predstavnickog doma, Vlada je zasjedala kako bi se odredila prema predlozenim amandmanima.
Vlada je usvojila nasa 4 amandmana i oni su postali sastavni dio prijedloga o kojem se glasalo na Domu naroda i koji ce se pojaviti na Predstavnickom domu.

Razumijem da nacin na koji mediji prenose te stvari izaziva nejasnoce jer se radi o parlamentarnim procedurama koji mnogi ne znaju pa zbunjenost sire dalje. (Nazalost, ni vecina parlamentaraca ne zna ili ne razumije procedure po kojima su duzni raditi. Meni je postalo smijesno da kad god se ili u SKS ili u Domu naroda postavi pitanje procedura svi gledaju u mene a vecina ih je tamo mnogo duze od mene).

Na jednoj od prethodnih stranica sam objasnjavao koja pravila i demokratske procedure su narusene prilikom zasjedanja Doma naroda, kao i situaciju kad se usvoje razliciti tekstovi pa se ne bih, ako nema potrebe, ponavljao. Ako ima, recite, nije mi tesko.


p.k.
Pretpostavljam da imas negdje tu amandmanima "obogacenu" verziju...? Ako je PD glasao za zakon u koji su vasi amandmani ukljuceni, to je jos jedna povreda poslovnika, ali Muhamedu, bit ce, niko nije javio...!?

Moj Kojovicu... :-)
Nakon srpanjskog samaranja komunjara sirom planete, marksistima samo ostalo da se zale na proceduru. Sad ko fol parazitima sporni neki amandmani, a svak zivi zna da uhljupe svrbe samo kolektivni ugovori. Nema vise, the end, konec... 8-)
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21859 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

Bas ti je to Gratz rekao da nema vise Kolektivnih ugovora, zahebo te... :-D :-D :-D
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#21860 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

saka

Pokusacu vam odgovoriti ako nesto ostane nejasno - pitajte.
Dom naroda.
Zakon se razmatra u redovnoj proceduri.
Delegat predlozi amandman.
Vlada se u pauzi, prije glasanja o samom prijedlogu zakona, izjasni da li ga prihvata ili ne.

Predstavnicki dom.
Zakon se razmatra u hitnoj proceduri.
Poslanik predlozi amandman.
Vlada se u pauzi, prije glasanja o samom prijedlogu zakona, izjasni da li ga prihvata ili ne.
Predlagac, ukoliko vlada odbije njegov amandman ima pravo traziti da parlament glasa o amandmanu.
Ukoliko parlament izglasa amandman vlada ga mora prihvatiti.

Kao sto vidite razlike u proceduri su takve da redovna eliminise mogucnost parlamenta da nametne amandman vladi i mi smo zbog - jer nisu htjeli redovnu pretvoriti u hitnu proceduru - izasli sa sjednice Doma naroda.
Slazem se s vama o redosljedu _Predstavnicki dom - Dom naroda mada ni Ustav FBiH ni Poslovnik to ne regulisu. (Da ne otvaramo pricu o besmislenosti Doma naroda generalno).

p.k.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#21861 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by don vito »

sandoz11 wrote:Pedju nekako stid reci, da su ih preveslali , sutnuli im amandman za zakon o radu na cekanje do kolektivog ugovora,
a mali Gratz glaso valjda jadnik sve razumio...a nije sala biti 50-tka !!!
Nego reci ti nama jel prpa za budzetski pos'o?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21862 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Slagalo Muhameda... :cry:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#21863 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vade_mecum »

Saka wrote:
vade_mecum wrote:
vade_mecum wrote:ok, jasno mi je oko redovne i hitne (iliti zurne) procedure ali ne razumijem nikako kako je i teoretski moguce da dva doma bilo kojeg parlamenta mogu usvojiti dvije razlicite verzije istog zakona pa bih Vas zamolio da mi to kratko objasnite ili me uputite na zakonski akt koji je to definisao.

ako npr. dom naroda usvoji varijantu A, a predstavnicki dom varijantu B istog zakona koja ce varijanta zakona biti objavljena u sluzbenom listu?
da ne bude zabune, pricam o 5. amandmanu koji je prihvace jucer (31. jula)

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... kon-o-radu
Ma nije taj ba uvršten u zakon. On će ići u opšti kolektivni ugovor. U DN i ZD je usvojen isti tekst, identičan. Cccc gluhih telefona. :)
ok, sad mi definitivno nista nije jasno. ako nije amandman na zakon, onda nije uopste amandman. u najboljem slucaju je rijec o inicijativi :?

kako se moze podnjeti amandman i isti biti prihvacen ako je predmet rasprave zakon o radu, a ne nacrt ili izmjena opsteg kolektivnog ugovora?
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#21864 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by don vito »

nosara wrote:Slagalo Muhameda... :cry:
Predlazem budzetlijama da traze ponistenje glasanja u parlamentu
Ili zapale sluzbene novine Federacije
Nada umire posljednja
:D
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#21865 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

vade_mecum

4 amandmana su usvojena, dakle, postali su odredbe usvojenog Zakona o radu.
Vlada se obavezala da nas 5. amandman - sa kojim su se i oni slozili da je potreban iako ce poslodavce kostati oko 13 - 15 miliona km po nasim projekcijama - prihvatila kao mandatornu odredbu opsteg kolektivnog ugovora. (Naravno, sindikat moze reci da nece tu odredbu ali mi imamo potpisan dogovor s Vladom da ce ga oni unijeti u nacrt).


p.k.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#21866 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by It_is_a_Leclerc »

don vito wrote:
nosara wrote:Slagalo Muhameda... :cry:
Predlazem budzetlijama da traze ponistenje glasanja u parlamentu
Ili zapale sluzbene novine Federacije
Nada umire posljednja
:D
:D

Hvala svima koji su stari titoistički zakon stavili van snage usvajanjem novog.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21867 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nosara »

Strancica je imala win-win situaciju, odigrala pametno, kraj price... Na DN "principijelno" odbila glasat (nije bilo potrebe da se "pozitivac" Kojovic ofira), na ZD dobila "amandman" koji to nije, da bi zrika dobio rucicu... Sve drugo je supljiranje...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#21868 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Sinoc do 2 ujutro, jutros od 6.
Pauza, barem do sutra.

p.k.
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#21869 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

Pedja Kojovic wrote:saka

Pokusacu vam odgovoriti ako nesto ostane nejasno - pitajte.
Dom naroda.
Zakon se razmatra u redovnoj proceduri.
Delegat predlozi amandman.
Vlada se u pauzi, prije glasanja o samom prijedlogu zakona, izjasni da li ga prihvata ili ne.

Predstavnicki dom.
Zakon se razmatra u hitnoj proceduri.
Poslanik predlozi amandman.
Vlada se u pauzi, prije glasanja o samom prijedlogu zakona, izjasni da li ga prihvata ili ne.
Predlagac, ukoliko vlada odbije njegov amandman ima pravo traziti da parlament glasa o amandmanu.
Ukoliko parlament izglasa amandman vlada ga mora prihvatiti.

Kao sto vidite razlike u proceduri su takve da redovna eliminise mogucnost parlamenta da nametne amandman vladi i mi smo zbog - jer nisu htjeli redovnu pretvoriti u hitnu proceduru - izasli sa sjednice Doma naroda.
Slazem se s vama o redosljedu _Predstavnicki dom - Dom naroda mada ni Ustav FBiH ni Poslovnik to ne regulisu. (Da ne otvaramo pricu o besmislenosti Doma naroda generalno).

p.k.
Hvala. DN je bio u redovnoj a ZD u hitnoj. Ako dobro shvatam vi ste htjeli Domu naroda ostaviti mogućnost da većina delegata nametne amandman?
I nemoj me persirati, mlađi sam od tebe. :)
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#21870 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Saka

Tacno.

p.k.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#21871 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by don vito »

nosara wrote:Strancica je imala win-win situaciju, odigrala pametno, kraj price... Na DN "principijelno" odbila glasat (nije bilo potrebe da se "pozitivac" Kojovic ofira), na ZD dobila "amandman" koji to nije, da bi zrika dobio rucicu... Sve drugo je supljiranje...
Mozda da provjerite jel Dennis Gratz imao pravo nastupa zbog dva zuta kartona na prethodnim zasjedanjima parlamenta. :D
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#21872 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Saka »

kox wrote:
Saka wrote:
kox wrote:Neće ovaj zakon onemogućiti zapošljavanje u javnom sektoru jer za to i ne postoji volja. Samo će omogućiti da se lakše maknu stranački nepodobni zaposlenici a na njihova mjesta zaposle podobni. Ili misliš da će SDA nakon ovoga pootpuštati administraciju koju su oni i doveli tu i koja čini dobar dio njihove glasačke baze ?
Pa super. Dosad kako koja garnitura dođe zaposli svoje kadrove a stare ne može da otpusti ni da hoće. I tako iz izbora u izbore. Ovako će se bar rotirati, ako bude tako kako ti kažeš.
Ako je to tebi super, onda samo naprijed.
Naravno da nije super, ali bar bi držalo administraciju na nekom konstantnom nivou, a ne bi rasla u nedogled. Naravno neće tako biti. Ali ne mislim da državni službenici treba da budu zaštićeni ko polarni medvjedi sa svojim nerealnim primanjima (za BH uslove).
kox wrote:
Saka wrote:
kox wrote:Što se nesigurnosti tiče, i sami predlagači zakona tvrde da će se pojednostaviti mogućnost davanja otkaza radniku, ali nam istovremeno poručuju da to gledamo sa ljepše strane - poslodavac će nekoga lakše zaposliti kada zna da ga isto tako lako može i otpustiti.
Da. Trenutno ljudi rade posao za trojicu jer poslodavac jednostavno ne smije zaposliti nekoga privremeno. Poslodavcima treba fleksibilnost - probni rad, rad na određeno, part-time itd. A nezaposlenima je bolje raditi i part-time ili imati ugovor na određeno nego ležati na birou.
Svi oblici rada koje si nabrojao postoje i danas i koriste se, za to nije bilo potrebe donositi novi zakon.
Nije ali je bilo teže otpustiti, otpremnine su bile nerealne, kratak probni rad i kratak rad na određeno. Sad je to realnije i prilagođenije potrebama tržišta.
kox wrote:
Saka wrote:
kox wrote:Ne znam zaista kako bilo ko može osjećati sigurnost kada mu se može desiti da zbog povrede na radu zadobijene kod tog istog poslodavca (a kamoli zbog bolesti) bude prisiljen biti na bolovanju dužem od 6 mjeseci i da to poslodavcu daje za pravo da ga otpusti po zakonu (uz neke kozmetičke procedure koje mora ispuniti), itd.
Pa ne može se ni na poslodavca svaliti teret da izdržava nekoga više godina ako je bolestan i ne radi. To je posao države, socijale, osiguranja. To što država nije jaka da razvije socijalu je druga stvar. Sigurno neće ojačati time što će se držati status quo i vući 60% nezaposlenih.
Bolovanje preko 42 dana i sada plaća država, ali poslodavac radnika mora vratiti na posao nakon zaključenja bolovanja. Poslije ovih izmjena radnik nakon 6-omjesečnog bolovanja može dobiti otkaz.
Kreditira poslodavac a država ko nešto refundira, vazda kasni. Al hajd OK.
Uglavnom ne može ga ni po novom zakonu tek tako otpustiti, dužan ga je vratiti na rad, na iste ili druge poslove. Tek ako ne postoji nikakva mogućnost za bilo kakvu poziciju može mu dati otkaz nakon konsultacija s vijećem radnika.
kox wrote:
Saka wrote:
kox wrote:A valjda ti je jasno da sigurnost radnika ne može počivati na principu 'ako vam se ne svidja idite i osnujte firmu' kao i da postoje cijele profesije koje ne mogu funkcionisati na tom principu.
Jeste, to je još jedan problem našeg društva. Prezasićenost profesijama koje nikom ne trebaju. Završiću ono što mi je lakše. Pa onda pun klinac ekonomista i pravnika na birou. Na zapadu ako u nekoj branši ove godine nema posla sljedeće godine su fakulteti koji obrazuju te kadrove prazni. Samo kod nas to nema veze, valja izdržavati profesore pred penzijom. Ne do bog da se neko prekvalifikuje. Ne do bog da neko uči nešto poslije tridesete.
Valjda govorimo o radnicima, dakle onim koji su zaposleni, ne o obrazovnoj politici. Dakle, misliš da npr. socijalnim radnicima plata treba biti minimalac jer im je struka vezana za državnu službu, ako neće neka se tim privatno bave (a znamo da ne mogu). Policiji, vojsci, civilnoj zaštiti itd. isto tako. :-) Ako nisu zadovoljni, nek' se prekvalifikuju u astrofizičare i developere mobilnih aplikacija.
Policajci mogu biti privatni detektivi a vojnici zaštitari, svakako idu sa 35 u penziju. OK, bez zezanja, naravno da neka zanimanja trebaju državi, ali je činjenica da nam je budžet preopterećen i da administraciju treba kresati.
kox wrote:I umalo da zaboravim još jedan hit novog zakona - fiksni i varijabilni (po učinku) dio plate, pri čemu poslodavac subjektivno ocjenjuje učinak od mjeseca do mjeseca.
Pa ko će određivati? Samoupravna komisija? Naravno da će poslodavac, on ga plaća (kad je riječ o privatnom sektoru).
sandoz11
Posts: 304
Joined: 05/03/2010 21:55

#21873 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sandoz11 »

don vito wrote:
nosara wrote:Slagalo Muhameda... :cry:
Predlazem budzetlijama da traze ponistenje glasanja u parlamentu
Ili zapale sluzbene novine Federacije
Nada umire posljednja
:D
hoce Djenoveze to kad je vrucina , popij sok od dzumbira...kazu dobar
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#21874 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by KatarinaKosaca »

don vito wrote:Predlazem budzetlijama da traze ponistenje glasanja u parlamentu
Ili zapale sluzbene novine Federacije
Nada umire posljednja
:D
:mrgreen:

Jučer im je parola bila "Ko nije grešan nek baci prvi kamen", misleći na način zaposlenja, a danas bi zatvorili svaku privatnu firmu koja se drzne da nema love koliko ima državna služba i isti godišnji, slobodne dane, ljenčarenje i igrice :D :-) :-)
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#21875 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vade_mecum »

Pedja Kojovic wrote:vade_mecum

4 amandmana su usvojena, dakle, postali su odredbe usvojenog Zakona o radu.
Vlada se obavezala da nas 5. amandman - sa kojim su se i oni slozili da je potreban iako ce poslodavce kostati oko 13 - 15 miliona km po nasim projekcijama - prihvatila kao mandatornu odredbu opsteg kolektivnog ugovora. (Naravno, sindikat moze reci da nece tu odredbu ali mi imamo potpisan dogovor s Vladom da ce ga oni unijeti u nacrt).


p.k.
hvala na pojasnjenjima :) smatram da ste barem po komunikaciji korak ispred drugih politickih stranaka iako licno smatram da mi je argument za ovaj 5. amandman tanak, tj. da to sto ste potpisali mozete macku o rep okaciti.

da li smatrate da je novi zakon o radu bolji iskljucivo zbog rjesavanja kolektivnih ugovara jer su realno zbog velikog broja tuzbi ekonomski postali neodrzivi tj. da li se novi zakon donosio iskljucivo zbog kolektivnih ugovora.

pitam iz razloga jer u dosta stvari stari zakon je bio dobar ali implementacija i kontrola dobrih stvari je bila 0 bodova. zasto mislite da ce kontrola odjednom postati bolja?
Locked