Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2176 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

CaCO3 wrote:
ultima_palabra wrote:
CaCO3 wrote:Evo jos jedan "pozivina" vijest i vjerovatno jedan od pokazatelja uspjesnosti fiskalizacije i stvaranja ambijenta za uspjesno poslovanje u BiH
Ko je na ovom forumu rekao da je fiskalizacija dobra? Koliko se sjećam, kritikovana je uzduž i poprijeko...

Drugo, kakve veze ima fiskalizacija sa gigantom kao što je BIRA?
Gigant koji je bio na krhkim nogama od pocetka.
Ima na taj nacin da se recimo zbog fiskalizacije zatvaraju radnje koje su prodavale njihove proizvode...

A stvaranje uslova za pozitivno poslovanje sigurnio ima veze , al dobro posto nemamo jos drzavne vlade i dodik je kriv za sve razumijem da smo u velikim problemima i da sve propada :D
Proizvod prodaje kvalitet, cijena, usluga servisa-garancija...znaci ako je proizvod odlican naci ce se neko ko ce prodavati. Tako da, a na kraju mogu ga i sami distribuirati..elem nebitno. Znas li ti mozda odgovor na gore postavljena pitanja o Biri? Onako me informativno zanima...kad vec pominjemo neku firmu da barem imamo neke pokazatelje...
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2177 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

dupli
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2178 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

ultima_palabra wrote:Mislim da su se njihovi proizvodi prodavali uglavnom u Robotu.
Robot je njihova maloprodaja za njihove proizvode, ali dosta toga su sklapali i pod imenima drugih proizvodjaca, u glavnom je to bila kineska bofl roba ..
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2179 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

sanaman wrote:
Proizvod prodaje kvalitet, cijena, usluga servisa-garancija...znaci ako je proizvod odlican naci ce se neko ko ce prodavati. Tako da, a na kraju mogu ga i sami distribuirati..elem nebitno. Znas li ti mozda odgovor na gore postavljena pitanja o Biri? Onako me informativno zanima...kad vec pominjemo neku firmu da barem imamo neke pokazatelje...
Ma Bira ti je prica za sebe, firma koja je radila pod okriljem Gorenja i za njih proizvodila frizidere pod sumnjivim okolnostima je preimenovana u Biru i Gorenje je od nje odustao.
Last edited by CaCO3 on 08/02/2013 09:05, edited 1 time in total.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2180 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

CaCO3 wrote:
sanaman wrote:
Proizvod prodaje kvalitet, cijena, usluga servisa-garancija...znaci ako je proizvod odlican naci ce se neko ko ce prodavati. Tako da, a na kraju mogu ga i sami distribuirati..elem nebitno. Znas li ti mozda odgovor na gore postavljena pitanja o Biri? Onako me informativno zanima...kad vec pominjemo neku firmu da barem imamo neke pokazatelje...
Ma Bira ti je prica za sebe, firma koja je radila pod okriljem Gorenja i za njih proizvodila frizidere pod sumnjivim okolnostima je preimenovana u Biru i Gorenje je od nje odustao.
Direktor Hadzipasic je pokrenuo firmu i onda je ona prodana Robotu i taj Hadzipasic je ostao direktor i dalje, a na njihvom zemljistu je napravljen poslovni centar Robot. U pocetku su se tu u glavnom zaposljavali SDA-ovci cak su se spiskovi za zaposljavanje pravili u prostorijama stranke, Tihic je dosao na otvor i sve je to nekako bilo pred izbore 2004 i raja je bila odusevljena jer je to bio i prvi trzni centar u Bihacu i dosta bivsih radnika Gorenja je naslo zaposlenje a navodno je bilo ulozeno oko 14 miliona KM. Onda su kranuli problemi jer je rukovodeci kadar dolazio iskljucivo iz Sarajeva a domaci su mogli biti samo antragari koji su drzani kao u logoru i plate su bile mizerene - oko 400-500 KM. Otkazi su se dijeli svakodnevno da bi sve kulminiralo kada je Hadzipasic prije zadnjih izbora ostisao iz firme i prikljucio se Radoncicu.
Mislim da je u pocetku bilo uposlenih oko 500, i taj se broj smanjivao i prosle gidine ih je bilo oko 300 a neki dan je 200 ljudi dobilo otkaz i evo najnovija informacija je da je fabrika zatvorena. navodno su 90 % proizvoda izvozili i poslovali su pozitivno i bili najveci izvoznik u USK.
Najveci problem su im bile sirovine jer nista nisu imali u BiH i sve su uvozili na sto se placaju dadzbine, carine,porezi i sl.

Medjutim nije Bira jedina propala u USK, propala je tvornica briketa Vitales, tvornica namjestaja Abonus, tvornica namjestaja Laser i svi su otpustili veliki broj radnike, a poslovali su izuzetno dobro i sve proizvode plasirali u EU.
Da bi mogli donosti neki sud o necemu ipak bi nam trebali konkretni pokazatelji, brojke, itd. Ovako mi se cini rekla kazala...jer pazi proturjecis sam sebi...kazes da su sve proizvode plasirali u EU a gore si naveo kako zbog fiskalizacije i zatvaranje trgovina ne mogu da prodaju svoje proizvode. Zato je jako bitno imati pokazetelje...Na kojem trzistu su prodavali, zasto se smanjio broj radnika? Jesu li manje prodavali...zasto su manje prodavali? Zbog ekonomske krize ili neceg drugog. Ali mozemo mi na forumu naglabati do sutra al ako nema brojeva....nema ni validnih zakljucaka.

Ima li neko da konkretno odgovri ovo sa sirovinama? Zar nisu takve stvari oslobodjenje poreza?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2181 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Jesu li se vratili iz Dubrovnika?
Jesu li opet isli autobusom?
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2182 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

sanaman wrote:
Da bi mogli donosti neki sud o necemu ipak bi nam trebali konkretni pokazatelji, brojke, itd. Ovako mi se cini rekla kazala...jer pazi proturjecis sam sebi...kazes da su sve proizvode plasirali u EU a gore si naveo kako zbog fiskalizacije i zatvaranje trgovina ne mogu da prodaju svoje proizvode. Zato je jako bitno imati pokazetelje...Na kojem trzistu su prodavali, zasto se smanjio broj radnika? Jesu li manje prodavali...zasto su manje prodavali? Zbog ekonomske krize ili neceg drugog. Ali mozemo mi na forumu naglabati do sutra al ako nema brojeva....nema ni validnih zakljucaka.

Ima li neko da konkretno odgovri ovo sa sirovinama? Zar nisu takve stvari oslobodjenje poreza?
Ja sam rekao da je mozda to uzork uopsteno jer se spominje da je od uvodjenja fiskalizacije na USK zatvoreno oko 280 preduzeca , ja znam ovo sto sam napisao u detalje ne znam , njihov podatak je da su 90% proizvoda izvozili , mada ja u to ne vjerujm , a nisu oslobodjenji placanja poreza i znam sigurno da su najvise problema imali sa uvozom sirovina.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2183 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by manki »

Uvode se elektronske zdravstvene kartice: Pisane uputnice i recepti uskoro prošlost

Elektronske zdravstvene kartice, koje bi trebale ukiniti ovjeravanje knjižica i čekanje u redovima, bit će uvedene prvo u sarajevskom, a zatim i u ostalim kantonima Federacije BiH, najavljuju iz resornog ministarstva.

Image

Portparol Federalnog ministarstva zdravstva Zlatan Peršić potvrdio je za eKapiju da je proces informatizacije u sektoru zdravstva jedna od prvih, prioritetnih aktivnosti koje su pokrenute u prvih 100 dana rada Vlade FBiH. Ministarstvo je do sada oformilo koordinaciono tijelo koje će biti zaduženo za uspostavu i kreiranje zdravstveno-informacionog sistema FBiH.

"Prvi kanton u kojem ćemo u potpunosti provesti informatizaciju, odnosno uvezati primarnu zdravstvenu zaštitu sa zavodom zdravstvenog osiguranja, ali i bolničkim ustanovama i ugovornim apotekama bit će Sarajevski kanton, a prve vidljive rezultate očekujemo u toku naredne godine", kazao je Peršić.

Uz Kanton Sarajevo, informatizacija zdravstvenog sistema bit će pokrenuta i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Proces će se nastaviti i u drugim kantonima, jer je krajnji cilj informatizacija cjelokupnog zdravstvenog sistema Federacije BiH.

Informatizacija i uvođenje elektronske kartice imaju za cilj ukinuti ovjeravanje knjižica, pisane uputnice, recepte, povećati propulzivnost i smanjiti čekanja.

"Na elektronskoj zdravstvenoj kartici će biti pohranjeni podaci o statusu osiguranja, a i uputnice i recepti bi se izdavali elektronski putem. Sve to će unaprijediti i olakšati rad svih ustanova, značajno smanjiti troškove, uvesti bolju kontrolu, ali i osigurati adekvatne podatke o zdravstvenom stanju stanovništva, kao i o potrošnji u zdravstvu", ističe Peršić, napominjujući da su ti podaci od krucijalne važnosti za buduće korake za unapređenje zdravstvenog sistema.
Bravo nova Vlada. :thumbup:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2184 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Trosak drzavi + namet za korisnike usluga... :-)

Cijeg dajdze firma ce dobit posao...?
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2185 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

nosara wrote:Trosak drzavi + namet za korisnike usluga... :-)

Cijeg dajdze firma ce dobit posao...?
Koji namet za korsnika usluge? Jesi kad radio u BiH i to vam mjesta stanovanja pa onda pokusao da ovjeris zdravstvenu knjizicu? Zalosno je samo sto tek 2011 tj. 2012 ovo dolazi...ovo je davno trebalo uvesti. Niti ce biti kojekavih guzvi i ovjeravanja a i radniku obaveza manje.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2186 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

sanaman wrote:
nosara wrote:Trosak drzavi + namet za korisnike usluga... :-)

Cijeg dajdze firma ce dobit posao...?
Koji namet za korsnika usluge? Jesi kad radio u BiH i to vam mjesta stanovanja pa onda pokusao da ovjeris zdravstvenu knjizicu? Zalosno je samo sto tek 2011 tj. 2012 ovo dolazi...ovo je davno trebalo uvesti. Niti ce biti kojekavih guzvi i ovjeravanja a i radniku obaveza manje.
Ko ce snosit troskove uspostave sistema, marsovci...?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2187 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

nosara wrote:
sanaman wrote:
nosara wrote:Trosak drzavi + namet za korisnike usluga... :-)

Cijeg dajdze firma ce dobit posao...?
Koji namet za korsnika usluge? Jesi kad radio u BiH i to vam mjesta stanovanja pa onda pokusao da ovjeris zdravstvenu knjizicu? Zalosno je samo sto tek 2011 tj. 2012 ovo dolazi...ovo je davno trebalo uvesti. Niti ce biti kojekavih guzvi i ovjeravanja a i radniku obaveza manje.
Ko ce snosit troskove uspostave sistema, marsovci...?
Neka kompjutera, cijela stvar je, kad pocne da radi kako treba, za pohvalu.
No koliko je ova vlada uopste zasluzna za ovo?
Jer, Kanton Sarajevo je dao pare za informatizaciju zdravstva jos prije cetiri godine.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2188 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

manki wrote:Uvode se elektronske zdravstvene kartice: Pisane uputnice i recepti uskoro prošlost

Elektronske zdravstvene kartice, koje bi trebale ukiniti ovjeravanje knjižica i čekanje u redovima, bit će uvedene prvo u sarajevskom, a zatim i u ostalim kantonima Federacije BiH, najavljuju iz resornog ministarstva.

Image

Portparol Federalnog ministarstva zdravstva Zlatan Peršić potvrdio je za eKapiju da je proces informatizacije u sektoru zdravstva jedna od prvih, prioritetnih aktivnosti koje su pokrenute u prvih 100 dana rada Vlade FBiH. Ministarstvo je do sada oformilo koordinaciono tijelo koje će biti zaduženo za uspostavu i kreiranje zdravstveno-informacionog sistema FBiH.

"Prvi kanton u kojem ćemo u potpunosti provesti informatizaciju, odnosno uvezati primarnu zdravstvenu zaštitu sa zavodom zdravstvenog osiguranja, ali i bolničkim ustanovama i ugovornim apotekama bit će Sarajevski kanton, a prve vidljive rezultate očekujemo u toku naredne godine", kazao je Peršić.

Uz Kanton Sarajevo, informatizacija zdravstvenog sistema bit će pokrenuta i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Proces će se nastaviti i u drugim kantonima, jer je krajnji cilj informatizacija cjelokupnog zdravstvenog sistema Federacije BiH.

Informatizacija i uvođenje elektronske kartice imaju za cilj ukinuti ovjeravanje knjižica, pisane uputnice, recepte, povećati propulzivnost i smanjiti čekanja.

"Na elektronskoj zdravstvenoj kartici će biti pohranjeni podaci o statusu osiguranja, a i uputnice i recepti bi se izdavali elektronski putem. Sve to će unaprijediti i olakšati rad svih ustanova, značajno smanjiti troškove, uvesti bolju kontrolu, ali i osigurati adekvatne podatke o zdravstvenom stanju stanovništva, kao i o potrošnji u zdravstvu", ističe Peršić, napominjujući da su ti podaci od krucijalne važnosti za buduće korake za unapređenje zdravstvenog sistema.
Bravo nova Vlada. :thumbup:
znaci sad kad opet odem u hitnu da kukam kako gubim svijest, nece mi dati uputnicu da dodjem za mjesec... vec ce mi poslati mail da dodjem za mjesec... :D
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2189 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

nosara wrote:
sanaman wrote:
nosara wrote:Trosak drzavi + namet za korisnike usluga... :-)

Cijeg dajdze firma ce dobit posao...?
Koji namet za korsnika usluge? Jesi kad radio u BiH i to vam mjesta stanovanja pa onda pokusao da ovjeris zdravstvenu knjizicu? Zalosno je samo sto tek 2011 tj. 2012 ovo dolazi...ovo je davno trebalo uvesti. Niti ce biti kojekavih guzvi i ovjeravanja a i radniku obaveza manje.
Ko ce snosit troskove uspostave sistema, marsovci...?
Poreski obveznici, isti oni koji vise nece morati ici da ovjervaju knjizicu i cekaju da dodju na red, znaci profitiraju od usluge. Jesi li kada morao ovjeravati knjizicu pa da vidis koje je to gubljenje vremena, ili nisi stigao da ovjeris knjizicu a moras doktoru pa onda sestre vijecaju jesi li uplatio ili nisi, pa ovako i onako...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2190 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Ako su dali lovu prije cetri godine onda je sasvim logicno da je to zasluga prijasnje vlade. Narocito ako se ispostavi da su najmodernijom tehnologijom kamuflirali sve napore i sve je vec gotovo. :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2191 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:Ako su dali lovu prije cetri godine onda je sasvim logicno da je to zasluga prijasnje vlade. Narocito ako se ispostavi da su najmodernijom tehnologijom kamuflirali sve napore i sve je vec gotovo. :D
A sta smo trebali da vidimo, radnike kako kopaju oko bolnica i ambulanti?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2192 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Ako su dali lovu prije cetri godine onda je sasvim logicno da je to zasluga prijasnje vlade. Narocito ako se ispostavi da su najmodernijom tehnologijom kamuflirali sve napore i sve je vec gotovo. :D
A sta smo trebali da vidimo, radnike kako kopaju oko bolnica i ambulanti?
da kopaju kanale i razvode wireless.... :D novi 802.11ž standard... :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2193 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Ako su dali lovu prije cetri godine onda je sasvim logicno da je to zasluga prijasnje vlade. Narocito ako se ispostavi da su najmodernijom tehnologijom kamuflirali sve napore i sve je vec gotovo. :D
A sta smo trebali da vidimo, radnike kako kopaju oko bolnica i ambulanti?
Ti nam reci, ako je lova data da li je projekt zavrsen i koliko %.

Mozda bi tako i znali koliko je odgovorna koja vlast, ali nesto mi kaze da se ne kreces poljima konkretnih informacija :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2194 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Ako su dali lovu prije cetri godine onda je sasvim logicno da je to zasluga prijasnje vlade. Narocito ako se ispostavi da su najmodernijom tehnologijom kamuflirali sve napore i sve je vec gotovo. :D
A sta smo trebali da vidimo, radnike kako kopaju oko bolnica i ambulanti?
Ti nam reci, ako je lova data da li je projekt zavrsen i koliko %.

Mozda bi tako i znali koliko je odgovorna koja vlast, ali nesto mi kaze da se ne kreces poljima konkretnih informacija :D
krece, al su polja prekopana ovim kanalima za wireless :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2195 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Covjek je zapravo najblizi Sokratesu medju forumasima, dok je isti postavljao pitanja kako bi ubjedio druge u svoje argumente, Vjeciti svojim pitanjima ubjedjuje forumase da ga ne uzimaju ozbiljno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2196 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Covjek je zapravo najblizi Sokratesu medju forumasima, dok je isti postavljao pitanja kako bi ubjedio druge u svoje argumente, Vjeciti svojim pitanjima ubjedjuje forumase da ga ne uzimaju ozbiljno.
hiljadu zasto, tisucu zato... :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2197 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:Covjek je zapravo najblizi Sokratesu medju forumasima, dok je isti postavljao pitanja kako bi ubjedio druge u svoje argumente, Vjeciti svojim pitanjima ubjedjuje forumase da ga ne uzimaju ozbiljno.
Jah
IZVJEŠTAJ o radu i poslovanju Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za 2008. godinu
http://www.docstoc.com/docs/58508147/IZVJESTAJ
stranica 12,13, itd.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2198 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Covjek je zapravo najblizi Sokratesu medju forumasima, dok je isti postavljao pitanja kako bi ubjedio druge u svoje argumente, Vjeciti svojim pitanjima ubjedjuje forumase da ga ne uzimaju ozbiljno.
Jah
IZVJEŠTAJ o radu i poslovanju Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za 2008. godinu
http://www.docstoc.com/docs/58508147/IZVJESTAJ
stranica 12,13, itd.
Evo tipican primjer
Idejni projekat postaje u argumentaciji VS postaje "KS je osigurao sredstva za informatizaciju" i ovo je zapravo zasluga prijasnje vlade. Alal vera, to je nasa nada opozicija.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2199 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:
VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Covjek je zapravo najblizi Sokratesu medju forumasima, dok je isti postavljao pitanja kako bi ubjedio druge u svoje argumente, Vjeciti svojim pitanjima ubjedjuje forumase da ga ne uzimaju ozbiljno.
Jah
IZVJEŠTAJ o radu i poslovanju Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za 2008. godinu
http://www.docstoc.com/docs/58508147/IZVJESTAJ
stranica 12,13, itd.
Evo tipican primjer
Idejni projekat postaje u argumentaciji VS postaje "KS je osigurao sredstva za informatizaciju" i ovo je zapravo zasluga prijasnje vlade. Alal vera, to je nasa nada opozicija.
Lijepo ti pise da su u 2008. imali sisteme i u Zavodu za osiguranje i u apotekama i da je zapocet idejni projekat elektronske zdravstvene knjizice.
Palo s neba?
Osim ako ne mislis da je kljucna stvar za sve dijeljenje narodu elektronskih knjizica. U tom slucaju zaista ostajem bez suvislih argumenata.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2200 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Kakve to veze ima informaticki magu?
To su odvojene baze podataka koje imaju odvojene funkcije. Zar ti mislis da ce neko iste iskoristiti za iste vise of migracije podataka. I likovi se hvale kako su dodali jos jedno polje i uveli provjeru JMBG :roll:

Zar nema niko kod vas da je barem malo informaticki pismen pa da mozete konstruktivno kritikovati?

Ono sto je najbitnije, tvoja tvrdnja je apsolutno i potpuno netacna, uradjen je idejni projekat i to je to.
Post Reply