GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21676 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

Aha dobro :lol:



Solid consolidated results
Group consolidated revenue amounted to 5,448 million euros in 2016, a 2% contraction compared to 31 December 2015.


The EPIC entity contribution amounted to 4,322 million euros, a 2.1% contraction. The minor contraction, which had been announced in the results for the previous year, was the result of the 100 million-euro contraction in contributions (scheduled in the first year of the new STIF contract for 2016-2020) and of zero indexation in remuneration owing to low inflation in 2016.

The contribution from subsidiaries amounted to 1,126 million euros, a slight contraction of 1.5% owing to wide-ranging effects such as the terrorist attacks and their consequence for tourism and an extensive currency effect (64 million euros). Excluding the currency effect, subsidiaries' contribution grew by +4.1% The proportion of subsidiaries' contribution to Group revenue remained unchanged compared to 2015 at 20.7%.

The Group's operating performance remained robust; net result, Group share, amounted to 171 million euros (199 million euros before taxes). The result fell below 2015 figures, as planned, for the following reasons:

Impact of new STIF remuneration, as mentioned above
Increased development drive with RATP participation in multiple and significant bids across the world
A cyclical drop in margins from the sightseeing bus activity owing to the impact on the sector by terrorist attacks
Increased provisions to apply IFRS (+44 million euros in 2015 compared to -21 million euros in 2016).
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#21677 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

mahalas505 wrote:
Niko nije ni predpostavljao da se moze napraviti onakvo naselje Tibra na Stupu, pa se napravilo. Tako da ovo prosirivanje saobracajnica ili privatizacija javnog prevoza uopste ne izgleda kao nemoguca misija.
Rezultat je (bio bi) u svakome od ovih slučajeva sramota, užas i katastrofa.

Ja Tibru pokazujem svim poznanicima koji stižu u Sarajevo i niko ne može vjerovati da je moglo nešto takvo nastati, čupali sebi kosu sa glave požarni tehničar (u slučaju požara će cijela Tibra izgorjeti kao jedna velika baklja zbog minimalnog odstojanja između zgrada) isto kao radnik higijenskog zavoda (stanovi BEZ prirodnog sunčanog svjetla).
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#21678 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

Ma gradski prijevoz je idealan, nema problema nikakvih. Ne znam zašto se žalite svi kad zaista nema niti najmanjih problema. To pokazuju i rezultati izbora.

Ako je Semir Efendić rekao da stanicu treba izmjestiti u Rajlovac, neka izmjesti. On je SDA i on zna najbolje. Ako treba ukinuti tramvaj, samo neka ukida. Ako SDA kaže da nam ne treba, onda nam zaista ne treba. Oni znaju šta je najbolje za nas i sve što rade, rade za naše dobro.

Zato smo ih nagradili na izborima.

Šefiče care, štampaj nam pare :kiss:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21679 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Dobro nam je.

DOBRO NAM JE LJUDI.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#21680 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

man_464 wrote:Dobro nam je.

DOBRO NAM JE LJUDI.
Bravo, ne znam zašto se žale pojedinci. Sigurno su plaćenici SDP-a. Imamo najbolji prijevoz u evropi, zaposlenost nikad veća, mladi iz cijelog svijeta dolaze u Bosnu, pun Bihać mladih koji su došli da vide bosansko ekonomsko čudo.
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#21681 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

pa jest, puna država izbjeglica, mahom mladih.
i u odnosu na njihov 'gradski saobraćaj', mi smo zaista napredni
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#21682 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by un1ted »

Nisam siguran da li je uvazeni forumas Dresden objasnio, ali ako nije problem. Zbog čega se protivi izmještanje željezničke stanice sa trenutne lokacijke?

Ukoliko bi se ista izmjestila negdje na AP, a da ima odličnu povezanost sa tramvajskim i autobuskim saobraćanjem sa ostalim dijelovima grada, zašto da se ne iskoristi postojeća trasa zeljeznicke za nove projekte, koji nisu privatni :D
kakaljin
Posts: 13498
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21683 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

un1ted wrote:Nisam siguran da li je uvazeni forumas Dresden objasnio, ali ako nije problem. Zbog čega se protivi izmještanje željezničke stanice sa trenutne lokacijke?

Ukoliko bi se ista izmjestila negdje na AP, a da ima odličnu povezanost sa tramvajskim i autobuskim saobraćanjem sa ostalim dijelovima grada, zašto da se ne iskoristi postojeća trasa zeljeznicke za nove projekte, koji nisu privatni :D

Svaki normalni gradjanin je protiv izmjestanja zeljeznicke stanice, dalje ne treba onda raspravljati.

Cak je u planu pruga da se preko susice spoji sa vogoscom
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#21684 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by un1ted »

Molim za objašnjenje :) nije da hiljade putnika dnevno koristi z. Stanicu. Mišljenja sam da bi neka vrsta gradskog autoputa trasom željeznice bila dosta bolje iskorištenje prostora. Nemam tehničke informacije, nije moj fah, ali kada god sam putovao vozom činio mi se taj dio od Ap do željezničke sa cestovnim potencijalom.

Nemoj samo pominjati to sto je u nekom centru grada. Osim komocije ništa ne donosi.

Pruga do Vogošće je mokri san starih generacija.
kakaljin
Posts: 13498
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21685 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

un1ted wrote:Molim za objašnjenje :) nije da hiljade putnika dnevno koristi z. Stanicu. Mišljenja sam da bi neka vrsta gradskog autoputa trasom željeznice bila dosta bolje iskorištenje prostora. Nemam tehničke informacije, nije moj fah, ali kada god sam putovao vozom činio mi se taj dio od Ap do željezničke sa cestovnim potencijalom.

Nemoj samo pominjati to sto je u nekom centru grada. Osim komocije ništa ne donosi.

Pruga do Vogošće je mokri san starih generacija.
Postoji prostor za gradski autoput pored pruge, a i da ne postoji moze se iznad pruge izgraditi gradski autoput, tako da nema nikakve potrebe da se dira pruga i zeljeznicka stanica. Informacija da se izmjesti zeljznicka stanica je od strane SDA da se uzme prostor pruge i da se izgrade zgrade koje bi pravili ovi iz SDA. Tako da je to jedina prica koja je plasirana za ukidanje pruge. I neki ljudi na zalost nasjedaju na tu njihovu pricu.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#21686 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

un1ted wrote:Molim za objašnjenje :) nije da hiljade putnika dnevno koristi z. Stanicu. Mišljenja sam da bi neka vrsta gradskog autoputa trasom željeznice bila dosta bolje iskorištenje prostora. Nemam tehničke informacije, nije moj fah, ali kada god sam putovao vozom činio mi se taj dio od Ap do željezničke sa cestovnim potencijalom.

Nemoj samo pominjati to sto je u nekom centru grada. Osim komocije ništa ne donosi.

Pruga do Vogošće je mokri san starih generacija.
U NORMALNOJ zemlji, glavne stanice se grade što bliže centru upravo zbog što veće fizičke blizine istom. Jer uostalom, u normalnoj zemlji postoji normalan željeznički putnički prevoz. To što danas postoji u BiH nije ni odlomak željezničkog prevoza prije 1992. godine.
Zato postoji sveprisutan AUTOBUSKI saobraćaj koji je - informacije radi - u mnogim slučajevima i dvaput skuplji nego u Poljskoj ili Češkoj. Samo da znaš, po cijeni od 8 KM koju traži CT od putnika u jednom pravcu od Sarajeva do Kaknja, ja mogu da putujem tačno 106 kilometara vozom od kuće u Prag uz klijentsku karticu željeznica koja me košta 25 KM godišnje. U Poljskoj sam ljetos plaćao oko 32 KM za kartu Varšava-Wroclaw, udaljenost otprilike 340 kilometara. Moderan voz sa klimom, išao stalno preko 100 km za sat.

Naime, postoji psihološki efekt atraktivnosti saobraćajnog sredstva - što bliže je, to je atraktivnije za putnike. " Odlična povezanost sa tramvajskim i autobuskim saobraćajem" je trenutno čista naučna fantastika, i očigledno će to i tako još dugo ostati. Atraktivnost željezničke stanice je velikim dijelom i u tome može li se do nje lako doć PJEŠKE. Dakle par minuta hodanja od centra, i ako uzmem u obzir razvoj Marindvora i obližnjih lokacija, ovaj prostor se sve više urbanizira. Ona "odlična povezanost" svakako znači da moraš računati sa najmanje 20 minuta rezerve da se prebaciš iz centra grada nekim saobraćajnim sredstvom na stanicu negdje ovaj u Rajlovac.

Postoji i arhitektonski vrijedna željeznička stanica koja uz manju obnovu perona i povezane tehnike može dalje da služi. Ovaj tip stanice, dakle neprolazne gdje idu vozovi samo vamo i rikverc, je sasvim obična pojava u bezbroju svjetskih gradova.

Izmještanje željezničkih stanica van centra jer "željeznica je zastarjela i fuj" se dešava ustvari samo u kolabiranim pokradenim državama gdje vladaju primitivci na plemenskoj bazi. Kao primjer da navedem Srbiju i "famoznu" novu željezničku stanicu koja je van dohvata skoro svega - jer staru željezničku stanicu u ODLIČNOM položaju su morali žrtvovati parama iz naftnih diktatura.
Drugi primjer je bio u gruzinskom Tbilisiju gdje su htjeli napraviti željeznički "bajpas" oko grada i ukinuti glavnu stanicu u centru, zahvaljujući golemoj korupciji nisu uspjeli dobiti kredite za to, svaki pametni investitor i kreditor je pobjegao.
Treći i dosta skandalozni primjer jeste češki grad Brno gdje su zbog čežnje za vrijednim zemljištima odlučili iseliti željezničku stanicu van centra, dok sada si izašao iz stanice i za pet minuta pjehe bio u historijskom centru, za minutu si stajao na stajalištu svih glavnih tramvajskih linija u gradu, sad će putnici desetina vozova dnevno morati da pješače 10-15 minuta jer planiranje novog javnog prevoza do nove stanice je totalno haotično.

SUPROTNO, u mnogim gradovima su po svakoj cijeni ZADRŽALI željeznicu što bliže centru ili čak približili. Primjer: Barcelona, gdje vozove nikako ne vidiš jer sve ide u tunelima ispod zemlje. To sam proputovao, u samom srcu Barcelone po eskalatoru pod zemlju, u voz, i za tri sata bio u centru Madrida. U njemačkom Lajpcigu su čak iskopali tunel za prigradske vozove ispod strogog centra grada, dakle ljudi koji putuju na posao, do bolnice, u institucije, ne moraju više niti presjedati na stanici u tramvaj nego nastave pod zemljom još 1-2 stanice dalje. Broj putnika je vrlo narastao.

Dakle Ti bi ustvari izbacio iz prozora pare uložene u izgradnju (i poslijeratnu sanaciju) postojeće željezničke stanice. Morala bi se negdje izgraditi nova, ako uopće. I umjesto željezničkog koridora kojem je dovoljno +- 10 m (sa dva kolosijeka, 15 m sa tri kolosijeka) bi izgradio autostradu: prosječna širina autostrade sa 4 traka je oko 27,5 metara.

Dakle u Sarajevu, gradu koji NEMA previše prostora u užoj urbanoj zoni, bi zauzeo opet veliku površinu terena mrtav asfalt pun smrdljivih bučnih automobila, umjesto da prostor se iskoristi za zeleni pojas, za zgrade itd.

Opet da napomenem: NIKAD U HISTORIJI, NI NAJEKSTREMNIJA IZGRADNJA AUTOMOBILSKIH SAOBRAĆAJNICA NIJE DOVELA DO RASTEREĆENJA SAOBRAĆAJA.
ŠTO VEĆI KAPACITET (AUTO)PUTEVA, TO VIŠE VOZAČA AUTOMOBILA SE NAMAMI NA ISTE.

Slažem se s Tobom da je neki tunel ispod Kobilje glave itd. stvarno mokri san. ALI ne vidim razloga da se ne uspostavi solidan prigradski željeznički prevoz barem na relacijama Sarajevo-Zenica i Sarajevo-Mostar. Vozovi svaki sat, iz Hadžića bi ljudi stizali za dvadeset minuta umjesto da - kao danas - mukotrpno autobusom do Ilidže pa shebanim tramvajem 45 minuta do centra Sarajeva. Isto važi za Podlugove, Kakanj...
Već ovakav poduhvat bi doprinio redukciji NEKOLIKO STOTINA AUTOMOBILA ZA SAT na paralelnim komunikacijama.

Pogledaj samo kako odjednom ima putnika u vozovima nakon što su ubacili KONAČNO ONE TALGO vozove!

Automobil NIJE simbol "ekonomskog rasta i napretka" nego simbol NEPOSTOJANJA drugačije infrastrukture za putnički saobraćaj. I opće zatucanosti i unazađenja takvog grada.

U samoj "svetinji" kapitalizma, SAD, već preko 20 godina mukotrpno uvode opet vozove, tramvaje, udoban javni prevoz umjesto proširivanja automobilske infrastrukture. Uvode SVE ŠTO SU NEKAD DAVNO BLESAVO UKINULI. JER su došli do tačke kada više ne može - i kada su sama ulaganja u potrebnu OBNOVU svih postojećih autoputeva ASTRONOMSKA. Logično je puno lakše održavati 10 metara široki posas sa šinama nego 30 m široki autoput. I zamisli, tamo gdje su uveli neki gradski voz / tramvaj PORASLE SU CIJENE NEKRETNINA jer su takva mjesta postala atraktivnija za stanovnike!

Gradnja megalomanskih autoputeva je svakako omiljena kod političara jer to je odlična prilika da se KRADE punom parom. Kod nas se to radi kroz takozvane "dodatne radove" tokom gradnje autoputeva i tunela, kada građevinski budžeti postanu toliko komplicirani, da niti auditorske firme nisu u stanju da to odgonetaju i lako se tamo izgubi koja milijarda za neku partiju, neku političku sektu, neke mafijaše. Tako su STANDARDNO planirani budžeti za autoputeve na kraju premašeni i tri puta. To je PRAKSA u brojnim zemaljama Evrope.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21687 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

dresdener78 wrote: Opet da napomenem: NIKAD U HISTORIJI, NI NAJEKSTREMNIJA IZGRADNJA AUTOMOBILSKIH SAOBRAĆAJNICA NIJE DOVELA DO RASTEREĆENJA SAOBRAĆAJA.
ŠTO VEĆI KAPACITET (AUTO)PUTEVA, TO VIŠE VOZAČA AUTOMOBILA SE NAMAMI NA ISTE.

Slažem se s Tobom da je neki tunel ispod Kobilje glave itd. stvarno mokri san. ALI ne vidim razloga da se ne uspostavi solidan prigradski željeznički prevoz barem na relacijama Sarajevo-Zenica i Sarajevo-Mostar. Vozovi svaki sat, iz Hadžića bi ljudi stizali za dvadeset minuta umjesto da - kao danas - mukotrpno autobusom do Ilidže pa shebanim tramvajem 45 minuta do centra Sarajeva. Isto važi za Podlugove, Kakanj...
Već ovakav poduhvat bi doprinio redukciji NEKOLIKO STOTINA AUTOMOBILA ZA SAT na paralelnim komunikacijama.

Pogledaj samo kako odjednom ima putnika u vozovima nakon što su ubacili KONAČNO ONE TALGO vozove!

Automobil NIJE simbol "ekonomskog rasta i napretka" nego simbol NEPOSTOJANJA drugačije infrastrukture za putnički saobraćaj. I opće zatucanosti i unazađenja takvog grada.

U samoj "svetinji" kapitalizma, SAD, već preko 20 godina mukotrpno uvode opet vozove, tramvaje, udoban javni prevoz umjesto proširivanja automobilske infrastrukture. Uvode SVE ŠTO SU NEKAD DAVNO BLESAVO UKINULI. JER su došli do tačke kada više ne može - i kada su sama ulaganja u potrebnu OBNOVU svih postojećih autoputeva ASTRONOMSKA. Logično je puno lakše održavati 10 metara široki posas sa šinama nego 30 m široki autoput. I zamisli, tamo gdje su uveli neki gradski voz / tramvaj PORASLE SU CIJENE NEKRETNINA jer su takva mjesta postala atraktivnija za stanovnike!
To je to :thumbup: :thumbup:

Image
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#21689 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

IRELAND wrote:Dresden sta misli o ovome
https://www.index.hr/vijesti/clanak/fra ... 30595.aspx
Dobro jutro!

E, prvo se opet radi o novinarskoj nepismenosti jer ne kontam kako su došli do broja "200 000" stanovnika... Dunkerque ima otprilike 90 000 stanovnika, dakle prilično mali grad... tek sad otkrio u čemu je stvar, u engleskom originalu piše "with a metropolitan population of 200,000" što je Index.hr preskočio kao "nevažno". Ustvari jeste važno jer mnogi dijelovi one "metropolitan area" uopće nisu povezani javnim gradskim prevozom sa samim gradom.

Gradski prevoz tamo sastoji od pet linija autobusa sa intervalom svakih 10 minuta, i još 12 dodatnih linija od kojih neke idu samo 8 puta dnevno.

Bitna je po mome mišljenju rečenica:
Money, he says, is the obvious inconvenience. Before the buses were free, fares raised around 10% of the network’s €47m (£41.6m) annual running costs.
//
Prije nego što je prijevoz postao besplatan, prihodom od karata financiralo se 10 posto troškova prijevozne mreže.

=> Dakle deset posto već ne predstavlja nikakav ogroman udio i može se lakše "politički izboriti". Drugačiji problem je u gradovima gdje je struktura troškova drugačija, primjer: moj rodni grad, oko 95 000 stanovnika, 77 trolejbusa 78 autobusa. Godišnje gradska vlast plaća subvenciju od oko 17 miliona KM što predstavlja SAMO 37 posto troškova, dakle za 63 posto troškova mora saobraćajno preduzeće zaraditi prodajom karata, reklamom, službom tehničkog pregleda vozila za druge subjekte itd. I kod nas se počelo predizborno pričati o "javnom prevozu džaba". Svakako kad su foteljaši čuli da bi bilo potrebno plaćati još oko 27 miliona godišnje iz budžeta inače dosta siromašnog grada nakon nestanka većine fabrika i firmi sa stabilnim radnim mjestima, nastala je duboka tišina.

Nažalost, moramo i uzeti u obzir strukturu i ponašanje velikog dijela stanovništva - koja u našim gradovima nije idealna. Veliki broj ljudi se ponaša kao da su tek sad izašli iz pečine, bez bilo kojih osnovnih navika i poštivanja prema "tuđem". Primitivizam prve klase.
To se odnosi i na činjenicu da ove životinje na dvije noge shvaćaju sve "javno" i "džaba" kao poziv UNIŠTI ME, DEMOLIRAJ ME, SHEBAJ ME. Dovoljno je pogledati unutrašnost vozila, išaranih zidova, oštećenih sjedišta, nakon jednog kruga sloj smeća na podu... u vozilima gdje se (barem teoretski) PLAĆA karta. Kod nas se situacija poboljšala tek nakon uvođenja nadzornih kamera u veliki broj vozila.

Dakle veliki broj ljudi, u našim gradovima, NEMA nikakvo poštivanje prema NIČEMU što je slobodno pristupačno i besplatno.

Zbog toga smatram besplatni gradski prevoz osim par malih gradova sa stabiliziranom i savjesnom populacijom nemogućim.

Psihologija većine ljudi je takva da moraju osjećati svoj udio odgovornosti / učešća kroz plaćanje karte. I čak mnogi moraju biti primorani na to da uopće prihvate postojanje nekih pravila jer smatraju pravila "diskriminacijom".

Cjenovnik karata treba biti ŠTO JEDNOSTAVNIJI, CIJENE ŠTO PRISTUPAČNIJE za putnike i biti ATRAKTIVNA alternativa automobilu - ali, nažalost, udio putnika u formi plaćanja karte smatram neizostavnim.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#21690 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

Ima trola kako nema, red vožnji je najbitniji !!!


Image
User avatar
Logovan
Posts: 102807
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21691 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

Dobar red vožnji, trolejbus stiže svakih 5-10 sekundi, al' bukvalno. :oops:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21692 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Različite linije.

Nije lijepo da se prate ali kad idu dva za redom u roku 1 minute nije nista cudno jer moze biti 103 i 107.

Cak moze biti 102 103 107 sve jedan iza drugog.
Na ovoj slici moze biti 103 104 107 108. Ali nije sigurno jer 104 ne radi. A na 108 ide kratki.

Ovo je formacija 103 107 103. Radi guzve koju vidimo na slici su se sustigli. Zato uvijek pise da je PROSJEČNI interval u spici na 103 7 minuta. To znaci da mogu dva naici u 2 minute, pa iduceg 103 nema 13 minuta....

Što se tiče brojnosti voznog parka trolejbusa. Ima ih oko 25 na raspolaganju. Ali izlazi manje jer fali vozača. Bilo je nekoliko penzionisanja a niko nije primljen, a vec je bilo nategnuto. Trenutno ne rade linije 101 i 104.

Linije 102 103 107 108 uglavnom prate red voznje i ima na njima dovoljan broj trolejbusa, ali guzve i dnevna ispadanja nisu isključena.

Vozila za linije 101 i 104 ima u garazi, ali nema ko da ih vozi.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21693 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

man, molim te kako sad ide za Rajlovac i Reljevo? Onaj red vožnje na web stranici GRAS-a nije ni blizu tacan jer dispecer kaze da sa Željeznicke ide u 12:30 a na redu vožnje tog uopšte nema nego piše ...12:20, 12:40... :-) i stvarno taj u 12:30 dodje u Boljakov oko 12:50 i stignem na posao oko 13:05 tj kasnim 5 minuta :D pa vecinom krenem u 11:35 sa 23c i kod škole naidje rajlovacki oko 11:45 i na posao dodjem oko 12:00 tj sahatak ranije :roll:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21694 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Radnim danom sa Zeljeznicke
06:00. 11:20. 17:30
06:20. 11:55. 18:10
06:40. 12:30. 18:40
07:10. 12:50. 19:20
07:20. 13:20. 20:00
07:45. 13:45. 20:30
08:20. 14:15. 21:00
08:50. 14:50. 21:30
09:20. 15:10. 22:00
09:40. 15:30. 22:30
10:00. 16:05. 23:00
10:30. 16:30
11:00. 16:50

Radnim danom iz Rajlovca/Reljeva
05:30. 12:35. 21:00
05:50. 13:05. 21:30
06:05. 13:35. 22:00
06:30. 14:00. 22:30
06:40. 14:20. 23:00
06:55. 14:55. 23:25
07:10. 15:25
07:40. 15:45
08:00. 16:05
08:25. 16:40
09:00. 17:05
09:25. 17:25
09:55. 18:10
10:15. 18:45
10:40. 19:15
11:05. 19:15
11:35. 19:55
12:05. 20:30

Stanje je takvo da ujutro od 5 do 8 sati rade 4 umjesto 5 kako treba, od 8 do 18 sati rade 3 umjesto 4 busa kako bi trebalo, iza 18 do 21 sat rade 2 umjesto 3 busa, iza 21 sat i jesu predviđena dva.

Pa zato malo razvlace raspored npr eto taj primjer

11:55
12:20
12:40
12:50 (23a)
Pise ponredu

Kako ovog u 12 i 20 nema, ovaj u 12 i 40 porani 10 minuta i ide izmedju 2 voznje. Svakako 20 min iza njega ide 23a u 12 i 50 pa nema velike praznine.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21695 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Hvala man :thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21696 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Nije šala
Nema razlike između sverca migranata i
Da centrotrans prevozi migrante širom države
Naplatio im krijumčar "kartu" ili Centro nema razlike
Što ti je pohlepa ta parama i bezakonje
Doduše sve je lako kad je Direktot Čengić okorjeli SDAovac i to istaknuti hahahha
User avatar
Thorgerson
Posts: 9904
Joined: 15/04/2015 11:26

#21697 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Thorgerson »

Od SDA glavetina jedino sto mozes cuti jeste krezubo ponavljanje ukidanja željezničke pruge, gdje najvise prednjaci Rumeni od Novog Grada.

A kad to urade, onda će ukinuti i tramvajsku prugu. MIslim vec je ukidaju, ne radeci nista da je obnove. To je isto kao da imas auto, pale ti se sve moguce lampice na njemu, gume pucaju, remenovi ispadaju, al ti i dalje vozis i nista ne popravljas. I sta mozes u konacnici ocekivati?

Tako da je to upravo plan. Ogaditi ljudima toliko tramvaj, do te mjere da i ljudima vise bude svega preko glave, a onda ce doci neki spasitelj i reci, evo sad cemo mi to zabetonirati, ali hej ljudi imat cete zato 5 traka u jednom i 5 u drugom pravcu.

Budzet kantona Sarajevo u 2018. je bio gotovo 900 miliona KM, dakle haman milijardu KM. Prostora za zaduzenje ima. Da se uzme kredit i kvalitetno odrade neke stvari. Ali nema sposobnih ljudi. Nema ideja, vizije, planova...nista...

:-)
dimnjacar
Posts: 156
Joined: 30/11/2016 15:34

#21698 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dimnjacar »

dresdener78 :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Maharadza
Posts: 17070
Joined: 30/01/2013 15:13

#21699 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

Thorgerson wrote:Od SDA glavetina jedino sto mozes cuti jeste krezubo ponavljanje ukidanja željezničke pruge, gdje najvise prednjaci Rumeni od Novog Grada.

A kad to urade, onda će ukinuti i tramvajsku prugu. MIslim vec je ukidaju, ne radeci nista da je obnove. To je isto kao da imas auto, pale ti se sve moguce lampice na njemu, gume pucaju, remenovi ispadaju, al ti i dalje vozis i nista ne popravljas. I sta mozes u konacnici ocekivati?

Tako da je to upravo plan. Ogaditi ljudima toliko tramvaj, do te mjere da i ljudima vise bude svega preko glave, a onda ce doci neki spasitelj i reci, evo sad cemo mi to zabetonirati, ali hej ljudi imat cete zato 5 traka u jednom i 5 u drugom pravcu.

Budzet kantona Sarajevo u 2018. je bio gotovo 900 miliona KM, dakle haman milijardu KM. Prostora za zaduzenje ima. Da se uzme kredit i kvalitetno odrade neke stvari. Ali nema sposobnih ljudi. Nema ideja, vizije, planova...nista...

:-)
Ne moraju čak biti ni sposobni, samo da su pošteni i moralni...i to bi bio početak ali ovako...đaba ti i sposobna osoba kada je lopovčina korumpirana koja samo IMT ima u glavi!
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21700 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /181031059

Majke mi će ovaj izgurati projekat.
Post Reply