Radar71 wrote:Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu

U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta
i centro nema klimu
Ima na komercijali klimu kod većine autobusa al imaju i izuzetaka... Zato nema klime na busu koji ide za Buća potok, ili još gore... Kakanj, Brezu...
Za tramvaje ovo jeste prosječan interval kad radi šestica, na trici vrte uistinu 22 tramvaja, prosjek je 4 minute, po rv. je 4 minute, ali do poremećaja dolazi pa se desi da ih nema 10-15 min pa se zaredaju trice svako minut, ali prosjek jeste 4 minute, ili možda 2-3 minute kad se saberu sve linije.
Kolega man_464 voli "prcati" Centru i njegove fanove u stilu ratnog novinarstva, što se meni ponekad i ne sviđa, ali tačno je ovo za tramvaje, i za broj autobusa i sve što se tiče podataka o brojnim stanjima, što su članovi GP foruma utvrde obilaskom terena i komunikacijom sa uposlenicima GRAS-a.
Što se tiče minibusa poznato je da je propale tendere u protekle dvije godine raspisivalo ministarstvo koje je utvrdilo neke posebne zahtjeve nakon one nesreće u Nalinoj.
Pošto malo proizvođača nudi Sarajevski tip minibusa po dodatno suženim kriterijima ispalo je da samo Otokar ispunjava te standarde, Sejari je svaki put obarao taj tender.
Međutim prije kad je GRAS raspisivao tender, Sejari pobjedi, ali onda minira nabavku dokumentacijom. Pitam se kad su dostavili nepropisno zapečaćenu garanciju o ozbiljnosti ponude. (Čini mi se to je bilo) zašto automatski nije odabran drugoplasirani ponuđač UBE store (Otokar)?
Uostalom zna se da je Sejari koji je najveći suvlasnik Centrotransa ovdje u direktnom sukobu interesa, a njihova miniranja su dovela do toga da je Centrotrans sada u poziciji da preuzima Starogradske linije.
Ako se neuspjele nabavke u protekle dvije godine mogu staviti na dušu ministarstvu, za one prethodne se direktno Sejari pobrinuo jer su minirali sopstvenu pobjedu na tenderu.
Velika kritika ide na račun ove uprave što nisu nastavili borbu za izuzeće iz javnih nabavki za autobuse, minibuse i dijelove za iste, jer čitao sam zakon o JN. GRAS ima pravo, a potvrdio mi je i čovjek iz konkurencijskog vijeća da GRAS ima pravo.
Ili kad bi makar bili kraći rokovi za procedure javnih nabavki, i ako se po žalbi utvrdi da ne valja prvoplasirani, odmah se drugoplasiranom dodjeljuje ugovor i tačka.
Šteta što je u zadnji momenat propala nabavka 25 minibusa od Junuzovića.
Licemjeri će se javiti i reći će "svaka čast onome ko je obustavio tu proceduru, pljačku javnog novca, itd..."
Zašto licemjeri?
Zato što su isti ti podržavali uvođenje Centrotransa 2013 na najprofitabilnije linije uključujući one koje su se uredno održavale, npr. Ilijaš, Kobiljača, Tarčin, Komercijala.
Nisu tada uveli Centrotrans na linije koje su se tada neuredno ili nikako održavale.
Isti taj Centrotrans je uveden bez tendera, i isti taj Centrotrans uzima isti onaj par redaka visočije navedeni javni novac na račun subvencioniranja tih linija.
Uredu, Buća Potok, Velešići, Breka 2, itd... ali prvo im je vlast dodijelila najprofitabilnije linije.
Kad im se spomene da Centrotrans na mnogim linijama nelegalno saobraća, bez rješenja, a da su na drugim dobili rješenja bez tendera, onda kažu "bolje nelegalan nego nikakav prevoz"
Jeste bolje i ne baš legalno nabavljenih 25 minibusa GRAS-a, plaćenih javnim novcem manje nego što bi izašli po proceduri JN (jer je u pitanju rasprodaja minibusa sa lagera, jer je izašla nova generacija) koji bi aktivirali 20 linija na kojima bi važili kuponi, nego 13 bez tendera dodjeljenih minibuskih linija privatnom prevozniku (uz ranije nelegalne i polulegalne linije) na kojima građani nebi mogli koristiti kupone s kojima mogu na tramvaj, i gdje bi red vožnje bio svakli sat-dva s upitnom nedjeljom, a isti bi privatnik opet dobijao sredstva iz budžeta na račun tih linija.