Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2176 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by JThomas »

hamas odgovara izraelu, dok god je hamas tu, oni imaju spreman izgovor da rokaju kako i koliko hoće...iako je isti u zadnjih sedam godina ubio ljudi koliko izrael za dva sata bombardovanja. da je na vlasti neko umjereniji, sve ovo bi bilo puno teže izvodivo, ovako uvijek mogu reći, oni nas raketiraju, mi se samo branimo, mi njima nudimo mir a oni neće i sva ostala ofucana fašistička retorika opravdavanja zločina.

tako da me uopšte ne bi iznenadilo da tu ima neka tajna veza...pa i al quaedu su stvorili amerikanci još u vrijeme kad su mislili da su islamisti manja opasnost od komunista.

usput, mada je apsurd tražiti pozitivnu stranu svega ovoga - surfajući ovih dana mi se ipak čini da zapadu bar malo spada mrena s očiju po pitanju izraela, i da osuda ovoga preovladava manje više svugdje osim u americi.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2177 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

Sto se tice izbjeglica i masovnog iseljavanja, vec sada postoje i zive zivot slican onom u Gazi. (osim sto su u arapskim zemljama). Tako da im to sigurno nije rjesenje.
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#2178 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Madame de Pompadour »

JThomas wrote:hamas odgovara izraelu, dok god je hamas tu, oni imaju spreman izgovor da rokaju kako i koliko hoće...iako je isti u zadnjih sedam godina ubio ljudi koliko izrael za dva sata bombardovanja. da je na vlasti neko umjereniji, sve ovo bi bilo puno teže izvodivo, ovako uvijek mogu reći, oni nas raketiraju, mi se samo branimo, mi njima nudimo mir a oni neće i sva ostala ofucana fašistička retorika opravdavanja zločina.

tako da me uopšte ne bi iznenadilo da tu ima neka tajna veza...pa i al quaedu su stvorili amerikanci još u vrijeme kad su mislili da su islamisti manja opasnost od komunista.

usput, mada je apsurd tražiti pozitivnu stranu svega ovoga - surfajući ovih dana mi se ipak čini da zapadu bar malo spada mrena s očiju po pitanju izraela, i da osuda ovoga preovladava manje više svugdje osim u americi.
I lud vidi da ovo nije borba protiv Hamasa vec borba za istrjebljenje palestinskog naroda!
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#2179 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Madame de Pompadour »

JThomas wrote:hamas odgovara izraelu, dok god je hamas tu, oni imaju spreman izgovor da rokaju kako i koliko hoće...iako je isti u zadnjih sedam godina ubio ljudi koliko izrael za dva sata bombardovanja. da je na vlasti neko umjereniji, sve ovo bi bilo puno teže izvodivo, ovako uvijek mogu reći, oni nas raketiraju, mi se samo branimo, mi njima nudimo mir a oni neće i sva ostala ofucana fašistička retorika opravdavanja zločina.

tako da me uopšte ne bi iznenadilo da tu ima neka tajna veza...pa i al quaedu su stvorili amerikanci još u vrijeme kad su mislili da su islamisti manja opasnost od komunista.

usput, mada je apsurd tražiti pozitivnu stranu svega ovoga - surfajući ovih dana mi se ipak čini da zapadu bar malo spada mrena s očiju po pitanju izraela, i da osuda ovoga preovladava manje više svugdje osim u americi.
Sto su progonili Plaestince kad niej postojao Hamas? Zagovaranje paralelne drzave Palestine je pocelo jos prije 10-ak godina, dok je Fatah bio na vlasti sa Yaser Arafatom, koje je svijet od svih od svih plaestinskih vodja najvise uvazavao i opet nista.

Ne vjerujem u teoriju zavjere, ja ono sto sam vidjela dole i u sto vjerujem, tu politika ne igra ama bas nikakvu ulogu, zasto? sve sto je obecavano nikad nije dato prvenstveno od strane Izraela palestincima...samo se je stvarala veca represija nad stanovnistvom u nadi da ce oruzjem protjerati palestinsko stanovnistvo uz naklonost zapada prema jevrejima... :?

Ali u tome su se izraelci preracunali, stvorili su atmosferu radikalniju (mislim upitno radikalniju!!???) gdje palestinci izgubivsi svaku nadu u bolje su dolucili ici borba do kraja i naravno nestanak Izraela u ovakvoj formi u kojoj djeluje...kao rezultat zelje palestinske mase sasvim slucajno se pokret zove Hamas, ;-)
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#2180 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino »

Bilo bi dobro i ja bih bio zahvalan da svadjalice malo ohanu sa odgovorima jedni drugima i uzmu tajm aut. :-D

Postalo mi mrsko pritiskati "Page Dn" da preskochim prdoklachenje.

Imam jedno pitanje, odnosno razmishljanje. Dok lichno ne smatram Hamas teroristima iz par razloga, jedan - jednostavno jer vishe nisam siguran u medije ni "ko je prvi pocheo" niti kako... a kad smo kod "kako"... dva - kakav nachin Hamas stvarno ima da se bori... nego eto taj "teroristicki" kako je znan u shirokim masama informisanim BBC-jem, CNN-om etc...

Sad che neko rechi (a i ja se pitam) jeli moguche da "tamo neki militanti" (vodje... Hamasa) i dalje chackaju mechku nakon sto svaki put dobiju po pichci, po broju zrtava - desetostruko... i imaju li i oni porodicu, zenu, djete i ako da... gdje su oni sakriveni (ako nisu stradali) da se ovi osjechaju sigurni da i dalje chackaju mechku...

Ili ipak, ti "militanti" imaju kliker ili dva u glavi i nisu ni zapocheli chackati, nego bili isprovocirani pa poslije prikazani kao chackaroshi, teroristi...

...
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7583
Joined: 22/01/2008 18:17

#2181 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Lincoln-Burrows »

ahuseino wrote:Bilo bi dobro i ja bih bio zahvalan da svadjalice malo ohanu sa odgovorima jedni drugima i uzmu tajm aut. :-D

Postalo mi mrsko pritiskati "Page Dn" da preskochim prdoklachenje.

Imam jedno pitanje, odnosno razmishljanje. Dok lichno ne smatram Hamas teroristima iz par razloga, jedan - jednostavno jer vishe nisam siguran u medije ni "ko je prvi pocheo" niti kako... a kad smo kod "kako"... dva - kakav nachin Hamas stvarno ima da se bori... nego eto taj "teroristicki" kako je znan u shirokim masama informisanim BBC-jem, CNN-om etc...

Sad che neko rechi (a i ja se pitam) jeli moguche da "tamo neki militanti" (vodje... Hamasa) i dalje chackaju mechku nakon sto svaki put dobiju po pichci, po broju zrtava - desetostruko... i imaju li i oni porodicu, zenu, djete i ako da... gdje su oni sakriveni (ako nisu stradali) da se ovi osjechaju sigurni da i dalje chackaju mechku...

Ili ipak, ti "militanti" imaju kliker ili dva u glavi i nisu ni zapocheli chackati, nego bili isprovocirani pa poslije prikazani kao chackaroshi, teroristi...

...
Zbunio si me, mislio sam da ćeš ozbiljnije pristupiti problemu, a ne ovako,
sa podrškom Hamasu i sumnjom u medije. Malo je prozirno da bi se moglo diskutirati
u ovom smjeru. Jer ne vidim kakvo riješenje nudiš.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2182 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by JThomas »

Madame de Pompadour wrote: Sto su progonili Plaestince kad niej postojao Hamas? Zagovaranje paralelne drzave Palestine je pocelo jos prije 10-ak godina, dok je Fatah bio na vlasti sa Yaser Arafatom, koje je svijet od svih od svih plaestinskih vodja najvise uvazavao i opet nista.

Ne vjerujem u teoriju zavjere, ja ono sto sam vidjela dole i u sto vjerujem, tu politika ne igra ama bas nikakvu ulogu, zasto? sve sto je obecavano nikad nije dato prvenstveno od strane Izraela palestincima...samo se je stvarala veca represija nad stanovnistvom u nadi da ce oruzjem protjerati palestinsko stanovnistvo uz naklonost zapada prema jevrejima... :?

Ali u tome su se izraelci preracunali, stvorili su atmosferu radikalniju (mislim upitno radikalniju!!???) gdje palestinci izgubivsi svaku nadu u bolje su dolucili ici borba do kraja i naravno nestanak Izraela u ovakvoj formi u kojoj djeluje...kao rezultat zelje palestinske mase sasvim slucajno se pokret zove Hamas, ;-)
pa mislim, sranje bi bilo svakako, to ne poričem...ali činjenica je da ovako imaju bolje izgovore pred svijetom nego da je neko umjereniji na vlasti. cijela retorika kojom se ovo opravdava se upravo na tome bazira - oni su teroristi, mi njima nudimo mir oni neće, oni nas raketiraju, s njima se ne može pregovarati i tako dalje...a njima je svakako manje bitno šta ostatak svijeta misli, bitno se opravdati pred amerikancima, a to im nažalost još uvijek sasvim solidno uspijeva.

a ovo drugo, postoje jake indicije da su US upravo u arafatovo vrijeme svim silama podržavale islamiste, koji će kasnije postati hamas, misleći da bi oni bili manje zlo...isti scenario kao s talibanima u vrijeme sovjetsko-afganistanskog rata...da li se eksperiment oteo kontroli ili je možda i sad pod kontrolom, ko bi ga znao, ali ne mislim uopšte da je to toliko nemoguće.
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2183 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

madner wrote: Ja imam dokaze za svoju tvrdnju, Izreala odgovara da Palestine nema i Hamas je sredstvo za isto.
molim te da nam postas svoje dokaze, ili barem meni posalji na pp jer me zanima. moje misljenje je da je hamas nastao iz naroda na onaj nacin na koji su i partizani u II. sv. ratu nastali. dakle, zbog pritiska od strane izraela. situacija je sljedeca. gubili smo komad po komad zemlje, sad su nas stjerali u tor, ne daju nam hranu, nemamo struju, vodu, plin itd itd, hajde da probamo barem nesto uraditi. s druge strane gledano, mozda imas pravo. jer koliko je hamas ispalio raketa na izrael i da nema ni blizu poginulih ili ozlijedjenih. ako imas neki dokaz koji jasno pokazuje da je hamas nastao kako ti kazes, onda te molim da podijelis svoje znanje sa nama.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2184 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by JThomas »

User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#2185 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino »

Lincoln-Burrows wrote:
ahuseino wrote:Bilo bi dobro i ja bih bio zahvalan da svadjalice malo ohanu sa odgovorima jedni drugima i uzmu tajm aut. :-D

Postalo mi mrsko pritiskati "Page Dn" da preskochim prdoklachenje.

Imam jedno pitanje, odnosno razmishljanje. Dok lichno ne smatram Hamas teroristima iz par razloga, jedan - jednostavno jer vishe nisam siguran u medije ni "ko je prvi pocheo" niti kako... a kad smo kod "kako"... dva - kakav nachin Hamas stvarno ima da se bori... nego eto taj "teroristicki" kako je znan u shirokim masama informisanim BBC-jem, CNN-om etc...

Sad che neko rechi (a i ja se pitam) jeli moguche da "tamo neki militanti" (vodje... Hamasa) i dalje chackaju mechku nakon sto svaki put dobiju po pichci, po broju zrtava - desetostruko... i imaju li i oni porodicu, zenu, djete i ako da... gdje su oni sakriveni (ako nisu stradali) da se ovi osjechaju sigurni da i dalje chackaju mechku...

Ili ipak, ti "militanti" imaju kliker ili dva u glavi i nisu ni zapocheli chackati, nego bili isprovocirani pa poslije prikazani kao chackaroshi, teroristi...

...
Zbunio si me, mislio sam da ćeš ozbiljnije pristupiti problemu, a ne ovako,
sa podrškom Hamasu i sumnjom u medije. Malo je prozirno da bi se moglo diskutirati
u ovom smjeru. Jer ne vidim kakvo riješenje nudiš.
Bilo bi smjeshno da moja malenkost moze dati rjeshenje za jedan problem koji traje skoro chitav vijek.
Moja namjera je bila iniciranje rasprave.
Sazeto: jeli moguche da jedni, ochigledno slabiji, uporno ZAPOCHINJU borbe, za desetostrukim gubicima zivota i stostrukim gubicima materijalnim, i nikako da nauche lekciju, da kad god probaju, faktichki ubijaju svoje stanovnishtvo (to je cijena)? Jeli moguche da oni to ne mogu razumiti? To nisu diferencijalne jednachine, nego jednostavno sabiranje i oduzimanje, te logichko zakljuchivanje.

To me tjera da sumnjam u medije.

...Sto su oni poslije proglasheni krivcima i ofarbani "teroristichkim" bojama je takodjer stvar medija (izvjestacha i cenzora).

Dok generalno ne vjerujem u teorije zavjere, mislim da je ovo sasvim izvodivo, chak i jednostavno u ovom sluchaju.
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2187 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

Posto je ovo nije adekvatna tema za raspravu koju sam do sad vidio, odlucio sam da pokrenem jos jednu temu: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=58766. Iskreno se nadam da cemo moci razmjenti na lijep nacin misljenja i iz svega nesto nauciti, jer moramo priznati, niko od nas ne zna sve, a ovo je zaista jedna zanimljiva tema.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2188 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

pojedinac wrote:ZANIMLJIVO
Ron Paul je rijedak primjer iskrenosti i otvorenog govora javno i u parlamentu. izmedju ostalog kaze i slijedece:
"...Tokom 80-ih bili smo udruzeni sa Osamom Bin Ladenom, i borili (??) smo se sa Sovjetima. U to vrijeme CIA je smatrala da je dobra stvar radikalizacija muslimanskog svijeta. Tako smo finansirali Medrese kako bi radikalizirale muslimane, da bismo konkurisali sa Sovjetskom Unijom..."
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2189 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by JThomas »

upravo to, tada su kontali da bi radikalni islam mogao biti brana od komunizma i SSSR. kako se vremena mijenjaju :lol:

sama amerika je ta koja je od talibana napravila od jednog opskurnog ekstremističkog pokreta regionalnu silu.
User avatar
giordania
Posts: 418
Joined: 29/04/2004 22:15

#2190 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by giordania »

Evo na Al-Jazeeri isla vijest o protestu u Sarajevu.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2191 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

Lincoln-Burrows wrote:@ld

jeli ti ti objavljuješ rat kršćanima i židovima? :-)
nedaj Boze,pa nisam ja fasista ili cionista,ili u cetnik ili ustasa,to je regionalno
ja samo zelim da ukazem na slabijeg i na nepravdu u svijetu
ako se radi o tome da muslimani negdje cine genocid nad nemuslimanima,ja to od srca osudjujem i boricu se protiv toga,jer to u biti nije islamski
islamom je strogo zabranjeno ubijenje civila,zarobljenika,svestenstva
i ja osudjujem to sto hamas rakterira civile u izraelu
ali ukoliko bi iskljucivo raketirali polozaje izraelske vojske oko gaze ili njihove baze i pozicije,to podrzajem,jer se radi o vojnim ciljevima neprijateljske vojske

ja sam svim srcem uz obespravljene ljude u juznoj americi,africi,koji pate decenijama zarad interesa i potkusirivanja velikih sila
podrzajem svaku borbu protiv nepravde
dino1970
Posts: 6
Joined: 04/04/2008 18:34

#2192 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by dino1970 »

Za one koji su zeljni znanja:

http://www.tv.social.org.il/medini/s...ret-3-1-09.htm - protesti u Tel-Avivu protiv rata u Gazi

http://www.youtube.com/watch?v=KRw7b...eature=related - misljenje jednog Amerikanca o istoriji Izraela

http://www.youtube.com/watch?v=YN-YGoZK0i4 - Zajnebina prica

http://www.youtube.com/watch?v=tW1-_...eature=related - Cionisticki vojnici, ponizavanje i teror Palestinaca

http://www.youtube.com/watch?v=uKdoK...eature=related - Interviju sa Jimy Carterom,bivsim americkim predsjednikom

http://www.guardian.co.uk/world/2009...s-gaza-zeitoun - izjava UN-a o ratnom zločinu Izraela u Gazi
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2193 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

dino1970 wrote:Za one koji su zeljni znanja:

http://www.youtube.com/watch?v=KRw7b...eature=related - misljenje jednog Amerikanca o istoriji Izraela

http://www.youtube.com/watch?v=tW1-_...eature=related - Cionisticki vojnici, ponizavanje i teror Palestinaca
The URL contained a malformed video ID.

ala :-)
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#2194 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by turban »

Upravo sada na rtl4 pogledah vjesti,zaracene strane...ton kojim se citao texst kao kad se prognoza vremena najavljuje.Pokazase grupu Jevreja kako sa dvogledima na nekom brezuljku posmatraju pokolj Palestinaca...nesto ka utakmica...navijacki.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 10182
Joined: 31/03/2007 00:07

#2195 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanski_kralj »

turban wrote:Upravo sada na rtl4 pogledah vjesti,zaracene strane...ton kojim se citao texst kao kad se prognoza vremena najavljuje.Pokazase grupu Jevreja kako sa dvogledima na nekom brezuljku posmatraju pokolj Palestinaca...nesto ka utakmica...navijacki.
ma dabogda ne imali na šta gledati
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#2196 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by d700 »

Zalostno je to sta se desava, zao mi je svake zrtve.

Ipak se netreba zaboraviti, da se svakodnevno iz Gaze granatirao Israel koji se prethodno izvukao iz tog pojasa. To raketiranje ispade kao provociranje kera, koji ima pravo na svoju reakciju, ali pretjeruje. Dakle odgovornosti Hamasa je i te kako debela...to se kod pojedinaca izgleda zaboravlja.

U ovom momentu je sramno ponasanje onih koji koristavaju Srebrenicu u kontekstu ovog konflikta. Inflacionarno koristavanje Srebrenickog genocida ne samo u vezi ovog konflikta ce dovesti do toga da ce se dimenzije srebrenicke tragedije marginalizirati...sto nikome nesmije biti u interesu.
User avatar
karanana
Posts: 50764
Joined: 26/02/2004 00:00

#2197 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

pa i srbi su govorili da su muslimani srebrenice cesto provocirali iz zasticene zone i upadali u okolna srpska sela paleci i pljackajuci i onda su oni odlucili zauzeti srebrenicu. jeli to tacno ili nije opet mozemo diskutovati, ali jeli to razlog za ubijanje 10,000 ljudi, mislim da nije kao sto ni ovo nije razlog ubijanju 1,000 ljudi u zadnjih 14-15 dana. ali moze im se.

pitanje je sta je to natjeralo muslimane srebrenice da ulijecu i pljackaju srpska sela. pitanje je sta je to natjeralo hamas da puca i ispaljuje ono jada od raketica po izraelu.
Last edited by karanana on 11/01/2009 00:28, edited 2 times in total.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 10182
Joined: 31/03/2007 00:07

#2198 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanski_kralj »

d700 wrote:Zalostno je to sta se desava, zao mi je svake zrtve.

Ipak se netreba zaboraviti, da se svakodnevno iz Gaze granatirao Israel koji se prethodno izvukao iz tog pojasa. To raketiranje ispade kao provociranje kera, koji ima pravo na svoju reakciju, ali pretjeruje. Dakle odgovornosti Hamasa je i te kako debela...to se kod pojedinaca izgleda zaboravlja.

U ovom momentu je sramno ponasanje onih koji koristavaju Srebrenicu u kontekstu ovog konflikta. Inflacionarno koristavanje Srebrenickog genocida ne samo u vezi ovog konflikta ce dovesti do toga da ce se dimenzije srebrenicke tragedije marginalizirati...sto nikome nesmije biti u interesu.
pa bolan što tako ti to
Moram banalizirati stvari
ja ću tebe i tvoju porodicu držati u jednoj sobi 2 sa 3, a koristim se ostatkom tvoje kuće. Ne dam ti mrdnuti iz nje, tek povremeno pustim da ti neko dopremi hrane, a ti ako šta uspiješ pršvercati kamenja je "puna šaka brade". Zar bi ti bio zadovoljan time, zar me ne bi povremeno pokušao pogoditi kamenom
User avatar
zaratustra
Posts: 485
Joined: 28/07/2008 21:20

#2199 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zaratustra »

Lincoln-Burrows wrote: Palestinci tu žive pod kostantno lošim uvijetima života i u takvim okolnostima ljudi izaberu ekstremiste ne vlast,
zato Palestincima treba pomoći koliko god je moguće a pri tome se distancirati od Hamasa. To je jedini mogući
put koji će biti od sviju podržan. Ovo prekomjerno stradanje se ne može opravdati, ali vjerojatno Izrael demonstrira
moć kao metodu opomene.
Sad recimo se stavi u kožu Hamasovca, da li bi i dalje nastavio istim putem djelovati da je stradalo desetak
civila i desetak vojnika? Iako mislim da ni ovo neće njih natjerati da promjene politiku, sve u svemu najgori
mogući put u nestanak Palestinaca.
I Bosanci i Hercegovci, recimo, zbog bliske prošlosti i uvjeta i okolnosti u kojima žive biraju stranke sa nacionalnim predznakom, tako da uopšte ne čudi što Palestinci biraju 'ekstremiste'. Stoji da treba pomoći Palestincima da se distanciraju od Hamasa ili bilo koje druge radikalne grupacije. Međutim, to neće donijeti nikakvog rezultata ako se ista stvar ne uradi i na drugoj strani, jer ništa manje nisu radikalne odnosno ekstremne političke partije u Izraelu, barem one koje se nešto pitaju. Jesi li propustio to da kažeš, ili možda ne misliš tako? Dakle, rješenje bi bilo otklonuti sve radikalne političke elemente i sa jedne i sa druge strane, dovesti snage koje žele mir i suživot i vratiti se na 1967. godinu. Postavlja se prvo pitanje, ako OUN sa svojim silnim rezolucijama, mirovnjaci u Camp Davidu ili Sharm al-Shaiku ili Oslu i već gdje ne, nisu uspjeli ili možda nisu htjeli da uspiju, ko može 'pomoći' Izraelcima i Palestincima da odustanu od ekstremista odnosno ekstremne politike? I drugo pitanje, postoji li zaista kritična masa onih koji nisu ekstremisti, ne mislim na široke pučke mase već na političku elitu? Daklem, vrtimo se u krug i tako do bola. S druge strane, opet, mnoga carstva i države, sa dugotrajnom dominacijom, uglavnom kada su bili na vrhuncu svoje moći rušile su se ko' kule od karata. Nama period od šezdeset godina izgleda i jeste vječnost, ali šta je to za historiju ili ti povijest?
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2200 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

kustah wrote:Holocaust denied: the lying silence of those who know

They know that the horror now raining on Gaza has little to do with Hamas or, absurdly, “Israel’s right to exist”. They know the opposite to be true: that Palestine’s right to exist was cancelled 61 years ago and the expulsion and, if necessary, extinction of the indigenous people was planned and executed by the founders of Israel. They know, for example, that the infamous “Plan D” resulted in the murderous de-population of 369 Palestinian towns and villages by the Haganah (Jewish army) and that massacre upon massacre of Palestinian civilians in such places as Deir Yassin, al-Dawayima, Eilaboun, Jish, Ramle and Lydda are referred to in official records as “ethnic cleansing”. Arriving at a scene of this carnage, David Ben-Gurion, Israel’s first prime minister, was asked by a general, Yigal Allon, “What shall we do with the Arabs?” Ben-Gurion, reported the Israeli historian Benny Morris, “made a dismissive, energetic gesture with his hand and said, ‘Expel them’. The order to expel an entire population “without attention to age” was signed by Yitzhak Rabin, a future prime minister promoted by the world’s most efficient propaganda as a peacemaker. The terrible irony of this was addressed only in passing, such as when the Mapan Party co-leader Meir Ya’ari noted “how easily” Israel’s leaders spoke of how it was “possible and permissible to take women, children and old men and to fill the roads with them because such is the imperative of strategy … who remembers who used this means against our people during the [Second World] war... we are appalled.”
I to bi bilo to. John Pilger je sve rekao, mrak i jeza pomijesano. Blago nama.

Kraj teksta :

If that is how things are, we are diminished as a civilised society. For what happens in Gaza is the defining moment of our time, which either grants the impunity of war criminals the immunity of our silence, while we contort our own intellect and morality, or gives us the power to speak out.
Locked