Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2176 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:Sad kad sam pogledao, isto kao da gledam drugi film, stvarno ima smisla ona, knjigu treba čitati više puta kako stariš, valjda tako i sa filmovima.
Ovo zna biti kao ono kad se sjećaš nekog mjesta iz djetinjstva, u glavi neka čarobna, grandiozna slika puna lirsko-epskih opisa, i onda, 20 godina kasnije, posjetiš mjesto radnje, kad ono....

Image

A zna biti i potpuno suprotno.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2177 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote:Al šuti, nemoj mu reć da sam ti ja to rekla. :run:
Ko — ja!???? :pjevusi:

Velika pepeljara. Sve cigarete
ispušene.
Senke pucketaju.
Neko nevidljiv krši prste.
Ssba je puna pustinje. Kad noć posta rumena, ugasih lampu u prozoru.
Pred zoru odoh u njenu bivšu postelju, da je sanjam..
I ona se javi. U telu beše vesela, a u licu tužna.
U rasvit zore videh dve slepljene sveće gde se cepaju jedna od druge, a kanda i gase.
I čuh njen glas, beše u vidu osmeha.
Otkinu se i pade kao srebro;
Neko je negde odlazio, a ja sam plakao.
Rastanak nije više bio sa njom, ali ma s kime se rastajao, to je bivao rastanak sa njom.
I sve tako, dok se ne razdani.
:thumbup:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2178 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Image

23.10 - 10.11 1956
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2179 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Možda i nije prikladno za ovu temu, ali mi se dopalo, pa da postavim (prije nego što medo naiđe na ovaj tekst :D )
http://www.6yka.com/novost/87756/zasto- ... o-neznanju
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2181 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Banksy »

Zanimljivo, ali baš kasno...
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2182 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Inače, sve što je vrijedno gledanja bude kasno. Ne znam zašto, ali većina TV kuća to radi :(
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2183 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

petunija wrote:Inače, sve što je vrijedno gledanja bude kasno. Ne znam zašto, ali većina TV kuća to radi :(
Zato što prosječan gledalac ne želi da zamara glavu razmišljanjem o bilo čemu nego prebaci ili na neki reality show ili na neki show program koji će mu odvući pažnju sa svih briga svijeta na tuđe ili nikakve.

Ovakve emisije kao navedena imaju svoje gledatelje koji će je gledati bila ona u 19:00 ili 02:00, ovakvom emisijom ne bi mogao privući gledatelje jer bi većina prebacila na drugu televiziju koja nudi programski sadržaj koji odgovara prosječnom gledatelju.
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2184 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

To stoji, ali sam isto tako sigurna da bi većina roditelja više voljela da sa djecom pogledaju ovakvu emisiju nego rialitije, pune psovki i kojekakvih prostota, ili filmove sa čudovištima i pucnjavom, škripom guma i ostala sr...
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2185 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

ccc.. šta ti je žemsko.. ustaće jako rano, čak i prije 12 ako treba, samo da muškarca preduhitri u postavljanju članka.. dokle ide taj kijametluk, to je strašno nešto..
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2186 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Kad smo kod "Majstora i Margarite" ...
MAJSTOR I MARGARITA na sceni SARTR-a

Image

Mihail Bulgakov je napisao osam verzija romana Majstor i Margarita, ali prva necenzurisana verzija objavljenja je dvadeset sedam godina nakon njegove smrti u Frankfurtu 1967., a u SSSR-u tek 1973. godine. Bio je to uspjeh za pisca čija su djela čekala na crnoj listi staljinističkog režima, i koji je u posljednjim sekundama svog života izgovorio rečenicu: „Neka znaju…Neka znaju!“

Sarajevski ratni teatar SARTR svoju umjetničku 25. sezonu započinje sa predstavom koja je inspirisana ovim djelom i koja je rađena sa željom da saznajemo i prepoznajemo tragove Bulgakovog vremena u današnjem svijetu: Svijet je poludio. Laž je zamijenila istinu.

Premijera predstave Majstor i Margarita u režiji Aleša Kurta zakazana je za srijedu, 26. oktobra nakon čega slijede reprizna igranja ( 27., 28. i 29. oktobar). Dramatizacija i dramaturgija povjerena je Dariju Bevandi i Benjaminu Hasiću. Scenografiju i kostimografiju potpisuje Adisa Vatreš Selimović, muziku Zlatan Božuta, a koreografiju Samra Mlinar.

U predstavi učestvuje glumački ansambl SARTR-a: Selma Alispahić, Alban Ukaj, Snežana Bogićević, Sead Pandur, Jasenko Pašić, Mirela Lambić, Maja Salkić, Ana-Mia Milić, Adnan Kreso i Mirsad Tuka kao gost.

http://www.sartr.ba/majstor-i-margarita ... i-sartr-a/
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2187 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

petunija wrote:To stoji, ali sam isto tako sigurna da bi većina roditelja više voljela da sa djecom pogledaju ovakvu emisiju nego rialitije, pune psovki i kojekakvih prostota, ili filmove sa čudovištima i pucnjavom, škripom guma i ostala sr...
Jabuka ne raste daleko od stabla tako da...

Šta više čak i ako bi roditelji željeli da pogledaju ovakvu emisiju sumnjam da bi djeca, :-D :-D


.... Čuj mene ne raste, ne pada.
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2188 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

medvjed23 wrote:ccc.. šta ti je žemsko.. ustaće jako rano, čak i prije 12 ako treba, samo da muškarca preduhitri u postavljanju članka.. dokle ide taj kijametluk, to je strašno nešto..
:lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2189 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

petunija wrote:
medvjed23 wrote:ccc.. šta ti je žemsko.. ustaće jako rano, čak i prije 12 ako treba, samo da muškarca preduhitri u postavljanju članka.. dokle ide taj kijametluk, to je strašno nešto..
:lol:
:lol:

Pa, ko ga ne bi poljubio???? :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2190 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Krokodajl wrote:
petunija wrote:To stoji, ali sam isto tako sigurna da bi većina roditelja više voljela da sa djecom pogledaju ovakvu emisiju nego rialitije, pune psovki i kojekakvih prostota, ili filmove sa čudovištima i pucnjavom, škripom guma i ostala sr...
Jabuka ne raste daleko od stabla tako da...

Šta više čak i ako bi roditelji željeli da pogledaju ovakvu emisiju sumnjam da bi djeca, :-D :-D


.... Čuj mene ne raste, ne pada.
A i tu si vala u pravu
Dokaz je i ova tema
User avatar
johnnykola
Posts: 10400
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2191 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by johnnykola »

piupiu wrote:Kad smo kod "Majstora i Margarite" ...
MAJSTOR I MARGARITA na sceni SARTR-a

Image

Mihail Bulgakov je napisao osam verzija romana Majstor i Margarita, ali prva necenzurisana verzija objavljenja je dvadeset sedam godina nakon njegove smrti u Frankfurtu 1967., a u SSSR-u tek 1973. godine. Bio je to uspjeh za pisca čija su djela čekala na crnoj listi staljinističkog režima, i koji je u posljednjim sekundama svog života izgovorio rečenicu: „Neka znaju…Neka znaju!“

Sarajevski ratni teatar SARTR svoju umjetničku 25. sezonu započinje sa predstavom koja je inspirisana ovim djelom i koja je rađena sa željom da saznajemo i prepoznajemo tragove Bulgakovog vremena u današnjem svijetu: Svijet je poludio. Laž je zamijenila istinu.

Premijera predstave Majstor i Margarita u režiji Aleša Kurta zakazana je za srijedu, 26. oktobra nakon čega slijede reprizna igranja ( 27., 28. i 29. oktobar). Dramatizacija i dramaturgija povjerena je Dariju Bevandi i Benjaminu Hasiću. Scenografiju i kostimografiju potpisuje Adisa Vatreš Selimović, muziku Zlatan Božuta, a koreografiju Samra Mlinar.

U predstavi učestvuje glumački ansambl SARTR-a: Selma Alispahić, Alban Ukaj, Snežana Bogićević, Sead Pandur, Jasenko Pašić, Mirela Lambić, Maja Salkić, Ana-Mia Milić, Adnan Kreso i Mirsad Tuka kao gost.

http://www.sartr.ba/majstor-i-margarita ... i-sartr-a/
Nadam se da se ne radi o odron predtsavi, a ne bi trebalo biti. Zanimljiva je tema ulazak nejači u svet knjiga. Mislim da je jedan od načina naprosto po kući imat knjige, onda ih čitati s i u prisustvu djece. Onda se navuku i mirna Bosna. :-D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2192 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

¤ jelena ¤ wrote:

Velika pepeljara. Sve cigarete
ispušene.
Senke pucketaju.
Neko nevidljiv krši prste.
Ssba je puna pustinje. Kad noć posta rumena, ugasih lampu u prozoru.
Pred zoru odoh u njenu bivšu postelju, da je sanjam..
I ona se javi. U telu beše vesela, a u licu tužna.
U rasvit zore videh dve slepljene sveće gde se cepaju jedna od druge, a kanda i gase.
I čuh njen glas, beše u vidu osmeha.
Otkinu se i pade kao srebro;
Neko je negde odlazio, a ja sam plakao.
Rastanak nije više bio sa njom, ali ma s kime se rastajao, to je bivao rastanak sa njom.
I sve tako, dok se ne razdani.

CAR

Sunce, ah, u sve pore se uvlači.
Pune mi oči i puna utroba sunca.
Zatvaram se, zavese navlačim, a sunce tu.
Kad ga nepolju nema, ono je u meni.
Oh, umoran sam.

A tu negde blizu, i daleko tamo, rat.
I veličaju se junačka razbojništva.

Jedan proplanak zelene trave,
Jedan potočić vode hladne –
I ja bih bio car.


Risto Ratković
Ova poezija je nekulturna jer reklamira pušenje koje je nekulturno! :gunjastajl:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2193 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Challenger__ »

Dobro jutro. Uz kaficu sam odlučio da saslušam "Fantastičnu simfoniju" Hectora Berlioza.

Na ovoj temi ću postaviti sve naopačke, prvo bis pa finale.

8)




Znate li ko diriguje? Pa naš Džoni, the Kliiiiz.



:wink:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2194 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Challenger__ »

Dajte, molim Vas profesore/maestro. Ne možete na ovoj temi živit' od stare slave, to jest od starih upisa ( :lol: ). Dajte još koju preporuku, trudite se kao što ste se trudili i prije.

Ha,ha!
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2195 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Vama Sarajlijama jutro kad normalan svijet spava, čuj 20 do 6, biće zbog gradskih gužvi :D :D :D


Oktobar 27, 1923 – Septembar 29, 1997

Roy Lichtenstein

Image
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2196 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

Hmmm...
Ne znam hoće li ovo ikome biti interesantno :roll:
:D

Ne zna se da li je Homer bio jedan pjesnik ili grupa pjesnika čija su djela na temu Troje bila prikupljena pod jednim imenom. No, u svakom slučaju, priče o Hektoru i Ahileju, Odiseju i Penelopi i njihovo uplitanje s bogovima, opjevani su prije nego su zapisani.

Sada, zahvaljujući Georgu Danek sa Sveučilišta u Beču ( University of Vienna) i Stefanu Hagel sa Austrijske akademije znanosti (Austrian Academy of Sciences), imamo neke ideje o tome kako bi te pjesme mogle zvučati.
"U toku proteklih godina", pišu Danek i Hagel, "mi smo razvili tehniku pjevanja Homerovih epova, koja je odgovarajuća za, prvenstveno, usmene tradicije iz kojih su se te pjesme pojavile."

Dva znanstvenika upozoravaju da njihove teoretske kreacije ne treba shvatiti kao tačnu rekonstrukciju date melodije, nego kao pristup tehnikama koje su koristili Homerovi pjevači u pratnji instrumenta zvanog forminga (phorminx). U audio snimku možete čuti Danekovu i Hagelovu melodičnu kreaciju linija 267-366 iz 8. Pjevanja Odiseje, u kojoj Demodokos pjeva o ljubavi Aresa i Afrodite.
Ovo nas dovodi malo bliže doživljavanju Homerovog epa i poezije, onako kako su to mogli stari Grci iskusiti, a koji su kameni temeljci europske književnosti.

266 Tada zacilikne pjevač i zapjeva,kako je Ares
267 Ljubio Afroditu, u koje je prekrasan v'jenac;
268 U Hefestovu domu obljubio on ju je krišom
269 Mnoge joj davši dare i gospodu time Heféstu
270 Krevet okalja, gdje leži; al' Helije, kojino vidje
271 Njihovo milovanje, Hefestu ga prokaže odmah.
...

https://soundcloud.com/user444756202/demodokos

Ovo je, haman pa isto

User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2197 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Challenger__ »

Krokodajl wrote:čuj 20 do 6
20 do 7, moliću lijepo.

:nargila:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2198 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Challenger__ wrote:
Krokodajl wrote:čuj 20 do 6
20 do 7, moliću lijepo.

:nargila:
Vidi stvarno, na browseru mi sat netačan :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5162
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2199 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

fatamorgana wrote:
Ova poezija je nekulturna jer reklamira pušenje koje je nekulturno! :gunjastajl:
:twisted:

Ide mi u susret
nepoznat čovek
pa se obradovah.
Neću morati da se smešim
neću morati da lažem.
User avatar
petunija
Posts: 4114
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2200 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Vipera berus wrote:Hmmm...
Ne znam hoće li ovo ikome biti interesantno :roll:
:D

Ne zna se da li je Homer bio jedan pjesnik ili grupa pjesnika čija su djela na temu Troje bila prikupljena pod jednim imenom. No, u svakom slučaju, priče o Hektoru i Ahileju, Odiseju i Penelopi i njihovo uplitanje s bogovima, opjevani su prije nego su zapisani.

Sada, zahvaljujući Georgu Danek sa Sveučilišta u Beču ( University of Vienna) i Stefanu Hagel sa Austrijske akademije znanosti (Austrian Academy of Sciences), imamo neke ideje o tome kako bi te pjesme mogle zvučati.
"U toku proteklih godina", pišu Danek i Hagel, "mi smo razvili tehniku pjevanja Homerovih epova, koja je odgovarajuća za, prvenstveno, usmene tradicije iz kojih su se te pjesme pojavile."

Dva znanstvenika upozoravaju da njihove teoretske kreacije ne treba shvatiti kao tačnu rekonstrukciju date melodije, nego kao pristup tehnikama koje su koristili Homerovi pjevači u pratnji instrumenta zvanog forminga (phorminx). U audio snimku možete čuti Danekovu i Hagelovu melodičnu kreaciju linija 267-366 iz 8. Pjevanja Odiseje, u kojoj Demodokos pjeva o ljubavi Aresa i Afrodite.
Ovo nas dovodi malo bliže doživljavanju Homerovog epa i poezije, onako kako su to mogli stari Grci iskusiti, a koji su kameni temeljci europske književnosti.

266 Tada zacilikne pjevač i zapjeva,kako je Ares
267 Ljubio Afroditu, u koje je prekrasan v'jenac;
268 U Hefestovu domu obljubio on ju je krišom
269 Mnoge joj davši dare i gospodu time Heféstu
270 Krevet okalja, gdje leži; al' Helije, kojino vidje
271 Njihovo milovanje, Hefestu ga prokaže odmah.
...

https://soundcloud.com/user444756202/demodokos

Ovo je, haman pa isto

Naravno da hoće :D
Inače, svaki klip obavezno preslušam, osim ako je neka emisija koja traje preko pola sata
Post Reply