GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21501 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Za odbijanje prekvalifikacije se mogu ipak donekle složiti.
nlt
Posts: 2609
Joined: 18/05/2014 18:02

#21502 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

man_464 wrote:Samo vozača treba.

90 autobusa x 3 je 270
45 tramvaja x 3 je 135
35 trolejbusa x 3 je 105
45 minibusa x 3 je 135

645.

A gdje ti je kontrola, odrzavanje u svakom od sektora, higijenicar, pa i neizostavan dio administracije, rukovodioci, itd itd.... Ispod 1200 samo moze biti mašta i priča uzaludno.

Sad je otprilike tako ali jos uvijek je struktura djelimično loša. Bice tu sad jos penzionisanja i s vremenom se ce srediti.

Mnozi se sa brojem koji je potreban za 100% popunjen raspored, a ne koliko izlazi autobusa ili drugih vozila...

Kakve kazne revizorima? Čovjek ima pravo svakoga da kazni. Ali baš svakoga. Ako imate nesto protiv ustanite kad treba da se kazni nekog kabadahiju i recite da mora platiti kaznu. Paz da hoće iko. Niko.

Drugo, svima su krivi revizori kad stoji tramvaj. Niko ne konta da ne stoji zbog revizora nego zbog putnika bez karte.

Treće. Da li stvarno neko misli da ce se neko od 50 do 55 godina prekvalifikovati u vozaca. Normalno da neće. Uostalom takav star radni kadar nije ono sto treba grasu na mjestu vozaca.
ok, u pravu si u vezi vozača, ali gdje su tih 45 minibusa, ako fali na autobusu, pa prebacis ljude sa minibusa i voze bus, dakle uvijek ima načina.
neće valjda se ići logikom, ok imamo 100 ljudi ali 20 kombija, pa ovih npr. 30 vozača neka sjedi, a buseve nema ko voziti?
dalje, koliko to oni administarcije trebaju na 645 vozača? pa neće sve ručno računati, valjda imaju komputeri, makar smo u 21. st.
ali ti su svi ljudi zaposleni preko veza valjda, ap oni tu moraju i penziju dočekati i jbg
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21503 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

RATP

Type
State-owned company
Industry Public transport
Founded January 1, 1949; 69 years ago in Paris, France
Headquarters 54, Quai de la Rapée
75012 Paris, France
Area served
Worldwide, with significant Île-de-France involvement
Key people
Catherine Guillouard (CEO)
Revenue €5.56 billion (2015)
Number of employees
59,667 (2015)

RATP carries about 3 billion passengers per year.
Znaci svaki radnik donese obrt od cca 180 000 maraka na godisnjem nivou firmi.


1300 radnika
GRAS 37.554.681 KM
Radnik donese otprilike 28 000 maraka na godisnjem nivou.

Bitno je da je efikasnost na nivou i da nema viska radne snage - jel tako MAN :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21504 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Naravno da jeste.

Samo sto si zaboravio jednu maaaaaalu sitnicu.
Nisi objavio podatke vezane za platu. Plate u EU su jako veće, time su i izdaci firme veci. Svakako Država puno bolje sufinansira jgp.

Sve u svemu jako površna analiza u želji da se ispadne mega pametno, a ustvari desi se obrnuto.

https://www.glassdoor.com/Salary/RATP-P ... IM1080.htm

Mehanicar - 2000 Eura cca
Kod nas 800 do 1000 KM.

Nemoj pokusavati porediti kruške i jabuke.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21505 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

dzabe se trudis objasnjavati ovima sto se voze ,a ne placaju kartu jer im ne odgovara usluga...
ako ti usluga ne odgovara,ne vozis se,vrlo je jednostavno...
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21506 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Naravno da jeste.

Samo sto si zaboravio jednu maaaaaalu sitnicu.
Nisi objavio podatke vezane za platu. Plate u EU su jako veće, time su i izdaci firme veci. Svakako Država puno bolje sufinansira jgp.

Sve u svemu jako površna analiza u želji da se ispadne mega pametno, a ustvari desi se obrnuto.

https://www.glassdoor.com/Salary/RATP-P ... IM1080.htm

Mehanicar - 2000 Eura cca
Kod nas 800 do 1000 KM.

Nemoj pokusavati porediti kruške i jabuke.
Sta bolan sufinansira od profita grade infrastrukturu jer po zakonu nemoze vlada povlaciti pare nego profit ide (280 000 000 eur) u razvoj infrastrukture i pobolksavanke usluge.
Ako poredis platu - vidi ovo - veca plata a firma opet u plusu :lol: jos karte (koliko se sjecam imas cjelodnevni pass za pariz 8 eura sa bog zna koliko kilometara metroa i one buseve) a karta za voznju 1.9 eura i to mozes da presjedas na razlicite linije ako ti je to u sat vremena prvih.218 kilometara metroa ....

Ja sam ti naveo “produktivnost” jednog radnika poredjenje - a kada bi poceli da gledamo efikasnost firme sa ulupnim obrtom i rashodom :lol: bolje nemoj..

Ma gras je najbolji !
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21507 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:dzabe se trudis objasnjavati ovima sto se voze ,a ne placaju kartu jer im ne odgovara usluga...
ako ti usluga ne odgovara,ne vozis se,vrlo je jednostavno...
Ne vozim se ali placam opet grasu jer placam porez u budzet koji posle daje pare preduzecu koje odlicno posluje..
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21508 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

славянин wrote: Ma gras je najbolji !
Naravno!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21509 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Ne vozim se
ni ja od 1992.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21510 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

славянин wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:dzabe se trudis objasnjavati ovima sto se voze ,a ne placaju kartu jer im ne odgovara usluga...
ako ti usluga ne odgovara,ne vozis se,vrlo je jednostavno...
Ne vozim se ali placam opet grasu jer placam porez u budzet koji posle daje pare preduzecu koje odlicno posluje..
I koliko si konkretno ti dao tog poreza?
Cifra?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21511 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

vješalica wrote:
славянин wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:dzabe se trudis objasnjavati ovima sto se voze ,a ne placaju kartu jer im ne odgovara usluga...
ako ti usluga ne odgovara,ne vozis se,vrlo je jednostavno...
Ne vozim se ali placam opet grasu jer placam porez u budzet koji posle daje pare preduzecu koje odlicno posluje..
I koliko si konkretno ti dao tog poreza?
Cifra?
.

Bolje ignore :D sa ministricom se ne raspravlja :lol:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21512 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Misliš ne raspravlja se kad ne znaš potkrijepiti iznešeno?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21513 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Misliš ne raspravlja se kad ne znaš potkrijepiti iznešeno?
Zato sto mi je neuksuno iznositi koliko poreza placam... :wink:
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21514 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mk ultra »

man_464 wrote:Misliš ne raspravlja se kad ne znaš potkrijepiti iznešeno?
porez se placa na obrnute novce? znaci nekad i negdje su postojale i obrnute ti pare koje pomnožimo sa 17% i dobijemo 22 miliona KM

jbg
takva firma bi trebala davno biti zaključana, a poreski dug je namjerno napravljen. u čiju korist ne znam, jer te pare postoje.
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21515 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

35 minuta prodje, a trolejbus ne dodje... :evil:
Od skenderije prema grbavici, niđe ni jednog, u kontra smjeru 10 ih prošlo.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21516 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Udes.

Tramvaji samo do Željezničke.
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21517 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

man_464 wrote:Udes.

Tramvaji samo do Željezničke.
Jesi siguran???
Zena kupi kartu za gras, i na kraju uzme taxi da kuci dodje i dijete pokupi iz vrtića....
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21518 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Tramvaji haman dva sata isto nisu mogli u grad. Okretali na željezničkoj. Meni trojka skrenula na željezničku.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21519 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

man_464 wrote:Jedino zvanicno obavještenje je tacno. Mahalske price treba zanemariti. Mup je utvrdio da nije bilo obračuna i ne znam cemu diskusija?

Ovo je period blaćenja grasa. Za jedno 7 dana ce se opet sve smiriti. Vazda ovako u talasima. 5 clanaka o revizorima pa o napadima, pa neredovno. Magicno pred izbore teci ce med i mlijeko.
Ni zvanicno obavjestenje cesto nije tacno! Kad sam izrevoltiran ministrovom izjavom da je autobuski prevoz pokriven 100% nazvao ministarstvo da to demantujem, zena mi kaže mi te podatke dobijemo od grasa i samo ih minisatar iznese!
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21520 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Autobuski saobraćaj je jedino bio 100% po redu voznje od oktobra do decembra 2017. Nakon toga su vozila pocela crkavati plus puno vozaca penzionisano....

Ta dva mjeseca je izlazilo oko 90 autobusa u redovni saobracaj. Pa je u najtezim trenucima krajem januara u plinskoj krizi u jednom momentu bilo svega 36 autobusa iu pogonu. Sad je oko 70 aktivno... Ali ima 20ak koji stoje radi gluposti....
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#21521 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /180825096

Šta je reći, kočnice otkazale ili je Centro precvikao crijeva od kočnica ? :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21522 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Za znatiželjne odgovorih u drugoj temi.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#21523 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Sta je ovo sad se i trolejbusi poceli otimati kontroli....
User avatar
trambusek88
Posts: 5141
Joined: 03/10/2009 23:51

#21524 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Vozači trolejbusa odavno upozoravaju na ovo.
Jedino što valja su ovi iz Ženeve, ali i oni su stari 30 godina.
Trebali su da budu kupljeni trolejbusi iz Biela, pa iz Berna, pa opet izgleda propala prodaja iz Biela u Ukrajinu, pa nam se tu opet otvara prilika, ali nekom nije u interesu da GRAS bar malo stane na noge, a milioni za nabavku vozila stoje.

Da hoće sad kojom srećom sve što valja povadit iz njega i prebaciti u neki "otpisani". Ovom 626 ex 4148 šeta karoserija ima 5 godina. Nasloniš ruku na stranicu, osjetiš kako se stranica pomjera u krivini.
kakaljin
Posts: 13502
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21525 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

trambusek88 wrote:Vozači trolejbusa odavno upozoravaju na ovo.
Jedino što valja su ovi iz Ženeve, ali i oni su stari 30 godina.
Trebali su da budu kupljeni trolejbusi iz Biela, pa iz Berna, pa opet izgleda propala prodaja iz Biela u Ukrajinu, pa nam se tu opet otvara prilika, ali nekom nije u interesu da GRAS bar malo stane na noge, a milioni za nabavku vozila stoje.

Da hoće sad kojom srećom sve što valja povadit iz njega i prebaciti u neki "otpisani". Ovom 626 ex 4148 šeta karoserija ima 5 godina. Nasloniš ruku na stranicu, osjetiš kako se stranica pomjera u krivini.
Ako je ovo ovako ko mu dozvoli da se uopste pusta u saobracaj, ko su odgovorna lica i daju papir da je uredu sa trolejbusom i ko je taj vozac koji hoce da vozi tehnicki neispravno vozilo.

Treba sve kazniti i pohapsiti ko je odgovoran za pustanje takvog vozila u saobracaj.

Da je u moje auto udario ja bi tuzio za tehnicki neispravno vozilo, a i putnici da tuze
Post Reply