Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
leki hz
Posts: 598
Joined: 09/09/2011 21:08

#21551 Re: Ramazan, opet ;)

Post by leki hz »

skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 10:40
leki hz wrote: 08/04/2023 06:03

Neki dan je baš bilo takvo pitanje Peziću, odgovor je da se nastavi postiti, ali da se mora napostiti taj dan poslije Ramazana jer se jelo u periodu kad se ne smije više jesti.
Ma dajte ba .... ako nije namjerno, naravno da se post priznaje. Cuj nastaviti postiti i jos napostiti ... :skoljka:
Čovjek pitao šta da radi, ja dala odgovor stručne osobe. Ne možemo mi svoje mišljenje govoriti, imaju pravila i propisi.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5764
Joined: 12/10/2014 01:12

#21552 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skupljac_zeljeza »

leki hz wrote: 08/04/2023 13:05
skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 10:40

Ma dajte ba .... ako nije namjerno, naravno da se post priznaje. Cuj nastaviti postiti i jos napostiti ... :skoljka:
Čovjek pitao šta da radi, ja dala odgovor stručne osobe. Ne možemo mi svoje mišljenje govoriti, imaju pravila i propisi.
Sve je to OK, samo ne znam kada bi dali Peziću katedru fikha na FIN-u ili muftijsku ahmediju. Mjesec Ramazan je mjesec posebne Allahove milosti, Poslanik a.s. nas podučava da je prva trećina mjeseca ramazana rahmet - milost, druga trećina je oprost grijeha, a treća trećina je spas od džehenemske vatre.

“Reci, o robovi Moji, koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će sigurno sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i On je milostiv.“ (Zumer 53). Sevban, oslobođeni rob Allahovog poslanika je rekao da je čuo Pejgambera da je rekao: “Draži mi je ovaj ajet od čitavog dunjaluka i svega što je na njemu“ (Ahmed).

Neki je pobožnjak, bilježi se, na pustom ostrvu u pokornosti živio pet stotina godina. Molio je Stvoritelja da na sedždi umre i umro je. Kad je pred Gospodara svjetova došao, presuđeno mu je da u Džennet uđe milošću Njegovom.
Dimu1927
Posts: 4068
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#21553 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Dimu1927 »

ko je mislio po somune kod poricanina danas nemojte policija rastjeruje, mozes misliti kraj svih problema s parkingom oni handre ljude koji stanu da somun kupe... koji li je to ekspert smislio...
Sid the sloth
Posts: 2926
Joined: 30/01/2013 15:56

#21554 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Sid the sloth »

Ja jos uvijek ne mogu da shvatim cekanje sat vremena na somune, komad tijesta koji je samo 1/10 onoga sto jedes za iftar :? bice da je do mene, ili mi fali slobodnog vremena u zivotu pa da mogu na to “baciti” sat vremena :D
immuno
Posts: 2028
Joined: 07/04/2010 11:05

#21555 Re: Ramazan, opet ;)

Post by immuno »

Sid the sloth wrote: 08/04/2023 21:05 Ja jos uvijek ne mogu da shvatim cekanje sat vremena na somune, komad tijesta koji je samo 1/10 onoga sto jedes za iftar :? bice da je do mene, ili mi fali slobodnog vremena u zivotu pa da mogu na to “baciti” sat vremena :D
Do tebe je, to je dio tradicije, kulture, nesto posebno. Tu se "ubije" malo vremena do iftara, sretne neko poznat, I jos vruce samune doneses kuci za iftar ❤️
Sid the sloth
Posts: 2926
Joined: 30/01/2013 15:56

#21556 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Sid the sloth »

Ja ne vidim neki razuman razlog osim tog “ubijanja” vremena odnosno ljudi bjeze od kuce/zene a posto se ne moze na kafu iskorisi se to. Kako to donesu vruc somun ovi sto su u 17h vec u redu ispred Nafake? Dodju na red u 18 i imaju jos sat i po do iftara, bas im je vruc somun.
Izgleda da kod nas ljudi kad hoce da pobjegnu od zene to zovu “dio tradicije” :D
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#21557 Re: Ramazan, opet ;)

Post by El_comadante »

leki hz wrote: 08/04/2023 13:05
skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 10:40

Ma dajte ba .... ako nije namjerno, naravno da se post priznaje. Cuj nastaviti postiti i jos napostiti ... :skoljka:
Čovjek pitao šta da radi, ja dala odgovor stručne osobe. Ne možemo mi svoje mišljenje govoriti, imaju pravila i propisi.
Ima i ono ako neko nenamjerno nešto pojede ili popije nije pokvario post. A u nema mi logike posti pa opet poslije to isto napisati.
User avatar
konektovan
Posts: 41315
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21558 Re: Ramazan, opet ;)

Post by konektovan »

immuno wrote: 08/04/2023 22:22
Sid the sloth wrote: 08/04/2023 21:05 Ja jos uvijek ne mogu da shvatim cekanje sat vremena na somune, komad tijesta koji je samo 1/10 onoga sto jedes za iftar :? bice da je do mene, ili mi fali slobodnog vremena u zivotu pa da mogu na to “baciti” sat vremena :D
Do tebe je, to je dio tradicije, kulture, nesto posebno. Tu se "ubije" malo vremena do iftara, sretne neko poznat, I jos vruce samune doneses kuci za iftar ❤️
Sve je tacno to sto pises, samo ovo za sAmune...morao sam prijaviti moderaciji. :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31599
Joined: 16/04/2011 18:46

#21559 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

immuno wrote: 08/04/2023 22:22
Sid the sloth wrote: 08/04/2023 21:05 Ja jos uvijek ne mogu da shvatim cekanje sat vremena na somune, komad tijesta koji je samo 1/10 onoga sto jedes za iftar :? bice da je do mene, ili mi fali slobodnog vremena u zivotu pa da mogu na to “baciti” sat vremena :D
Do tebe je, to je dio tradicije, kulture, nesto posebno. Tu se "ubije" malo vremena do iftara, sretne neko poznat, I jos vruce samune doneses kuci za iftar ❤️
Jedna rijec --- cejf :D
User avatar
leki hz
Posts: 598
Joined: 09/09/2011 21:08

#21560 Re: Ramazan, opet ;)

Post by leki hz »

El_comadante wrote: 08/04/2023 22:38
leki hz wrote: 08/04/2023 13:05
Čovjek pitao šta da radi, ja dala odgovor stručne osobe. Ne možemo mi svoje mišljenje govoriti, imaju pravila i propisi.
Ima i ono ako neko nenamjerno nešto pojede ili popije nije pokvario post. A u nema mi logike posti pa opet poslije to isto napisati.
To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31599
Joined: 16/04/2011 18:46

#21561 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

leki hz wrote: 08/04/2023 23:19
El_comadante wrote: 08/04/2023 22:38
Ima i ono ako neko nenamjerno nešto pojede ili popije nije pokvario post. A u nema mi logike posti pa opet poslije to isto napisati.
To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti minut nakon zore?
Daj ba ... Pezic Kuduzovic... po njiima zena do Zenice samo smije sama autom, dalje ne :run:

Da se ne izrazavam ....
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#21562 Re: Ramazan, opet ;)

Post by W0rM »

Sid the sloth wrote: 08/04/2023 22:26 Ja ne vidim neki razuman razlog osim tog “ubijanja” vremena odnosno ljudi bjeze od kuce/zene a posto se ne moze na kafu iskorisi se to. Kako to donesu vruc somun ovi sto su u 17h vec u redu ispred Nafake? Dodju na red u 18 i imaju jos sat i po do iftara, bas im je vruc somun.
Izgleda da kod nas ljudi kad hoce da pobjegnu od zene to zovu “dio tradicije” :D
ima tu svega... neko se cupa na tradiciju. Licnog sam misljenja da je svejedno, imao somun ili hljeb. Bit je ispostiti hairli i da se post primi, da je hrana halal. Hocel sad biti somun ili hljeb, stvar je ukusa.
Meni je iskreno pegla čekati u redu po 30 ili više minuta za taj somun... ko može nek čeka, bolje i hairnije po mom mišljenju je pročitati 2 stranice Kur'ana ili neki hadis.
User avatar
konektovan
Posts: 41315
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21563 Re: Ramazan, opet ;)

Post by konektovan »

Meni iftar nije iftar ako nema somuna, tj. ne mozes jesti topu bez sOmuna.. :mrgreen:
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#21564 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Neriya »

leki hz wrote: 08/04/2023 23:19
El_comadante wrote: 08/04/2023 22:38
Ima i ono ako neko nenamjerno nešto pojede ili popije nije pokvario post. A u nema mi logike posti pa opet poslije to isto napisati.
To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
Možeš li nam proslijediti link na njegov odgovor.
Hvala.
Sid the sloth
Posts: 2926
Joined: 30/01/2013 15:56

#21565 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Sid the sloth »

konektovan wrote: 09/04/2023 00:08 Meni iftar nije iftar ako nema somuna, tj. ne mozes jesti topu bez sOmuna.. :mrgreen:
Ne jedem je ni ja bez somuna ali uvijek odem ranije i nisam nikad cekao vise od 5 minuta :D i ne idem u ove pekare koje su na glasu sa old school somunima, meni svejedno, ako lici na somun okus mu je isti. Ne stavlja niko specijalna brasna pa da kazes da je negdje bolji duplo.
User avatar
Dark Lady
Posts: 31
Joined: 04/11/2009 21:19

#21566 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Dark Lady »

Esselamu alejkum svima!
Nešto ovog Ramazana tema slabo aktivna. Ja sam pasivni forumaš, rijetko se javljam, ali volim čitati.
Nemojte mi na sAmune. Tačno me neka toplina obuzme kad čujem da neko kaže samun a ne somun.
Neka rastjeruju krkanluk sa Čaršije; trebali bi i oko Careve džamije isto uraditi i na još puno mjesta u Starom Gradu. Neki ljudi svaki dan tuda prolaze na putu do kuće i zaista je prestrašno, ne znaš hoćeš li udariti ludog pješaka, auto u mirovanju, auto i pokretu... Proučiš sve što znaš i ne znaš kad prolaziš Čaršijom od Konzuma prema gore.
Na teraviju autom i ne pomišljaj, nećeš naći parking jer sve bude zauzeto još u vrijeme iftara.
Tužno u šta se ovaj grad, naročito stara jezgra, pretvorio.

Eto, ugodan vam ostatak ovog mjeseca Allahove milosti i oprosta, da nam Allah dž.š. oprosti grijehe, smiluje nam se i ukabuli naše ibadete.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5249
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#21567 Re: Ramazan, opet ;)

Post by oldtajmer »

Dark Lady wrote: 09/04/2023 00:26 Esselamu alejkum svima!
Nešto ovog Ramazana tema slabo aktivna. Ja sam pasivni forumaš, rijetko se javljam, ali volim čitati.
Nemojte mi na sAmune. Tačno me neka toplina obuzme kad čujem da neko kaže samun a ne somun.
Neka rastjeruju krkanluk sa Čaršije; trebali bi i oko Careve džamije isto uraditi i na još puno mjesta u Starom Gradu. Neki ljudi svaki dan tuda prolaze na putu do kuće i zaista je prestrašno, ne znaš hoćeš li udariti ludog pješaka, auto u mirovanju, auto i pokretu... Proučiš sve što znaš i ne znaš kad prolaziš Čaršijom od Konzuma prema gore.
Na teraviju autom i ne pomišljaj, nećeš naći parking jer sve bude zauzeto još u vrijeme iftara.
Tužno u šta se ovaj grad, naročito stara jezgra, pretvorio.

Eto, ugodan vam ostatak ovog mjeseca Allahove milosti i oprosta, da nam Allah dž.š. oprosti grijehe, smiluje nam se i ukabuli naše ibadete.
od rodjenja pa pola svog zivota sam proveo u mahali i zaista (bar onako kako ja pamtim) u mahali su to uvijek bili samuni a kako sam se spustio u ravnicu postali su somuni :D
drugacije je nekad bilo vrijeme kada su mahale bile pune djece,pa ko i nije imao svoju imao je nekoga od mahalske djece da posalje po samune uz ostavljanje kusura kao nagradu,uglavnom smo isli djuture u neke mahalske pekare,ne pamtim kada sam se spustio u carsiju i zaista je za djecu to bio jedan dozivljaj sveukupan koji se pamti cijeli zivot a sami samuni su tu sporedna stvar,jedino sto je bila tradicija su paklame kod poricanina koje su uvijek vazile kao najbolje
User avatar
konektovan
Posts: 41315
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21568 Re: Ramazan, opet ;)

Post by konektovan »

Sid the sloth wrote: 09/04/2023 00:24
konektovan wrote: 09/04/2023 00:08 Meni iftar nije iftar ako nema somuna, tj. ne mozes jesti topu bez sOmuna.. :mrgreen:
Ne jedem je ni ja bez somuna ali uvijek odem ranije i nisam nikad cekao vise od 5 minuta :D i ne idem u ove pekare koje su na glasu sa old school somunima, meni svejedno, ako lici na somun okus mu je isti. Ne stavlja niko specijalna brasna pa da kazes da je negdje bolji duplo.
Nije svejedno,..samo old school se racuna. :mrgreen:
User avatar
leki hz
Posts: 598
Joined: 09/09/2011 21:08

#21569 Re: Ramazan, opet ;)

Post by leki hz »

Neriya wrote: 09/04/2023 00:19
leki hz wrote: 08/04/2023 23:19

To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
Možeš li nam proslijediti link na njegov odgovor.
Hvala.
https://invite.viber.com/?g2=AQAxOERZbr ... fYm&mi=856
Ovo je sa njegove Viber grupe.
User avatar
canvra888
Posts: 4681
Joined: 09/07/2021 15:03

#21570 Re: Ramazan, opet ;)

Post by canvra888 »

skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 23:31
leki hz wrote: 08/04/2023 23:19

To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti minut nakon zore?
Ne znam et, ja još nisam vidio da su Ljakić, Kuduzović, Pezić i ostali pojasnili neki propis mimo onog što se spominje u Kur'anu, hadisu i kako su 4 pravne škole to interpretirale. Ljakić to fino izreda tačno kako je koja pravna škola prišla nekom propisu.

Sad drugo je to što se nama kao narodu čine neke stvari teškim za shvatiti zbog našeg podneblja. Kao poligamija naprimjer, a uredan i priznat šerijatski propis. Ali hajde da ne idemo u off :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31599
Joined: 16/04/2011 18:46

#21571 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

canvra888 wrote: 09/04/2023 01:59
skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 23:31

Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti :mrgreen: minut nakon zore?
Ne znam et, ja još nisam vidio da su Ljakić, Kuduzović, Pezić i ostali pojasnili neki propis mimo onog što se spominje u Kur'anu, hadisu i kako su 4 pravne škole to interpretirale. Ljakić to fino izreda tačno kako je koja pravna škola prišla nekom propisu.

Sad drugo je to što se nama kao narodu čine neke stvari teškim za shvatiti zbog našeg podneblja. Kao poligamija naprimjer, a uredan i priznat šerijatski propis. Ali hajde da ne idemo u off :D

Znaci, zenama ne trebamo davati samim dalje od relacije Sarajevo-Zenica :D
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#21572 Re: Ramazan, opet ;)

Post by El_comadante »

canvra888 wrote: 09/04/2023 01:59
skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 23:31

Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti minut nakon zore?
Ne znam et, ja još nisam vidio da su Ljakić, Kuduzović, Pezić i ostali pojasnili neki propis mimo onog što se spominje u Kur'anu, hadisu i kako su 4 pravne škole to interpretirale. Ljakić to fino izreda tačno kako je koja pravna škola prišla nekom propisu.

Sad drugo je to što se nama kao narodu čine neke stvari teškim za shvatiti zbog našeg podneblja. Kao poligamija naprimjer, a uredan i priznat šerijatski propis. Ali hajde da ne idemo u off :D
Evo Kuduzović kaže da trebaš pratiti jednog šejha, učenjaka ne više njih. Nako ga je nešto pita on odgovorio da li si prije mene nekog drugog to pitao kaže jesam, onda tako postupi što, živ bio, mene pitaš. Što znači da možda tražiš olakšicu.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#21573 Re: Ramazan, opet ;)

Post by forumskivojnik »

El_comadante wrote: 09/04/2023 12:37
canvra888 wrote: 09/04/2023 01:59

Ne znam et, ja još nisam vidio da su Ljakić, Kuduzović, Pezić i ostali pojasnili neki propis mimo onog što se spominje u Kur'anu, hadisu i kako su 4 pravne škole to interpretirale. Ljakić to fino izreda tačno kako je koja pravna škola prišla nekom propisu.

Sad drugo je to što se nama kao narodu čine neke stvari teškim za shvatiti zbog našeg podneblja. Kao poligamija naprimjer, a uredan i priznat šerijatski propis. Ali hajde da ne idemo u off :D
Evo Kuduzović kaže da trebaš pratiti jednog šejha, učenjaka ne više njih. Nako ga je nešto pita on odgovorio da li si prije mene nekog drugog to pitao kaže jesam, onda tako postupi što, živ bio, mene pitaš. Što znači da možda tražiš olakšicu.
Nöööö, zar se ne smije provjeriti vjerodostojnost tvrdnje onog prvog "sejha" :D ?
To bi bilo takoreci "strucno" vjestacenje od strane ovog drugog.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7400
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#21574 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Rockefeller »

skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 23:31
leki hz wrote: 08/04/2023 23:19

To je drugo, ako u zaboravu nešto pojedeš, onda nastavljaš postiti. Ovdje je poenta što si jeo poslije zore, ja samo napisala šta je čovjek odgovorio, valjda je on kompetentan, čovjek je studirao u Medini. Ne bi baš tako nešto napisao, a da nije dobro provjerio. Ima dosta toga što ne znamo, eto i ja sam slučajno naletila na taj odgovor. I nije bitno šta je nama logično, nego šta je propis. Na svakom je da za sebe odluči kako će postupiti. Valjda zato i postoje učeni da nam objasne neki propis, ako mi nismo sigurni.
Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti minut nakon zore?
Daj ba ... Pezic Kuduzovic... po njiima zena do Zenice samo smije sama autom, dalje ne :run:

Da se ne izrazavam ....
Ne diraj mi Pezica :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31599
Joined: 16/04/2011 18:46

#21575 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Rockefeller wrote: 10/04/2023 00:51
skafiskafsnjak wrote: 08/04/2023 23:31

Koja je razlika u zaboravu pojesti neshto i jesti minut nakon zore?
Daj ba ... Pezic Kuduzovic... po njiima zena do Zenice samo smije sama autom, dalje ne :run:

Da se ne izrazavam ....
Ne diraj mi Pezica :mrgreen:
Ti si od onih sto zeni ne daju samoj do Minhena :run:
Post Reply