Novak20 wrote:desni wrote:Mada dzaba pitam,ali evo kako ce novi zakon poboljsati prava radnika,da li ce ih zastiti od divljanja poslodavaca na bilo koji nacin,da li ce to sada zbog ovog vrhunskog zakona navaliti investitori i kakva je korist konkretna od ovog zakona za radnike u Federaciji Bosne i Hercegovine
Onako moj stav je da ste pogrijesili a vrijeme ce pokazati koliko ce ovaj zakon dobrog donijeti
Što se tiče zapošljavanja, novi ZOR omogućava poslodavcu da umjesto jednog radnika koji je zarađivao 600,00 KM, uposli trojicu koji će zarađivati po 200,00 KM. Tako se planira smanjiti broj nezaposlenih kojih je sada preko 50% radno aktivnog stanovništva. Osim toga ZOR omogućava kapaljku MMF-a da se još koje vrijeme kupuje socijalni mir inače prezadovoljnih građana i radnika.
Kontaš.

Novi ZOR prije svega otvara vrata našim "saveznicima" da konačno odriješe kesu i investiraju u realni sektor u BiH, a ne samo u promašene nevladine organizacije, njihove seminare, radionice, guzionice i prdionice. Na taj način sukob između zapadne alijanse i Rusije silazi na teren biznisa i tržišta, trgovina, benzinskih pumpi, rafinerija, elektrana, telekomunikacija, proizvodnje namještaja, farmi, web dizajna i slično, umjesto osiromašenog i obogaćenog uranija.
Sve do sada su tu bitku lagano dobijali Rusi jer im keša nije nedostajalo i mogli su kupovati šta im srce želi. Tako su, na koncu, uložili u rafinerije, pumpe, banke i tome slično, dok je zapad ulagao u... Reufa Bajrovića. Pa ti vidi ko vodi.
Zapadni investitori žele zakone koji barem ograničavaju rizike. Rusa boli gluteus, on za pola godine pokrpi gubitke jer je, očito ili ne, nosilac investicija država. Tačnije, državetina.
Izabrali smo. Trebaju nam zapadni investitori. Zapadni investitori žele ovakav zakon. U stvari, žele mnogo gori, ali nikada ne možeš dobiti sve što želiš. Uhvatite se u kolo, radite, namećite se, mislite na svoju djecu. Mi smo kap u moru koja nastoji preživjeti cunami. Možemo to.