GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 102823
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21526 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

drug_profi wrote:Sta je ovo sad se i trolejbusi poceli otimati kontroli....
Ma otimaju se oni već neko vrijeme uz manje probleme, evo sad pravo sranje.
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21527 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

kakaljin wrote:
trambusek88 wrote:Vozači trolejbusa odavno upozoravaju na ovo.
Jedino što valja su ovi iz Ženeve, ali i oni su stari 30 godina.
Trebali su da budu kupljeni trolejbusi iz Biela, pa iz Berna, pa opet izgleda propala prodaja iz Biela u Ukrajinu, pa nam se tu opet otvara prilika, ali nekom nije u interesu da GRAS bar malo stane na noge, a milioni za nabavku vozila stoje.

Da hoće sad kojom srećom sve što valja povadit iz njega i prebaciti u neki "otpisani". Ovom 626 ex 4148 šeta karoserija ima 5 godina. Nasloniš ruku na stranicu, osjetiš kako se stranica pomjera u krivini.
Ako je ovo ovako ko mu dozvoli da se uopste pusta u saobracaj, ko su odgovorna lica i daju papir da je uredu sa trolejbusom i ko je taj vozac koji hoce da vozi tehnicki neispravno vozilo.

Treba sve kazniti i pohapsiti ko je odgovoran za pustanje takvog vozila u saobracaj.

Da je u moje auto udario ja bi tuzio za tehnicki neispravno vozilo, a i putnici da tuze
Problem je to ali nije to uzrok, vjerovatno kočnice popustile.
Ovo se i ne može ustanoviti na običnom tehničkom pregledu, već se osjeti u sredini vozila kad trolejbus skreće.
Realno svi trolejbusi su dotrajali osim Ženevskih, koji se još drže, mada i oni su stari 30 godina.
U toku je opet tender za nabavku 10 polovnih trolejbusa. O novima možemo samo sanjati.

Ovi su trebali doći proljetos ali se izjalovilo.
Image
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#21528 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by walk_M-A-N »

Je li neko pratio ove kupovine?
Nije mi jasno kako su izbjegli javnu nabavku.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... sic-387820
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#21529 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

U pravilniku o JN ima član koji kaže da firma koja podliježe proceduri JN može vršiti nabavke i bez procedure JN ukoliko postoji firma - konkurent koja se bavi istom djelatnošću, a ne podliježe proceduri JN. Ova dvojica su se pozvala na taj član i nabavili vozila bez tendera jer na području KS javni prijevoz također obavlja privatnik koji ne podliježe zakonu o JN. Međutim, pošto je privatnik na velikom broju linija nelegalno, ovaj član se može tumačiti na više načina i zato je pokrenuta istraga jer po jednom tumačenju vozila su nabavljena legalno, po drugom nelegalno.

Po istoj proceduri trebali su biti nabavljeni i minibusi (uporedo sa više puta oborenim tenderom), ali je odlaskom Konakovića, a samim tim i Gušića, sve to obustavljeno i nabavka je propala.
User avatar
Radar71
Posts: 7594
Joined: 21/07/2010 15:43

#21530 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Radar71 »

trambusek88 wrote:
Problem je to ali nije to uzrok, vjerovatno kočnice popustile.
Ovo se i ne može ustanoviti na običnom tehničkom pregledu, već se osjeti u sredini vozila kad trolejbus skreće.
Realno svi trolejbusi su dotrajali osim Ženevskih, koji se još drže, mada i oni su stari 30 godina.
U toku je opet tender za nabavku 10 polovnih trolejbusa. O novima možemo samo sanjati.

Ovi su trebali doći proljetos ali se izjalovilo.
Image
Šteta za ove
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#21531 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

Konacno uhapsen glavni i odgovorni za propast ove firme. :thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21532 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

walk_M-A-N wrote:Je li neko pratio ove kupovine?
Nije mi jasno kako su izbjegli javnu nabavku.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... sic-387820
Nelegalno
Tu je advkokat glavni logisticar pravni

Treba postViti pitanje cemu registracija vozila u Tuzli a ne prema sjedistu firme
A dale se pare za kupovinu?
Klasicni lipovluk seljacina iz dokolice sarajeva
Kao i gusica koji bez diplime i kvalifikacija je uz pomoc rogatickog mileta se dokopao mjesta direkotra
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21533 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

trambusek88 wrote:Vozači trolejbusa odavno upozoravaju na ovo.
Jedino što valja su ovi iz Ženeve, ali i oni su stari 30 godina.
Trebali su da budu kupljeni trolejbusi iz Biela, pa iz Berna, pa opet izgleda propala prodaja iz Biela u Ukrajinu, pa nam se tu opet otvara prilika, ali nekom nije u interesu da GRAS bar malo stane na noge, a milioni za nabavku vozila stoje.

Da hoće sad kojom srećom sve što valja povadit iz njega i prebaciti u neki "otpisani". Ovom 626 ex 4148 šeta karoserija ima 5 godina. Nasloniš ruku na stranicu, osjetiš kako se stranica pomjera u krivini.
Pa glavni potpisnik izlaznog nalogaodgovara i svojimpotpisom potvrdjuje da je vozilo tehnicki ispravno
A vozac ga oreuzima kao takvog
Moze da radi normalno i da se neki signali kvara uopce ne javljaju
A ima i odgovorno lice tj.direktor koji cesnositi posljeeice zanastalu stetu kad se utvrdi odgovornost
demagog
Posts: 647
Joined: 26/11/2003 00:00

#21534 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by demagog »

vješalica wrote: A ima i odgovorno lice tj.direktor koji cesnositi posljeeice zanastalu stetu kad se utvrdi odgovornost
Hoce li bas? Razmisljas vrlo optimisticki :roll:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21535 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

demagog wrote:
vješalica wrote: A ima i odgovorno lice tj.direktor koji cesnositi posljeeice zanastalu stetu kad se utvrdi odgovornost
Hoce li bas? Razmisljas vrlo optimisticki :roll:
A vuj sta je direktoru kazna kakva kad ima cca preko 5k platu?
Nista platice ko i dosada sve
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21536 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Jutros 6, glanc novih Centrotransovih minibusa vozi za Vratnik, Gornje i Donje Faletiće, Sedrenik i Mihrivode. Extra za vidjeti :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 93839
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#21537 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

izvana gladac iznutra jadac
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21538 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21539 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Novi premijer KS Zolj kad je stupio na funkciju, obecao je da ce od septembra kada djaci krenu u školu GRAS pokrivati 100% sve linije koje su registrovane kod madležnog ministarstva!

Kako je stanje na terenu od jutros?

Da li je i to samo jedna u nizu predizbornih laži? :mrgreen:
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21540 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

bumerangss wrote:Novi premijer KS Zolj kad je stupio na funkciju, obecao je da ce od septembra kada djaci krenu u školu GRAS pokrivati 100% sve linije koje su registrovane kod madležnog ministarstva!

Kako je stanje na terenu od jutros?

Da li je i to samo jedna u nizu predizbornih laži? :mrgreen:
Ne znam,evo čekam danas poslije posla ću ići Centrotransovim kombijem umjesto taksijem kući.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21541 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Sto ides Centrom idi Grasom
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21542 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Sodom1 wrote:Sto ides Centrom idi Grasom
Hahah :thumbup:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21543 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

BadBoy wrote:
Sodom1 wrote:Sto ides Centrom idi Grasom
Hahah :thumbup:
Sta se smijes , sad ce ti MAN izlistati sve dolaske odlaske od GRASA , nema da iko kasni :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21544 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Evo MAN-a pozdravlja sve koji brinu za njega.
Od jutros imamo 43 umjesto 32 tramvaja kako je to bilo preko ljeta.

U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta

Trole nisam upratio, može biti samo da su 101 i 104 uključene, ostalo je vjerovatno isto, to bi bilo 2 trolejbusa više...

Autobusa ima znatno više, ali su daleko od 100% ispunjenog reda vožnje.

Po redu vožnje idu linije: 16,17b,18,20,21b,22,22a,23a,24,27b,28,29,30,31e,32,33,35,36,38,39,41,43,45,46,47,49,60,75,78,79
Po 1 bus fali na: 14,15b,16b,17,21,23,23c,26,27,27a
Po 2 busa fale na: 15,31 (Ali ovo je značajno poboljšanje na 15, jer su obično radila dva od 5 potrebnih, pa kad iskoči onda samo jedan bude, od danas rade 3. Na 31 je jedan ali sasvim zadovoljava potrebe jer redovito ide trola i komercijala.)

Dom Armije je isto lijepo pojačan a bio je oskudno pokriven tokom ljeta...

Što se tiče kombija u raspadu su i dalje jer ih ima samo 15, ustvari 16 jer je onaj jedan donirani iz turske proradio na Park-Sedrenik...

Danas je kokurencija iako je obećala 19 linija startala samo na 10 linija. 51,52,54,55,56,58,73,74,89,95. Pohvalno je da je uključeno bilo šta ali je bizarno kakav red vožnje je kreiran. Sve linije rade od 6-9 i onda 13 do 18 sati, interval varira od 30 minuta do 2 sata i ne poštuje se red vožnje koje je dalo ministarstvo saobraćaja KS. No. To je bilo i za očekivati. Danas konkurencija vozi besplatno, lijep gest zaista, ali od sutra idemo svi 2 markice, nema mjesečnih i prevoz samo u špici. od 9 do 13 i iza 18 sati prevoza nema jer nije rentabilno, a vikendom isto nogatrans.

Da, to smo tražili. Privatnik vozi samo za profit. :thumbup:

CENTROTRANS:
Građani će u ponedjeljak imati mogućnost besplatnog prijevoza na slijedećim linijama:

Baščaršija - Vratnik / 06:30, 07:00, 07:30, 08:00, 08:30, 12:30, 13:00, 13:30. 16:00, 16:30 i 17:00
Vratnik - Baščaršija / Povratci: 06:45, 07:15, 07:45, 08:15, 08:45, 12:45, 13:15, 13:45, 16:15, 16:45 i 17:30.

Kovači - Gornji Faletići / 06:30, 07:30, 08:30, 12:30, 13:30, 16:30 i 17:30
Gornji Faletići – Kovači / 07:00, 08:00, 09:00, 13:00, 14:00, 17:00 i 18:00

Latinska Ćuprija – Jarčedoli / 06:15, 07:15, 08:15, 12:15, 13:15, 16:15 i 17:15
Jarčedoli – Latinska Ćuprija / 06:45, 07:45, 08:45, 12:45, 13:45, 16:45 i 17:45

Latinska Ćuprija - Hošin brijeg / 06:15, 06:45, 07:15, 07:45, 08:15, 12:00, 12:45, 13:15, 13:45, 16:15, 16:45 i 17:15
Hošin brijeg - Latinska Ćuprija / 06:30, 07:00, 07:30, 08:00, 08:30, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 16:30, 17:00 i 17:30

Kovači - Sedrenik / 06:30, 07:30, 08:30, 12:30, 13:30, 16:30 i 17:30
Sedrenik – Kovači / 07.00, 08:00, 09:00, 13:00, 14:00, 17:00 i 18:00

Baščaršija – Mihrivode / 06:30, 07:00, 07:30, 08:00, 08:30, 12:30, 13:00, 13:30. 16:00, 16:30 i 17:00
Mihrivode – Baščaršija / 06:45, 07:15, 07:45, 08:15, 08:45, 12:45, 13:15, 13:45, 16:15, 16:45 i 17:30

Latinska Ćuprija – Komatin / 06:00, 07:00, 08:00, 12:00, 13:00, 16:00 i 17:00
Komatin - Latinska Ćuprija / 06:30, 07:30, 08:30, 12:30, 13:30, 16:30 i 17:30
(Već su je vozili i prije, al do širokače.)

Park - Sedrenik – Rogina / 06:00, 07:00, 08:00, 12:00, 13:00, 16:00 i 17:00
Rogina - Sedrenik – Park / 06:30, 07:30, 08:30, 12:30, 13:30, 16:30 i 17:30

Vijećnica – Brusulje / 05:45, 06:45, 07:45, 11:45, 12:45, 15:45, 16:45 i 17:45
Brusulje – Vijećnica /06:15, 07:15, 08:15, 12:15, 13:15, 16:15, 17:15 i 18:15

Vijećnica – Hladivode / 06:30, 07:30, 08:30, 11:30, 12:30, 16:30 i 17:30
Hladivode – Vijećnica / 07:00, 08:00, 09:00, 12:00, 13:00, 17:00 i 18:00
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21545 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Najjaci si nema sta :D
ali u teoriji
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21546 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

I u praksi.

Malo se provozaj. Makar sam 80% u pravu.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21547 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Daj nemoj biti smjesan , cuj Gras i redovnost linija :D
Cuj ti u pravu , pa ovdje je bilo forumasa licno na stanicama cekali ,prevoza nigdje i onda ti napises nam ovdje listu kako sve fino fercera po planu i programu :lol:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21548 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

:lol:

Vidim haluciniras.

Budem i ja na stanici pa nema prevoza. Logicno da nema kad i ne treba da dodje kad ti krocis nogicom na stanicu. Ima raspored. Nije ukazanje tvoje ili bilo cije Bogom dat znak da se prevoz stvori odmah.

Ne kazem nikad da nema propustenih voznji.... Kod tramvaja nema da fali.niti jedan na bilo kojoj liniji. Eh zastoji i udesi te kvarovi su nepredviđene stvari.
User avatar
Logovan
Posts: 102823
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21549 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

U navećoj špici radnim danom (prosječni interval)
Jedinica svako 17 minuta
Dvojka svako 12 minuta
Trojka svako 4 minute
Četvorka svako 22 minute
Petica svako 16 minuta
Šestica svako 9 minuta
U prevodu to je ovako:
Možda 17 minuta, možda 12, možda 4, možda 22, itd.

Možda jedinica stigne za 10, a možda za 22, možda četvorka stigne za 20, a možda za 30, itd.

Možda, možda...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21550 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Haluciniras :D
Post Reply