Upravo tako. Sva je tajna u paroli: "Svi su isti!". Ali nije ni ona oduvijek. Meštri SDA/SDS/HDZ koalicije su je uveli krajem 90-tih. Svjesni da više ne mogu biti bolji od bilo koga oni su odlučili da sve ostale predstave jednako lošim. U tom kontekstu blaćenje NS-a itekako ima smisla. SDP su već sveli na svoj nivo, sad im je NS na redu. A to je politika mediokriteta- svuče te na svoj nivo i onda te dokrajči višegodišnjim iskustvom.sorge_sa wrote:Ova tema je sigurno jedna od tema sa najvise paradoksa na ovom forumu, helem o cemu se radi, znatan broj stranackih propagandista stranaka tzv toboznjih zastitnika "bosnjackih interesa", kako se medijski nazivaju, trosi znatne kolicine vremena i snage na dezavuiranje Nase Stranke i svih njenih aktivnosti, od prvih stranica je to tako, prognoze da nece preci izborni prag, kako su nevazni i nebitni i tako se "hairli" doguralo do 90 strane, paradoks je u tome da kolicina utrosenog entuzijazma za nipodostavanje N.S. je upravo disproporcionalna njihovim predvidjanjima o nevaznosti toga sto kritikuju. Zasto posvecivati necemu sto je bezvrijedno i nevazno ikakvu paznju, ali oni iz dana u dan sa sve vecim intezitetom napadaju nekad s razlogom, ali vecinom bez povoda, sve sto je Nasa Stranka. I da paradoks bude jos veci, da samog sebe paradoksira, ako se to tako moze reci, radi se o stranci koju na oktobarskim izborima mogu samo podrzati glasaci, biraci koji su na potpuno dijametralno ideolosko suprotnoj strani. Dakle N.S. i njeno glasacko tijelo ni u kom slucaju ne zadire u "zastitnike", to nam je svima jasno, da se niko ni iz jednog od tih tabora, ne moze prevariti ili zabuniti pa da glasa za druge, i ako se dese takvi preleti, to je toliko minorno, da sigurno nece utjecati u konacnici na rezultat. E sada se postavlja pitanje, zbog cega se prlja N.S. na svaki nacin, pa radi se o "apstinirajucim" glasacima, toj vecini koja "nedjelju" prespava ili radi nesto "jako bitno", rostilj,obidje rodbinu,podruzi se s prijateljima, i nadje svaki moguci "razlog i izgovor", dijapazon je sirok, svi su isti, nemam za koga, i izbjegne neizbjezno, svoju gradjansku duznost, da se suoci sa glasackom kutijom i samim sobom. Posto su glasovi SDA, HDZ, i ostalih manje vise betonirani, jer u njihovom slucaju glasa clanstvo tih stranaka, tj ideoloski bliski programima, cilj je dakle zabetonirati apstinirajuce glasace, ubjediti ih da se nema za koga i da su svi isti, a podmetanjem i prljanjem N.S. se upravo to postize, kao i smisljanjem kojekakvih afera SDP-u. A N.S. je od samog pocetka kao ciljajuce skupine odabrala apstinente, te u tom grmu lezi zec paradoksicar, te se potegli svi raspolozivi internetski kapaciteti i udri.
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2176 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Last edited by Corto Maltese on 24/05/2010 16:05, edited 2 times in total.
- essex
- Posts: 1745
- Joined: 02/04/2008 12:19
- Location: ...ovo malo duše...
- Contact:
#2177 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
mislim da nisi u pravu...ja sam jedan koji pedji stalno govorim da su jako bitni, ali za jedan drugi projekt, projekt otetog vilajeta...znaci, nebitni su sa svim onim sto pricaju jer je ionako banana za majmuna koji je prihvati ali su bitni kao nova generacija cuvara prstenova velikosrpstva i kao takvi moraju biti otkriveni...sorge_sa wrote:Ova tema je sigurno jedna od tema sa najvise paradoksa na ovom forumu, helem o cemu se radi, znatan broj stranackih propagandista stranaka tzv toboznjih zastitnika "bosnjackih interesa", kako se medijski nazivaju, trosi znatne kolicine vremena i snage na dezavuiranje Nase Stranke i svih njenih aktivnosti, od prvih stranica je to tako, prognoze da nece preci izborni prag, kako su nevazni i nebitni i tako se "hairli" doguralo do 90 strane, paradoks je u tome da kolicina utrosenog entuzijazma za nipodostavanje N.S. je upravo disproporcionalna njihovim predvidjanjima o nevaznosti toga sto kritikuju. Zasto posvecivati necemu sto je bezvrijedno i nevazno ikakvu paznju, ali oni iz dana u dan sa sve vecim intezitetom napadaju nekad s razlogom, ali vecinom bez povoda, sve sto je Nasa Stranka. I da paradoks bude jos veci, da samog sebe paradoksira, ako se to tako moze reci, radi se o stranci koju na oktobarskim izborima mogu samo podrzati glasaci, biraci koji su na potpuno dijametralno ideolosko suprotnoj strani. Dakle N.S. i njeno glasacko tijelo ni u kom slucaju ne zadire u "zastitnike", to nam je svima jasno, da se niko ni iz jednog od tih tabora, ne moze prevariti ili zabuniti pa da glasa za druge, i ako se dese takvi preleti, to je toliko minorno, da sigurno nece utjecati u konacnici na rezultat. E sada se postavlja pitanje, zbog cega se prlja N.S. na svaki nacin, pa radi se o "apstinirajucim" glasacima, toj vecini koja "nedjelju" prespava ili radi nesto "jako bitno", rostilj,obidje rodbinu,podruzi se s prijateljima, i nadje svaki moguci "razlog i izgovor", dijapazon je sirok, svi su isti, nemam za koga, i izbjegne neizbjezno, svoju gradjansku duznost, da se suoci sa glasackom kutijom i samim sobom. Posto su glasovi SDA, HDZ, i ostalih manje vise betonirani, jer u njihovom slucaju glasa clanstvo tih stranaka, tj ideoloski bliski programima, cilj je dakle zabetonirati apstinirajuce glasace, ubjediti ih da se nema za koga i da su svi isti, a podmetanjem i prljanjem N.S. se upravo to postize, kao i smisljanjem kojekakvih afera SDP-u. A N.S. je od samog pocetka kao ciljajuce skupine odabrala apstinente, te u tom grmu lezi zec paradoksicar, te se potegli svi raspolozivi internetski kapaciteti i udri.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2178 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Koje pitanje? Ja u tvom postu nisam primjetio nijedan upitnik, nijedno pitanje...Corto Maltese wrote: Analiza pojedinačnih izjava i postupaka uvijek ima smisla. Dva puta sam postavio pitanje, nisi ni pokušao odgovoriti na njega.
Ja npr. hocu lijevo orijentisanu opoziciju koja ne ide niz dlaku nekoj fasistickoj ideologiji, poput NSP, a samim tim dijelom i NS. Hocu principijelnu opoziciju s mudima - sve manje od toga je gubljenje vremena.Svima je jasno šta hoće, i šta postiže onaj koji je postavio oba pitanja zajedno, i na prvi i na drugi način. Efikasnosti te tehnologije (koja je potekla od izvornog licamjerja Alije i Radovana) svjedočimo već 18 godina.
Koji pristup? Kojoj temi? Ja u Krsmanovicevim izjavama i tisini NS ne vidim nista drugo sto zadnjih 20 godina nisam gledao u odnosima nacionalistickih stranaka - guraj populizam, ne zamjeraj se koalicionim partnerima, gazi ljevicarske ideale naustrb jeftinih plemenskih emocija...Ali slabo se ko zapita gdje bi nas doveo drukčiji pristup istoj temi, kroz prizmu pojedinačnih pitanja i djela. Svakom svoje, nemam namjeru gubiti vrijeme u daljnjem objašnjavanju. Za razliku od Peđe, ja sam ovdje samo gost.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2179 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Alfons Kauders wrote:Koje pitanje? Ja u tvom postu nisam primjetio nijedan upitnik, nijedno pitanje...Corto Maltese wrote: Analiza pojedinačnih izjava i postupaka uvijek ima smisla. Dva puta sam postavio pitanje, nisi ni pokušao odgovoriti na njega.
Ja npr. hocu lijevo orijentisanu opoziciju koja ne ide niz dlaku nekoj fasistickoj ideologiji, poput NSP, a samim tim dijelom i NS. Hocu principijelnu opoziciju s mudima - sve manje od toga je gubljenje vremena.Svima je jasno šta hoće, i šta postiže onaj koji je postavio oba pitanja zajedno, i na prvi i na drugi način. Efikasnosti te tehnologije (koja je potekla od izvornog licamjerja Alije i Radovana) svjedočimo već 18 godina.
Koji pristup? Kojoj temi? Ja u Krsmanovicevim izjavama i tisini NS ne vidim nista drugo sto zadnjih 20 godina nisam gledao u odnosima nacionalistickih stranaka - guraj populizam, ne zamjeraj se koalicionim partnerima, gazi ljevicarske ideale naustrb jeftinih plemenskih emocija...Ali slabo se ko zapita gdje bi nas doveo drukčiji pristup istoj temi, kroz prizmu pojedinačnih pitanja i djela. Svakom svoje, nemam namjeru gubiti vrijeme u daljnjem objašnjavanju. Za razliku od Peđe, ja sam ovdje samo gost.
Pa upravo ti to i govorim, da ne vidiš. Ali nema veze, dovoljno sam odrastao da znam kad je daljnja rasprava gubljenje vremena, tako da neću nastavljati.
- buzzer
- Posts: 1635
- Joined: 06/05/2006 22:37
#2180 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
a ti ih bas onako argumentovano otkrivas.essex wrote: mislim da nisi u pravu...ja sam jedan koji pedji stalno govorim da su jako bitni, ali za jedan drugi projekt, projekt otetog vilajeta...znaci, nebitni su sa svim onim sto pricaju jer je ionako banana za majmuna koji je prihvati ali su bitni kao nova generacija cuvara prstenova velikosrpstva i kao takvi moraju biti otkriveni...
cudi me kako jos nisi posegnuo za onim "argumentom" kad je onomad danis tanovic u holivudu poviknuo sa kipom u ruci:
this is for my country, this is for the republic of srpska!
sve je to go velikosrbin moj brate. sreca pa ima vas patriota da ih razotkijete.
- Dozer
- Posts: 32994
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2181 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Corto je odlicno postavio stvari, a i povukao vise nego dobru paralelu.
Kako se na ovom forumu te dvije izjave stavljaju u istu komparativnu ravan, s ciljem da se neka strana (u ovom slucaju ta, mozda, koalicijska NSP) prikaze negativno u kontekstu te koalicije sa NS, a samim tim se baci i negativno svjetlo na NS, istim principom, ali obrnutim redosljedom se moze (a i radi) na nekom forum u RS.
I jedan i drugi nacin bacaju negativnost na opozicione partije, a to ne ide u korist nikome drugom nego - ovima na vlasti
.
Analiza je cudo, zar ne...?
Kako se na ovom forumu te dvije izjave stavljaju u istu komparativnu ravan, s ciljem da se neka strana (u ovom slucaju ta, mozda, koalicijska NSP) prikaze negativno u kontekstu te koalicije sa NS, a samim tim se baci i negativno svjetlo na NS, istim principom, ali obrnutim redosljedom se moze (a i radi) na nekom forum u RS.
I jedan i drugi nacin bacaju negativnost na opozicione partije, a to ne ide u korist nikome drugom nego - ovima na vlasti
Analiza je cudo, zar ne...?
- sorge_sa
- Posts: 1088
- Joined: 15/01/2003 00:00
- Location: sarajevo
#2182 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dozer wrote:Corto je odlicno postavio stvari, a i povukao vise nego dobru paralelu.
Kako se na ovom forumu te dvije izjave stavljaju u istu komparativnu ravan, s ciljem da se neka strana (u ovom slucaju ta, mozda, koalicijska NSP) prikaze negativno u kontekstu te koalicije sa NS, a samim tim se baci i negativno svjetlo na NS, istim principom, ali obrnutim redosljedom se moze (a i radi) na nekom forum u RS.
I jedan i drugi nacin bacaju negativnost na opozicione partije, a to ne ide u korist nikome drugom nego - ovima na vlasti.
Analiza je cudo, zar ne...?
Ne pada snijeg da prekrije brijeg, vec da zvijeri ostave tragove, jel tako glasi narodna......
I zasto negativnosti, zbog "apstinenata", da koji slucajno ne bi progledao, pa " proglasao"
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2183 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Posto se Zdravo potrudio da vrlo precizno odvaga svoje rijeci tako bi i oni koji ih citaju morali precizno citati.
On nije bez razloga precizirao dan i naveo konkretan dogadjaj na kojem je govorio.
Zdravkin stav o zlocinima koji su se kasnije dogodili u Foci i nacionalizmu generalno je nadam se svima poznat.
Nasa stranka i NSP su dva politicka subjekta, dvije partije, i nasa se koalicija zasniva na promoviranju onoga sto smo zajednicki dogovorili, a sto je vjerujemo vazno za buducnost BiH. Mi zapravo mislimo da je to jedini nacin da se BiH spasi od faktickog raspada u koju je vode srpski, bosnjacki i hrvatski nacionalisti.
Mi se sa Zdravkom slazemo da je BiH nasa zajednicka drzava, da nacionalisticke stranke sprjecavaju obnovu bosanskohercegovackog drustva uporno namecuci teme o kojima nisu u stanju donositi objektivne sudove, kao sto je pitanje karaktera rata, nacionalizma i medjunacionalne podjele i u kojima su one sampioni bez premca, slazemo se s njim da je prioritet nove vlasti da se posveti ekonomiji i podizanju zivotnog standarda gradjana, da vlast u BiH mora na svakom pedlju i u svakom pojedinacnom slucaju stititi ljudska prava po najvisim evropskim standardima i da nam je cilj da se fokusiramo na sto brzi ulazak u EU, itd.
To je ono sto politicke stranke treba da rade. Oni koji od politicara ocekuju da se bave istorijom i obecavaju ukidanje RS-a ili otcjepljenje od BiH treba da glasaju za nekog drugog a ne za Nasu stranku.
Mnogo ce godina i ljudskih zivota proci prije nego se postigne suglasnost o tome sta se i zasto dogodilo u periodu 92-95 u BiH. Odgovor sasvim sigurno nece ponuditi politicari nego istoricari. (To sto ne postoji cinjenicna baza podataka o ratu u BiH, sto je omogucilo da svako ima svoju verziju istine i sto se svakome njegova istina o ratu cini ocigledna i neupitna samo je dodatni dio problema).
Oni kojima zele da ostatak svog i zivot svoje djece provedu u sadasnjem status quo, da besmopocno gledaju kako ih nacionalni dusebriznici kradu, da i dalje ekonomski nazaduju od Evrope svadjajuci se sa sa onima sa druge strane da li su njihove zrtve i tragedije "bajke" ili nisu treba da glasaju za politicari koji zastupaju te iste ideje.
Nasa stranka se zalaze za jednu sasvim novu politiku i odbija da budu uvucena u navionalisticko ratno huskacko blato koje niti je pripremala niti se u njemu valjala. Nas stav je vrlo jasan. Mi smo uvijek na strani zrtve i uvijek protiv zlocinaca i nikakvim ALI na kraju recenica necemo relativizirati taj svoj stav.
p.k.
On nije bez razloga precizirao dan i naveo konkretan dogadjaj na kojem je govorio.
Zdravkin stav o zlocinima koji su se kasnije dogodili u Foci i nacionalizmu generalno je nadam se svima poznat.
Nasa stranka i NSP su dva politicka subjekta, dvije partije, i nasa se koalicija zasniva na promoviranju onoga sto smo zajednicki dogovorili, a sto je vjerujemo vazno za buducnost BiH. Mi zapravo mislimo da je to jedini nacin da se BiH spasi od faktickog raspada u koju je vode srpski, bosnjacki i hrvatski nacionalisti.
Mi se sa Zdravkom slazemo da je BiH nasa zajednicka drzava, da nacionalisticke stranke sprjecavaju obnovu bosanskohercegovackog drustva uporno namecuci teme o kojima nisu u stanju donositi objektivne sudove, kao sto je pitanje karaktera rata, nacionalizma i medjunacionalne podjele i u kojima su one sampioni bez premca, slazemo se s njim da je prioritet nove vlasti da se posveti ekonomiji i podizanju zivotnog standarda gradjana, da vlast u BiH mora na svakom pedlju i u svakom pojedinacnom slucaju stititi ljudska prava po najvisim evropskim standardima i da nam je cilj da se fokusiramo na sto brzi ulazak u EU, itd.
To je ono sto politicke stranke treba da rade. Oni koji od politicara ocekuju da se bave istorijom i obecavaju ukidanje RS-a ili otcjepljenje od BiH treba da glasaju za nekog drugog a ne za Nasu stranku.
Mnogo ce godina i ljudskih zivota proci prije nego se postigne suglasnost o tome sta se i zasto dogodilo u periodu 92-95 u BiH. Odgovor sasvim sigurno nece ponuditi politicari nego istoricari. (To sto ne postoji cinjenicna baza podataka o ratu u BiH, sto je omogucilo da svako ima svoju verziju istine i sto se svakome njegova istina o ratu cini ocigledna i neupitna samo je dodatni dio problema).
Oni kojima zele da ostatak svog i zivot svoje djece provedu u sadasnjem status quo, da besmopocno gledaju kako ih nacionalni dusebriznici kradu, da i dalje ekonomski nazaduju od Evrope svadjajuci se sa sa onima sa druge strane da li su njihove zrtve i tragedije "bajke" ili nisu treba da glasaju za politicari koji zastupaju te iste ideje.
Nasa stranka se zalaze za jednu sasvim novu politiku i odbija da budu uvucena u navionalisticko ratno huskacko blato koje niti je pripremala niti se u njemu valjala. Nas stav je vrlo jasan. Mi smo uvijek na strani zrtve i uvijek protiv zlocinaca i nikakvim ALI na kraju recenica necemo relativizirati taj svoj stav.
p.k.
-
staza
- Posts: 582
- Joined: 04/03/2009 22:58
#2184 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne samo Tanović, nego čitavo rukovodstvo NS-a je respektabilno: obrazovanije stranke, i pametnije, mislim da nema, to je nesporno.buzzer wrote:a ti ih bas onako argumentovano otkrivas.essex wrote: mislim da nisi u pravu...ja sam jedan koji pedji stalno govorim da su jako bitni, ali za jedan drugi projekt, projekt otetog vilajeta...znaci, nebitni su sa svim onim sto pricaju jer je ionako banana za majmuna koji je prihvati ali su bitni kao nova generacija cuvara prstenova velikosrpstva i kao takvi moraju biti otkriveni...
cudi me kako jos nisi posegnuo za onim "argumentom" kad je onomad danis tanovic u holivudu poviknuo sa kipom u ruci:
this is for my country, this is for the republic of srpska!
sve je to go velikosrbin moj brate. sreca pa ima vas patriota da ih razotkijete.
No politika je ozbiljna stvar, u kojoj treba svaku riječ vagati: nakon afirmativne izjave Krsmanovića o Radončiću
NSP-u ne mislim doživotno dati glas, niti bi glasao za one stranke koje ulaze u koaliciju sa NSP-om; a da ne govorimo da su od riječi mnogo teža konkretna djela, pa se npr. na nedavnom Kongresu NS-a Danis ne pojavi...
To ne znači da NS neće požnjeti uspjeh, dapače, smatram da je to jedna od perspektivnijih bh. stranaka, i da njeno vrijeme tek dolazi.
Last edited by staza on 24/05/2010 16:47, edited 1 time in total.
- Dozer
- Posts: 32994
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2185 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da apstinenti nemaju sta "progledavati" u ovom slucaju.
Apstinenti ne glasaju jer im se gade postojece opcije. Sada se pojavila nova opcija, u vidu NS, i izgleda da su se i apstinenti malo uskomesali pa dobar dio njih to vise nece biti. Licno ih poznajem, sad ovako napamet, 14 koji ce sa zenam izaci na izbore i glasati upravo za NS. 14 x 2 = 28 glasova, a apstinenata je po svim dosadasnjim analizama i anketama, i godinama unazad, oko 50%.
Ako znamo da ukupno biracko tijelo broji nekih 3 miliona ljudi, a da je od tog broja samo nesto malo vise od cetvrtine (25%) onih koji glasaju za etno-kleptokrate, ili ti nacionaliste, i skoro isto toliko onih koji razjedinjeno glasaju za opoziciju, mahom SDP, ispada je apstinenata sasvim dovoljno da naprave i te kakvu promjenu u oktobru.
Naranvo, na stetu etno-kleptokrata
Zato i jeste cilj apstinente zadrzati u apstinenciji, a kako to uraditi bolje nego razvodnjavanjem opozicije, u sta spada i NS, na nacin da ih se prikazuje svakakvima, samo ne dobrima
Apstinenti ne glasaju jer im se gade postojece opcije. Sada se pojavila nova opcija, u vidu NS, i izgleda da su se i apstinenti malo uskomesali pa dobar dio njih to vise nece biti. Licno ih poznajem, sad ovako napamet, 14 koji ce sa zenam izaci na izbore i glasati upravo za NS. 14 x 2 = 28 glasova, a apstinenata je po svim dosadasnjim analizama i anketama, i godinama unazad, oko 50%.
Ako znamo da ukupno biracko tijelo broji nekih 3 miliona ljudi, a da je od tog broja samo nesto malo vise od cetvrtine (25%) onih koji glasaju za etno-kleptokrate, ili ti nacionaliste, i skoro isto toliko onih koji razjedinjeno glasaju za opoziciju, mahom SDP, ispada je apstinenata sasvim dovoljno da naprave i te kakvu promjenu u oktobru.
Naranvo, na stetu etno-kleptokrata
Zato i jeste cilj apstinente zadrzati u apstinenciji, a kako to uraditi bolje nego razvodnjavanjem opozicije, u sta spada i NS, na nacin da ih se prikazuje svakakvima, samo ne dobrima
- essex
- Posts: 1745
- Joined: 02/04/2008 12:19
- Location: ...ovo malo duše...
- Contact:
#2186 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
sjeti se samo onoga o rezoluciji za srebrenicu koju je skovala srbija....pronadji izjave tihica i bajica, jasno se vidi da su dosle iz iste kuhinje...bilo postavljeno i ovdje, ja postavio jednu ispod druge...znas sta se desilo? najednom cistka, pa i to onako nestade, zakacilo, hebiga...eto zasto nemozes naci moje argumente, naci ces samo ono sto odgovara nekome da ostane na forumu, kao nepovezane bljuvotine...ali kada bi ostavili od pocetka sta je dovelo do tih bljuvotina vidio bi i razloge za iste...buzzer wrote:a ti ih bas onako argumentovano otkrivas.essex wrote: mislim da nisi u pravu...ja sam jedan koji pedji stalno govorim da su jako bitni, ali za jedan drugi projekt, projekt otetog vilajeta...znaci, nebitni su sa svim onim sto pricaju jer je ionako banana za majmuna koji je prihvati ali su bitni kao nova generacija cuvara prstenova velikosrpstva i kao takvi moraju biti otkriveni...
cudi me kako jos nisi posegnuo za onim "argumentom" kad je onomad danis tanovic u holivudu poviknuo sa kipom u ruci:
this is for my country, this is for the republic of srpska!
sve je to go velikosrbin moj brate. sreca pa ima vas patriota da ih razotkijete.
pominjes tanovica i nekakve fabrikacije...sta mislis, nije li on prvi ko je uvucen u mrak a da toga nije ni svijestan? ako njihova stranka zeli nesto mijenjati i ako je gradjanska stranka, zar nije logicno mijenjati sve ono sto je rezultat genocida i sto je napravilo segragaciju? tu ih neces naci (iako su gradjanska stranka), ali ces ih naci da je krvavih49 neuptino...ako ti treba crtani da sve shvatis onda djaba raspravljamo, to se napusta negdje u 6-7 godini...
mislim da je na prvoj strani...moderator delightful je pedji postavila jedno pitanje direktno u rebra, u srz problema...nije kao ni ja ni mnogi dobili odgovor, razlog je jednostavan...postupci su ono sto te karakterisu, prica je samo prodaja magle...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2187 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Na sve sto je izgledalo kao razumno pitanje ja sam odgovorio.
Da li je moguce da sam u ovih skoro 90 stranica nesto propustio? Moguce.
Ako neko ima pitanje na koje dobio odgovor neka ga ponovo postavi.
p.k.
Da li je moguce da sam u ovih skoro 90 stranica nesto propustio? Moguce.
Ako neko ima pitanje na koje dobio odgovor neka ga ponovo postavi.
p.k.
- essex
- Posts: 1745
- Joined: 02/04/2008 12:19
- Location: ...ovo malo duše...
- Contact:
#2188 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nemoj me pogresno razumiti...i himleru je izgledalo razumno da posalje onolike ljude u gasne komore...jedno je subjektivnost a drugo je sveobuhvatna slika...Pedja Kojovic wrote:Na sve sto je izgledalo kao razumno pitanje ja sam odgovorio.
Da li je moguce da sam u ovih skoro 90 stranica nesto propustio? Moguce.
Ako neko ima pitanje na koje dobio odgovor neka ga ponovo postavi.
p.k.
24. May. 2010. 18:35 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma”
» essex
30 dana
Last edited by Anonymous on 24/05/2010 18:37, edited 1 time in total.
Reason: 24. May. 2010. 18:35 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma” » essex
Reason: 24. May. 2010. 18:35 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma” » essex
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2189 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Neozbiljnost pravosudnih organa BiH
Monday, 24 May 2010
Do kojih granica seže neozbiljnost pravosudnih organa Bosne i Hercegovine najbolje pokazuje to što se osumljičeni za ratne zločine puštaju na slobodu tokom trajanja postupka protiv njih, da bi se nakon što dođe do izricanja presude dogodilo da im se gubi svaki trag, te oni u pojedinim slučajevima godinama bivaju nedostupni pravosudnim organima.
Bijeg Momira Savića, pravosnažno osuđenog na 17 godina zatvora za zločine nad Bošnjacima počinjene na području Višegrada, predstavlja samo još jedan u nizu dokaza nesposobnosti i bahatosti bosnakohercegovačih vlasti.
Do kojih granica seže neozbiljnost pravosudnih organa Bosne i Hercegovine najbolje pokazuje to što se osumljičeni za ratne zločine puštaju na slobodu tokom trajanja postupka protiv njih, da bi se nakon što dođe do izricanja presude dogodilo da im se gubi svaki trag, te oni u pojedinim slučajevima godinama bivaju nedostupni pravosudnim organima. Stoga se kao sasvim logično nameće mišljenje da bh vlasti rade ne u cilju osuđivanja i procesuiranja ratnih zločinaca, već naprotiv one se postavljaju kao njihovi zaštitinici i doušnici, obezbjeđujući im da neometano izbjegavaju izdržavanje kazni za počinjena zlodjela.
Naša stranka ostaje pri stavu da svaki ratni zločinac mora biti izveden pred lice pravde, jer samo na taj način može doći do konačnog pomirenja i uspostavljanja normalnog života u BiH.
Monday, 24 May 2010
Do kojih granica seže neozbiljnost pravosudnih organa Bosne i Hercegovine najbolje pokazuje to što se osumljičeni za ratne zločine puštaju na slobodu tokom trajanja postupka protiv njih, da bi se nakon što dođe do izricanja presude dogodilo da im se gubi svaki trag, te oni u pojedinim slučajevima godinama bivaju nedostupni pravosudnim organima.
Bijeg Momira Savića, pravosnažno osuđenog na 17 godina zatvora za zločine nad Bošnjacima počinjene na području Višegrada, predstavlja samo još jedan u nizu dokaza nesposobnosti i bahatosti bosnakohercegovačih vlasti.
Do kojih granica seže neozbiljnost pravosudnih organa Bosne i Hercegovine najbolje pokazuje to što se osumljičeni za ratne zločine puštaju na slobodu tokom trajanja postupka protiv njih, da bi se nakon što dođe do izricanja presude dogodilo da im se gubi svaki trag, te oni u pojedinim slučajevima godinama bivaju nedostupni pravosudnim organima. Stoga se kao sasvim logično nameće mišljenje da bh vlasti rade ne u cilju osuđivanja i procesuiranja ratnih zločinaca, već naprotiv one se postavljaju kao njihovi zaštitinici i doušnici, obezbjeđujući im da neometano izbjegavaju izdržavanje kazni za počinjena zlodjela.
Naša stranka ostaje pri stavu da svaki ratni zločinac mora biti izveden pred lice pravde, jer samo na taj način može doći do konačnog pomirenja i uspostavljanja normalnog života u BiH.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2190 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
essex
...
p.k.
essex je baniran pa je vash komentar editiran.
zoom66
...
p.k.
essex je baniran pa je vash komentar editiran.
zoom66
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#2191 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa majka mu stara tri puta postavljam pitanje o tome kakva vam je zelena politika za BiH?Pedja Kojovic wrote:Na sve sto je izgledalo kao razumno pitanje ja sam odgovorio.
Da li je moguce da sam u ovih skoro 90 stranica nesto propustio? Moguce.
Ako neko ima pitanje na koje dobio odgovor neka ga ponovo postavi.
p.k.
Vidim gotovo niko se za to ne sekira, a ni u vasem statutu i ciljevima i nisam nista nasao o tome.
Ako nisi upucen ti o detaljima mozes li mi dati neki link ili nesto u vezi planova NS.
A ako nemate nikakvih programa ili ciljeva (malo detaljnijih i konkretnijih od 'mi smo za ocuvanje okolisa'
PS: Ko vam je pisao to gore saopstenje za javnost, j.... ga ja osumljicena?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2192 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
jeza u ledja
Ako odete na nasu web stranicu i kliknete u gornjem desnom uglu na "Deklaracije" vidjecete da je jedna od prve 4 politike koje smo objavili ona o zastiti okolisa. Smatrajucui da su ti dokumenti previse opsirni za ovaj forum ja ih nisam stavio.
p.k.
Ako odete na nasu web stranicu i kliknete u gornjem desnom uglu na "Deklaracije" vidjecete da je jedna od prve 4 politike koje smo objavili ona o zastiti okolisa. Smatrajucui da su ti dokumenti previse opsirni za ovaj forum ja ih nisam stavio.
p.k.
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#2193 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Aha, nasao sam, hvala.Pedja Kojovic wrote:jeza u ledja
Ako odete na nasu web stranicu i kliknete u gornjem desnom uglu na "Deklaracije" vidjecete da je jedna od prve 4 politike koje smo objavili ona o zastiti okolisa. Smatrajucui da su ti dokumenti previse opsirni za ovaj forum ja ih nisam stavio.
p.k.
Koga zanima, moze procitati ovdje
Jedan savjet u vezi stranice. Postavite vidno uocljiv link za donacije na vrh pocetne stranice.
- draganbl
- Posts: 2095
- Joined: 21/06/2009 00:59
#2194 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ovo je dobar post i jedan od boljih koje sam pročitao u posljednje vrijeme na forumu. Dao bih svoje mišljenje, koje bi trebalo biti nastavak na ovo što je @Dozer napisao.Dozer wrote:Mislim da apstinenti nemaju sta "progledavati" u ovom slucaju.
Apstinenti ne glasaju jer im se gade postojece opcije. Sada se pojavila nova opcija, u vidu NS, i izgleda da su se i apstinenti malo uskomesali pa dobar dio njih to vise nece biti. Licno ih poznajem, sad ovako napamet, 14 koji ce sa zenam izaci na izbore i glasati upravo za NS. 14 x 2 = 28 glasova, a apstinenata je po svim dosadasnjim analizama i anketama, i godinama unazad, oko 50%.
Ako znamo da ukupno biracko tijelo broji nekih 3 miliona ljudi, a da je od tog broja samo nesto malo vise od cetvrtine (25%) onih koji glasaju za etno-kleptokrate, ili ti nacionaliste, i skoro isto toliko onih koji razjedinjeno glasaju za opoziciju, mahom SDP, ispada je apstinenata sasvim dovoljno da naprave i te kakvu promjenu u oktobru.
Naranvo, na stetu etno-kleptokrata
Zato i jeste cilj apstinente zadrzati u apstinenciji, a kako to uraditi bolje nego razvodnjavanjem opozicije, u sta spada i NS, na nacin da ih se prikazuje svakakvima, samo ne dobrima
Po mom mišljenju, problem je što se apstinenti ne mogu pokrenuti tako što će se javiti relativno nova i građanski orijentisana građanska opcija. Ono što apstinentima treba je široko organizovan opozicioni blok, koji će pokrenuti razne društvene, političke, finansijske, međunarodne, akademske, sportske, kulturne i vjerske institucije.
Nema pobjede građanske struje bez širokog građanskog i studentskog pokreta, jasne logističke i finansijske podrške međunarodne zajednice, unaprijed definisanog plana koji opisuje kakvu alternativu nudi opozicija (ne deklarativno, već taksativno nabrojani zakoni u pripremi, projektni nacrti, planovi, studije, strategije...). Dalje, potrebni su harizmatični političari koji će se pojavljivati zajedno, na mitinzima, ujedinjeni Bošnjaci, Srbi, Hrvati i drugi... Potrebna je koalicija koja će istovremeno djelovati u svim dijelovima BiH. Vjerovatno je da SDP mora biti jedan od ključnih faktora, zajedno sa Našom strankom, strankama iz RS koje ne djeluju nacionalistički, uključujući i frakcije SNSD-a kojih sigurno ima. Nažalost, ovakvo djelovanje opozicionih stranaka u poluilegali kao što je ovaj forum, bez jasnog plana i cilja, već je viđen i unaprijed propao pokušaj, što apstitenti zasigurno prepoznaju i na dan glasanja ostaju kod kuće.
Stoga prognoziram ponovnu pobjedu nacionalista. Nema nama na zelenu granu još najmanje 5 godina.
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#2195 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nisam pitao o oporezivanju vjerskih objekata nego na ustanove, obdanista i skole koje su povezane sa vjerskim imenima, praznicima i simbolima a u drustvenoj su svojini. Na primjer, ukidanje Djeda Mraza i uvodjenje nekog sveca u Banja Luci. (Slicna stvar i u Sarajevu...)Pedja Kojovic wrote:abacija
Mi smatramo da vjerske trebaju bit oslobodjene poreza za one vjerske objekte koje koriste u svom radu.
Za one objekte koje izdaju pod zakup i komercijalnim uslovima trebaju placati ne samo porez na poslovni prostor nego i porez na prihod.
Sto se tice vjerskih praznika....
Broj radnih sata i dana u sedmici za sve sluzbenike mora biti isti.
Broj slobodnih placenih praznika mora za sve drzavne sluzbenike biti jednak.
Svaki drzavni sluzbenik u okviru tog broja ima pravo izabrati vjerski praznik koji zeli da slavi.
Kada se drzavni sluzbenik na pocetku svog drzavnog angazmana izjasni po nacionalnoj ili vjerskoj osnovi to se vise ne moze mjenjati odnosno iz tog promjenjenog iskaza se ne mogu izvlaciti nikakva prava-kao sto je na primjer pravo na adekvatnu nacionalnu zastupljenost u drzavnim organima.
p.k.
Ponavljam pitanje od ranije. Ukoliko dodje do glasanja o ukidanju prefiksu Srpska u nazivu entiteta da li ce NS glasati za to, DA ili NE? Ili mozda jos bolje pitanje - da li ce NS predloziti ovu tacku na zasjedanju Parlamenta BiH? (Naravno, sve je pod pretpostavkom da NS udje u parlament.)
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#2196 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sta je Vas cilj postavljanja ove vijesti?Pedja Kojovic wrote:ЈОШАНИЦА- СЈЕЋАЊЕ НА 56 УБИЈЕНИХ СРБА
У селу Јошаница код Фоче данас је служен парастос за 56 српских цивила и војника, које су 19. децембра 1992. године на крсну славу Никољдан убили припадници такозване Армије БиХ из Горажда, под командом Заима Имамовића.
Инфо
16:57 | 23/05/2010
Видео
Извор: СРНА
Фото: СРНА
Тада је на свиреп начин побијено 37 цивила, међу којима и троје дјеце узраста од двије и по до 12 година,
силовано је и више жена и дјевојака и потпуно разорено 68 српских кућа.
Најмлађа жртва Данка Тановић имала је само двије и по године, а убијени су и малољетни брат и сестра Дражен и Драгана Вишњић, док је најстарија жртва деведесетосмогодишњи Раде Пљеваљчић, који је убијен на кућном прагу, а затим запаљен.
За почињене злочине у Јошаници још нико није одговарао, иако је Хашки трибунал прослиједио Тужилаштву БиХ овај предмет.
Шеф Кординационог тима Владе РС за истраживање ратних злочина и тражење несталих Сташа Кошарац рекао је да ћутање Суда и Тужилаштва БиХ о масакру у Јошаници срамотно и недопуство.
"Из Хага је случај Јошаница враћен Суду и Тужилаштву са ознаком А, требало га је допунити новим доказима. То је Центар јавне безбједности Фоча урадио 2001. године, али се злочинци не процесуирају", рекао је након парастоса Кошарац, који је као одговорне прозвао и дио међународне заједнице.
Предсједник Борачке организације Републике Српске (РС) Пантелија Ћургуз рекао је да је документована кривична пријава против бошњачких зликоваца за масакр у Јошаници "заборављена у Суду и Тужилаштву БиХ", због чега ће ускоро затражити да се јавно одреде према овом злочину.
Начелник општине Фоча Здравко Крсмановић подсјетио је да је, упркос великим жртвама, а храброшћу свих српских бораца и народа, Фоча храбро одбрањена од непријатеља на Никољдан 1992. године.
Он се заложио да општина Фоча, заједно са ресорним министарством, асфалтира пут до Јошанице, што би створило претпоставке за враћање становништва у села и засеоке Јошанице.
"Сјећање на уморене Србе у јошаничким селима најбоље ћемо ми живи сачувати ако будемо водили рачуна о њиховој дјеци и родитељима и ако код највиших судских органа будемо инсистирали на кажњавању злочинаца, који у фочанској Јошаници у свом болесном походу нису поштедјели ни дјецу", изјавио је Мило Томовић, ратни комадант српске бригаде која је међу првима кренула у помоћ нападнутим српским положајима прије 18 година.
Данашњем парастосу су, осим чланова породица убијених, присуствовали и званичници из сусједних општина, те предсједник Предсједништва БОРС-а Михајло Парађина.
- Tvrtko II Kotromanić
- Posts: 6548
- Joined: 15/03/2009 01:28
- Location: Rajvosa
#2197 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
u naslovu kaze 56 ubijenih srba ,a vamo spominje 37 ubijenih
i u daljem tekstu... foca odbranjena
cudo nisu stavili srbinje
i u daljem tekstu... foca odbranjena
-
mladoliki
- Posts: 173
- Joined: 09/09/2006 11:04
#2198 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
E moj Tvrtko, 56 civila i vojnika - 37 civila= 19 vojnika. Valjda su porokali i vojnike i civile!!!
A što se tiče cjelokupne situacije sa Našom strankom i Krsmanovićem, očigledno će gomila dežurnih pljuvača i patriota konstantno pokušati da omalovaže i diskreditiraju ljude koji jedini nude alternativu i izlaz BiH iz postojećeg stanja. Sve tri "relevantne" stranke iz većeg entiteta, SDA, SBiH i SDP mogu dobiti glasove samo u FBiH i šta onda??? S kim to neko može napraviti vladajuću većinu- sa vanzemaljcima iz RS-a??? I oko čega će se moći dogovoriti osim oko podjele fotelja, a to već imamo 20 godina? Ovo je prvi put da je uspostavljena koalicija dva različita subjekta čija su sjedišta u dva različita entiteta, a koji su se uspjeli dogovoriti oko temeljnih principa koji se tiču budućnosti države. Zato je to, ne ulazeći u njihovu realnu političku snagu, projekat za pozdraviti, a bilo bi dobro da se malo proširi i ojača i drugim političkim strankama. Zbog te potencijalne "opasnosti" je i počelo pljuvanje i blaćenje, jer konkurenciju treba potopiti, prikazati nesposobnom, pokvarenom, izdajničkom i to će u narednom periodu biti strategija svih političkih (nacionalističkih) oponenata, uključujući i SDP, jer im NS/NSP oduzimaju dio biračkog tijela. SDP je moćna partija, ali ljudima je dosadila stranka koja je vječito u opoziciji!!! Krsmanovićeve izjave u posljednje vrijeme se mogu tumačiti različito, ali je on jedini političar iz RS koji želi praviti državu sa drugim narodima i ići u budućnost zajedno. Alternativa su SNSD i SDS, a u FBiH SDA i SBiH. Meni je draža ova varijanta sa Krsmanovićem!
A što se tiče cjelokupne situacije sa Našom strankom i Krsmanovićem, očigledno će gomila dežurnih pljuvača i patriota konstantno pokušati da omalovaže i diskreditiraju ljude koji jedini nude alternativu i izlaz BiH iz postojećeg stanja. Sve tri "relevantne" stranke iz većeg entiteta, SDA, SBiH i SDP mogu dobiti glasove samo u FBiH i šta onda??? S kim to neko može napraviti vladajuću većinu- sa vanzemaljcima iz RS-a??? I oko čega će se moći dogovoriti osim oko podjele fotelja, a to već imamo 20 godina? Ovo je prvi put da je uspostavljena koalicija dva različita subjekta čija su sjedišta u dva različita entiteta, a koji su se uspjeli dogovoriti oko temeljnih principa koji se tiču budućnosti države. Zato je to, ne ulazeći u njihovu realnu političku snagu, projekat za pozdraviti, a bilo bi dobro da se malo proširi i ojača i drugim političkim strankama. Zbog te potencijalne "opasnosti" je i počelo pljuvanje i blaćenje, jer konkurenciju treba potopiti, prikazati nesposobnom, pokvarenom, izdajničkom i to će u narednom periodu biti strategija svih političkih (nacionalističkih) oponenata, uključujući i SDP, jer im NS/NSP oduzimaju dio biračkog tijela. SDP je moćna partija, ali ljudima je dosadila stranka koja je vječito u opoziciji!!! Krsmanovićeve izjave u posljednje vrijeme se mogu tumačiti različito, ali je on jedini političar iz RS koji želi praviti državu sa drugim narodima i ići u budućnost zajedno. Alternativa su SNSD i SDS, a u FBiH SDA i SBiH. Meni je draža ova varijanta sa Krsmanovićem!
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#2199 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja Kojovic wrote:Posto se Zdravo potrudio da vrlo precizno odvaga svoje rijeci tako bi i oni koji ih citaju morali precizno citati.
On nije bez razloga precizirao dan i naveo konkretan dogadjaj na kojem je govorio.
Zdravkin stav o zlocinima koji su se kasnije dogodili u Foci i nacionalizmu generalno je nadam se svima poznat.
Nasa stranka i NSP su dva politicka subjekta, dvije partije, i nasa se koalicija zasniva na promoviranju onoga sto smo zajednicki dogovorili, a sto je vjerujemo vazno za buducnost BiH. Mi zapravo mislimo da je to jedini nacin da se BiH spasi od faktickog raspada u koju je vode srpski, bosnjacki i hrvatski nacionalisti.
Mi se sa Zdravkom slazemo da je BiH nasa zajednicka drzava, da nacionalisticke stranke sprjecavaju obnovu bosanskohercegovackog drustva uporno namecuci teme o kojima nisu u stanju donositi objektivne sudove, kao sto je pitanje karaktera rata, nacionalizma i medjunacionalne podjele i u kojima su one sampioni bez premca, slazemo se s njim da je prioritet nove vlasti da se posveti ekonomiji i podizanju zivotnog standarda gradjana, da vlast u BiH mora na svakom pedlju i u svakom pojedinacnom slucaju stititi ljudska prava po najvisim evropskim standardima i da nam je cilj da se fokusiramo na sto brzi ulazak u EU, itd.
To je ono sto politicke stranke treba da rade. Oni koji od politicara ocekuju da se bave istorijom i obecavaju ukidanje RS-a ili otcjepljenje od BiH treba da glasaju za nekog drugog a ne za Nasu stranku.
Mnogo ce godina i ljudskih zivota proci prije nego se postigne suglasnost o tome sta se i zasto dogodilo u periodu 92-95 u BiH. Odgovor sasvim sigurno nece ponuditi politicari nego istoricari. (To sto ne postoji cinjenicna baza podataka o ratu u BiH, sto je omogucilo da svako ima svoju verziju istine i sto se svakome njegova istina o ratu cini ocigledna i neupitna samo je dodatni dio problema).
Oni kojima zele da ostatak svog i zivot svoje djece provedu u sadasnjem status quo, da besmopocno gledaju kako ih nacionalni dusebriznici kradu, da i dalje ekonomski nazaduju od Evrope svadjajuci se sa sa onima sa druge strane da li su njihove zrtve i tragedije "bajke" ili nisu treba da glasaju za politicari koji zastupaju te iste ideje.
Nasa stranka se zalaze za jednu sasvim novu politiku i odbija da budu uvucena u navionalisticko ratno huskacko blato koje niti je pripremala niti se u njemu valjala. Nas stav je vrlo jasan. Mi smo uvijek na strani zrtve i uvijek protiv zlocinaca i nikakvim ALI na kraju recenica necemo relativizirati taj svoj stav.
p.k.
Koji konkretan razlog je korišten u rezonovanju gospodina Krsmanovića kod preciziranja ovog datuma i događaja?Posto se Zdravo potrudio da vrlo precizno odvaga svoje rijeci tako bi i oni koji ih citaju morali precizno citati.
On nije bez razloga precizirao dan i naveo konkretan dogadjaj na kojem je govorio.
Ključna riječ u vašoj rečinici je "kasnije dogodili" što nikako ne odgovara stvarnom razvoju događaja u Fočanskoj opštini tih ratnih dana. Dovoljno je samo privirit u arhivu Haškog tribunala i pronaći ćete potvrdu mojih riječiZdravkin stav o zlocinima koji su se kasnije dogodili u Foci i nacionalizmu generalno je nadam se svima poznat.
Da li biste mi mogli definisati šta je to "Bošnjački" nacionalizam i u čemu se ogleda?Nasa stranka i NSP su dva politicka subjekta, dvije partije, i nasa se koalicija zasniva na promoviranju onoga sto smo zajednicki dogovorili, a sto je vjerujemo vazno za buducnost BiH. Mi zapravo mislimo da je to jedini nacin da se BiH spasi od faktickog raspada u koju je vode srpski, bosnjacki i hrvatski nacionalisti.
Taj sud je već donešen i podkrijepljen je obilnim brojem presuda, što u Haškom tribunalu, što u Sudstvu BiH. Nikakvi političari NEMAJU pravo da se bave revizioniranjem istorije. I činjenična baza podataka o ratu u BiH postoji a zove se Arhiva Haškog Tužilaštva koja u potpunosti onemogućuje "da svako ima svoju verziju istine". Istina je jedna, do vas je da li je žilite prihvatiti ili ne..............................
Mnogo ce godina i ljudskih zivota proci prije nego se postigne suglasnost o tome sta se i zasto dogodilo u periodu 92-95 u BiH. Odgovor sasvim sigurno nece ponuditi politicari nego istoricari. (To sto ne postoji cinjenicna baza podataka o ratu u BiH, sto je omogucilo da svako ima svoju verziju istine i sto se svakome njegova istina o ratu cini ocigledna i neupitna samo je dodatni dio problema).
Ostali dio posta nema potrebe da komentarišem. I definitivno NS neće dobiti moj glas jer ne želim svojevoljno da se izjednačim sa pomahnitalim četnčkim hordama koje su "odbranile Foču" na nikoljdan 92. Ali u svakom slučaju želim vam puno sreće na predsotjećim izborima.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2200 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
hercegovac_pravi
Stranke i politicari koji otvoreno zastupaju Bosnjacki nacionalizam polaze od pretpostavke da je BiH iskljucivo ili primarno drzava Bosnjaka i da su oni "jednakiji od drugih" naroda i gradjana. On se moze okarakterisati kao odgovor na srpski ili hrvatski nacionalizam, ali to niti mjenja njegov ideoloski karakter nit umanjuje njegovu pogubnost po BiH kao drzavu ravnopravnih naroda i gradjana. Da li on svoje ciljeve ostvaruje po nacionalnoj i vjerskoj sukobljenosti sa drugim narodima ili se, kao sto je to slucaj sa SBiH, skriva iza demokratskog principa "jedan covjek jedan glas" je potpuno nebitno. Srpski nacionalizam ima za cilj da zadrzavanjem status quoa i nefunkcionalne drzave prikaze BiH kao nemoguc projekat.Bosnjacki se nada ostvarenju svog cilja demografskim metodama.(Hrvatski koji je u osnovi separatisticki kao i srpski ovdje ne spominjem jer ne pricamo o njemu).
Nasa stranka se zalaze za BiH kao drzavu ravnopravnih gradjana i naroda Srba, Bosnjaka, Hrvata i Ostalih i u tom smislu je spremna, bez obzira na ideoloske razlike, okupljati sve politicke snage, a posebno one iz RS-a, kao sto je Zdravko Krsmanovic, koje u svom djelovanju prihvataju , kao neupitne pretpostavke, da je BiH nedjeljiva i neupitna, da je evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama nadredjena Ustavu, da se unutrasnje administrativno uredjenje BiH moze mjenjati samo zakonski propisanim procedurama, da su euroatlantske integracije dobre za nasu zemlju i da je najvazniji posao nove vlasti izgradnja institucija sistema, ubrzan ekonomski razvoj i jacanje zivotnog standarda gradjana.
Mi smatramo da ce smanjenje medjuetnickih tenzija i porast zivotnog standarda stvoriti neophodne preduslove u kojima ce se javna debata o najoptimalnijem uredjenju Bosne i Hercegovine voditi racionalno a ne emotivno i da ce nove generacije BiH gradjana biti pametnije, tolerantnije i progresivnije i od nas i od onih prije nas.
Smatramo takodje da ce u takvoj politickoj atmosferi biti moguce sakupiti i sagledati sve relevantne cinjenice - ukljucujuci i one koje vi spominjete - o uzrocima i toku rata i iskoristiti ta saznanja kako se to nikad vise ne bi dogodilo na ovim prostorima.
p.k.
Stranke i politicari koji otvoreno zastupaju Bosnjacki nacionalizam polaze od pretpostavke da je BiH iskljucivo ili primarno drzava Bosnjaka i da su oni "jednakiji od drugih" naroda i gradjana. On se moze okarakterisati kao odgovor na srpski ili hrvatski nacionalizam, ali to niti mjenja njegov ideoloski karakter nit umanjuje njegovu pogubnost po BiH kao drzavu ravnopravnih naroda i gradjana. Da li on svoje ciljeve ostvaruje po nacionalnoj i vjerskoj sukobljenosti sa drugim narodima ili se, kao sto je to slucaj sa SBiH, skriva iza demokratskog principa "jedan covjek jedan glas" je potpuno nebitno. Srpski nacionalizam ima za cilj da zadrzavanjem status quoa i nefunkcionalne drzave prikaze BiH kao nemoguc projekat.Bosnjacki se nada ostvarenju svog cilja demografskim metodama.(Hrvatski koji je u osnovi separatisticki kao i srpski ovdje ne spominjem jer ne pricamo o njemu).
Nasa stranka se zalaze za BiH kao drzavu ravnopravnih gradjana i naroda Srba, Bosnjaka, Hrvata i Ostalih i u tom smislu je spremna, bez obzira na ideoloske razlike, okupljati sve politicke snage, a posebno one iz RS-a, kao sto je Zdravko Krsmanovic, koje u svom djelovanju prihvataju , kao neupitne pretpostavke, da je BiH nedjeljiva i neupitna, da je evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama nadredjena Ustavu, da se unutrasnje administrativno uredjenje BiH moze mjenjati samo zakonski propisanim procedurama, da su euroatlantske integracije dobre za nasu zemlju i da je najvazniji posao nove vlasti izgradnja institucija sistema, ubrzan ekonomski razvoj i jacanje zivotnog standarda gradjana.
Mi smatramo da ce smanjenje medjuetnickih tenzija i porast zivotnog standarda stvoriti neophodne preduslove u kojima ce se javna debata o najoptimalnijem uredjenju Bosne i Hercegovine voditi racionalno a ne emotivno i da ce nove generacije BiH gradjana biti pametnije, tolerantnije i progresivnije i od nas i od onih prije nas.
Smatramo takodje da ce u takvoj politickoj atmosferi biti moguce sakupiti i sagledati sve relevantne cinjenice - ukljucujuci i one koje vi spominjete - o uzrocima i toku rata i iskoristiti ta saznanja kako se to nikad vise ne bi dogodilo na ovim prostorima.
p.k.
