kabal1337 wrote:jefferson wrote:kabal1337 wrote:Treadwear
The treadwear grade is a comparative rating based on the wear rate of the tire when tested under controlled conditions on a specified government test course. For example, a tire graded 150 would wear one and one half times as well on the government course as a tire graded 100.
Ne znam sta je problem, samo bosnjo izmislja teorije....
Smjernica ( nadam se da znate sta znaci)
Logicno da je smjernica, pa ne mozes ocekivati od contia koji je 100 i michelina koji je 150 da duze traje... o tome govorimo. Samim ovime mislim da je malo i logicnije koja ce imati vise gripa...
Nema je da je haos ljepliva a da se sporo trosi...
1. Onda nemoj gore iskljucivo tvrditi o potrosnji guma i govoriti o indexu. Smjernica, ali u praksi skoro nista ne znaci. By the way, ja vrlo dobro znam sta znaci treadwear.
2. Conti i Michelin su manje vise u istom cjenovnom razredu.
3. Ima guma koja je haos ljpljiva i traje dugo, zove se Michelin Pilot Super Sport i traje duze od bilo koje gume iste kategorije i drzi cestu bolje od bilo koje gume iste kategorije, a cak je jeftinija od Conti SC5.
Kako ne znaci majka mu stara. Conti 280, michelin 300. Mozes ocekivati da ces sa michelinom vise preci. Superljeepljiva a da dugo traje ( pa ne moze covjece pps trajati jednqko dugo kao energy saver. Ne moze semi slick za kise primjera izdrzati jednqko dugo ko pps)
Kada nqjbolje drzi, zasto onda ima kraci zaustavni put, zasto 'vise' proklizuje od 6-ice , zasto se sporije trosi? A da vjerovatno je sastav malo tvdji.
O tome se radi.
Necu da ulqzim u to koja je guma bolja itd, zavisi od mnogo toga.
Ali smjernica guma vs guma koja ce duze trajati definitivno moze se uporediti treadwear indeks.
Mislim smijesno kontrolisani uslovi I ti se bukvalno popisas po 'istrazivackom' radu. A ti sa svojim vozilom ne mozes da ponovis iste rute istu voznju sa dvije razlocite gume...
Energy saver i CP6 su dvije razicite kategorije guma. Ako ces porediti CP6 sa Michelinom, poredi sa Primacy 3 a ne Energy Saver-om, koja je guma skroz drugacije namjene.
Moja opaska na tvoj post je da si ti iskljucivo tvrdio da index znaci obavezno da se guma manje trosi, sto nije tacno. xxxxx razloga utice na trajnost gume. Gume imaju i index drzanja ceste na mokrom, pa neke gume koje su oznacene indeom A imaju katastrofalne rezultate po mokrom. Imas guma koje imaju M+S oznaku samo zato sto imaju maksimalno 75% povrsine gume, dok je 25% kanali, a u ustini su performans gume.
Ti imas guma danas koje imaju index 700 i 800, i u teoriji bi trebale trajati 140,000km i vise.
Drugo, index nije istrazivacki rad, nego zahtjev da proizvodjac indicira koliko ce guma otprilike trajati. Taj broj nije stavljen tu od neke nezavisne organizacije, nego od strane proizvodjaca, a tu ima itekako mjesta za razlicite interpretacije kako Continental to odredjuje, kako Michelin ili kako Bridgestone. Znaci to sto Continental stavi 400, a Michelin 300, nista ne znaci jer nema uniformisanih testova koje to odredjuju.