GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21701 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Produžiti šesticu do Hrasnice, i ubaciti još 4 dodatna tramvaja koliko treba da održi isti interval.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21702 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Kako ce sje*at ako uvedu Ilidza Hrasnica.

Pa dajte ljudima direkt vezu za grad. 6 ili 3 produzite za Hrasnicu. Nemoj da presjedaju ljudi.

Koji su ovo zatucani debili. Prave prugu a nece da spoje sa postojecom.
User avatar
Logovan
Posts: 102807
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21703 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

A majku mu jebem više, ima li iko u ovoj državi normalan?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21704 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#21705 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Streptokok »

man_464 wrote:Kako ce sje*at ako uvedu Ilidza Hrasnica.

Pa dajte ljudima direkt vezu za grad. 6 ili 3 produzite za Hrasnicu. Nemoj da presjedaju ljudi.

Koji su ovo zatucani debili. Prave prugu a nece da spoje sa postojecom.
kako sad pa neće? zar se neće nastaviti sa okretaljke preko onong parkinga invalida pa onda novom cestom?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#21706 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Streptokok »

tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
treba malo biti i realan. pa nećemo zar 40 godina jahati po šinama jer bi nekad u dalekoj budućnosti mogle poslužizi za prugu do dobrinje?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21707 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
Neko je piso na temi da na trasi od Nedžarića prema Dobrinji su sada kuće...pitamo se zašto je to tako?
Jer je SDOooo lita naseljavala neplanski grad
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#21708 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Streptokok »

vješalica wrote:
tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
Neko je piso na temi da na trasi od Nedžarića prema Dobrinji su sada kuće...pitamo se zašto je to tako?
Jer je SDOooo lita naseljavala neplanski grad
a šta je tačno u ovom gradu planski napravljeno? tibra?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21709 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

vješalica wrote:
tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
Neko je piso na temi da na trasi od Nedžarića prema Dobrinji su sada kuće...pitamo se zašto je to tako?
Jer je SDOooo lita naseljavala neplanski grad
Za vlast koja je uradila skretnoicu kuce nisu bile problem, po potrebi su se potapala naselja, a ovu je vlast sosonski bloketar hebavao 2 god da zavrse kruzni tok na Mostarskom raskrcu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21710 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by tempuser »

Streptokok wrote:
tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
treba malo biti i realan. pa nećemo zar 40 godina jahati po šinama jer bi nekad u dalekoj budućnosti mogle poslužizi za prugu do dobrinje?
To je realno stanje stvari, sto je za onu drzavu bilo u fazi realizacije za ovu je daleka buducnost.
User avatar
Maharadza
Posts: 17070
Joined: 30/01/2013 15:13

#21711 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

Logovan wrote:A majku mu jebem više, ima li iko u ovoj državi normalan?
Normalni i pametni su se davno ispalili iz ove rupetine...naravno bez uvrede ostatku koji bi htjeli ali nemaju mogućnosti - hebiga! :(
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21712 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Streptokok wrote:
man_464 wrote:Kako ce sje*at ako uvedu Ilidza Hrasnica.

Pa dajte ljudima direkt vezu za grad. 6 ili 3 produzite za Hrasnicu. Nemoj da presjedaju ljudi.

Koji su ovo zatucani debili. Prave prugu a nece da spoje sa postojecom.
kako sad pa neće? zar se neće nastaviti sa okretaljke preko onong parkinga invalida pa onda novom cestom?
Hoce oni spojiti, ali nece da produze liniju vec prave samo Ilidza Hrasnica. Što je nidje veze. Opet moras presjedati na Ilidži.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21713 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Streptokok wrote:
vješalica wrote:
tempuser wrote:Jbte, a nekad je u nedjaricima bila uradjena skretnica za Dobrinju, a ovi indijanci su sine utopili u asfalt.
Neko je piso na temi da na trasi od Nedžarića prema Dobrinji su sada kuće...pitamo se zašto je to tako?
Jer je SDOooo lita naseljavala neplanski grad
a šta je tačno u ovom gradu planski napravljeno? tibra?
Samo kazem kad vec pominjemu tu prugu prema Dobrinji
Neplanski je skoro sve
Ali jbg da je sta planski rađeno danas u Sarajevu ne bi bilo više od 200.000 stanovnika
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#21714 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Koliko se vidi na crtežu prerađene okretaljke, bila bi pruga za Hrasnicu povezana sa postojećom prugom.

JER moraju negdje imati barem teoretsku mogućnost servisa i parkiranja vozila. Za to postoji JEDINO remiza na Alipašinom mostu.

Osim toga, pruga nije samo ono što vidimo šine plus stubovi sa kontaktnom mrežom nego i kilometri podzemnih napojnih kablova, TE transformatorske stanice gdje se struja veoma visokog napona (dalekovodi obično 110 kV izmjenične struje) mijenja na 600 V istosmjerne struje koju koristi tramvaj.

Potrebna bi bila minimalno jedna nova transformatorska stanica, kažu meni stručnjaci da bi bile bolje odmah 2 za takvu dužinu nove trase.

SVAKAKO se u raznim saobraćajnim kozohebinama forsira TARIFNA podjela, u smislu da umjesto jedne duge linije postoje dvije kratke, i vi morate plaćati novu jednokratnu kartu jer morate presjedati da stignete do kraja pruge gdje vama treba. Za vlasnike mjesečnih kupona se to proglasi "prigradskom" zonom i naplaćuju ljudima skuplje kupone još uz ono šikaniranje prinudnim presjedanjem.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21715 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

dresdener78 wrote: TE transformatorske stanice gdje se struja veoma visokog napona (dalekovodi obično 110 kV izmjenične struje) mijenja na 600 V istosmjerne struje koju koristi tramvaj.
samo da te ispravim ,distributivna srednjenaponska mreza u sarajevu je pretezno 10 kV,u nekim dijelovima 24kV :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#21716 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Ma nece od toga nista biti. Ovo ce se razvijati na nivou planiranja, rendera, ispitivanja sve od izbora 2020.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21717 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Moguće. Ali veću vjerovatnoću dajem ovom projektu nego fantomskom projektu I transferzale. Memić bi ovo i mogao izgurati na silu.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21718 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
dresdener78 wrote: TE transformatorske stanice gdje se struja veoma visokog napona (dalekovodi obično 110 kV izmjenične struje) mijenja na 600 V istosmjerne struje koju koristi tramvaj.
samo da te ispravim ,distributivna srednjenaponska mreza u sarajevu je pretezno 10 kV,u nekim dijelovima 24kV :thumbup:
I ja vidjoh ... reko ako je tako gdje su oni transformatori 2,5 metara visoki a 4 siroki ne vidjoh ih bas mnogo :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21719 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: I ja vidjoh ... reko ako je tako gdje su oni transformatori 2,5 metara visoki a 4 siroki ne vidjoh ih bas mnogo :D
mozda je greska u kucanju,dvije jedinice umjesto jedna :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#21720 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote:Moguće. Ali veću vjerovatnoću dajem ovom projektu nego fantomskom projektu I transferzale. Memić bi ovo i mogao izgurati na silu.
Raja ne zna da načelnik živi u Hrasnici. Nije ovo samo društveni projekat. Ima i čisto privatne interese. Ništa loše - ali ima. U smislu da dovodi tramvaj tamo gdje živi.

A šta će biti na kraju vidjećemo. Ista je priča sumnje bila kada se gradio zapadni prilaz gradu. Pa Bičakčić dadne pare mislim BH Telecoma za njegov početak. Ko zna kakve su tada gužve bile kroz centar Ilidže - zna šta je značio taj projekat. Jest da se projekat razvukao godinama - ali eto na kraju se završio. Pa evo rade godinama pripremu za cestu uz zapadni prilaz skroz do Mostarskog raskršća (mada i tu ima privatni interes :D ). Svake godine pomalo udaraju betona u Zujevinu - i polahko.

Isto je bilo i za projekat 4 trake Ilidža - Hrasnica (koji je i planiran od početka sa ostavljenim pojasom za tramvaj).

Isto je bilo i za projekat ceste uz obalu Željeznice. Pa, eto - ni arheologija nije problem. :shock:
Eno sada pravi se dio te zamišljene trase koja bi trebala da se kopča na spoj za autoput u Otesu.

Šta hoću da kažem - ide sporo, ali očito neki projekti se guraju i ne odustaje se od njih. Pomaže malo i činjenica što si od 1990. imao samo tri čovjeka kao načelnika iz iste stranke, a zacrtane projekte od prvog. I niko ne odustaje od njih. Samo se čeka pogodna situacija da se realizuju. Jeste se više ulagalo u asfalt - ali evo vidjećemo.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9904
Joined: 15/04/2015 11:26

#21721 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Hrasnica prema popisu iz 2013. godine ima 12.000 stanovnika. Evo da uzmemo i Sokolovic koloniju, ima li tu 20.000 stanovnika? Je li realno za tu cifru da se radi tramvaj? Mislim, super bi bilo da mi imamo neki plan sirenja grada, pa ono...u tom slucaju podrzavam ove infrastrukturalne projekte, ali raditi tramvaj eto onako...iz ceifa nekog...mi je totalno nebulozno.

Ne znam, meni ovo sve zvuci kao ubleha na kojoj Memic zeli da uzme jos jedan mandat 2020. godine. Ono gurat ce ovo pomalo, mozda i polozit koju šinu itd. Slicno sto ce Efendic raditi sa "izgradnjom" bazena na Dobrinji.

Ono, nema mi smisla praviti prugu za 20-ak hiljada stanovnika, a ostatak grada od 300.000 da se vozi po krivudavoj i nikakvoj pruzi, gdje je samo pitanje dana kada ce tramvaj iskociti i kada cemo se svi fatati za glavu.

Logicnije mi je da se ova sredstva usmjere na to, da se obnovi pruga ili barem vozni park.

Jer ovih 20 miliona plus 10 miliona za nekakve stanice koje su htjeli da prave, pa to je vec 30 miliona KM u nista da se baci. I oepet cemo imati stare tramvaje, opet ce 90% infrastrukture biti zastarjelo itd.

MIslim neka gura Memic ovo, nemam nista protiv toga, ali kanton mu ne bi trebao u tome pomoci.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#21722 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hajvan »

koliki je neizgradjeni procent zemljista?
sto je s novom ilidzom, koja se po planu sastoji od dva-tri super bloka- a ovaj Butmirski drum je glavna arterijaska cesta tog budceg naselja…?

nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#21723 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

neko spominjao ovdje kako imaju neke pare osigurane za kombije, preko 10 miliona.
Pa vidite sad, sasvim je jasno da od minibusa nema ništa, što se onda za tih 10 miliona npr. ne bi kupilo 20-25 NOVIH autobusa. Kolika je sad cifra za jedan nov bus, nije valjda preko 500 hiljada. Pa zar nije bolje kupit nove autobuse pa da se vozimo ko ljudi nego 5 godina vući priču Centrotrans obara tender
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21724 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

nlt wrote:neko spominjao ovdje kako imaju neke pare osigurane za kombije, preko 10 miliona.
Pa vidite sad, sasvim je jasno da od minibusa nema ništa, što se onda za tih 10 miliona npr. ne bi kupilo 20-25 NOVIH autobusa. Kolika je sad cifra za jedan nov bus, nije valjda preko 500 hiljada. Pa zar nije bolje kupit nove autobuse pa da se vozimo ko ljudi nego 5 godina vući priču Centrotrans obara tender
Opet bi padali tenderi, minibus, autobus isti klinac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#21725 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote:
MIslim neka gura Memic ovo, nemam nista protiv toga, ali kanton mu ne bi trebao u tome pomoci.
Što? I Ilidža je dio kantona. A po ustavu i zakonu o lokalnoj samoupravi javni prevoz je u nadležnosti općine. Pa imaš nedavno Kiflinu izjavu o holdingu (da će pozvati općine da osnuju sa kantonom firmu). I kada je bila priča o zadnjim kantonalnim ustavnim amandmanima, opet je pokretana ta priča.

Da ne duljim - iz niza razloga gras je ruiniran. Ali, sada je situacija takva, načelnik jedne općine gura prugu, druge gura centru po brdima....
Hajvan wrote:oliki je neizgradjeni procent zemljista?
sto je s novom ilidzom, koja se po planu sastoji od dva-tri super bloka- a ovaj Butmirski drum je glavna arterijaska cesta tog budceg naselja…?
Na tom videu na toj slici već će radi u tamnocrvenom dijelu. Pravi se zgrada. Ali, to već nije priča za ovu temu.
Post Reply