Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Drinski
- Posts: 6344
- Joined: 25/03/2014 10:24
#21801 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A ko je, imenom i prezimenom?
- It_is_a_Leclerc
- Posts: 19223
- Joined: 23/05/2012 23:51
- Location: Osmatračnica
#21802 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sumnju da je Dennis Gratz papak iskazao Munib Jusufović - koji je od 1996 do 2002. bio zastupnik SDA, od 2005.-2012. zastupnik SBiH, a od 2012. - do danas zastupnik SBB-a.
Ludilo.
Ludilo.
-
Drinski
- Posts: 6344
- Joined: 25/03/2014 10:24
#21803 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa jel taj Denis zapravo Corte?
-
Latte
- Posts: 643
- Joined: 11/07/2015 11:49
#21804 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Muhamede crni Dennise 
-
Saka
- Posts: 2640
- Joined: 25/02/2011 11:49
#21805 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A šta je za tebe sigurnost? Ovo što sad imamo? Konstantno zapošljavanje na budžet, nemoguće ikog otpustiti do penzije i moljakanje ko će nam posuditi da isplatimo te plate? Kako vam nije jasno da je ovo neodrživo? Treba država da bankrotira da shvatite neke stvari? Administracija se mora smanjiti, troškovi se moraju smanjiti. Ko će da izdržava toliku administraciju ako realni sektor neće da zapošljava?kox wrote:Helem, ponašanje SBB/SDP/DF u ovom slučaju je populističko, ali kada se vide loši efekti ovog zakona za radnike (a na to nećemo dugo čekati) i kada ljudi shvate kakvu nesigurnost im je isti donio, moći će s pravom reći da je NS bila taj jezičak na vagi koji je omogućio SDA da se isti usvoji.
Sve je danas nesigurno. Privatne firme i poslodavci plivaju na globalnom tržištu, takmiče se sa Indijom, Kinom. Ko njima garantuje posao i klijente? Danas ima posla sutra nema, a država da ih tjera da koga zaposle moraju plaćati vječno.
Pomirite se s tim da je socijalizam mrtav. Sve je nesigurno, radite i razvijajte se cijeli život, namećite se trudom i učenjem. A ako vam se ne svidja da vas poslodavac izrabljuje osnujte svoju firmu i budite sam svoj gazda, postanite poslodavac. Pa da tek onda vidite šta znači nesigurnost.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#21806 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ipak, od svega mi je najbolje da se uspostavilo na forumu da su oni najglasniji protiv Brankovića i "po zakonu" ustvari zapsleni "po zakonu". Glavna krilatica zadnja dva dana im je "Ko nije grešan nek baci prvi kamen"gospodja profiterka wrote:Pa sve je njih SDA rodila, svi su joj na sisi ćapćali, sve ih je Glavni odbor prstićem probrao za stipendije, programe, pripravništva, savjetnike, sesije, mesije... Sad se djeca otimaju, hoće više, bolje, da se jede, pije, guzi, skija, pa je pitanje časti nad svim pitanjima što ih drugi ne podrže u nastojanju. A drugi su oni koji nisu ispali iz SDA inkubatora i kojima se živo jebe što se podmladak naljutio na Alijinog malog.
Milina ih je slušati kako jedan drugom nabijaju na nos SDA provenijenciju, tatu, mamu, amidžu, milina...
Najglasniji u prozivanju Brankovića, najglasniji nikom i avatarom
-
Innovation
- Posts: 4229
- Joined: 23/03/2011 11:58
#21807 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
starisalko wrote: Da ne dize sinoc ruku ne bi nikad saznao da ima sestru, a otac fudbalski klub.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#21808 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Saka wrote:A šta je za tebe sigurnost? Ovo što sad imamo? Konstantno zapošljavanje na budžet, nemoguće ikog otpustiti do penzije i moljakanje ko će nam posuditi da isplatimo te plate? Kako vam nije jasno da je ovo neodrživo? Treba država da bankrotira da shvatite neke stvari? Administracija se mora smanjiti, troškovi se moraju smanjiti. Ko će da izdržava toliku administraciju ako realni sektor neće da zapošljava?
Sve je danas nesigurno. Privatne firme i poslodavci plivaju na globalnom tržištu, takmiče se sa Indijom, Kinom. Ko njima garantuje posao i klijente? Danas ima posla sutra nema, a država da ih tjera da koga zaposle moraju plaćati vječno.
Pomirite se s tim da je socijalizam mrtav. Sve je nesigurno, radite i razvijajte se cijeli život, namećite se trudom i učenjem. A ako vam se ne svidja da vas poslodavac izrabljuje osnujte svoju firmu i budite sam svoj gazda, postanite poslodavac. Pa da tek onda vidite šta znači nesigurnost.
-
kox
- Posts: 3244
- Joined: 12/09/2008 12:48
#21809 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Neće ovaj zakon onemogućiti zapošljavanje u javnom sektoru jer za to i ne postoji volja. Samo će omogućiti da se lakše maknu stranački nepodobni zaposlenici a na njihova mjesta zaposle podobni. Ili misliš da će SDA nakon ovoga pootpuštati administraciju koju su oni i doveli tu i koja čini dobar dio njihove glasačke baze ?Saka wrote:A šta je za tebe sigurnost? Ovo što sad imamo? Konstantno zapošljavanje na budžet, nemoguće ikog otpustiti do penzije i moljakanje ko će nam posuditi da isplatimo te plate? Kako vam nije jasno da je ovo neodrživo? Treba država da bankrotira da shvatite neke stvari? Administracija se mora smanjiti, troškovi se moraju smanjiti. Ko će da izdržava toliku administraciju ako realni sektor neće da zapošljava?kox wrote:Helem, ponašanje SBB/SDP/DF u ovom slučaju je populističko, ali kada se vide loši efekti ovog zakona za radnike (a na to nećemo dugo čekati) i kada ljudi shvate kakvu nesigurnost im je isti donio, moći će s pravom reći da je NS bila taj jezičak na vagi koji je omogućio SDA da se isti usvoji.
Sve je danas nesigurno. Privatne firme i poslodavci plivaju na globalnom tržištu, takmiče se sa Indijom, Kinom. Ko njima garantuje posao i klijente? Danas ima posla sutra nema, a država da ih tjera da koga zaposle moraju plaćati vječno.
Pomirite se s tim da je socijalizam mrtav. Sve je nesigurno, radite i razvijajte se cijeli život, namećite se trudom i učenjem. A ako vam se ne svidja da vas poslodavac izrabljuje osnujte svoju firmu i budite sam svoj gazda, postanite poslodavac. Pa da tek onda vidite šta znači nesigurnost.
Što se nesigurnosti tiče, i sami predlagači zakona tvrde da će se pojednostaviti mogućnost davanja otkaza radniku, ali nam istovremeno poručuju da to gledamo sa ljepše strane - poslodavac će nekoga lakše zaposliti kada zna da ga isto tako lako može i otpustiti. Ne znam zaista kako bilo ko može osjećati sigurnost kada mu se može desiti da zbog povrede na radu zadobijene kod tog istog poslodavca (a kamoli zbog bolesti) bude prisiljen biti na bolovanju dužem od 6 mjeseci i da to poslodavcu daje za pravo da ga otpusti po zakonu (uz neke kozmetičke procedure koje mora ispuniti), itd.
BTW, ja radim cijeli svoj radni vijek u privatnoj firmi, prije toga sam freelancao (kako se danas moderno zove) u sasvim drugoj oblasti pa zaista nema potrebe za predavanja o socijalizmu. A valjda ti je jasno da sigurnost radnika ne može počivati na principu 'ako vam se ne svidja idite i osnujte firmu' kao i da postoje cijele profesije koje ne mogu funkcionisati na tom principu.
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#21810 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Već sam jednom spomenuo na drugoj temi primjer forumašoice koja radi u firmi u kojoj imaju 5 dana godišnjeg. Razlog je taj što firma nema novca da zaposli radnika kako bi godišnji trajao kako ga zakon propisuje.KatarinaKosaca wrote:A ako vam se ne svidja da vas poslodavac izrabljuje osnujte svoju firmu i budite sam svoj gazda, postanite poslodavac. Pa da tek onda vidite šta znači nesigurnost.
Iskreno, uz svo uvažavanje teškoća u obavljanju privatnog biznisa, takva firma ne treba ni postojati. Ako firma može opstati samo na način da krši zakone, ne zato što hoće, nego zato što drugačije ne može, onda ne treba ni postojati, niko nema koristi od takve firme, Pa ni vlasnik dugoročno. A ako vlasnik i ima, nebitan je. Time samo pokazuje da je nesposoban da uspješno vodi firmu.
Nema opravdanja za izrabljivanje, bilo to izrablivanje namjerno, bilo uslovljeno okolnostima.
Ako neko hoće da bude poslodavac, ne može pravdati izrabljivanje ili nepoštovanje zakona time da je teško drugačije. Ako ne možeš kako treba, nemoj nikako.
U stvari, trebalo je u ZOR uvesti ne samo plaćanje radnika po učinku i sposobnosti, neko i opstajanje firme po sposobnosti poslodavca. Pa poslodavcu koji nije posoban voditi firmu bez izrabljivanja i kršenja zakona oduzeti firmu i mogućnost da je vodi
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21811 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kox, mani se argumenata i logike, ovo je tema posvecena nasoj stranci... Oni su debelu knjizurinu napisali o zakonu, svojerucno, krvlju...
Nabaci neku o Muhamedovoj principijelnosti, Kokinoj kosici, nesto fino i neopterecujuce... Vikend je...
Nabaci neku o Muhamedovoj principijelnosti, Kokinoj kosici, nesto fino i neopterecujuce... Vikend je...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#21812 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Gratz je u izjavi za Klix.ba rekao da je naredni korak da inspekcije, ministarstva i sudovi počnu raditi svoj posao, i štititi dobre radnike od loših poslodavaca, i dobre poslodavce od loših radnika.
Naša stranka je amandmane na Prijedlog zakona o radu uputila Vladi FBiH odmah po sazivanju sjednice Doma naroda FBiH, Vlada ih je prihvatila, i oni su bili sastavni dio prijedloga koji je usvojen u tom domu i koji se sinoć našao na Predstavničkom domu.
"Prvim našim amandmanom, smanjen je ukupan broj sati, uključujući i prekovremeni rad, koji radnici smiju raditi u toku jedne sedmice. Sa predloženih 60 sati smanjili smo taj broj na 48 sati, što je u skladu s evropskom legislativom. Možda se u BiH ne obraća mnogo pažnje na ovako bitnu promjenu, ali u Francuskoj ili Njemačkoj se za samo par sati rada manje ili više sedmično pregovara godinama. Povećali smo minimalni godišnji odmor za maloljetne radnike sa predloženih 20 na 24 radna dana. Produžili smo vremenski rok za pregovoranje oko novih kolektivnih ugovora sa 90 na 120 dana, a taj dodatni mjesec dana smanjit će pritisak na sindikate u toku pregovora i pomoći će im da isposluju što bolje uslove u kolektivnim ugovorima", pojasnio je Gratz.
Dodao je da su svojim amandmanima natjerali poslodavce da potpisuju što više ugovora na neodređeno. Dosadašnji propis, koji je je bio prijedlog Vlade za ovaj zakon, je omogućavao poslodavcu da otpusti radnika samo na 15 dana a da 16. dan ponovo zaključi s njim ugovor na određeno vrijeme.
"Zahvaljujući našem amandmanu taj period pauze je sada 60 dana, i iz razgovora sa poslodavcima znamo da im se neće isplatiti da izgube radnika, šaljući ga na 'odmor' dva mjeseca, te će umjesto novog ugovora na određeno vrijeme imati motiv da sa radnicima potpisuju ugovore na neodređeno.Naš peti zahtjev će biti odredba opšteg kolektivnog ugovora FBiH. Njime se povećavaju prava radnika, kod kojih je u toku zaposlenja došlo do promjene radne sposobnosti, a koja je u većini slučajeva uzrokovana invaliditetom. Njime smo obavezali poslodavca da mora tim radnicima osigurati prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i omogućiti da u istoj firmi obavljaju drugi posao koji u skladu s njihovim zdravstvenim stanjem. Samo ova izmjena će poslodavce, po našim projekcijama, koštati više of 10 miliona KM. U starom zakonu i prijedlogu koji je Vlada ponudila, nije postojala obaveza poslodavca da takvom radniku omogući prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i bilo ga je mnogo lakše otpustiti", kazao je Dennis Gratz.
Naša stranka od sindikata očekuje da se što prije počnu baviti onim zbog čega postoje, a to je pregovaranje sa Vladom o novim kolektivnim ugovorima u kojima će biti utvrđeni svi važni, životni, uslovi rada. Od Vlade očekuju da na te pregovore pristane odmah.
"Apsolutno vjerujemo u kolektivne ugovore i pregovore kao civilizacijsku, neotuđivu, vrijednost. Mi ćemo sindikatima, u slučaju da postoji eventualna namjera Vlade da se ne dogovore kolektivni ugovori prije nego što rokovi isteknu, pružiti svu moguću podršku i institucionalnu pomoć. Nadamo se da će i oni ubrzo prepoznati da novi Zakon o radu nije sjajan, ali da je bolji od prethodnog, i da će iskoristiti stavke kojima je poboljšan status raznih kategorija radnika, od radnika izloženih mobingu, psihološkom ili fizičkom nasilju na radu, do porodilja, maloljetnih radnika, pa do osoba sa invaliditetom", zaključio je Dennis Gratz.
Naša stranka je amandmane na Prijedlog zakona o radu uputila Vladi FBiH odmah po sazivanju sjednice Doma naroda FBiH, Vlada ih je prihvatila, i oni su bili sastavni dio prijedloga koji je usvojen u tom domu i koji se sinoć našao na Predstavničkom domu.
"Prvim našim amandmanom, smanjen je ukupan broj sati, uključujući i prekovremeni rad, koji radnici smiju raditi u toku jedne sedmice. Sa predloženih 60 sati smanjili smo taj broj na 48 sati, što je u skladu s evropskom legislativom. Možda se u BiH ne obraća mnogo pažnje na ovako bitnu promjenu, ali u Francuskoj ili Njemačkoj se za samo par sati rada manje ili više sedmično pregovara godinama. Povećali smo minimalni godišnji odmor za maloljetne radnike sa predloženih 20 na 24 radna dana. Produžili smo vremenski rok za pregovoranje oko novih kolektivnih ugovora sa 90 na 120 dana, a taj dodatni mjesec dana smanjit će pritisak na sindikate u toku pregovora i pomoći će im da isposluju što bolje uslove u kolektivnim ugovorima", pojasnio je Gratz.
Dodao je da su svojim amandmanima natjerali poslodavce da potpisuju što više ugovora na neodređeno. Dosadašnji propis, koji je je bio prijedlog Vlade za ovaj zakon, je omogućavao poslodavcu da otpusti radnika samo na 15 dana a da 16. dan ponovo zaključi s njim ugovor na određeno vrijeme.
"Zahvaljujući našem amandmanu taj period pauze je sada 60 dana, i iz razgovora sa poslodavcima znamo da im se neće isplatiti da izgube radnika, šaljući ga na 'odmor' dva mjeseca, te će umjesto novog ugovora na određeno vrijeme imati motiv da sa radnicima potpisuju ugovore na neodređeno.Naš peti zahtjev će biti odredba opšteg kolektivnog ugovora FBiH. Njime se povećavaju prava radnika, kod kojih je u toku zaposlenja došlo do promjene radne sposobnosti, a koja je u većini slučajeva uzrokovana invaliditetom. Njime smo obavezali poslodavca da mora tim radnicima osigurati prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i omogućiti da u istoj firmi obavljaju drugi posao koji u skladu s njihovim zdravstvenim stanjem. Samo ova izmjena će poslodavce, po našim projekcijama, koštati više of 10 miliona KM. U starom zakonu i prijedlogu koji je Vlada ponudila, nije postojala obaveza poslodavca da takvom radniku omogući prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju i bilo ga je mnogo lakše otpustiti", kazao je Dennis Gratz.
Naša stranka od sindikata očekuje da se što prije počnu baviti onim zbog čega postoje, a to je pregovaranje sa Vladom o novim kolektivnim ugovorima u kojima će biti utvrđeni svi važni, životni, uslovi rada. Od Vlade očekuju da na te pregovore pristane odmah.
"Apsolutno vjerujemo u kolektivne ugovore i pregovore kao civilizacijsku, neotuđivu, vrijednost. Mi ćemo sindikatima, u slučaju da postoji eventualna namjera Vlade da se ne dogovore kolektivni ugovori prije nego što rokovi isteknu, pružiti svu moguću podršku i institucionalnu pomoć. Nadamo se da će i oni ubrzo prepoznati da novi Zakon o radu nije sjajan, ali da je bolji od prethodnog, i da će iskoristiti stavke kojima je poboljšan status raznih kategorija radnika, od radnika izloženih mobingu, psihološkom ili fizičkom nasilju na radu, do porodilja, maloljetnih radnika, pa do osoba sa invaliditetom", zaključio je Dennis Gratz.
- All Apologies
- Posts: 315
- Joined: 06/02/2015 18:09
#21813 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Bilo bi dobro kada bi se ugovori vratili na cijelu godinu kao sto je ranije bilo, a ko bude na jednom mjestu radio preko tri godine sigurno vec ima toliko mnogo bodova i toliko dugo radi da je to mjesto i zasluzio.nacho_ wrote:@Pedja Kojovic
Ako sam dobro shvatio, jedan od usvojenih amandmana podrazumijeva obaveznu pauzu između dva ugovora o radu na određeno vrijeme sa dosadašnjih 15 na 60 dana s ciljem povećanja pritiska na poslodavca da radnika zaposli na neodređeno. U prosvjeti se ne zapošljavaju radnici na neodređeno, nego svake godine se dešavaju cirkusi sa konkursima. Također u prosvjeti je mjesec juni radni, a nova školska godina počinje u septembru iste kalendarske godine. Pored toga prosvjetni radnici imaju pravo na godišnji odmor od 20 radnih dana koji se iskoristi u julu jer je nemoguće isti iskoristiti u toku školske godine. Mene konkretno zanima gdje kako će se riješiti ta situacija u kojoj fali određeni broj dana da se ispoštuje novi ZOR. Da li će prosvjetni radnici ostati bez obaveznog godišnjeg odmora i na birou za zapošljavanje provesti tih 60 dana ili postoji neko drugo objašnjenje?
Last edited by All Apologies on 01/08/2015 17:50, edited 1 time in total.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#21814 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Uz dužno poštovanje i bez da se ljutiš, na ovaj post i ne vrijedi repolicirati, jer se vidi da ne znaš ni o privredi ni o tržištu ni o uvjetima poslovanja u bIH. Način koji predlažeš je od pola miliona napraviti milion nezaposlenih....Hakiz wrote:Već sam jednom spomenuo na drugoj temi primjer forumašoice koja radi u firmi u kojoj imaju 5 dana godišnjeg. Razlog je taj što firma nema novca da zaposli radnika kako bi godišnji trajao kako ga zakon propisuje.
Iskreno, uz svo uvažavanje teškoća u obavljanju privatnog biznisa, takva firma ne treba ni postojati. Ako firma može opstati samo na način da krši zakone, ne zato što hoće, nego zato što drugačije ne može, onda ne treba ni postojati, niko nema koristi od takve firme, Pa ni vlasnik dugoročno. A ako vlasnik i ima, nebitan je. Time samo pokazuje da je nesposoban da uspješno vodi firmu.
Nema opravdanja za izrabljivanje, bilo to izrablivanje namjerno, bilo uslovljeno okolnostima.
Ako neko hoće da bude poslodavac, ne može pravdati izrabljivanje ili nepoštovanje zakona time da je teško drugačije. Ako ne možeš kako treba, nemoj nikako.
U stvari, trebalo je u ZOR uvesti ne samo plaćanje radnika po učinku i sposobnosti, neko i opstajanje firme po sposobnosti poslodavca. Pa poslodavcu koji nije posoban voditi firmu bez izrabljivanja i kršenja zakona oduzeti firmu i mogućnost da je vodi
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#21815 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Uvjeti stanja privrede u BiH se svode na to da Faraon ili Cezar a moze i Hico u ovim okolnostima su realni poslodavci 
-
sandoz11
- Posts: 304
- Joined: 05/03/2010 21:55
#21816 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da li je onom Dennisu receno da mu je sinocni amandman odbijen a on jadnik glaso ZA!
Tako to rade oni u NS, tkzv. B-SDA.
Tako to rade oni u NS, tkzv. B-SDA.
- sunceKOtepsija
- Posts: 6841
- Joined: 14/06/2015 14:44
#21817 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
idi procitaj ponovo, pa probaj skontat o cemu se radi genijegospodja profiterka wrote:Pa to su ti činjenice genije.sunceKOtepsija wrote:sta bi bilo kad bi bilo...gledaju se cinjeniceMister Yes wrote: Da nisu iz NS glasali ZA onda bi HDZ90 glasao ZA baš kao i dan ranije. Zakon bi prošao svakako jer je to cijeloj zemlji u interesu. Samo su iz populističkih razloga pojedine stranke kao bile protiv. Ali garantujem ti, da je bilo stani pani, da bi i DF i SDP i SBB glasali ZA. Zakon bi prošao 100% kako god.![]()
![]()
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21818 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Otprilike tom argumentacijom se sluze robovlasnici kojima je Muhamed poklonio svoj glasic... "Malo ti pet dana godisnjeg...? Hoces na ulicu...? Suti i radi, pola miliona nezaposlenih ceka da te zamijeni...!"KatarinaKosaca wrote:Uz dužno poštovanje i bez da se ljutiš, na ovaj post i ne vrijedi repolicirati, jer se vidi da ne znaš ni o privredi ni o tržištu ni o uvjetima poslovanja u bIH. Način koji predlažeš je od pola miliona napraviti milion nezaposlenih....Hakiz wrote:Već sam jednom spomenuo na drugoj temi primjer forumašoice koja radi u firmi u kojoj imaju 5 dana godišnjeg. Razlog je taj što firma nema novca da zaposli radnika kako bi godišnji trajao kako ga zakon propisuje.
Iskreno, uz svo uvažavanje teškoća u obavljanju privatnog biznisa, takva firma ne treba ni postojati. Ako firma može opstati samo na način da krši zakone, ne zato što hoće, nego zato što drugačije ne može, onda ne treba ni postojati, niko nema koristi od takve firme, Pa ni vlasnik dugoročno. A ako vlasnik i ima, nebitan je. Time samo pokazuje da je nesposoban da uspješno vodi firmu.
Nema opravdanja za izrabljivanje, bilo to izrablivanje namjerno, bilo uslovljeno okolnostima.
Ako neko hoće da bude poslodavac, ne može pravdati izrabljivanje ili nepoštovanje zakona time da je teško drugačije. Ako ne možeš kako treba, nemoj nikako.
U stvari, trebalo je u ZOR uvesti ne samo plaćanje radnika po učinku i sposobnosti, neko i opstajanje firme po sposobnosti poslodavca. Pa poslodavcu koji nije posoban voditi firmu bez izrabljivanja i kršenja zakona oduzeti firmu i mogućnost da je vodi
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21819 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Muhamed je vec negdje, nekako... namiren... Mozda je leglo jos jedno kino...!?sandoz11 wrote:Da li je onom Dennisu receno da mu je sinocni amandman odbijen a on jadnik glaso ZA!
Tako to rade oni u NS, tkzv. B-SDA.
Znaju "nasi" znanje...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#21820 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zaista pokusavam odgovoriti onima koji imaju konkretna pitanja ali "zatrpana" postovima koji nemaju veze s temom.
nacho
Ugovori na odredjeno vrijeme se sada mogu sklopiti na tri godine.
Granski kolektivni ugovor definise specificne odnose u to j oblasti a zakon propisuje da se u slucaju razlicitog rjesenja u zakonu, u opste ili granskom kolektivnom ugovoru primjenjuje ono koje je najpovoljnije za konkretnog radnika.
Nije pojednostavljeno otpustanje radnika.
Osnivanjem privrednih sudova, arbitraznih institucija, medijacije i prebacivanjem komunalnih sporova u vansudski postupak sadasnji sudski sistem ce biti znacajno rasterecen pa ce se prosjecno trajanje privrednog ili radnog sudskog spora sa 3-5 godina svesti u Eu okvire od 1-2 godine.
p.k.
nacho
Ugovori na odredjeno vrijeme se sada mogu sklopiti na tri godine.
Granski kolektivni ugovor definise specificne odnose u to j oblasti a zakon propisuje da se u slucaju razlicitog rjesenja u zakonu, u opste ili granskom kolektivnom ugovoru primjenjuje ono koje je najpovoljnije za konkretnog radnika.
Nije pojednostavljeno otpustanje radnika.
Osnivanjem privrednih sudova, arbitraznih institucija, medijacije i prebacivanjem komunalnih sporova u vansudski postupak sadasnji sudski sistem ce biti znacajno rasterecen pa ce se prosjecno trajanje privrednog ili radnog sudskog spora sa 3-5 godina svesti u Eu okvire od 1-2 godine.
p.k.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#21821 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Jah, za pretpostavit je da nezakonito otpusten radnik mora bit vracen na posao do pravosnaznosti presude... Malo morgen...Pedja Kojovic wrote:Zaista pokusavam odgovoriti onima koji imaju konkretna pitanja ali "zatrpana" postovima koji nemaju veze s temom.
nacho
Ugovori na odredjeno vrijeme se sada mogu sklopiti na tri godine.
Granski kolektivni ugovor definise specificne odnose u to j oblasti a zakon propisuje da se u slucaju razlicitog rjesenja u zakonu, u opste ili granskom kolektivnom ugovoru primjenjuje ono koje je najpovoljnije za konkretnog radnika.
Nije pojednostavljeno otpustanje radnika.
Osnivanjem privrednih sudova, arbitraznih institucija, medijacije i prebacivanjem komunalnih sporova u vansudski postupak sadasnji sudski sistem ce biti znacajno rasterecen pa ce se prosjecno trajanje privrednog ili radnog sudskog spora sa 3-5 godina svesti u Eu okvire od 1-2 godine.
p.k.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#21822 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nije mu otac nijaz gracić, odakle vam to. otac mu je isto advokat ešref gracić.
- Goldenhand
- Posts: 2507
- Joined: 10/07/2013 05:30
- Location: Casterly Rock
#21823 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dobiste novi glas. Iako sam bio vjeran SDPu čak i 2014. Samo se raširite iz Sarajeva. Ne živimo svi u glavnom gradu.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#21824 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nosara
Naravno. To uopste nije materija koju regulise Zakon o radu i sudovi ce, kao i do sada, u 90% slucajeva, propisivati tu mjeru.
p.k.
Naravno. To uopste nije materija koju regulise Zakon o radu i sudovi ce, kao i do sada, u 90% slucajeva, propisivati tu mjeru.
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#21825 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Otprilike ovako razmišlja svaki budžetlija po zakonu zaposlen koji u životu nije zaradio feninga na tržištu. Otprilike ovako je svakom budžetliji po zakonu stalo da li će u zemlji biti pola miliona ili čitav milion nezaposlenih.nosara wrote:Otprilike tom argumentacijom se sluze robovlasnici kojima je Muhamed poklonio svoj glasic... "Malo ti pet dana godisnjeg...? Hoces na ulicu...? Suti i radi, pola miliona nezaposlenih ceka da te zamijeni...!"
