Ukrajina
- Hame_
- Posts: 7605
- Joined: 31/08/2007 21:42
- Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
- Contact:
#215626 Re: Ukrajina
Anders Puck Nielsen (u Kijevu) - Europa bliža ratu nego miru unatoč Trumpovoj inicijativi za prekid vatre
Danas razgovaram s Andersom Puckom Nielsenom, vojnim analitičarom i utjecajnim YouTuberom koji živi u Danskoj. Specijalizirao se za pomorsko ratovanje i strategiju; u današnjem videu govorit ćemo o Ukrajinskom povlačenju iz Kurska, stanju NATO-a i ponavljanju narativa iz Kremlja koji dolaze iz Bijele kuće i Trumpovog najužeg kruga.
POGLAVLJA
00:02:00 Prilično je paradoksalno biti u Kijevu odmah nakon ovog sukoba u Bijeloj kući.
00:06:55 Moj dojam je da kada je u pitanju rat, ljudi su stvarno zajedno.
00:11:47 Strateška namjena Kurska opada prilično brzo.
00:17:49 Pogrešno je pretpostaviti da Rusija nije sofisticirana u području dronova.
00:21:17 Mislim da nismo ni blizu trajnog završetka rata.
-
JovicSA
- Posts: 3160
- Joined: 14/03/2024 09:01
#215627 Re: Ukrajina
Vidim da su počeli na obje strane koristi dronovi sa optičkim kablom. Ne mogu se više ometati.
-
Bernardinac
- Posts: 1780
- Joined: 19/08/2008 02:14
- drug_profi
- Posts: 65410
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215629 Re: Ukrajina
Bernardinac wrote: ↑16/03/2025 20:08 Andrii Hnatov je novi šef glavne komande.
https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... i_ostalo_m
Jedna od najboljih borbenih jedinica Ukrajine - 3. zasebna jurišna brigada - objavila je jučer da je reorganizirana u korpus. "Planiramo promijeniti principe i metode ovog rata", rekao je zapovjednik Andrij Biletski u videu najavljujući promjenu. "To znači mijenjanje tijeka rata u korist Ukrajine."
- drug_profi
- Posts: 65410
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215630 Re: Ukrajina
Predsednik Francuske Macron je izjavio, citiram:" ako Ukrajina odluci da trazi na svojoj teritoriji vojno prisustvo evropske alijanse, nije na Rusiji da to prihvati ili ne. Ukrajina je suverena drzava" kraj citata.
-
zigzag
- Posts: 9431
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215631 Re: Ukrajina
Medvedev:

Ma da ti je Kupjansk stavit u kotlić......Macron and Starmer are playing dumb. Time and again they are told that peacekeepers must be from non-NATO states. No, we will send tens of thousands – just lay it out – you want to give military aid to the neo-Nazis in Kiev. That means war with NATO. Consult with Trump, scumbags.
-
Bernardinac
- Posts: 1780
- Joined: 19/08/2008 02:14
#215632 Re: Ukrajina
Upravo htjedoh ovo postavitdrug_profi wrote: ↑16/03/2025 22:26Predsednik Francuske Macron je izjavio, citiram:" ako Ukrajina odluci da trazi na svojoj teritoriji vojno prisustvo evropske alijanse, nije na Rusiji da to prihvati ili ne. Ukrajina je suverena drzava" kraj citata.
Fakat zvuči dobro. Nadam se da stoji iza ovih riječi.
Napokon jedan stav koji zvuči kao "fuck off"!!!
Nadam se da ovo pokazivanje mišića ima neko stvarno uporište i nije puko ispipavanje terena?
- drug_profi
- Posts: 65410
- Joined: 16/07/2012 16:00
#215633 Re: Ukrajina
Danas je francuski avaks ili tako nesto patrolirao zracnim prostorom u pratnji dva rafala.
To je bila isključivo francuska, ne NATO, ne EU, samo francuska akcija.
I informacije prosljeđivane direktno Ukrajini.
To je bila isključivo francuska, ne NATO, ne EU, samo francuska akcija.
I informacije prosljeđivane direktno Ukrajini.
-
Bernardinac
- Posts: 1780
- Joined: 19/08/2008 02:14
#215634 Re: Ukrajina
I ne samo danas.drug_profi wrote: ↑17/03/2025 00:16 Danas je francuski avaks ili tako nesto patrolirao zracnim prostorom u pratnji dva rafala.
To je bila isključivo francuska, ne NATO, ne EU, samo francuska akcija.
I informacije prosljeđivane direktno Ukrajini.
Više pojedinosti u ovom zanimljivom članku.Napetosti se talasaju preko Crnog mora, gdje nebo brije ne samo od vjetra s obala Krima. Ruski mediji tvrde da je E-3 AWACS francuskog ratnog zrakoplovstva, uz dva lovca Dassault Mirage 2000D, ušao u kontrolnu zonu protuzračne obrane u blizini poluotoka koji drže Rusi, što je provokativan potez ako je istinit.
https://bulgarianmilitary.com/amp/2025/ ... ense-zone/
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#215636 Re: Ukrajina
Tek cemo mi skontat koliko je Trump naguzio ukrajinu sa onih 7 dana blokade. Ono je dogovoreno s rusima 100%. Prvi dan blokade i rusi udarili na dvije strane te probili odbranu u Kursku. Danas stizu vikesti da hoce pregovore. Jasno ko dan da su dogovorili sa amerima da u pregovore ulaze sa oslobodjenom ruskom teritorijom kako ne bi morali davati dio ukrajinske teritorije kasnije.
Kako je prljav saveznik Amerika. Tacno je pustila rusima kursk i sad uzela veliku kartu ukrajini za pregovore. Ovo sve smrdi na bosanski scenarij gdje ce ukrajina dobiti republiku rusku koja ce ih blokirati i uciniti neutralnima.
Kako je prljav saveznik Amerika. Tacno je pustila rusima kursk i sad uzela veliku kartu ukrajini za pregovore. Ovo sve smrdi na bosanski scenarij gdje ce ukrajina dobiti republiku rusku koja ce ih blokirati i uciniti neutralnima.
- Point.
- Posts: 33474
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#215637 Re: Ukrajina
Pitanje je da li se Trumpova Amerika uopšte może smatrati saveznikom. Više su paraziti koji žele profitirati na ukrajinskoj nesreći.
-
emirolini
- Posts: 3831
- Joined: 26/11/2007 15:35
- Location: TUZLA
#215638 Re: Ukrajina
Ne, Amerika je promjenila stranu i to je ocigledno. Znaju to i Ukrajinci te mislim da kupuju vrijeme sa ovim pregovorima, znaju da ce Rusi odmah prekinuti primirje, za par sekundi. Bila su dva primirja od 2014ste, pa opet nista. Rusima i cetnicima ne vjeruj nikad, samo silom.
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#215639 Re: Ukrajina
Previse su se oslonili na USA al ko bi znao da ce se ovi preko noci okrenuti. Treba vremena da se prilagodis...
- Peacean
- Posts: 9838
- Joined: 11/09/2017 11:13
- Location: Sarajevo
#215640 Re: Ukrajina
https://avaz.ba/vijesti/globus/961748/s ... ove-akcijeSjedinjene Američke Države bile su članice multinacionalne grupe koja istražuje ruske zločine nakon invazije na Ukrajinu, uključujući akcije šefa Kremlja Vladimira Putina, međutim, prema tvrdnjama New York Times-a, odlučili su da se povuku
Samo još da zatraže i punu amnestiju za ruske zločine od Ukrajine
- dr_Evil
- Posts: 21773
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#215641 Re: Ukrajina
Nemoj se ljutit, ali vjerovatno svako koje pratio historiju :S
Oni su pioniri okretanja preko noci i napustanja saveznika koje su stvorili po "udaljenim" krajevima svijeta. I Ruje su isti.
-
Malisa11
- Posts: 1220
- Joined: 14/04/2018 07:10
#215642 Re: Ukrajina
tika taka, ceka se ukrajinski Dejton, a tako ismijavani ljudi koji su to govorili godinu dvije ranije 
-
zigzag
- Posts: 9431
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215643 Re: Ukrajina
Pa i da bude, čekaće se putinov kraj pa onda mirna reintegracija.
I čemu to likovanje .....
I čemu to likovanje .....
-
Malisa11
- Posts: 1220
- Joined: 14/04/2018 07:10
#215644 Re: Ukrajina
Nije likovanje vec realnost i interesi. Ako ti se ne poklope interesi sa velikima dzabe ti sve, od kaline i brke, do jucerasnjih zrtava. Sto se mene tice neka se Ukrajina raspadne ako cemo mi dobiti drzavu dostojnu covjeka.
Isto je i kod nas, ni ukrajina, ni palestina, ni neko treci. Samo mi i interesi, pa makar to bio izrael i posebno USA.
Last edited by Malisa11 on 17/03/2025 13:08, edited 1 time in total.
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#215645 Re: Ukrajina
Ukrajina nek uđe u pregovore sa Rutaljima sa pričom. Evo mi smo se povukli iz Rusije, bujrum i vi iz Ukrajine otiđite 
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#215646 Re: Ukrajina
Naopako i nakaradno! Makar slabi su prisiljeni da se bore za principe da bi se tako indirektno zaštitili a kada već pojedinačno dođu na udar velikih i moćnih onda savezništvo u svojoj zaštiti mogu i tražiti putem principa i sa onima koji se bore i uvažavaju principe.
Kada se svatko okrene isključivo svome interesu, zanemari sve principe, regule i pravila onda se i on (bio mali li veliki, moćan ili nemoćan) priključuje onom dijelu svijeta koji izaziva haos i nada se da će u haosu najbolje namiriti svoj interes.
- Čitalac
- Posts: 8183
- Joined: 08/03/2011 07:45
- Location: mediteran, uglavnom
#215647 Re: Ukrajina
Tregubov: Rusi kod Pokrovska izgubili više tenkova nego što ih je u službi Bundeswehra.
Situacija u smjeru Pokrovsk postala je osjetno bolja za Oružane snage Ukrajine, izjavio je u eteru teletona glasnogovornik grupe Horticija Viktor Tregubov.
"Situacija je sada osjetno bolja za nas, a osjetno gora za Ruse, unatoč činjenici da je to za njih glavni pravac. Agresor definitivno ima manje teške opreme. U prva dva mjeseca ove godine, izgubili su više tenkova nego što ih je u službi Bundeswehra, oko 300. Njihove rezerve nisu neograničene, njihova logistika nije neograničena, pa se kod njih sve češće događaju neke nestandardne stvari. Ili koriste tenk umjesto borbenog vozila pješaštva za prijevoz trupa, jer borbenog vozila pješaštva nema, ili se tenk ne koristi tamo gdje bi trebalo jer ga nema. Dakle, na pravcu Pokrovsk neprijatelj pokazuje znakove iscrpljenosti“, rekao je Tregubov.
- dr_Evil
- Posts: 21773
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#215648 Re: Ukrajina
Svaka castmishic wrote: ↑17/03/2025 13:45Naopako i nakaradno! Makar slabi su prisiljeni da se bore za principe da bi se tako indirektno zaštitili a kada već pojedinačno dođu na udar velikih i moćnih onda savezništvo u svojoj zaštiti mogu i tražiti putem principa i sa onima koji se bore i uvažavaju principe.
Kada se svatko okrene isključivo svome interesu, zanemari sve principe, regule i pravila onda se i on (bio mali li veliki, moćan ili nemoćan) priključuje onom dijelu svijeta koji izaziva haos i nada se da će u haosu najbolje namiriti svoj interes.
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#215649 Re: Ukrajina
Ukrajina brani prije svega sebe. Brani se od vaskrslog i povampirenog fašizma i od snage te ukrajinske odbrane ovisi moć i domet tog fašizma. Ne stane li mu se na put, ne omete li se i ne umanji li se njegova snaga i moć taj fašizam neće stati sam od sebe, on se neće zadovoljiti, širiti će se i gutati jednu po jednu demokratiju sve dok ne bi ovladao svijetom.
To je razlog, imperativ i interes svakog demokratskog društva i zemlje jer kao svojevremeno i Hitlerov i ovaj pakt ima svoje pristalice koji čekaju i vrebaju priliku da se nametnu na isti način kao što to čini Putin u Ukrajini.
To je razlog, imperativ i interes svakog demokratskog društva i zemlje jer kao svojevremeno i Hitlerov i ovaj pakt ima svoje pristalice koji čekaju i vrebaju priliku da se nametnu na isti način kao što to čini Putin u Ukrajini.
- Cracked
- Posts: 798
- Joined: 16/05/2012 02:31
#215650 Re: Ukrajina
To je nesto sto ovdje neki ljudi nece da razumiju. Mi postajemo medju prvim metama ako ukrajina padne ili se ostavi na ovom sadasnjem. Nece nas rusija napadati ali ima dovoljno rusolizaca u ovim dijelovima gdje se nasa sigurnost vrlo brzo moze promijeniti. Samo polumrtva rusija je dobra rusija.mishic wrote: ↑17/03/2025 14:01 Ukrajina brani prije svega sebe. Brani se od vaskrslog i povampirenog fašizma i od snage te ukrajinske odbrane ovisi moć i domet tog fašizma. Ne stane li mu se na put, ne omete li se i ne umanji li se njegova snaga i moć taj fašizam neće stati sam od sebe, on se neće zadovoljiti, širiti će se i gutati jednu po jednu demokratiju sve dok ne bi ovladao svijetom.
To je razlog, imperativ i interes svakog demokratskog društva i zemlje jer kao svojevremeno i Hitlerov i ovaj pakt ima svoje pristalice koji čekaju i vrebaju priliku da se nametnu na isti način kao što to čini Putin u Ukrajini.
