sanaman wrote:madner wrote:Naravno da smiju, glavni akcionar se nece buniti.
To je prosjecna inflacija od 3.1%, s tim da je uvedeno dosta novih akciza i da je cijana nafte jako skakala.
Dakle obaveznice su
investicije niskog rizika ali velike sigurnosti. Ako bi se zelio obogatiti ne bih ih kupovao (osim ovih od RS-a), ali mozda bih ih kupio umjesto neko sredorocno stednje.
I da ne zaboravimo da dok imamo fiksni kurs zamjene sa eurima tih 3% je znatno atraktivnije.
Sa boldiranim se slazem, znaci nije poenta se se obogatis nego da ono sto imas dugorocno sacuva neku vrijednost
ALI...da bi drzava ispunila obvezu i mogla da isplacuje tih 3% mora i privreda da radi..a slozicemo se da ona ne radi. Ipak su nam "giganti" firme u vecinskom vlasnistvu vlade. A sve te firme ili vecina njih se misli privatizirati, znaci ostaje iskljucivo punjenje budzeta preko firmi i njihovih poreza na dobit, promet i naravno preko pucanstva

.
Poznavajuci naviku prosjecnog Bosanca oko placanja obaveza i poreza u krajnju ruku je diskutabilno da li ce moci isplacivati. A na kraju koliko recimo misle plasirati na trziste 100-200 miliona, jer doci ce i godina prispjeca (a ako misle ponovo izdati obveznice da to namire, ko kaze da ce biti samo 3% i na kraju opet preko ledja poreskog obveznika).
A kalkulacija na politicku klimu u drzavi uopce nije usla u sve ovo. Mislim da drzava ili federacija prvo mora strukturalne reforme i razne revizije provesti, zakone iz ekonomske oblasti unaprijediti (vidis samo kako inspekcije rade), stvoriti trziste (a za to nam treba i drugi dio drzave) pa tek onda izdavati tako nesto, jer ce se budzet puniti od ekonomije a ne od poreskih obveznika povecavanje nameta...
Niskog rizika ali velike sigurnost
Niskog dobita ali velike sigurnosti je trebalo biti.
SDP ne misli nista privatizirati, no pasaran mrskom okupatoru.

Te firme rade, drzava je los vlasnik samo kada ne uvazuje pravila trzista. Posto smo vec utvrdili da je inflacija tu negdje, drzava nije na gubitku dok ne dodje do naplate kada dolazi na nulu. Ali ako je vrijeme odplate 5 godina, tih 5 godina je budzet veci na 200 miliona. Nakon toga izdaju nove obaveznice, na isti iznos i samo pokrivaju razliku ako postoji. Dakle potez je odlican, nije pokretanje Energoinvesta ali naspram ovih dosadasnjih je ovo Keynes.
I PDV-a, koji je je ove godine gotovo 10% veci nego prosle. Sto ce reci da ekonomija raste brze od inflacije.
Slazem se da se sve to treba napraviti, ali to nije povezano sa ovim potezom niti je preduslov za isti.