Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
man_464 wrote:
Tender je opet raspisan. Minibusi trebaju da dodju. Sa tih 17 novih minibusa treba traziti iskljucivanje privatnika jer ce se stabilizovati prevoz. Ali gras da nastavi voziti po redovima privatnika. Svako sat ili dva i potrajace vozila....
Uskoro nam dolaze i tramvaji i trolejbusi, doduse polovni. Ali iako polovni, trolejbusi ce biti mlađi od postojećih izmedju 8 i 20 godina... Vjerovatno 1999/2000 godiste i bice niskopodni klimatizovani.
Al otom potom.
Kakvi ste nesposobni pasce vam i 6. tender po redu.
Nama neće,
Grasu i MS KS hoce ako dozvole sabotazu, a nije isključeno da ce se Centrotrans pod krinkom Sejarija opet akrivirati jer su jos na klimavim nogama za linije.
Fakat imas i previse slobodnog vremena. Radno mjesto ti je da dezuras po klixu. Imas li makar kakvu platu solidnu ili ti je grasova plata tiha patnja?
man_464 wrote:
Tender je opet raspisan. Minibusi trebaju da dodju. Sa tih 17 novih minibusa treba traziti iskljucivanje privatnika jer ce se stabilizovati prevoz. Ali gras da nastavi voziti po redovima privatnika. Svako sat ili dva i potrajace vozila....
Uskoro nam dolaze i tramvaji i trolejbusi, doduse polovni. Ali iako polovni, trolejbusi ce biti mlađi od postojećih izmedju 8 i 20 godina... Vjerovatno 1999/2000 godiste i bice niskopodni klimatizovani.
Al otom potom.
Moze li malo više detalja, slike trolejbusa i tramvaja koji bi mogli stici i odakle su porijeklom???
Trolejbusi iz Biela ili Berna. Godište 1999/2000
Bern:
Biel:
Isti su tip. Niskopodni i klimatizovani. Doduše klime im nisu neke originalne već su im naknadno ubacivane, ali poslužiće.
Tramvaji iz Beca ili Graza. Ovdje je poznato manje detalja ali mogu biti u igri ovi:
Beč:
Ovi su jako slicni postojecim ali 10ak godina mladji... Ipak 70 i neka godista. Iako jako stari u Becu ih mnogo vise cijene nego niskopodne ULF radi kojih proklinju dan kad su ih nabavili. Lično jako volim ova vozila jer su izdržljiva i jako udobna. Ali ipak imaju mladjih s klimom..
Evo mladjih iz 80tih godina... Zvuci glupo... Mladjih... Ali ovi imaju klimu i realno ima sanse da ovi dodju.
mahalas505 wrote:
Po tebi, znaci, radnici sami sebe zaposljavali? Sami sebi odredili plate? O cemu mi pricamo ovdje?
A otkud ti znas da nisu radnici upozoravali na situaciju u firmi?
Sta je funkcija sindikata, Himzanije i ostatka kamarile oko njega , nijemi posmatraci?
Znam tako sto im 15 godina nije padalo na pamet da dignu strajk protiv uprave i vlade KS. Jok, nego samo bahato buraz, nek rokaju plate i zaposlene, imamo monopol, kad nam zafali para nemaju druge nego da nas poguraju. Prosla foluska 100 puta, nije 101. put.
E sad gospodo, nemate vise monopol, sad loma sisarku u guzicu i razmistite sta i kako...
Funkcija sindikata je da zastupa radnike, dok god su radnici imali koliko toliko redovne plate, sindikat nije imao potrebe da djeluje.
I opet spominjes neke argumente, kao npr. monopol, koji nikakve veze nema sa radnicima.
mahalas505 wrote:
Funkcija sindikata je da zastupa radnike, dok god su radnici imali koliko toliko redovne plate, sindikat nije imao potrebe da djeluje.
I opet spominjes neke argumente, kao npr. monopol, koji nikakve veze nema sa radnicima.
Nastranu sto bi interes sindikata valjda trebao biti da kroz stabilnost firme i zdravo poslovanje zastite interes radnika, a ne usko gledanje “dok ima plate ne reaguj”, njihov sindikat nije uradio ni ono sto ti tvrdis da bi trebao, isplacivane su plate bez doprinosa. E upravo zbog tog BMK za sve i jesu tamo gdje jesu i neka su!
Naravno da imaju veze sa monopolom, davno bi se u sindikatu pobunili da nisu bili sigurni u svoju poziciju i da ce ih kanton beskonacnosti gurati, bas kao sto su pobunili kad su skontali da su ostali bez ledja!
tempuser wrote:Nastranu sto bi interes sindikata valjda trebao biti da kroz stabilnost firme i zdravo poslovanje zastite interes radnika, a ne usko gledanje “dok ima plate ne reaguj”, njihov sindikat nije uradio ni ono sto ti tvrdis da bi trebao, isplacivane su plate bez doprinosa. E upravo zbog tog BMK za sve i jesu tamo gdje jesu i neka su!
Naravno da imaju veze sa monopolom, davno bi se u sindikatu pobunili da nisu bili sigurni u svoju poziciju i da ce ih kanton beskonacnosti gurati, bas kao sto su pobunili kad su skontali da su ostali bez ledja!
A sindikat nije mogao biti pod kontrolom rukovodstva? Mene ne BK, posto je javni prevoz bitan za normalno funkcionisanje grada. Ta teza da su krivi radnici je povrsna teza i obicni spin, jer pravi problemi su na drugom mjestu, kao sto je i receno u ovoj diskusiji.
Oni trolejbusi djeluju jako dobro, bar za oko, obzirom da i oni imaju godina. Od tramvaja, svidja mi se onaj trodjelni, sa srednjim niskopodnim dijelom, nadam se da ce bar jedan biti takav u opciji.
tempuser wrote:Nastranu sto bi interes sindikata valjda trebao biti da kroz stabilnost firme i zdravo poslovanje zastite interes radnika, a ne usko gledanje “dok ima plate ne reaguj”, njihov sindikat nije uradio ni ono sto ti tvrdis da bi trebao, isplacivane su plate bez doprinosa. E upravo zbog tog BMK za sve i jesu tamo gdje jesu i neka su!
Naravno da imaju veze sa monopolom, davno bi se u sindikatu pobunili da nisu bili sigurni u svoju poziciju i da ce ih kanton beskonacnosti gurati, bas kao sto su pobunili kad su skontali da su ostali bez ledja!
A sindikat nije mogao biti pod kontrolom rukovodstva? Mene ne BK, posto je javni prevoz bitan za normalno funkcionisanje grada. Ta teza da su krivi radnici je povrsna teza i obicni spin, jer pravi problemi su na drugom mjestu, kao sto je i receno u ovoj diskusiji.
Ako je bio pod kontrolom, a sindikat biraju radnici, onda to samo dokazuje da su uprava i radnici bili na istoj liniji po pitanju peljesenja Grasa i monopola!
Stanje od jutros
Tramvaja 45 - 100%
Trolejbusa 23 - 88.4%
Minibusa 15 - 35.7%
Autobusa 77 - 89.5%
Treba po redu voznje
Tramvaja 45
Trolejbusa 26
Minibusa 42
Autobusa 86
Saldo: 160 od 199 - 80.4% u špici jutarnjoj....
Minibusi odavno u potpunom rasulu, trolejbusi lagano izdisu jer ne rade linije 101 i 104, vec se 102 103 107 i 108 odrzavaju po redu voznje koliko je to moguce. Autobusi su solidno pokriveni stim da ima linija gdje se neopravdano duplaju polasci centrotransa i grasa. Npr linije 20b i 41a pripadaju centrotransu i tu radi samo centrotrans, na linijama 15b, 17b, 21, 22, 27, 27a, 28 se neopravdano duplaju polasci. Donekle se centrotrans moze opravdati na 15b i 27a jer tu gras vozi sa jednim od dva potrebna autobusa, dok npr na liniji 21 radi 9 autobusa. 5 grasovih i 4 centrotransova, na Hrasnici 3 ili 4 grasova i 3 centrotransova bez ikakvog rezona... Tu bi trebalo utvrditi realno stanje i gdje gras drzi red voznje privatnika ukloniti. Naravno pratiti da li ce gras nastaviti dalje drzati red voznje kako spada..
Od autobuskih linija fali na slijedećim po jedan bus
14 15b 16b 23c 27a, po dva fale na 15 i 31... Ostalo se uglavnom drzi po rasporedu uz neminovne kvarove ili propustanja 1 ili 2 voznje u toku dana...
Što se tice minibusa stanje je najlosije u starom gradu defintivno. Vecina minibusa je rasporedjena u opštinama Novi grad, Ilidza, Hadzici, Vogošća tako u Starom gradu cijelom ima maksimalno dva vozila na raspolaganju, a to su linije za Faletice i ponekad za Jarcedole. I to je rijetkost. Dva minibusa idu prema Nahorevu i Poljinama, jedan je u Vogosci, tri voze sa stupa, jedan iz parka ka Sedreniku... Tri su na podrucju opštine Hadzici... Jedan ka Humu iz Pofalica.... Neminovno u toku dana barem 5 njih ide do garaze radi kvarova i slicno.
Ukoliko konacno dodje 17 minibusa barem 10 ce biti raspoređeno u Stari grad, ostalih 7 na ostale opštine a vjerujem da ce se sigurno i 3 do 4 najlosija minibusa rashodovati jer se to davno trebalo desiti ali evo zivotare po linijama.
samo da se sjetim govana, u petak sam pola sata stajao na onoj hladnoci jer se govno od autobusa nije pojavilo u terminu 17:15. u pitanju je autobus za velesice. 3 godine nam vozi raspadnuti turcin koji se nekoliko puta kvario i svako malo ga nema. ja sa kupljenim grasom moram da se vozim centrotranosm ili da uzimam taksi zato sto gras boli briga. da Bog da se raspali i otisli u stecaj
Velesici su po meni blagi raspad od reda vožnje koji je mijenjan vec 2 puta. Prvo bio raspored svako 40 minuta, pa svako 50, pa sad ima i na 60 minuta.... Smiješno.
A što se tice turkisa slažem se. Linija za Velesice je odavno zasluzila bolje vozilo.
Treba po redu voznje
Tramvaja 45
Trolejbusa 26
Minibusa 42
Autobusa 86
Saldo: 160 od 199 - 80.4% u špici jutarnjoj....
Minibusi odavno u potpunom rasulu, trolejbusi lagano izdisu jer ne rade linije 101 i 104, vec se 102 103 107 i 108 odrzavaju po redu voznje koliko je to moguce. Autobusi su solidno pokriveni stim da ima linija gdje se neopravdano duplaju polasci centrotransa i grasa. Npr linije 20b i 41a pripadaju centrotransu i tu radi samo centrotrans, na linijama 15b, 17b, 21, 22, 27, 27a, 28 se neopravdano duplaju polasci. Donekle se centrotrans moze opravdati na 15b i 27a jer tu gras vozi sa jednim od dva potrebna autobusa, dok npr na liniji 21 radi 9 autobusa. 5 grasovih i 4 centrotransova, na Hrasnici 3 ili 4 grasova i 3 centrotransova bez ikakvog rezona... Tu bi trebalo utvrditi realno stanje i gdje gras drzi red voznje privatnika ukloniti. Naravno pratiti da li ce gras nastaviti dalje drzati red voznje kako spada..
Od autobuskih linija fali na slijedećim po jedan bus
14 15b 16b 23c 27a, po dva fale na 15 i 31... Ostalo se uglavnom drzi po rasporedu uz neminovne kvarove ili propustanja 1 ili 2 voznje u toku dana...
Što se tice minibusa stanje je najlosije u starom gradu defintivno. Vecina minibusa je rasporedjena u opštinama Novi grad, Ilidza, Hadzici, Vogošća tako u Starom gradu cijelom ima maksimalno dva vozila na raspolaganju, a to su linije za Faletice i ponekad za Jarcedole. I to je rijetkost. Dva minibusa idu prema Nahorevu i Poljinama, jedan je u Vogosci, tri voze sa stupa, jedan iz parka ka Sedreniku... Tri su na podrucju opštine Hadzici... Jedan ka Humu iz Pofalica.... Neminovno u toku dana barem 5 njih ide do garaze radi kvarova i slicno.
Ukoliko konacno dodje 17 minibusa barem 10 ce biti raspoređeno u Stari grad, ostalih 7 na ostale opštine a vjerujem da ce se sigurno i 3 do 4 najlosija minibusa rashodovati jer se to davno trebalo desiti ali evo zivotare po linijama.
A sta fali sto se duplaju ? Neka korisnici biraju sa kojim ce prevoznikom.
insaneinthebrain wrote:samo da se sjetim govana, u petak sam pola sata stajao na onoj hladnoci jer se govno od autobusa nije pojavilo u terminu 17:15. u pitanju je autobus za velesice. 3 godine nam vozi raspadnuti turcin koji se nekoliko puta kvario i svako malo ga nema. ja sa kupljenim grasom moram da se vozim centrotranosm ili da uzimam taksi zato sto gras boli briga. da Bog da se raspali i otisli u stecaj
Ma ne mogu da vjerujem...?!?!
Po tvrdnjama magistara grasologije situacija sa autobusima je bolja nego ikad, a Gras nikad ne mijenja red voznje!
insaneinthebrain wrote:samo da se sjetim govana, u petak sam pola sata stajao na onoj hladnoci jer se govno od autobusa nije pojavilo u terminu 17:15. u pitanju je autobus za velesice. 3 godine nam vozi raspadnuti turcin koji se nekoliko puta kvario i svako malo ga nema. ja sa kupljenim grasom moram da se vozim centrotranosm ili da uzimam taksi zato sto gras boli briga. da Bog da se raspali i otisli u stecaj
Ma ne mogu da vjerujem...?!?!
Po tvrdnjama magistara grasologije situacija sa autobusima je bolja nego ikad, a Gras nikad ne mijenja red voznje!
Hebiga, up'o cojek u onih podnosljivih 14 % pokvarenih.
Treba po redu voznje
Tramvaja 45
Trolejbusa 26
Minibusa 42
Autobusa 86
Saldo: 160 od 199 - 80.4% u špici jutarnjoj....
Minibusi odavno u potpunom rasulu, trolejbusi lagano izdisu jer ne rade linije 101 i 104, vec se 102 103 107 i 108 odrzavaju po redu voznje koliko je to moguce. Autobusi su solidno pokriveni stim da ima linija gdje se neopravdano duplaju polasci centrotransa i grasa. Npr linije 20b i 41a pripadaju centrotransu i tu radi samo centrotrans, na linijama 15b, 17b, 21, 22, 27, 27a, 28 se neopravdano duplaju polasci. Donekle se centrotrans moze opravdati na 15b i 27a jer tu gras vozi sa jednim od dva potrebna autobusa, dok npr na liniji 21 radi 9 autobusa. 5 grasovih i 4 centrotransova, na Hrasnici 3 ili 4 grasova i 3 centrotransova bez ikakvog rezona... Tu bi trebalo utvrditi realno stanje i gdje gras drzi red voznje privatnika ukloniti. Naravno pratiti da li ce gras nastaviti dalje drzati red voznje kako spada..
Od autobuskih linija fali na slijedećim po jedan bus
14 15b 16b 23c 27a, po dva fale na 15 i 31... Ostalo se uglavnom drzi po rasporedu uz neminovne kvarove ili propustanja 1 ili 2 voznje u toku dana...
Što se tice minibusa stanje je najlosije u starom gradu defintivno. Vecina minibusa je rasporedjena u opštinama Novi grad, Ilidza, Hadzici, Vogošća tako u Starom gradu cijelom ima maksimalno dva vozila na raspolaganju, a to su linije za Faletice i ponekad za Jarcedole. I to je rijetkost. Dva minibusa idu prema Nahorevu i Poljinama, jedan je u Vogosci, tri voze sa stupa, jedan iz parka ka Sedreniku... Tri su na podrucju opštine Hadzici... Jedan ka Humu iz Pofalica.... Neminovno u toku dana barem 5 njih ide do garaze radi kvarova i slicno.
Ukoliko konacno dodje 17 minibusa barem 10 ce biti raspoređeno u Stari grad, ostalih 7 na ostale opštine a vjerujem da ce se sigurno i 3 do 4 najlosija minibusa rashodovati jer se to davno trebalo desiti ali evo zivotare po linijama.
A sta fali sto se duplaju ? Neka korisnici biraju sa kojim ce prevoznikom.
Nema opravdanosti da na jednoj liniji polasci budu svako 5 minuta. Zaista. Vozila idu u tandemu i onda je jedan uvijek skoro pa prazan.
Privatnik je na te linije uveden jer je prijevoz bio neredovan. Sada se situacija promjenila. 2013 gras je imao 2 ili 3 vozila na liniji za Vogoscu. 2 na liniji za Ilijas i to je to.
Danas ima 5 vozila na Vogosci, 3 na Ilijasu, jedno na Donjoj Vogosci....
Na Hrasnici se znalo desiti da ima samo jedan autobus 2013... Sad rade 3 uz uskakanje četvrtog.... Nema ali nikakve opravdanosti da bude 7 aurobusa na liniji kojoj je krug pola sata....sta treba svako 3 4 minute da ide bus... Nema tu logike i zdrave pameti.
insaneinthebrain wrote:samo da se sjetim govana, u petak sam pola sata stajao na onoj hladnoci jer se govno od autobusa nije pojavilo u terminu 17:15. u pitanju je autobus za velesice. 3 godine nam vozi raspadnuti turcin koji se nekoliko puta kvario i svako malo ga nema. ja sa kupljenim grasom moram da se vozim centrotranosm ili da uzimam taksi zato sto gras boli briga. da Bog da se raspali i otisli u stecaj
Ma ne mogu da vjerujem...?!?!
Po tvrdnjama magistara grasologije situacija sa autobusima je bolja nego ikad, a Gras nikad ne mijenja red voznje!
Situacija je bila bolja samo u jesen 2017.... Nakratko... Gras nije mijenjao red voznje vec nadlezno ministarstvo. Hajmo to apsolvirati.
To što privatnik uvodi neke svoje rasporede svako sat ili dva ne znaci da kjkp moze to raditi. Ne bi to smio ni privatnik, vec se pridržavati postojecih registrovanih rasporeda.
insaneinthebrain wrote:samo da se sjetim govana, u petak sam pola sata stajao na onoj hladnoci jer se govno od autobusa nije pojavilo u terminu 17:15. u pitanju je autobus za velesice. 3 godine nam vozi raspadnuti turcin koji se nekoliko puta kvario i svako malo ga nema. ja sa kupljenim grasom moram da se vozim centrotranosm ili da uzimam taksi zato sto gras boli briga. da Bog da se raspali i otisli u stecaj
Ma ne mogu da vjerujem...?!?!
Po tvrdnjama magistara grasologije situacija sa autobusima je bolja nego ikad, a Gras nikad ne mijenja red voznje!
Hebiga, up'o cojek u onih podnosljivih 14 % pokvarenih.
Na liniji 41 radi jedan autobus i tako je po redu voznje. Kad se desi kvar neminovno je da ce jedan polazak sigurno biti ispusten jer gras nema vozila za rezervu da bi sad na Drveniji stajao aurobus i odmah uskakao umjesto pokvarenog. Onaj koga zapadne taj polazak nagrabusio je jer dok vozilo ode za garazu i dodje zamjensko propuštena vožnja i nemas busa vise od sat vremena na liniji....
Dakle imamo ponuđenu konkurenciju ka Velesicima... Građani su je tražili i dobili. Kuponi ne vaze i privatnik posluje samo komercijalno.
tempuser wrote:
Ma ne mogu da vjerujem...?!?!
Po tvrdnjama magistara grasologije situacija sa autobusima je bolja nego ikad, a Gras nikad ne mijenja red voznje!
Hebiga, up'o cojek u onih podnosljivih 14 % pokvarenih.
Na liniji 41 radi jedan autobus i tako je po redu voznje. Kad se desi kvar neminovno je da ce jedan polazak sigurno biti ispusten jer gras nema vozila za rezervu da bi sad na Drveniji stajao aurobus i odmah uskakao umjesto pokvarenog. Onaj koga zapadne taj polazak nagrabusio je jer dok vozilo ode za garazu i dodje zamjensko propuštena vožnja i nemas busa vise od sat vremena na liniji....
Dakle imamo ponuđenu konkurenciju ka Velesicima... Građani su je tražili i dobili. Kuponi ne vaze i privatnik posluje samo komercijalno.