Škoda all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2151 Re: Škoda all about

Post by madner »

Dakle smatras da to sto nije u stanju ponuditi sto konkurencija nudi nije slabost, objektivno? :D
Zato je igracka, gura se u kompakt klasu a ne nudi osnovne iste. Kompakt klasa je po definiciji dovoljna za mladu porodicu.

BMW nije auto za sirotinju, ali ga jako puno sirotinje voza.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2152 Re: Škoda all about

Post by ado-šampion »

madner wrote:Dakle smatras da to sto nije u stanju ponuditi sto konkurencija nudi nije slabost, objektivno? :D
Zato je igracka, gura se u kompakt klasu a ne nudi osnovne iste. Kompakt klasa je po definiciji dovoljna za mladu porodicu.

BMW nije auto za sirotinju, ali ga jako puno sirotinje voza.
Objektivno jeste slabost u odnosu na Golfa, ali on ne tezi da bude konkurencija Golfu, nit generalno BMW tezi da postigne prodajne brojke volume proizvodjaca kakav je VW. Mislim da je to potpuno jasno.

Kecu su konkurencija A3, A klasa, V40, itd, i u odnosu na njih sviju ima manje mjesta samo od A3 i to je vrlo blaga razlika. Putovao sam u oba na duge staze i napijed i pozadi tako da vrlo dobro znam o cemu pricam. Sva nabrojana auta po prostranosti/prakticnosti Golfu na mogu odbiti pera, dakle po tvom se svi oni "guraju" u kompaktnu klasu. :)

Ti svojim tvrdnjama prakticno dovodis u pitanje kompletan premium segment kompaktne klase. Nazalost trziste te pobija. Ako uzmemo trziste DE, u zadnje tri godine Audi A3 je na 2. mjestu u kompaktnoj klasi, a Serija 1 na petom. Izmedju su Octavija i Astra, a iza je Focus. Izmjedu Octavije i Serije 1 razlika je oko 6%. Prosjecna razlika u cijeni A3 i Serije 1 u odnosu na Octaviju, Astru i Focusa je vise od 20%.

Slazem se da ga puno sirotinje voza, jbg, ljudi skotnali da je bolje 10 godina star BMW nego 5 godina star Francuz. :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2153 Re: Škoda all about

Post by golfiista »

ado-šampion wrote:
madner wrote:Slazem se da ga puno sirotinje voza, jbg, ljudi skotnali da je bolje 10 godina star BMW nego 5 godina star Francuz. :D

jes` majku mu...fakat je tako.. isto da voziš tenk, nit se šta kvari nit ti to možeš pokvariti...a ovi citroeni i megani i sl. osjetljivi ko kakva curica.. :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2154 Re: Škoda all about

Post by madner »

Mislim da bi vrlo rado u BMW imali prodajne brojke Golfa. To da se ne tezi je suplja.
Samo nisu u stanju prodati vise sa konceptom koji nude.

Volume i premium su marketinski pojmovi koji nemaju nikakvu vrijednost, produkt se prodaje tako, no u sustini su oba auta kompaktne klase. Puno ljudi kupuje kompakte kao drugo auto ili nema familiju. Ne sporim da takvim ljudima to jeste dobar izbor, samo kazem da ta auta ne ispunjavaju zahtjeve klase.

Za sirotinju bi bilo bolje vozati te Francuze, ako nista bilo bi sigurnije za ostale.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2155 Re: RE: Re: Škoda all about

Post by konektovan »

golfiista wrote:
ado-šampion wrote:
madner wrote:Slazem se da ga puno sirotinje voza, jbg, ljudi skotnali da je bolje 10 godina star BMW nego 5 godina star Francuz. :D

jes` majku mu...fakat je tako.. isto da voziš tenk, nit se šta kvari nit ti to možeš pokvariti...a ovi citroeni i megani i sl. osjetljivi ko kakva curica.. [emoji38]
I ja sam cuo da se ne kvare, fakat je l' to tako?????[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]

poslano sa Sonija Ze
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2156 Re: Škoda all about

Post by tempuser »

Postoji jedna jako bitna cinjenica koja kod nas ne postoji, odnsono nasi ljudi je ne priznaju, tj rade kontra, a to je da je nekima iz prakticnih razloga (parking, guzve po gradu, vozacko iskustvo) vrlo bitna velicina auta tako da kupuju skupe kompakte jer im skupi veliki auto nije rjesenje.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2157 Re: Škoda all about

Post by condy »

tempuser wrote:
Nesto si pomjesao! Dok je bio auktuelan u svojoj 3. godini, bas kao sto je A7 sad, A5 1,9 TDI Elegance je kostao cca 36,5-37.000 KM sto je otprilike koliko i danas kosta 1,6 TDI Elegance. Mene je 2,0 TDI Elegance sa nesto dodatne opreme 2006. godine kostao oko 41.000 KM, dok je osnovna cijena bila 39.900 sto je potvrda ovoga sto pisem jer je razila od 10.000 KM samo na konto motora nemoguca.
Jedina akcija koja je bila je ona kad su u zadnjoj godini proizvodnje nudili A5 FL sa starim 1,9 TDI PD motorom za 32.000 KM.
Ništa ja nisam pomješao jer ja govorim o zvaničnim cijenama prošle Octavije A6! Ti sad ubacivaš pretprošlu Octaviju A5, a o njenim cjenama baš ništa ne znam.
Kako god, sad je nemoguće naći neki tadašnji cjenovnik Octavije A6 o kojem pišem, pa možemo palamuditi do mile volje. Međutim, sjećam se dobro nekih cijena za a6 octaviju jer sam bio razmišljao o kupovini nove Octavije A6 tamo neke 2012. godine, i znam da mi je bilo potrebno oko 33.000 km za slabijeg dizelaša u elegance paketu. Znam i da su bile i akcije, jer je taj model bio pri kraju pošto je A7 najavljen i već krenuo mislim 2013. godine, pa su akcije za 1.9 tdi išle i ispod 30.000 KM, ali je bio slabiji paket. Nisam je kupio nije mi se kupovao 1.9 ili 1.6 tdi, već sam kupio polovnog audija a6 tad 4 godine starog sa znatno jačim motorom. Znači za 1.9 tdi sam siguran u ovo cijene. Znam da je malo bio skuplji 1.6 tdi, a za 2.0 tdi već se sa sigurnošću ne sjećam.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2158 Re: Škoda all about

Post by tempuser »

condy wrote:
tempuser wrote:
Nesto si pomjesao! Dok je bio auktuelan u svojoj 3. godini, bas kao sto je A7 sad, A5 1,9 TDI Elegance je kostao cca 36,5-37.000 KM sto je otprilike koliko i danas kosta 1,6 TDI Elegance. Mene je 2,0 TDI Elegance sa nesto dodatne opreme 2006. godine kostao oko 41.000 KM, dok je osnovna cijena bila 39.900 sto je potvrda ovoga sto pisem jer je razila od 10.000 KM samo na konto motora nemoguca.
Jedina akcija koja je bila je ona kad su u zadnjoj godini proizvodnje nudili A5 FL sa starim 1,9 TDI PD motorom za 32.000 KM.
Ništa ja nisam pomješao jer ja govorim o zvaničnim cijenama prošle Octavije A6! Ti sad ubacivaš pretprošlu Octaviju A5, a o njenim cjenama baš ništa ne znam.
Kako god, sad je nemoguće naći neki tadašnji cjenovnik Octavije A6 o kojem pišem, pa možemo palamuditi do mile volje. Međutim, sjećam se dobro nekih cijena za a6 octaviju jer sam bio razmišljao o kupovini nove Octavije A6 tamo neke 2012. godine, i znam da mi je bilo potrebno oko 33.000 km za slabijeg dizelaša u elegance paketu. Znam i da su bile i akcije, jer je taj model bio pri kraju pošto je A7 najavljen i već krenuo mislim 2013. godine, pa su akcije za 1.9 tdi išle i ispod 30.000 KM, ali je bio slabiji paket. Nisam je kupio nije mi se kupovao 1.9 ili 1.6 tdi, već sam kupio polovnog audija a6 tad 4 godine starog sa znatno jačim motorom. Znači za 1.9 tdi sam siguran u ovo cijene. Znam da je malo bio skuplji 1.6 tdi, a za 2.0 tdi već se sa sigurnošću ne sjećam.
Ubacujem cijenu A5 jer poredis neuporedivo.
Cijena koju ti navodis nije bila zvanicna tj standardna nego akcijska cijena i to samo 2012. godine tj u zadnjoj godini modela i to za samo 1.9 TDI PD motor koji je bio zastario jer je vec u ponudi bio 1,6 TDI.
Da bi poredio aktuelnu cijenu A7 sa predhodnim modelom na nacin na koji ti to radis uzeti moras u obzir cijenu kad model bio star 3 godine sa aktuelnim motorom, odnosno cijenu A5 1,9 TDI PD 105 KS koja je vazila 2007. godine, a to je cca 37k KM koje pominjem, bas koliko danas kosta A7 1,6 TDI Elegance.
Tu cijenu od 31k KM mozes porediti tek kad izadje A7 FL pa u zadnjoj godini proizvodnje sa starim motorom (ako izbace novi u medjuvremenu) sto je otprilike za 4 god.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2159 Re: Škoda all about

Post by Optimist »

A5 FL Octavie su se zadnjih par mjeseci prodavale za 27k KM kesa sa 1.9 TDI motorom. Evo ova npr:

http://www.olx.ba/artikal/22303916/skod ... s-godiste/

Dosta ih je bilo i sa manuelnom klimom.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2160 Re: Škoda all about

Post by 530i »

Škoda ima korektne cijene trenutne Oktavije. Šteta samo što je provjeren izor samo 2.0 tdi motor...
dado_
Posts: 747
Joined: 25/12/2012 11:35

#2161 Re: Škoda all about

Post by dado_ »

vidim rasprava oko cijene, moje iskustvo, decembar 2009. kad sam kupovao novo auto, izmedju ostalog gledao octaviu, ja sad ne znam jel to a5 facelift vidim neko je zove a6, u salonu mi nudili 1.9 tdi elegance, tamna bordo metalik, fina oprema, alu felge, touch screen, zadnji parking senzori, tipke na volanu i ono standardno sto ide za 33 000, mislim da je cijena tad bila oko 36-37 hiljada
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2162 Re: Škoda all about

Post by ado-šampion »

madner wrote:Mislim da bi vrlo rado u BMW imali prodajne brojke Golfa. To da se ne tezi je suplja.
Samo nisu u stanju prodati vise sa konceptom koji nude.

Volume i premium su marketinski pojmovi koji nemaju nikakvu vrijednost, produkt se prodaje tako, no u sustini su oba auta kompaktne klase. Puno ljudi kupuje kompakte kao drugo auto ili nema familiju. Ne sporim da takvim ljudima to jeste dobar izbor, samo kazem da ta auta ne ispunjavaju zahtjeve klase.

Za sirotinju bi bilo bolje vozati te Francuze, ako nista bilo bi sigurnije za ostale.
BMWu ne trebaju prodaje brojke Golfa, jer hem imaju vecu cijenu, hem je kec najmanji model, imaju tricu, peticu, itd. S druge strane, VWu je Golf zlatna koka i realno kakva god da je koncepcija Golf ce dugo u svojoj klasi biti bez premca, ako nista zbog imidza. Ne moze ga buranija s bagatela cijenam skinut a kamoli BMW s vecom cijenom. :D Kad skontas da se Golfova u EU godisnje proda kao Pola i Passata zajedno, koji se isto odlicno prodaju, sve ti je jasno.

Produkt se prodaje odlicno s obzirom kakva mu je cijena. Kad skontas da ih se u DE proda 6% manje od Octavija, 1% manje od Astri i 2% vise od Focusa a imaju 20% vecu cijenu od svih, racunica je jasna. A jos je jasnija kad uzmes u ozbir da kad gledamo samo limuzine izvedbe (da ne komplikujemo) svi nabrojani brendovi imaju samo jedan veci model, a BMW ima jos 4.

Za zadnje se slazem s tobom, ja to malo karikiram, ali i ja bih radije 5 godina starog Francuza nego 10-15 godina starog BMWa, ako nista iz prakticnih razloga, prvo sto vozam savremenije auto i drugo postoji velika sansa da ce me taj BMW nakon 2-3 godine toliko kostati da sam odmah mogao uzeti novijeg BMWa.

@Goran je potrefio poentu, za neke ljude je bolje premium kompakt nego obicno auto srednje klase jer prednosti koji vece auto ima ne bi koristili ni 2% vremena. S druge strane, vece auto, skuplje odrzavanje, plus parkiranje, itd. I takvih ljudi po DE imas koliko hoces, samci, ili parovi bez djece, koji zive u gradovima, i stoga i brojke takve kakve jesu. Stoga i naziv premium. To nije marketinski nego trzisni pojam. Kod nas je situacija drukcija jer je siromasno trziste. Rijetki mogu uopste priustiti auto cijene osnovne Serije 1 ili A3. I jos jedna "bitna" stvar, dje ces pred komsiluk s malim autom. :D
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#2163 Re: Škoda all about

Post by sabanss »

tempuser wrote: Ubacujem cijenu A5 jer poredis neuporedivo.
Cijena koju ti navodis nije bila zvanicna tj standardna nego akcijska cijena i to samo 2012. godine tj u zadnjoj godini modela i to za samo 1.9 TDI PD motor koji je bio zastario jer je vec u ponudi bio 1,6 TDI.
Da bi poredio aktuelnu cijenu A7 sa predhodnim modelom na nacin na koji ti to radis uzeti moras u obzir cijenu kad model bio star 3 godine sa aktuelnim motorom, odnosno cijenu A5 1,9 TDI PD 105 KS koja je vazila 2007. godine, a to je cca 37k KM koje pominjem, bas koliko danas kosta A7 1,6 TDI Elegance.
Tu cijenu od 31k KM mozes porediti tek kad izadje A7 FL pa u zadnjoj godini proizvodnje sa starim motorom (ako izbace novi u medjuvremenu) sto je otprilike za 4 god.
Ovo mogu potvrditi A5 je kostala oko 36.500 KM 2007. sa Elegance opremom i posto je nekad tad izlazio FL pocela je akcija A5 za 31.700 Elegance, Ambition oprema je kostala oko 29.000 KM
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2164 Re: Škoda all about

Post by condy »

tempuser wrote:
condy wrote:
tempuser wrote:
Nesto si pomjesao! Dok je bio auktuelan u svojoj 3. godini, bas kao sto je A7 sad, A5 1,9 TDI Elegance je kostao cca 36,5-37.000 KM sto je otprilike koliko i danas kosta 1,6 TDI Elegance. Mene je 2,0 TDI Elegance sa nesto dodatne opreme 2006. godine kostao oko 41.000 KM, dok je osnovna cijena bila 39.900 sto je potvrda ovoga sto pisem jer je razila od 10.000 KM samo na konto motora nemoguca.
Jedina akcija koja je bila je ona kad su u zadnjoj godini proizvodnje nudili A5 FL sa starim 1,9 TDI PD motorom za 32.000 KM.
Ništa ja nisam pomješao jer ja govorim o zvaničnim cijenama prošle Octavije A6! Ti sad ubacivaš pretprošlu Octaviju A5, a o njenim cjenama baš ništa ne znam.
Kako god, sad je nemoguće naći neki tadašnji cjenovnik Octavije A6 o kojem pišem, pa možemo palamuditi do mile volje. Međutim, sjećam se dobro nekih cijena za a6 octaviju jer sam bio razmišljao o kupovini nove Octavije A6 tamo neke 2012. godine, i znam da mi je bilo potrebno oko 33.000 km za slabijeg dizelaša u elegance paketu. Znam i da su bile i akcije, jer je taj model bio pri kraju pošto je A7 najavljen i već krenuo mislim 2013. godine, pa su akcije za 1.9 tdi išle i ispod 30.000 KM, ali je bio slabiji paket. Nisam je kupio nije mi se kupovao 1.9 ili 1.6 tdi, već sam kupio polovnog audija a6 tad 4 godine starog sa znatno jačim motorom. Znači za 1.9 tdi sam siguran u ovo cijene. Znam da je malo bio skuplji 1.6 tdi, a za 2.0 tdi već se sa sigurnošću ne sjećam.
Ubacujem cijenu A5 jer poredis neuporedivo.
Cijena koju ti navodis nije bila zvanicna tj standardna nego akcijska cijena i to samo 2012. godine tj u zadnjoj godini modela i to za samo 1.9 TDI PD motor koji je bio zastario jer je vec u ponudi bio 1,6 TDI.
Da bi poredio aktuelnu cijenu A7 sa predhodnim modelom na nacin na koji ti to radis uzeti moras u obzir cijenu kad model bio star 3 godine sa aktuelnim motorom, odnosno cijenu A5 1,9 TDI PD 105 KS koja je vazila 2007. godine, a to je cca 37k KM koje pominjem, bas koliko danas kosta A7 1,6 TDI Elegance.
Tu cijenu od 31k KM mozes porediti tek kad izadje A7 FL pa u zadnjoj godini proizvodnje sa starim motorom (ako izbace novi u medjuvremenu) sto je otprilike za 4 god.
Rekoh bez akcijske cijene octavija a6 sa 1.6 tdi motorom je bila od 33.000 do 34.500 KM, ne sjećam se. Sa 1.9 tdi motorom, jeftinija znam to sigurno bez akcijske cijene za nekih 800 do 1.000 KM. To su zvanične cijene bez popusta odnosno akcija. Sadašnja octavija a7 sa 1.6 tdi motorom košta do registracije oko 36.500 KM. Očigledna razlika i bez akcijskih cijena između 2 do 3 hiljade. Imao sam nekad te cijene, al nemam vremena da ih tražim :mrgreen:

Ja ti vjerujem za cijene a5, međutim da li su tebi poznate cijene a6 ???
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2165 Re: Škoda all about

Post by golfiista »

ado-šampion wrote:
madner wrote: Za zadnje se slazem s tobom, ja to malo karikiram, ali i ja bih radije 5 godina starog Francuza nego 10-15 godina starog BMWa, ako nista iz prakticnih razloga, prvo sto vozam savremenije auto i drugo postoji velika sansa da ce me taj BMW nakon 2-3 godine toliko kostati da sam odmah mogao uzeti novijeg BMWa.

Da vidimo...

prije bi kupio Lagunu iz 2011, nego e90 iz 2006.
prije bi kupio megana iz 2011 nego seriju 1 iz 2006

Lažeš!

Taj Francuz od 5 godina je savremen ko BMW 1999.g.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2166 Re: Škoda all about

Post by madner »

Nije problem sta neko zeli kupiti, nego sto nema love da to nesto i odrzava.

Svi nabrojeni brandovi imaju cijelu paletu, samo je znacka druga zbog marketinga.
Premium je marketinski trik gdje se kupcima manjih auta zeli reci da kupi dio luksuza vecih, mocnijih verzija. Tako da se osjecaju u drustvu puno skupljih automobila nego sto zapravo jesu. Naravno nije los trik.

Kod nas je situacija ista, broj starih 3.0 automobila sve kaze. :D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2167 Re: Škoda all about

Post by ado-šampion »

Objektivno ta Laguna ne moze vodu drzat E90, ali kod nas je situacija takva kakva jeste, BMWe stare 12-13 godina obicno kupuju ljudi koji nemaju ni da odrzavaju Pezoa, pa se onda prema takvim apetitima i uvoze auta. Da sam u DE, pa dobijes garanciju i zasticen si od prevare ko polarni medvjed, to je nesto sasvim drugo, samo onda takvo auto dooobro platis. Ali u Bosni do 6-7 godina max, pa makar i Francuz.

Jaran prije nekih 4-5 godina uzeo E46 2001., dosao ga ko solidan francuskih kompakt 5-6 godina noviji, odnosno 5-6 godina star, za 3 godine je na njega dao toliko da je komotno mogao kupiti E90 2005 i biti rahat. Jebo to. Na kraju ga dao bud-zasto jer toliko stvari nije radilo koje se nije isplatilo popravljati.
Last edited by ado-šampion on 08/09/2016 15:30, edited 1 time in total.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2168 Re: Škoda all about

Post by golfiista »

ado-šampion wrote:Objektivno ta Laguna ne moze vodu drzat E90, ali kod nas je situacija takva kakva jeste, BMWe stare 12-13 godina obicno kupuju ljudi koji nemaju ni da odrzavaju Pezoa, pa se onda prema takvim apetitima i uvoze auta. Da sam u DE, pa dobijes garanciju i zasticen si od prevare ko polarni medvjed, to je nesto sasvim drugo, samo onda takvo auto dooobro platis. Ali u Bosni do 6-7 godina max, pa makar i Francuz.

Jaran prije nekih 4-5 godina uzeo E46 2001., dosao ga ko solidan francuskih kompakt 5-6 godina noviji, odnosno 5-6 godina star, za 3 godine je na njega dao toliko da je komotno mogao kupiti E90 2005 i biti rahat. Jebo to.

eh sad, garantuje mi neko ovo ili ono, ko ti garantuje za Francuza, niko. Na kraju krajeva govorimo o vozilima do nekih 200k km, šta tu može poći po zlu? servis redovan, veliki servis, pa u takvo auto se vrijedi i uvaliti par hiljada oko potrošnih dijelova, ali zato narednih godina rahat. Na kraju krajeva, ko hoće auto zna šta treba da radi, ko hoće, a ne može, uvijek je tu neki francuz da napravi kompromis,
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2169 Re: Škoda all about

Post by ado-šampion »

Ne garantuje ti, ali ako uzmes auto kod Kramara recimo, 5 godina staro, velika je sansa da neces imati nikakvih problema. Puno veca nego na 10-15 godina starom BMWu, kod kojeg je usput sve sto ode skuplje za popraviti. Buraz je u isto vrijeme uzeo 5 godina star 308 kad i taj jaran E46, tu je negdje bila cijena, i i dan-danas ga sluzi, nije marke dao vandredno. Lazem, promijenio je X sijalica, eto. Jaran slusao muziku preko FM moduratora (nema ni CD), on preko AUXa. :D Jaran svaput ostao na cesti, on nikad. Ja uzeo auto otisao do Minhena bez problema, potrosnja 4.8, smijesno.

Ja to uzimam za primjer kad bih bio primoran da biram, kao neku sredinu, ja sam konkretno sacekao da skupim dovoljno para za auto kakvo zelim. Ali nije svako u poziciji da odvaja...

Jbg kad nisi u poziciji da zanovijetas primoran si na kompromis.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2170 Re: Škoda all about

Post by tempuser »

condy wrote:
Rekoh bez akcijske cijene octavija a6 sa 1.6 tdi motorom je bila od 33.000 do 34.500 KM, ne sjećam se. Sa 1.9 tdi motorom, jeftinija znam to sigurno bez akcijske cijene za nekih 800 do 1.000 KM. To su zvanične cijene bez popusta odnosno akcija. Sadašnja octavija a7 sa 1.6 tdi motorom košta do registracije oko 36.500 KM. Očigledna razlika i bez akcijskih cijena između 2 do 3 hiljade. Imao sam nekad te cijene, al nemam vremena da ih tražim :mrgreen:

Ja ti vjerujem za cijene a5, međutim da li su tebi poznate cijene a6 ???
Ne znam kako da ti objasnim, A5 FL je imala cijenu tih cca 35k KM 8 godina nakon sto je predstavljen model. FL se ne smatra novim modelom, taj model od 2004 do 2013 se se zove Tip 1Z. Ne mozes porediti cijene modela starog 4 i 8 godina. Model A5 u 4. godini postojanja je kostao 37k KM, to je adekvatno poredjenje. Cijenu koju A5 FL koju uzimas u obzir mozes kalkulisati tek za 4 godine.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2171 Re: Škoda all about

Post by tempuser »

sabanss wrote:
tempuser wrote: Ubacujem cijenu A5 jer poredis neuporedivo.
Cijena koju ti navodis nije bila zvanicna tj standardna nego akcijska cijena i to samo 2012. godine tj u zadnjoj godini modela i to za samo 1.9 TDI PD motor koji je bio zastario jer je vec u ponudi bio 1,6 TDI.
Da bi poredio aktuelnu cijenu A7 sa predhodnim modelom na nacin na koji ti to radis uzeti moras u obzir cijenu kad model bio star 3 godine sa aktuelnim motorom, odnosno cijenu A5 1,9 TDI PD 105 KS koja je vazila 2007. godine, a to je cca 37k KM koje pominjem, bas koliko danas kosta A7 1,6 TDI Elegance.
Tu cijenu od 31k KM mozes porediti tek kad izadje A7 FL pa u zadnjoj godini proizvodnje sa starim motorom (ako izbace novi u medjuvremenu) sto je otprilike za 4 god.
Ovo mogu potvrditi A5 je kostala oko 36.500 KM 2007. sa Elegance opremom i posto je nekad tad izlazio FL pocela je akcija A5 za 31.700 Elegance, Ambition oprema je kostala oko 29.000 KM
Slicnu akciju i cijenu aktuelnog modela mozes ocekivati dogodine jer su zza 2017 najavili FL.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2172 Re: RE: Re: RE: Re: Škoda all about

Post by citroen xm »

golfiista wrote:
citroen xm wrote:
golfiista wrote:
Zasto takva prednost 308-ci?
Jednostavno mi se sviđa kako je napravljeno i dizajnirano auto. Pogotovo unutrašnjost koja mi je perverzija, naročito u jačim paketima opreme. Ne pamtim kada mi se u toj klasi unutrašnjost toliko svidjela. Jedino kada se pojavio prvi C4 A i ponuda motora je odlična.

ne znam, nisam sjedio u novoj 308, ali nesto sam skeptičan prema onom rješenju instrumenata iznad volana...koliko j praktično..
Ako imaš želju provjeri. Mnogi se žale, ali opseg podešavanja je dovoljno veliki. Ja je nisam probao, ali me izgled kupio na prvu.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2173 Re: Škoda all about

Post by direstraits0078 »

ado-šampion wrote:
madner wrote: BMW sa slabim motorcicem i velikom kilazom je udoban, dok ga koriste dvije osobe.
Sto se od njega i ocekuje. Kome treba vise prostora/udobnosti, ima trica, kome treba jos vise ima petica, kome treba i vise od toga ima sedmica. BMW nije auto za sirotinju. Ko zeli nagurani 4-clanu porodicu u kompaktno auto od 4 metra i aplauz uzme Golfa. Ko zeli BMW a ima porodicu ne gleda ispod trice. I to po mogucnosti karavan. :D

To su sve stvari koje bi trebale biti de facto jasne, glupo je sto uopste o njima raspravljamo.

Ja ne zelim da ocrnim Golfa, sasvim suprotno, da imam porodicu a da sam ogranicen finansijama tako da moram ostati u okvirima te klase, pa bilo to polovno ili novo, prvi izbor bi mi bili Golf ili Octavija, jednostavno zato sto nude minimalno sve sto i ostali (cesto i bolje) a po prostranosti/prakticnosti su bez premca. Ja nemam iluzija, u autu koje novo kosta 40 k ne moze se ocekivati nista vise od dobrog. Bolje biti realan i uzeti Golfa/Octaviju nego biti iluzoran pa uzeti neprakticno auto koje je isto tako prosjecno. :D
Daihatsu aplauz? :lol:

Danas je izbor tako velik da ljudi preseravaju big time, a tehnika i ponuda se objektivno veoma malo razlikuju. Razlika je uglavnom u vrhu ponude, pa tako neki ne nude 6 i 8 cilindara, neki ne nude 4x4, neki ne nude garancije od 5 ili 7 godina, ali ima za svakoga po nesto.

Usporedjivati trziste Njemacke i prodaju golfa, sa stanjem u BiH, je u najmanju ruku smijesno. Svabo kupuje prvenstveno domace jer je nacionalno osvijesten. Isto tako i zabar i gal. Osjecaj u voznji je prilicno subjektivan, pogotovo za ljude koji nisu probali sve i svasta, pa tako neko ko daje prednost kecu zbog tzv. dinamike straznjeg pogona, a nikad nije vozio prednjepogonasa s LSD-om, ne zna sta je propustio.

Suma sumarum, koliko para, toliko muzike, s tim sto se negdje ista vrsta muzike placa po visim cijenama, primjer toga je vauvau (ili avdija), koji prodaju imidz, i imaju jako dobru reklamu. Ja im na tome cestitam. Jer prevarise ljude softwareom, i ovi se opet saginju i podizu sapun s poda. :izet: Rokaj druze hans, kad vec vidis da su im supci vlazni i rasireni. Yebes budale, isto ko i ovce na glasackim kutijama.

Tamo gdje standard dozvoljava, ljudi imaju vise vozila, jedno vece, jedno manje, jedno kabrio, jedno sportsko, jedno za vikend itd. Zavisno od dubine dzepa. Tako neko kao auto br. 2 kupi PSA/Toyota klepetalo od hiljadu kubika i tambura u njemu s posla na posao. Uzme na leasing. Ukljuceni servisi. Ukljucena tecnost za sajbu. Ukljucena pomoc na cesti i zamjensko vozilo. Samo placa gorivo i osiguranje. Libo ga racku. Kad izadje ugovor nakon x godina i xx.xxx ili xxx.xxx km, uzima novo, ono staro ide pod presu ili nekome kome ne smeta cifra km na satu. Svima dobro.
Malo dublje potkozeni kupe nesto tipa Smart. Kanta isto kao i onaj 108, c1, twingo, up, mju ciju ili kako se vec zove. Ali estetski izricaj na nivou. Pa onda godi sto je skuplji. Pa je Smart. Pa posh. Pa fensi smensi tim klensi. Pa mercedes pravi (micu mlin za kahvu od motora u njemu, reno karosa).
Ili kupe A1.
Jos dublji dzep, kupe Merc A klasu, ili A3. S3. GTI, GTD. A kad krenu negdje dalje, da im ne otpadnu usi na autocesti, voze BMW 3,4,5,6,7 ili a 4,5,6,7,8, ili mozda neku full opremljenu skodu superb. Ima gepek tri mrtvaca stanu a da se ne guraju i jos 5 osoba i portabl pasce full oprema s pasosom i odjelcetom.

Oni kojima nije cejf dati tolike pare, ili ih nemaju, oni voze bicikl, trolom, nikad robom, vazda trajvanom, kupuju pezove 308 (na k. te nosam) karavane, renole lagune, kije, hajundajije i sl. I nes vjerovat, stignu i oni gdje su krenuli. Ok, mozda nema masaze u sjedistu, mozda nema konja i njutna i s mjesta dvjesta, ali znas sta, mozda ima nesto drugo:



Sooooooouuuuuu kamaaaaaaaaaan end let mi nouuuuuuuuuuuuuuuuuu, sud aj kul it or sud ju blou. :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2174 Re: Škoda all about

Post by amar1994 »

direstraits0078 wrote:
Daihatsu aplauz? :lol:

Danas je izbor tako velik da ljudi preseravaju big time, a tehnika i ponuda se objektivno veoma malo razlikuju. Razlika je uglavnom u vrhu ponude, pa tako neki ne nude 6 i 8 cilindara, neki ne nude 4x4, neki ne nude garancije od 5 ili 7 godina, ali ima za svakoga po nesto.

Usporedjivati trziste Njemacke i prodaju golfa, sa stanjem u BiH, je u najmanju ruku smijesno. Svabo kupuje prvenstveno domace jer je nacionalno osvijesten. Isto tako i zabar i gal. Osjecaj u voznji je prilicno subjektivan, pogotovo za ljude koji nisu probali sve i svasta, pa tako neko ko daje prednost kecu zbog tzv. dinamike straznjeg pogona, a nikad nije vozio prednjepogonasa s LSD-om, ne zna sta je propustio.

Suma sumarum, koliko para, toliko muzike, s tim sto se negdje ista vrsta muzike placa po visim cijenama, primjer toga je vauvau (ili avdija), koji prodaju imidz, i imaju jako dobru reklamu. Ja im na tome cestitam. Jer prevarise ljude softwareom, i ovi se opet saginju i podizu sapun s poda. :izet: Rokaj druze hans, kad vec vidis da su im supci vlazni i rasireni. Yebes budale, isto ko i ovce na glasackim kutijama.

Tamo gdje standard dozvoljava, ljudi imaju vise vozila, jedno vece, jedno manje, jedno kabrio, jedno sportsko, jedno za vikend itd. Zavisno od dubine dzepa. Tako neko kao auto br. 2 kupi PSA/Toyota klepetalo od hiljadu kubika i tambura u njemu s posla na posao. Uzme na leasing. Ukljuceni servisi. Ukljucena tecnost za sajbu. Ukljucena pomoc na cesti i zamjensko vozilo. Samo placa gorivo i osiguranje. Libo ga racku. Kad izadje ugovor nakon x godina i xx.xxx ili xxx.xxx km, uzima novo, ono staro ide pod presu ili nekome kome ne smeta cifra km na satu. Svima dobro.
Malo dublje potkozeni kupe nesto tipa Smart. Kanta isto kao i onaj 108, c1, twingo, up, mju ciju ili kako se vec zove. Ali estetski izricaj na nivou. Pa onda godi sto je skuplji. Pa je Smart. Pa posh. Pa fensi smensi tim klensi. Pa mercedes pravi (micu mlin za kahvu od motora u njemu, reno karosa).
Ili kupe A1.
Jos dublji dzep, kupe Merc A klasu, ili A3. S3. GTI, GTD. A kad krenu negdje dalje, da im ne otpadnu usi na autocesti, voze BMW 3,4,5,6,7 ili a 4,5,6,7,8, ili mozda neku full opremljenu skodu superb. Ima gepek tri mrtvaca stanu a da se ne guraju i jos 5 osoba i portabl pasce full oprema s pasosom i odjelcetom.

Oni kojima nije cejf dati tolike pare, ili ih nemaju, oni voze bicikl, trolom, nikad robom, vazda trajvanom, kupuju pezove 308 (na k. te nosam) karavane, renole lagune, kije, hajundajije i sl. I nes vjerovat, stignu i oni gdje su krenuli. Ok, mozda nema masaze u sjedistu, mozda nema konja i njutna i s mjesta dvjesta, ali znas sta, mozda ima nesto drugo:



Sooooooouuuuuu kamaaaaaaaaaan end let mi nouuuuuuuuuuuuuuuuuu, sud aj kul it or sud ju blou. :lol:
eh tako :) :thumbup:

btw. ode mx5 :mrgreen: :mrgreen: :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2175 Re: Škoda all about

Post by amar1994 »

sto se tice ponuda, ovo bi trebalo biti bolje od skode , mjesta nazd ko u prici ima :izet: :thumbup:
http://www.olx.ba/artikal/21719857/niss ... a-1-5-dci/
Post Reply