Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2151 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

ja sam govorio samo u kontestu tih i takvih uslova, vozio sam ih i po normalnoj cesti i nisu se odljepile, ja i jedno 5000 vlasnika terenaca u BiH, na malo auto ih ne bi ni ja stavio jer nema potrebe ali na terenca uvijek.
sem toga imaju certifikate za svoje gume, barem ovi nasi u doboj jug
6april
Posts: 105
Joined: 27/02/2011 13:32
Location: Sarajevo

#2152 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 6april »

U sava trgovini na stupu mi daju 4 vredestein zimske gume 195/55/16, s tim da su 3 od 4 gume 2011 godiste a ova jedna preostala 2013 godiste. Laik sam u vezi ovih stvari i hvala im sto me nisu prevarili, jer su mi mogli uvaliti gume za koje bih ja mislio da su 2013 godiste.

Interesuje me da li iko od vas zna ima li tu velike razlike i da li ce se to osjetiti u voznji? U pitanju je vredestein snowtrack3.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2153 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by johntra »

ako su pravilo skladištene, nema nikakvih problema...pošto je to radnja koja radi sa gumama, vjerujem da je sve u redu po pitanju skladištenja...jesi dobio kakav popust zbog toga ili?
6april
Posts: 105
Joined: 27/02/2011 13:32
Location: Sarajevo

#2154 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 6april »

johntra wrote:ako su pravilo skladištene, nema nikakvih problema...pošto je to radnja koja radi sa gumama, vjerujem da je sve u redu po pitanju skladištenja...jesi dobio kakav popust zbog toga ili?
Pa dali su mi isti popust ko za sve gume koje su 2013 godiste, s tim da cu ih pitati da mi jos malo spuste cijenu jer su 3 od 4 gume 2011. Hvala ti na odgovoru. Oni su mi rekli da su pravilno skladistene po svim mogucim standardima. Mene najvise bilo strah da se ove 3 ne potrose brze od ove jedine iz 2013 godine.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2155 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by johntra »

slobodno traži popust, imaš pravo na to...iako je to i dalje guma koja ima sva svojstva ko ova iz 2013, dvije godine stajanja je dvije godine stajanja...
Armin2013
Posts: 912
Joined: 19/08/2013 15:37

#2156 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Armin2013 »

6april wrote:U sava trgovini na stupu mi daju 4 vredestein zimske gume 195/55/16, s tim da su 3 od 4 gume 2011 godiste a ova jedna preostala 2013 godiste. Laik sam u vezi ovih stvari i hvala im sto me nisu prevarili, jer su mi mogli uvaliti gume za koje bih ja mislio da su 2013 godiste.

Interesuje me da li iko od vas zna ima li tu velike razlike i da li ce se to osjetiti u voznji? U pitanju je vredestein snowtrack3.
Svi oni kažu da su uskladištili kako treba ali je stvarnost drugačija.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#2157 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

6april wrote:
johntra wrote:ako su pravilo skladištene, nema nikakvih problema...pošto je to radnja koja radi sa gumama, vjerujem da je sve u redu po pitanju skladištenja...jesi dobio kakav popust zbog toga ili?
Pa dali su mi isti popust ko za sve gume koje su 2013 godiste, s tim da cu ih pitati da mi jos malo spuste cijenu jer su 3 od 4 gume 2011. Hvala ti na odgovoru. Oni su mi rekli da su pravilno skladistene po svim mogucim standardima. Mene najvise bilo strah da se ove 3 ne potrose brze od ove jedine iz 2013 godine.
Imas 5% popusta kod njih na svaku godinu. Znaci ova iz 2013 ti je 15% u akciji, a ove iz 2011 su ti 25% popust.
Pogledaj na njihovoj stranici da se upoznas sa ponudom pa trazi da objasne racun. Vjerujem da su ti vec uracunali sve.

U vezi skladistenja ti mogu reci da vjerujem da je kako treba, ali ipak guma je prirodni materijal koji stari. Zato tu jesu ti popusti, mada to jeste sasvim dobra guma za te pare. Vredestein je na svim testovima prosao dobro. Ja sam kod njih uzeo nedavno 4 komada za zenino auto 165/70R13 i bile su 4712, znaci ni godinu stare, a popust 20%, sve zajedno 320 maraka.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2158 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

johntra wrote:
Pa dali su mi isti popust ko za sve gume koje su 2013 godiste, s tim da cu ih pitati da mi jos malo spuste cijenu jer su 3 od 4 gume 2011. Hvala ti na odgovoru. Oni su mi rekli da su pravilno skladistene po svim mogucim standardima. Mene najvise bilo strah da se ove 3 ne potrose brze od ove jedine iz 2013 godine.
Obavezno trazi da ti spuste jos na te tri, a ako nece, lijepo ih pozdravi i produzi dalje.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2159 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

JOINT_1921 wrote:Kakve mogu biti gume koje su skladistene u garazi, taman i hladan prostor godinama... Nove su gume, ali godiste 2006 i 2007 :D
Stare....ja ih ne bi koristio.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2160 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Po preproukama njemackih, britanskih i (mislim) japanskih udruzenja gumara i vulkanizera rok za koristenje gume je 10 god.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2161 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

goran16v wrote:Po preproukama njemackih, britanskih i (mislim) japanskih udruzenja gumara i vulkanizera rok za koristenje gume je 10 god.
Gumari i vulkanizeri. Samo nek se utusi. Nek ih oni onda vozaju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#2162 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Ja na auto stavljam maksimalno starre 4 godine .. i to ako nisu koristene ...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2163 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Teufik wrote:
goran16v wrote:Po preproukama njemackih, britanskih i (mislim) japanskih udruzenja gumara i vulkanizera rok za koristenje gume je 10 god.
Gumari i vulkanizeri. Samo nek se utusi. Nek ih oni onda vozaju.
Napisao si paradoks. Upravo bi gumarima i vulkanizerima bilo u interesu da je vijek gume kraci da ih vise prodaju, a ne obratno.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2164 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

goran16v wrote:
Napisao si paradoks. Upravo bi gumarima i vulkanizerima bilo u interesu da je vijek gume kraci da ih vise prodaju, a ne obratno.
To stoji ali to nema veze s onim na sto sam ja mislio a to je da je njihov interes da uskladistene gume starije od 6,7 i vise godina prodaju po istoj cijeni koju imaju i nove gume.

Gumarsko prodavanje magle.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2165 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

Evo kontam sutra otici i uzet michelin gume, ali se sve bojim da ih nece imat na stanju... Sta mislite o alternativi Goodyear? Continental mi je malo preskup pa sam odustao od njega :)
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#2166 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Kako ti je Conti skup u odnosu na Michelin, a GY nije kad je sa Contijem u pet deka? Koji je to profil?
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2167 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Vala i Conti i GY i Michellin u par maraka... ko ima za jedne ima i za druge, a koje god da izaberes, neces se zajebati...
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2168 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

185 65 R15
GY - 123 KM
Conti - 147 KM
Miki - 123 KM
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#2169 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

GOODYEAR 185/65/15 Model: UG8 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 154.00 KM
CONTINENTAL 185/65/15 Model: TS850 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 156.00 KM
MICHELIN 185/65/15 Model: ALPIN A4 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 165.00 KM

Znaci oduzmi 20% od zadnje cifre i sve ti je u 10-15 maraka. 120-135KM
Makbel.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2170 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

drugi profil wrote:GOODYEAR 185/65/15 Model: UG8 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 154.00 KM
CONTINENTAL 185/65/15 Model: TS850 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 156.00 KM
MICHELIN 185/65/15 Model: ALPIN A4 Sezona: ZIMA Index: 88T Popust: 20% 165.00 KM

Znaci oduzmi 20% od zadnje cifre i sve ti je u 10-15 maraka. 120-135KM
Makbel.
To sam i uradio u gornjem postu :)
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2171 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

E jebem vas sa dopola pametovanjem kad vec moramo o matematici :)
... Iduci put ako pametujete o tome kliknite na link barem
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/3517/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/1044/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/775/

A i dalje ne dobih odgovor jel dobra alternativa, al vjerujem da jest kako rece Qler
Revolver
Posts: 652
Joined: 24/04/2012 08:52

#2172 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Revolver »

xamp wrote:E jebem vas sa dopola pametovanjem kad vec moramo o matematici :)
... Iduci put ako pametujete o tome kliknite na link barem
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/3517/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/1044/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/775/

A i dalje ne dobih odgovor jel dobra alternativa, al vjerujem da jest kako rece Qler
jebemo i mi tebe smotana. evo pravog linka:

http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/127/

:wink:

to što si ti postavio od Continentala je 92T XL povećana nosivost
Last edited by Revolver on 07/11/2013 23:51, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#2173 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

obzirom na zimsku gumu T brzinski index je sasvim dosta. 190km/h
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#2174 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

uskrsno_respo wrote:ma gledao sam nosivost a pisao o brzinskom indexu
kao sto rekoh do mene
al to ne mjenja stvar da je uzeo drugu gumu porediti umjesto iste
ma to je jasno, odmah sam pretpostavio da je uzeo H ili V. Nije se komentar odnosio na tebe nego na izbor indexa gume za zimu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2175 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

xamp wrote:E jebem vas sa dopola pametovanjem kad vec moramo o matematici :)
... Iduci put ako pametujete o tome kliknite na link barem
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/3517/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/1044/
http://makbel.ba/autogume/listings/view/185/65/775/

A i dalje ne dobih odgovor jel dobra alternativa, al vjerujem da jest kako rece Qler
Goodyear je 20 godina drzao tron kada su zimske gume u pitanju, do prije mozda 7-8g.
I dans su u vrhu, i dobra su alternativa. Nemas se sta to plasiti hoces li se zeznuti.
Takodje uzmi u obzir da Continental pobjedjuje svih ovih godina, SVAKE godine, ali samo na ADAC testu i na testovima ostalih njemackih casopisa.
Ostali casopisi i agencije u evropi su proglasavale i Michelin, GoodYear i Nokian kao i Bridgestone i Pirelli.
Post Reply