Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
radio_sa
- Posts: 71
- Joined: 28/03/2011 11:28
#2176 Re: Dolazi zima - zimske gume
Lijep pozdrav,
auto je KIA RIO 2007, dimenzije su 175/70 14.
Jednom sedmično Sarajevo - Zenica (autoput). Ostalo Sarajevo po gradu (bez penjanja).
Zbog autoputa razmišljam da kupim kvalitetnije gume tipa Continental ili Michelin.
S druge strane zbog keša i činjenice da ne vozim brzo vuče me SAVA S3 kao solidan izbor i za budžet i za auto.
Mene zanima da li uz skidanje zmiskog seta guma ljeti , otprilike isto traju i sava i michelin/continental ?
auto je KIA RIO 2007, dimenzije su 175/70 14.
Jednom sedmično Sarajevo - Zenica (autoput). Ostalo Sarajevo po gradu (bez penjanja).
Zbog autoputa razmišljam da kupim kvalitetnije gume tipa Continental ili Michelin.
S druge strane zbog keša i činjenice da ne vozim brzo vuče me SAVA S3 kao solidan izbor i za budžet i za auto.
Mene zanima da li uz skidanje zmiskog seta guma ljeti , otprilike isto traju i sava i michelin/continental ?
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#2177 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne mogu!radio_sa wrote:Lijep pozdrav,
auto je KIA RIO 2007, dimenzije su 175/70 14.
Jednom sedmično Sarajevo - Zenica (autoput). Ostalo Sarajevo po gradu (bez penjanja).
Zbog autoputa razmišljam da kupim kvalitetnije gume tipa Continental ili Michelin.
S druge strane zbog keša i činjenice da ne vozim brzo vuče me SAVA S3 kao solidan izbor i za budžet i za auto.
Mene zanima da li uz skidanje zmiskog seta guma ljeti , otprilike isto traju i sava i michelin/continental ?
Imaju daleko jednostavniju hemijsku smjesu da bi poboljsali trakciju po snijegu, ali po suhom i mokrom pati lezanje i brze se trose.
Ako imas para kupi Michelin ili Conti ili GY.
Ako kupis Savu nece se zeznuti, ali ipak, Sava je dvije klase ispod.
Edit: U toj dimenziji Sava je daleko bolja nego recimo 195?65 R15.
te gume su prvenstveno napravljene za mala vozila.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2178 Re: Dolazi zima - zimske gume
Što kvalitetnije to bolje...ne voziš brzo, a ideš na autoput!? Na autoputu je ograničenje 130 na sat....nećeš valjda voziti 60 ili 70...
-
radio_sa
- Posts: 71
- Joined: 28/03/2011 11:28
#2179 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hvala vam,
zbog finansija a i objektivne razlike u gumama (koju ja ne poznajem) bilo mi je potrebno malo vise cinjenicnog uvjeravanja. Sad mi i odluka lakse pada da uzmemem kvalitetnije i sigurnije gume.
zbog finansija a i objektivne razlike u gumama (koju ja ne poznajem) bilo mi je potrebno malo vise cinjenicnog uvjeravanja. Sad mi i odluka lakse pada da uzmemem kvalitetnije i sigurnije gume.
- bach
- Posts: 3478
- Joined: 05/11/2005 11:52
#2180 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kupio danas kod svog vulkanizera dvije zimske Toyo gume. Cijena veoam smiješna Malo googlao i vidim da su mišljenja podijeljena.
Ima li neko iskustva sa Toyo gumama?
Ima li neko iskustva sa Toyo gumama?
- bilic
- Posts: 1165
- Joined: 25/07/2012 22:33
#2181 Re: Dolazi zima - zimske gume
jefferson wrote:radio_sa wrote:Lijep pozdrav,
auto je KIA RIO 2007, dimenzije su 175/70 14.
Jednom sedmično Sarajevo - Zenica (autoput). Ostalo Sarajevo po gradu (bez penjanja).
Zbog autoputa razmišljam da kupim kvalitetnije gume tipa Continental ili Michelin.
S druge strane zbog keša i činjenice da ne vozim brzo vuče me SAVA S3 kao solidan izbor i za budžet i za auto.
Mene zanima da li uz skidanje zmiskog seta guma ljeti , otprilike isto traju i sava i michelin/continental ?
Ne mogu!
Imaju daleko jednostavniju hemijsku smjesu da bi poboljsali trakciju po snijegu, ali po suhom i mokrom pati lezanje i brze se trose.
Zimske gume inace ne valja voziti ljeti . Kad ih vozis preko 25 stepeni c. Onda izgube svoja SVOJSTVA ... OSTANE ŠARA ALI OSTALO NE...
moj Vam je savjet uzmi ODLICNE GUME ALI IH SKIDAJ DO MAJA MJESECA ... POZDRAV
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#2182 Re: Dolazi zima - zimske gume
Evo dva zanimljiva klipa, opcenito o gumama, bez favoriziranja odredjene marke:
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#2183 Re: Dolazi zima - zimske gume
Necemo valjda opet o ovomeOptimist wrote:Evo dva zanimljiva klipa, opcenito o gumama, bez favoriziranja odredjene marke:
A na klipovima je bas pretjerano silovanje auta samo da proklize
I koja ce budala na peticu stavljati dvije po dvije, to moze proci na autu od par hiljada KM i to i tad zato sto se nema za 4, al zna se kako se tada vozi, a ne da divljacki ulijeces u krivine
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#2184 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na klipovima se ispituje krajnji limit sa zimskim gumama kao i bez njih, normalno je da ce prije ili kasnije proklizati.
Dalje, ovo nije petica vec 6-ica, i ovo auto je izabrano slucajno. Kao demo se moze koristiti bilo koja dva vozila istih karakteristika.
A onaj ko provodi zimu na ljetnim gumama, nek mu je Bog na pomoci.
Dalje, ovo nije petica vec 6-ica, i ovo auto je izabrano slucajno. Kao demo se moze koristiti bilo koja dva vozila istih karakteristika.
A onaj ko provodi zimu na ljetnim gumama, nek mu je Bog na pomoci.
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#2185 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zajeb za autoOptimist wrote:Na klipovima se ispituje krajnji limit sa zimskim gumama kao i bez njih, normalno je da ce prije ili kasnije proklizati.
Dalje, ovo nije petica vec 6-ica, i ovo auto je izabrano slucajno. Kao demo se moze koristiti bilo koja dva vozila istih karakteristika.
A onaj ko provodi zimu na ljetnim gumama, nek mu je Bog na pomoci.
Ma sve je to ok, ja prvi nikad na ovako auto ne bih stavio 2 nove dvije stare gume. Doduse kod mene su sad sve 4 zimske samo sto su zadnje stare 2 godine
-
proud
- Posts: 45
- Joined: 21/04/2010 13:23
#2186 Re: Dolazi zima - zimske gume
Drugovi šoferi
Može li neka preporuka za 235/65 R17, M+S varijanta guma. Neka bestbuy varijanta.
Trenutno su Goodyear i extra su se pokazale, ali dvije idu na odmor.
Gledao sam Unitrade, Gumapro, Makbel (prosjek 350-400/komad).. ima li još gdje kakvih preporuka??
Nemojte se stidit.
Može li neka preporuka za 235/65 R17, M+S varijanta guma. Neka bestbuy varijanta.
Trenutno su Goodyear i extra su se pokazale, ali dvije idu na odmor.
Gledao sam Unitrade, Gumapro, Makbel (prosjek 350-400/komad).. ima li još gdje kakvih preporuka??
Nemojte se stidit.
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#2187 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je za neki terenac?proud wrote:Drugovi šoferi![]()
Može li neka preporuka za 235/65 R17, M+S varijanta guma. Neka bestbuy varijanta.
Trenutno su Goodyear i extra su se pokazale, ali dvije idu na odmor.
Gledao sam Unitrade, Gumapro, Makbel (prosjek 350-400/komad).. ima li još gdje kakvih preporuka??
Nemojte se stidit.
-
proud
- Posts: 45
- Joined: 21/04/2010 13:23
#2188 Re: Dolazi zima - zimske gume
goran16v wrote:
To je za neki terenac?
Ma jašta već džip.
Al nezgodan profil, malo gdje ima.
Ne znam kakve su ove GY Ultra Grip, evo gledam Unitrade-ov katalog.
Uostalom, gdje je ovaj Unitrade? Ilidža?
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2189 Re: Dolazi zima - zimske gume
GY UG8 je odlicna guma
evo ti cijena iz Save
235-65R17 ULTRA GRIP+ SUV 108H XL 370,6 KM
Evo ti Vredestein koji je odlican po snijegu isto u Sava na Stupu
235-65R17 Wintrac 4 XTREME 108H XL 268,6 KM
Dunlop
235-65R17 GRANDTREK SJ6 104Q 338,3 KM
A ovo ti je cjelogodisnja guma all season Vredestein:
235-65R17 QUATRAC3 SUV 108H XL 305,1 KM
evo ti cijena iz Save
235-65R17 ULTRA GRIP+ SUV 108H XL 370,6 KM
Evo ti Vredestein koji je odlican po snijegu isto u Sava na Stupu
235-65R17 Wintrac 4 XTREME 108H XL 268,6 KM
Dunlop
235-65R17 GRANDTREK SJ6 104Q 338,3 KM
A ovo ti je cjelogodisnja guma all season Vredestein:
235-65R17 QUATRAC3 SUV 108H XL 305,1 KM
-
proud
- Posts: 45
- Joined: 21/04/2010 13:23
#2190 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ovo je extra, nisam znao da imaju ovih profila dole, a nisam jednom bio sa službenim..drugi profil wrote:GY UG8 je odlicna guma
evo ti cijena iz Save
235-65R17 ULTRA GRIP+ SUV 108H XL 370,6 KM
Evo ti Vredestein koji je odlican po snijegu isto u Sava na Stupu
235-65R17 Wintrac 4 XTREME 108H XL 268,6 KM
Čak su nešto i jeftiniji od Unitrade-a. Samo ne znam kako ide s ovim popustom, jel to sad nekad ili ima neka druga finta?
Biće da je Ultra Grip konačan odgovor.
Msm, uzimam M+S, a ne bih s gumom da eksperimentišem s nekim (meni) nepoznatim markama. U svakom slučaju, hvala ti na preporuci.
U Savi čini mi se i montaža ide uz to. Ili griješim?
Da.. koliko uzimaju za čuvanje guma?
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2191 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ovo ti je standardni akcijski popust, uglavnom su im gume 2012 godiste, ali ima i novijih. Za sve starije od godinu dana daju jos 5%
Naravno da je montaza uracunata, a cuvanje guma im je 5 maraka po gumi, ako je sa felgom onda 10. To je samo cuvanje beu troskova montaze.
Posto sam i ja na dva auta gume mijenjao ove godine, sve sam cjenovnike pregledao.
Naravno da je montaza uracunata, a cuvanje guma im je 5 maraka po gumi, ako je sa felgom onda 10. To je samo cuvanje beu troskova montaze.
Posto sam i ja na dva auta gume mijenjao ove godine, sve sam cjenovnike pregledao.
-
proud
- Posts: 45
- Joined: 21/04/2010 13:23
#2192 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ok, hvala ti na odgovoru.drugi profil wrote:Ovo ti je standardni akcijski popust, uglavnom su im gume 2012 godiste, ali ima i novijih. Za sve starije od godinu dana daju jos 5%
Naravno da je montaza uracunata, a cuvanje guma im je 5 maraka po gumi, ako je sa felgom onda 10. To je samo cuvanje beu troskova montaze.
Posto sam i ja na dva auta gume mijenjao ove godine, sve sam cjenovnike pregledao.
-
radio_sa
- Posts: 71
- Joined: 28/03/2011 11:28
#2193 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zna li neko preporuku za kupovinu gume na potezu Sarajevo - Zenica/Travnik/Kiseljak.
Putujem tamo ovih dana pa da provjerim.
Putujem tamo ovih dana pa da provjerim.
-
radio_sa
- Posts: 71
- Joined: 28/03/2011 11:28
#2194 Re: Dolazi zima - zimske gume
radio_sa wrote:Zna li neko preporuku za kupovinu gume na potezu Sarajevo - Zenica/Travnik/Kiseljak (da je jeftinije nego u Sarajevu).
Putujem tamo ovih dana pa da provjerim.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#2195 Re: Dolazi zima - zimske gume
pu, ja jos nisam ljetne skino:P
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2196 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jutros kisurina. Nisam osjetio pod gumama uopste. Nisu klasicni zimski uslovi, ali je dobar test za gumu.
Iz pokrajne ulice mi izletio pasat kao da me nema, srecom ja malo pustio gas i uspio sam sa cca. 40-50 km/h da se zaustavim na otprilike jednoj duzini auta. Ostao sam iznenadjen da sam stao i to sa vrlo komfornom marginom.
TS850, za sad vracaju ulozen novac.
Iz pokrajne ulice mi izletio pasat kao da me nema, srecom ja malo pustio gas i uspio sam sa cca. 40-50 km/h da se zaustavim na otprilike jednoj duzini auta. Ostao sam iznenadjen da sam stao i to sa vrlo komfornom marginom.
TS850, za sad vracaju ulozen novac.
- drunken tiger
- Posts: 1426
- Joined: 27/04/2008 21:24
#2197 Re: Dolazi zima - zimske gume
Može li pomoć. Imam gume 155/70/13 Protektirane i 155/80/13 Sava. Smijem li staviti Savu naprijed a protekt nazad. Hvala svima koji mi odgovore.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#2198 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sto ne bi smio ? Naleti kod vulkanizera da ti ih malo pregleda prije montaze, posebno te protekte, da se nisu gdje poceli odljepljivati... Ako je sve OK, stavljaj...
- drunken tiger
- Posts: 1426
- Joined: 27/04/2008 21:24
#2199 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hvala tidrndalo wrote:Sto ne bi smio ? Naleti kod vulkanizera da ti ih malo pregleda prije montaze, posebno te protekte, da se nisu gdje poceli odljepljivati... Ako je sve OK, stavljaj...
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2200 Re: Dolazi zima - zimske gume
Razlicit ti je obim guma. Otprilike 1,5 cm. Moras vidjeti i da li ti to moze praviti probleme obzirom da ces vece gume staviti naprijed na upravljacku osovinu.drunken tiger wrote:Može li pomoć. Imam gume 155/70/13 Protektirane i 155/80/13 Sava. Smijem li staviti Savu naprijed a protekt nazad. Hvala svima koji mi odgovore.
