GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#21601 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Zejnep »

konektovan wrote:
Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
Jesu li svi zivi i zdravi???

Jesu. Na Skenderiji je to bilo, prije pola sata ili manje. Sreća nije niko bio na trotaru u tom momentu. Ne mogu sebi da dođem šta sam vidjela. i čula. Kad je ono heknulo ... :shock:
User avatar
Radar71
Posts: 7594
Joined: 21/07/2010 15:43

#21602 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Radar71 »

Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta

i centro nema klimu
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#21603 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
Kakva trola sa trole ? xd
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#21604 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Zejnep »

liaar wrote:
Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
Kakva trola sa trole ? xd

TROLA:

Image

A ovaj hepek gore, metalni, ova šipka je isto trola

nisam ja davala imena stvarima :twisted:
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21605 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Radar71 wrote:
Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta

i centro nema klimu
Ima na komercijali klimu kod većine autobusa al imaju i izuzetaka... Zato nema klime na busu koji ide za Buća potok, ili još gore... Kakanj, Brezu...

Za tramvaje ovo jeste prosječan interval kad radi šestica, na trici vrte uistinu 22 tramvaja, prosjek je 4 minute, po rv. je 4 minute, ali do poremećaja dolazi pa se desi da ih nema 10-15 min pa se zaredaju trice svako minut, ali prosjek jeste 4 minute, ili možda 2-3 minute kad se saberu sve linije.

Kolega man_464 voli "prcati" Centru i njegove fanove u stilu ratnog novinarstva, što se meni ponekad i ne sviđa, ali tačno je ovo za tramvaje, i za broj autobusa i sve što se tiče podataka o brojnim stanjima, što su članovi GP foruma utvrde obilaskom terena i komunikacijom sa uposlenicima GRAS-a.

Što se tiče minibusa poznato je da je propale tendere u protekle dvije godine raspisivalo ministarstvo koje je utvrdilo neke posebne zahtjeve nakon one nesreće u Nalinoj.
Pošto malo proizvođača nudi Sarajevski tip minibusa po dodatno suženim kriterijima ispalo je da samo Otokar ispunjava te standarde, Sejari je svaki put obarao taj tender.

Međutim prije kad je GRAS raspisivao tender, Sejari pobjedi, ali onda minira nabavku dokumentacijom. Pitam se kad su dostavili nepropisno zapečaćenu garanciju o ozbiljnosti ponude. (Čini mi se to je bilo) zašto automatski nije odabran drugoplasirani ponuđač UBE store (Otokar)?

Uostalom zna se da je Sejari koji je najveći suvlasnik Centrotransa ovdje u direktnom sukobu interesa, a njihova miniranja su dovela do toga da je Centrotrans sada u poziciji da preuzima Starogradske linije.
Ako se neuspjele nabavke u protekle dvije godine mogu staviti na dušu ministarstvu, za one prethodne se direktno Sejari pobrinuo jer su minirali sopstvenu pobjedu na tenderu.

Velika kritika ide na račun ove uprave što nisu nastavili borbu za izuzeće iz javnih nabavki za autobuse, minibuse i dijelove za iste, jer čitao sam zakon o JN. GRAS ima pravo, a potvrdio mi je i čovjek iz konkurencijskog vijeća da GRAS ima pravo.
Ili kad bi makar bili kraći rokovi za procedure javnih nabavki, i ako se po žalbi utvrdi da ne valja prvoplasirani, odmah se drugoplasiranom dodjeljuje ugovor i tačka.

Šteta što je u zadnji momenat propala nabavka 25 minibusa od Junuzovića.

Licemjeri će se javiti i reći će "svaka čast onome ko je obustavio tu proceduru, pljačku javnog novca, itd..."

Zašto licemjeri?
Zato što su isti ti podržavali uvođenje Centrotransa 2013 na najprofitabilnije linije uključujući one koje su se uredno održavale, npr. Ilijaš, Kobiljača, Tarčin, Komercijala.
Nisu tada uveli Centrotrans na linije koje su se tada neuredno ili nikako održavale.

Isti taj Centrotrans je uveden bez tendera, i isti taj Centrotrans uzima isti onaj par redaka visočije navedeni javni novac na račun subvencioniranja tih linija.
Uredu, Buća Potok, Velešići, Breka 2, itd... ali prvo im je vlast dodijelila najprofitabilnije linije.

Kad im se spomene da Centrotrans na mnogim linijama nelegalno saobraća, bez rješenja, a da su na drugim dobili rješenja bez tendera, onda kažu "bolje nelegalan nego nikakav prevoz"

Jeste bolje i ne baš legalno nabavljenih 25 minibusa GRAS-a, plaćenih javnim novcem manje nego što bi izašli po proceduri JN (jer je u pitanju rasprodaja minibusa sa lagera, jer je izašla nova generacija) koji bi aktivirali 20 linija na kojima bi važili kuponi, nego 13 bez tendera dodjeljenih minibuskih linija privatnom prevozniku (uz ranije nelegalne i polulegalne linije) na kojima građani nebi mogli koristiti kupone s kojima mogu na tramvaj, i gdje bi red vožnje bio svakli sat-dva s upitnom nedjeljom, a isti bi privatnik opet dobijao sredstva iz budžeta na račun tih linija.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21606 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Ovdje se uvijek barata nekim izrazima "oborio" tender, minirao nabavku itd. Jeste li vi svjesni da se tender ne može tek tako "oboriti" kako vi mislite, osim ako nemaju podršku od vlasti ili ako sam tender i tenderska procedura nisu provedeni u skladu sa zakonom.

Ko je tu onda kriv?
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21607 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Bila je na internetu dostupna dokumentacija žalbe kad je Sejari pobjedio.
Dostavili nepravilno zapečaćenu garanciju na ozbiljnost ponude. Ko garantuje da to nisu namjerno tako dostavili kad imaju direktan interes da se srozava GRAS?

2016-2017 Ministarstvo je to koje je raspisivalo javne nabavke za minibuse kao i općina stari grad ili centar. Onda se zapitajte dali su oni namjerno uporno pisali tendere koje će Sejari obarati?
Kad je sve nabavke za svoje potrebe raspisivao GRAS zašto je minibuse ministarstvo preuzelo na sebe?
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#21608 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Meni su ljudi koji su radili na tenderima cijeli zivot rekli da se tender moze oboriti samo ako ga napravis takvog.
Drugim rjecima ako radis sve kako treba, on ne moze pasti.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21609 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

drug_profi wrote:Meni su ljudi koji su radili na tenderima cijeli zivot rekli da se tender moze oboriti samo ako ga napravis takvog.
Drugim rjecima ako radis sve kako treba, on ne moze pasti.
Hvala ti! To je to što govorim. Ovdje se diže neka fama oko tog "obaranja tendera" isto kao da ga granatiraju. Sve je lijepo propisano Zakonom o javnim nabavkama, i šta ugovorni organi rade i šta rade tijela vlasti.

Dakle, ako napraviš dobar javni poziv na tender, i poštuješ sve što je propisano Zakonom tender NE MOŽE PASTI.

Naravno, sve je moguće ako imaš spregu u vlasti, ugovornim organima, Agenciji ili Uredu za žalbe, ali to je onda već klasična korupcija.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21610 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

Radar71 wrote:
Zejnep wrote:Spala trola sa trole. Nije spala nego pala, na ulicu :shock:
U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta

i centro nema klimu
:lol: :thumbup:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21611 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Nešto smiješno?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21612 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Nešto smiješno?
Smijesno i tuzno u isto vrijeme ;)
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21613 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Bice vremena samo za suze. :wink:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21614 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Bice vremena samo za suze. :wink:
Mozda kod tebe :D imam ja rezervnu domovinu :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21615 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Šta ćes, ja nemam, nisam imao, niti ću ikad moći to reći. :bih:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21616 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Šta ćes, ja nemam, nisam imao, niti ću ikad moći to reći. :bih:
Znas kako lagano prihvatam mentalitet,radne navike,kulturu itd - da je to nepromjenjivo u nasoj nam zemlji - to mi i govori zasto je stanje kakvo jeste.Tako da jednostavno - zasto trositi rijeci.Dio mog zivota je mojom odlukom ovdje-a sve vise razumijem da nisam trebao da se pravim pametan kad su mi govorili “dje ces dole jesi lud” :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21617 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Vozač GRAS-ovog autobusa pronašao i vratio novčanik turisti iz Australije
http://www.klix.ba/clanak/180912085

:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21618 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

svaka mu cast,malo je postenih ljudi danas..
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#21619 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by walk_M-A-N »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ebrd-bi ... /180910095

Ovo isto kao da kao dobru vijest kažeš mogao bi vuk pojesti ovcu. Posao banke je da daju kredite a prije pregledaju sve. I onda uz kredit od 73 miliona kao dobiješ neki mali grant koji određuje kako će se trošiti.
Dobila ovca grant od vuka, sos za poboljšanje ukusa.

„kupovine novih tramvaja i trojelbusa“ ono što je skupo i što sada i nije loše kao tramvaji znači obaveza Kantonu da plaćamo kredit i kamate.
A ono što je kritično, minibusi, ništa. Ima privatnik da naplati.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21620 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Juce sam u Boljakovu cekao Rajlovacki od 12:05 do 12:50 tj nije bilo onog oko 12:15 i nazovem dispecera on kaže bice sad u 12:30 sa Željeznicke a ja koliko vidjeh da toga po redu vožnje koji je na web stranici GRAS-a nema. Nego u 12:20 i 12:40 :-)
Uglavnom stigao sam na posao tacno u minutu ali sam se i nacekao

Da li je red vožnje svih linija tacan i važeći ili je još neki ljetni režim?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21621 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Rajlovac ne radi po rv. Pravi se interval jer rade 4/5 ujutro a popodne 3/4 busa. Uvecer 2/3.

Druga smjena kad rade 3 busa

11:20 11:55 12:30 12:50 13:20 13:45 14:15 14:50 15:10 15:30 16:05 16:30 16:50 17:30 sa željezničke.

Druga smjena kad rade 2 busa

11:20 12:05 12:50 13:35 14:15 14:55 15:30 16:10 16:50 17:30

Naravno vazda se moze desiti da neki od nabrojanih preskoči jer je kvar ili guzva ili udes.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21622 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Hvala man ali molim te predloži da se stavi neki red vožnje koji bi kao trebao da bude važeći :D
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21623 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Svi su vazeci redovi voznje , a sad sto u praxi prevoza nema to ti dobro ne vidis , covjek ce ti pokazati papir da ih ima :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21624 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

bumerangss wrote:Hvala man ali molim te predloži da se stavi neki red vožnje koji bi kao trebao da bude važeći :D
Ja bi bio najsretniji da bude tacno po rasporedu.
Ali......
Sodom1 wrote:Svi su vazeci redovi voznje , a sad sto u praxi prevoza nema to ti dobro ne vidis , covjek ce ti pokazati papir da ih ima :D
Uvijek. Tu sam prijatelji moji dragi.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#21625 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hajvan »

















Post Reply